BtT ZOKDERLINGE BELII 'I extract .ÜIS" ARDEMANN Nieuws- on Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 9897. Zaterdag 9 December 1905. 44ste Jaargang. Buitenlandse!! Overzicht. 9 !ÏLO N Echt» DEiN ogelte. FEUILLETON. zfjden vredelievend zyn, 3 gratis ge- handelaar Bedar- I loa Wordt vervolfd.) ilT9G, Poelier. ERDAM- I. j'irma IN AL s geknipte irde plaat. IKER patroon. CHILI)- andtoobt, )ORT, J. S. J, A. DROST, FF. .1 t—man en te dot dmuq des «waardig 1 wwaldbe- IymtHmm* Nlltar Cs Isa Mts pd rit— iiüg» ;he- GE -- Trleioon Mo. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. lagelijks versch i, Soepkippen, gemeste Eend- ogels, Fazanten er», Reevleescb, concnrreerende :maakt franco k gakookt r voor itr depeb van late) Ale •val van gebruiken. De Dnitsche Rijksdag gaat voort met de beraadslaging van gisteren. Staatssecretaris Tirpitz verdedigt het marine-ontwerp en verzoekt de Kamer, vooral met het oog op de vlootverbeteringen van andere zeemogend heden dit goed te keuren. De heer Bebel (sociaal-democraat ‘(criti- GOUDSCHE COIRANT By voegsel. oorkomende ‘ATRONEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. De Dnitsche Rjjkskanselier heeft oergister in den Rijksdag gelegenheid gehad breed voerig te spreken over den bnitenlandschen toestandin de buitenlandsche bladen had hij gelezen dat men van dit debat groote onthullingen verwachtte, maar zeide hij, „een leidend staatsman kan niet elk oogenblik een redevoering houden over den politieken toestand, vooral niet, wanneer die toestand niet geheel bevredigend is.” Als ontstemmingen pas voorbij zijn 611 nieuwe te vreezen zijn zal een staatsman zich eerst dienen af te vragen, of hy wel spreken zal, en of hy niet meer nadeel dan voordeel sticht, wanneer hy op ieders vragen openlyk en openhartig antwoord geeft. „De betrekkingen tusschen regeeringen kunnen correct zijn, zij kunnen aan beide Telefoon No. 82 ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. zijden vredelievend zyn, maar de politiek der kabinetten is niet altoos beslissend voor die der landen. Ik weet niet of ik my vergis, maar ik meen, dat in dit Huis eens een onzer grootste mannen, graaf Moltke, een verge lijking gemaakt heeft tusschen de kabinets- politiek van vroeger en de gevaren der volkshartstochten van onzen tyd. Wij moeten bijvoorbeeld rekening houden met den ingekankerden haat der openbare mea ning in Engeland tegen ons. Eerst in den allerlaatsten tyd hebben zich teekenen van verbetering dier bedenkelyke spanning voor gedaan in ernstige Engelsche kringen. Ik zou daarin zoo gaarne het begin zien van een toestand, waarin men tot de helaas ver broken wederzydsche waardeering van twee groote volken met golyke beschaving terug- k-etJflle. Ik ben dus niet voornemens, myne hoeren, u een overzicht te geven over den bnitenlandschen toestand, daar ik daarvan geen voordeel verwacht voor het land, op dit oogenblik.” In deze woorden heeft de kanselier de bedoeling verduidelijkt, van hetgeen de Kei zer in zyn troonrede zeide. De kanselier wees er op dat' het Drie voudig Verbond nog onwrikbaar vast staat. „Dat verbond wil in Europa de ft* vrede en den status quo bewaren. Dit is het doel, dit het beginsel. Wy hebben daarom het Drievoudig Verbond gesloten en hernieuwd, en daarom houden wy er aan vast. „Maar Duitschland moet sterk genoeg zijn, om zich ingeval van nood ook zonder bond- gonooten te kunnen redden. Het moet sterk genoeg zyn om in het ergste geval alleen zyn positie te kunnen verdedigen. „Ik zeg, in bet ergste geval. Dat geval is er niet, en ik hoop ook dut het niet komen zal. Maar wy moeten het nooit uit het oog verliezen. Wy moeten steeds denken aan de laatste groote redevoering op 6 Februari 1888 van prins Bismarck, die toen over de bondsverdragen zeide „Wy moeten zoo sterk zyn, dat wy onafhankelijk van de omstandig heden ten allen tyde, met het zelfbewustzijn van een groote natie, die haar eigen lot in haai hand heeft, togen elke coalitie gewiapend zyn, en iedere gebeurtenis kunnen tegemoet zien.” 130) „Laat de zaak aan mij over”, fluisterde Rudolf my toe, toen wij zaten. „Ik zal alles wel uitvinden.” „Welnu, Bernard!” zeide hy, „er is bier een man, die zich mynheer Turner noemt, „Zyt gij misschien een vriend van dien geheimzinnigen patiënt? ’tIs een wonderlijk man. De studenten noemen hem „het groote wonder van Londen”, en ik begin te gelooven dat zij het by het rechte eind hebben. Wilt gij hem zien Als hij zyn groene klep niet voor de oogen heeft, dan kan ik u zeggen, dat het een afschuwelyk gezicht is voor iemand die aan dergelyke dingen niet ge woon is.” „Neen, neen ten minste nu nietmyn broeder in het geheel niet. De zaak is, dat er zekere omstandigheden hebben plaats gehad, die ons verplichten om dien man in het oog te houden, en waarnaar ik my ver zekerd hond dat gy niet zult vragen,^als ik n zeg dat het in ons belang is om ze geheim te houden.” „Wel zeker zal ik dat niet 1” Terwijl de telegraafstaking in Rusland voortduurt, en dientengevolge de berichten slechts spaarzaam tot ons komen, zoodat een overzicht van hetgeen voorvalt moeilyk te geven is, heeft de Köln. Ztg. een schryven ontvangen uit Petersburg, waarin eenige be schouwingen over den toestand voorkomen. Daaraan is het volgende ontleend De correspondent meent „uit de gebeurte nissen van de laatste maanden te moeten afleiden, dat het Russische volk niet gesne den is uit het bout dat revolutionairen oplevert. Hoe moeilyk het ook is, wijs te worden uit den chaos die in Rusland beerscht, meent de correspondent dat „de Russische revolutionairen niet geschikt geble- zooals men my gezegd hoeft, een ander toon'eel plaats. Op het zien van het gelaat van den patiënt, hetwelk verschrikkelijk mis vormd is, was zy op het punt om (zooals de ziekenoppasser dacht) flauw te vallen,! doch Turner ging dit oogenblik te keer. Hy legde zyn hand op haar arm, en fluisterde haar iets toe, en ofschoon zy zoo wit als een doelt werd, was zy dadelijk kalm. Het eprste. dat hy daarop deed, was, naar men zegt, haar een reepje papier te geven, terwjjl hy haar op koelen toon beval om naaf het adre3, dat daarop geschreven stond, te gaan en weder in het gasthuis te komen, zoodra zy wat meer zelfbeheersching gekregen had. Zy ging dadelyk weg, niemand weet waarheen.” „Heeft niemand daarnaar gevraagd „Ja, een kerel, die zeide dat hy haar vader was, en die zich als een krankzinnige!aan stelde. Hy kwam hier omtrent een uur nadat zy vertrokken was, en wilde niet gelöoven dat wy niets van haar wisten (hoe zquden wy voor den duivel iets van haar hqbben kunnen wetenHy bedreigde Turner (dien hy, tusschen twee haakjes, Manning of zoo iets noemde) op zulk een schandelijke wyze dat wy genoodzaakt waren hem den toegang tot de ziekenzaal te weigeren. Turner! zelf wil geen inlichtingen over die zaak géven, doch ik vermoed dat zijn misvorming het ken zyn om de regeering met de wapens in de hand te bestrijden en de beslissing in een open lijken strjjd uit te lokken terwijl de Regee ring de kracht mist openlijk tegen de revo lutie op te treden. Het proletariaat zou wellicht voor een openlijken opstand niet terugschrikken, doch de leiders gevoelen, dat door een openlijken strijd aan de revo lutie de grootste schade zou worden berok kend, en verzekeren maar steeds, dat de ure der beslissing nog niet gekomen is. Deze toestand heefteer toe geleid, dat de revo lutionairen, zoowel als de regeering, met de bedenkelykste, om niet te zeggen met de verderfelijkste middelen optreedt.” „Aan beide ayden zoekt men te vergeefs naar gerechtigheid, oprechtheid, medelijden met het vreedzame deel der bevolking. Aan beide zijden ontwaart men schrikbewind, en het eenige onderscheid is, dat de revolu tionairen er wat door bereiken, en de regee ring slechts werkt om het aantal revolutio nairen uit te breiden, daar zy zelfs niet in staat blykt degenen, die baar tronw blyven, te beschermen. Alle opstanden, opstootjes en muiterijen zyn slechts episoden in de groote handeling en kunnen, op zich zelf genomen, geen beslissing te weeg bren gen maar wel heeft het den schyn alsof iedere staking, ieder opstootje, iedere muitery het gezag der regeering opnieuw ondergraaft, en dat binnen korter of langer tyd het oogenblik komen zal, waarop zy het heft niet meer in handen heeft. Die dag zal aangebroken zyn, als de onder mijning van het gezag in het leger voltooid is. En elke dag brengt nieuwe bewijzen, hoe ijverig jn het leger wordt gewerkt. Van de vloot behoeft, na de muiterijen te Kroonstad, Reval, Libau en Sebastopol, niet meer ge sproken te worden. Een part, telegram uit Barys meldt: De Temps” geeft in tegenstelling met de nationalistische pers, die nogal anti-Duitsch doet, over de rede van v. Biïlow een kalm hoofdartikel, dat intussclien.Jffet optimistisch is. Wel wyst het voorname orgaan erop, dat de kanselier 250 millioen aan nieuwe belas tingen moest goedpraten en daarom den inter nationalen troef wel heeft moeten uitspelen, maar het vindt toch den toon tegenwoordig gevolg is van een twist met den vader over de dochter, nog al een hevigen twist moet ik zeggen, als ik op de gevolgen zie Neem my niet kwalyk, maar uw broeder schynt niet wel te worden. Ik vrees” (zich tot mij wendende) „dat de kamer u wat bedompt is.” „Neen, volstrekt niet. Ik hen pas van een hevige ziekte hersteld doch ik bid u. ga voort I” „Ik heb or weinig meer bytevoegen. De vader ging woedend heen, evenals hy ge komen wasde dochter heeft zich nog niet voor de tweede maal vertoond. Doch, vol gens hetgeen my omtrent het eerste onder houd medegedeeld is, durf ik wel zeggen dat zy zal komen. Zy moet dit wel, als zy Turner wil zien, want ik denk wel dat hy nog in geen veertien dagen bet gasthuis zal kunnen verlaten. Hy heeft zich erger gemaakt door onophoudelijk brieven te schrijven wy waren zelfs bevreesd voor roos, maar hy zal het gevaar daarvoor, dunkt my, na wel te boven zyn.” „Omtrent die vrouw,” zeide Rudolf, „is het ons van het grootste belang, dat wy te weten komen waar zy woont. „Welnu, zonder daar meer over te spreken, het doel van onze komst hier is, al wat wy kunnen omtrent mijnheer Turner en omtrent de menschen, die hem zyn komen bezoeken, op te sporen. Is er hier eergisteren een vrouw voor hem geweest P” „Ja, en zy heeft zich vry zonderling aan gesteld, geloof ik. Ik was niet hier, toen zy kwam maar ik heb hooren zeggen dat zy op een zeej- opgewonden toon naar Turner vroeg. Zij werd naar de Victoria-zaal ver wezen. waar hy zich bevindt, en keek, toen zij daar kwam, ontzettend gejaagd en onrus tig, daar zij de zaal geheel vol 'zag, en mis schien ook niet aan gasthuizen gewoon was. Hoe dit ook wezen moge, ofschoon de ziekenoppasser haar het rechte bed aan wees, liep zy in allerijl naar een ver keerd.” „Ik begryp het,” zeide Rudolf, „juist ioo- als sommige vrouwen in den verkeerden omnibus stappen, wanneer die, waarin zy hadden moeten zyn, vlak voor baar staat.” „Juist zoo- Welnu, zy bemerkte haar ver gissing eerst (daar de zaal eenigszins donker was), nadat zij zich geheel over den vreem deling voorovergebogen had, die met zyn hoofd van haar af lag. Op dat oogenblik kwam de ziekenoppasster baar op zijde, en bracht Laar bjj het rechte bed. Daar had, De telegrafische verbinding met Rusland geschiedt heden alleen via Lemberg. Uit Petersburg wordt bericht, dat de moord op Sacharof in leidende kringen al daar diepen indruk heeft gemaakt. By do post- en telegraafstaking wordt de solidari- deit minder, tal van beambten willen het werk hervatten. In Ostrolenka duurt de muitery der dra gonders en sappeurs voort. In verschillende streken komen weder Jo denvervolgingen voor. De Slowo Polski deelt mede, dat de Russische geestelijkheid ijverig deel neemt aan de organisatie der „Zwarte Bende” en in Podolië en de Ukraine Jodenvervolgingen predikt. Te Iwanof vermoordde het gepeupel op beestachtige wyze de dochter van een Jood- schen arts, die daar juist per spoor was aan gekomen en in wier koffers zich revolvers en patronen bevonden zouden hebben. Daar op begon daar een algemeene vervolging, waarbij 10 Israëlieten werden gedood. In Nowotsjikof werden byna alle huizen verwoest en een groot aantal personen, vooral studenten zwaar gewond. Te Kief heerscht nog steeds een volslagen paniek de meeste studenten, intellectueelen en socialisten zyn onder leiding der „Zwarte Honderd” vermoordnaar men zegt, zyn er meer dan 1500 personen gedood. In Warschau hielden heden de kinderen onder leiding van volwassenen optochten. Aan de Frankf. Zeit. wordt uit Peters burg bericht, dat een breuk tusschen graaf Witte en het Zemstvo congres onvermijde lijk schynt te zyn en uit Konstantinopel, dat het vroeger zoo levendig scheepvaart verkeer tusschen deze stad en Odessa byna geheel is opgehouden. seerde Duitschlands buitenlandsche politiek en noemt de reis van den Keizer naar Tanger een uittartende reis. Dat thans de oorlog is uitgebleven, is de verdienste der sociaal-democraten. (Gelach rechts.) De massa’s spelen, volgens Bebel, thans een nieuwe rol in de buitenlandsche vragen. De volken laten zich niet meer tot een oorlog ophitsen. Alken wanneer ze het doel ken nen en dit goed keuren, zyn ze er voor. (Aanhoudend rumoer, krachtige tegenspraak.) De West-Europeesche volken kunnen hnnnen heerschare hetzelfde toonen als bet Russi sche volk. De geheele uitbreiding der vloot is alleen tegen Engeland gericht; daar komt nog by, dat in geval van oorlog, Engeland en Frankrijk samen de Noordzee geheel met oorlogsschepen kunnen „bestraten”. Spre ker bestrydt de ter dekking der kosten voor gestelde belastingen, en eindigt met de woor den „Als ge den toestand van het vader land niet zoo maakt, dat de arbeider zich daar aangenaam gevoelt, en het kan verdedi gen, zal hy beginnen met zich af te vragen, of hy het wel zal verdedigen, en dan zyt gij (tot do meerderheid) verloren”. Minister Rheinbaben komt op tegen de beweringen van Bebel en zegt, dat hy in alle geval de verklaring van Bebel aan de kaak wil stollen, dat de arbeiders naar hun eigen believen zullen kannen uitmaken, of zy aan de roepstem des Keizers gehoor zullen geven of niet, om in geval van nood het vaderland te verdedigen. Bebel deed be ter, de trotsche Engelsche spreuk tot de zijne te maken„right or wrong, my coun try”, in plaats van andere volken te verhef fen en zyn eigen volk te smaden. Daarop gaat hy over tot de verdediging van het ontwerp op de rijksfinanciën. De heer Richthofen (conservatief) be toogt „We moeten het buitenland toonen, dat bet Dnitsche volk als „één” man ach ter zyn Keizer staat. De revolutionnaire proclamaties van onze socialistische bladen nopen ons tot voorzichtigheid ook tegenover den binnenlandschen vyand”. (Bravo’s.) Voortzetting Zaterdag.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1