I THEE. rs. mJ -F LIE I* Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en O nistreken II I Donderdag 9 November 1905. No. 9871. 44ste Jaargang. Bulteiilaudscli Overzicht. 1 ZONEN, I ATER ILEN, sea eu. M1> 9 M It IBl'N ruD 1 FEUILLETON. ZOMLIIO HÜWELIJK. gratis ge- lan delaar i ELONJE Jr., i r Ifedar- IM KMAN 4Zn Wordt vorvolgd). KK te letten Ichto twimi n en in don uam das rvwrligl wereldbo- r*SUU- eriBg van ge- elende IJL, T Lz. zenmaguiji, TO. □eiwegsteeg. aren-, Dames- fiOUBSCHE COHBANT ten werk. vorden afgele- pakjes van vijf een Ned. ont n Nommer en i nevenstaand Wet gedepO’ 'HE-- JE - - firma N WAL tis geknipte irde plaat. IKER patroon. CHILD- ïclctoen No. 87. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. „Om a te doen begrijpen wat ik nu mede te deelen heb, is het noodzakelyk, dat ik eerst over my zelven en over myn vroeger leven spreek. Morgen zal ik met deze ont hulling een aanvang maken, want vandaag kan ik de pen niet meer vasthouden en het papier niet meer onderscheiden. Als gjj mijn gelaat kondt zien, zooals ik nu hier lig, zoudt gy begrypen, waarom. bijvoegsel. lorkomende ATRONEN p. p. tegen erkrjjgbaar Haag. trouwen te winnen; en ik slaagde er in. Gy dacht niet, toen gij mij aan mijn deur vaarwel zeidet, dat gij uw vriendschap ge geven hadt aan een man, die, lang voordat gij Margaretha Sherwin ontmoet hadt, het recht geërfd had om de vijand van uw vader en van lederen afstammeling van uw vaders buis te zjjn. Bevreemdt deze verzekering u P Lees verder en gij zult haar begrijpen. „Ik ben de zoon van een gentleman. De geldmiddelen mijns vaders waren zeer beperkt en zijn familie was geen oude familie, even als de uwe. Desniettemin was hy een gentle man, in alle beteekenissen des woordshy wist dit, en deze wetenschap was zyn ver derf. Hy was een zwak, vriendelyk, zorge loos man, die de wijde klove, welke de maatschappelijke standen in zyn tyd van elkander afscheidde, eerbiedigde. Zoo beiHout hy om als oen gentleman te leven door een ambt dat aas gentleman voegde, te beklee- den, een ambt, wel te onderscheiden van een beroep. Toen hem dit mislukte, kon hij ook niet aan zijn beginselen getrouw blijven en als een gentleman sterven. Hy stierf den dood van een boosdoener en liet my geen andere erfenis na dan den naam van zoon van een misdadiger. „Toen hy nog een jongmensch was, gelukte het hem ingeleid te worden by een gentleman genden weg der welvaart te voeren Tegen over het buitenland wenscht de Koning loyale betrekkingen met alle mogendheden te onder houden. Wy brengen daarom den ^oning een eerbiedigen welkomstgroet. Duitschland is er verre van, de vriendschappelijke betrek kingen van Spanje tot andere mogendheden met scheele ooggn aan te zien, De vreed zame grondtoon der Duitsche staatkunde maakt het mogelyk, iedere toenadering tus- schen andere mogendheden met bevrediging te kunnen gadeslaan, zoolang die toenade ring vredelievende bedoelingen heeft en niet tegen Duitschland is gericht.” De andere Duitsche bladen spreken in denzelfden geest. En de Spaar.sche bladen sluiten zich daarby aan. Vooral de „Diario Universal” spreekt met grooten lof en eer biedige bewondering over keizer Wilhelm de „Eposa” verwacht van het koninklijk be zoek aan Duitschland nauwer toenadering tusschen de beide landende Konieg verte genwoordigt het jonge Spanje, dat voor zyn wederoprichting strydt en met allo beschaafde staten vriendschappelijke, geestelijke en ma- terieele betrekkingen wil aanknoopen. „De Koning zal Duitschland's uitstekend leger bewonderenmaar hy zal tevens er varen, dat Duitschland niet alleen een kazerne is, veel meer een hoogeschool en een werk plaats. Duitschlftnd munt ook uit op het gebied van onderwijs en van industrie. Cul tuur en rijkdom hebben aan het tegenwoor dige Duitsche ryk de signatuur gegeven. Men begrijpt hoe verleden de Engelsche regeering er mee zit, dat de Australische koloniën geen Japanners willen toelaten. Óp haar aandringen heeft, gelijk gisteren geseind werd, de regeering van het Australische Gemeenebest besloten een wetsvoorstel tot wyziging van de immigratiewet in te dienen, zoo dat schriftelyke kennis van een Aziatische „Toen wy elkander voor het eerst op Noorder Villa ontmoetten, was ik geen vyf minuten in uw bijzijn geweest, of ik ontdekte uw nieuwsgierigheid om iets omtrent mij te weten, en bespeurde, dai gij er van den beginne af aan twijfeldet, of ik voor zulk een betrekking, als ik by mijnheer Sherwin bekleedde, geboren en opgevoed was. Daar het u niet gelukte gelijk ik wist dat het u niet zou gelukken om eenige inlichting omtrent mij van myn patroon of diens familie in te winnen, trachtet gij my op verschil lende tijden vertfouwelyk met u te doen worden, ten einde my er toe te brengen om openhartig tot u te spreken- Gij gaaft de poging om myn geheim, wat het ook wezen mocht, te doorgronden eerst op, toen wy na ons gesprek ten mijnen huize op den avond van het onweder afscheid van elkander namen. Op dien avond besloot ik uw nieuws gierigheid teleur te stellen en toch nw ver- k gekookt ▼oor de- lepeb vm md van «kruiken. toH.’L Onder do groote menigte van landverhui zers, die den Oceadn oversteken, omdat zij in Spanje niet meer aan den kost kunnen komen, schynen ook veel jongelui te zijn, die op het punt zyn van opgeroepen te worden om hun dienstplicht te vervullen. Zij maken van de gelegenheid, dat er een uittocht op groote schaal plaats heeft, gebruik, om den dans te ontspringen. Do regeering heeft een ambtenaar naar La Coruna gezonden mot de opdracht om de aanstaande verdedigers des vaderlands niet ongemoeid te laten trek ken. Zoo waren er dezer dagen twee politie agenten aan boord van een stoomboot met landverhuizers gegaan, om naar dienstplich tige jongelieden te zoeken. Hoe dit onderzoek is afgeloopen, is nog niet bekend. Terwijl de agenten aan boord in alle hoeken en gaten zochten, liet do kapitein het anker lichten en stak in zee. taal voor de immigranten op gelyke lijn wordt gesteld met een Europeesche taal. Bovendien kunnen Japansche kooplui en studenten een bizonderen verblyfpas krygen. Met Nieuw-Zeeland zal de Engelsche re geering meer last krijgen. Seddon, de eerste minister, heeft gezegd, dat men Japanners niet in de kolonie zou toelaten, en dat do kolonie zich niet van elders de wet zou laten stellen. Dat is een uitdaging tegenover het moederland. Ook tot Wost-Australiö heeft zich de Engelsche regeering gericht met verzoek een arbeidswet te wyzigon, die beleedigend is, zoo heet het, voor volken, waarmee Enge land in vrede leeft. Men zegt, dat de bood schap van de Engelsche regeering in sterke bewoordingen gesteld is, en de West-Anstra- lische eerste minister nu haar toestemming heeft verzocht om het stuk openbaar te maken. Gemachtigden van de Beiersche nationaal- liberalen, de vrijzinnigen, de Duitsche volks partij, do jonge liberalen en de nationaal- socialen zyn te Neurenberg byeen geweest en hebben besloten tot samenwerking in al die punten welke het gemeenschappelijk be lang dezer partyen betreffen. De verschillende liberale groepen zullen overigens hun zelf standigheid behouden. Een centrale commis sie zal gevormd worden en te Neurenberg gevestigd zyn. De vergadering sprak nog haar afkeuring uit over de houding van den minister-president on veroordeelde do houding van het centrum by de.beraadslagingen over de kieswet. RTERINGj Koning Alphonso van Spanje, „el Rey simpatico” zooals do Spanjaarden den jon gen vorst noemen, is de gast van den Duit- schen keizer|in Berlyn. En hylwordt daar door de Duitsche pers met sympathie wel kom geheeten. De „Norddeutscbe Aligemeine Zeitung” opent de ry der bladen, met een artikel, waarin veel wordt gezegd over de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Spanje en Duitschland en tusschen de beide vorstelijke familiën. Dan zegt het blad „De jonge heerscher heeft getoond den ern- stigen wil te bezitten, zyn volk op den sty- De Regeering van Hongarije heeft een nieuw strijdmiddel te baat genomen tegen de gecoaliseerde oppositie. Zjj heeft alle gouverneurs, „Oppergespans” zooals zij ge noemd worden, die verdacht worden van vriendschappelijke gezindheid voor de oppo sitie, ontslagen en door nieuwe vervangen. Dit heeft in Hongarije heel wat beroering doen ontstaan. En vele kringen wordt dit optreden opnieuw een schending van de grondwet geacht, wyl de bepaling voor het benoemen dozer gouverneurs daarbij niet in acht werden genomen. Hoe dit ook zij, behalve dit theoretisch bezwaar tegen het regeeringsbesluit is er een ander, van meer praktische aard. In de van een hooge familie, een aanzienlijken stand en grooten rykdom. Hij wekte de be langstelling van dezen gentleman op, of ver beeldde zich ten minste dat hij zulks deed, en beschouwde hem altyd als den beschermer die hom fortuin zou doen maken, door hem het eerste dienstelooze maar toch winst gevende ambt (er was daarvan in die dagen overvloed genoeg) dat open zou vallen, te bezorgen. In vaste en dwaze afwachting, daarvan, leefde hy ver boven zijn klein in komen onder ryke menschee zonder den moed te bezitten om zich als een arm man te gedragen. Het was de oude geschiedenis schulden en verbintenissen van allerlei aard drukten zwaar op hem schuldeiscbers weigerden te wachten schande en de diepste armoede bedreigden hem en het vooruitzicht op het winstgevende ambt was nog even ver als altijd. „Desniettegenstaande geloofde hy aan bet spoedige verkrijgen var. dit ambt, en nu nog des te vaster, omdat hy dit als zjjn eenig redmiddel beschouwde. Hij vertrouwde vast op de belangstelling van zyn beschermer, en op de spoedige betooning daarvan in zjjn belang. Voorts wordt er op gewezen, dat Witte den Tsaar had moeten overhalen op 31 October in statie zyn intocht in Petersburg te houden, om de constitutie te bezweren dan zouden het volk, de stenden en de par tijen bereid geweest zijn hem te huldigen. Het slot van het onderhoud was de ver zekering, dat zoodra Witte de eischen der constitutioneele burgerpartij inwilligt, deze party hem steunen zal in den stryd tegen reactionairen en republikeinen. Het Petersbu/gsche Telegraafagentschap meldtOp vele plaatsen zyn rails en spoor wegbruggen beschadigd. Uit hot landschap Goerien worden bloedige botsingen met de troepen gemeld. Een hier ter stede in den schouwburg bij eengekomen vergadering richtte aan den stadhouder het verzoek de troepen uit Goerien terug te trekken en besloot de algemeene werkstaking te handhaven tot een gunstige uitkomst zou zyn bereikt. Het Petersburgsche Telegraafagentschap meldt, dat in het district Osoergety het dis trictshoofd, de vrederechter met zyn vrouw en een groot aantal kozakken door bommen zyn gedood. Het nieuwe Zweedsche ministerie is thans definitief als volgt samengesteldminister president en minister van justitie Staaff buitenlandsche zaken Trelle, tot dusver gezant te Kopenhagen oorlog kolonel Tingsten, als te vorenmarine schout-by-nacht Sidner binnenlandsche zaken de.secrotaris generaal Beboette, financiën Biesert, als te voren eeredienst de onderwijzer Berg, lid der Tweede Kamerlandbouw Tamm, hofstal- meester. Ministers zonder portefeuillede raad van justitie Markswon Wiïrtemberg, de afdeelingschef aan het ministerie van justitie, Hellner^en Bergstrom,"lid.van de Tweede Kamer. Telefoon No. 7 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Met den dag wordt de toestand in Rus land moeilyker. Hot blykt duidelijk, dat de invoering van een constitutie in een land, dat daarop niet werd voorbereid, in een paar dagen niet te doen is. En Witte mag zich nog zooveel moeite geven, alleen zonder steun, zonder krach tige medewerking van beneden en van boven, is hy niet in staat in den chaos orde te scheppen. Witte had aan deir president der Zemstvo van Moskou, Golowin, het verzoek gedaan, een paar vertegenwoordigers van zyn party naar Petersburg te zenden, om te helpen by het vormen van een regeering. Golowin antwoordde, uit naam zyner groep, dat hy elke officieele medewerking moest weigeren. Doch twee der leden van de Zemstvoparty Kokoschkin en prins Lwof, zyn uit Moskou naar Petersburg gekomen en hadden een onderhoud met Witte. Zy kwamen namens de burgervereeniging, twee eischen stellen worden die ingewilligd, dan zal de burger party Witte steunen. Die eischen zynhet ontslag van Trepof, cn de invoering van algemeen, gelyk en ge heim kiesrecht voor de constitueerende ver- gadering. Indien de burgerparty, zoo ver klaarden genoemde heeron aan Witte, deze eischen niet ingewilligd ziet, kan zy geen politiek standpunt innemenen dat zal in Rusland zoolang de stryd tusschen monar chisten en socialisten duren, totdat eindelyk de bureaucratie weer aan het roer komt. Maar de burgerparty kan niet aannemen, dat Witte eerlijk spel speelt, zoolang Trepof niet ontslagen is. Wordt Trepof van zyn ambten ontheven, dan zou Witte zich by de democratische burgerparty moeten aansluiten en met deze moeten regeeren. Eer dus do eischen dier party zijn ingewilligd, kan Witte er niet op rekenen een kabinet te vormen. Bovendien, zoo verklaarden Kokoschkin en prins Lwof, ziet de burgerparty de naaste toekomst met bezorgdheid te gemoet, wyl de regeering niet bytyds met wetten en besluiten voor den dag komt. Het blyft by de vage beloften der oekase, en wat verder gedaan wordt, is door de omstandigheden af gedwongen. Indien de amnestie dadelyk afgekondigd ware, zouden de jongste onlus ten niet zyn voorgekomen. De amnestie is het noodzakelyke supple ment van de keizerlijke oekase; toen deze niet kwam zag het wantrouwige volk niet wat het kreeg, maar wel wat het niet kreeg. 105) Ik zal n tot antwoord, zeggen wat gij door de mijne verdient en zult ontvangen. .Doch ik wil eens aannemen, dat het bekendheid met do schuld uwer vrouw was, die u tot den aanval op my aandreef. Ik kan wel denken dat zjj zich voor onschuldig verklaard heeft, en dat haar vader haar verklaring ondersteunt. Op den tijd, wanneer gij dezen brief ontvangt (mjjn kwetsuren maken, dat ik wel veertien dagen noodig zal hebben om) dien té voltooien), zal ik maatregelen genomen hebben, die geheim houding voor het vervolg noodeloos maakt. Daarom, indien myn bekentenis u eenigszins van nut is, hebt gjj haar hierweet, dat zy schuldig, willens Schuldig is, wat zy er ook tegen moge’ inbrengen. Oy kunt dit veilig gelooven, gelyk gij al, wat ik verder schryf, gelooven kunt. Misleiding is tusschen ons beiden ten einde. ,Ik heb u gezegd, dat Margaretha Sher win schuldig ia. Waarom was zy schuldig f Wat waa het geheim van mijn invloed op haar» s

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1