4 I Hlï ZBKLffli: HUWELIJK. TS. I Ister”, LOOK, ztract Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. SfA J pH- Zaterdag 4 November 1905. No. 9867. 44ste Jaargang. Kultenlandsch Overzicht ioa EEUILLETO .V. - B 13, 9 M alcht» teMmw in te it* umn ta rnardig, veraldlM- ELEN, enen enz. enz. r rzeninagazijn, 30. MTEW, ectra Branders, nz. '.ASFORNUIZEN, :n, istafeltjes UIS” abdemann I andtoort, >0RT, J. 8. A. DROST, FF. van i t JUcter- Wordt vorvolgd). [AGAZIJN Kleiwegsteeg. Beren-, Dames- modellen SN Franje geëmailleerde riKELEN, Spreekbuizen. rak behoort. eten werk. wilden samenwerken. In een pas gehouden vergadering van de getyranniseerde vereeniging zyn harde woor den gevallen. Men legde er nadruk op dat deze manier van doen van sociaal democra tische zyde veel erger was dan een uitsluiting door de patroons. Want hier sloten arbeiders hun beroepsgenooten uit en lieten hen en hunne gezinnen honger lyden. De vereeniging besloot de Hamburgsche arbeiders in een strooibiljet in te lichten over dit nieuwste geval van sociaal democratische dwingelandij. ftOMSCHE COURANT w. Telefoon Mo. 82 A D V E 11 TENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De correspondent van „Central News” zegt dat Finland volslagen in oproer is. De Russi sche vlaggen zijn van openbare gebouwen verwijderd. De politie is machteloos. De Senaat vraagt opheffing van het dictator schap en van de perscensuur,' samenroeping van den Volksdag, nieuwe senaatsbenoe- mingen en andere maatregelen tot herstel van de rust. Het Senaatsbesluit en de ont slagaanvragen der Senatoren zijn te gelijk per kruiser „Asia” naar Petersburg ver zonden. k gotawkt TOOT <b- ImU TM ■te) Ate >r»l ïm tebraflon. oai Telefoon Mo. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Het eerste gevolg van het keizerlijk ma nifest is de instelling van een ministerraad, met bepalingen, die de gedeeltelijke homo geniteit van dit lichaam waarborgen. Vol komen homogeen kan het niet zijn, zoolang de ministers van oorlog, van marine en van bnitenlandsche zaken buiten de verantwoor delijkheid van den minister-president wor den benoemd. Maar voor de belangrijkste posten van het oogenblik kan Witte toch de candidaten aan- wijzen, en met hen een program vaststellen. En het schijnt noodig, dat de door Gru- zenberg bedoelde populaire mannen er dan maar eens hun populariteit aan wagen, om een regeering te vormen, die de waarborgen geven kan voor de eerlijke uitvoering van hetgeen beloofd werd. Ook voor hen zijn voor-beelden te vinden in de historieover het algemeen, hebben revolutionnairo leiders hun populariteit verloren, als zy de bewe ging, die zy ontketenden, op practische banen wilden leiden. En een populariteit, die daarvoor niet gewaagd wordt, heeft een kort bestaan ook de anarchie, ook do re geering van het volk, keert zich snel tegen de „vrienden van het volk” En wanneer de oproeping van Witte aan het Russische volk onverhoord blijft, wan neer hg geen mannen vinden kan, die er hun populariteit voor over hebben om de regeering te dienen en te trachten de be loofde vrijheden te verwezenlijken, dan kan niemand de gevolgen daarvan voorzien, voor Rusland en voor de wereld, zegt de „Daily Telegraph”. Het is niet te hopen en niet te verwach ten, dat het zoover komen zal. Reeds be gint in de nieuwste berichten een beteren toon te komenreeds wordt het verlangen kenbaar gemaakt naar rust, naar kalme, onverstoorde invoering der vrijheden en rechten, die de Tsaar beloofde, naar een geleidelijken overgang van de autocratie tot een constitutioneelen regeeringsVorm. En terecht zegt de „Westm. Gazette” „De revolutionnairen behoeven daarvoor hun organisatie niet te ontbindenzij kunnen die behouden, en de stakingsbeweging her vatten als het vertrouwen gerechtvaardigd blijkt. Maar men moet den Tsaar en Witte thans een „fair chance” geven en met hen medewerken om de noodig geachte hervor mingen in te voeren”. In Oostenrijk, dat door Witte als voor beeld voor de regeling van het stemrecht in Rusland werd gesteld is men zeer on tevreden over dat stemrecht en dringt men steeds krachtiger op invoering van het alge- sprak nu zeer langzaam en moeielijk, en hield bij iederen vojzin al langer en langer op. „Uit deze kamer ga ik naar mijn sterf bed. De laatste woorden, die ik op deze wereld spreek, zullen tot mijn echtgenoot gericht zijn en zullen zyn gezindheid ten opzichte van u veranderen. Ik ben al mijn leven zwak van karakter,” (toen zy dit zeide, begon een wonderlijke liefelijkheid en treurigheid in haar stem merkbaar te wor den) ellendig, misdadig zwak geweest. Kommer en verdriet en grievende teleur stelling, die ik in myn jeugd ondervonden heb, hebben my veel nadeel gedaan, hetwelk ik sedert nooit te boven gekomen ben. Ik heb bestendig in vrees voor anderen en in twijfel aan mijzelve geleefd, en dit heeft aan leiding gegeven, dat ik my aan een groove misdaad ten opzichte van u schuldig gemaakt heb. Vergeef my, voordat ik sterfik ver moedde de misdaad, die voorbereid werd ik had een voorgevoel van de schande, die aanstaande was zy verborgen dit voor de oogen van anderen, doch konden dit reeds van den beginne af niet voor de mijne verbergen en toch heb ik u niet gewaar schuwd, zooals ik had moeten doenDie man had de macht van Saten over my 1 Ik sidderde altijd voor hem, zooals ik, toen ik nog een kind was, in den donker placht te meene en gelyke kiesrecht aan. Te meer, nu de Keizer aan baron Fejervary vergun ning gegeven heeft zyn program, waarop algemeen kiesrecht voorkomt, in Hongarije aan de orde te stellen. In Oostenrijk zyn het niet alleen meer de sociaal-democraten die op uitbreiding en verbetering van het kiesrecht aandringen de arbeiders in de groote steden vereenigen zich en voeren een krachtige propaganda. Tot nog toe is het nog nergens tot ernstige botsingen gekomen De Duitsche burgerbevolking neemt tot nog toe tegenover de kiesrechtbeweging een zeer lauwe houding aanin den Boheem- schen Landdag hebben de Duitsche afge vaardigden zich zelfs tegen de uitbreiding van het kiesrecht verklaard. In Duitsche kringen vreest men natuurlijk evenals de Magyaarsche kringen dat in Hongarye vreezen dat de toekenning van uitgebreid kiesrecht de tot dusver weinig of niet vertegenwoordigde nationaliteiten een veel aanzienlyker plaats in de vertegenwoor diging zal geven. Het is dus een soort zucht tot zelfbehoud, tegenover de andere natio naliteiten. Na de ondervinding, die de Duitsche partijen in Oostenrijk met de Tsjechen hebben opgedaan is zoo iets te begrijpenmaar toch is het de vraag, of de Duitsche partijen in Oostenrijk door deze houding zichzelven niet in een moeilijker positie zullen brengen, dan zy verwachten zegt de „Frankf. Zeitung.” Te Hamburg, gelyk in zoovele andere plaatsen, hebben de sociaal-democraten weer eens getoond, welk slag van werkgevers zy zelven zyn. Daar hadden zich, volgens de Voss. Ztg., plaatselyke vakvereenigingen af gescheiden van de groote centrale verbon den. Dit gebeurde eerst met de metselaars, die daarna van den kant van de sociaal democraten slecht behandeld werden. Toen zich daarna ook een vereeniging van aard- werkers en hulpwerklieden in de bouwvakken vormde, was men eerst van sociaal-demo- cratische zyde erg goedaardig jegens deze gestemd. Maar thans is de aap uit de mouw gekomen, vermoedelyk omdat het getal leden van de vereeniging voortdurend toeneemt. De tot de vereeniging behoorende arbeiders zyn namelijk op de groote bouw werken die de Hamburgsche sociaal-demo craten laten uitvoeren voor een vereenigings- gebouw en een magazijn voor de coöperatieve vereeniging Production, op staanden voet ontslagen, aangeziec de andere georgani seerde arbeiders verklaard hadden dat zy niet meer met leden van de vereeniging Te Odessa heerscht volslagen anarchie. De stad is in handen van een paar honderd leden der laagste klasse, die met de politie verbroederd, door de voornaamste straten trekken, met vlaggen, portretten van den Tsaar en heiligen beelden, vaderlandsche liederen zingen en alles vernielen wat hen in den weg komt. Een aantal huizen en winkels zyn geplunderd en vernield. De bureaux aan een radicaal dagblad werden verder verwoest. De bevolking is doodsbenauwd en durft de huizen niet te verlaten. Den geheelen dag wordt geschoten. De ziekenwagens rij den voortdurend1* door de straten, om doo- den en gewonden weg t'ebrengen. Reuter seint uit Petersburg, dd. 2 Nov. Uit Rostof aan den Don wordt gemeld, dat gisteren 'door do geestelijkheid een poging werd gedaan om de gemoederen door een kerkelyke processie te doen bedarendeze mislukte echter. De ongeregeldheden worden steeds ern stiger. De plundering duurt voort. De stad is in de macht van het gepeupel. Voortdurend wordt geschoten. De zieken huizen zyn gevuld met dooden en gewonden. Het betreden der straten wordt gevaarlijk. Enkele huizen staan in brand. Uit Kasan wordt gemeld, dat daar door 400 studenten en werklieden een militie is gevormd, die met geweren en sabels bewapend is, welke aan de politie zyn ont nomen. Gedurende den nacht trekken militie- patrouilles door de straten. De rust wordt nergens verstoord. Uit Kurgan en Taschkend wordt gemeld, dat de troepen er vreedzame manifestan ten door gewelddadig optreden uiteendreven, waarbij een aantal personen gewond werden. De Noorsche regeering heeft haar belofte gestand gedaan men weet, de pers der linkerzijde dacht van niet en de mogend heden van Noorwegens zelfstandigheid kennis gegeven on om erkenning daarvan gevraagd, voor er een koning gekozen is. Zy heeft het, naar Morgenbladet meedeelt, reeds verleden week gedaan, dus dadelyk nadat Zweden Noorwegen als een zelfstandigen staat erkend had. En Dinsdag kon Morgenbladet al mede- deelen, dat een aantal EuropeesCbe mogend heden dadelyk telegrafisch geantwoord hebben. Rusland heeft dat niet alleen gedaan, maar dadelyk zyn consul-generaal te Kris- tiania benoemd tot zyn tydelykon diploma- tieken vertegenwoordiger by de Noorsche regeering. Men weet, dat het ook Rusland is, dat door een oorlogsschip het eerst de* vlag van het zelfstandige Noorwegen het eeresaluut heeft laten brengen. Als men bedenkt, dat Zweden en Noorwegen een ver drag hadden aangegaan, waardoor zy hulp van Engeland en Frankrijk zouden krijgen, indien Rusland ze aanviel, en Rusland ook het eenige land is, Zweden dan nu uitgezon derd, waarvan Noorwegen gevaar heeft te duchten, dan is die houding van Rusland wel opmerkelijk. In de omwenteling houdt men aan het Russische departement van buitenlandsche zaken blijkbaar het hoofd koel. In een telegram uit Kristiania aan ver schillende buitenlandsche bladen, dd. 31 October, worden eenige namen genoemd van ryken, die reeds op de kennisgeving van Noorwegen geantwoord hebben, n). Rusland, Engeland, Italië, Zwitserland, de Vereenigde Staten en Brazilië. Die namen worden niet gegeven als van de eenige mogendheden die geantwoord hebbenonder andere hebben zy geantwoord. Misschien hoort ons land wel tot die andere. Al de genoemde mo gendheden, zegt een telegram, verklaren zich in de hoffelijkste bewoordingen bereid, met Noorwegen betrekkingen aan te knoopen eenige voegen er woorden van welkom in de ry der volledig onafhankelijke naties by. leven was Basilius 1 bid, dat ik ver giffenis moge ontvangen in de ontzaggelijke eeuwigheid, die ik tegemoet ga, even als gy my vergeven hebt I En, wat haar betreft ach 1 wie zal voor haar bidden, als ik heengegaan ben Deze woorden waren de laatste, die ik haar hoorde spreken. Uitgeput door de inspanning van het vele spreken, al was het ook slechts op fluisterenden toon, trachtte zy myn hand nog eens te grijpen en my door een gebaar een laatst vaarwel toe te roepen. Doch haar krachten schoten haar zelfs daarvoor tekort. Zy bracht baar hand halverwege naar de myne toe, wankelde daarop een oogenblik, en viel toen op zyde, met de banden krampachtig ineen geklemd. „Vergeef my, voordat ik sterfIk heb - Zy zonk hulpeloos neer, terwijl ik myn armen uitstrekte om baar op te vangen. Haar echtgenoot stond brommend van zyn stoel op en nam haar van my over. Toen zyn oogen de myne ontmoetten, werd de blik van zelfbeheersching dadelyk vervangen door een uitdrukking van zegevierende boos aardigheid. Hy fluisterde my toe: ?Als gij uw toon voor morgen niet veranderd hield toen op, en ging daarop zonder den volzin ten einde te brengen, eensklaps weg en ondersteunde zyn vrouw tot aan de deur. 101) „Ik heb geantwoord dat ik dat zou doen, want gy hebt de waarheid gesproken. Nu, terwyl het licht dezes levens van voor myn oogen verdwijnt hier in dit aardsche huis van kommer en verdriet, hetwelk ik spoedig moet verlaten in het byzyn van myn echtgenoot onder hetzelfde dak met myn misdadig kind hier leg ik voor u de getuigenis af, dat gy de waarheid gespro ken hebt Ik, haar moeder, zeg het van haarMargaretha Sherwin is schuldigzij is niet meer waardig uw vrouw genaamd te worden." Zij sprak de laatste woorden langzaam, duidelijk en plechtig uit. Voordat deze vree- selijke beschuldiging uitgesproken was, had haar echtgenoot gemelyk en wantrouwig naar ons gekeken, toen wy daar by elkander stondendoch toen die woorden over haar lippen kwamen, sloeg hy de oogen neder en wendde hy zyn hoofd stilzwygend af. Hy keek niet op, hij bewoog zich niet, hy viel haar niet in de rede, toen zy vervolgde zich nog steeds tot my richtende. Doch zy doen 1 Myn leven is een bestendige vrees geweest vrees voor hemvrees voor myn echtgenoot, en zelfs voor myn dochter wat nog erger is, vrees voor myn eigene gedachten, en voor hetgeen ik ontdekt had, dat ik aan u had moeten zeggen. Toen ik trachtte te spreken, waart gij te edelmoedig om naar my te hooren. Ik vreesde er aan te denken, dat myn vermoedens waarheid behelsden, lang nadat zy geen vermoedens meer waren. Het was ellendig achwelk een ellende van toen af tot nu toe I” Haar stem stierf voor een oogenblik weg in een flauw, onverstaanbaar gemompel. Zy deed haar best om haar terug te krygen, en herhaalde fluisterend foigoni luy, vuuiuai in otoiii ja ucu een verschrikkelijke boete gedaanik heb getuigenis afgelegd tegen de onschuld van mijn eigen kind. Myn eigen kind 1 Ik durf God niot bidden dat Hy haar zegene, als men haar aan myn bed brengt I vergeef my 1 vergeef mij, voordat ik sterf.” Zy nam myn hand en drukte die «aan haar kunde lippen. De tranen kwamen my in de oogen, toen ik tot haar trachtte te spreken. a „Geen tranen om my 1” mompelde zy vriéndelijk. „Basilius- - laat my u noemen, zooals uw moeder zou doen, als zij nog in

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1