Ilkï ZONDERLING! BfflUJIL I BINNENLAND. tar ïVeewtrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Li™—. 27 November 1905. No. <1886. 44sle Jaargang. en Biiileiilaiidsch Overzicht. FEU ILLE TO A. I -er glijders erkeljjke hulp iztract i> B X Maandag s i gratis ge- iandelaar van VI. EMAN A Zu (Word! vfrvolfd.) aantal onge- op aanvraag. ITS Co. Hofkaart w or It gezonden door >ommel. iT, i modellen te van toom i toepassingen er de Por- rts. Zy geven '8 niet kunnen geen imitaties ÜIS” ARDEMANN O ets., TA et s en Drogisten KER! {otterdam. R, Apotheker 'esthaven 198. Frederik den Qroote zonden daar ten- .gesteld worden. :he - ie - firma tXAL tis geknipte irde plaat. IKEH patroon. CHILD- In den Franschen Senaat heeft Clemenceau over het wetsontwerp op de scheiding van kerk en staat gesproken. Hy vindt het een treurig ontwerp. De republikeinen willen een einde maken aan de oppermacht van do kerk, m tar met oen wet als deze zullen zy daar niet in slagen. Deze wet wordt op goed geluk aangenomen, de stryd over den godsdienst zal blyven. Frankryk moet kiezen, zeide hy, tusschen de rechten van de kerk en de rechten van fljvoeytiel, oorkomende 'ATRONEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. CiOUDSCHE (I)IRAXT ER De Zwitsersche gids Alois Bratschk, die dezer dagen te St. Gallen is overleden, heeft op zyn sterfbed bekend, dat hy in den zomer van 1901 met den Tyroler gids Kohl een Zwilserschen Alpenreiziger, den heer Prady, van St. Gallen, op een reis in de Tyroler bergen beroofd en vervolgens in een afgrond geworpen heeft. Toen de beide gidsen zonder den heer Prady te Meran terugkwamen, dischten zy een roerend verhaal op van een ongeluk, dat den heer Prady overkomen was. Later werd diens lyk gevonden, waarop hoegenaamd niets van eenige waarde. Het volgende jaar kwam Kohl in de bergen zeer ernstig te vallenhy stierf aan de ge volgen, nadat hij op zyn sterfbed de misdaad bekend en Bratschk als zyn medeplichtige Ik zond mjjn brief niet met de post, om my van de onaiddellyke overhandiging daar van te verzekeren. By het schryven van deze weinige eenvoudige regelen had ik geen vermoeden van de belangrijke gevolgen welke zy zouden teweegbrengen. By het denken aan den volgenden dag en aan al de gebeurtenissen, welke die dag met zich zou brengen, dacht ik er weinig aan, wiens stem de eerste zou zyn om my op dien dag te begroeten, wiens hand naar my zou uit gestoken worden als de helpende hand van een vriend. aangewezen had. Bratschk werd toen ge arresteerd, maar moest wegens gebrek aan bewös weer op vrije voeten worden gesteld. Nu ook voor hem de dood naderde, is hy eveneens voor de waarheid nitgekomen. De strafkamer te Gleiwitz heeft eenige leden van een matigheidsvereeniging, die in werkelijkheid een nationalistische vereeniging van Polen was, tot verschillende gevange nisstraffen, wisselende tusschen 15 maanden en 1 maand, veroordeeld. Ten processe bleek dat op de bijeenkomsten van de vereeniging geregeld Poolsche liederen gezongen en lez ngen over Poolsche geschie denis gehouden werden. De beklaagden Wis ten, zoo redeneerden de Pruisische rechters, dat zy hun Poolschgozinde oogmerken nooit langs wettigen weg konden bereiken en dat zy, door de bevolking warm te maken voor de Poolsche zaak, tegen de bestaande wetten in handelden. Aangezien de beklaagden de vergaderingen ook niet by de politio hadden aangegeven, hadden zy bovendien nog de wet op vereeniging en vergadering overtreden. Verspreide Berichten. Rusland. Naar de Russkoje Viedemosti verneemt, hMt de regiering besloten algemeen en gelyk kiesrecht in te voerenalleen weet men nog niet, of het direct dan wel indi rect zal zyn. Het Journal ontving bet volgende tele gram uit St- PetersburgwHier loopt een gerucht, dat 12000 Donsche Kozakken op marsch zyn naar Petersburg, om den czaar te bevrijden, die, naar bun is mede gedeeld, door Joden gevangen wordt ge houden. De autoriteiten trachten de man nen te overtuigen van de ongerijmdheid van deze meening.” In militaire kringen in Warschau wordt stellig verzekerd, dat de staat van beleg in Polen binnen 10 dagen weder zal worden ingetrokken. >H. ANDVOORT, )ORT, J. S. I, A. DROST, FF. 119) g.Myn belofte om haar te schrijven was van alle beloften diegene, welke het meest noodig was en het eerst moest volbracht worden. Myn brief was zeer kort. Ik deelde baar het adres van het buis, waarin ik woonde, mede (wel wetende, dat niets dan een stellige inlichting daaromtrent haar bezorgd heid werkelijk zoo verminderen), ik verzocht haar my een antwoord te doen toekomen, en my eenig nieuws van haar te laten hooren, het beste, dat zy kon mededeelen, en ik smeekte haar om volkomen geloof te slaan aan myn geduld en myn moed onder alle rampen, en zich verzekerd te houden, dat ik, wat er ook mocht gebeuren, nimmer de hoop zou opgeven om baar spoedig weder te ontmoeten. Van de gevaren die my be dreigden, van de rampen en wederwaardig heden die ik nog te verduren zou hebben, zeide ik niets. Dit waren waarheden, die ik besloten had voor haar ten einde toe ver borgen te houden. Zy had reeds meer om my geleden, dan ik durfde denken. Telefoon Xo. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt, dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nonimers V IJ F C E N T E N. Reuter seint uit Londen, 24 Nov. De .Evening Standard” meldt, dat het kabinet op de vergadering van heden niet tot een eindbeslissing kwam en dat op 1 Dec- een nieuwe vergadering zal worden gehouden. Er wordt bericht, dat de regeering, omdat zij in dit jaar niet meer voor het parlement zal verschijnen, zoowel haar ontslagaanvrage als de ontbinding van het parlement eenige weken zal uitstellen, waardoor een alge- meene verkiezing tegen Kerstmis en de noodzakelijkheid van het samenstellon van een interimair kabinet, dp.t slechts een kor ten tyd zal kunnen aanblyven, worden ver meden. Balfour heeft Londen verlaten tot Maan dag, maar gaat niet naar Sandrigham, ’s Konings residentie. Alle berichten komen daarin overeen, dat het kabinet besloten heeft zyn ontslag niet in te dienen. Men vertelt, dat de wetenschap, dat de liberalen zullen weigeren de regeering te aanvaarden alvorens het parlement is ontbonden, grooten invloed heeft geoefend op het nemen van dit besluit. In diplomatieke kringen heeft de toon van Let antwoord van de Porte aan de gezanten een zeer onaangenamen indruk gemaakt, vooral de bedekte bedreiging aan het eind van de nota waar een toespeling wordt ge maakt op de onder de Muzelmannen gewekte ontstemming van de openbare meening, die nog meer geprikkeld zou kunnen worden, indien de mogendheden grootere pressie zouden gaan oefenen, en dat onlangs de be dreiging onder het Turksch publiek werd geuit, dat indien de mogendheden mochten blyven volharden by haar ongerechtvaardig- den eisch, dit wel eens rampzalige gevolgen zon kunnen hebben, in welke bedreiging de mogelijkheid van een slachting ligt op gesloten. STATEN-G ENERAAL. TH E E HE fi A ft R. Vergadering van Vrydag 24 Nov. Indische begrooting, De beraadslaging over de onderdeelen wordt voortgezet. Daarby dringt de heer van Kol aan op afdoende maatregelen voor de veiligheid van personen on goederen op Javaop Staatsonderneming in de suikerindustrie, en op opheffing van misstanden by die indus trie, tengevolge waarvan bloedige onlusten ontstaan. Spreker bepleit een algeheele re organisatie van het binncnlandseh bestuur in de richting vau uitbreiding van het in- landsch element dat voor zyn taak behoor lijk moet worden voorbereid. Hy betreurt, dat de minister zyn plannen over de reor ganisatie niet in hoofdtrekken had meege deeld, Daarentegen kan de heer van Deventer de gedragslijn van den minister billijken, nu het overleg over de reorganisatie met de Indische regeering nog hangende is. By partieele herziening zou volgens spr. al vaat in aanmerking komen snellere rangs- en traktomentsverbooging voor de ambte naren by bet biuuenlandsch bestuur, ter wijl de gelegenheid tot opleiding ruimer moot worden. Jongelui die voor den Indi- schon dienst zyn bestemd en militieplichtig zyn, zou spr. van hun militwplichten wil len vrijstellen. Hy wyst vóórts, gelyk de heer van Kol, op enkele gebreken in de grondhuurordonnantie, waarin hy een re geling zou willen opnemen, wHrb(j de des- sahoofden van gouverncmer.tswege worden bezoldigd, uit een van de suikerfabrikanten te heffen bouwsgewyze belasting. In het algemeen bepleitte spr. een stelsel van maat regelen, die kunnen leiden tot een betere harmonie tusschen de suikerfabrikanten en de inlandsche bevolking. De minister van koloniën verklaart zich voor inkrimping van het Europeesch element, en voor uitbreiding van het in- landsch element in het binnenlandsch be stuur. De plannen voor de opleiding van Indische ambtenaren zyn gereed. Maar de minister heeft ze om advies nog naar Indiö gezonden, te meer omdat van de plannen afhangt de al of niet wenschelykheid van het behoud van do inrichting (gymnasium) merken, dat ik schreide, had nog invloed op my. .Basilius! Basilios I wat doet gy nu? Schrei toch niet.Kyk my aan, en luister naar my. Ik heb aan Clara beloofd om u door die ellendige zaak heen te helpen, en ik zal het doen ook. Kryg een stoel en geef my een vlammetje. Ik ga op uw bed zitten, een sigaar rönketo en eens lang en breed met u spreken Terwyl hy zyn - sigaar aanstak, keek ik hem eens beter aan dan ik tot dusver gedaan had. Ofschoon hy in zyn gedragingen nog altyd dezelfde was, ofschoon zyn voorkomen nog de zorgelooze lichtzinnigheid van vroe gere dagen vertoonde, bemerkto ik nu, dat hy in enkele andere opzichten een weinig veranderd was. Zyn gelaatstrekken waren ruwer geworden de losbandigheid bad er haar stempel op beginnen te drukken. Zyn schrale, bewegelijke, gespierde gestalte was dikker geworden, hy was eenigszins los ge kleed, en van al de byoutcriön en kettingen van vroegeren tyd was nu niets aan hem te zien. Rudolf bad het voorkomen van iemand van middelbaren leeftyd gekregen, sedert ik hem voor bet laatst gezien haft. .Welnu,” begon hij, .het eerst van alles over myn terugkomst. den menseb. Een wet, die niet in stryd is met de Roomsche wet, is in stryd met de Fransche democratie. Artikel 4 legt de godsdienstige vereenigingen in de handen van den Paus. De bisschoppen krygen hot monopolie van die vereenigingen en zy kry gen de kerkgebouwen nog op den koop toe. Dat is zoo gedaan om de tegenstanders van de scheiding gerust te stellen, maar het maakt de voorstanders ongerust. Het onge luk was, zeide Clemenceau, dat de scheiding was uitgevoerd door lieden, die eigenlijk niet op de scheiding gestold waren, door Combes en door Rouvier. Dat Clemenceau Donderdag zoo uitpakte tegen de halfheid van het ontwerp, was naar aanleiding van een vraag van Lamarzelle. Lamarzelle vroeg, of het mogelyk zou zyn, dat de kerkelyke goederen werden toegewezen aan een ker- kelyke vereeniging die niet met den bisschop meeging, als twee vereenigingen, een met en een zonder bisschop, aanspraak maakten op die goederen. Minister Bienvenu Martin zeide dat dat niet zou kunnen volgens de onderhavige wet. Do rechter zou moeten oordeolen naar feitelijke omstandigheden, met name naar de meening van den bisschop De goederen mogen niet toegekend aan een vereeniging, die niet door den bisschop wordt goedgekeurd, maar de bisschop zal moeten zeggen, waarom de vereeniging door hem niet kan worden goedgekeurd en de Raad vau. State beoordeelt de gronden van den bisschop. Clemenceau bevestigde dat. Hy vond dat stelsel juist zoo gevaarlijk. De Paus blyft zoo alles te zeggen houden. Toch kon Cle menceau niet tegen de wet stemmen, daar zou hy immers niets mee bereiken. Ik ben de gevangene van myn party, klaagde Cle menceau. Duitschland. Naar uit Berlyn gemeld wordt zou er daar binnenkort een tentoonstelling kanten worden ingeriebt, waar onder an dere het bruidskleed van prinses Karei van Hobinzollern, dochter van den graaf van Vlaanderen, zou tentoongesteld worden. Dit prachtig kleed is het werk van 800 dames der Belgische aristocratie. Ook de prachtige kanten, die gedragen werden door de vrouw zeide hy op zyn oude rondo manier en op bartelyken toon. .Rudolf gy in Engeland gy hier »Ik ben gisteren avond uit Italië terug gekomen. Basilius wat zyt gy ont zettend veranderd 1 Ik zou u haast niet meer kennen I” Zyn voorkomen veranderde, toen hy de laatste woorden uitsprak. De blik van onrust en kommer, dien hy op my vestigde, ging my aan bet hart. Ik dacht aan den vacan- tietyd, toen wy nog jongens waren, aan de ruwe wyze, waarop Rudolf my behandelde, aan zyn kluchtige schooljongens-grappen te mijnen koste, aan den hechten vriendschaps band, die ons verbond, en die zoo wonder lijk samengesteld was uit myn zwakheid en zyn kracht, uit myn lydelyken en zyn hande lenden aard. Ik zag, hoe weinig hy sedert dien tyd veranderd was, en wist nu, zooals ik vroeger nooit geweten had, hoe erbarme- lyk ik veranderd was. Al de schande en droefheid over myn verbanning uit myn huis bestormden my nu, op het gezicht/ van zijn vriendelyk, welbekend gelaat Ik/deed myn uiterste best om myn zelfbeheersching te behouden en trachtte hem vroolyk te ver welkomen, doch die poging waste veel voor my. Ik wendde myn hoofd af, terwyl ik zijn hand in de mijne nam, want het onde school-, jongensgevoel om Rudolf niet te laten Telefoon N*. #8 ADVERTENT!EN worden gepliatst van regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Het was vroeg in den morgen, toon zich een luid schellen aan de voordeur deed hooren, en ik de juffrouw aan de meid hoorde toeroepen.Een heer om den myn heer te bezoekon, die hier gisteren avond gekomen is Op het oogenblik, waarop ik deze woorden vernam, vlogen myne ge dachten terug naar den brief van gisteren. Had Mannion myn schuilplaats gevonden Terwyl het vermoeden daarvan myn hoofd doorkruiste, ging de deur open en trad de bezoeker binnen. Ik keek hem met sprakelooze verwonde ring aan. Het was myn broederHet was Rndolf zelf, die na de kamer bionentrad 1 .Wel, Basilius! hoe gaat het met u?”

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1