ULT HÜWiLUK. THEE. rter”, -OOH, /Vtewtrs- ew Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. L Zaterdag 25 November 1905. No. 9885. 44ste Jaargang. kennisgeving Bulleulandsch Overzicht. bEL ILLE TO X. ex glijders SFORXl’IZBl F - ao NTE1W, [KELEN. IONEN, ««ta ms (Wordt vervolgd.) .GAZIJN l 13, jrkelflke hulp afkaart w or Jt Menden door ommel- Ipreekbuizen. 5 voor een anderhalf millioen De Toskaansche zich voorloopig be- om nog aan dat om daar in alle vast te honden, iring van ge ilende IL, r Lx. I. tafeltjes .k behoort. ets., 7« ct en Drogisten (KRI otterdam. Apotheker iathaven'198. Sekt» t teaunm m dot ■am dee TMU-digl rataidbe- t Stolt odellen ■Ira llraaders 1Z. N Franje, geëmailleerde IK te letten orden afgele- akjes van vijf een Ned. ons Nommer en nevenstaand Wet gedepo gekookt voor da- ipeta van te) Ah val van ibraiken. Ka GOHISIIIE UH BIVI Reuter seint nit Konstantinopcl d.d. 22 Nov.Een Iradé is uitgevaardigd, waarbij de beslissing van den ministerraad tot ver werping der internationale financieels con trole in Macedonië wordt goedgekeurd. De dragoman van de Éngelsche ambas sade is gisteren naar den Piraeus vert ok- ken, om zich ter beschikking van den Brit- schen marine-commandant te stellen. De vice-admiraal Husni-pasja vertrok naar de Dardanelles naar gemeld wordt tot het overbrengen van instructies aan de fort- commandanten, in verband met hun houding wanneer de internationale vloot voor de Straat verschijnt. Soortgelijke bevelen zijn gezonden aan de gouverneurs van de eilanden van den Archipel. Teletoen 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Zeven leden van bet Londensche gemeen tebestuur hebben den Lord Mayor schrifte- lyk verzocht, de Court of Common Conncil byeen te roepen, ter overweging van de vraag, wat Londen zal doen voor admiraal Togo en de Japansche zeelieden, als dezen een bezoek brengen aan Engeland. De onderteekenaars van-dit stuk meenden dat het bezoek van de Japansche vloot, aanstaande Maart, reeds vaststond. Ook de admiraliteit was, naar 't scheen, officieus ingelicht in dien zin. Maar op het Japan sche gezantschap te Londen weet men nog van niets. Er is wel over gesproken, in Japan, en onder de officieren en manschap pen (zoo verzekert de gezant Hajasji) bestaat groote begeerte om het land der bondge- nooten te aanschouwen, maar wat de regoe- ring te Tokio besloten heeft, weet men nog niet. De duurte zal wel een bezwaar zijn. Ter gelegenheid van de kroningsplechtigheid heeft het bezoek der Japansche schepen 60,000 per stuk gekost. En zuinigheid is de bood schap in Japan op dit oogenblik. Reuter seint uit Helsingfors, dd. 23 Nov. Een vergadering der arbeidersparty nam met 191 tegen 96 stemmen het besluit, dat de party niet aan de verkiezingen voor den landdag zal deelnemen. Indien het noodig; wordt geacht, zal de algemeene werkstaking worden afgekondigd. gehoord en gezien had, kwam mij nu meer en meer onbestemd en verward voor den geest. Ik kon geen plan maken noch voor het tegenwoordige, noch voor de toekomst. Ik wist een weinig, hoe ik de laatste be dreiging van mynheer Sherwin, dat hij mij zou noodzaken om zijn schuldige dochter als mijn vrouw te erkennen, zou verijdelen, als hoe ik mij tegen de levenslange vijandschap, waarmede ik door Mannion bedreigd werd, zou verdedigen. Een gevoel van vrees en angst, waarvoor ik geen bepaalde oorzaak wist te vinden, maakte zich onweerstaanbaar en geheimzinnig van mij meester- Een afkeer van het heldere daglicht, een vermoeden van de eenzaamheid der plaats, waar ik my teruggetrokken had, een verlangen om weder onder myn medeschepselen te zyn, en te leven, waar leven het bedrijvige leven^ van Londen was, overviel my. Ik nam haastig de terugreis aan, en wandelde uit de omstreken van Londen naar de stad terug. Het liep tegen den avond, toen ik een van de aanzienlykste hoofdstraten bereikte. Toen ik de buizen voorby liep en enkelen van bun bewoners voor het open raam zag zitten om de avondlucht te genieten, rees de gedachte voor bet eerst op dien dag bymy op waar zal ik myn hoofd van nacht neder leggen P Een tehuis had ik niet. Aan vrien wanneer hy niet gesteund wordt door de Zemstvo’s, om in constitutioneel-democrati- schen zin de vryheden in te voeren, die in het manifest worden beloofd. Prins Dolgoroukof besloot zyn redevoering, die met stormachti- gen bijval ontvangen word, met de woorden „Voor Witte vrees ik nietdie kan niet meer terug. Het oude régime behoort van nu aan op het gebied der zinnelooze droomeryen.” huur een week vooruit te betalen, en zag my toen in het bezit gesteld van het eene kamerve, dat ik voor de toekomst mis schien‘voor een lange toekomst als myn thuis te beschouwen bad. Tehuis I Een liefelyke en toch sombere herinnering werd opgewekt door de gedachten die dat enkele woord in my opwekten. Door de duisternis, die zich over myn geest ver spreid had, schoot nu éen flauwe lichtstraal heen, die het aanbreken van den morgen voorspelde de lichtstraal van het kalme gelaat, waarop myn oogen gevestigd waren geweest, toen het aan myns vaders borst rustte. Clara! Mijn afscheidswoorden tot haar, toen ik die teedere armen, die my zoo gaarne voor immer tehuis gehouden hadden, van myn hals losmaakte, hadden een belofte behelsd, die nog niet volbracht was. Ik beefde toen ik nu aan den toestand myner zuster dacht. Niet weténde, werwaarts ik na het verlaten van ons huis myn schreden gewend had, onzeker, tot welke uiterste myn wan hoop my zou voeren, zelfs geheel onbewust of zij mij ooit zou wederzien was het verschrikkelijk om te denken aan de onze kerheid, waardoor zij op ditzelfde oogenblik om mijnentwil .gepijnigd werd. 118) Ik riep slechts in myn geheugen terug, dat ik te huis nooit over dat onderwerp had hooren spreken, behalve eens of twee malen in onbestemde uitdrukkingen, door een oude meid geheimzinnig gedaan, doch waarop door my toen weinig acht geslagen was, omdat zy betrekking bad op zaken, die voor myn geboorte hadden plaats gehad. Ik dacht alzoo slechts vluchtig en lusteloos na over het verhaal in het begin van den brief, en las daarop werktuigelijk voort. Behalve die gedeelten, welke de beschrijving van het ware karakter van Margaretha behelsden, en die, welke den oorsprong en den voort gang van het schandelijke komplot van Mannion beschreven, maakte niets in den brief indruk op my, zooals dit later by een herlezing het geval sou zyn. De verdooving van alle gevoel, waarin ik nu verzonken vu, scheen de verdooving des doods te syn. Ik trachtte myn gedachten te verzamelen door over andere dingen na te denken, doch vruchteloos. Al wat ik sedert den morgen Reuter seint uit Berlyn, dd. 23 Nov.: De „Nordd. Allgem. Zeit." doet verdere mede- deelingen over de in overweging genomen nieuw’e ryksbclastingen op het goederenver voer op de binnenwateren en over land. Het verhoogde zegelrecht op verschepings- documenten zul 41 millioen Mk. opbrengen, van de belasting op de personen plaatskaarten voor het spoor- en binnenlandsch etoomboot- verkeer wordt een opbrengst van 12 millioen verwacht, de nieuwe belasting op de luxe- automobielen wordt op 3’/2 millioen, en die van de quitantiebelasting op 16 millioen per jaar geschat. De verdere financieele behoefte zal worden gedekt door een Ryksbelasting op de nalatenschappen. Fejervary gaat deze week naar .Weenen om daar de gemeenschappelijke minister- bijeenkomsten by te wonenmogelyk ook een kroonraad waar de kwestie der emble men in het leger en de gemeenschappelijks begroeting voor 1906 aan de orde zullen komen. In de eerste plaats moet worden den, die my gaarne zouden ontvangen hebben had ik geen gebrek, maar door tot ben te gaan zou de verlichting my opgelegd worden om myzelven te verklaren, om iets van het geheim van myn ongeluk te ontsluieren en ik was vast besloten, dat ik dit zou bewaren, zooals ik aan myn vader gezegd had, dat ik zou doen. Myn laatst overgeblevene troost was myn standvastigheid besluit getrouw te blijven, gevallen nog eerlijk aan het mocht kosten wat het wilde. Zoo dacht ik niet meer over hulp of deel neming van een myner vrienden Als een vreemdeling was ik uit myn hui^verdreven, en als een vreemdeling had ik besloten te leven, totdat ik geleerd bad. hoe ik mjjn ongeluk door myn eigene kracnt en volhar ding zou te boven komen. Vast in dit besluit ofschoon in niets anders standvastig, keek ik nu om naar de eerste schuilplaats, die ik van vreemdelingen kon verkrijgen hoe nederiger, hoe beter. Ik bevond my juist op het armoedigste gedeelte en aan den armoedigsten kant van de groote straat, welke ik langs wandelde, bij de kleinere winkels en de huizen van weinig verdiepingen. Een kamer om te huren was hier niet moeilijk te vinden. Ik koos de eerste die ik zag, ontweek vragen omtrent myn naam en mijn betrekkingen door de overwogen langs welken weg men zich de noodige credieten voor den aanmaak van nieuw veldgeschut zal verschaffen- De cre dieten daartoe zyn weliswaar door de dele gaties goedgekeurd, maar niet door de Oos- tenryksche en Hongaarsche parlementen bekrachtigd. En de minister van oorlog vraagt om redenen van militairen aard om onverwylde beschikking over althans een deel van het benoodigde geld. V De Daily Telegraph” verneemt uit Tokio» dat de Spaansche vloot hervormd zal worden. De „gecombineerde vloot”, in den oorlog gebruikt, wordt ontbonden, en met-uitzon- dering van de hulp-kruisers, de schepen voor bijzondere diensten en eenige torpedojagers keeren de schepen naar hun stations terug. De vloot van de Japansche wateren wordt, met inbegrip van de wachtschepen en oefe- ningsschepen, in twee smaldeelen gesplitst. Als een gevolg van dén oorlog wordt voorts de maatregel genomen dat een eskader zal blyven kruisen in de zuidelijke zeeën tot aan Singapore. Ook de commando’s worden ge wijzigd tot bevelhebbers van de smaldeelen en schepen zullen de officieren benoemd worden die zich in den oorlog hot meest hebben onderscheiden. Uit den chaos der debatten in het Zemstvo congres te Moskou komt gelei delijk de ware stemming oprijzen d« wensch langs kalmen, wettelyken weg de noodige hervormingen in Rusland in te voeren. Reeds is de zekerheid, dat die wensch in beslisten vorm zal worden uitgesproken, zoo groot, dat Petrunkiwitsj aan Witte seinen kon, dat bet resuitaat der besprekingen de aanneming eener motie wezen zal, waarin het congres aan de regeering steun belooft. Om die stemming te verkrijgen heeft prir.s Paul Dolgoroukof een prachtige redevoering gehouden, waarin by den toestand zuiver en duidelijk uiteenzet. Naar aanleiding der opgewonden toespraken van verschillende sprekers zeide Dolgoroukof, dat de tijds omstandigheden er nu niet naar zyn, om alarmeerende besprekingen te houden De Russische maatschappij is door de gebeur tenissen der jongste tyden hysterisch-nerveus gestemd. Maar wat kan van zulk een stem ming verwacht worden Hervormingen en vrijheden kunnen worden ingevoerd, doch alleen door een krachtige regeering, die weet dat zy haar kracht vindt in den steun der maatschappij. Witte moge een energieke en bekwame ambtenaar zyn, wat kan by doen, Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hébben verleend aan M. Palsgraat en zijne rechtverkrijgenden, tot het plaatsen van een gasmotor van 3,4 P.K. voor het in beweging brengen van een dinamo voor het laden van accumulatoren op het perceel aan de Heerenstraat, kadastraal bekend sectie E no 1716. GOUDA, den 22 November 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. De paus kan er ondanks de sedert zyn troonsbestijging ingevoerde bezuinigingen niet in slagen zyn begrooling behoorlijk te doen sluiten. De Toskaansche geestelijkheid heelt naar aanleiding daarvan het plan opgevat, een algemeene inschrijving te openen onder de geestelijkheid van de geheele wereld, door alle priesters en kerkelyke waardigheidsbe kleders te vragen een deel hunner emolu menten ten behoeve van den Heiligen stoel af te staan. De Duitsche en de Oostenrykscho geestelijkheid zouden zich reeds jaarlyksch bedrag van u-’ lire hebben verbonden, geestelijkheid zelve zou palen tot het initiatief, het opwerpen van het idee, naar de Romeinsche correspondent van de „Teraps” eenigszins ironisch opmerkt. De Porte heeft gemeend op den eisch der mogendheden tot goedkeuring der financieele controle in Macedonië, een weigerend ant woord te moeten geven. Die eisch was gesteld in een collectieve nota, door alle gezanten namens hunne regeeringen onderteekend. In die nota werd gedreigd met dwangmaatregelen, zoo de Porte bleef weigeren. Van verschillende zijden werd bovendien pressie uitgeoefend op den Sultan, óm hem tot toegeven te nopen. De Sultan antwoordde niet. Inmiddels maakten de mogendheden haar Telefoon No. 82 A D V EBT EN TIEN worden g-epkatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. eskaders gereed, voor de voorgenomen vloot- betooging. Een Oostenryksch admiraal werd benoemd tot commandant van de vereenigde eskaders, die gisteren in den Piraeus, de haven van Athene, byeen kwamen. De Sultan kon dus nagaan, dat het dit maal ernst worden zou. Maar hy dacht aan vorige mislukte vlootbetoogingen, en vergat de geslaagde, die eindigden met toegeven van zijn zyde. In 1901 was een vyfdaagsche vlootdemon- stratie van Frankrijk voor Mitylene vol doende om den Sultan tot inwilliging der Fransche eischen betreffende Lorando en Tubini te brengen. In 1902 zond Italië, nadat het zich ver geefs beklaagd had over den zeeroof in de wateren Vvan Erythraea, schepen naar de Roode Zeede Sultan moest toegeven en de Italiaansche eischen inwilligen. In 1904 geschiedde hetzelfde toen een Amerikaansch eskader voor Smyrna verscheen. Toch probeert de Porte altoos opnieuw, om de eischen der mogendheden te ontgaan. Gisteren, ter elfder ure dos, werd een buitengewone zitting van den ministerraad gehouden te Yildiz. Maar ook de bespre kingen iu die bijeenkomst konden de ge- wenschte oplossing niet geven. Het antwoord, gisteravond aan het Oostenryksche gezant schap ontvangen, luide weigerend. Hei woord is thans aan de mogendheden.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1