HLT Wlffi HUWELIJK. lm Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, iaar mz. Woensdag 22 November 1905. No. 9882. Bu!tenlandscli-Overzicht. ÏASFORNUZEN, LOON, NTEN, ectra Branders HKELEN, FEUILLETON. ;bï-ilixib ff - Ms! Daily Tela- .t NKMAN A Zb. AGAZIJN ster”, BZ13, iNT, ien modellen te SN, istaleltjes rak behoort. i Spreekbuizen. modellen MH IIM HE Uil lll\T len toepassingen teerde Por- erts. Zg geven ;ers niet kunnen i, geen imitaties Q. an aantal oige- u op aanvraag. IBTS A Co, o. 0.35 tor Neder- SN Franje geëmailleerde wezen, dat my aanziet, afschrik in te boeze men P Hebt gy nog een gevoel van zegepraal by de herinnering aan deze wreedheid, zoo- als gy zegevierdet, toen gy haar begingt, in de meening, dat gy myn verbintenis met Margaretha voor de toekomst verbroken had door my zelfs myn overeenkomst met een mensch te ontnemen P Dan zeg ik u, dat uw zegepraal met het uur, waarop ik dit gast huis verlaat, teneinde zal zijn, en uw tijd van boetedoening beginnen zal, om niet te eindigen voor den dood van een van ons beiden. Gy zult leven, welk een beschaafd en welopgevoed gentleman gy ook wezen moge, om als een booswicht te wenschen, dat gij my gedood hadt, en uw vader zal ingelyks leven om dat te wenschen. „Tracht ik u vrees aan te jagen met de hevige woordec van een grootspreker en een onruststoker? Toets my door een weinig terug te zien en op te merken, waarvan ik my ter wille van mijn plan onthouden heb, sedert ik hier ben. Een paar woorden van myn lippen in antwoord op de vragen, waar mede ik dag aan dag bestormd ben door hen, die my omringen, zou u voor de rechtbank gebracht hebben om u over een aanranding te verantwoorden een ergerlijke en wreede aanranding, zelfs in dit land. De naam uws vaders zou in het openbaar aan uw schande verbonden geweest zünr indien ik slechts ge. Het werklozenfonds van koningin Alexan dra van Engeland ontvangt nog dagelijks prachtige bijdragen- Men mag van de spon tane daad van H. M. zeggen, dat weer op treffende wyze is bewaarheid, dat goed voor gaan goed doet volgen. Het totaalbedrag der ingekomen bijdragen bedraagt reeds over de 50,000 p. st. De Koningin zelf had 2000 p. st. gegevende Londensche branche van het bankiershuis Rothschild zond een chéque voor 3000 p. st. (voor de Londensche armen); Lord Iveagh kwam toen voor den dag met een royale 6000 p. st. en nu beeft lord Mountstephen met een donatie van 10,000 p.st. (voor Londen alleen) alle anderen in de scha duw gesteld. Armere rijken geven naar krachten. Zoo Sir Ernest Bassell 2000 p. st., de firma Wernher, Beit and Co. 2000 p. st., enz. Dit nu is een zyde van de medaille, maar Duidelijker wordt de toestand in Rusland nog altoos niet en helderder evenmin. De staking die verleden week opnieuw uit brak is gisteren even plotseling geëindigd verklaard. Maar de agrarische opstanden breiden zich snel uit, en het agrarische manifest van den Tsaar heeft zooals wij Zaterdag reeds vermoedden, niet den invloed gehad dien men er van verwachtte. rertreften rs welbekend Fabriekmerk). e, radicale eu ▼an alle, zelfs ekkige zenuw- 1 ontstaan door - eugdigen leeftyd :e zwakte, Bleek - Hoofdpijn Maagpijn Onvermogen enz. üit- „Myn brief is byna gereed myn terugblik ten einde. Ik beu gekömen tot aan die ge beurtenissen, waaromtrent gij zelf evenveel weet als ik. Een toeval bracht u tot een ontdekking, welke gy anders miaschien in maanden, misschien iy het geheel niet zoudt gedaan hebben, voordat ik u daartoe uit eigen beweging in staat gesteld had. Ik zeg bepaald, een toeval, daar ik weet, dat ik van bet eerst tot het Jaatst geen derden per soon vertrouwd heb. Wat gy weet, zyt gy alleen by toeval te weten gekomen. „Had die toevallige ontdekking niet plaats gehad, dan zoudt gy my haar op den be paalden tyd op Noorder Villa hebben zien thuis brengen, onder myn bewaking, evenals zij uitgegaan was. Ik koesterde geen vrees, dat zjj u zou ontmoeten- Doch genoeg van haar Ik zal over haUr toekomst beschikken gelyk ik daartoe reeds sedert jaren besloten bad, onverschillig boe zij getroffen zal zyn, als zjj voor bet eerst de afzichtelyke ver andering ziet, die uw aanval bij my teweeg gebracht heeft. Genoeg, zeg ik, van de Sherwin’s vader, moeder en dochter gij hebt niet met hen, maar met my te doen. „Zyt gij er nog bigde over, dat gij al myn trekken misvormd hebt, dat gy my een gelaat gegeven hebt, om ieder menschelyk 8>/j» dubbele flesch Zegte, Zaltbomme [otterdam. iage. J. Ctn. Rotterdam gekookt k voor da- •lepel» van Ata geval van gebruiken. er is een keerzijde ook. Zoo zyn b.v. te Leicester een aantal pogingen toi werkverschaffing aan werkloo- zen mislukt. In een der bedoelde gevallen betrof het 12 uitgezóchte werkloozen, die aan het leggen van buizen werden gezet. Een der twaalf moest wegens onbehoorlijk gedrag worden weggestuurd. Tien anderen weigerden te werken omdat de plaats der karrewei 12 mijlen van Leicester was ge legen. Een ploeg van 20 andere werkloozen handelde eveneens. Het was hun te ver. Door velen, die van naby met het werkloo- zenvraagstuk te maken hebben, wordt dan verzekerd, dat de steun, reeds aar. de werk loozen verstrekt, een hoogst demoralisee- rende werking heeft geoefend op de lieden die daarvan profiteerden. Want, dat zjj er uitdrukkelijk by verteld, symptomen als te Leicester staan allerminst op zichzelf. Ove rigens spreekt het wel vanzelf, dat waar zoo véél en zoo algemeen wordt gebrek geleden als in de groote steden van Enge land, alle hulpbetoon niet kan en niet mag uitblyven, al mogen ook enkele nadeelige gevolgen daaraan onvermjjdelyk zyn ver bonden. Gisteren is het Zemstvo-congres te Mos kou geopend, en ook daar bleek de stem ming verdeeld te zyn. Terwijl sommige gedejegeerden aandrongen op het onder steunen van de regeering, door Witte ge vormd, ten einde de anarchie te kunnen be strijden en de hervormingen in te voeren, in do oekase van 30 October aangegeven, waren anderen van meening, dat de regee ring de oekase zelf had krachteloos gemaakt door haar willekeurige handelingen, en ver klaarden zy dat de regeering eerst iets doen moest, waaruit bljjkt dat zij werkelijk ver trouwen verdient. Dat is de cirkel, waarin men steeds blyft ronddraaien. De regeering vraagt rust en vertrouwen, dan kan zy de hervormingen invoeren het volk, al zoo vaak teleurge steld, wil eerst daden zien van de regeering, voordat bet haar vertrouwen schenken kan. Er zal eindelijk een begin moeten gemaakt worden met een daad, door de eene of de andere richting. En hoe moeilijk het Witte gemaakt wordt, om ernstig aan den hervormingsarbeid te •gaan niet alleen door het wantrouwen van de zyde des volks, maar ook door de tegen werking van de zyde der regeering kan uit het volgende blijken. Een telegram uit Petersburg meldt, dat zoowel het afkondigen van den staat van bejeg in Polen, als het benoemen van de generaals-adjudatit met uitgebreide volmachten tot bewindvoerders in de districten waar boerenopstanden heer- schen, buiten weten van den ministerraad geschied zyn, en den ministers eerst uit de communiqués bekend werden. Het is nog steeds niet opgehelderd, wie in deze hoogst belangrijke besluiten de hand heeft gehad, en daarvoor dus verantwoordelijk is. Er blyft dus nog steeds gelegenheid voor abso luti&che handelingen, die in lijnrechten stryd zijn met de bepalingen van het manifest van 30 October. Dat dit mogelyk is, wordt voor een gedeelte toegeschreven aan het besluit van de liberale inteJiectueeleu om het kabi net-Witte niet te steunen. Maar dit besluit is te begrypen, waar achter den rug van dit ministerie volkomen onverantwoordelijke machten besluiten kunnen uitvaardigen, die met de verklaringen der regeering lynrecht in tegenspraak zyn. Dit telegram toont, met hoeveel moeilijk heden Witte te kampen heeft, en hoe be zwaarlijk het is een absoluut bestuur, dat steunt op onverantwoordelijke ambtenaren, in een paar weken tyds te gewennen aan constitutioneele beginselen. En hierin schuilt juist het gevaar voor den toesta&d in Rusland. telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post ƒ.1.70. Afzonderlijke Nonnners V IJ F CENTEN. I D« Köln. Ztg. heelt een kort hoofdartikel tot aanbeveling van de vermeerdering van jo waterverplaatsing van de toekomstige Duitsche pantserschepen, waarin ons deze zinsneden treffen„Wy willen en kunnen geen vloot bouwen die met de Engeleche gelijk staat in aantal schepen, maar onze schepen moeten, elk voor zich, in staat zyn, het tegen een vreemden vjjand op te nemen, zonder tot een zekeren ondergang gedoemd te zyn. De hoogste en trouwste plichtsbe trachting, de zorgvuldigste opleiding van de bemanning is anders niet voldoende, om de meerderheid van het vyandelyko materieel goed te maken, en men zou onze officieren en manschappen doelloos opofferen, wanneer zy op verouderde schepen ten strijde moesten trekken. Zonder bload kan geen voordeel bevochten worden, maar als men het noode- loos vergiet, begaat men een onvergeeflyke foutwant als wy oorlog voeren, doen wy het enkel uit bitteren nood, tot verdediging van het vaderland en van onze rechtmatige belangen j En ten slotte „De schepen die in de toekomst gebouwd worden, mogen niet in gevechtskracht ten achter staan by de eenheden van andere marines, want anders zyn zy niets meer dan duur speelgoed. Het is beter in ’t geheel geen vloot te bezitten dan een die niet tegen nare taak is opgewassen. De onze heeft tot taak, den vijand van onze kust af te houden; dat kan zy echter alleen doen, wanneer zy in staat is, al vechtende, de zeeheerscliappy in onze eigen wateren te verkrijgen, en het eenige middel daartoe is de overwinning in den zeeslag, welke alleen den sterke te beurt valt.” 116) Voor den onheilspellenden blik van die vrouw deinsde ik terug, toen de laatste dagen begonnen te naderen. Ik, die haar ontdekking maanden lang had getart en standvastig op myn hoede geweest was tegen haar onvermoeide, zwygende waak zaamheid, ik zwichtte voor haar, toen bet einde naderde 1 Ik wist, dat zy zich een paar malen zoo vreemd tegen u uitgelaten had, en ik vreesde, dat haar verwarde, omsamen hangende woorden nog intyds tot de ont dekking van het geheele plan zouden leiden. Dit was echter niet het geval. Het instinkt van beschroomdheid boeide haar tong ten einde toe. Misschien zoudt gy, zelfs al had zy ronduit gesproken, haar toch niet geloofd hebben, en nog aan uw vertrouwen in Mar- garetba vastgehouden hebben. Daar ik een vyand van u ben en zal blyven tot aan den dag van uw dood, wil ik voor het verledene recht laten wedervaren: üw liefde voordat meisje was een liefde, wflke zelfs de reinste en beste der vrouwen zich nooit volkomen had waardig kunnen maken. Noorwegen heeft een Koning. Zaterdag hield de Storthing een buiten gewone vergadering; en wijl het volk met 259.563 stemmen tegen 62-264 stemmen zich voor de benoeming van prins Karei van Denemarken had verklaard, konden alle leden van de volksvertegenwoordiging by de hoofdelyke stemming bun votum voor die koningsleuze afgeven, Slechts één lid was afwezig. Zoodra de stemming gehouden was, werden van het fort Akershus 101 kanonschoten gelost. De president van den Storthing deelde aan koning Christiaan en prins Ka rei den uitslag der stemming mede. Ter stond antwoordde de prins, dat hy met toestemming van den koning de benoeming aanvaart en als Hakon VII Koning van Noorwegen worden zal. Dus toch Hakon ondanks de mededee- lingen van „Aftonposten”. Donderdag zullen de Koning en de Ko ningin, met kroonprins Alexander die voortaan Olaf heeten zal op het Deen- sche koningsjacht „Danebrog”, begeleid door twee oorlogsschepen naar Neorwegen ver trekken Te Moos gaat de koning over op een Noorsch oorlogsschip, en zet dan, geëscorteerd door Deensche, Noorsche, Duit sche en Engelscbe oorlogsvaartuigen de reis naar Christiania voort. Zaterdag 25Novem- sproken bad, maar ik bleef zwijgen. Ik be waarde het geheim, bewaarde het, omdat my op u te wreken door een schandaal, hetwelk u en uw familie binnen weinige dagen in aller achting zou doen dalen, myn wraak niet was, omdat recht te ontvan gen voor overheden en rechters door een gewone verklaring van lichamelijke beleedi- ging en een lafhartige belijdenis van licbame- lyken nederlaag myn middel om myzelven recht te verschaffen, niet was. Ik heb een levenslange wraakoefening op het oog, die wetten en wetgevers evenmin kunnen aan moedigen als tegengaan de wraakoefe ning, die eens een merkteeken op Kaïn drukte (evenals ik een merkteeken op u zal drukken) en daarna zyn leven tot straf maakte (evenals ik uw leven tot uw straf zal maken). „Op welke wijze? Herinner u, hoe myn levensloop geweest is, en weet, dat ik uw levensloop daaraan gelyk zal maken. Even als de dood myns vaders door beulshanden myn levensgeluk verwoest heeft, zoo zullen de gebeurtenissen van dien nacht, toen gy my gevolgd zyt, uw levensgeluk verwoesten. Uw vader zal u het leven zien leiden, waar toe zyn getuigenis tegen mijn vader my ver oordeeld heeft, zal de schandvlek van nw misdaad u zien aankleven, waar gy ook gaat. (Wordt vo^oUd). de Kchto 4 teeamun jen io deu naam des rervaartiig' woreldbo x* Stoll- Telefoon Xo. M ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. Londen, 20 Nov. (Part, tel.) Het Russi sche nieuws biedt heden weinig belangrijks het wordt van de hoofdpagina’s der couran ten verdrongen door bet relaas van de beide rampen, waarover reeds geseind is. De voor heden aangekondigde beëindi ging der staking wordt met blijkbare ver lichting vernomen. Dr. Dillon meldt, dat Zaterdag in een vergadering van den raad van werkmans-afgevaardigden 400 personen aanwezig waren 100 daarvan waren sociaal democraten en revolutionairen. Deze drongen by dë' arbeiders sterk aan op het voortzetten der staking, doch hun werd het zwijgen opgelegd door de werklieden, die na ernstige ’bespreking met ruim 140 tegen 3 stemmen besloten de staking te eindigen. Dezelfde berichtgever meldt, dat de gema tigd vooruitstrevenden te Moskou en Peters burg besloten, vereenigd in een Russisch- nationalen bond van alle klassen, de regee ring van Witte te steunen. De correspondent van de „Daily Tele graph” meldt verder dat gisteren in den ministerraad het beginsel besproken werd, om den tegenwoordigen Staatsraad, die thans bestaat uit ministers en ex-ministers en die een zeer beperkte adviseerende macht heeft, met den samen te roepen Doema in een verhouding te brengen als van een Eerste tot een Tweede Kamer, en den Staatsraad dus wetgevende macht toe te kennen. Witte stelde voor de helft der leden dezer nieuwe Kamer da-delyk te doen verkiezen uit de Zemsky-vertegenwoordigers, geestelijken, hoogleeraren en kooplieden. De debatten in den Staatsraad over dit voorstel waren zeer heftig, doch Witie’s verdediging was zoo krachtig, dat dr. Dillon voorziet, dat binnen een paar dagen dit voorstel wet zal worden. Zyn correspondentie meldt® verder, dat de sociaal democraten in Polen geen afschei ding van Rusland willen, doch de nationa listen natuurlijk wel, en dat de spanning tusschen die beide partyen de voortduring van den staat van beleg noodzak», lyk maakt. I

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1