1. ;n Iltï ZONDERLINGE HÜWïLUK. EN DEN, MeuwS’ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I Dinsdag 5 December 1905. 44ste Jaargang. Bultenlandsch Overzicht. tien. No. sluis, idere FEUILLETON i; AU )n Kantore 'oorm. ten Voorzitter ZN., orzitter. (ilHINIIE COIRANT 'oornem.na 12 uren den (Wf^rdt vervolgd.) reletoon Aio. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. hem gereed, :i zijn zak Sherwin Is ontbinding van den Duitschen Rijksdag te wachten P vraagt de Voss. Ztg. Niet over de marine-voorstellenwant de Rijksdag is in zijn tegenwoordige samenstel ling zoo meegaande mogelijk. Maar over de belasting-voorstellen van den minister Von Stengel. De memorie van toelichting maakt den indruk, dat de Bondsraad ernstig rekening houdt met de mogelijkheid van een Ryksdag-ontbinding. Want een toon, als de minister van finan- 'ciën in die memorie aanslaat is tot nog toe in regeeringsstukken geen gewoonte geweest. De regeering toont in dat stuk een vast besluit geen enkele wijziging toe te laten zy noemt de flnancieele voorstellen een ge heel, en al wenscht zij niet de aanneming „en bloc”, „zij spreekt de meehing uit dat er ditmaal „volkomen arbeid” moet- wor den gedaan, Zij kan niet goedkeuren, dat de zegelbelasting en de successie-belasting zal krijgen, wanneer deze^ amendementen worden aangenomen. Intusschen heeft de regeering nog niet verklaard, dat zij zich niet tegen de aan neming der amendementen wil verzetten. Minister de Smet heeft er niet op tegen de onbeteekenende amendementen te aanvaarden maar de minister van oorlog schijnt er nog een zwaar hoofd in te hebben. Er is een nieuw amendement ingediend door Verheyen en Tonnelier, afgevaardigden voor Antwerpen, strekkende om de militaire servituten af te schaffen, die bestaan ten behoeve van de oude vestingwerken, welke toch zullen worden afgebroken. Sqdert het aangaan van het Engelsch- Japansch verbond poogt de Sultan van de Britsche en Japansche regeeringen de toe zegging te verkrijgen, dat aan dit tractaai een artikel zal worden toegevoegd, waarin bepaald wordt, dat de integriteit der bezit tingen van Turkije in Klein-Azië en Arabië ongeschonden zal blijven. Zoodra dit artikel zal zijn vastgesteld belooft de Sultan aan beide landen ëen exceptioneele behandeling. De gedachte, de integriteit van zjjn Azia tische bezittingen op die wijze te doen waarborgen, is naar de „Voss. Ztg.” ver neemt-, bij den Sultan opgekomen als ge volg van de vrees, dat Rusland het aan zien, dat het in den Oost-Aziatischen oorlog verloor, zal pogen te herwinnen door een oorlog met Turkije. En wat Arabie betreft wil de Sultan klaarblijkelijk zich voor En geland beschermen door die bepalingwant geen enkele andere mogendheid heeft ooit gepoogd daar tegen den Sultan op te treden. Wat de Sultan bedoelt met zijn belofte van exceptioneele behandeling wordt als volgt door de Voss. Ztg. uiteengezetDe Sultan zal zich verbinden aan Engelsche en Japansche eskaders in geval van een oorlog tegen Rusland den vrijen doortocht door de Dardanellen te waarborgen. De Sultan heeft hierover onderhandelin- gen aangeknoopt met den Japanschen ge zant te Londen, door tusschenkomst van den Turkschen gezant. De te Weenen verschijnende K. K. Telg. Korresp. meldde reeds voor een paar dagen dat de Japansche agent te Londen, baron Soeyematsoe, naar Konstantinopel vertrok met een geheime zending. In een onder houd met.den Turkschen minister van bui- tenlandsche zaken, Tewfik Pasja, kreeg ba ron Soeyematsoe de verzekering, dat het den Sultan ernst is met die plannen. Tot nog toe werd alleen met Japan onderhan deld, maar dit houdt zijn bondgenoot voort durend op de hoogte. Men verwacht in Londen, dat na het regelen van de finan cieel» quaestie in Macedonië, de Shltan ook aan de Engelsche regeering voorstellen zal doen. worden aangenomen’ en de andere voorge stelde heffingen worden verworpen. De ver- hooging der matriculaire bijdrage wordt als onafscheidelijk van de successie-belasting aangegeven”. „De verbonden regeeringen zijn besloten de successie-belasting niet te handhaven, indien de vervulling van dezen eisch wordt geweigerd”. Ve verbonden regee ringen houden beslist vast aan de eenheid der vyf belasting-ontwerpendie eenheid zal de grondslag zyn van haar verdediging der voorstellen”. Dat beteekent niet minder dan „aanne men of heengaan”, zegt de Voss. Ztg. En daar van beiden slechts de Rijksdag tot heengaan kan worden genoopt, ligt daarin de verzekeringaannemen of ontbinding. Nu bevatten de financieel» voorstellen bepalingen, die voor een groot deel van het volk en van den Rijksdag onaannemelijk zijn. De bierbelasting wordt voor de groote brouwerijen ongeveer tot driemaal het te genwoordige bedrag verhoogd. Een groot aantal ondernemingen worden ernstig be dreigd in hun bestaan, zoowel door de bier- als door de tabaksbelasting. Maar de zwaarste bedenkingen worden geopperd tegen de verkeersbelasting. Op eco nomische en sociaal-politieke gronden wor den deze belastingen ernstig afgekeurd. De regeering -wenscht echter alles of niets! .Wanneer de Rjjksdag zich daarin niet schik ken wil,’weet hij wat hem te wachten staat. Maar de regeering wete ook wat haar te wachten staat Een ontbinding op grond der marine-voor stellen kon in het land weerklank vinden, een ontbinding op grond der belasting-voor stellen kan alleen strekken om de oppositie versterkt in den Rijksdag terug te brengen. In den Duitschen Rijksdag, bij de behan deling van de aanvullings-begrooting voor Zuidwest-Afrika waarbij voor het aanleggen van een spoorweg van de Lüderitz-baai naar Kubub 5,050,000 mark gevraagd wordt, deelde de commissaris van den Bondsraad, directeur van de afdeeling koloniën, erfprins van Hohenlohe, mede, dat de toestanden in de kolonie zich weliswaar in den laatsten tyd verbeterd hebbeh, maar men piet kan voor zien welken invloed de onderwerping van Hendrik Witboi’s opvolger op de nog zelf standige stammen in het zuiden hebben zal. Daarbij komt nog, dat in de kolonie de veepest is uitgebroken. De aanleg van den ontworpen spoorweg is in het militaire belang dringend noodza kelijk een spoedige aanleg zal een groote besparing beteekenen voor den Staat. Een medewerker van het „Berl. Tagebl.” heeft graaf Leo Tolstoi, den bekenden Rus- sischen schrijver en philosoof, bezocht en be richt over zyn onderhoud met den grijzen denker uit Tula het volgende”: „Heden heb ik Leo Tolstoi op zijn land goed „Jassnaja Poljana” bezocht. Hy acht den tegenwoordigen toestand in Rusland niet gevaarlijk. Het geringe aantal fabrieks arbeiders in de weinige groote steden is, volgens hem, van weinig beteekenis tegen over de boeren, die toch het hoofddeel der bevolking nitmaken. En de boeren denken niet in het minst aan revolutie. Wat de couranten en allerlei geruchten over ongeregeldheden onder de boeren mede- deelen, houdt Tolstoi voor overdreven. Slechts een kleine partij van revolution- naire agitators wenscht een omwenteling. Maar hy wilde toch niets^ voorspellen. Men kan niet weten, hoe de zaken loopen. Noodig is het echter, dat de tegenwoordige regee ring, die enkel op geweld steunt, vervangen wordt door een regeering, die gebaseerd is op liefde en welwillendheid en handelt in den geest des Christendoms”. Een deputatie der stakende post- en tele- graafbeambten verzocht Vrydag audiëntie by graaf Witte, maar werd niet ont vangen. De minister liet hun mededeelen, dat een staking der post- en telegraafbe- ambten in geen enkel beschaafd land ge duld kon worden en tevens liet hy hun den raad geven zich tot hunne onmiddellyke superieuren te wenden. Ruzette en Tibbaut zijn Zaterdag in de Belgische Kamer aan het woord geweest om de amendementen, te verdedigen op het regeeringsontwerp, amendementen, die den schijn moeten redden van de oppositie der rechterzyde. Het moet lijken alsof de groep van de rechterzijde, die zoolang oppositie heeft gevoerd, dan toch gedeeltelijk gelijk Montero Rios heeft het alzoo geen half jaar uitgehouden als minrater-president in Spanje. Al twee maal is hy zelf onder een gedeeltelijke ministerverwisseling staande ge bleven. Maar nu er werkelijk een ernstige gebeurtenis plaats grijpt en een krachtige regeering nog meer dan anders noodig is, om de rust in het land te herstellen, nu gaat het geheele ministerie zyn ontslag nemen. Zyn die Cataloniörs zoo gevaarlijk P Is het ministerie niet in staat gebleken de Cata- loniërs in bedwang te houden P Wat hebben de Cataloniërs gedaan Zy hebben geroepen, dat zy ontevreden zyn met bet bestuur des lands, zy hebben op de Spaansche instellin gen, en vooïal op het Spaansche leger ge smaad. Zy hebben gezegd, dat zy vry wilden zyn en zich zelf besturen. Dat mag niet in Spanje, en het is begrypelyk dat dat niet mag. De Spaansche regeering kan niet lijdelijk aanzien, dat een deel des lands zich voorbereidt om zich van het geheel los te maken. Er zyn strenge maatregelen genomen om de Catalonische beweging tegen te gaan. Waarom moet nu het ministerie vallen P Niet omdat zy de Cataloniërs te streng aan pakken. Maar er zyn nog andere lieden, die zich misdragen hebben. Dat Zyn de officieren van Barcelona. De officieren van Barcelona zyn de bureau’s der Catalonische bladen binnengedrongen, en hebben er alles kort en klein geslagen en een straatvuur gestookt van den inboedel der bureau’s. Er zyn onlusten geweest in de straten van Bar- celona, maar de eigenlijke onruststokers waren niet de Cataloniërs maar de officieren. De regeering heeft in de Cortes verklaard, dat er redenen van verschooning waran te vinden voor het optreden der officieren, want de Catalonische bladen hadden op het leger gesmaald. Maar goedkeuren kon de regeering het optreden der officieren van Barcelona niet. In den lande zyn het waar lijk niet alleen de Catalonische bladen, die ons aan de kaak gesteld hebt; wy zullen geen ander middel overig hebben dan een wanhopig middel, en ons tot de wet wenden, stoutmoedig, openlijk tot de wet wenden, en een echtscheiding verzoeken. Wy hebben schriftelyke bewyzen, waarvan gij niets weet, en kunnen getuigenissen bybrengen, waartoe gy niet in staat zyt Ik ben geen rechts geleerde, maar ik wil honderd tegen een wedden (geheel op een vriendschappelijke wyze, myn waarde heer!) dat wy de zaak winnen. En wat is het gevolg daarvan P Wy zenden u uw dochter terug, zonder een aan zienlijken naam om haar te beveiligen, en wy hebben in het geheel niets meer met u allen uit te staan.” „Rudolf! Rudolf! hoe kondt gij „Wacht! hoor eerst den afloop. Natuurlijk wist ik dat wjj aan die bedreiging met een echtscheiding geen gevolg konden geven, «onder dat het mijn vader den dood aan deed. Doch ik dacht dat een weinig bluffen vnn mjjn kant voor den winkelier Sherwin wol goed zou zjjn. En ik had geljjk. Gg hebt iemand nooit meer in den klem zien zitten dan hg. 126) Terwijl ik sprak, staarde hy my met stomme verbazing aantoen ik zweeg, begon hy weder op te spoken, maar het was nu een hoogdravende, deftige, parle mentaire soort van snoeverij, die eindigde met het uit den zak halen van uw huwelyks- contrakt, waarby hy voor de honderste maal verzekerde, dat zyn dochter onschuldig was, en verklaarde, dat hy haar u zou doen erkennen, al moest hy daarvoor ook den rechterlijken arm inroepen. Dat heeft hij ook gezegd, toen gy hem bezocht, naar ik onderstel.” „Ja, bijna woord voor woord.” „Ik had myn antwoord voor tau. voordat hy het contrakt weder in kon steken. „Welnu, mynheer C.’ zeide ik, heb de goedheid om naar my te luisteren. Myn vader heeft zekere familie- vooroordeelen en zwakheden, die ik niet van hem geërfd heb. Tevens moet ik u zeggen, dat ik hier zonder zyn voorkennis gekomen ben. Ik ben niet de afgezant van mjjn vader, maar van myn broeder, die niet in staat is dm zelf met u te spreken, omdat hy niet half baatzuchtig genoeg is. Als afgezant van myn broeder, en uit achting voor de bijzondere gevoelens mijns vaders, bied ik u daarom thans uit myn eigene middelen een zekere jaarlyksche som gelds aan, meer dan voldoende voor al de uitgaven uwer dochter, een som, om het vierendeel jaars te betalen, op voorwaarde dat nog gy, nog zy ons overlast zullen aandoen, dat gy nooit ergens gebruik van onzen naam zult maken, en dat de zaak van mjjns broeders huwelijk (tot dusverre geheim ge houden) in het vervolg aan de vergetelheid zal prys gegeven worden. Wy hebben stil zwijgen te koopen, en gij hebt stilzwijgen te verkoopen eens in ieder vierendeel jaars en indien een van beide partyen de voorwaarden verbreekt, dan hebben wy daar beiden een middel voor, gy een gemakkelyk, wy een moeielyk. Deze schikking een zeer lastige en gevaarlijke voor ons, een zeer voordeelige en veilige voor u zult gy, begrijp ik, weigeren.” Mynheerzeide hy plechtig, „ik zou den naam van vader onwaardig zyn „Al wel,” zeide ik, daar ik merkte dat hy weder op zyn vader lijk gevoel kwam, „al welik begrijp llöt volkomen. Wy zrülen, als gy het goed vindt, tot de keerzijde van de zaak over gaan.” „De keerzijdeWelke keerzyde, Rudolf P Wat kondt gy met mogelijkheid meer zeggen P” „Dat zult gy hooren. Daar gy van uw kant vast besloten hebt,” zqide ik, „om in geen schikking te treden en myn broeder (met inbegrip natuurlijk van zyn familie) een vrouw te doen erkennen, omtrent wier schuld bij hen niet de minste twijfel bestaat, denkt gy, dat gy uw doel kunt bereiken, door met de openbaarmaking, van de zaak te dreigen. Dreig niet meerMaak de zaak openbaarGa dadelijk naar den rechter, als gy wiltStel onze namen in de couranten aan de kaak, als van een familie, door een huwelijk verbonden met de dochter van mynheer Sherwin, den manufacturier, van welke wy meenen, ddt zy zich voor immer als vrouw en echtgenoote geschandvlekt heeft. Doe het ergste wat gij wiltmaakt iedere schandelijke bijzonderheid, die gij kunt, publiek welk voordeel zult gy er by hebben De bevrediging uwer wraak zucht, ik stem het u toe. Maar zal wraak een halven cent in uw zak brengen P Zal wraak een duit voor het onderhoud uwer dochter opleveren? Zal wraak ons haar in onze familie doen opnemen Niet in ’t minstWy zullen in het nauw gebracht wordenwij zullen geen openbaarheid te vreezen hebben, nadat gy Telefoon Aio. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van- Ad verten tiën tot 1 uur des midd. s

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1