i HET ZONDERLINGE HUWELIJK Nieuws- en Advertentieblad roor Gouda en Omstreken. Dinsdag 14 November 1905. No. 9875 44ste Jaargang. Bultrnlaiidsch Overzicbl. FEUILLETON i (iOIIISUIE EOllil NT. om by den beloften te De bladen geven vandaag den volledigen tekst van het manifest betreffende Finland, waarvan eerst nog slechts een telegrafisch uittreksel (per draadlooze telegraphic uit Hel singfors) te Finland bekend was. In Finsche kringen is men natuurlijk buiten zichzelf van opgewondenheid over ’t heugelijke nieuws. Men verwacht met ongeduld de nadere bij zonderheden over de gew.chtige gebeurte nissen der laatste dagen. De eerste post trein van hier is vandaag weer afgegaan. Men zegt dat de post van gouverneur- gcneraal van Finland geheel en al vervalt. Maar men noemt anders algemeen generaal Kaulbars, militair-gouverneur van Odessa, als toekomstig landvoogd. Kaulbars staaf bekend als zeer Finschgezind en was een heftig tegenstander van Plehwe en Bobrikof. Eerst vergaderde Zaterdagmorgen de rech terzijde der Belgische Kamer onder voorzit terschap van SchoHaert, den president van de Kamer, toen kwamen de afdeeliogen bijeen, en in den namiddag werd nog eenc open mede ik u nu alles vertel, heeft insgelijks een doel. Verspreide Berichten. Rvu.uk>. Hoe er in verschillomlo steden in do buurt van Odessa huisgehouden is, kan daaruit binken, dat in Chernon 500 gezinnen zonder dak en zonder middelen van beslaan zjjn 't Ganscho stadje Bogojiol is na oen moordpartij °P do Joden in vlammen opgo* gaan10,000 gezinnen moeten onder don hot karakter van m(jn nieuwen meester nog andere bestanddelen had dan de uiterste deftigheid. Ronduit gesproken, ik vond in hem een natuurlgko, tameljjk gelijkmatige samenstelling van een gek, van een tiran en van een lafaard. Er was slechts oen middel om hem tot vleiende verzekeringen te brengen Bewaarde ik hem tegen schade of verschafte ik hem voordeel, dan was bjj werkelijk dankbaar. Het gelakte mjj om beide deze wonderen te doen. Zjjn boekhouder bedroog hem ik bemerkte het, weigerde mij te laten omkoopen, en deelde de bedriegerij myn heer Sherwin mede. Dit deed mjj zjjn ver trouwen en den rang van eersten klerk ver krijgen. In deze hoedanigheid wist ik oen middel te vindon, waaraan myn patroon nooit gedacht had, om diens zaken en haar voordeelen aanmerkelijk uit te breiden met don minst mugelyken kans op mislukking. Hjj beproefde mjjn plan, en bet gelukte. Dit deed mjj zyn oprechte bewondering, een verhooging van salaris en den toegang tot zyn familiekring verkrijgen. Myn plannen waren meer dan geluktik kreeg geld en ledigen tyd genoeg en bracht myn nederig leven juist zoo door als ik my voorgesteld had. Wordl vervolgd). »Ik trad by mynheer Sherwin als laagste klerk in dienst. Zoowel do meester als de onderhoorigen keken my in hot eerst eeltigs- zins wantrouwig aan. Ik was met de beste aanbeveling, die ik maar begeeren kon, op het kantoor gekomen en ik gedroeg my dien overeenkomstig. Deze omstandigheden, ge voegd by een geregclheid van levenswyzo en een gestadigheid in mjjn werk, die nooit ver flauwde, hadden spoedig oen gunstige uit werking alle nieuwsgierigheid ten opzichte van my verdween langzamerhand, en men liet my myn bezigheden rustig volbrengen. De vriend, door wien ik deze betrekking verkregen had, bewaarde myn geheim, zon ale ik van hem verlangd hadvan allo menschee, die ik vroeger gekend bad, mee- doogenlooze vyanden en onverschillige vrien den, vermoedde geen enkele ooit, dat mjjn schuilplaats het kantoor van een manufac turenwinkel was. Voor de eerste maal in myn leven gevoelde ik, dat het geheim van het ongeluk mjjns vaders het mjjne was, en het mjjne alleen, dat ik eindeljjk geheel tegen ontdekking gevrjjwaard was. .Het duurde niet lang, of ik klom op tot de eerste plaats op het kantoor Het viel my niet zeer moeiljjk om te ontdekken, dat rdcloon Vo. M2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco por post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. bare Kamervergadering gehouden. In de vergadering dor rechterzijde hoeft minister de Smet do Naeyer aanstonds verklaard dat de regeering er in toestemde, dat do kwestie van den grooton doorsteek dor Schelde niet dadeljjk zou worden behandeld, maar vooraf zou worden onderzocht duor oen commissie uit het parlement, aan welke commissie eenigc deskundigen zonden worden toegevoegd. Hot kanaal met dokken zal onmiddellyk worden gegraven. Do regeering handhaaft alzoo maar een dooi van haar voorstellen, wat do waterstaatswerken betreft. En wat do voorstellen voor do defensie betreft, han delt zy op dezelfde wyze. Aan de meeat vooruitgeschoven forten blijft do regeering vasthouden daarmee zul on middellijk worden begonnen, mair do ontworpen forten bij Mechelen laat de regeering vallen. Een inondatiestolsel komt daarvoor in de plannen der vestingwerken aangebracht, komt neer op oen bosparing van 60 millioen francs, 48 millioen in plaats van 108 millioen. Over het cersto punt, do verzending van don doorsteek naar oen commissie, is do vergadering der rechterzijde het uens ge worden, maar over de plannen der defensie niet. Ondanks dat do regooring den dóórsteek heeft laten vallen, heeft in de afdoellngen de meerderheid gestemd vóór het voorstel de Lanlsheer», om het geheele ontwerp aan een onderzoek te onderwerpen, dus het ont werp mot kanaal en al. Een 1.5 tal leden der rechterzijde zyn op ban stuk blijven staan on hebben meegestemd met de tegenstanders der regeering. Het voorstol van Hellepntte om voorloopig aan te vangen met hot kanaal mot dokken, hebben de afdoelingeu aangenomen. In de openbare vergadering vroeg Van- derveldo opheldering van den toestand. Officieel weten wij niets, zeido hij. Welke concessies doet do regeering Denkt het ministerie aan te blijven, nu 15 leden der rechterzijde voor het voorstol de Lantsheere hebben gestemd Wij hebben nog geen verslag van het slot dor openbare vergadering van Zaterdag. In Kisjinef sloegen eergisternacht de ge vangenen allen aan het muiten en eischten hunne vrijlating. Toen dit natuurlijk gewei gerd werd, «taken zy de gevangenis in brand. De troepen moesten uitrukken en vuur geven. Twee en twintig menschen werden gedood, een groot aantal gewond. Het Petersburgscho Telegraafagcntschap meldtBy een Vrijdag door den Tsaar uit gevaardigde Oekase is in allo tien do gou* ▼ornementen van Polen de staat van beleg afgekondigd De onlusten in Rusland, nu hier, dan daar opvlammend, maken de positie van graaf Witte en zyn ministerie hoogst moei lijk. Want gebeurtenissen als die in Kroon stad kunnen niet nalaten in hofkringen een zeer onaangename^ indruk to verwek ken. De aanhangers van den bureaucrati- schen regeeringsvorpi in die kringen maken er natuurlyk gebruik van, Tsaar aan te dringen zyn herroepen en met geweld de orde te her stellen. Nog weet Witte zyn invloed op den Tsaar te behouden, nog is de Tsaar niet geneigd toe te geven aan de stemmen der reactionairen en der grootvorstenpartij maar hoelang zal dat doren P Kce.’s nu, zoo seint dr. Dillon, de be kende correspondent van de Daily Tele graph” te Petersburg, reeds no wint merk baar de meening veld, dat Roeland niet ryp is voor een constitutie, die de alleen* 109) Een somber, eentonig leven, waardoor de geest in slaap gewiegd wordt om nimmer meer te ontwaken, is het eenige leven, dat ik verlang. Wees my behulpzaam om daartoe te geraken. Ik vraag o eerst, als een bede laar, om my uit ow overvloed een voegzame kleeding te geven om voor den dag te konnen komen. Ik vraag u vervolgens om my aan de een of andere betrekking te helpen, welke voldoende zal zyn om mij brood, een onderkomen, en een paar vrye aren in den avond te verschaffen. Gy hebt genoegzamon inloed om dit te doen, en ge weet dat ik eerlijk ben. Gy kant geen te lage en nederige betrekking voor my kiezen laat my Jaag genoeg afdalen om door de wereld, waarin ik geleefd heb, uit het oog verloren te worden laat my onder men- seben komen, die zich willen verzekeren dat ik eerlijk voor hen zal werken, doch niets meer verlangen te weten. Verschaf my een MhmlplaalB, om daarin myzelven en myn geschiedenis voor immer te'verbergen, en doe dan nooit meer pogingen om my te zien De Weenscbe correspondent der „N. R. Ct." schrijft Het personeel van het Woensche district der staatsspoorwegen hoeft zich thans ook by het lijdelijk verzet aangesloten, welke dwarstrekkery hierin bestaat, dat een hoop verouderde voorschriften worden nageleefd, die, alhoewel niet opgeheven, toch als al te tydroovend sinds lang niet meer in gebruik zyn. Om het publiek niet al te zeer tegen zich in te nemen is besloten, de dwarsdrij verij alleen op de goederentreinen toe te passen. Verlangd wordt 20 pCt. verhooging van loon, maar de directie zegt dit niet te kunnen doen omdat daarmee inillioenen ge mooid zyn, die ze niet heeft. In tnsschen is het goederenverkeer naar Boheinen ot groot nadeel van dep handel nu al stopgezet. Do staking, die zich voortdurend uitbreidt, krygt langzamerhand een politiek karakter, omdat ook naar algemeen stemrecht verlangd wordt Gautsch en ztfn ministers houden met do hoofden der verschillende partijen drukke besprekingen over het werkplan in de aan staande zitting van den Ryksraad. Het is niet veel wat zy van de Kamer verlangen, niets dan het bewilligen der zoogenaamde Staatsnotwendigkeiten, te weten een voor schol op de tegrooting zoolang die niet aan genomen is, het handelsverdrag met Duitsch- land, dat er vóór 1 Maart, ^yn moet, on toestemming om door Oostenrijkbydrago tot du gemeenschappelijke uitgaven te mogen laten storten, zonder op Hongarije te wach ten. Is do Kamer daartoe bereid, dan zal men haar laten doorwerken tot het eind van het zittingsjaar in Juli Is zy echter on willig, dan zal ze onmiddellyk ontbonden worden, en zal de regeering een kiesrechts- hi-rvorming voorstellen, die als program voor nieuwe verkiezingen dienen zal. van binnenlandsche zaken Etienne. Minister Borteaux had inmiddels met den minister president een woorden wisseling, sloeg zijn portefeuille dicht en verliet het Huis. Or.middellijk stond Janrès op, om te vra gen of de regeering nog voltallig was. Ron vier antwoorddedat de regeering. zooals zy is, haar verantwoordelijkheid erkent en bereid is op de interpellatie te antwoorden. heerschappij alleen zegen brengen kan, dat de militaire dictatuur moet worden inge voerd, en dat de troepen dan de rust in den Staat moeten herstellen Steunende op de verzekeringen van Witte is de Tsaar krachtig voornemens de regee ring voortaan uitsluitend langs wettelyken weg te voeren, en Witte vertrouwt nog op zyn kracht, om, door dien weg zuiver af te bakenen, do Russische maatschappij te bren gen tot een kalme ontwikkeling op consti- tutioneele banen Maar daarvoor, zegt dr. Dillon, is het noodig dat orde heerschteen algemeene opstand zou militaire tusschenkomst nood zakelijk maken. Witte is een voorstander van een popu laire vertegenwoordigende regeering, en zal niets doen, wat daarmele in tegenspraak is. Maar de omstandigheden kunnen hem van zyn plaats dryven, en dan zouden an doren, die anders denken en wellicht beslo ten zyn onlusten met geweld te keeren, die plaats wel eens kunnen innemen. Dan zal het oogenblik gekomen z(jn om Trepofs hulp in te roepen, wat diep te betreuren zou wezen Nog, zegt dr. Dillon, is dit gevaar te ver mijden, maar niemand weet wat er binnen enkele dagen kan gebeuren. Het lot van de vertegenwoordigende regeering hangt aan een zyden draad en als graaf Witte verdwijnt is er kans op een tijdperk van schrikbewind, zooals er geen tweede in do geschiedenis van Europa te vinden is. De Franscho Kamer bood Vrijdag oen tooneel van onbeschrijfelijke verwarring. De pogingen om de regeering van Rouvior ten vul te brengen namen vaster vorm aan. Reeds voordat de zitting begon, werd be kend, dat de socialistische afgevaardigde Isoard do interpellatie over de algemeene politiek niet had ingediend, omdat hy het der regeering zelf wou overlaten, zich te redden uit de „impasse”, waarin zy zich by de behandeling van de interpellatie over het recht der onderwijzers om syndicaten te vormeu, had begeven. Dadelijk nadat de zitting geopend was bloek, dat de afgevaar digde Dumont de interpellatie over de al gemeene politiek had overgenomen. Rouvier verklaarde zich bereid die inter pellatie te beantwoorden. Doch de Kamer verklaarde zich voor het volgen van de vastgestelde agenda. Het was voornamelijk de oppositie, die den doorslag gaf. Een interruptie van Isoard tot de regee ring .Gy zyt dc gevangenen der rechter zijde gaf aanleiding tot een heftig tooneei tnsschen dien afgevaardigde en den minister of te schrijven. Wanneer vroegere vrienden naar my mochten vragen, zeg hun dan dat ik gestorven, of naar een ander land ver trokken ben. Het verstandigste leven is dat, hetwelk de dieren leiden ik wensch, even als zfl, myn meester te dienen voor voedsel, woning en de vrijheid om nu en dan in den zonneschijn te liggen slapen, donder als een melaatsche.of als een misdadiger verdreven te worden. Gelooft gy aan dat besluit? -- het is myn laatste.” „Hij sloeg er geloof aan, en verschafte my wat ik hem verzocht. Door zyn tnsschen- kronst en aanbeveling trad ik by mynheer Snerwin in dienst. „Ik moet hier voor heden afbreken. Morgen zal A tot onthullingen komen, die voor u van onberekenbaar gewicht zyn. Heeft het u verwonderd dat ik, uw vyand, door alle jnogelyke redenen van vijandschap die de eene menseb tegen den ander kan hebben, zoo openhartig aan u geschreven heb over de geheimen van mijn vroeger leven Ik heb dit gedaan, omdat ik wensch dat de stryd tnsschen ons van myn kant met open vizier gestreden worden, omdat ik wensch dat gij volkomen zult weten, wat gy van myn karakter te verwachten hebt na znlk een Ifven, als ik geleid heb, De misleiding, waarmede ik n op een dwaalspoor gebracht heb, had een doelde openhartigheid, waar. Telefoon Xo. M2 ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1