1 BUI BI1WBÜL AN THEE. 1ITS. LU. J /Vtewws- en Advertentieblad Gouda en Omstreken, No. 9881. <T I i 21 1905. ID- IKELEN, schoenen enz. enz. tï ZONEN, EM. FEU 1LL ETO X. Buileulandsch Overzicht f daarvan .sprekendo I (Wordt vervolgd.) gemeten werk. 8>/p dubbele flescb regto, Zaltbomme .otterdam. (age. I. Can. Botter1 an I (iOllDSCHE COURANT. grooting gebracht. Maar daarby blyft het niet. De torpedo- divisies, thans 16 in getal moeten eveneens worden uitgebreid en op 24 getracht, zoo- dat voortaan niet een divisie per jaar, maar twee divisies moeten worden aangobouwd. En voor het nemen van proeven met onder- zeesche booten zullen voortaan jaarlyks 5 millioen mark op de begrooting worden ge bracht. De memorie van toelichting voor deze vlootwet wyst op de ervaring in den jong- slen Oost-Aziatischen oorlog opgedaan, waaruit de noodzakelijkheid gebleken is om de schepen grooter te maken, zoodat de kosten van aanbouw daardoor aanzienlijk vermeerderen. Slagschepen, die vroeger 25 millioen Mark kostten, worden nu op 36 millioen geraamd. De marinebegrooting, die in 1965 233 millioen Mark aanwees als eind cijfer, wordt voor 1907 op 328 millioen Mark gebracht. 115) Ik was de beleedigde, gij waart de belee- digerik verschafte mjj recht door een bezitting te herkrijgen, waarvan gij mij be roofd hadt, en alle middelen werden door xulk een doel geheiligd. „Doch ik maakte tot dusverre, op zichzelf beschouwd, slechts weinig vorderingen tegen de allesmogende aantrekkingskracht, die gij bezat. Hoe veel of weinig beteekenend zjj ook zjjn mocht, hadt gij dit toch boven mij voor uit gil kondt een deftige dame van baar maken. Daaruit ontsproot de eerzucht, welke al mijn invloed, al mocht hij ook van baar jeugd af dagteekenen, niet vernietigen'kon. Daarin bestond de voorname drijfveer, die haar zelfzuchtige toegenegenheid voor n bestuurde, en welke te doen springen zoo goed als onmogelijk was. Ik wendde daartoe dan ook nooit een poging aan. „Het plan, dat ik haar voorstelde, toen zjj volkomen voorbereid was om het te hooren en te verbergen, dat zjj het gehoord had, liet haar vrijheid om al die maatschappelijke voorrechten te genieten, welke haar huwelijk reletoon ho, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ 1’ C EN T EN. laarzenmagazijn, E 30. de Kleiwegsteeg. n Heeren-, Dames- r MERK te letten N VAM SN worden afgele ide pakjes van tuj? t en een Ned. on» van Nommer en van nevenstaand de Wet gedepo- litvoering van ge- abevelende BIJL, .ART Lz. bMWykate m ft ilddd voor Hmt« OndenchoMmeafc, C.M Milter 4, C* l.—Men latte tanerfc.— V. tar ««Mia, Ante* overtreffen >ors welbekend ■CHT-lLIIia it Fabrieksmerk). de, radicale en f van alle, zelfs lekkige xenuw- il ontstaan door jeugdigen leeftjjd <e zwakte, Bleek - Hoofdpjjn - Maagpijn Onvermogen enz. üit- Het is van belang op te merken hoe de sympathie van dr. Dillon voor de revolution- nairen verdwijnt, zoodat hy Zaterdag morgen zelfs reeds een gunstige beschouwing gaf over de motieven der „Zwarte Bende”, die versterking van de macht van den bond der bonden, waarvan de Centrale Raad eiken avond het strijdplan voor den vol genden dag bepaalt. De staking heeft in zoover secces, dat de toenadering der sta kers en der militairen, volgens verschillende correspondenten, steeds grooter wordt. By de toenemende macht der centrale werk- lieden-organisatie blijkt echter tevens hoe groot de verdeeldheid tusschen politieke en werkliedengroepen is. De positie van graaf Witte wordt inmid dels steeds zwakker. De correspondenten melden dat de kans op instelling van een militaire dictatuur tegen den zin van den premier waarschynlyk wordt. Grootvorst Nikolaas Micolajewits, graaf Ignatieff en Trepof worden als dictators genoemd. De „Times” verneemt uit Petersburg dat tot tydelyk gouverneur van Finland is be noemd baron Salza, de commandant der troepen te Helsingfors. Deze is geheel on bekend met het land en volk. Zyn benpe- ming wordt toegeschreven aan intriges van den Staat-secretaris Lindner. Men verwacht als gevolg daarvan een nieuwe botsing van den Finschen Landdag met het Uitvoerend Bewind. De nieuwe Duitsche vlootwet is door den Bondsraad goedgekeurd en gepubliceerd. De Rijksdag weet nu, welke hooge elschen voor de vlootuitbreiding zullen gosteld worden. De wet van 14 Juni 1900 stelde de plannen tot uitbreiding der vloot vast. Toen werd de eisch der regeering, om de sterkte der vloot in de buitenlandsche wateren te ver- hoogen, door den Rijksdag verworpen. Thans acht de regeering den tyd gekomen om dien eisch opnieuw te stellen. De wet van 1900 bepaalt de sterkte der Duitsche vloot op 2 vlagschepen, 4 eskaders elk van 8 slagschepen, 8 groote kruisers en 24 kleine kruisers, en een vlootjwor de bui tenlandsche wateren van 3 groote en 10 kleine kruisers, benevens een reserve van 4 linieschepen, 3 groote en 4 kleine kruisers. Terwijl de samenstelling der eskaders on veranderd blyft, vraagt de regeering nu voor de vloot in de buitenlandsche wateren credieten voor hot aanbouwen van 5 groote kruisers, en voor de reserve van een grooten kruiser. De bedoeling is, om de vloot met minstens een eskader van goede pantserkrui sers te versterken. Do kosten van deze uit breiding worden op 165 millioen mark ge raamd, te verdoelen over de begroetingen van 1906 tot 1915. Voor het daardoor meer noodig geworden personeel wordt jaarlyks een bedrag van 20 millioen mark op de be- van haar onoprechtheid en mijn voorzichtig heid, duidelijk genoeg zouden voorgedaan hebben om u op uw hoede te doen zyn I Die plotselinge veranderingen in haar gedrag, die herhaalde buien van gemelyk stilzwijgen en uitgelaten vroolykheid, die zich somtijds zelfs in uw byzyn vertoonden, hadden allen haar bep aaiden reden ofschoon gy die niet kondt doorzien. Nu eens kwamen zij voort uit vrees voor ontdekking, dan weder uit vrees voor mij nu eens ontsproten zy uit de zucht om haar verachting te verbergen, dan weder uit drift door een voorgewende beleediging gaande gemaakt, of uit de herinnering van ont dekkingen, die ik haai* gedaan had, of uit de begeerte naar ontdekkingen, die ik nog te doen had. Er waren tijden, waarop iedere schrede van den weg, langs welken ik voort schreed, flauw en toch veelbeteekenend in haar manieren en haar gesprekken afgetee- kend was, indien gy dat slechts juist hadt kunnen verklaren. De eerste vernieuwing van myn vroegeren invloed op haar, myn eerste woorden, die u in haar achting deden dalen, myn eerste gelukkige bepleiting mijner eigene zaak tegenover de uwe, myn eerste opwekking van die hartstochten in baar, welke ik wist, hoe in beweging te brengen, myn eerste mededeeling aan baar van het heele plan, dat ik in de eenzaamheid, in het ---r De Tsaar heeft thans een nieuw besluit uitgevaardigd betreffende de samenstelling van den Rijksraad. Dit besluit bepaalt, dat de Rijksraad zal bestaan uit personen door den Tsaar benoemd, en uit gekozenen door het volk. De verkiezingen voor den Rijks raad, die dus ongeveer het karakter krijgen zal van het Pruisische Heerenhuis, zullen onder dezelfde voorwaarden plaats hebben als die voor de Ryksdoema. De gekozenen moeten echter 40 jaar oud zyn, een zeker vermogen en een bepaalden graad van ont wikkeling bezitten. De gekozen leden van den Byksraad treden om de drie of vyf jaar af, en moeten zich dan aan herkiezing onderwerpen. De geestelykheid zal in den Rijksraad vertegenwoordigd worden door 6 geestelijken der orthodoxe kerk en een of twee geestelijken van andere religies. Het aantal leden door den Tsaar benoemd mag niet grooter zyn dan dat der gekozenen. De ministers en hoofden van departemen ten kunnen geen lid van den Rijksraad zyn zy mogen de zittingen bywonen en kunnen zelf, of door hun vertegenwoordigers, de in lichtingen geven, die de rijksraad noodig acht. De vergaderingen zijn, onder zekere beper king, voor de pers toegankelijk er mag echter slechts verslag gegeven worden met uitdrukkelijke toestemming van den president van den Rijksraad. De Rijksraad kan bestaande wetten wij zigen of opheffen, of nieuwe uitvaardigen, met inachtneming van de bepalingen in de wet op de Ryksdoema voorgeschreven. Indien een minister niet instemt met een besluit, door 8/s der leden van den Rijksraad geno men, wordt de zaak aan de uitspraak van den Tsaar onderworpen dezelfde bepaling bestaat ook voor de Ryksdoema. Alle be sluiten van de Ryksdoema worden onmid dellijk aan den Rijksraad medegedeeld. De Rykraad® beslist dan by meerderheid van stemmen. In het besluit moet duidelijk uit komen, of het in overeenstemming is of'niet met het besluit van de Ryksdoema. De Tsaar heeft in hoogste instantie recht van beslissing. De besluiten van Rijksraad en Ryksdoema moeten hem tegelijkertijd worden voorgelegd, ook wanneer deze van elkaar afwijken. met u baar kon schenken vryheidom in haar rijtuig te gaan ryden en naar baars vaders winkel te gaan (dit maakte een punt van haar eerzucht uitals een nieuwe kalant vrijheid zelfs om een lid van uw familie te worden, indien uw overyld huwelijk u vergeven werd. Uw lichtgeloovigheid maakte de uitvoering van dit plan gemakkelyk. Ik onthoud my van de mededeeling, op welke wyze dit moest ten uitvoer gebracht worden, en welk doel ik my voorstelde by het ont werpen daarvan, om de éénvoudige reden, dat de ontdekking, die gy deedt door ons op den avond van de party te volgen, myn plan in duigen heeft doen vallen en my sedert genoodzaakt heeft om het op te geven. Ik behoef in plaats daarvan slechts te zeggen, dat het uw vader zoowel als u bedreigde, en dat Margaretha daarvan in het eerst terugdeinsde, niet uit eenigerlei afschrik van bet plan, maar uit vrees voor ontdek king. Langzaam overwon ik haar vrees, zeer langzaam want ik was niet volkomen zeker van haar ingenomenheid met myn plan, voor dat uw proefjaar byna ten einde was „Dat geheele jaar door hebt gij, ofschoon gy dagelijks op Noorder Villa kwaamt, geen van ons beiden ooit gewantrouwd 1 En toch, waart gij een weinig minder verliefd ge weest, hoeveel waarschuwingen zoudt gy ont vangen hebben, welke zich alsdan, in spijt Dezer dagen ging het bericht door de pers, dat prins Karei als koning van Noorwegen niet Haakon, maar Karei zon heeten. In de Noorsche bladen komt nu de mededeeling voor, dat er dienaangaande nog geen beslis sing is genomen. Maar,* zegt Verden# Gang, het is ongetwijfeld de wensch van het heele Noorsche volk, dat het een van de oude Noorsche koningsnamen zal wezenhet zou een teleurstelling wezen als ’t niet gebeurde. Aan dien wensch gehoor gevende, zou prins Karei zich toch Haakon noemen, of b.v. Harald, Olaf, Magnus. De koninklijke vlag, die hy gekozen heeft een roode vlag, met een gouden leeuw, voerende den Olafsbyl en naar den vlagge- stok gekeerd is de zoogenaamde vlag van koning Magnus Barrevoet. Het wapen en het zegel is nog niet vastgesteld. Het plan om prins Karei de reis naar Noorwegen op een Noorsch oorlogsschip te laten doen is opgegeven. Het zal nu naar ’t heet op wensch van koning Chris tiaan misschien vindt men een Noorsch oorlogsschip minder geschikt om in dit jaar getijde de prinses en het prinsje over te brengen op een Deensch Schip gebeuren, waarschijnlijk het koninklijke jacht Danne brog, een vast liggende raderboot. Kenmerkend voor den democratischen geest van het Noorsche volk is een stukje, dat het vurig koningsgezinde Morgonblad nu reeds bevat. Het Noorsche hof, zegt het, dat nu ingericht wordt, zal ongetwijfeld van zeer eenvoudigen aard zijn.' De nieuwe ko ning en koningin zullen het hierin geheel eens zyn met het tegenwoordige ministerie vreemde land, aan den oever der groote rivier ontworpen had, al deze afzonder lijke en langzame voortgangen van my tot aan het einde, hetwelk ik gezworen had te zullen bereiken, werden uitwendig by haar afgeschaduwd, hoe volleerd zy ook in vein zerij was en hoe volkomen zy haar ook ten opzichte van u leerde aanwenden. „Herinnert gy u, dat gy by uw terugkomst van buiten opmerktet, hoe ziekelyk Marga retha er uitzag, en hoe ziekelyk ik er uit zag? Wy hadden gedurende uw Afwezigheid eeuige geheime samenkomsten gehad, waarby ik zulke woorden tot haar sprak, die zelfs sporen zouden achtergelaten hebben op het gelaat van een Jesabel of een Messalina. Zyt gij vergeten, hoe dikwyls ik in de laatste dagen van uw proefjaar plotseling de kamer verliet, dat gy my hadt uitgenoodigd om u by uw avondlectuur gezelschap te houden Myn voorwendsel was een plotselinge onge steldheid, en ongesteldheid was het, maar niet van het lichaam. Toen de bepaalde tyd naderde, begon ik my al minder en minder zeker te gevoelen van myn eigene voorzich tigheid en volharding. In het byzyn van u zon ik my nog veilig beschouwd hebben het was de tegenwoordigheid van mevrouw Sherwin, die my de kamer uitdreef. Telefoon No. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. zich gewelddadig verzet tegen de revolu- tionnaire democraties. Deze veranderde houding van den beken den correspondent der „Daily Telegraph” moet toegeschreven worden aan den invloed zy’ner nauwe connecties met Witte, en dit verhoogt de belangwekkendheid zy’ner ove rige beschouwingen. Deze nu blijken zeer pessimistisch te zijn; de verwachtingen dat de staking zon mis lukken schynen onbeantwoord te blijven. Het fanatisme der revolutionnaire werklieden overwint zelfs het ’nijpend gebrek. Dat fanatisme is ook op het platte land tot razernij gestegen. Het manifest van den Tsaar betreffende de vermindering der heerenschuld zal daarop waarschijnlijk geen verzachtenden invloed hebben, om verschillende redeneneerstens de moeilijkheid om het manifest bekend te maken bij den tegenwoordigen precairen toe stand der verkeersmiddelenverder is het vertrouwen der boeren in {de regeerings- beloften vroeger reeds geschokt en thans door de revolutionnairen systematisch nog meer ondermynd vervolgens zullen de boeren niet tevreden zyn wanneer hun niet onmiddellyk land wordt afgestaan. Dit nu is, zooals de „Times”-correspondent betoogt, by den oogenblikkelyken toestand der Rijksfinanciën onmogelyk. Het manifest geeft toch reeds een indirecte gift aan de boeren van 120,000,000. En eindelijk is de geest van opr-oer onder de plattelands bevolking die thans eenmaal is losgelafcpn, moeilijk te temmen. Dr, Dillon geeft staaltjes. Hij deelt volgens officieele opgaven mede, dat er in Chernigof 139 landgoederen, in Poeltawa byna evenveel geplunderd werden. De boeren blijken daarby onder een psycho logisch onverklaarbaar gevoel van dwang te zynzoo werd verwoest het eigendom van prins Dolgoroukof in Chernigof, welke edelman 76 scholen onderhoudt, zeer wel dadig en door boeren zeer gezien is. Toen de adelsmaarschalk van Chernigof den boe ren vroeg waarom iy zoo ondankbaar te genover Dolgoroukof konden Zijn, was hun antwoordWy weenden bitter, vadertje, terwijl wy plunderden, want het ging tegen ons gemoed, maar wy moesten het doen het was ons geboden”. Intusschen breidt de staking zich uit over het geheele land, en daarmee houdt de vor ming van nieuwe vakbonden gelijken tred. De nieuwste bond in Petersburg is die van 24,000 kellners, tappers en portiers. De eerste daad na de vorming van zulk een bond is meestal aansluiting bij de stakers en 8 ten.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1