U THEE. MtT ZONDERLINGE öfflLIJL MA iar jVwuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iXo. 9894. Woensdag 6 December 1995. i I I Buitenlandse!) Overzicht. -er M >gelte. glijders 44ste Jaargang. ZONEN, i. FE U 1 LL TOX. 1 Herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. a snde. ge- I t En ik zal hier 5 CMA.N 4 Z». Wordt vervolgd.) Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJFCENTEN. riefkaartwor.lt gezonden door Mmmel. ‘gelijks versch Soepkippen, gemeste Eend* gels, Fazanten rs, Reevleesch, soncurreerende maakt franco aantal oige- op aanvraag. Co. rerkelyke hulp ING, Poelier. SRDAM. ig met I toepassingen erde Por- rit. Zjj geven rs niet kunnen geen imitaties iT, :i modellen te goed™ CO Uit jntoon- I tnakery I moeite 1 nri efi I UilS .n lette I .rnhem. I ERK te letten FAN worden afgele- pakjes van vijf m een Ned. one an Nommer en in nevenstaand Wet gedepo- roering van avelende HJL, RT Lz. Dc BURGEMEESTER van Gouda brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz, te Rotterdam op den 2e December 1905 executoir is verklaard Het kohier No. 9 der Personeele belasting, dienst 1905. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de V' et bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames.behooren te worden ingediend. GOUDA, den 5 December 1905. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Reuter seint uit St. Petersburg, dd. 3 Dec. Blijkens een gisteren van particuliere zijde ontvangen bericht, is de kabeigemeenschap met Denemarken verbroken. Ook is het tele grafisch verkeer met Filmland,gestremd. dubbele flesch igte, Zaltbomme tterdam. ge- Czn. Rotterdam naar de Standard mededeelt, een breuk ont staan tusschen den minister van oorlog Arnold Forster en den chef van den generalen staf, sir Neville Lyttelton, over de quaestie der legerhervorming. De mede- deelingen van den minister te Hanley over de vrijwilligers korpsen schijnt aan die ver wijdering niet vreemd te zijn. In een woord overal worden kenteekenen merkbaar, die op een naderende ontbinding der Unionistische regeering wijzen. En waar schijnlijk zal heden een besluit worden ge publiceerd, die voor Engeland en voor de toekomst van dit land van het grootste be lang kan zijn. De berichten uit Rusland worden met den dag ernstiger. Voornamelijk moet dit be schouwd worden als een gevolg van de aarzeling der Zemstvo-gedelegeerden om zich gehee) en al bjj Witte aan te sluiten, en van de groote moeilijkheid, die Witte ondervindt om iets verder te komen met de invoering van hervormingen dan vage beloften. Aan de eene zijde staat de reactionaire omgeving van den Tsaar, die haar invloed behouden heeft en alles doet wat zy kan om de autocratie en de bureaucratie te hand havendeze ziet in de toenemende verwar ring een geschikte aanleiding, om straks de militaire dictatuur in te voeren en een periode van gewelddadige reactie voor te bereiden. Aan de andere zijde staat de revolutio naire party, die alles in het werk stelt om de plannen van Witte te doen mislukken deze party hecht er niet de minste waarde aan, dat het Tsarenrük in een constitutie- neelen staat veranderd wordt, want niet de orde, doch de wanorde, zoo mogelyk de anarchie, is haar doel En voor dit anarchis tisch streven vindt zy in Rusland een door langdurig wanbeheer voortreffeiyk voorbe reiden grond. Haar theoriën hebben reeds ingang gevonden in het leger en by de boven gaan,” zeide hy. „En ik zal hier beneden op u wachten,” zeide ik.” „Had hy daar niet op tegen?” „Wel neen. Hy ging naar boven, en kwam na eenige minuten weder beneden met een geopenden brief in de hand, en keek alsof de duivel hem achterna zat. Op de laatste drie of vier trappen struikelde hy, greep zich aan de leuning vast, liet zyn brief vallen, tuimelde met zulk een geweld in de gang, dat hy er als een krankzinnige uitzag rukte zyn hoed van een kapstok af en snelde de deur uit. Ik hoorde hem, toen hy de deur uitging, nog zeggen, dat zyn dochter moest en zou terugkomen, als by haar in bet nauw bracht. Door zyn tuimeling, zyn drift en zyn haast dacht hy er niet aan om der. brief, dien hy over de leuning had laten vallen, te komen terughalen. Ik raapte dien, voor dat ik wegging, op, daar ik vermoedde dat deze ons een bewys tegen haar in handen zou geven, en ik heb mij niet bedrogen. Lees hem zelf, Basilius I Gy hebt alle zede lijke en wettige aanspraak op het kostbare stuk. Hier hebt gy bet.” Ik nam den brief aan. Hy was door Mannion uit het gasthuis geschreven. Ik las daarin het volgende „Ik heb uw laatste briefje ontvangen, en en het verwondert my niet, dat gy onge duldig begint te worden in uw verlatenheid. Zooals bekend is, heeft Marconi een over eenkomst gesloten met de Italiaansche regee ring, waarby laatstgenoemde bevoegd is kosteloos gebruik te maken van de patenten van Marconi, anderzijds echter verplicht is, gedurende 14 jaren slechts Marconi-instal- laties te gebruiken en een verkeer van hare stations met radiographische inrichtingen Tan andere systemen niet toe te laten. Tegen deze bepaling, die de vrye mede dinging op het gebied der draadlooze tele grafie in Italië vernietigt en den toegang verspart aan vorderingen op dit gebied, in zooverre zy niet van Marconi afkomstig zyn, richt zich sedert eenigen tyd een leven dige beweging in de Italiaansche pers. Mar coni heeft m, vermoedelyk onder den druk van deze beweging, aan den minister voor posterijen en telegrafie de opheffing van de overeenkomst aangeboden. De minister is echter op dit aanbod niet ingegaan. Hy verzoekt, in zyn antwoord aan Marconi, zich niet te bekommeren om de uitingen in de pers, die noch met de stemming in het land, noch met die van de regeering strooken. De politiek, die indertijd geleid heeft tot het sluiten der overeenkomst, is thans nog van kracht en de minister weigert een dwang- verkeer van de Marconi-stations met inrich tingen van andere stelsels in te voeren. buiten dit gesticht heb ik een woning voor u in gereedheid laten brengen, waarin gy zonder ontdekt te worden knnt verblijven, tot dat ik ontslagen wordt, en my hy u kan voegen. G(j kunt hier tweemalen in de week komen, als gij wilt en het zou goed zyn als gy dit deed, om u aan het gezicht van mis- vormdheid te gewennen. Ik heb u in mjjn eersten brief gezegd, hoe en waar ik daar aan gekomen ben. Wanneer gij haar met eigen oogen ziet, zult gy het best voorbe reid zyn om te hooren, wat mjjn [llannen voor de toekomst zyn, en hoe gy my in de uitvoering daarvan kunt helpen. „R. M.” Dit was blijkbaar de brief, waaromtrent ik door de meid op Noorder Villa geraad pleegd was. De datum was dezelfde als die van Mannion’s brief aan my. Ik merkte op dat er geen couvert om den brief zat, en vroeg Rudolf, of hy dit ook in handen ge kregen had. „Neen,” antwoordde by, „Sherwin liet den brief vallen, in denzelfden toestand, waarin ik hem u gegeven heb. Ik vermoed, dat zyn dochter het couvert medegenomen heeft. Doch het verlies van het couvert doet niets tot de zaak af. De telegraafbeambten der spoorwegen wei geren zoowel regeerings- als particuliere tele grammen te verzenden zij verklaarden zich echter bereid om voorloopig nog de op de treinverkeer betrekking hebbende telegram men te verzenden. Als de telegraafbeambten der spoorwegen den dienst staken, wat elk uur kan worden verwacht, dan moet ook het treinverkeer worden gestaakt. Al de persorganen der vooruitstrevenden eischen dat de minister van Binnenlandsche Zaken Doernowo zal aftreden, hy wordt verantwoordelijk geacht voor het feit, dat de toestand weer zoo faitiek is geworden. Men beweert algemeen, dat in de eerstvol gende dagen ernstige gebeurtenissen te ver wachten zyn De sociaal democraten en de revolutionairen willen van de gelegenheid gebruik maken om de algemeene staking op alle gebied te proclameerende regeering daarentegen is vastbesloten om alle onlusten krachtig te onderdrukken. De talrijke sterke patrouilles cavalerie, kozakken en infanterie maken dat de straten er wat levendiger uitzien. De bevolking voorziet zich van le vensmiddelen. Gisteravond werden 25 man van het lylgarde-regiment Preobrassenski gearresteerd, waarvan 15 gebracht werden naar de Peter en Pauls vesting. Sedert eenige dagen worden geen couranten en brieven besteld. De Engelsche ministerieele crisis. De Ho ning ontving gisternamiddag minister Bal four men zegt dat de minister zyn ontslag heeft ingediend. Het bericht van de ontelagindiening van het ministerie wordt bevestigd. De koning heeft dan heer Bannerman ontboden. De Koning zal den heer Bannerman mor genochtend te 10 uur 45 in audiëntie ont vangen. Algemeen Wordt aangenomen, dat de Engelsche kabinetsraad van Vrijdag de laatste was, die voor de ontbinding van het Parle ment gehouden zal worden. Balfour vertrok Zaterdag naar Sandringham. En heden mor gen meldde de Times, dat do Koning, Bal four en sir Henry Campbell Bannerman, die ook Haar Sandringham ontboden werd, heden naar Londen zullen terngkeeren. Dan zal bet officieel bekend worden.dat het ministerie Balfour heengaat en dat het Parlement ont bonden zal worden. Of er dan dadelyk een liberaal kabinet zal worden gevormd is nog niet bekend. Verschillende teekenen zyn er, die op de aanstaande verandering wyzen. Minister Lyttelton deelde deze week aan de koloniale gouvernementen mede, dat de koloniale con ferentie is uitgesteld tot 1907. Gerald Bal four meldde aan de kamers van koophandel, dat hy niet in de gelegenheid is, de afge vaardigden dier kamers, die hem wilde spreken over de binnenlandsche kanalen, te ontvangen. Lord Roberts deelde zyn ont slag als lid der commissie voor de landsver dediging mede, wyl hy gebrek aan tyd heelt, naar hij voorgeeft, doch feitelyk wyl Balfour en de hooge krijgsraad zyn voorstellen ver worpen hebben. Chamberlain heeft gemeend den onder werper van Zuid-Afrika nog oven een duw te mogen geven door de openbare verklaring, dat hy een beslist tegenstander is van den door lord Roberts noodig geachten algemee- nen dienstplicht. Ook in het departement van oorlog is, Doch bedenk, dat als gy niet gedaan hadt, zooals ik u vooraf geraden heb om in geval van nood te doen, als gy uw onschuld niet plechtig aair uw vader betuigd en een volkomen stilzwijgen tegen uw moeder be waard hadt, als gy u niet van de wereld teruggetrokken, n als een martelares in buis voorgedaan, en in uw hoedanigheid van slachtoffer alle vrijwillige vermelding van den naam van uw echtgenoot vermeden hadt uw toestand zeer lastig zou geweest zyn. Daar ik niet in staat was om u te helpen, was het eenige wat ik doen kon, u te onderrichten, hoe a zelve te helpen. Ik heb u de les gegeven, en gij zyt verstandig genoeg geweest er uw voordeel mede te doen. De tyd is nu gekomen om een verandering in mjjn plannen te brengen. Ik ben weder ingestort en de tyd van myn ontslag uit dit gesticht is nog onzeker. Ik betwijfel of het wel veilig zal zyn, zoowel voor u als voor my, om u nog in het huis van uw vader te laten blijven om mjjn herstelling aftewachten. Kom daarom morgen hier, op een uur, waarop gy ongemerkt uw huis kunt verlaten. Gy zult als een bezoekster binnengelaten en by myn bed gebracht worden, als gij vraagt naar mynheer Turnerdit is de naam, dien ik aan de bestuurders van het gasthuis op gegeven heb. Met behulp van een vriend jh roden 3 wolbekend ET-1LIX1B ’abriekimerk). 1 radicale en van alle, zelf» fkige zenuw* ontstaan door igdigen leeftyd zwakte, Bleek Hoofdpjjn - Maagpijn n vermogen jnz. üit- pnarine, zooals uit de gebeurtenissen van Kroonstad, Sebastopol, Odessa, en nu weder uit de berichten uit Petersburg blykt. Zelfs onder de garde-officieren heerscht een oproe rige geesten in een eergisteren gehouden byeonkomst besloten deze, in geval van straatonlu,sten, niet meer op het volk te zullen schieten. Het groot aantal arrestaties onder de garde bewijst, dat zelfs op deze keurtroepen de regeering niet meer vertrou wen kan. En tusschen deze beiden in, tusschen de reactie en de revolutie staat het Russische volk, verdeeld door het ontbreken van leiders, niet wetend wat het doen moet. De intel- lectueelen beloven steun, doch stellen voor waarden, die Witte voor ’t oogenblik meent niet te kunnen aanvaarden. De boeren willen agrarische hervormingen, en dreigen met opstand zoo die niet gegeven worden. En de werklieden staken in een groot aantal. Heden verwacht men zelfs de algemeene werkstaking. 127) Ik bleef desniettegenstaande op hem aan houden stilzwijgen en geld, of openbaar making en echtscheiding wat hy maar verkoos. „Ik ontken al uw schandelijke be tichtingen,” zeide hy. „Dat is nu de vraag niet,” zeide ik. „Ik zal naar uw vader gaan,” zeide hy, „Gy zult niet by hem toegelaten worden,” zeide ik. „Ik zal aan hem schrijven,” zeide hy. „Hy zal uw brief niet aannemen,” zeide ik. Daar kwamen wy tot staan. Hij begon te stotte ren, en ik verkwikte mij met een snuifje. Ziende «fat niets hem baatte, wierp hy einde lijk het masker van vader af, en vertoonde zich a’s koopman. „Onderstel eens dat ik myn toestemming tot dit schandelijk verdrag gaf, boe zon het dan met myn dochter gaan P” vroeg hy. „Juist zooals het met andere menschen gaat, die een voldoend in* komen hebben om van te leven,” antwoordde ik. „Mijn toegenegenheid voor myn zwaar verongelijkte dochter doet my half overhellen om met haar verlangen te rade te gaan, voordat wy iets bepalen -• ik zal even naar Telefoon No. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. De BURGEMEESTER der gemeente GOUDA, Gezien art. 26 der wet van 2 Mei 1897 (Staatsblad no. 124) Brengt ter kennis van belanghebbenden dat eene algemeene opgaaf van den inhoud der kennisgevingen, bedoeld bij die wets bepaling, omtrent de herziening van de be lastbare opbrengst der gebouwde eigendom men volgens art. 2 der wet van 11 Januari 1904 (Staatsblad no. 5) in de kadastrale ge meente Gouda, onder bijvoeging van den kadastralen legger en de plans, op de secre tarie der gemeente is nedergelegd ter koste- looze inzage var. belanghebbenden gedurende twintig dagen na heden, en dat op Donder dag, den 14 December 1905, door de Commissie voor het schattingsdistrict Gouda of door een of meer harer leden van des voormiddags 10 ure tot des namiddags 2 uro zitting zal worden gehouden in de Raadzaal ten Stadhuize, te Gouda tot het geven van mondelinge inlichtingen aan hen die zich daarvoor aanmelden. Afgekondigd te Gouda, den 5 December 1905. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. S

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1