HET ZONDERLINGE HUWELIJK. re ITS. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 8 November 1905. No. 9870. Buitenlaiidscli Overzicht. D- I»ES ler KELEN, boenen enz. enz. iang. FE U 1 L L E TO X. kennisgeving. I De Mos e gratis ge- handelaar V. *1- Wordt vervolgd). Blnnenife Tube mrzenmagaiija, 30. B Kleiwegsteeg. Hoeren-, Dames- meten werk, 50 ets., 75 ct srs en Drogisten yKEIl! Rotterdam. ER, Apotheker Westhaven 198. Voor het eerst na dagen van staking, na een week van zorg en angst en ellende, ver schenen Zaterdag weer dagbladen in Peters burg. Maar de hoop, dat de artikelen der bladen ons den sleutel zouden brengen van den toestand is ijdel gebleken. De alge- meene verwarring, die de geheele intellec- tueele bende aangreep, heerscht ook in de pers. Het schijnt, dat niemand voorziet wat de naaste toekomst brengen zal. Firma hl IJiAL itis geknipte urde plaat. AKEli t patroon. CHILI) (lülllsniE COIIBAW HE- GE -- ji/,, dubbel® flesch regte, Zaltbomme .otterdam. iage. I. Can. Botterdam rel et oo n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dag-el ijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bijvoegsel, i voorkomende i PATRONEN p. p. tegen 1 verkrijgbaar Haag. Mannion! Ik had er volstrekt geen ge dachte op gehad, dat de brief, dien ik op Noorder Villa gezien had, van hem had kunnen zijn. En toch, de geheimzinnigheid, waarmede hij overhandigd, de persoon, aan wie hg geadresseerd, het vreemde, dat daar aan zelf in de oogen der meid verbonden Telefoon No. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels tï 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad vertentiën tot 1 uur des midd. De gebeurtenissen in Rusland hebben haar invloed gehad op de kiesrechtbeweging in Oostenrijk Snel en vastberaden breidde die zich uit, en staande voor die uitbreiding heeft de Regeering Zaterdag besloten bij het parlement een voorstel tot kiesrecht regeling in te dienen, op den grondslag van het algemeene, gelijke, directe kiesrecht met deze beperking, dat de grootgrondbe zitters en de kamers van koophandel nog op afzonderlijke wijze in het parlement zullen vertegenwoordigd zijn. Een officieel communiqué in de Wiener Abendpost zegt: De stemming in het parle ment en van de openbare meening heeft de regeering aanleiding gegeven zich ernstig bezig te houden met de vraag, onder welke voorwaarden de wenschen naar eene, mot de voortschrijdende ontwikkeling rekening hou dende uitbreiding van het kiesrecht kuqnen was, - dat alles wees op de ontdekking, waarvan ik mij nu niet kon begrijpen, dat ik haar niet dadelyk gedaan had. Ik had een brief, die misschien een schriftelijk be wijs van haar schuld bevatte, onder mijn eigene oogen gehad en dien aan Margaretha Sherwin laten overhandigenHoe had ik toch zoo onbegrijpelijk verblind kunnen zijn De verwarring van myn geheugen, de wer keloosheid van al myn geestvermogens beantwoordden deze vraag maar al te ge reedelijk. „Robert MannionIk kon myn oogen niet van dien naam afhouden. Ik hield de in elkander gedrongens regels, door hem geschreven, nog voor my, en draalde er mede om ze te lezen. Iets van het afgrijzen dat het byzyn van den man zelven my zou ingeboezemd hebben, teweeggebracht alleen door het zien van zyn brief, en de brief was aad my geadresseerdHy was van allen de man, die de wraak, welke myn eigene handen op hem genomen hadden, het zekerst zou vergelden. Misschien zou in deze regelen de donkere toekomst, waarin ons beider wegen zouden ineenloopen, reeds afgeschaduwd zyn. En MargarethaKon hy zooveel schrijven het geheim niet ontsluieren, waarin de beweeg redenen van haar misdaad nog gehuld waren Ik wendde mjj weder tot de eerste bladzijde en besloot den brief te lezen. Hy begon zonder inleiding, op de volgende wijze „8t. Helena’s Gasthuis,” „Wanneer gy dezen brief ontvangt, zult gij zeker eerst naar de onderteekening zien, en in de verzoeking komen om hem onge lezen te verscheuren en weg te werpen. Ik raad u dringend te lezen wat ik geschreven heb, en, als gy kunt, het gewicht daary, voor u zelve te bepalen. Vernietig de^e'jjl&ti later, zoo gy dat verkiestzy zadjjlJ hun doel bereikt hebben. „Weet gy waar ik ben en wat Ik ben een van de patiënten van dit game, door uw hand voor myn gansche leven af zichtelijk verminkt. Als ik met zekerheid den dag van myn ontslag uit dit gesticht had kunnen weten, dan zou ik gewacht hebben om uw mondeling te zeggen wat ik u nu schrijf, doch dit is my nog onbekend. Juist toen ik aan de betere hand kwam ben ik weder ingestort, Gy zult alle lastige verwytingen des ge wetens, indien gij daardoor gekweld wordt, tot zwijgen brengen, door te zeggen dat ik den dood door uw handen verdiend heb. 104) „Dat durf ik niet, mynheer! dat durf ik van myn leven niet Hy is nu nog erger dan vroeger geworden als ik zooveel tegen hem zeide, als ik tot u gezegd heb, dan geloof ik dat hy my zou doodslaanZy aarzelde en vervolgde toen kalmer„Welnu in allen gevalle heb ik het u gezegd, myn heer en dat maakt my geruster, enen ik zal haar den brief voor dezen keer nog eens geven, maar er dan geen meer aanne men, als er een komt, voordat ik er een goede verklaring van hoor.” Zy maakte een buiging, zeide my op een somberen en bekommerden toon vaarwel en ging met den brief in de hand het huis weder binnen. Als ik op dat oogenblik had kunnen gissen, door wien hy geschreven was I Als ik slechts had kunnen vermoeden, wat er de inhoud van was Ik verliet Hollyoake Square in een rich ting, die my na eenigen tyd buiten de stad bracht Het was zeer vreemd, maar dat onbekende schrift hield myn hoofd nog altyd bezigdie beuzelachtige zaak nam myn ge- Berlyn, 6 November. (Part, tel.) In de ochtendbladen komen talryke telegrammen uit Rusland voor, waarin melding wordt gemaakt van de ontzettende moordpartijen, door de reactionai e contra-revolutie aan gericht in het binnenland. Zoo seint de correspondent van de Berliner Lokalanzeiger te Moskou: „Hier heerscht volkomen anarchie. Op vele plaatsen in de stad ontstaan ontzetten de moordpartijen. Ieder oogenblik trekken patriotische betoogingen van zoogenaamde monarchisten, voornamelijk bestaande uit troepen armzalig gepeupel en dronken dwor- niks, door de straten met vaandels, portretten van den keizer en heiligenbeelden. Wie voor dit volk het hoofd niet ontbloot wordt kreupel geslagen of gedood. „De straten wemelen van provocators, die by het voorbijtrekken van zulke monar chistische betoogingen in de lucht schieten en tot gevechten aanleiding geven. Vooral schljpt het grauw het voorzien te hebben op de studentendageïyks worden tal van studenten onder afschuwelijke mishandelingen gedood, in stukken gehouwen of in de rivier verdronken.” „Zooeven wordt melding gemaakt van een vertreflen irs welbekend DBT-BLIX» F»briek»merk). e, radicale en ▼an alle, zelB ekkige zenuw 1 ontstaan door eugdigen leeftyd e zwakte, Bleek - Hoofdpyn - Maagpijn Jnvermogen enz. Uit- gruwelyke vechterij aan de ingenieursschool, die door de zwarte bende en de kozakken belegerd en beschoten wordt. De opgewon denheid in de stad is onbeschrijflijk.” Evenzoo luiden de berichten uit andere plaatsen- De correspondent van het Berl. Tageblatt te Petersburg seint„dat Witte aan een deputatie uit de stedelyke Doema verklaarde niet by machte te zyn aan Trepof bevelen te geven, zoodat zyn premierschap en de beloften van het manifest van den Tsaar fei telijk alleen op papier staan.” Uit Kopenhagen wordt aan den Berl. Lokalanzeiger gemeld, dat W. T. Stead uit Rusland daar is aangekomen. Hij verklaarde, dat de liberale hervormingen zes weken te laat gekomen zyn, en dat de toestand hoogst ernstig is. hamburg, 6 Nov. (Part, tel.) Te Peters burg is heden by particuliere personen het volgende telegram uit Bachmoet ontvangen „Reeds twee dagen duren de hevigste Joden-vervolgingen onafgebroken voort. De autoriteiten bieden geen hulp. De comman dant def kozakken Kalganof wilde krachtig hulp bieden, doch vond helaas bij den mili tairen bevelhebber geen steun. Gebouwen beginnen te branden, en de gouverneur zendt geen hulp. Om Godswil, wendt u tot de ge zaghebbende personen, die er iets aan doen kunnen, anders komen wy allen om.” Uit Kopenhagen wordt aan het Hamb. Fremdenblatt geseind, dat de Tsaar, beang stigd door het moorden en branden in het gansche land, bereid zou zyn nog verdere concessies te doen. Graaf Witte zoekt den Tsaar te bewegen naar Petersburg terug te komen. Loeworin, van de Nowoje Wremja, dieop het oogenblik in Berlyn vertoeft, verklaarde aan een berichtgever van den Hamburgschen Correspondent, dat hij meende dat Witte’s program tot uitvoering zoi komen. Hoe de zaken ook mochten loopen, een staatsban kroet zou onder geen omstandigheden te vreezen zyn. dachten geheel in, en dat op zulk een tyd, in zulk een toestand, als ik nu verkeerde Ik bleef afgemat op een eenzame plaats, van het voetpad verwijderd, staan. Myn oogen schemerden in het zonnelicht, en ik bedekte ze met myn hand. Juist op datzelfde oogenblik werd de herinnering van dat schrift zoo levendig in my, dat ik byna van schrik terugdeinsde. Het schrift, dat de meid van Noorder Villa my had laten zien, was het zelfde als dat van den ongeopenden en ver geten brief, dien ik nog in myn zak had en dien de knecht my gegeven had op den morgen, toen ik den gang doorliep om mij naar de kamer van myn vader te be geven. Ik haalde den brief te voorschijn, brak hem met bevende vingers open en keek aan het einde van de dicht in elkander geschreven bladzijde naar de handteekening. Daar stond: „Robert Mannion.” worden vervuld. Daar do kiesrechthervor- ming in Oostenrijk niet naar een eenvoudige formule kan worden opgelost, maar daarbij met tal van gezichtspupton moet worden re kening gehouden, is voor de oplossing kalme en ernstige studie noodig, en vooral rust in het openbare leven. „Waar de regeering er op bedacht is het verlangen naar een omwerking van het kies recht te overwogen en de vervulling ervan mogelyk te .maken, daar is zy tevens ver plicht ter wille van toekomstige wijzigingen in het openbare leven, niet de openbare orde te laten verstoren. „De regeering zal aan de politieke bewe ging geen belemmeringen in den weg leg gen, noch in de pors, noch in vergaderin gen. De politieke agitatie voor kiesrecht- hervorming mag zich binnen de wettelijke grenzen volkomen vry uitbreidenmaar do regeering is vast besloten met alle wette- lyke middelen ongeregeldheden tegen to gaan, die het openbare leven kunnen bena- ■fleelen, en het aanzien van den slaat ver minderen. „Het parlement, niet de staat, is de plaats waar de beslissing over de kiesrecht- hervorming vallen moet.” Officieel wordt medegedeeld, dat dit communiqué in do „Wiener Abendpost” in een vergadering van den ministerraad werd opgesteld. Door deze offleioelo mededoeling is, naar uit Weenen gemeld wordt, de toestand on- middollyk zeer veel verbeterd Temeer, omdat daarin een proclamatie van don stad houder van Neder-Oostenryk, die met be perking van het recht van vergadering had gedreigd, beslist wordt gedesavoueerd. Doch onder de arbeiders-veroenigingen bestaat niet veel plan, om met de betoogingen en de staking te eindigenin die kringen vreest men te zeer voor den tegenstand der thans begunstigde parlementaire partyen, en wil men Oostenrijk geen rust geven, voordat de invoering van het algemeene, gelyke en geheime kiesrecht vaststaat. Do nieuwe vorst van Lippo heeft Zaterdag zy'ne blyde inkomst to Detnold gehouden. Op hot paleis is ’s middags de Landdag ge opend met een troonrede, waarin de vorst zegt dat het de plicht van allen is de wonden te heelen die de twist om de opvolging het land heeft toegebracht. Het staatsblad maakt een besluit openbaar dat kwijtschelding verleent voor alle over tredingen, welke bestraft zyn mot een boetö van ten hoogste 150 mk. of 5 weken hech tenis. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie zijn gelegd verzoeken met bijlagen van ie F. L. G. Stenvers, te Gouda, om vergun ning tot oprichting eener Smederij in het perceel gelegen aan den Kleiwegsleeg, Wijk N No. 8, Kadastraal bekend Sectie B No. 536 2e J. Jannes, te Gouda om vergunning tot oprichting eener Smederij in het perceel gelegen aan de Tuinstraat, Wijk L No, 290, Kadastraal bekend Sectie C No. 1529. Dat op Dinsdag den 21 November 1905, des na middags ten U/j ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Goutja, den 7 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd. R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. De censuur is op bevel van Witte volko men buiten werking getreden. De bladen, die vroeger den censuur-stempel droegen, hebben in de plaats daarvan aan het hoofd de mededeeling„Gedrukt zonder vooraf gaande goedkeuring van den censor”. Het meerendeel der bladen bevat artike len, die van groote blijdschap getuigen „wyl de autocratie gevallen en Rusland eindelijk, een constitutioneelcn staat gewor den is”.J „Nasja" Sjisn” bevat een openlijke dank betuiging aan Peter Struve, den redacteur van de te Parijs verschijnende „Oswobo- sjenjé”, een der ijverigste strijders voor een liberale constitutie in Rusland. De „Russi” dringt er op aan, dat de Rus sische maatschappij Witte haar vertrouwen zal schenken weliswaar is Witte herhaal- delyk autocratischer gebleken dan de Tsaar, maar wanneer hy tot een overtuiging be keerd is, dan is hy ook de man, om ernaar te handelen. Witte is eindelijk constitutioneel geworden. Zyn bekwaamheid en werkkracht zullen hem in staat stellen een sterke con- stitutioneele macht te scheppen. De „Nowoje Wremya” schryft„De Mos kousche autocratie heeft zich in do laatste twee eeuwen veranderd tot een onbept rkte veelheerschappy met alle treurige gevolgen van rechteloosheid en willekeur. Thans moet zy plaats maken voor den wil van den Tsaar en den wil van het volk. De over- groote meerderheid ran het volk ziet in de oekase van 30 October het onderpand voor de verdere ontwikkeling van Rusland. Het is nu echter noodig, spoedig do orde te herstel len, opdat de verkiezingen geregeld kunnen plaats hebben. S

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1