I W ZONDERLINGE flOWËLUK. 1 'I ITS. S IBÏI. I :elen, aar /Vtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 9 Vrijdag 3 November 1905. No. 9866. 44ste Jaargang. KENNISGEVING 1 l Buitenlandse!) Overzicht. I f oenen enz. ey. irzeDinagazIjo, 30. N ZONEN, BIJT er FEUILLETON. o gratis ge- handelaar straatgevechten. Wordt wvolgd). il eener- en partyge- 50 ets., TS ct rs en Drogisten 1KBRI Rotterdam. ÏR, Apotheker Westhaven 198 n aantal onge- s op aanvraag. hts co. Kleiwegsteeg. [eeren-, Dames* in toepassingen derde Por» erts. Zy geven ers nietknnnen geen imitaties NT, en modellen te Firma INAL tis geknipte trde plaat. iKJEB patroon. CHILD- reten werk. IHIIK te letten ra» IHE- IE- roering ran ge- avelemle IIJL, RT Lz. ,Ver- Telefoon No. S3 trden geplaatst van iedere regel meer reletoon No. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt tl age lijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bijvoegsel. oorkomende *ATR0NEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. worden afgele- i pakjes van vijf m een Ned. om an Nommer en ui nevenstaand Wet gedepo (.01list III COIR INT ADVERTENTIEN w» 1—5 regels a 50 Centen/ 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des tnidtl. bedoelingen en in de middelen om die uit te voeren En daarbij zegt Witte, „moet de regee ring vertrouwen hebben in de politieke eigenschappen van de Russische maatschap pij. Het is onmogelijk dat deze de anarchie wenscht, die behalve alle verschrikkingen van den strijd zou uitloopen op het uiteen vallen van het Ryk”.* Een homogeen ministerie en een be stuur dat de bedoelingen der regeering be grijpt, gevoelt en met instemming uitvoert. Dat acht graaf Witte noodig. Maar dan moet hij opruiming honden onder de geheele klasse van ambtenaren, die sedert eeuwen gewoon was de bevelen van hoogerhand uit te voeren, naar eigen believen en naar eigen opvatting. Van de grootsche menschlievende hervorming, door Alexander II ingevoerd, de vrijmaking dér lijfeigenen, is door de bureaucratie een paskwil gemaakt. En de vraag isof graaf Witte in staat zal wezen geleidelijk het ambtenaarspersoneel zoo grondig te wijzigen, dat de verkondiging der politieke rechten, in de oekase van den Tsaar bedeeld, zonder verkorting, zonder uitleggende beperkingen, zonder beknibbe ling, in de uiterste uithoeken van het Ryk zal plaats hebben Het partijbestuur en de perscommissie hebben in „de Vorwftrts” van gisteren „aan de partijgenooten” een verklaring van langen adem zy beslaat ruim zes kolommen gericht, om bun eigen lyf schoon te was- schen. In enkele woorden samengovat komt zij hierop n^er dat te Jena afgesproken zou zyn dat zoo sp®«dtgniWW<iL- komen aan het verschil inop^ de meerderheid van de redi INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat tij vergunning hebben verleend aan ie W. de Gruijl en zijne rechtverkrijgende, tot het oprichten eener banketbakkerij in het perceel aan den Korten Tiendeweg wijk D No. 8, kadastraal bekend sectie C No. 1987. ae W. Verkaik en zjjne rechtverkrijgende, tot het plaatsen van een gasmotor van 3 4 P K. voor het inbeweging brengen van een karn, in het perceel aan den Groeneweg wijk L No. 219, kadastraal bekend sectie C No 1664. 3e M. van Vliet en zijne rechtverkrijgende, tot het plaatsen van een gasmotor van 3/4 P. K. in zijner, slageiswinkel van het perceel aan het Lom- bardsche Watertje wijk G No. 107, kadastraal bekend sectie C No. 2786. 4e A. J. M. van den Ring en zijne rechtver krijgende, tot het oprichten eener koek- en ban ketbakkerij met heete-luchtoven in het perceel aan den Korten Tiendeweg wijk D \’o 6, kada straal bekend sectie C No. 70. GOUDA, den 2 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Het rapport dat Witte aan den Tsaar toe zond, en waarop deze de kantteekening maakte „tot richtsnoer te nemen” toont dat de nieuwe Russische premier met goe den moed de taak aanvaardt, die hem te wachten staat, maar tevens dat hij zich de moeilijkheden daarvan niet ontveinst. Witte zegt in zyn rapport, (lat de hoofdzaak der regeering moet zyn „voor het bijeenkomen der Doema alle elementen der burgerlijke vrijheid te verwezenlijken door de normale en wettige uitwerking der vragen, die de gelijkheid van alle Russen voor de wet, zonder onderscheid van religie of nationaliteit betreffen door de invoering van wetgevende bepalingen om de burgerlijke, politieke en economische vrijheid te waarborgen”. Hy gaat dan voort „Het welzyn van bet volk moet worden nagestreefd, onder voorbehoud van de toe kenning der burgerlijke rechten, die voor alle beschaafde landen van groote beteekenis zyn. Dit kan echter niet plotseling gebeu ren de regeering kan niet ineens 135 mil- lioen menschen, met een breedvertakt ad ministratief bestuur, voor de aanneming der burgerlijke vrijheden voorbereiden. Hiervoor is noodig een homogene samenstelling der regeering, opdat eenheid heersche in haar hier zou komen, en dat gy niet in bed wildet blijven, zooals de dokter wildet, voor dat gy hem hadt gezien' en gesproken. Welnu, hy is gekomen daar hebt gy hem. Hy is binnengekomen, terwijl gy in slaap waart, denk iken ik liet hem blijven, op dat gy, als gij wakker werd en hem wildet zien, dit zoudt kunnen doen. Gy kunt niet zeggen, en niemand kan het doen, dat ik niet aan uw grillen en nukken toegegeven heb. Welnu, gy hebt uw zin gehad, en ge zegd, dat gy hem gelooft, en zult gy nu eindelijk, als ik om den ziekenoppasser schel naar boven gaan en geen beweging meer daarover maken hé Zy bewoog baar hoofd even, en keek hem aan. Toen deze stervende blik den zynen ontmoette, toen dat gelaat waarop het levens licht reeds begon te verduisteren, zich naar hem wendde, gevoelde de ongevoelige man zelfs eenige ontroering. Ik zag hem sidderen, zyn tanige wangen werden geheel wit, hy zette zyn stoel weg en sprak geen enkel woord meer. Zy keek nog eens naar my om en sprak eenige woorden. Haar stem was nog even zacht en onduidelijk als altyd. Het was akelig om te hooren, hoe weinig die stem veranderd was en dan dat veranderde gelaat aan te staren. „Ik ga sterven,” zeide zy tot my. van den toestand te krygen, toch is het zeker, dat de rust vooreerst nog niet her steld is. De Times correspondent is zeer pessimis tisch. Volgens hem zaaide het manifest ver deeldheid in de massa des volks en behoort een burgeroorlog tot de naaste mogelijk heden. In Petersburg is het volk al reeds ver deeld in „witten” en „rooden”. De „wit ten” zyn loyaal en tevreden, doch vormen het minst intellectueels deel van het volk. De werklieden, studenten, priesters, dok ters enz., behooren tot de „rooden”, die een voorbeeldige organisatie hebbenhun aan voerder is een lange, bleeke, havelooze stu dent, met een staf van ordonnancen en ad judanten zyn vlag is rood met een witte streep, toonende zyn vredelievende gezind heid. De „rooden” en „witten” honden voort durend optochten, waaraan officieren, sol daten en matrozen deelnemen. Iedereen op straat, ook de politie salueert de roode vlag „De correspondent zag een generaal zich meester maken van de vlag en woedend in het naastbyzynde politiebureau het bevel geven de menigte uiteen te jagen de dienst doende inspecteur antwoordde„Iedereen in Rusland heeft thans het recht zyn poli tieke gevoelens te uiten”. Eergistermiddag had op het Kazanplein een botsing plaats tusschen de „witten” en de „rooden”er werd geschoten waardoor drie man gewond werden, die verzorgd werden door den ambulancedienst der rooden. In en buiten de weder opengéstelde uni- versiteit werden geestdriftige redevoeringen gehouden, dit gebouw en andere vertoonen roode vlaggen. De „roode” organisaties eischen alge- meene politieke amnestie, opheffing van den staat van beleg, intrekking der dwang- wetten en afschaffing der doodstraf, en de instelling eener nationale militie, uit arbeiders gevormd ter bescherming der eigendommen en tot handhaving der orde, en eindelijk het ontslag van Trepof. Volgens de Daily Telegraph heeft graaf Witte in onderhoud met notabele burgers verklaard, dat de amnestie wordt voorbe reid eienals het einde van den staat van beleg, waardoor ook Trepof’s diensten niet meer vereischt zullen worden. Aan de jour nalisten verzekerde hy, dat de troepen in de kazernes zullen bly'ven, en dat de kozak ken in toom zullen worden gehouden. Doch de instelling eener nationale militie acht hy vooreerst onmogelyk, wyl het niet ze,- ker is, dat deze niet tegen de Regeering tooneelen op Noorder Villa de wacht hield die er, wanneer de avond begon te vallen, terwyl ik naast Margaretha zat, altyd uitzag als een spooksel. Had het graf zyn dooden weergegeven Ik stond daar verslagen en kon geen woord uitbrengen noch my verroeren, terwyl zy naar my toekwam. Zy had de witte kleeding der ziekenkamer aan, die haar als een graf- gewaad stond. Haar gestalte, die ik my slechts kon voorstellen als neergebogen door langzame verzwakking, was nu tot baar werkelijke hoogte verheven, baar armen hingen bewegingloos, als de armen van een lykde gewone bleekheid van haar gelaat was veranderd in een vale tintde natuur lijke uitdrukking daarvan, zoo zachtmoedig, zoo geduldig, zoo somber door haar stille droefheid, was verdwenen, en daarvoor was een pijnlijke rustigheid in de plaats getreden, de rustigheid van droomend waken het ontzettende zegel des doods, spookachtig op het levende gelaat gedrukt, de ontzettende blik des doods, uit de koude, glinsterende oogen starende. Haar echtgenoot bleef zitten en sprak tot haar, toen zy tegenover my bleef staan. Zijn toon was veranderd, maar zyn houding toonde even weinig gevoel als altyd. „Zie nu eens aanl” begon hy, „gij hebt gezegd, dat gy u verzekerd hieldt, dat hij een eind moest ■ting tusschen ...laSl het partijbestuur en de Berlynscl nooten anderzijdsen dat het partybesïuur en de perscommissie, aangezien de wensch was uitgesproken om zoo spoedig verande ring in de „VorwUrts” te brengen, meenden niet beter te kunnen doen dan de zes on willige redacteurs te ontslaan uit een positie die hun zelf tegen de borst was. Het lydt twijfel, of de partygenooten die aan den kant van de ontslagen redacteurs staan, als zy de toelichting van het partij bestuur en de perscommiasie hebben doorge worsteld, bekeerd zullen zyn. Er zal nog heel wat inkt moeten vloeien, voor het kra keel ten gevolge van algemeene vermoeid heid tot rust komt. Men leze bv. wat de Münchener Post, het orgaan van den Beierschen sociaaldemo craat von Voljmar, na de heenzending van Eisner c. s. schreef: zal worden gebruikt. In Petersburg kwamen Dinsdag nog en kele gewapende conflicten voor, doch zon der ernstige gevolgen. Te Moskou vuurde de politie, niet onder richt van het manifest, op de volksmenigte en doodde 10 personenbovendien werden velen gewond en een agent gedood. Later werd de politie teruggetrokken, en het volk vrijgelaten om de feestvreugde te uiten. De revolutionairen en gematigden verbroede ren zich daar, doch het vertrouwen op de oprechtheid der Keizerlijke beloften is er niet groot. In Odessa is de algemeene toestand even- fcoo. Volgens den Standard-correspondent heeft de militaire gouverneur, generaal Kaulbars, in een redevoering van het balkon het volk geluk gewenscht, doch is de civiele gouverneur gevlucht. Gisteravond om elf nur werden in een buitenwijk van Odessa door de politie en de kozakken ongeregeld heden uitgelokt door aanvallen op Joden. De verontwaardiging is groot. Enkele poli- tie-ambtenaren werden vogelvrij verklaard. De studenten handhaven de orde in de straten Uit Warschau, Kielce en Pabianidce na- by Lqdz komen nog berichten van bloedige scheidene nachten zyn er verloopen sedert dien qacht, waarin Margaretha alleen thuis kwam, en ik, toen ik haar aankeek, iets in my voelde, wat ik wist dat de dood was, verscheidene nachten, sedert ik gewoon ben geweest om myn gebeden op te zeggen en te denken, dat ik het voor de laatste maal gedaan had, voordat ik myn oogen in de duisternis durfde sluiten. Ik heb myn leven tot dezen dag voortgesleept, het leven moede sedert dien nacht, waarin Marga retha thuis kwam, en toch kon ik niet sterven omdat ik een bekentenis voor u at te leggen had, en gy kwaamt niet om haar aan te hooren en my te vergeven. Het was de wil van God niet om my weg te nemen, voordat gy gekomen waart," ik weet dat; ik weet uit een droom, dat dit waarlyk zoo is.” Zy hield op, doch keek my nog steeds aan, maar zonder eenige uitdrukking op het gelaat. Het oog bad reeds opgehouden te sprekenniets dan de stem was haar nog overgebleven. „Myn man heeft gevraagd, wie u zal ge looven,” ging zy voort, terwyl haar zwakke stem met ieder woord, dat zy sprak krach tiger scheen te worden Reuter seint uit Petersburg, dd. 1 Nov. By keizerlyke oekase van heden wordt de mi nisterraad gereorganiseerd. De president zal door den Tsaar worden gekozen uit de ministers of andere boog- waardigheidsbekleeders. De berichten der hoofden van bestuur aan den Tsaar moeten eerst aan den presi dent van den ministerraad worden medege deeld, die ook mededeeling ontvangt over alle algemeene maatregelen door de hoofden van bestuur genomen. De hooge ambtenaren van alle takken van bestuur, met uitz?nde- ring van die der hofhouding, van leger, vloot en diplomatie, kunnen niet worden be noemd zonder goedkeuring van den minis terraad. Alle wetsontwerpen die door minis ters by de Doema of den Ryksraad worden ingediend, moeten eerst in den ministerraad worden besproken. Hoewel het moeilyk is uit de Russische correspondentie in de blaten een overzicht 99) Al dat geschrei en die ellende en die krankzinnige handelingen in myn huis zyn geheel alleen daaraan te wyten, dat gy u als een schurk verkiest te dragen denkt gy, dat ik dat alles zoo maar zal goed vinden? Ik zal maken, dat gy uw plicht ten opzichte van myn dochter vervult, als zy naar het kerspel gaat om tegen u te getuigenHet is met u een lekkere zaak Wie zal gelooven dat een jong meisje, zoo als Margaretha, in verstandhouding mot iemand als Mannion heelt kunnen staan Wie zal dat gelooven? Dat zou ik wel eens willen weten.” ,Ik geloof het.” De stem, die deze woorden deed hooren, was die van mevrouw Sherwin. Doch was de gestalte, die nu van achter het schut te voorschijn kwam, dezelfde broze sidderende gestalte, die in vroegeren tijd myn medelijden zoo dikwijls had opgewekt dezelfde bleeke gestalte, die onder ziekelijk heid en kommer gebogen ging en altjjd op den achtergrond van de noodlottige liefde- s

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1