Nightcap EXPOSITIE ADV ERTENTIEN Openhars Verpachting en Verhuring. Stadsnieuws. BEURS~VM ROTTERDAM- /fort/jfo -W-u i'wi Veemarkt te Rotterdam. JOHANNA CHRISTINA DE BOCK, een Kosthuis, moiuii!hh\ WELDON diend, da vervallenverklaring nadrukkelijk laten bevestiger.. We her halen nog eens, dat de Grieken bet verstandigst zullen doen wanneer zy hoe eer des te beter een verzoenende bonding aan nemen en Roemenië naar hartelust zyn gang laten gaan in Macedonië. De honderdduizend arme, onwetende Koet.no*Wallacben zyn in de verste verte de oflers niet waard, die Griekenland voor de huidige twist met Roe menië moet brengen. Het is bovendien een ruzie over hot vel een "beer, dat, als het dier eenmaal geschoten is, misschien in gansch andere handen zal komen dan de twistenden zich voorstellen. De Obergespan van het comitaat Raab, die belast is met de waarneming van den dienst van zyn zieken ambtgenoot te Boeda pest verscheen gisterenochtend om 9 aar in bet comitaatsgeboaw aldaar, in gezelschap vau een ambtenaar van het openSaar mi nisterie en een kapitein der gendarmerie. De Vice-gespan Farekai weigerde echter de gesloten dienstvertrekken te openen. De waarnemende Ober-gespan, graaf Lanzberg, liet een militair geweermaker koinen en deze brak de deuren open. In de gangen saamgescboolde studenten begonnen toen graaf Lanzberg nit te schelden en te dreigen. Daarna kwam het hoofd der politie Radnay opdagen met agenten en maakte een eind aan dat lawaai. Vervolgens begaf zich een agent naar de comitaatszaal en eischte van de leden der daar vergaderde zg. Wohlfahrts- commissie, die ai een paar dagen geleden ontbonden was, dat zy de zaai zooden ont- ruiuieu. Dit werd geweigerd. De politie verwijderde bon toen mot goweld. De Obor-geipan nam toon de verschiilendo zalen on dienstvertrekken in bezit, en droeg de politie op de denren te bewaken om wederslniting en verzegeling te beletten. Do eomitaatsambtenaren verklaarden daarop de bevelen van den waarnemenden Ober-gespan niet te zuilen opvolgen en hun werk neer te leggfm. Het geheel» coinita&tsgebouw wordt nu bewaakt. Tegen de lieden, die den Ober-gespan en de politie bedrpigd en beschimpt hebben, wordt een strafvervolging ingesteld. Verspreide Berichten. RUSLAID. Uit Warschau wordt gemeld, dat de fabriek van Handtko te Czenstochowa gesloten is op last van de overheid, die vermoedde dat daar in 't geheim wapen» gemaakt worden. Drie duizeud werklieden zyn nu broodeloos. De directie heeft e< n protest geseind aan graaf Witte. Het Zemstwo-congres heeft de volgende voorstellen aangenomen: Intrekking van allo uitzonderingswettenbenoeming van nieuwe functionarissen by de politie; onderzoek naar de buitensporigheden met mudewerking van de menigte bedrevenondergeschiktheid van de politie aan de steden en zemstwo'svor ming van comités voor algemoene veiligheid en algemeeue amnestie voor politieko en godsdienstige vergrijpen zoowel vóór als na het manifest bedreven. Uit Stockholm wordt gemold, dat de kin- deron van den czaar naar hun grootmoeder in Kopenhagen kin veiligheid *Jn gebracht door grootvorst Nicolaas. Duitschlamd. De echtscheidingsprocedure van prius Philips van Sakien-Ooburg en zyn vrouw, prinses Louise, is wederom verdaagd, ditmaal tot 18 Dec. Alle Fransche bladen vinden het der moeite waard te vermelden, dat een der forten rond Mots zoodanig verzakt is, dat het geheel nieuw opgebouwd tal moeten worden. Frahkkijk. Do afgevaardigde Lelarue heeft *\jn rap port ingediend over de zaak-Humbert. H# komt daarin tot de conclusie, dat de fabel van de CrawfordB al heel gauw uitgestorven zou zyn, indien niet telkens de overheid had ingegrepen en geen proceé begonnen was. Prins Radolin, de Duitscho gezant, was niet op hot feestmaal ter eere van d|en Por- tugeeschen koning tegenwoordig. Mcti denkt dat het met opzet gebeurde. De redactie van de Figaro is zeer By met een aquarel, haar ten geschenke aang eboden door koning Carlos van Portugal, lie een verdienstelijk teekenaar ^schynt te zyn. Dat1 blijkt uit een schetsje van zyn hatfd door hetzelfde blad gereproduceerd. Eigilajtp. Rosebury verdedigde zich te Balmouth tegen het beweren, dat hy Duitschft'and wel- willend gezind zou zyn. Ik ben ijflke natie goedgezind, zeide hy eer. bijzondere sympa- thio heb ik alleeu voor Frankrijk. Zorgt Rosebury voor de verkiezingen f De Jiji Sjempo betestigt, dat admiraal Togo met het kroisers-eskader in Maaft of April naar Engeland zal komen. Turujv. Komen zooveel schepen bier f Wat zal dat een pret geven! Ik hoop, dat ze vunr- erk meebrengen! w Natuurlijk ontbreekt het niet aan allerlei vertelseltjes in de baitenlandsche pers. De Liberté zegt o. a., dat Daitschland van den sultan leverantie van oorlogsbenoodigdlwden beeft gekregen tot een bedrag ran 58 millioen francs en dat zon dan de vreemde bonding van Daitschland, dat zoo men weet geen schepen gezonden heeft, verklaren. Gemengde Berichten Eene verslaggeefster en een verslaggever komen een vergadering binnen. De voorzitter ontvangt hen met de mededeeling dat de pers wel toegang heeft, maar de juffrouw niet. Immers de vereeniging is in beginsel tegen vrouwenarbeid, maar de voorzitter zal zun medebestuurders raadplegen. En de uitspraak van de gezamenlijke bestonrders is dat de juffrouw mag blyveiL Zy zal niet als juffrouw maar als „pa&r beschouwd wordenter wille van hel beginsel. (N. G. Ct.) By de politie te Arnhem vervoegde zich Zaterdagavond de heer E., die mededeelde, dat hy 's morgens onder een poort nabjj zyne werkplaats had aangetroffen een zekere zwerver G. J., wiens teenen van beide voe ten bevroren waren. Hy had den man in zyn schoor onder dak gebracht en van eten voorzien, vermeenende, dat hy wel spoedig wat zou opknappen. Zaterdagavond was zyn toestand zoo ver* ergerd, dat by do politie er mede in kennis meende te in- eten stellen, die, den man ziende, onmiddellijk geneeskundige hulp in riep. Op last van den dokter werd by daarop per brancard naar het stedelijk ziekenhuis vervoerd, daar hy behalve dat zyne teenen geheel bevroren waren, ook longontsteking had opgeloopen. De man had vau Woensdag op Donderdag in een open hut aau den Klarendalschenweg geslapen. (Tel.) Op het landgoed Bottestyn te Geldermal- sen zyn den laatsten tyd by bet afgraven van zand en by het leggen der fondamenten voor eer. nieuwe boerdery belangrijke vond sten gedaan, welke bleken Romoinsche oud heden te zyn. Verschillende prachtige, onge schonden voorwerpen van broos, pijpaarde, terra sigillata, grauwe aarde etc: kwamen voor den dag. De laatste vondst bestond nit eon dozyn schoteltjes van terra sigillata, twee pijpaarden kruiken en een glazen potje. De eigenaar van die oudheden ontving een aanzoek van het Leidscho museum van oud heden om de gevonden voorwerpen in dat museum te deponeoren, doch genoemde heer is daarvoor niet te vinden. Hy bewaart do verzameling, in de hoop, die by verdere opgravingen grooter te tien worden. Studenten-relletjes. Men meldt uit Utrecht aan de O. H. C. Naar aanleiding van de ongeregeldheden tusschen korps-leden en niet-korpaieden op het Chemisch Laboratorium alhier, heeft prof. van Romburgh gevolg gegeven aan zyn dreigement en de colleges gesloten- Thans is de bemiddeling ingeroepen van den rector- magnifiens. prof. Vilent, die zich reeds, naar men zegt, afkeurend over de scheiding van de korps-leden en niet-korpsloden op het Laboratorinm heeft uitgelaten. Het is intusscben, naar nader is uitgelekt, Spaansch toegegaan. De itndenteh, waarvan sommige als vcchtmateriaal .sterke" kame raden meebrachten, die niets op het college te maken hadden, moeten elkaar zelfs bloedneuzen geslagen hebben De milaansche uitgever Sonzogno is Mas- cagni het antwoord niet schuldig gebleven op zyn onthullingen over de wyze waarop de uitgevers met de conponisten omspringen. Behalve de tantièmes heeft Mascagni by hem verdiend voor „Amico Fritz" f 10.000, voor de „Rantzao's" f 18.000. voor „Rat- cliff" f 9000, voor „Zanetto" (in één akte) i 6000, voor „Siivano" 1 15.000 en voor „Maschere" 122.000. Een protest. Uit Amsterdam scbryft de correspondent van de „N. Ct." Wy hebben in 't algemeen een ernstige grief tegen den werkgever die sollicitanten afwijst omdat zy militio-plichtig zyn, maar dat by een openbaren tak van dienst zoo iets Btaat' te gebeuren, is toch wat al te kras. De Amsterdamsche hoofdcommissaris van politie, heeft nl. in een communiqué aan de dagbladen (wy deelden het in .De Nieuwe Courant" van 17 dezer, Avondblad, mede) jongelieden opgeroepen om aan het aanstaande examen voor surnumerair by de politie deel te nemen. Als de eerste eisch waaraan sol licitanten hebben te voldoen, werd genoemd vry zyn van militieplicbt Niet alleen, dat hierdoor mogeiyk zeer geschikte elementen van mededinging wor den uitgesloten, maar geheel op zichzelf staande heeft de gewraakte voorwaarde ons ten zeerste bevreemd en teleurgesteld, vooral waar de hoofdcommissaris, de beer Hordyk, zelf een oud-troepenofficier is. Nationaal ia het dan ook geenszins en waar in 't algemeen by particuliere werk gevers door ieder rechtgeaard vaderlander de idee moet worden gepropageerd, dat nog te vervullen plichten jegens den Staat nim mer belemmering voor een dienstaanstelling mogen zyn, mecnen wy van Ryk of gemeente, waar in qnaliteit van werkgever wordt op getreden, zeker het voorbeeld te mogen verwachten. Temeer, waar voor de laatsten tydelyke ontstentenis van personeel niet die bezwaren schept als voor den particulier. Gezwegen nog van het voordeel, dat voor toekomstige politie-ambtenaren jnist in het meemaken van den militairen dienst ligt. De terugneming van die bewuste voor waarde zouden wy dan ook met bijzonder genoegen constateeren. Mogelyk heeft een vergissing haar in de wereld gebracht. Een Italiaan, een specialiteit op het ge bied van paardenfokker#, beeft een paardje van 60 cM. hoog en nog een aantal andere, van 80 cM. en 1 M. Het kleine diertje heeft veel bekijks in Milaan, wanneer het door de straten gaat, gespannen voor een klein wagentje, waarin het zoontje van den eige naar zit. De onderhoudskosten bedragen 30 ct. per dag. Een sollicitant naar de betrekking van inspecteur der bouwpolitie te Delft heeft in zyn sollicitatie de onderstelling geopperd, dat in de oproeping van B. en W. een druk fout geslopen was en dat de wedde niet f 900, maar f 1900 moest zyn Je zoudt naar zoo iets solliciteeren alléén om 't pleizier te hebben, 't zoo eens te kun nen zeggen Uit Enschedé meldt' men De groote stoomketel, die nog steeds in do Langestraat ligt, zal heden worden ver voerd. Wy vernemen, dat de firma Gebr. Stork en Co. verklaard heeft de kosten van vernieling van straten en riolen voor haar rekening te nemen. (N. R. Ct.) Men scbryft uit Delft aan de N. R. Ct. Hier ter stede wordt sedert Donderdag morgen een 12-jarig meisje vermist De ge schiedenis zit aldus in elkaar. Voor ongeveer 12 jaren stond eene ongehuwde moeder haar toen ongeveer halfjaars dochteitje Antje v. Z., al aan een echtpaar alhier. In al dien tyd liet de moeder niets van zich hooren, tot Woensdag jl. de inmiddels gehuwde en te Amsterdam wonende vronw by de pleeg ouders het kind kwam opeischen. Daaraan voldeden de pleegouders niet. Zy wilden eerst behoorlijk bewijs, dat de vronw op het kind recht had. De vrouw ging naar Am sterdam terng om dat bewys te halen. Don derdagmorgen ging het meisje naar de openb. lagere school no. S en is sedert niet weer gezien. In den loop van dien dag kwam de moeder met een bewys van geboorteinscbry- ving, maar moest ook ditmaaj zonder het kind weggaan, omdat het niet terecht kwam, want ook op school was het niet aangekomen. GOUDA, 27 November 1905. Aan de raadsleden is het volgend inge komen stok toegezonden Gouda, 27 November 1905. Ter benoeming van een onderwijzer aan de School voor gewoon lager onderwijs no. 3, ter voorziening in de vacature ontstaan wegens het aan den heer J. K. Post op zyn vdrzo jk verleend eervol ontslag en aan School 4, aangezien de heer J. van de Velde zyne benoeming niet heeft aangenomen heb ben wy de eer in overleg met den heer Arrondi8sement8-Schoolopziener, na inge wonnen bericht van de Hoofden der betrokken scholen, voor te dragen Voor school no. 9. 1. C. A. KUIJSTEN te Gouda. II.- W. F. KUHLMEIJER te Teentndaal. III. J. J. P. TERMATEN te Heerewaarden. Voor school no- 4. I. W. F. KUHLMEIJER te Veenendaal. II. J. J. P. TERMATEN te Heerewaarden. III. P. J. H- ENTE te Zwolle. Overeenkomstig het bepaalde by art. 28 der Wet op het Lager Onderwijl leggen wy het adviea van den Schoolopziener en de berichten van de Hooiden der Scholen hierby over. De collecte heden gebonden voor de ver volgde Russische Joden heeft opgebracht f 640.29.- Tengevolge de hevige stormvlagen ia een der groote boomen van bet plantsoen aao den Rotterdamschen dyk omgewaaid. Doordien de boom niet over de weg is gevallen doch in het houtgewas, leverde het gevaarte geen letsel op voor de passage. Het dilettanten-gezelschap, een der besten nit den lande, dat a.s. Woensdag bier een uitvoering komt geven ten bate deröoudsche Afdeeling van Gezondheidskolonién, ia het zelfde, waarmee het Gondsche publiek ver leden jaar met zooveel genoegen mocht kennismaken. Het stak .Verleden" dat zy oproeren heeft allerwege het grootste socces en be hoort thuis op de lyst der .goede stukken" terwyl ook het nastukje .Voor 't diner" allergunstigst bekend staat. Wy wekken alien ten zeerste op oa Woensdag de uitvoering te gaan by wonen, te meer daar het mooie doel, dat ons allen zeer sympathiek is, onze krachtige steun niet alleen ten volle verdient maar ook zeer vaa noode heeft. Voor allen, die iets daartoe kannen b§- dragen of meewerken, is een woord vu opwekking wel overbodig. De Afdeeling „Gooda en omstreken" vaa den Bond van Nederlandsche onderwijzers vierde Zaterdag feest. Vijftien jaren heeft die Afdeeling na reeds bestaan en ia die vyftien jaren is beurtelings lief en leed haar deel geweest en voorzeker heelt men in die afdeeling meermalen de waarheid ondervon den vau het bekende spreekwoord.Aiie begin ia moeiljjk" Doch de nimmer ver* flauwde jjver dergenen die ala bestuursleden in het byzonder, en dergenen, die als leden in 't algemeen, bun best deden de jonge loot van den machtigen Bond eerst levensvatbaar heid, daarna gezonde ontwikkeling en weer standsvermogen te doen verkrijgen, beeft glaniryk over de vele moeilykheden gezege vierd. Gedachtig aan de Zeenwsche wapen spreuk .Luctor et Emergo" hebben de voor mannen van de Afdeeling geworsteld en ontkomen zyn ze menige belemmering. De goede resultaten die het streven van den Bond bekroonden, zyn dk&r, niet om te doen zeggen .die Bondsmannen maken van elk aantal jaren dat door vyl deelbaar is een jubeljaar" maar om te mogen beweren, dat do Afdeeling Gouda redenen had haar vijftienjarig bestaan te vieren. In hoeverre die feestviering geslaagd is moge blyken nit 't geen volgt. Des middags te drie nor werd in de Zaal Kunstmin door den heer van Dantzig, voor zitter van de Afdeeling, de openbare feest- vergadering geopend. Hy begon met een woord van welkom en herdacht de oprichters van de Afdeeling. De heer vaa D. schilderde ons de moeilykheden waarmee men met de oprichting der afdeeling te kampen had gehad. Hnlde werd gebracht aan diegenen die als oprichters het vaandel van den Bond waren troaw gebleven, hieraan werd vastgeknoopt een opwekking aan de jongeren om met een trouw als van de hoeren Zyderlaan en van Dam uit te wyden aan de belangen van den Bond, wat de belangen vau allen zyn. Door deu heer Vos werd mededeeling ge daan, dat verschillende personen de beleefd heid hadden gehad bericht te zenden, dat ze de vergadering niet konden bywonen. Daarna werd bet woord gegeven aan deo beer Ketelaar, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, algemeen Secretarie van den Bond en redacteur van de Bode, die als feestredenaar optrad. Jammer, dat de Zaterdagmiddag velen verhinderd had, op te komen. Van de uitgenoodigde vak vereenigingen was slechte één vertegen woordigd. De heer K. begon, met zijn bljjd* schap ait te spreken, dat men zoo gezell' by elkaar was gekomen. .Onwillekeurig Zoo spreekt hu verder, komt de gedachte op of er reden tot feestviering is; of het de moeite waard is om op te gaan ter feest viering of dat het beter is om maar thuis te blijven en geen jubeltonen aan te heffen. Neen, wel degelijk is er reden. Allerwegen is vooraitgang merkbaar in de onderwijs toestanden. Voorby zyn de tjjden, dat een onderwijzer als Aufponderwyzer en alleen als hnlp werd beschouwd, en voorby is de tyd dat de onderwijzer bet verenigingsleven niet kende, voorbij is de tyd, dat onder- wyiers zich alles moesten laten welgevallen van Dorpsburgemeesters en andere dorps- antoriteiten, de tyd waarin de onder wyers weinig om elkaar gaven. Als Vakbond is de Bond tan Ned. Onder wijzers thans van zeer groot belang met zyn 7500 leden. Dagelijks leest men in ver schillende bladen iets van 't werken van dien Bond. Toen de onderwijzers een 30 jaar geleden den Bond oprichtten werd er over die oprichting minachtend gesproken, 't Waf een Meerenbergertje zei men en het blad „de Schoolwereld", nn reeds ter ziele, sprak van .onzinnig". Niemand dorft ontkennen, dat de Bond geen invloed gehad heeft op de verandering van vele slechte toestanden. Met betrekking tot het ontslag aan onder wijzers hooft de Bond zeer veel goeds ge daan. Niets kan nn gebeuren of 't komt in de courant en waar de Bond nn aanklopt moet by ontvangen worden, gerugsteund door zyn 7500 ledenwier aantal een flink optreden mogelyk maakt. Door den Bond hebben de Ned. onderwijzers geleerd wat solidariteit beteekent. Geschiedt erge ns onrecht, men weet, dat het goed gemaakt moet worden. De onderlinge geest is beter geworden en de onderwyzers hebben zelf- bewastheid verkregen en voor het onderwijs is meer belangstelling, voor bet kind meer liefde ontstaan. Ofschoon de Bond na goed op beenen staat, is men nog niet waar men wezen wil. In de eerste plaats zyn de sa larissen nog niet in orde. In 1874 en later waren de salarissen nog zeer slecht. Daarna is in 1901 een verbetering gekomen. Vroeger kon iemand van 18 jaar tot zyn 65ste jaar blyven staan op een traktement van 400 gid. in onzen tyd kwam het nog voor dat er onderwyzers van 80 jaar op hnn minimam stonden. Waar de jaarwedde een minimum was, kon het er niet van komen pensioen aan te vragen. By vele autoriteiten heerschte de vrees, dat men de onderwyzers door ver hooging van jaarwedde naar aantal dienst jaren, minder ijverig zon maken. Men meende dat de onderwyzers slapende hnn verhooging zonden gaan afwachten. Nog thans is er een nagalm van die bewering. In Pruisen en Zwitserland had men beter kannen lee- ren. Over 't algemeen is het maxiranm der salarissen te laag. Dit zal vooral blyken, wanneer de onder wyzers by moeten gaan dragen aan het pensioenfonds voor weduwen en weezen. Zal de zegen van dit pensioenfonds niet in ramp verkeeren dan moeten de salarissen minima verhoogd worden, 't aantal der ver hoogingen meer en de 6nelheid der opklim ming grooter worden. De onderwyzers hebben behoefte aan meer invloed en zelfstandigheid, 't Werk van den onderwijzer is niet te controleeren als een stak werk van een timmerman of een bakker. De onderwyzer moet behalve onderwijzen ook opvoeden en niemand kan controleeren of op een zeker tijdstip de opvoeding die de onderwyzer geeft goed is. De opvooding is gegeven door het geheele onderwijs heen. De onderwyzer dient by die opvoeding de vrye hand te hebben, wat niet wil zeggen, dat hy de rooster van werknren kan maken zooals by wil'en wyzigen zooals hy wil. Al te veel van boven af de opvoeding regelen men beschouwt de zaak te veel als een stak bureaucratie. In Amsterdam zfin verschil lende gevallen daarin aan te toonen, dat de zaken niet goed gaan. We hebben gehad 't geval Ploegen en nu weer de zaak Edelman. Botsingen bestaan dikwijls tusschen hoofden en de beste onder wyzers. Zon dit niet aan het stelsel liggen Door artikel 21 der onderwijswet, dat we te danken hebben aan den heer Moens, bleven de onderwyzers de onde knecht. Thans kan misschien van 5 onderwijzers er maar één hoofd worden. De andere, van gelyke ont wikkeling blyven ondermijnen Dat allen hun plicht doen naar verorde ning, maar dat ook alle onderwijzers roet macht meewerken, dat men leert inzien, dat het tegenwoordige stelsel verkeerd is. Men strijde voor de school, voor volksontwikke ling van allen. Wijzende op 't geen onder het streven van den Bond tot stand kwam. Noemde de heer Ketelaar o. a. Weduwen en Weezen- pensioen, kleeding en voeding voor school kinderen. In tal van plaatsen beeft de overheid reeds gelden voor kleeding en voeding toegestaan, Amsterdam geeft o. a. 35000 gld. aardig is dit ook do Christelijke partgen, die zoo tegen het „nitelkaar rak ken" van de grensbanden zyn, gaarne roee- deelen van 'tgeen voor voeding en kleeding wordt gegeven. De Btryd van vorigen zomer tegen het wets ontwerp Knijper is door de Bond kracht dadig gevoerd. Waar naar een onderwijzer de vinger wordt uitgestoken, verheffen zich 7500 bondsleden. Vooral aan de vastheid van de rechtspositie der onderwijzers is veel gedaan. In zeer veel gevallen heeft de Bond sncce8 op haar streven gehad. Te Pannerden werd de onderwyzer Smits drie maal ontslagen, doch door 't waken van den Bond werd h# telkens door hoogere autori teiten dan de dorpspotentaten, die zich liever niet aan de wet storen, gehandhaafd. Wan neer de Bond in een dorp komt om onder zoek te doen, hebben velen reeds geen rast meer in de gemeente. De Bond dnrft te pu- bliceeren. Als voorbeeld van kleingeestig heid, die door den Bond steeds bestreden wordt haalde de heer Ketelaar 't geval Akkerman aan. Verder werd genoemd van den Bond de ondersteuningskas, de weer- standskas en 't herstellingsoord, waarvoor het leeuwendeel door onderwyzers is opge bracht. De heer Ketelaar noemde den Bond van Nederl. Onderwyzers de vakvereeniging voor onderwijzers, die b# krachtiger optreden on recht geheel onmogelijk zal maken. De geachte spreker eindigde met een „Leve de Bond van Ned. Onderwijzers" 1 De rrde van den heer Ketelaar werd zeer toegejuicht. Zaterdagavond vu de eigenlijke feest viering, die evenals de feestvergadering werd bijgewoond behalve door den Heer Ketelaar door de beeren Zadelhof! en Valk, goede bekenden in de onderwijswereld „De rooster van werkzaamheden" voor de gezellige avondzitting van de Afdeeling Gouda en Omstr. bevatte eenige muzieknummers, nit te voeren door do Veendonksche Hofkapel, die zich op de feestvergadering reeds deed hooren, eenige liederen te zingen door de onderw. Zangvereeniging „Herknles", een tooneelstnkje „de slaaf der Eubiotiek" en enkele voordrachten. Voor men tot de feest viering overging sprak de heer vau Dantzig nog even. Hy bracht o a. hnlde aan den heer Vos, de ijverige voorzitter van de af deeling, die met hart en ziel de onderwijs zaak toegedaan, met alle krachten voor de belaugen dier onderwijszaak strijdt. Verder sprak de heer van Dantzig een woord van opwekking tot hen, die nog geen lid van den Bond zyn geworden. Vooral onderwijzeressen laten op zich wachten en de heer van Dantzig verzocht de niet Bonds leden toch niet langer klaplooper te willen zyn, door te profiteeren van de door den Bond verkregen verbeteringen, zonder zelf mee te werken. De Veendonksche hofkapel, dat reeds voor de „openraakingsrede" van den heer van Dantzig een feestelijke stemming had opgewekt speelde na die openmakings- rede en de Zangvereeniging Herknies zong, blijkbaar tot genoegen der hoorders. Het tooneelstukje, „De slaaf der Eubiotiek" viel zeer in den smaak. De hoofdrol is die van iemand, die zich uit zijn zaken terug getrokken heeft en nn al den tyd heelt zich te wijden aan de leer der voorkoming van ziekten. Dit laatste zeer ten genoegen van zijn dokter, die op hem, zijn eenigen patient, alle mogelijke serums en nieawe geneeswijzen beproeft. Zeer verdienstelijk hebben de dames en heeren het stukje gespeeld. Het werd ge volgd door enkele aardige voordrachten. De zangvereeniging Herknles en de Veen donksche Hofkapel dodon zich nog eens hooren en daarna werd overgegaan tot uit reiking van de prijzen der tombola- Het eventueel batig saldo der verloting, benevens dit van den verkoop der tekst boekjes komt ten goede aan het Herstel lingsoord te Lanteren. Behalve de welwillende medewerking van de heer Petit (violoncel) hebben de onder wijzers en onderwijzeressen geheel met eigen krachten gewerkt. En tooneelvereeniging en zangclnb en hofkapel waren speciaal voor de feestviering in het leven geroepen. Zijn ze alle nn ten doode opgeschreven f Een geannimeerd bal besloot de feestelijk heid. N. L. Donderdag hield de Nieuwerkerksche Werklieden-Vereeniging „Onvermoeid voor- nitafdeeling van het Algein. Nederl. Werk lieden-Verbond oen vergadering in de school. De tweede voorzitter opent de vergade ring en deelt mede dat K. v. d. Voorden, die op de vorige vergadering als 1ste voorzitter was gekozen, had bedankt, zoodat er een nieuwe verkiezing moest plaats hebben. De uitslag daarvan was, dat M. Meijer als eer ste voorzitter werd gekozen, waarna nog een verkiezing moest plaats hebben voor secretaris-penningmeester in de plaats van A. v. d. Berg, die bedankt had, waarvoor K Dekker de meeste stemmen verkreeg, die zich die benoeming liet welgevallen. Verder werd besloten om J. L. v. d- Voor den, van Rotterdam, uit te noodlgen om 7 December in een openbare vergadering op te treden met het onderwerp Uitbreiding der Ongevallenwet voor landarbeiders enz. Door den voorzitter werden de leden krachtig opgewekt om zooveel mogelyk pro paganda te maken voor die vergadering opdat er zoo spoedig mogelyk in een groote leemte wordt voorzien. Nog werd bosloten een adres aan den ge meenteraad te zenden om bet onbesuisd ryden der automobielen in de kom der ge meente tegen te gaan, om ongelukken te voorkomen. Eveneens werd besloten een adres aan den Raad te zenden tot vrijstelling van school geld voor arbeiderskinderen en hans gelij ken en tevens der Liberale kiesvereeniging te verzoeken om adhaesie aan het laatste adres te betuigen. Nog werd besloten om in Januari «en ge zellige bijeenkomst te organiseeren voor le den met hun vrouwen. Nadat drie nieawe leden waren voorgesteld, sloot d« voorzitter de vergadering. Men schrijft nit .Schoonhoven Onze vroegere stadgenoot Dr. E. J. Kühne officier van gezondheid, thans in gelyke be trekking te Kampen, is bevorderd tot officier van gezondheid 2e klasse. Te Ammerstol is tot lid van den Ge meenteraad, bij herstemming gekozen de heer A. Zanen Pzn. Te Lekkerkerk bestaat een groote werk* liedenvereeniging „Onderling Belang", waar aan ook een tooneelvereeniging verbonden is, die vanwege het groot aantal leden Dinsdag- eu Donderdagavond een nitvoering heeft gegeven, daar alle leden met hnn dameR niet tegelijk aanwezig konden zyn. Beide keeren kweet zich de tooneelvereeniging uitmuntend van baar taak. Tot afwisseling werden een paar zangstokjes ten gehoore gebracht, terwijl beide avonden met een bal werden besloten. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stukje van Z. over den mazikalen verslaggever kan ai leen dan ge plaatst worden, als de inzender ons zyn naam mededeelt. Db Redactie. VRIJDAG 10 NOV. D.K. H. K Stuats/tentfKjcn Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 59»/,, - Oblig.3e Serie fr. 2500 3 59*/I# RüSLAKD.Iwang Dombr. Obli gation 4'/, 96' Asm. Japan Obligation 1899 4 74*/4 747/» Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Recepig. L 100 I»/, 24Vi, - Hypothesk- Banken- Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101'/,, Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 977L Pandb. Standaard Hypb. 41 100V, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 997* P^ndb. Utrecht8che Hypb. 4 100 Pandb. NVestlaiidsche Hypb. 4 1007» Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4997, Pandb lo Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 47i 1001/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- brielbank 4 997 4 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41-, 101 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 967, Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbaiik 4 99' 4 Pandb. Hollaudsche Hypb. 4 99*/4 Pandb. Nationale Hypb. 37» 98*/, Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendam 4 100 Spoorweg Ittn ingen Italjb. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-My. A. 367V4 - Premieleeninq«n. bm.aiE. Loten Stad Antwerpen I 1887 2 7. 1027, - Scheepvaart-Maatschappijen. Aand- Holland-Gulf Stv.-My. 35 My. tot Expl. Laan van Meerder voort 1902 89'/i der nieuwste modellen WINTERMAN- TELSCOSTUMESLOUS EN J UP ES en JUPONS, ROBES en J APONSTOFFEN met bybehoorende Garneringen, alsmede een groote keuzo PELTERIJ EN van de goedkoopste tot de beste soorten in scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, Maandag 27 November 1905. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 36, ade kwal. 3de kw. s8 cents per half kilo. Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. a8 adé kw. 15, 3de kw 22 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, prijzen waren voor tste kwal. 27 2de kw. 96% jde kw. 23 cents per half kilo Schapen en lammeren red aangevoerd. Handel in vet vee prijshoudend. Vette Varbens en Kalveren met vlugge omzet, Schapen en Lammeren slechts lager in prijs, Heden overleed to Ondewater tot onze droefheid onze Zotter en Tante in den ouderdom van ruim 69 jaar. Uit allor naam J. DE BOCK, OudewaUr. J. D. DE BOCK, Gouda. 25 November 1905. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gonda, inllen op WO ENS DA G tl DECEMBER 1008, des namiddags 3 uur, op het Raadhuis, bjj enkele inschrij ving verpachten Het recht tet heffing van DOORVAART- RECHTEN iaat het Reeuwtjkêche en Slui/iwilhtehe Verlaat, met het gebruik van de huizinge en het land daarbij behoo- rende, gelegen in de gemeente Reenwjjk en verhuren; lo. Het LAND gelegen tusschen den W'tnterdtjk en de nieutae Vaart tot verbetering van de rivier de Gonwe aldaar (Parkgronden). 2o. Een stok WEILAND, gelegen aan don Goejanvorweilendjjk onder de gomeente Reenwijk, groot 0.80.80 H.A. De voortvaarden liggen ter lezing op de Plaatselijke Secretarie (bovenlocaliteit). Eon net PERSOON zoekt zoo spoedig mogelijk alles inbegrepen, tegen I H.~ por week. Mefst in oon huisgezin zonder kinderen. Brieven onder No, 2585, Bureau van dit Blad. DE GOEDKOOPSTE DE MEEST PRACT1SCHE- DE MEEST VOLLBDIGE - - - - zjjn beslist die dor Firma TUE LADIES JOB RN AL met minstens drie gratis geknipte patronen en een geklëQtde plaat. TUE ILL. DRESSMAKER met een gratis geknipt patroon. TUE BAZAAR OF CHILD REN'S FASHIONS (Kiiidermodes) met vele gratis ge knipte patronen V RAAGT Uw Boekhandelaar 1 Proe/nummern. AUe met kastel Uoil. Bljvoegeel. Van alle in deze bladen voorkomende modellen z(jn GEKNIPTE PATRONEN met HolI. verklaring fr. p. p. tegen vooruitbetaling van f 0,50 verkrijgbaar 1 b# MILLY SIMONS, Den Haag. KM gHCUMATIEK ^tSKQUOHIDlW Verkrijgbaar in ffessehen SO ets., 7S ct en f 1.25 b# H.H. Apothekers en Drogisten Let op het merk ANKER l F. AD. RICHTER <4 Co., Rotterdam. Te Gouda: b# C. LUGER, Apotheker Markt en b# WOLFF Co. Westhaven 198 mirt I(Ar Echte Oudo Jonever P. HOPPE. Verenigbaar b(j PEETEKS .Iz. Ltl 0}i ssehet en knrkbmnd.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2