J lltï 1DMCÉ HUWELIJK. den I i VRIJ Vwwws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, r No. 9887. Dinsdag 28 November 1905. alle le. BuHenlaiidsch Overzicht. FE V1 L L E TO X. a.s. töwenbrau 1 44ste Jaargang. 4 A- van nan allo HUS. van zoovele ♦1 inn. rector. istoor. in ontvangst cant. Zath. deken, ouder. JOB, wethouder, enstleeraar. in 15 ct. oldoende. i 121/, of lei. 4 f Ook »stw. b f 1.00. Ifr I en de Joden einde dok in zamelen, ouwende dat GOUDSCHE lOi I! I\T. Telefoon Aio. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V l.J F CENTEN. en weid venschen oelde zjj n mijner iddel ook wrklng cjitigbeid geholpen. ke ge it stan- gheid, tan de cn en stellig Het weigerend antwoord der Porte heeft de mogendheden verras! zy meenden, op gezag van den Turkschen minister van bui- tenhndsche zaken, te mogen aannemen, dat bet antwoord toestemmend wezen zou. Het schijnt, dat het antwoord door dien minister opgesleld, door do andere minis ters verworpen werd. Het beroep van de Porte op het tractaat van Berlijn is geen gelukkige greep juist orhdat de Sultan dat tractaat grootendeels niet heeft uitgevoerd, moesten de mogendheden optreden zooals zy deden. En ten slotte dreigt de Porte met onlus ten, wanneer de openbare meening in Tur kije zich verzet tegen dwangmaatregelen. Die bedreiging is een aanwijzing; wanteen openbare meening in Europoeschen zin be staat niet in Turkije. De christenen juichen het optreden der mogendheden, dat in hun belang geschiedt, toede Turken zijn dun gezaaid en onverschillig, maar kunnen tot ontevredenheid en betoogingen worden aan gezet Het is ondenkbaar, dat Turkye aan de vereenigde macht dor mogendheden weer stand kan bieden, wanneer deze eensgezind optreden. Maar het antwoord der Porte doet vreezen voor Christen-moordenen dan zullen' de mogendheden krachtig tus- schonbeideo moeten komen. Mot den dag wordt de toestand dan moeilyker, en wordt do gelegenheid voor den Sultan om toe te geven geringer. De eskaders zullen vandaag de blokkade van verschillende havens beginnen, en te gelyker tijd troepen aan wal zetten en de douane-inkomsten der havenplaatsen in be slag nemen. De Sultan, die dit voorzag, heeft op de douane-inkomsten van Mitylene bij de Turksche Bank een voorschot ge- vraagd van 57.000 Turksche ponden op die wijze heeft hij gepoogd het optreden der mogendheden te dwarsboomen. Maar daardoor zullen de mogendheden zich waarschijnlijk niet laten weerhouden, om hunne plannen uit te voeren. erkend, dat een persoonlijke strijd tusschen Chamberlain en Balfour wordt uitgestreden, eec strijd als die. welke geschetst wordt in het sprookje van Ander(ssen, tusschen den man en zyn schaduw met het resultaat dat Balfour de onderliggende partij is. Slechts de „Birmingham Daily Mail” zegt dat de geheele crisis niet ontstaan is* dour de vijandige houding van Chamberlain, maar door het aftreden van Lord Londonderry. Deze spreekt echter het gerucht van zijn aftreden tegen. V Vrijdag 1 December zal de ministerraad weer vergaderen cn wellicht een besluit nemen. Hjj hield op om de asch van zyn sigaar af te doen en zich gemakkelijker op mijn bed neer te zetten. Daarop vervolgde hij „Ik heb het ongeluk gehad om mijn vader bjj meer dan één gelegenheid’nog al ernstig boos te zien, doch ik heb hem nooit zoo ontzettend kalm en zoo onheilspellend zien kijken, als eergisteren avond, toen hij my over u sprak. Ik herinner my nog zeer goed, hoe by sprak en toen hij my dreigde, dat hy de bladzijde uit de familie geschiedenis van hem, waarop ik stond, er zou uitscheuren, doch het was niets hem toen te zien of te hooren, bij wat bet nu is. Ik kan n zeggen, Basilios 1 als ik geloof hechtte aan hetgeen het dichterlijke volk een gebroken hart noemt (hetgeen niet het geval met my is), dan zou ik haast vreezen, dat zijn hart ge broken was- Ik zag, dat het nietQ zou baten om vooralsnog een woord te uwen gunste te zeggen daarom zat ik stil en luisterde naar hem, totdat ik mijn ontslag voor dien avond kreeg. Het eerste, wat ik daarop deed, was nnar boven te gaan en Clara op te zoeken. Boven ik kan het u met een woord var. waarheid zeggen was het nog erger ge steld. Clara liep de kamer op en neer met uw brief in haar handgeef mij eons even de lucifers aanmyn sigaar is uit. Sommige menschen kannen even hard praten als rookenik heb het nooit kannen Telefoon Aio. 82 A D V E RT E N T 1 E N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Grodle letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur ties midd. ft De politieke crisis in Engeland* krygt een pikanten bijsmaak, nu de liberalen zich niet bereid ver-klaxen thans de regeering. van Balfour Övbr te nemen, nadat zy maanden lang op allerlei wyzen zyn aftreden hebben geëischt. Alle liberale bladen verklaren, dat Sir Henry Campbell-Bannerman, zoo Bal four aftreedt, niet in den val zal loopen on de regeering niet zal overnemen. Balfour moet maar tot in Januari voortsukkelen, het parlement bijeenroepen en dan aan den koning ontbinding voorstellen. Want, zoo zegt de „Daily Chronicle”, Balfour heeft niet het recht, zich op die ma nier uit de moeilijkheid te redden. Hy moet het parlement ontbinden, het volk zyn pro- I gram voorleggen, en zich aan de uitspraak der kiezers onderwerpen. Het gaat niet aan, dat hy de liberale party als ontbinding» party voorstelt, en zich mei zyn vyand Chamberlain verbindt, om de liberalen te bestrijden. Dat zou de verkiezing onzuiver maken. Dit vooruitzicht schijnt voor het oogen- blik het plan om af te treden verschoven te hebben, tenminste in de eergister gehou den bijeenkomst van den ministerraad werd geen besluit genomen, voornamelijk wijl uien voorziet, dat de liberalen zullen wei geren het bewind te aanvaarden, voordat het parlement ontbonden is. Scherp is het oordeel van de „Daily News” over Chamberlain, dien men nu ein delijk in zyn ware gedaante begint te ken nen. Dezelfde streken, zoo zegt het blad, die Chamberlain uithaalde tegenover Glad stone brengt hij nu tegen Balfour in prac- tyk. Het is een lang overlegd plan zyn te genstander als leider eener historische party te verdringen. Chamberlain’s loopbaan is in de Ehgelsche geschiedenis zonder voorbeeld; nadat hy de liberale party met geesels ge- geeseld had, geeselt hy thans de conserva tieve met schorpioenen. Hoezeer het bem gelukt is, om Balfour als partijleider te verdringen, blijkt uit de woorden van de „Morning Post”, die ver klaart voor de conservatieve party zal Chamberlain voortaan de leider zynin onze gelederen is voortaan geen plaats meer voor unionistische vryhandelaars. Ons shib boleth zal van nu aan zynkrachtige ondersteuning 'der staatkunde van Chamber- lain. Het blad verbaast zich, dat Balfour zoo langen tjjd noodig heeft gehad om tot de erkenning daarvan le komen. In Unionistische kringen wordt openlyk 120) De zaak i-, dat myn vrouw (hy bedoelde syn toenmalige maitresse) Engeland gaarne eens wilde zien, en ik het verblyf buitens lands moede was Daarom nam ik baar met my terug, en wy gaan nu ergens in den omtrek van Brompton stilletjes leven. Die vrouw is myn behoud geweestgy moet haar eens komen opzoeken. Zy heeft my geheel van het spel afgebrachtik ging naar den duivel zoo hard ik maar kon, toen zy my deed etilstaan doch gy weet daar natuur lijk alles van. Welnu, wy zyn gisteren mid dag te Londen gekomen, en des avonds liet ik haar in het logement achter en ging mjj aan huis vertoonen. Daar was het eérste wat ik hoorde, dat gy my beroofd hadt van myn oude, oorspronkelijke onderscheiding, dat ik een schandaal voor de familie was. Kijk my niet zoo bedroefd aan, Basiliusik lach niet om oik 'ben gekomen om iets beters te doen dan dat. Let maar niet op myn manier van sprekenniets ter wereld is ooit ernstig voor my geweest, noch zal het immer zjjn.” Do gewezen minister van buitenlandsche zaken Stefanu, die 1897 als tweodo Griek- sche gevolmachtigde optrad by de vredes onderhandelingen tusschen Griekenland en Turkije, is dezer dagen te Konstantinopel aangekomen en heeft daar met den groot vizier, den minister van buitenlandsche zaken en andere persoonlijkheden over het Grieksch- Roomeensche conflict gesproken voor zoover daarmede kwesties van internationaal belang zyn gemoeid. Stefanu had het in hoofdzaak wederom over het aanvullingsprotocol op het handelsverdrag, (dio beide, naar men weet, door de Roemeensche regeering zijn opge- zegd, wat volgens Griekenland voor het aanvullingsprotocol nief kan) en betoogde, dat de vervallenverklaring van genoemd protocol, hetwelk o a. de Grieksche gemeen ten in Roemenië als rechtspersoon erkent, nföt eenzydig kan geschieden door Roemenië, maar dat daartoe beide contracteerende par tijen moeten meewerken. Do RoemeenBche regeering zal het vermoq- delyk volkomen koud laten wat Stefanu te Konstantinopel voor politieke en internatio naal rechtelyke wysheid loopt te verkondigen. Zy zal om duidelijk haar wensch naar buiten- werkingstelling óók van genoemd protocol in Mei aanstaande, behalve door de opzeg ging ervan aan Griekenland, nog door een bizonder ontwerp, pas by de Kamer inge- „Rudolf! Rudolf 1 kunt gy den naam van Clara en den naam dier vrouw in een adem uitsproken Hebt gy Clara kalmer en beter verlaten Om Godswil, wees ernstig daar over, al zyt gy het ook ten opzichte van niets anders I” „Zacht wat, BasiliusDocument, mon amiIk heb haar werkelijk kalmer ver laten mijn belofte maakte, dat zy byna weder dezelfde van vroeger was. Wat gy zogt over, het uitsproken van den naam van Clara en dien van myn vrouw in een adem, ik heb gepraat en gerookt, totdat ik geen adem meer over had om myn woorden aan een deugd van den tweeden rang toe te wyden. Doch laat ons nu tot de zaak over gaan, die mij herwaarts gebracht heeft. Ik behoef u niet te kwellen met die ongelukkige zaak in uw byzyn van het begin tot het einde weder op te rakelen, doch ik moet my toch tevens verzekeren, dat ik de ge schiedenis goed heb begrepen, of ik kan u hoegenaamd van geen dienst zyn. Myn vader was op sommige punten eenigszirs duister. Hy sprak genoeg, en meer dan genoeg, over de gevolgen voor de familie, over zyn eigene smart, over zyn onherroepelijke verloochening van u. en, in een woord, over alles behalve over de zaak zelve, zooals zy zich werkelijk toegedragen heeft. (Wordt vervolgd.) doen.” „Gy weet even goed als ik,” vervolgde hy, toen hy zyn sigaar weder aangestoken had, „dat Clara gewoonlijk niet voor al dat uiterlyke is- Ik heb haar altijd gehouden voor iemand van een koud temperament doch op het oogenblik, dat ik het hoofd door de deur stak, bemerkte ik, dat ik op dat punt een even groote gek geweest ben als in vele andore opzichten. Basiliusde gil dien Clara gaf, toen zy my het eerste zag, en de blik harer oogen, deden my werkelijk schrikken. Ik heb geen slag om iets te beschrijven, en ik heb het land om beschrijvingen van anderen aan te hooren (zeer waarschijnlijk juist om die reden)dus zal ik u maar niet beschrijven wat zy zeide en deed. Ik wil u alleen zeggen, dat het eindigde met myn belofte om hier dezen morgen dadelyk heen te gaan, de-belofte om u uit de moeielyk- heid te redden, de belofte, in een woord, van alles wat zfl my vroeg. Zoo ben ik hier, bereid om uw zaken te behartigen, voordat ik aan de myne denk. Myn schoone levens gezellin is in het logement, half razend omdat ik met haar geen woning wilde gaan zoeken, doch Clara is de voornaamste, Clara is myn eerste gedachte. Iemand moet te huis een brave jongen zynen nu gy daarvoor bedankt hebt, zal ik u by wyze van veran dering trachten op te volgen.” zal het volk met jubelend# vreugde den kreet begroeten „Leve Noorwegen en de Koning.” De Koning antwoordde„Ik dank u voor den hartelykon welkomstgroet ik zal al myn krachten inspannen voor het heil van Nodrwegeji, ik verzoek allen my hun ver trouwen en steun te schenken en met my in te stemmen in den uitroep„Leve Noor wegen I” Daarop volgde hoerageroep en werd het volkslied aangeheven. De Fransche Senaatheeft gisteren een amendement van de Lamarzello op artikel 5 van het ontwerp op de scheiding van kerk en staat, verworpen. In de eerste alinea van artikel 5 wordt bepaald, dat de goederen, die van den staat afkomstig zyn, weer aan 'den staat teruggegeven zullen worden. De Lamarzelïe wil die goederen aan de veree- nigingen voor den eeredienst laten. Vallé verdedigde de bepaling van het ontwerp. De staat, zeide hjj, heeft het recht terug te nemen, wat hy gegeven had aan de kerke- lyke instellingen, met de bedoeling om den goeden gang van' zaken te bevorderen in oen tik van dienst, die thans ophoudt te bestaan. De Senaat verwierp het amende ment Lamarzelle met 160 tegen 90 stemmen. Na nog eenige amendementen verworpen te hebben, nam de Vergadering het heele artikel 5 aan met 179 tegen 93 stemmen. Het zesde artikel, dat de aanneming regelt van de schulden der kerk door de op te richten verenigingen van den eeredienst, is met 227 tegen 36 stemmen aangenomen. De beraadslaging over artikel 7 is Zater dag nog niet afgeloopon. Reuter seint uit Christiania d d. 25 Nov.: Hedenochtend te 8 uur lichtte de „Danebrog” het anker en aanvaardde, niettegenstaande den dikken mist, de reis naar Christiania- Té elf uur begaf het koninklijk paar by Droebadk zich met de Noorsche leden der regeering- aan boord van het Noorsche oor 'Jogsschip Heimdal”. Onder het saluut der kanonnen en het gejuich der bevolking had te l'/j uur de landing van de koninklijke familie, in Christiania plaats. Aan do lan dingsbrug had zich ter begroeting do stede- lijke vertegenwoordiging opgesteld, wier pre-, sident een „Leve” op den Koning, de Ko ningin en. den Kroonprins uitbracht Koning Haakon sprak daarvoor zyn dank uit. Daarop volgde de intocht in de stad, by welke het koninklijk paar overal door een ontzaglijke menschenmenigte werd begroot. (2de Telegram.) Na de landing reden de Koning, de Koningin en de Kroonprins onder hartelyke toejuichingen van ^de bevolking naar het slot, waar het Storthing en db Hooge raad bijeen waren. De president van de Storthing heette de vorstelijke per sonen uit naam van den Storthing en het volk wolkom. De Koning antwoordde, dat hy de warme ontvangst beschouwde als een bcwys, dat het volk vóór hem was, terwijl hy hoopte, dat ook God met hem zoude iyn Daarna had de ontvangst plaats van hot corps diplomatique cn de admiraals der buitenlandsche schepen. (3de Telegr.) In zyn begroetingsrede aan boord van de „Heimdal” wees de minister president Michelson er op, dat het Noorsche volk sinds byna 600 jaar geen eigen koning had gehad. Heden komt Noorwegens ko ning, gekozen door het vrye volk, om, in gemeenschap met vrye mannen, aan het hoofd van het land te staan en samen met het volk de v.Jjheid te beschermen. Daarom 'Jogsschip „Heimdal”. l'/a uur de landing van de koninklijke

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1