EXPOSITIE „De Avondsler", M. M. v. LOOIT, BINNENLAND. I Stadsnieuws. Rechtzaken. BEURS VAR ROTTERDAM Veemarkt te Rotterdam. ADVKKTKNTIMN ADRIANA WIJNA OUDERKERK ALFRED KEIJSER, GAilIBMimSTEIÏ, Italians, enz. HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. BADEN, GEISERS, (1ASUVËVS, GASFORNUIZEN, dian spreekt van „een terugtrekkend ver slagen leger" en de spoedige ontbinding van het Parlement in 't vooruitzicht stelt. Lord Londonderry heeft thans duidelijk gezegd, wat daarvan het gevolg zal zjjn. Het rapport van de Kongo-commissie zegt, dat zg verbaasd had gestaan over de resul taten door den Staat bereikt. Ze stelt voor, om voorloopig aan de inlanders een terrein- strook om hunne hutten ten gebruike af te staan en hen vrij te laten in de beschikking over de opbrengst. Het rapport verklaart, dat een eigenlijke inlandsche industrie niet bestaat, er moet voor den inlander arbeids- dwang zijn, hij moet hierin niet worden vrijgelaten. Dat een zekere opbrengst aan caoutchouc wordt geöischt, kan niet worden gewraakt, maar de commissie stelt voor die collectief te maken. Ernstige misbruiken werden veroorzaakt door d« militaire oxpe- dities, die door de handelsagenten naar de dorpen werden gezondenniettegenstaande het strenge verbod door de regeering, moesten tal van verminkingen worden ge constateerd. Het verminken is een oude inlandsche gewoonte» Nooit heeft een blanke, onverschillig om welke reden, een levend inlander doen verminken. De commissie acht het niet juist dat de Staat nieuwe concessies verleent en ze betoogt, dat een streng toe zicht op de maatschappijen noodig is. Het rapport verklaart, dat de critieken op de openbare macht onjuist zyn. De noodzake lijkheid van toepassing vin lichamelijke straffen kan door niemand betwist worden, grove misbruiken zijn echter niet voorge komen. De rechtstoestand van den Staat zou de vergelijking kunnen doorstaan met dien van andere koloniën, die sedert 20 jaar bestaan. Om hetgeen in den Kongo tot stand is gebracht juist te kunnen beoordeelen, moet men de znken niet beschouwen van een Europeesch standpunt, maar vooral rekening houden mot den socialen toestand van het zwarte ras en het klimaat. De Hongaarsche regeering toont dat het haar ernst is met de bestrijding der ver bonden oppositie. Zy benoemt in alle comi- taten, waar dat noodig is, nieuwe Ober gespan's en legt dezen de verplichting op om voor de comitaatsvertegenwoordiging wi) zouden zeggen de provinciale staten -- den ambtseed af te leggen. De coalitie heeft nu do comitaatsvertegenwoordiging aange zocht om het afleggen dier eedon te verhin deren. Dat heeft Zaterdag te Klausenburg in Zevenburgen tot een rumoerige scène aanleiding gegeven. De staten waren daar aan 't beraadslagen of men den nieuwen Obergespan, graaf Teleki, door een deputatie zou laten afhalen, toen deze plotseling in do zaal verscheen, de tribune beklom en onder geweldig getier der oppositie zyn ambts eed voorlas. Toen ging hy weer weg. Daarna legde de vice-gespan, die do vergadering leidde, eveneens den ambtseed af. Vooral de op de galerij aanwezige studenten maakten groot spektakel. In de Hongaarsche staatscourant is voorts een aanschrijving van den minister van jus titie aan het openbaar ministerie verschenen, waarby dit last krygt ingeval van verstoring van den geregeldon gang der staatszaken, onder voorwendsel van nationaal verzet, on middellijk het initiatief te nemen tot een strafrechterlijke vervolging en ingeval van geweldpleging tot inhechtenisneming over te gaan. Verspreide Berichten. Rusland. De anti-Joodsche onlusten duren voort. In Wladikawkas namen de Kozakken deel aan de plundering. 15 meDSchen werden ge dood door revolverschoten. De bond der spoorwegarbeiders heeft be sloten de staking voort te zetten. Een der hoofdredenen is te beletten, dat tropeen naar Finland worden gezonden. Het stoomschip „Thessalia" van de Ham burg—Amerika-lyn is naar Kroonstad gegaan om een groot aantal Duitschers, die zich niet meer in Rusland veilig achten, af te halen. Frankrijk. De wet tot scheiding van kerk en staat zal op 9 November in den senaat komen. Men verzekert, dat het meerendeel der Fran- sche bisschoppen ontslag zal nemen zoodra de wet door den senaat is aangenomen. De gister gehouden ministerraad benoemde den socialisti8cben burgervader van Lyon, Augagneur, tot gouverneur-generaal van Madagascar. Naar men verneemt denkt de minister van koloniën er aan zich candidaat te laten stellen voor het baantje van gouverneur van Indo-China. De heer Clémental heeft groote kans, zegt men. De koningin van Griekenland is vanBer- iyn in Parys aangekomen en door vertegen woordigers van president Loubet begroet. Op Allerzielen zyn ontelbare scharen op getrokken naar de Parysche kerkhoven. Alleen op Père Lachaise kwamen er 28,360. Eenige leden van den Paryschen gemeen teraad zullen voorstellen aan een der voor naamste straten den naam te geven van koning Edward VII of van de „Entente cordiale". Een blanco kiesrechtartikel. Een beschouwing over het kiesrecht wordt door de Arnh. Ct. als volgt besloten Een in werkelijkheid blanco-artikel met betrekking tot de kiesbevoegdheid alléén, zon niet anders mogen luiden dan aldusDe leden van de Staten-Generaal, do Provinciale Staten en de gemeenteraden worden gekozen door de kiezers, door de wet aan te wyzen. Men versta ons evenwel goed: zóó zouden wy niet wenschen, dat het toekomstig blanco artikel 80 er zal uitzien; hoe de re dactie van een blanco-kiesrechtartikel zoa moeten wezen, hangt voor een zeer belangrijk deel af van hetgeen de Grondwet in andere opzichten omtrent het kiesrechtvraagstuk bevatten zal. De strekking van ons betoog was alleen .om aan te toonen, dat by haar onderzoek evenmin de Commissie de artt. 80, 127 en 143 buiten behandeling zal kunnen laten, als de Regeering voor de door haar voor te Btellen herziening zich tot die arti kelen zou kunnen bepalen. Maar juist daarom schijnt ons, zooals wy reeds vroeger zeiden, de omschrijving van den omvang der opdracht aan de Commissie in het Kon. Beslait, waarby zy benoemd werd, niet gelukkig. Hoe ver ten slotte ook de aanstaande herziening der Grondwet moge worden uitgebreid, dat in dit opzicht de opdracht aan de Com missie feitelijk ongelimiteerd is, achten wy niet zonder bedenking, - - zal den wetgever geheele vrijheid worden toegekend voor de regeling der kiesbevoegdheid, dan ook moet onvermijdelijk het kiesrechtvraagstuk in zyn geheelen omvang, zoowel wat de wyze van verkiezen als wat de samenstelling der Eerste Kamer betreft, tegelykertyd tot een oplossing worden gebracht. Slechts onder deze voor waarde valt er, naar onze overtuiging, aan het totstandkomen van een zoongenamd blanco- kiesrechtartikel te denken Gemeng-de Berichten. De Raad der gemeente Wateringen be sloot den heer jhr. F. M. W. van der Does de Villebois, burgemeester en secretaris dier gemeente, die tot lid van den Raad was benoemd, niet als zoodanig toe te laten, op grond, dat hy niet zou zyn ingezetene dier gemeente. Ged Staten van Zuid-Holland, het Raads besluit vernietigende en verklareude, dat de heer Van der Does de Villebois als lid van den Raad moet worden toegelaten, overwogen duarby, dat gebleken is, dat wel door ge noemden heer een bovenhuis in de gemeente 's-Gravenhage is gehuurd naast het huis zijner moeder, in het belang van de opvoe ding zijner kinderen, die in de gemeente Wateringen geen voldoend onderwijs kannen genieten en voor wie het volgen van onder wys in 's-Gravenhage, by een dagelyksch verblyf te Wateringen, by gemis aan tram- communicatie, voor meisjes niet doenlijk is dat hy zyne woning in de gemeente Wate ringen gemeubileerd in stand houdt, zoodat die elk oogenblik door hem en zyn gezin kan worden betrokken dat hy die woning evenwel niet bewoont, omdat de dienstboden te 's-Gravenhage by de kinderen zjjndat hy daarom een kamer in Wateringen heeft gehuurd, voor nachtlogies ingericht; dat hy by besluit van den Raad der gemeente Wate ringen dd. 17 Dec. 1904 tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd en die betrekking vervalt, en dat hy als burgemees ter der gemeente Wateringen geen vergun ning tot aitwoning, als bedoeld by art. 74 der Gemeentewet, heeft gevraagd. Uit deze omstandigheden, in onderling ver band en samenhang beschouwd, kan volgens Ged. Staten niet het bewijs worden opge maakt, dat de heer'v. d. Does de Villebois het voornemen heeft gehad zyn hoofdverblijf te 's-Gravenhage te vestigen en heeft hy dus zyn hoofdverblijf te Wateringen behouden. Mitsdien moet hij als ingezetene van Wate ringen worden beschouwd en was hy ten onrechte niet als lid van den Raad der gemeente Wateringen toegelaten. r Een R.-C. geestelijke uit Frankfort a. d. Oder, kapelaan Nozon, is tot het Protes- tantsche geloof overgegaan. Waarschijnlijk ia hier „la femme" wederom de schuldige, want de man is pas getrouwd en woont thans te Mannheim, waar hij benoemd is tot protestantsch vicaris. Voor reizigers naar Amerika is een nieuwe bepaling gemaakt, die zeer onaangenaam treft. Voor het aan wal stappen zullen voor taan de kajuit-passagiers dezelfde genees kundige inspectie moeten ondergaan als de tusschendek8passagiers. Deze pynlyke maat regel is ingevoerd nadat een aan traehoom lijdende vreemdeling, die vroeger als tus- schendekspassagier geweigerd werd, getracht heeft de wet te ontduiken door de reis te herhalen als kajuitpassagier. Op sommige bietenakkers begint zich in Zeeland aan de gestoken bieten bederf te vertoonen, wat niet moet verwonderen als men let op de voortdurende regens, die den grond geheel doorweken. Het is te hopen, dat de kwaal niet voort- woekere, daar de landbouwers een enorm verlies door meer arbeidsloon en gewichts vermindering zouden ljjden, wanneer de aan gestoken deelen afgesneden moesten worden. Onze vrionden de Papoeas. Uit Ambon meldt men aan het „Soer. Hbl." De post Sekar, op Nieuw-Guinea, waar de politie-opziener P. van Hoven met 7 gewapende politiesoldaten het „Je Main- tiendrai" in praktijk had te brengen, is op 28 Augustus des morgens tegen zonsopgang afgeloopen door een 200 met voorlaad- en beaumontgeweren gewapende Papoeas. Vier der oppassers, een korporaal en diens vrouw werden neergeschoten. Het restje van de bezetting kon zich naar het strand terugtrekken en in een prauw het lijf redden. Alles wat des Gouvernements was werd door de Papoeas aan de vlammen prijsge geven. Wat aan enkele daar gevestigde particulieren loebehoorde, bleef ongeleerd. Een Engelsche opkooper van vogelhuiden mocht kalm blijven zitten. Mogelijk een attentie, door het leveren van vuurwapenen verdiend P De opziener wist naar Fak-Fak te ont komen, waar hem 13 nieuwe oppassers wer den meegegeven op de terugreis; een getal, dunkt my, al even onvoldoende om weer stand te bieden aan den moordlust als om bevrediging te geven aan al die'naar men- schenvleesch hongerende magen der wilden, zegt de berichtgever. De staking aan de viaduct te Amsterdam is geëindigd. De correspondent in Araster dam van de „N. Ct." meldt nog do volgende bijzonderheden Zooals wij reeds zeiden, pleegden de cais- sonarbeiders met hun directe actie contract breuk. Zy hadden zich namelijk individueel verbonden op de overeengekomen arbeids voorwaarden to werken tot de voltooiing van het noordelijk deel der fundeering, dat is tot Februari of Maart a.s. Drie gulden werd wekelijks van hun loon ingehouden totdat een maximum van f 50 als waarborgsom voor de richtige naleving zou zyn bereikt, welk bedrag met f 10 premie verhoogd zou worden terugbetaald, zoodra de noordelyko pijlers gereed waren. Vrijdagavond nu zyn alle contractarbeiders bij deurwaarders oxploit gesommeerd Zaterdag voor 10 uur zich aan te melden tot hervatting van den arbeid, op straffe anders de waarborgsom, die van sommigen reeds f 30 tot f 40 be droeg, te verbeuren. Dank zy deze krach tige herinnering aan hun plichten en de uit verzaking daarvan voortspruitende nadeelen, verloren de anarchistische leiders hun vat op de massa en lieten de menschen zich niet langer van den arbeid afhouden. Men meldt uit Velsen De stoompont vaart nu dag en nacht en voort sedert Zaterdag ook de tram over. De brug is opengedraaid, doch de aannemer voor het sloopen heeft nog geen toestemming haar weg te nemen. Tot nu toe zyn er geon ongevallen voorgekomen. Het is den betrokken ambtenaren opge vallen hoezeer het verkeer is toegenomen en dit schijnt hun geen gevoel van gerust heid te geven. De handpont en ook een bootje liggen gereed om dienst te doen als er onverhoopt een defect aan de stoompont mocht komen. Uit Nijmegen meldt men Het stoffelijk overschot van het op den Duivelsberg vermoorde meisje, Maria Droixhe Wordt heden (Maandagmiddag) op de be graafplaats te Wijier (Duischl.) opgegraven en Dinsdagochtend per lijkwagen naar hier en vervolgens per trein naar Wandre (België) vervoerd, om op de begraafplaats van het in de nabijheid gelegen dorp Herstal te wor den bijgezet. Alvorens het vervoer plaats heeft wordt het ljjk op bijzondere wyze op nieuw gekist. Men schrijft aan de „N. R. Ct." In het belang van jongelieden, die bij het ambacht zijn, wordt te Warga (Fr.) des winters een teekencursus gegeven, die flink bezocht wordt. De leerkrachten geven zich kosteloos, voor andere uitgaven wendde men zich tot den gemeenteraad om f30 subsidie. Er hebben zich nu weer 16 leerlingen aan gemeld en f 30 acht men noodig voor aan schaffen van leermiddelen, daar er ook leerlingen zyn uit den onvermogenden stand. De meerderheid van het dagelyksch bestuur stelde voor het verzoek af te wyzen, de wethouder Bouma pleitte vóór inwilliging. Met 8 tegan 3 stemmen wprd besloten f25 subsidie toe te staan. Na deze beslissing deelde de voorzitter mede dat hij zyn bezwaren tegen dit besluit bij Gedeputeerde Staten zal indienen, omdat z. i. deze zaak niet is een gemeentebelang. Door enkele gezagvoerders van met graan geladen stoomschepen te Rotterdam is reeds gebruik gemaakt van een clausule in som mige cognossementen voorkomende betref fende het over boord in lichters of aan dek loveren, en laten dientengevolge aan boord hunner schepen de lading graan ongewogen over boord zetten. Zoo geschiedt o. m. op het in de Rynhaven liggende stoomschip „Paddington. Hoewel de beëedigde wegers en meters zich strikt afzijdig houden van de andere categoriën in het havenbedrijf, acht men het in het algemeen vry zeker dat grootere moeilijkheden in het havenbedrijf voor de deur staan. In verband hiermede werd met spanning tegemoet gezien het besluit, dat in eene vergadering van de Algemeene Haven- arbeidersvereeniging zou worden genomen. Tegen heden voormiddag is door de Alge meene beëedigde meters-wegersvereeniging „Rotterdam" eene openbare vergadering uit geschreven in het Verkuoplokaal, toegan kelijk voor alle categorieën in het haven bedrijf. In deze vergadering zal uiteengezet worden op welke gronden de meters-wegers den stryd aanvaard hebben. Volgens het „Hbl." bestaat by de Regee ring het voornemen de Landweerwet zoo te wijzigen, dat vergoeding wegens kost winnerschap ook kan worden toegekend wegens verblyf onder de wapenen van dienst plichtigen by de landweer. Aan de „Javabode" werd op 2 October uit Makassar geseind Den 25n September werd uit Posso ge meld, dat de kolonne onder le luitenant H. J. Voskuil over Dongala-Larangonan naar Watoenoedjoe is gemarcheerd en op laatst genoemde plaats, den 22n, Tomodainpo heeft opgelicht. Onderweg werd veel verzet onder vonden. In kampong Poeloe trachtte de be volking den gevangene te ontzetten. Ver-, scheiden aanvallen met dat doel werden door de patrouille afgeslagen. De posthouder van Dabalan kreeg daarbij 06n schotwond in het rechterbeen. Den 23n ging de marsch verder van Paloe naar Tobali, waar het detachement werd ingescheept en naar Posso teruggebracht. Spoedig zal een tocht ondernomen worden naar den zuidelijken oever van het Posso- "meer, tot zuivering van de bovenlanden, waar zoo mogelijk in verband met de kolonne, welke uit Loewoe naar het meer oprukte, zal worden opgetreden. Men denkt dat de kolonne-Voskuil tegen 15 October zich ten noorden van Takole- kadjoe zal bevinden. Het Possosche hoofd Tomodampe is de hoofdaanlegger van don moord op de be dienden van de toko van Massing te Tam- barana aan de Tominibocht eu de ziel van het verzet in midden-Celebes. Het „Soer. Hbl." vernam, dat bij de po gingen om hem zyn vrijheid te hergeven, ruim honderd vijanden in het zand beten, en daaronder ook Tomodampo's zoon. Een Deli-schi^ndaal. Voor den landraad zoo verhaalt het „Batav. Nbl." stonden terecht twee Chineesche dwangarbeiders, beiden wegens moord ia Deli veroordeeld tot twintig jaren dwangarbeid in den ketting. Dit tweetal heeft in den nacht van 24 Juli in het dwangarbeiderskwartier te Batavia moed- willigen doodslag gepleegd De eeq had eenige dagen te-voren een ijzeren vatband recht geslagen en geslepende andere hield het offer, een mede-veroordeelde, bij de beenen vast, en no. 1 porde het met het mes eenige malen in het lichaam. Dit alles om een schuld van dertig centen Beiden Chineezen verlangen niets meer dan dat men hen de galg opzendt. En liefst met eenige haast, want het wachten in de cel verveelt hen! Beesten nietwaar P Maar toch exemplaren van het volk, dat ter Oostkust van Samatra tegen den wree" den" uitbuitenden Europeaan beschermd moet worden. Hoe het wel eens met die bescherming gaat, leert intusschen de volgende Deli-zaak voor den raad van justitie. Ik ben de Deli-beul, zoo kwam de beklaagde zich heden aan ons voorstellen Hoe zegt u P Mtthlenfeld, de Deli-beul, beklaagd n. van mishandeling van koelies in Deli. Ik heb voor den raad van justitie terecht ge staan. Voor ons stond een nog betrekkelijk jong man, rustig, zich-zelf beheerschend, precies zooals hy voor zyn rechters gestaan had in de zekerheid, gedaan te hebben wat zyn plicht hem had geboden, allen rechtsbijstand weigerend. De beklaagde was hoofdadministrateur der tabakmaatschappy Silau in Assahan Als zoodanig kon hy het niet vinden met den toenmaligen controleur dier afdeeling, Schaank. Het was, zooals beklaagde ver klaarde, een zuivere personen-kwestie. Con troleur Schaank droeg het bestuur over aan den hoofdadministratesr van Silau in diens bijzondere zorg aan. Beklaagde verhaalde dat de nieuwe ambtenaar zich tegenover hem ontvallen zou laten hebben „Ik waar schuw u de eerste maal dat ik u te pakken krijg, bent u er by," wat intusschen bij het verhoor dodr den assitent-resident ontkend is. Hoe dan ook er was in Assahan wry'1- ving tusschen het bestuur en den hoofd administrateur. Toen er geen klachten kwa men van het werkvolk op Silau, werden ze gevonden. De heer Mlihlenf^|d was naar Britsch-Indiëen het bestuur zoo ver haalde beklaagde riep nu om beurten koelies der onderneming op om hen te ver- hooren of zy nooit geslagen waren, opge sloten waren geweest, e. d. En ziet :|er kwa men klachten wel twintig gevallen. De instructie, begon, April 1903 Er lekte j wat van uit. De aanklacht luiddeweder rechtelijke gevangenhouding, gepaard met lichamelijke pijniging' Een ernstige aan klacht, welke der directie van „Silau" aan leiding gaf, haar hoofdadministrateur te ontslaan. De directie toch oordeelde wan neer de man veroordeeld wordt, is hy zijn prestige tegenover het werkvolk kwyt, en dan loopt '1 op de onderneming in het hon- I derd. De beklaagde vertrok na zyn ontslag I naar Europa. Maar zoo weinig leek het I vertrek op een vlucht, dat de heer Miihlen- I feld voor zijn vertrek aan het bestuur ken- I nis gafen dat toen de zaak voortgang I bleek te hebben en bij bericht kreeg van een dagvaarding, aan zyn laatste woonplaats in Deli by naar Indië terugkeerde. In Novomber 1904 zette hy er voet aan wal. De raad van justitie gelastte een nieuw onder zoek. Toen de nieuwe verhooren er waren, schrapte de ra&d een aantal feiten en er bleven dertien gevallen over. Ter openbare terechtzitting verklaarden de getuigen de mishandelden dat geen hunner persoonlijk don |administrateur had aangeklaagd. Zy getuigden, steeds humaan behandeld te zyn geweestzy wisten niet van slagen of slechte voeding. Als zy opge sloten werden, hadden zy het verdiend. Hot waren inderdaad gevallen van weder rechtelijke gevangenhouding. Daar was bv. een vrouw, die ruzie had gemaakt met een ander, en in wier ruzie onvermijdelijk man nen betrokken zouden zyn. Zoo'n vrouw werd opgesloten. Was het weer kalm ge worden op de onderneming, dan werd de vrouw weer vrijgelaten. Een ander voor beeld. Daar was een Madoerees, die het hield met de vrouw van een landgenoot; .het kwam tot standjes het mes was reeds getrokkende administrateur liet den schuldige opsluiten ter voorkoming van moord en doodslag, maar zond hem den volgenden dag niet op naar den magistraat, omdat de man schuld bekende, vergiffenis vroeg en toestemde in overplaatsing naar 'een andere onderneming, waar hy buiten den invloed der vrouw stond. Ziedaar wat den administrateur verweten wordthy had de vrouw, die ruzie had gezocht en den man, die zyn mes wilde gebruiken, moeten opzenden naar den magistraat, die recht j zou spreken. Dat recht spreken beteekende f- zoo legde beklaagde uit de lieden on der gewapend geleide 41 kilometers heen en weer zenden, te voet, zonder de zekerheid dat de menschen gestraft zouden worden. Men laat geen 'zieke vrouw 41 kilometers ver loopen voor een in den aard gering ver- I gryp en een gisting onder de Chineezen I maakte het gevaarlijk voor rust en veilig- I beid der geheele onderneming, deze van I politie te ontblooten. Want de .onderneming I heeft zelf te zorgen voor veiligheid, orde I en tucht; het Gouvernement deed daaraan I niets. Maar het eischte niettemin, dat de I administrateur de menschen, die hy ter ver- I zekering van orde en veiligheid in het kot I had laten zetten, al was het ook maar voor I eenige uren, zou opzenden om gehoord te I wordenen toen de gevallen van verzuim I niet van zelf ter kennis van het bestuur I kwamen, toen zocht het ze. Óf door dat I verzuim moord- en doodslag zyn voorko- I menof de menschen zelf gevoelen, dat aan hen niets misdreven en enkel een maat- I regel van veiligheid op hen toegepast was, I het deed er alles niets toe De getuigen bevestigden, de een meer, I de ander minder, die verklaringen. En de I officier van justitie, zyn requisitoir ne- I mend, pleitte verzachtende omstandighe- I den de beklaagde had zelfs geen beter pleiter kunnen vinden. Doch de wet was overtreden en het O. M. zag zich verplicht, veroordeeling te eischen tot 6 dagen gevangenisstraf Deze rechtzaak is een requisitoir tegen de wyze, waarop ambtenaren van het bin- nenlandsch bestuur wel eens opvatten hun plicht om de belangen van het land en de ingezetenen te behartigen deze Deli atro city is een schandaal, waarin de Regeering alsnog administratief recht zal hebben te doen, zegt het „Nbl." Ik ben do Deli-beul, zei de bleeke man. Ze hebben me twee en een halfjaar met deze zaak vervolgd. Ik verloor er myn be trekking door en al wat ik bezat. Ik ben er ziek van, zooals myn vrouw te voren ziek geworden is van het geplaag in Deli.... Deze zaak zal het land duizenden kosten, want de kosten betalen, gesteld dat ik ver oordeeld word, kan ik niet. Zoo'n Deli-beul Blykens nader bericht is de heer Miih- lenfeld wegens onwettige gevangenhouding, zeven malen gepleegd, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en betaling van de kos ten van het geding. I Te Genua is Woensdagavond een ernstig I ongeluk gebeurd. Een sloep van het stoom- I schip „Garibaldi" is overvaren door de I stoomboot „Maria Theresia", dje met gedekte I vuren in volle vaart de haven uitstoorade. I De schok was zoo hevig dat de sloep door midden brak en de bemanning benevens de 15 personen die aan wal gebracht moesten worden in zee vielen. Op het noodsein van de „Theresia" richten de andere stoorabooten die in de haven lagen hunne zoeklichten op de plaats des onheils en in dit licht gelukte het aan sloepen van de „Theresia" de on- gelukkigen uit het water te halen, wat door do hooge zeeën moeilijk ging. Drie Italiaan- I sche officieren waren echter verdronken en een lag op sterven. Admiraal Barmand heeft het vertrek der „Maria Theresia" uitgesteld om met zyn officieren by de teraardebestelling der ongelukkige slachtoffers tegenwoordig te kunnen zyn. Men verzoek het volgende te melden Iedereen kent do witte strooken by de brievenbussen, waarop het verzoek voorkomt, om op de brieven den naam en adres van den afzender te vermelden. Dit verzoek wordt gedaan in het belang van het pnbliek. I Kunnen brieven niet worden bezorgd, dan worden zy aan de afzenders teruggegeven, indien hun adres op de brieven is vermeld; anders worden zy vernietigd. Was te voren elk jaar eene stijging van het aantal vernietigde brieven en andere stukken waar te nemen, sinds de aandacht op dit belang is gevestigd, neemt het aantal merkbaar af. Terwijl over het tydvak 1 Januari tot 1 October 1903 het aantal in bet biunenlandsch verkeer gewisselde brieven en briefkaarten, welke onbestelbaar waren eu niet aan de inzenders konden worden teruggeven, 31815 bedroeg, en over het zelfde tydvak van 1904 35572, daalde dit cyfer in de drie eerste kwartalen van 1905 tot 24969. Hoe gunstig dit resultaat ook is, de cyfers- j toonen aan, dat nóg tal van brieven en briefkaartenvan de massa's drukweikeu wordt nog niet eens gesproken verloren gaan, die aan de rechthebbenden zouden teruggegeven zyn, indien deze zich de ge ringe moeite hadden getroost, hun adres op I d-3 stukken te vermelden. Het iB misschien I weinig bekend, dat in den handel kleine I gegomde etiketten verkrijgbaar zyn, ter I grootte van een cents-postzegel, waarop men I zyn naam en adres kan laten drukken. Die I etiketten zyn zeer geschikt om aan de brie- I ven te hechten en kunnen tevens tot sluiting I dienen. De pry's is gering. Ook caoutcbouc- adresstempels zyn tegenwoordig zoo goed- I koop, dat niemand tegen de kosten van I aanschaffing behoeft op ie zien. De heeren dr. van Hamel Roos en Har mens, te Amsterdam, overtuigd van de dringende noodzakelijkheid van het tot stand komen van een wettelijke regeling tot be teugeling van de vervalschingen van voe- dings- en verbruiksartikelen, hebben een adres aan den minister van Binnenl. Zaken opge steld, waarin op voorziening in deze wordt aangedrongen. Aan een dergelijke regeling behoort vooraf te gaan, zeggen adressanten, de samenstelling van een code, waarin de normen voorkomen aan welke de verschil lende handelsartikelen behooren te voldoen. Dat de samenstelling van eer. dergelyken Code moge opgedragen worden aan daartoe door de Regeering te benoemen ambtenaren, welke ook nè de bedoelde samenstelling belast zouden blyven met eventueel noodige herziening, resp. aanvulling der behandelde artikelen, - achten de heeren gewenscht. Zy wachten instemmingsbetuigingen gaar- GOUDA, 6 November 1905. Gisteravond werd in de zaal „Kunstmin", sociëteit „Ons Genoegen" voor een stamp- q faa' £eg0V6n „de Twee Weezen", drama m 8 tafereelen van A. d'Ennery, door het gezelschap van den Tivoli schouwburg onder leiding van don zoo bekenden heer G. Wa- gemans. Hoewel „de twee Weezen" over 't alge meen niet onbekend is en verscheidenen 't al mee? dan eens gezien hebben, toch bluft net een stuk, dat een volle zaal trekt, vooral wanneer er zoo goed gespeeld wordt als gisteravoud het geval was. Beginnen we met de dames artisten, dan komt voorzeker wel een woord van hulde toe aan Mej. Smitz m haar moeilijke rol van blinde, die ZU zoo uitstekend speelde. Ook haar zuster en trouwe geleidster Henriette, Mej. v. d. Gaag mogen wy dat woord van lof niet onthouden. Verder Mevrouw Kley, wat een type van een echte ongevoelige Parysche bedelares was dat. Mevrouw Kley toonde ons echte kunst, evenals Pierre Frochard, de kreupele. Alle dames en heeren in het bijzonder op te noemen, het zou veel te lang duren en wy kunnen toch van allen zeggen, J ZÜ 01,9 e0n genotvollen avond bezorgd bebbem Welk tafereel bet mooist was kun nen wy niet zeggen, maar wy gelooven wel, dat „in de Salpetrière" (de gevangenis voor vrouwen) het meest indruk maakte. Hier speelde mevrouw van der Lugt heel mooi. I Wy danken alle artisten voor wat zy ge- fl presteerd en hopen hen meuigen Zondag- avond weer te zien. De Majoor-Intendant v. d. Werff, intendant dor le-divisie Infanterie heeft heden morgen alhier een inspectie gehouden over de mili taire verplegings-inrichtingen. Gisteren speelde Olympia II op haar terrein een wedstrijd tegen Sparta van Haastrecht. Voor rusttijd wordt slecht gespeeld, Sparta doelpunt eerst, waarop Olympia gelijk maakt. Na do rust wordt Sparta's doel belegerd en Olympia maakt 't 2e punt. Nu begint Sparta eerst recht, maakt gelyk en maakt 't win nende punt. Dat kan Olympia niet aanzien, en na gelyk gemaakt te hebben, volgt even voor tyd 't winnende punt zoodat Olympia II haar le wedstrijd in de G. V. C. heeft gewonnen met 4—3. Vrijdagavond geraakte het 3-jarig zoontje van den manufacturier M. te Nieu- werkerk a d Use I, spolende te water. Geluk kig waren er menschen in de buurt, die er in mochten slagen den kleine te grypon, en op net droge te brengen. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde den Italiaan Simeone, wegens poging tot moord met voorbedachten rade, het veroor zaken van den dood door schuld en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tot 2 jaar gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch. VRIJDAG 6 OCT. L.K. H. K. Staatsleemnqen. Portugal. Oblig. 3o Serie fr. 050 3 59*/lt - Oblig.3e Serie fr. 2500 3 598/lg RusLAND.Iwang Dombr. Obli gation 4'/B 96' 4 Azie. Japan Obligation 1899 4 748/4 747/. Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Rccepis. L 100 li/, 24>/i, - Hypotheek-Banken- Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101*/,- Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 977/a Pandb. Standaard Hypb. 41/, 100'/, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 998/4 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 lOO'/i Pandb. Znid-Holl. Hypb. 4997,8 Pandb. le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 41/, 1001/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 998/4 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/, 101 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 998 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 998/4 Pandb. Nationale Hypb. 31/, 988/4 Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendam 4 100 3poorvegleeningen Italië. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-Mjj. A.H. 367 Premieleeninqen. Belgis, Loten Stad Antwerpen 188? 2'/, 102'/. Scheepvaart-Maattchappijen. Aand. Holland-Gulf Stv.-Mjj. 35 Diversen My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 89'/« der nieuwste modellen WINTERMAN TELS, COST 31 ES, BLO SEN, JU PES eq J UP ONS, ROBES en JAPONSTOEFEN met bybehoorende Garneringen, alsmede een groote kenze PELTERIJ EN van de goedkoopste tot de beste soorten in scherp concnrreerende pryzen. Aanbevelend, Maandag 6 November 1905. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prnzen waren voor iste kwal. 36, ade kwal. 3a, ade kw. >7 cents per half kilo. Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. a8 ade kw. 24, 3de kw. ao cent per half kilo. Vette varkens redelijke aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 37" cents per half kilo. 3de kw. aa Schapen en lammeren red aangevoerd. Handel in vet vee, vette koeien in ie kw. vlug, minder soorten traag Vette varkens iets lager in prijs, schapen en lammeren met redelijke omzet, vette kalveren lager in prijs. Tot onze groote droefheid over leed heden onze geliefde Echtgenoot, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder geb. Tekuw, in den ouderdom van rnim 78 jaar. J. OUDERKERK. H. OUDERKERK. J. OUDERKERK. A. A. QüDERKERK- vak ran Want. G. H. A. OtlDERKERK. Gouda, 5 Novomber 1905. Heden overleed te Gkavbnhaoi, in den ouderdom van 59 jaren, onze geliefde 8choor.zoon en Broeder, de Heer in leven Directeur van Indische Cultuur Maatschappijen. Uit aller naam Wed. A. N. MOLENAAR- van der Poort. Gouda, 5 November 1905. Tn het VERLICHTING-MAGAZIJN Dubbele Buurt B 13, TELEE. 117, zjjn voorhanden de nieuwste modellen (iisgloeillchlbranders. (Jas lileclra Branders. K BALEN en ZIJDEN Franje Enorme kenze glftcrqe geëmailleerde deugdzaam en zindelijk. KOOKAPPARATÉN, Wandcomforen, Salon Gaslafelljes en verder alles wat tot het vak behoort. Aanbevelend, Aanlegger van Gas-, Water- en Spreekbnizen. '"abLN 5*.Ir*' fi"11*"1 *K.li f» A ■«kk-'Vkjl.po-U'Dl'l'tal TO0tH.ro II F| a llllfZi JHIg itd.ApprWuarTtnC.il Hilar 4 C» SCSa" Bwti.Btttk-Str. 14. —Men Itttt road ZÏÏÏL. °E Mm -n fthritkimerfc tftrrro >r »wr». W .tw^ I. Muwtt, I li -| -fffAwt mSSSSSS

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2