WIJNHANDEL. BINNENLAND. EXPOSITIE Firma C. LOÏÏKENS, iüVi]itTi:\rn:i\ en Metaalpoetssxtract Stadsnieuws. 380ste Staats-loterij Veemarkt te Rotterdam. BEURS VAK BOTTERDAM Posterijen en Telegraphic ARIË ÜITTENBOGAARD, LOUIS JOHAN MARIE VERHAAT, Bordeaux. Vlu de éaiuos. eiicbon dat de baldadighoid der officieren zal worden gestraft. Maar met bet leger valt niet te spotten in Spanje. Hot leger wil zioh niet laten ringelooren door bet burgerlijk gezag met z|jn burgerlijke wetten. Het leger zal zelf wel zorgen voldoening te krijgen, als bet beleedigd is, en wee bem, die bet leger verhindert zijn eer zelf te verdedigen. Mili tairen en reactionairen en conservatieven hebben samengespannen om Montoro Bios to laten vallen, en bet is bun manr al te zeer gelukt. Moret is conservatiever dan Montoro Bios. De recbterfractie van de li beralen komt dus aan bet bewind. Dat bij in de Cortes een aanhang zou hebben, krach tiger dan die van Montero is zeer onwaar- schijnijjk. Het schijnt niet mogelijk vóór Moret, de regeering te aanvaarden wanneer bij niet van plan isr in alles don zin van het leger te volgen. Hoe eigenlijk deze crisis in haar werk is gegaan, is duisterder nog, dan bij de laatste crisissen. In Spanje zelf zal men even verbaasd zijn als elders over de onverwachte wending, die de zaak heeft genomen. Nog Vrijdag kwam er een bericht uit Madrid, dat men in politieke kringen voorloopig niet dacht, dat er gevaar wub voor een ministerieele crisis. In de straten van Barcelona is de op schorting van de grondwettelijke rechten met trompetgeschal afgekondigd. Verspreide Berichten. Rusland. Te Moskou werd de voorzitter van de vereeniging van koffiebuisbediendon, Poe- dowsky, die de stakingsbeweging onder zijn collega's leidt, gevangen genomen. De ste delijke commandant beeft verklaard, dat bij alle leden van bet stakingscomité zal laten arresteeren, De czaar heeft een volkomen grondwetti- gen Senaat voor Finland genoemd, waarin twee leden herbenoemd zijn die indertijd door den (vermoorden) gouverneur-generaal Bobrikof verbannen waren: de senaatsleden Mechelin en baron Wrede. Op den minister van binnenlandscbo zaken, den gebaten Doernowo, is een aan slag gepleegd. Men schoot'met een revol ver door de ruiten van zijn bureau been de kogel ging bem rakelings voorbij. De dader, die in een rijtuig voorbij reed, wist te ontkomen. Fbankrijk. Daar de afgevaardigden van den sultan niet tijdig aanwezig kunnen zijn, is bet sa menkomen der Marokko-conferentie tot bet begin van Januari uitgesteld, zoo deelde de heer Bouvier gisteren in den ministerraad mede. De senaat is met de behandeling van de scheidingswet nu al opgeschoten tot art. 24 Paul Déroulède heelt het presidentschap van de „Ligue des patriotes" weder aan vaard en zich bereid vorklaard, een candi- datuur te aanvaarden. Nu hebben twee werklieden uit Bjjssel, zwagers, in de persloterij het millioen ge wonnen. Een hunner is vader van vyf kin deren. 8TATEN-GENERAAL. T W'MC MC MB MC M A !ft K ff. Vergadering van Zaterdag 2 Dec. Aan de orde is bet wetsontwerp tot wij ziging van de Drankwet De wijzigingen strekken lo om de tegenwoordige bierbuishouders enz., die geen verlof konden verkrijgen omdat zü in de laatste vijf jaren (vóór 15 October 1904) twee malen wegens drankwet overtredingen veroordeeld waren, alsnog verlof te verleenen, en 2o. om degenen, die verzuimd hebben ver lof aan te vragen, alsnog daartoe in do gelegenheid te stellen tot 1 Maart 1906. Het wetsontwerp werd aangenomen zonder beraadslaging en stemming. Daarna zet de heer Heemskerk zijn rede bij de „Algemeene beschouwingen" over de Staatsbegrooting voort. Hij verwijt de liberale partij, gestreden te hebben onder val8che leuze; kerkelijke hartstochten te hebben aangeblazen, en meegewerkt te heb ben tot verwarring en verstoring in den geregelden gang der wetgeving, meer be paaldelijk op sociaal gebied De leuze was valsch, omdat op scherpe en hatelijke wijze de antithese werd vooropgesteld, die door het vragen aan de vorige Begeering om kleur te bekennen, door de liberalen zelf was „geprovoceerd". En nog bedriegelijker was de leuze, omdat dezerzijds steeds de tegen stelling van „Christenen" en „paganisten" als ongeoorloofd wae voorgesteld. De kerkelijke hartstochten werden aange blazen door hot uitspelen van Bome en de Ned. Herv. Kerk. Verwarring en verstoring werd er in de wetgeving gebracht, omdat men den strijd onder valsche leuzen aanving tegen een coalitie, die juist tot het oogenblik was gekomen, waarop zij haar samenwerking kon omzetten in vruchtbaren arbeid. En dit, zonder dat mon zelf er een vruchtbaar program tegenover kon stellen. Ontbrak er alzoo een vruchtbaar programma bij de liberalen, do niéuwe Begeering maakt het niet beter. De Arbeidswet werd ingetrokken om de zaak partieel te regelen, telkens wan neer de behoefte daartoe blijkt. Dat keurt spr., en mét hem keuren dat ook de socialisten af. Er Is dns verwarring in den politieken toestand. Maar de Begeering wil verzoening. Zoo mogelijk verklaart spr. zich tot die verzoening bereid, maar hfi beeft er nog weinig van bemerkt. De .benoemingen bij de voogdijraden hebben bevreemding en ont stemming gewekt. Neen, wil men verzoening, dan moet die tot stand komen naar het beginsel van recht en billijkheid. Dan moet de verzoening gevonden worden doordat de Begeering en de linkerzijde lo. haar onderwijspolitiek laten varen en 2o. op het gebied der belas tingen geen politieken en feilen partijstrijd meer voeren. Op die wijze is de rechterzijde tot verzoe ning boreidanders zal zy de gelederen moeten sluiten. Na een breedvoerigo bespreking van den financieelen toestand, waarbij spr. becijfert dat door een accrès van de middelen en door meevallers by de uitgaven er geen tekort op den gewonen dienst zal ontstaan, bestrijdt spr. de heffing van opcenten, als niet noo- dig en niet gerechtvaardigd. Spr. wil niet beginnen' met verhooging van de directe belastingen, en zeker niet met verhooging van de Bedryfs- en Vermogensbelasting. Door een verhooging van de directe belas ting reeds nu snijdt men den pas af voor een voorziening van de gemeentefinanciën, en dat acht spr. te bedenkelijker. Het ware voorzichtig, die verhooging te bewaren tot de regeling van de gemeentefinanciën, aan de orde komt. Verder kritiseert spr. sa menstelling van de commissie tot revisie van de grondwet, niet aanvaardende het reeds herhaaldelijk gefaalde standpunt, dat niet op politieke kleur maar op bekwaamheid is gelet. Spr. vraagt of op do inzichten van antirevolutionairen en sociaal-demokraten geen prijs werd gesteld, ten-aanzien van de taak, aan de commissie opgedragen. Isd&t nu verzoenend optreden? Daarna kritiseert spr. ook het mandaat der commissie. Het aansturen op eeu blan- co-artikèl acht spr. verkeerd. De gansche strijd over het kiesrecht zal meerdere ver storing in den socialen arbeid brengen. De antirevolutionaire partij is voorshands niet voornemens, zich in den gespannen strik te laten vangen. Zjj zal te zijner tijd zich over het kiesrecht uitspreken, dat een organisch kiesrecht zal moeteu zijn op reëelen grond slag. Een oppositie tegen alles in zal zg uiet voeren maar vertrouwen aan dit op zoo abnormale wijze tot stand gekomen Kabinet zal zg eerst kunnen schenken, wanneer bet meerdere waarborgen voor dat vertrouwen heeft gegeven. Vervolgens bestrijdt de lieer v. d. Berch van Heemstede het opcentenstelsel, als on deugdelijk en onrechtvaardig, en als te be zwarend voor de economisch zwakken. De heer Troelstra zoekt de voornaamste reden voor den val van het Kabinet-Kuyper in een eigenschap van de calvinistische par tij, die vooral sterk uitkwam in dr. Knyper. De eigenschap van te zyn wantrouwend, uittartend en onverzoenlijk. Met die eigen schappen had hij wel het geloof, maar een geloof zonder licht en liefde. Daardoor lokte hg tegenstand uit over de gansche linie, stelde bij zich voor als de redder der maatschappij van alle zedelijke euvelen, door de linkerzijde veroorzaakt. Een andere reden voor den val was, dat door de feiten aan het licht was gekomen dat het bestaan van een christelijke politiek een onwaarheid is. De onwaarheid van die antithese drukte op ons volk, het was blij, er zich van te kunnen ontdoen. Een derde reden was, dat dr. Knyper inging tegen den geest des tjjds, ook in zijn onderwijspolitiek, die in strijd was met de realiteiten in zgn protectionistisch streven, dat de economische ontwikkeling in den weg stond. En wat nu den tegenwoor digen toestand aangaat, spr. oordeelde dat de val van het Kabinet-Kuyper ten goede kan komen aan een zuiverder en betere partijverdeeling, door samenvoeging van de demokratische krachten, tegenover het con servatisme. Nu de nieuwe Begeering. De stembus strijd van de liberalen kwalificeerde spr. als een concentratie van krachten op een niets zeggend program, en het nieuwe Kabinet vergeleek hg met een kasteel met halfsteen- sche muren, dat de bouwmeester zelf niet durfde te betreden, bang als hij was dat de halve steenen op zijn arm hoofd zouden neerkomen. En de bewoners van dat kas teel, rustige en hartstoohtelooze mannen, stuarden dadelijk na het betrekken van de bouwvallige woning kaartjes naar alle rich tingen, om met iedereen goede buren te blijven. (Gelach.) De geheele verzoening beschouwt spr. als een uiting van onmacht en verlegenheid. Voor de oplossing van de crisis zgn de sociaal-democraten niet verantwoordelijk hun advies werd door do Koningin niet ge vraagd. En dat acht spr gelukkig, want het Kabinet gaat hun dus niets aan. Daar mee is dus gezegd, dat de sociaal-demokra ten geen Begeering steunen. Maar zg zullen wèl haar daden steunen, wanneer deze liggen in de lijn van krachtigen socialen arbeid. Spr. zette daarna breedvoerig het stand punt zijner partg uiteen tegenover de an dere partyen. Zonder verbeteringen zullen do sociaal democraten hun stem aan dit ontwerp onthouden. Scherp kritiseert spr. de kinderbescher ming, waarbij vonr kinderen van 12 jaren een elfurige arbeidsdag geoorloofd is. Ten Blotte stelt spr. opnieuw de volgende motie voor „De Kamer, van oordeel, dat het lager onderwijs kosteloos l-eboort te worden gegeven, gaat over tot de orde van den dag." Spr. verklaart, dat zijn party geen prir.- cipieelo bezwaren heeft tegen de tijdelijke voorziening door de 10-opcentenheffing. Echter schetste hg verschillende nadoelen, verbonden aan opdrijving ran de bedrijfs belasting. Spr- eindigde met het standpunt zjjner party te schetsen in zake het kiesrecht- vraagstuk. Dinsdag 11 uur voortzetting. Tegen Dinsdag 11 uur heeft de voorzitter eenige kleine wetsontwerpen aan de orde gesteld. By de Zaterdag gehouden herstemming voor een lid van de Provineiale Staten van Groningen, district Oude Pekela, is gekozen de heer J. Knigge (soc. dem.) met 2570 stemmen. De heer Liming anti rev.) verkreeg 1440 stemmen. Gemengde Berichten In verband met het feit, dat raarechaussées, dienst doende aan de stations, het recht hebben aan reizigers beneden den rang van officier naar hun verlofpas te vragen een voorschrift, waaraan niet streng de hand schijnt gehouden te worden ver nam de „N. Ct." het volgende, dat het na vertellen wel waard is. Een poosje geleden stond een jong mare- chaussée aan het station te X... (namen zullen we maar weglaten). Stapt uit den trein een sergeant-majoor, gevolgd door zijn vrouw en nog een dame De marechaus sée ziet hem niet en verzuimt alzoo op militaire wijze te groeten. Dat was te kras. Met opgezette borst treedt de hooge op hem toe en roept, luide genoeg om ook door het aanwezige publiek gehoord te worden „Waarom salueer je me niet." De marechaussée krijgt een kleur, maar herstelt zich direct. „Pardon, majoor. Ik had u niet gezien". „Niet gezien, niet gezienje moet uit je oogen kijken en opletten, waar het je meerderen geldt 1" „Als Bold&at ken ik mijn .plichten maar nog eens, ik zag u niet. Nu wil ik echter gaarne het verzuim herstellen." En in stramme houding slaat de jonge man aan. „Hml goed, maar voor je nalatigheid mag je nu nog eens salueeren." Dat was voor den marechaussèes, die nu te midden van een kringetje grinnekende burgers stond, niet erg plezierig. Toch ge hoorzaamde hg, en trotsch als een pauw stapte de sergeant-majoor weg, gewenkt door vrouwlief, die dat geval nu niet zoo by'zon- der vermakelijk scheen te vinden. Maar iets hield hem nog tegen. De marechaussée kende zgn plicht, maar herinnerde zich ook zgn recht, en met een luid Pardon, majoor, mag ik uw verlofpas zien?" hield hy den vertrekkende terug. „M\jn verlofpas? Waarvoor?" „Mag ik uw verlofpas eens inzien?" her haalt de ander even onverstoorbaar, al ver moedend wat er komen zal. „Hml ik heb geen verlofpas." „Dat spijt me, majoor, maar dan moet ik u verzoeken mij naar de kazerne te volgen voor het rapport." „Wat denk je wel l Geen quaestie van." „Jawel, majoor, ik verzoek u mij te vol gen en ik raad u, goedschiks mee te gaan en mij niet te noodzaken geweld te ge bruiken." De majoor is zijn aplomb kwijt en gewillig gaat hij mee, gevolgd door de dames, die al niet meer op haar gemak zijn. In de kazerne meldt de marechaussée het geval aan zgn commandint. Deze is iemand van menschenkenni8hg fronst de wenk brauwen en: „Stop hem maar zoolang in het hok", commandeert hy. Er hielp niets aan, de sergeant majoor werd opgesloten en de dames konden gaan wandelen. Den volgenden dag werd hij onder geleide van twee marechaussèes naar zgn garnizoen ♦teruggebracht, waar nog 8 dagen provoost voor hem in het zuur lagon, wegens op reis gaan zonder verlof. Dien tijd heeft hij besteed óm zgn groot gevoel van eigenwaarde wat te kalmeeren. Weer eens duiken geruchten op over het aanstaand huwelyk van koning Alfons met prinses Victoria Eugenia van Battenberg. Spanje zou dan een koningin Victoria krij gen. Ondervraagd door «en krantenmensch, zei de particuliere secretaris van den Engelschen koning, dat hg het gerucht niet kon beves tigen. Op het landgoed „Bottestein" onder Gel- dermalsen zgn in den laatsten tijd bg het afglraven van zand en het leggen van de fundamenten voor een nieuwe boerdery be langrijke vondsten gedaan van Bomeinsche oudheden. Verschillende prachtige, ongeschon den voorwerpen van brons, pijpaarde, terra sigillata, grauwe aarde enz kwamen voor den dagdo laatste vondst bestoud uit een dozijn schoteltjes van terra sigillata, twee pijpaarden kruikeu eu een glazen potje. Do eigenaar ontving een aanzoek van het Leidsche Museum van Oudheden, om de ge vonden voorwerpen in dat museum te plaatsen, maar is daarvoor niet te vinden hjj bewaart de verzameling, in de hoop, die bij grootere opgraviugen grooter te zient worden. Men meldt aan de „N. B. Ct." De heer E. C., oud-officier der marine, heeft Donderdagmorgen zgn woning te Ub- bergen verlaten en is nog niet teruggekeerd. Men vreest, dal hem een ongeluk is over komen. Men meldt uit Almelo Daartoe aangezocht door den medischen adviseur der arbeidsinspectie, heeft het de partement Almelo van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen besloten een verband- cursus voor fabrieksarbeiders te openen. Op dezen cursus zullen do deelnemers de noodige kennis en ervaring kunnen opdoen, om later bij eenig ongeluk terstond de eerste hulp toekunnen verleenen Aan de voor naamste fabrikanten is een circulaire gezon den met verzoek één arbeider uit hun perso neel aan te wijzen, die lust en de geschikt heid heeft zulk een cursus te volgen. Voorloopig kunnen er een 20tal deelnemers worden toegelaten. De lessen zullen worden gegeven door dr. M. Vlieger, arts alhier. Men schrijft aan de N. K. Ct. Nu de Loterywet ook het loten om lekkers by bakkers door de jeugd verbiedt, hebben de bakkers er in Friesland al iets op ge vonden. Zij luten niet om zakjes met lekkers loten, maar knippen. Voor een bepaald be drag mag men met een schaar uit een lange rij opgehangen zakjes met diversen inhoud er ééntje afknippen. Een „rechtskundige" te Heerenveen heeft een „eenvoudig, praktisch middel uitgedacht om, zonder de wet te overtreden of te ont duiken, zonder verlof noodig te hebben, toch geen schade te ondervinden door de Lotery wet". Hg biedt zgn middel aan tegen toe zending van f 1.50. De Loterywet wordt in Friesland, nu St. Nicolaas in aantocht is, niet vriendelijk be sproken. Winkeliers van kerkelijke richting beginnen nu cadeaux uit te geven, wanneer men voor een bepaald bedrag bij hen koopt. Volgens het „Berl. Tagebl." heeft Herman Heyermans Jr verklaard, dat hg de oudere lezing van zijn jeugdig werk Ghetto, die ge bruikt is voor een vertaling welke door de „BUhnengeno8senschaftszeitung" als geauto riseerd wordt aangekondigd, heeft verworpen, daar zij niet meer strookte met zijn opvat ting als kunstenaar. Voor opvoering in Duitschland is aileen de vertaling, die in bet Kleine Theater gespeeld wordt, geauto riseerd. Het plan om eene wereldtentoonstelling in Gent te houden, staat nu in beginsel vast. Blijft nog de vraag naar de uitvoerbaarheid. Een studiekring zal binnenkort samengesteld worden. Eeu kapitaal van 50.000 fr. is reeds gevormd, bestaande uit 100 aandeelen van 600 fr. Stappen worden aangewend bg den gouverneur der provincie en bg den burgemeester, met het oog op de vorming van den stadiekring, buiten alle politiek. Deze kring zal zetelen in de lokalen der handelsbeurs. Vele indastrieelen en notabe len der stad teekenen in. De studiekring zal beslissen of te Gent een wereldtentoon stelling kan worden gehouden, en zoo ja, er den datum van vaststellen. Hg zal ook het oog houden op de uitbreiding en verfraaiing*- werken der stad. GOUDA, 4 Deember 1905. By Kon. Besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen alhier (buitengemeenten), T. A. Lambrechtsen, ont vanger der directe belastingen, invoerrechten en aefcyozen te Brielle. Voor eeu stampvolle zaal gaf de Korpo raals Gymnastiek- en Schermvereeniging „Excelsior" alhier Zaterdagavond een uit voering, die uitstekend geslaagflK De verschillende voordrackw^ en het bekende tooneelstukje„Hot spreekuur van den dokter" werden onberispelijk uitgevoerd. De nummers voor gymnastiek en schermen en vooral het nummer colonne geweer waren zeer goed en een warm applaus klonk na ieder nummer. Het slotnummer: standen was een waardig slot van dezen avond, die ongetwijfeld nog lang by de aanwezigen in herinnering zal blijven. In de zaal „Kunstmin" kon gisterenavond het Goudsche publiek wederom naar harte lust genieten. De pachter der Sociëteit had gezorgd, dat ook dezen avond weder veel te genieten zou zijn, er trad namelijk op het gezelschap van de hh. Solser en Hesse en wanneer die namen genoemd worden, dan kan men overtuigd zijn, dut velen zich een gang naar „Ons Genoegen" getroosten om deze heeren weder te zien optreden. Ook gisterenavond was de zaal zeer goed bezet en wat men te zien en hooren kreeg was uitstekend. De hh. Solser en Hesse, die te zamen eenige creaties voordroegen, hadden ook eenige audere artisten geengageerd en wij kunnen niet anders dan met veel lof zgn over dat optredep* De Kermis reizigers en na de bruiloft van Neef Janus vielen buitengewoon in den smaak. Het applaus bewees de hh. Solser en Hesse, dat het publiek zich kostelijk had geamu seerd. Wij hopen hen meermalen hier te zion optreden en zyn overtuigd, dat de zaal dan ook weder geheel gevuld zal zyn. Zaterdagavoud hield de aid. Gouda van den B. v.AN. O. de eeiste van een reeks wetenschappelijke voordrachten. De heer D. H. Coheret, hoofd eener school te Rotterdam, gaf een beschrijving van zijne reis naar de Italiaansche meren. Van uit Bern begonnen, ging de reis nu eens per fiets, dan weer per spoor over de St. Gothard naar het Comomeer. Vele duidelijke lichtbeelden hel derden het reisverhaal in zulk een mate op, dat niet veel onbegrepen zal zyn gebleven. Prachtige gezichten op de verschillende bergen, berggroepen, watervallen en passen werden ons getoond. Na zulk een gezicht kan men eerst pas begrijpen met welk een moeite daar de wegen gemaakt moeten wor den, Afgronden moeten overbrugd, uitste kende rotsen weggehakt worden. Ook kwam heel duidelijk uit de overgang van het Zwit8ersche naar het Italiaansche gedeelte van Zwitserland. Eindelijk nog het mach tige gezicht tegen de Alpenmuur van uit Italië gezien en het Comomeer lag voor ons. Hier voerde spreker ons naar de zooge naamde Boromeische eilanden. Een stil ver langen kwam in ons op, in dat land, „over vloeiende van melk en honing" te wonen, inaar spreker voerde ons terug uit het droo aeuland en liet ons zien, dat niet alles even heerlijk is, maar dat bijv. vlak naast een prachtig paleis woningen staan zoo armoe dig en slecht, dat zg den naam van haizen nauwelijks waard zgn. Nu ging het naar het L"go Maggiore, «1 even prachtig als het vorige meer. Nu kwamen we op de te rugreis voorbij de Simplon. Hier gaf spreker een overzicht van de tallooze moeilijkheden waarmee de ingenieurs te kampen hebben gehad, zelfs voor het eigenlijke werk was begonnen. In tegenstelling met andere tun nels, die hoogerop in den berg gegraven worden, is dit een basistunnel. Een door snede van den berg gaf ons een duidelijk overzicht van klimming en daling der baan, ook een kabelspoor werd vertoond. Toen kregen we het meer van Genève te zien. Na dit fraaie meer van alle kanten bezien te hebben, voerde spreker ons terug naar Bern, vanwaar de terugreis werd onder nomen. Hiermee eindigde spreker zjjn boeiende rede, die door alle aanwezigen tot het eind toe met aandacht werd aangehoord- De voorzitter der Commissie tot organi- seeren van wetenschappelijke avonden dankte den spreker en hoopte dat volgende avonden even goed zouden slagen als deze. De commissaris der Koningin in de pro- -vincie Zuid-Holland, heeft aan deu heer C. W. C. Th. Visser, burgemeester te Alphen, op diens verzoek, met ingang van 21 Dec. a. b. eervol ontslag vérleend als secretaris van de gezondheidscommissie te Alphen Stbl. no. 805 bevat een Konl. Bosl. van 16 dezer, houdende toepassing van het eerste lid van artikel 45 der Landweerwet op de dienstdoende schutterijen van eenige gemeen ten. Ingevolge dit Kon. Besl. zullen gerekend van 1 Januari 1906voor de toepassing der wet op de schutterijen van 11 April 1827 (Stbl. no. 17gewijzigd en aangevuld bij de wet van 15 April 1886, Stbl. no. 64) met de rustende schutterij en hare loden zyn gelijk gesteld de dienstdoende schutterijen en hare leden in dc hierna genoemde gemeenten Provincie NoordbrabantBergen op Zoom, Roosendaal en Helmond. Provincie Gelder land Zutphen, Tiel en Harderwijk. Provincie Zitidholland Delft en Gouda. Provincie Friesland Harlingen. Provincie Overijssel Deventer en Kampen Provincie Groningen Veendam, Wildervank en Winschoten. Pro vincie Limburg Maastricht en Sittard- Bodeoravkn 2 Dec. Heden had de ver kiezing plaats van een lid voor den Gemeen teraad, in de plaats van den Heer Dr. G. de Niet, vertrokken nanr Scheveningen. Door do liberale kiesvereeniging „Burgerplicht" is candidaat gestold de Heer W. A. de Fa- vange, b Notaris de R. C. Kiesvereeniging proclameerde den Heer J. H. Koot, land bouwer, welke candidatuur door de Anti- Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" is overgenomen. Stemming Donderdag 14 December. 2e Klasse. Trekking van Maandag 4 Dec No. 152B6 en 15416 ieder 1 400. 11478 200. 610f, 6937 en 11490 ieder 100 Prijzen van i 30. 93 3764 6188 9370 12450 15591 18410 103 3861 6215 9434 12500 15690 17 4 80 57 9503 17 96 21 10 99 72 25 12612 15734 27 61 3948 6331 52 30 58 18564 205 97 41 56 53 92 18656 37 4001 53 75 86 15864 18758 58 38 56 9668 12707 15906 96 337 41 6417 9710 12 84 18811 440 4117 21 12 14 16053 44 506 62 29 57 20 90 62 630 91 6546 9834 24 16108 18907 705 4223 99 53 27 16225 60 812 29 6667 61 52 16374 86 34 30 6716 94 84 16404 49037 926 4303 37 9919 97 9- 61 1229 26 64 10011 12852 11 66 47 59 68 64 13047 61 82 48 4407 95 82 84 16528 84 74 13 6894 10119 99 63 85 1302 20 95 10251 13110 16683 19100 59 88 6951 10346 26 16713 51 1640 4507 52 72 44 31 77 52 19 7043 97 75 43 19221 87 73 7132 10403 98 66 81 1613 84 7417 12 13210 16812 19386 54 4677 95 54 76 16916 19418 71 4773 7537 80 88 53 26 75 76 60 86 13363 61 33 1718 4818 86 10523 82 62 34 51 4906 99 78 13561 72 40 52 29 7607 10605 88 77 71 1862 58 7742 30 13747 17057 75 19501 59 92 40 58 99 19684 85 5039 7810 10703 13808 17108 92 2114 56 15 18 66 16 19784 2234 93 27 10822 13901 54 19822 40 96 7902 35 10 64 31 2347 5110 54 93 48 17216 72 51 54 63 10&48 56 68 19915 61 79 8044 11057 14033 17300 39 71 89 47 61 65 12 20001 99 93 68 62 14142 17567 65 2425 5271 78 11131 45 83 31 77 5347 81 54 14316 17618 73 79 78 8103 57 34 28 20266 2667 97 90 11220 38 59 20318 71 5417 8209 33 14433 69 37 2723 54 8368 57 14615 97 20406 2832 5562 8464 67 60 17726 66 63 85 85 71 14755 27 20509 77 5614 8560 11321 74 60 59 2946 18 63 11466 14839 17816 60 53 23 78 79 60 32 63 77 5711 8686 11582 77 63 98 3112 45 8702 11683 91 17925 20631 33 90 15 11731 14918 82 41 95 5857 59 11848 15030 18040 64 3286 88 87 73 15133 18118 71 3351 93 8814 11984 40 90 86 3404 5935 47 12049 76 95 20703 17 49 88 82 15206 97 36 97 78 8902 12132 8 18242 75 3525 89 14 94 94 75 20818 55 6049 49 95 98.18306 54 58 56 9008 12254 15303 27'20954 65 80 26 59 7 37 69 3698 98 9226 12317 54 46 92 3712 6116 92 43 15423 55 15051 13 29 9304 47 64 18406 34 38 21 50 Maandag 4 December 1905. Vette ossen en koeiea goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 36, ade kwal. 32V«i3dekw. a8 cents per half kilo. Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. a8 ade kw. j6, 3de kw 22 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 27. ade kw. 26, 3de kw. 22 cents per half kilo. Schapen en lammeren red aangevoerd. Bij matigen handel was alles prijshoudend. Schapen en Lammeren minder in prijs, VERSCHEIDENHEID. President Loubet heeft aan een journalist verklaard, dat hg zich niet alleen niet op nieuw cundidaat zal stellen voor het presi dentschap der Franschn republiek, aangezien b\j dit in stryd acht mot het democratisch beginsel, maar dat hg, nu hg 40 jaren van zyn leven aan de zaken zijns Jands heeft gewyd aanspraak meent te hebben op rust. Met zyn presidentschap zai ook zyn poli tieke loopbaan geëindigd zijn en zal hij geen enkel ambt meer aanvaarden, noch dat van Senaats- of Kamerlid, zoffs niet dat van lid van den Gemeenteraad de titel van eenvou dig burger zal hem voldoende zijn. VRIJDAG 10 NOV. Ii.K. H. K Staatsleenmqen Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 5»% Oblig.3e Serie fr. 2500 3 59a/1# Rusland.Iwang Dornbr. Obli gation 41/# 96' 4 Azie. Japan Obligation 1899 4 74a/4 747/, Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Rccepis. L 100 IV, 24>/u - Hypotheek- Banken Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101'/,fl Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 977/« Pandb. Standaard Hypb. 411001/, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 998/4 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 lOO'/i Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4997/a Pandb le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 41/, 1001/» Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 998,4 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4LS 101 Bewjjzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bonk f 96l/« Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Altf. Hypothbr. Eerste Ned. nypotheekbriefbank 4 99a 4 Pandb.'Hollaridsche Hypb. 4 998/4 Pandb. Nationale Hypb. 31/, 988/» Pandb. Ged. Hypotheekbank te Veendam 4 100 Spoorweg leeningen Italië. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-Mij. A. 367'/4 Premieleeninqen. bm,(he. Loten Stad Antwerpen 1887 2'/, 1021/, Scheepvaart-Maatschappij en. Aand. Holland-Gulf Stv.-My. 35 Diversen Mg. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 89Vs der nieuwste modellen W1HTEUMAN TE LS, COSTUMES, BLO U S E N JU PES en JUPONS, BOB ES en J APONSTOFFEN met bybehoorendo Garneringen, alsmede een groote keuze PELTERIJ EN van de goedkoopste tot de beste soorten in scherp coucurreerende prijzen. Aanbevelend, ,vo_< j vr/A Beno emd: 1 Dec. tot adjunct-commies bg het hoofdbestuur, de eerste klerk C. de Lornatot adsistent te Zutphen, H. E. Strgt, thans brievenbesteller aldaar16 Dec. tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Frar.eker, J. K. van Loo, thans in ge lijke betrekking te Grouw; tot kantoor knecht te Alkmaar, J. H. H. Heytmeyer, thans te Zutphen. Bevorderd': 1 Dec. tot commies der telegrafie le klasse, de commies 2e klasse R. Veeninga te Amsterdam en verplaatst naar Groningen. Verplaatst: 1 Dec.de commiezen titulair der postergen en telegrafie H. A. vod Lindern, van Vught naar Heerlen en W. ten Cate, van het hoofdtelegraafkantoor naar het bjjpost- en telegraafkantoor „van don Boschstraat" te 's Gravenhage. do klerken der posteryen en telegrafie 2e klasse G. A. Doorlag, van Zutphen (tele graafkantoor) naar Amei stoort. A. E. J. Vlug, van Arnhein (telegraafkantoor) naar Hoek van Holland en J van Essen, van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Fredc- riksoord. Eervol ontslagen 21 Oct. de telefoniste J. K. Sterk te Kampen 9 Nov. de vrouwe lijke klerk der posterijen en tejegrafie le klasse R. Zuikerberg te A#6terdam (bypost- en telegraafkantoor „Kerkstraat"). Overleden25 Nov. de brievengaarder te Hekendorp, A. van der Vlist. Heden overleed na een smarte lijk lyden onze geliefde Echtgenoot en Vader de Heer in den ouderdom van 'ruim 42 jaar. Uit aller naam, Wed. A. ÜITTENBOGAARD— Mol. Gouda, 1 December 1905. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. V Heden overleed onze geliefde Zoon, Broeder en Behuwdbroeder in den ouderdom van ruim 23 jaar, diep betreurd door ons allen, alsmedo door zijne Verloofde Mej. Hélène de Raadt. Uit allbr naam, M. VERMAAT Jr. Gouda, 2 December 1905. Namens de beneficiaire erfgenamen, ver zoeken de ondergeteekenden een ieder, die iets te vorderen heeft van-, verschuldigd is aan- of onder zijne berusting beeft behoo- rende tot- de onder het voorrecht van boe delbeschrijving aanvaarde nalatenschap van den Heer G. C. FORTÜIJN DROOG- LEEVEltin leven Notaris te Gouda, aldaar den 13 November 1905 overleden, om zijne schuld te betalende bewijzen zijner schuldvorderingen in te leve ren of het onder hem berustende af te geven vóór 24 Deoember 190.t aan een hunner. Mr. M. M. SCHIM van der LOEFF, Advocaat te Gouda. A. J. de MOOIJ, Notaris te Lekkerkerk. racua aeMponeei dt mfibwnwollBndoek uitgepoetst inerk „ROOD KRUIS" nit de fabriek van Firma H. 8ARDEMANN te Zevenaar en Emmerik tpannen de leroon. Verkrijgbaar to Gouda bij R. ZANDVOORT, M. A. OATS, H. ZANDVOORT, J. S. MOSSEL, Firma L. DE JONG, A. DROST, te Woerden bij N. DE KRÜIJFF. Lange Tiendeweg, GOUDA VRAAGT PRIJSCOURANT van onze

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2