Htï ZOKDERUNGE HUWÜIJK UTS. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9879 Zaterdag 18 November 1905. D- rer ma .aarzeniiiagazijn E 30, >N kl)l\ ïglijders werkelijke hulp 44ste Jaargang. KELEN, choenen enz. eni. F EU 1 L LE T O V. ff - 3210 KENNISGEVING. Buitenlandse!) Overzicht- i handelaar tMAN Zu. briefkaart w or It legezonden door t bom mol. proofbusjee ft U36 wï Neder- gendé' ders 0^ .Groote letters worden berekend ite. de Echte a, tesanihn gen in ion ■uam dee vervzirdigl 1 wereldbe- bi» Stoll- le Kleiwegsteeg. Hoeren-, Dames- Firma KNAL alls geknipte enrde plaat. AKER >t patroon. V CHILD- emeten werk. 1CHE- [GE -- '/p dubbele flesoli igte, Zaltbomme tterdam. ^Cin. Rotter1 am een vergadering, waarin men met het pro gram van het comité instemming betuigde. Het eenige niet offlcieele blad dat ver* schenen is, zyn de „mededeelingen van het stakingscomité”, die geheel zonder censuur uitkomen. Bijvoegsel, voorkomende J PATRONEN V p. p. tegen J verkrijgbaar i Haag. Reuter seint uit Kopenhagen, dd. 16 Nov. De internationale reederjjvereeniging nam heden in de Witte Zee en Oostzee conferen tie een door het bestuur voorgesteld ontwerp betreffende de vereenigingsstatuten aan. De hoofdzetel van de vereeniging zal te Ko penhagen worden gevestigd. De jaarverga deringen zullen in h<t najaar in een vooraf vastgestelde stad worden gehouden. Daarop bad de verkiezing plaats van een uit 24 leden bestaand bestuur, waarin elk land naar verhouding van den vertegenwoordig den tonneninhoud een tot drie leden aan wees. Voor Duitschland zyn gekozen de hee ren H. Schnldt te Flensburg, Winthers te Bremen en Boeger te Hamburg. Tot presi dent van de vereeniging is benoemd de heer Carl te Kopenhagen, tot vice president de heer Cairns te Newcastle. Morgen zal over de qaaestie der kolencbarters 'en der minimum-vrachten worden beraadslaagd. le gratis ge- J ertroften ■8 welbekend ET-ILIXIB Fabriekmerk). radicale en van alle, zelfs kkige xenuiv- ontstaan dooi mgdigen leeftgd zwakte, Bleek Hoofdpgn Maagpijn >n vermogen enz. Uit- En haar moeder bovendien 1 hoezeer be spiedde haar moeder my van het oogenblik af, waarop ik binnen kwam I „Later, toen gy uwe uiterste best deedt om ongemerkt de verzegelde geschiedenis van myn vroeger leven te ontsluiten, kwam ik van Margaretha voorzichtig al datgene te weten, wat ik wilde. Ik zeg, „voorzichtig” maar dat woord drukt slechts onvolkomen de uiterste behoedzaamheid en volharding uit, welke ik in dien tyd aan den dag legde. Ik bracht my nooit in haar macht, waagde het nooit ontbaar te beleedigen of tegen te spreken, liet geen enkele gelegenheid voor bijgaan om met haar weder op den vroegeren voet van vertrouwelijkheid te komen, en gat bovenal aan haar moeder geen enkele maal gelegenheid om my aan de kaak te stellen. Wat ik langzamerhand door geheime naspo- ringen, gedurende verscheidene weken voort gezet, ontdekte, komt hierop neder: „Haar ijdelheid was gekrenkt, haar ver wachtingen waren teleurgesteld geworden, omdat ik haar verlaten bad en naar Lyon vertrokken was zonder andere woorden tot afscheid, dan die ik tegen iedere andere vrouw, die ik slechts als een vriendin be schouwde, bad kunnen spreken. Dat zy eenige oprechte liefde voor my gevoelde, heb ik nooit geloofd en zal ik nimmer gelooven, doch ik bezat die practische begaafdheid, Telefoon No. 92 ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. naar plaatsrunji Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. „Laat ons naar Engeland terug keeren. „Hebt gij op dien avond, toen wy elkander voor de eerste maal ontmoetten, wel opge merkt, dat Margaretha, voordat ik binnen kwam, bijzonder gejaagd was? Op het oogenblik, waarop ik haar zag, merkte ik eenige verandering by haar op. Hebt gy er op gelet, dat ik het ontweek om tot haar te spreker, of naar haar te kyken? Het was omdat ik beducht was zulks te doen. Ik zag, dat met myn terugkomst myn vroegeren invloed op haar terugkeerde, en ik geloof nog, dat zy, hoe huichelachtig en onverschil lig zy ook wezen mocht, en hoezeer gy door uw hartstocht voor haar verblind waart, dien avond alles aan u zou verraden hebben, als ik niet gehandeld had, zooals ik deed 1 Reuter seint uit Christiania, dd. 16 Nov. De Storthing nam met 100 tegen 11 stem men het voorstel betreffende de apanage voor het Koninklijke huis aan. Zes leden van den Storthing waren afwezig. In de beden gehouden zitting van de Stor thing deelde de ministerpresident Micheisen mede dat de koningskeuze Zaterdagavond plaats zal hebben. die vastheid van wil, die in het oogvallende overwicht op de meeste personen met welke ik in aanraking kwam, die de achting en bewondering van vrouwen van verschillende karakters, en zelfs van vrouwen die in het geheel geen karakter bezitten, afdwingen. Voor zooverre haar gevoel, haar instinkt en haar hoogmoed baar konden brengen, heb ik haar tot my overgehaald, doch niet verder, omdat zy niet verder gaan kon. „Ik vermeld met opzet hoogmoed onder haar beweegredenen. Zy was er trotsch op, dat zy het voorwerp was van zulke oplet tendheden, als ik haar reeds sedert jareu bewezen had, omdat zy zich verbeeldde, dat ik, die ieder ander in haar omgeving min of meer beheerschte, door deze oplettend heden de macht om my te beheerschen aan haar afgestaan had. De wyze waarop ik Engeland verliet, toonde haar maar al te duidelyk, dat zy te veel op baar invloed gerekend had, en dat de macht, zoowel wat haar als wat anderen betrof, geheel aan myn kant was. Vandaar de wonde, aan haar ijdelheid toegebracht, waarop ik ge zinspeeld heb. „Het was, terwijl deze wonde nog versch was dat gy haar ontmoette en aan haar achting voor zichzelve een andere richting gaaft. (Wordt vervolgd.) alk gekookt ik voor da- jelepels van alate) Als geval Tan gebruiken. T. ministerraad, die drie-en-een-half uur geduurd had. De dokter wachtte in een aangren zende kamer op zyn patient. Toen de raad afgeloopen was, stond de klok ver over mid dernacht. De dokter zeide zyn meening en ging heen. Graaf Witte, wiens werktafel bedolven lag onder documenten en telegram man, had nog eenige dringende zaken af te doen. Ten slotte was hy klaar, doch een zware hoofdpyn belette hem een oog toe te doen. In plaats van wakker te bed te blyven, ging hy voor de tafel zitten, werkte zich door derf stapel heen, in den stillen nacht, en de grauwe najaarsochtend vond hem nog, met een rood potlood in de hand, schrijvende, steeds schrijvende „Zyn bedienden zagen hem bleek en ver moeid, doch steeds vol energie, weerstand biedende aan allen ondank en verdachtma king, die gewone menschen zouden ver stikken.” Zóó werkt de man, van wien de toekomst in het Tsaren-ryk afhangt, de man, die veel tegenwerking en weinig steun heeft, en alleen bouwt opeigen kracht en een vast ver trouwen in zyn volk. Zoo staat hy alleen voor de wanorde in Petersburg en Moskou, die pas geëindigd, opnieuw weer dreigt uit te barsten voor de Joden moorden in meer dan zeventig geheel of gedeeltelijk vernielde stedenvoor de muiterij in Kroonstad, thans gevolgd door een nog ernstiger in WJadiwostok; voor de revolutie in Polen. En steeds wordt gevraagd om liberale wetten, liberale hervormingen.... In één opzicht komen de onlusten te Kroonstad en Wladiwostok overeen matro zen, dol gemaakt door woldki, waren niet te houden in bun verniel- en brandzucht. De „Nowoje Wremya” meldt „Den 12den November kwamen de reser visten in opstand, omdat zy ontevreden waren over hun lang uitblyvend ontslag. Zy staken de stad in brand en plunderden. De opstand begon ’s middags met het leegstelen van een bazaar. De commandant-generaal Kasbek trad niet krachtig genoeg op, zoodat de op roerlingen uit de vesting braken, de stad inliepen. Daarop volgden tooneelen, gelykend op die van Kroonstad. Alle winkels werden geplunderd en rte brandewyn-dépöts natuur lijk het eerst. Allen waren beestachtig dronken. Den inwoners werd echter geen kwaad gedaan. Tegen het vallen van den avond geleek de stad op een vlammenzee. Den volgenden morgen lag het beste deel van de haven in asch. Generaal Kasbek was zyn hoofd volkomen kwyt. Daardoor alleen kon de opstand zulk een uitbreiding „In den algemeenen toestand te Rusland is, niets veranderd”, schryft dr. Dillon aan de „Daily Telegraph” van gisteren, een over zicht gevende van wat er in de laatste dagen geschied is. „De constitutie voert nog een stryd om haar bestaan tegen een groote overmacht. Orde vecht nog tegen anarchie, reactie tegen revolutie. En geenr"Staatsman is by machte de aanvallen af re slaan van de eene zyde die der socialisten, van de andere die van de hof-kliek. „De revolutionnaire bedreigingen worden epidemisch. Fanatieken zyn van meening dat hoe erger de toestand wordt, des te beter het is voor het volk. Stakingen wor den aanbevolen en toegepast als het eenige middel tegen alle klachten, sociale, politieke en oeconomische. Militaire macht tegen de democratische wetteloosheid wordt gelaakt door de revolutionnairen, die tegelijkertijd der regeering er een verwyt van maken dat zy niet krachtdadig optreedt tegen de zooge naamde „Zwarte Bende”. Muiters in Kroon stad en politieke ontevredenen elders veroor- deelen officieren en burgerlijke ambtenaren, omdat zy bevel geven tot dooden, terwyl zy zelf gedood worden. Toch dringt de pers van de beide uiterste partijen er eensgezind op aan, de doodstraf af te schaffen, zelfs voor muitery in het leger 1 „Werkeiyk, het is een krankzinnige we reld, waarin een weldenkend mensch zyn goeden naam alleen kan bewaren, door net te doen of hy den waanzin niet begrijpt. „In het land houden de machten die orde willen en die wetteloosheid voorstaan elkaar in evenwicht. In regeringskringen wordt de verzoenende invloed van den minister president geneutraliseerd door het drijven van hen, die beweren dat zy alleen in staat zyn te zorgen voor rust en vrede. Een be roep op de partyen voor vaderlandslievend en tijdelijk samenwerken, voor goedgezinde neutraliteit althans, is zonder gevolg geble ven. „Beter een militaire dictatuur en alles wat daaruit ontstaan kan, dan Witte’s kabi net te steunen” roepen vele liberalen uit. „Onder zulke omstandigheden regeeren, gelykt iets op de quadratuur van den cirkel vindenToen ik myn laatste telegram zond te middernacht hield de minister-pre sident zyn tiende of elfde redevoering in den bracht Ik geloofde toen, zooals ik r.og geloof, dat ik tegenover u beiden stond als eon beleedigde, wiens recht bet was om u by wyze van zelfverdediging te beleedigen. Naar uw denkbeelden te oordeelen, zal dit door u misschien als iets misdadigs opgevat worden, maar, na geleefd en geleden te hebben zooals ik gedaan heb, zyn de nieuwerwetsebe gemeenteplaatsen, die in de wereld gangbaar zijn, voor my als zoovele metalen beelden, waarvoor de maatschappij zich in het aangezicht van de zuivere waarheid schaamteloos buigt. aannemen. Op den eersten dag werden 300 oproerlingen gedood en gewond. In de stad dreigt hongersnood uit te bre ken. De vrouwen vluchtten op de schepen”. Lord Rothschild leidde eergisteren een conferentie te Londen, waarin gesproken werd over de verdeeling der gelden inge zameld voor de noodlijdende Russische Jo den. Uit Parys, Berlyn en Petersburg waren vertegenwoordigers aanwezig. Besloten werd het geld te zenden aan baron Günsburg, die voor de verdeeling zorgen zal en verder een commissie te benoemen, uit drie leden bestaande, die de door de ramp getroffen plaatsen zullen bezoeken. Verder werd besloten een centraal-infor- matie-bureau te Berlyn op te richten, dat de berichten over de behoeften van elke plaats zal verzamelen. Elk comité op het vaste land behoudt de contröle over de gelden die het opbracht. Dinsdag was te Londen ingeschreven voomt meer dan een millioen gulden, met inbegrip van wat Amerika reeds telegrafisch zond, terwyl in Berljju toen opgebracht was 300,000 gulden. (iOIIISUIE MMÏ Telefoon Si<f. S3- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bonter seint uit Petersburg, dd. 16 Nov. Het Petersburgsche Telegraafagentschap meldt, dat minister Witte aan de arbeiders van alle werkplaatsen en fabrieken het vol- iiegram richtteBroeders, arbei- jïrvat den arbeid, neemt niet deel aan ongeregeldheden, hebt medelijden met uwe v-rbdwon en kinderen, luistert niet naar de advïdzen van kwaadgezinden. De Tsaar heeft ons bevolen bijzondere aandacht te wijden aan het arbeidersvraagstuk en hij heeft tot dit doel een afzonderlijk ministe rie van handel en industrie doen instellen, dat billijke verhoudingen tusschen werk gevers en arbeiders zal tot stand brengen Geeft ons tijd! Ik zal alias voor u doen wat mogelijk is. Luistert naar den raad van een man, die u liefheeft en u alles goeds toe- wenscht. Graaf Witte. Reuter seint uit Petersburg, dd. 16 Nov. De gisteren in uitzicht gestelde verlenging van den staat van beleg is niet afgekondigd. In de stakingsgebieden van Moskou en Bakoe zyn bijeenkomsten van militairen ge houden, waarin de motie van het algemeene stakingscomité werd aangenomen. De garde- manschappen der marine hielden eveneens 113) Toen ik van den brief opkeek, ging do zon juist onderde roodgekleurde stralen dansten op de stroomende rivierde vogels vlogen naar hun nesten in de verwijderde hoornen, en de doodeljjke stilte van den nacht verspreidde zich plechtig over aarde en hemel toen de eerste gedachte aan de wraak, die ik op vader en zoon zou nemen, hevig in myn hart begon te ontwaken, om als ’t ware een nieuw leven in mij nit te storten, om tot myn geest te fluisteren: Wacht slechts, heb geduld zy zyn beiden in uw machtgy kunt nu den naam des vaders bezoedelen, evenals de vader den uwen bezoedeld heeft gij kunt thans den zoon dwarsboomen, even als de zoon n gedwarsboomd heeft.” ,In de weinige minuten die er verliepen, terwijl ik na het lezen van dien brief op die eenzame plaats vertoefde, ontwierp ik het geheels plan, met welks volvoering later nog een jaar tyds verliep. Ik smeedde het geheele plan tegen u en nw vader, waarvan slechts de eene helft is ten uitvoer gebracht door het toeval, dat u tot de ontdekking daarvan Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van P. van der Pol firma Daalmans en Co., te Gouda om vergunning tot uitbreiding der Kon. Stoomwasscherij »De Rijzende Zon”, door bijbouw en 2e tot oprichting eener Chemische Wasscherij in het perceel’gelegen aan den Fiuweelen Singel Wijk R Nos. 647 en 648, Kadastraal bekend Sectie A Nos. 1667 en 3400. Dat op Vrijdag den 1 December 1905, des na middags ten i’/9 ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 17 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd. R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. -- -- --.„Mm—H

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1