Nightcap OPENBAAR EXAMEN WIJMIIMIU. Firma C. LOIIEENS, ADVKHTKNTIEN Hoofd Eau de Cologne J. VAN oije, „De Avondsier", M. M. v. LOON. 't^SSSS Typhus en andere ziekten- llultenlamlseli Overzicht. Verschrikkelijke nachte lijke folteringen. Waddingsveensche praatjes. STADS-MUZIEKSCHOOL op Woensdag 20 December 1905. INSCHRIJVING Zaterdag 23 December 1905 Bordeaux. Vin de Samos. GAIOH1AME1TGW, Ballons, enz. HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, B.4DEX, «EISERS, GASÜVBXS, GASFORNUIZEN, DRACHEN-OUELLE NATUUR BRONWATER komen, is ook op zichzelf geen reden om de staats-exploitatie in dit opzicht boven particuliere exploitatie te verkiezen. Het is toch de vraag, hoe die winsten zullen worden aangewend. En nu bewijst de ervaring al weder, dat particuliere ondernemingen, met name cotiperatie, vaak haar winsten veel meer in het be lang barer arbeiders of van het algemeen hebben weten aan te wenden dan de staat. En het zijn wederom onze mannen, die steeds aandringen op een zoodanige regeling, dat de inkomsten uit het bedrijf, hetzij van den staat, hetzij van particu lieren, inderdaad ten goede zullen komen niet slechts aan hen, die in die bedrijven arbeiden, maar tevens aan het algemeen. Niet wie /.tjk'.n exploiteeren is dus op dit terrein de hoofdvraag (al pleiten krachtige argumenten, hoofdzakelijk aan het belang der verbruikers ontleend, voor staats- of gemeente-exploitatie van mono polies) maar h o e geëxploiteerd zal wor den of de billijkheid daarbij inderdaad zal worden betracht. En nu staat men voor dit dilemma, waaraan niet te ontkomen isóf een billijke regeling is op dit gebied niet te treffen; maar dan haat ook de bestrij ding van het kapitalisme in den zin der socialisten niet, daar zij ons slechts zou voeren tot een veel ingewikkelder, maar niet minder onbillijk, door zijn gecom pliceerdheid waarschijnlijk nog onbillijker werkend voortbrengings-ayateemóf een billijke regeling valt wel te treffen. Maar dan is daartoe niet noodig, dat alle pro ductiemiddelen in handen der gemeen schap komen. En indien de sociaal-de mocraten het tegendeel beweren, zullen zij dat hebben aan te t o o n e n. Wat tot heden niet door hen is geschied en wat ook niet geschieden zal, zoolang zij zelf niet eens weten, boe hun toekomst gemeenschap georganiseerd zal zijn. Welke conclusie volgt nu uit dit alles? VooredVst wel deze: dat waar toch de onbillijkheden in de tegenwoordige maat schappelijke organisatie aanleiding hebben gegeven, zoowel tot het streven der so ciaal-democraten als tot dat der vrijzinnig- democraten, beide richtingen kunnen samengaan waar het geldt die onbillijk heden door regelend ingrijpen van den wetgever te verzachten of op te heffen; maar dat de sociaal-democratie het doel voorbijschiet, wanneer zij het kapitalisme, in den zin, dien zij aan dut woord hecht, gaat bestrijden als de wortel van alle kwaad. Dim moet de sociaal-democraat die, als de heer Troelstra, eenigszins wijs- goerig is aangelegd, wel komen tot de droeve verzuchting, dat al zijn streven naar verbetering noodzakelijk in strijd moet komen met de theoriedat het tweeslachtig, slechts ten deele deugdelijk werk is. Maar in die opvatting ligt een groot gevaar verscholen. Heeft de sociaal-de mocratie als zoodanig tegenover de vrij zinnig-democratie slechts recht van bestaan door haar sturen in de richting van ge- meenschapsalinacht hij de regeling en ver deeling van de productie, juist het gevoel van teleurstelling, dat den sociaal-demo craat moet vervullen, wanneer hij ziet, dat al zijn streven, wil het vruchtdragend zijn, slechts uitloopt op de door hem zoo verfoeide „bourgeois-politiek" der vrij zinnig-democraten (die intusschen meer arbeiders dan bourgeois in hun midden tellen), drijft de sociaal-democraten tel kens weder in de richting der revolutie, van de anarchie. Het kapitalisme moet verdwijnen. Door hervormingen blijft het bestaan. Welnu, dan den ontwikkelings gang der maatschappij geforceerd, een schakel in haar evolutie overgesprongen en met geweld bereikt, wat langs ande ren weg niet te verkrijgen valt! Ziedaar liet „tweeslachtige" in de po litiek der sociaal-democratie. Eenerzijds willende hervormen in vrijziunig-demo- cratischen zin, anderzijds het maatschap pelijk stelsel omver willende werpen met anarchistische middelen, is de sociaal democratie gedoemd tot een gevaarlijke halfslachtigheid, waarvan de arbeiders de dupe worden, terwijl de vrijzinnig-demo cratie, die met alle kracht rechtstreeks aanstuurt op een billijke verdeeling van den maatschappelijken rijkdom niet slechts alles bereikt, wat ook de sociaal-demo cratie met den besten wil van de wereld op het oogenblik zon kunnen berei ken, maar tevens op die wijze de toe komst der arbeiders niet in de waag schaal stelt door een dolzinnig streven naar een ordening der maatschappij, waar van de bestaanbaarheid zelfs niet blijkt en welker noodzakelijkheid evenmin is aangetoond voor een op rechtvaardigheid gegronde samenleving. V, D. Reurter seint uit Stockholm, d.d. 8 Dec. „Aftunbladet" ontving uit Helsingfors het volgende berichtDe nieuwe gouveroeur- generaal kwam op 6 Dec. hier aan Bjj de ontvangst van den Senaat verklaarde de heer Gerard, dat hy met al zjjn macht de autoriteiten zou steunen bg de handhaving van rust en orde. De vice-president van den Senaat Mechelin gaf toen een overzicht van den politieken toestand en uitto de hoop op wederzjjdsch vertrouwen. De vastbesloten houding der Russische regeering en de aansluiting van den bond van post- en telegraafambtenaren by den Raad der arbeidersdeputaties, die scheuring onder de stakende ambtenaren uitlokte, schünt tót het einde der staking te zullen leiden. Deze meening werd ook gisteren in den ministerraad geuitdaarin werd be sloten de eenmaal aangenomen houding te blijven volhouden, en do eischen van den Bond der post- en telegraaf-ambtenaren niet toe te staan. De postdirecteur te Petersburg gaf bevel aan ongeveer 200 postambtenaren hunne woningen die in het postgebonw gelegen zijn te ontruimenvoorts ontsloeg hy 323 ambtenaren der postkantoren, 800 brieven bestellers. De brievenbestellers kunnen weer worden aangesteld, doch de ambtenaren alleon wanneer zij dit verzoeken, en de graad van deelneming aan de staking geen beletsel vormt. Woensdag had een gedeelte der ambte naren den arbeid weer opgenomen Do Finsche post- en telograaf-ambenaren hebben catagorisch de aansluiting by de Russicho arbeiders organisatie geweigerd. Admiraal Dubassof [is totkgonvornour go tieraal van Moskou benoemd. NogTiltoos duurt de staking der post- en telegraafambtenaren voort in Rusland. On danks do vertoogen van professor de Martens, ondanks den last dien de goheele Russischo maatschappij van die staking begint te ge voelen, volharden de ambtenaren nog by hun besluit, Maar toch schijnt er kentering te komen, vooral nu de Bond van post- en telegraaf ambtenaren, door |aansluiting*bg den Raad der delegaties van de arbeidersparty, ver- deeldhoid hoeft gebracht onder do aangeslo ten ambtenaren. De Finsche ambtenaren ten minste willen van dia aansluiting niets weten. Het blad „Roess" zet uiteen, dat de re geering zich op het standpunt stelt haar prestige te willen handhaven en daarom Durnovo niet te kunnen prüsgeven aan de eischen der stakers". In een ander artikel valt dit blad|h«ftig Witte aan „die eerst Trepofjstelde tegen over de openbare meening en thans Durvono, die de jongste werkstaking heeft doen ont staan, de vryo hand laat". Volgens een medodeeling uit Moskou heeft Witte gezegd, dat het Zemstvocongres, vrjj- willig of niet, de hartstochten in Rusland gewekt heeft. Toch heeft Witte tot by wo ning der eerste zitting van den ministerraad, waarin da regeling der Doema-verkiezingen besproken werden, eenige leden der Russische maatschappij uitgenoodigd, namelijk de heeren Gutschkof, Krassowski, Kusmin Karawajef, Muromzef, Stpchowitsj, Jewgeni, Troebctzkoi en Schipof. Deze heeren staan bekend als vertegenwoordigers der uiterste rechterzijde met uitzondering van Muromzef en Troe- betzskoi, die op een vrjjzinnig-liberaal stand punt staan. De overige leden zullen niet verder gaan met de toekenning van con servatieve, wellicht de reactionaire kringen wen8chen. „Het is niet te ontkennen", zegt do correspondent van de „Frankf. Ztg.," „dat er een zekere homogeniteit bestaat tusschen de regeering en de door haar ge kozen groep raadslieden". De ministerraad beklaagt zich, dat van het gesprokene in de zittingen zooveel be kend wordt buiten dien raad; decorrespon dent van de „Frankl. Ztg." vraagt i tof dan de regeering geheel en al wil terugkeeren tot het onde principe van geheimzinnigheid en het publiek voeden met geruchten P Ook dit kan er niet toe bijdragen om het ver trouwen in de regeering te doen toenemen". 4 Over den indguk, dien de redevoering van prins Bülow in den Rijksdag wekte in het buitenland, kan het volgende worden mede gedeeld. In de eerste plaats in de Engelsche" bladen, de orgauen van het land dat recht streeks werd genoemd. Wat de „Times" zegt deelden wy reeds mede. De liberale bladen onthouden zich van commentaar Doch de conservatieve pers, zdfs de gema tigde „Daily Telegraph", acht zich gekwetst door de rechtstreeksche aanwijzing van Engeland als rustverstoorder, juist op het oogenblik dat er in Engeland pogingen worden gedaan oin eene vriendschappelijke toenadering tusschen de beide landen te doen ontstaan. Andere bladen spreken van de „sabel- kletterende redevoering van Bülow", als alleen gehouden met het doel, de nieuwe belastingen door den Rijksdag te doen aan nemen maar tevens zien zy in die rede voering „rustelooze eerzucht en het streven het Europeesche evenwicht te verstoren waarop de Engelsche staatkunde sedert jaren berust." Van de Frar/eche ochtendbladen uit zich nog slechts do „Figaro." Dit blad noemt de redevoering van den kanselier een uit breiding der troonrede. Duitschland doet niets, om de algemeene sympathie te ver werven, en is dan verbaasd, dat het om zich geen lachende gezichten ziet. Prins Bülow heeft nu voor de twintigste maal de vreesclyke geschiedenis der misdadige plan nen van Frankryk in Marokko verteld. Het moet nu wel algemeen bekend zjjn dat een hab itueele misdadiger, Delcassé genaamd, in het huis van den sultan wilde dringen. „Zelfs als alle oude bezwareii van Duitsch land gegrond zyn, heeft Frankryk toch aan de Duitscho eischen voldaan, den minister van buitenlandsche zaken weggestuurd, en de conferentie goedgekeurd. „Wat wil Duitschland nog meer P Frankryk kan slechts zeggen tot Von Bülow„Gjj zyt ontevreden over het stuk, voordat het gor dijn opgehaald isgy hebt ons naar Alge- ciras gesleept en de conferentie gewild. Laat van nu af, aan de conferentie het woord." Van de avondbladen bevat de „Temps" een artikel, waarin op kalmen, doch pessi- mistischen toon over de toekomst wordt gesproken. Want, zegt het blad, „Duitsch land is tegenwoordig vreeselyk prikkelbaar, zonder dat wy de reden daarvoor kunnen nagaan. Die houding wekt ongerustheid. Frankryk deed zooveel concessies en ver wacht nog altoos het eerste woord van dankbaarheid. „En na de wind weer opsteekt in de in ternationale betrekkingen, is bet niet be moedigend te zien, dat er heftige aanval len op het Fransche ministerie worden be raamd By de bespreking der spoedeischende motie, waarin de onmiddellijke afscheiding van Hougarye door het Ooatenryksche par lement wordt geëischt, heeft de Al-duitscher Stein gister zeer persoonlijke aanvallen op de Kroon gedaan. Hy betichtte de Habs- borgers van veile politiek te dry ven en ver klaarde, dat Frans Jozef het bekende artikel 14 op misdadige wyze toepaste. De voor zitter riep Stein tot de orde. Deze dreigde in antwoord daarop met de oprichting door de Aldnitschers van een Germania irredenta. Von Gautsch hield daarna een boetpredikatie tegen Stein's uitlatingen oyer de Kroon en verklaarde voorts, dat vervulling van den in de motie uitgedrnkten wensch de ineen storting der monarchie zon beteekenen. Wy weten niet of er onder onze lezers zyn, die van het jaar op een Nobelprjjs rekenen. Zy moeten zich dan op een teleur stelling voorbereiden. Door verhoogde be lasting in Zweden, heet 't, krygen zy nl. niet meer dan 138,089.25 kr. Verleden jaar was het 140,858.51 kr. en in het eerste 150,782 kr- Volgens een Daitsch blad deze vermindering aan het buitensporige beheer van de Nobelstichting. Minder dan de helft van haar inkomen wordt na aan de Nobelprijzen, het hoofddoel, besteed. De Stockholmsche correspondent van de Temps schroei onlangs aan zijn blad, dat de Noren in hun feestvreugde bet slechten van de grensvestingen vergeten schijnen te zyn en dat er over die zaak onaangename ver wikkelingen met Zweden dreigon. Het Noor- sche departement van buitenlandsche zaken heeft nu aan de diplomatieke vertegenwoor digers in het buitenland opgedragen aan de regeering, waarbij zjj geaccrediteerd zjjn, mede te doelen, dat de Noorsche regeering er nooit aan gedacht heelt zich aan baar verplichtingen ten deze te onttrekken. Eenter Beint uit Parijs, d.d. 8 Dec.Op verzoek van den minister-president Ronvier wordt de interpellatie van den heer Faure over de bnitenlandsche politiek, meer be paaldelijk over Marokko, uitgesteld tot bjj de behandeling der begrooting van buiten landsche zaken. De heer Fanre, de redenen voor zjjne interpellatie uiteenzettend, wjjst op .het bekend worden van de depêche van Cambon, waarover de heer Sembat eenige dagen geloden in de Kamer sprak, terwnl hij er bij voegt, dat Delcassé, Loobet of Eouvier daaraan schuldig zjjn hjj vraagt dat Ronvier in staat van beschnldiging zal worden gesteld, maar ziet ten slotte van dien eisch af. Met betrekking tot het bekend worden der depêche verklaart minister Rouvier, dat geen enkele mogendheid om verklaringen heeft gevraagd en dat de Regeering er geene heeft verstrekt. De ondervinding van een inwoner vau Den Hang. Jeukende, benauwende, dolmakende aam beien. Hoeveel slapelooze nachten hebben zy U niet veroorzaakt Welk een doodsangst gedurende den dag Tevergeefs hebt gy een groot aantal voor gewende middelen gebruikt en tóch be staat er een echt geneesmiddel voor, lees hetgeen een Uwer landgenooten zegt: Mejuffroaw A. ZAALBERG, wonende Rembrandstraat 168 te 's Hage, deelt ons medeIk ben zeer verheugd dat ik spoedig genezen ben van myn uitwendige aambeien door het gebruik van Foster's Zalf. Deze aambeien hebben my lang doen lyden en alle hiervoor aangewende middelen bleken te vergeefs. Thans zyn ze geheel verdwenen na een enkel doosje te hebben gebruikt. Ik dank U van harte en zal de goede werking Uwer zalf gaarne bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Verzeker U dat men U de échte Foster's Zalf geeft, dezelfde die Mejuffrouw ZAAL BERG gehad heeft. Ze is te Gouda ver krijgbaar by de Heeren WOLFF Ca., Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A F 1.75 voor één of F 10. voor zes doozen. Verspreide Berichten. Ruslamd. Men seint uit Petersburg aan de Morning Post, dat volgens geruchten muiterijen zjjn uitgebroken onder het voetvolk te St. Peters- burg. Andere bladen melden, dat te Moskou drie bataljons aan het mniten sloegen. Te Kharkof, waar allo arbeid stil ligt, beloof den in een door 4000 personen bijgewoonde meeting de soldaten niet op het volk te zul len schieten. Het bericht, dat de Amerikaansche gezant zyn regeering gevraagd zou hebben om een wacht van marinesoldaten, wordt door hem tegengesproken. Duitschland. In het Pruisische huis van afgevaardig den is gisteren bekend gemaakt het besluit van den minister Von Budde, waarby het gebruik van alcohol door spoorwegbeambten gedurende den dienst wordt verboden. De resultaten der volkstelling, die in Ber lijn gehouden is, zyn, dat er in de stad Ber lijn blijken te wonen 2.033.900 menschen. In 1900 woonden er slechts 1.888 848, dat is dus in vijf jaar een vermeerdering van 145.052 zielen. Frankhijk. D 3 zaak van den suikerspeculant Jaluzot, oprichter van de spaarkas van de Printemps, zal op 28 December dienen. Op het ministerie van marine moet er op het oogenblik sprake wezen van het aftui gen van den kruiser „Chateau Renaud", ten einde er een jacht van te maken voor <^en president. Engeland. Sir Arthur Nicolson, Engelsch gezant a te Madrid, is benoemd als Engelands vertegen woordiger op de Marokko conferentie te Al^ecjras. De nienwe beul Pierpont heeft voor het eerst iemand opgeknoopteen dronkaard, die een anderen dronkaard had doodgestoken, OOSTENUIJK-HON» ARI JE In het Huis van Afgevaardigden hield de afgevaardigde Stein een rede over zjjn voor stel om de qnaeBtie van scheiding van Oos tenrijk en Hongarije en de vorming van een personeele nnie van beide landen dringend te verklaren. Minister-president Gantsch protesteerde heftig en leide onder andere, dat de motie niet anders ten doel heeft dan de monarchie te doen vallen. De Kamer kwam met de beraadslaging niet gereed en zal Maandag verder gaan. x. „Het onderwijs is een voorwerp van aan houdende zorg der regeering" staat er in de Grondwet, en sedert wy door de uitspraak der kiezers ook regeerders hm. hm zyn geworden zitten wy ook voor dat on- derwijs te zorgen zonder ophouden. In onze laatste raadszitting was het weer raak boor. Eerst kregen wy een adres van juffrouw Grendel, onderwijzeres aan het Dorp. De onderwijzeressen geven een deel van het handwerkonderwij8 buiten de gewone school uren 6n genieten daarvoor eene gratificatie van f 25 per jaar. Als er nu zoo'n nieuw juffie komt, zeggen we daar niets vanwe laten cr haar om vragen en ais ze 't ver geet, dan hoaden wij 't geld in den zak. Juffrouw Grendel schijnt er nu pas achter gekomen te zyn en nu vraagt ze er ook om. Goed, die gratificatie kan zt van ons krygen al zyn Bremmer en Blanken er tegen, maar non wil zoo'n ontevreden schepsel voor het vorige jaar ook die gratificatie hebben. De centen van 't vorige jaar waren op, doch B- en W., die misschien moeielyk zoo'n jong, hop8cb dametje iets kunnen weigeren hadden er iets op gevonden. We zonden ze nnföO geven en vervolgens f 25. Maar liefde (tot de centen) zoekt listEén van ons was zoo snugger op te merken, dat die juffrouw eens een poosje verlof heeft gehad voor eene ongesteldheid, die ze hoogstwaarschijnlijk in gemeentedienst heeft opgedaan en wy hadden een mooi motief om ze niet f 50, maar slechts f25 te geven. Voortaan zullen onze onder wijzers en onderwijzeressen wel oppassen niet ziek te worden, want vroeg of laat zullen wy ze daarvoor in hun portemonnaie straffen. Dat was onze eerste zorg voor het onderwijs al. Daarna hebben wy in ver band met de nieuwe onderwijswet besloten onderwijzers boven de 28 jaar, die getrouwd zyn of weduwnaar met minderjarige kinderen is, voor bnishuur f 50 te geven. Van die f 50 moeten nog percenten af, dus ze kunnen er een hokje van 17 of 18 stuivers voor huren. Piet Pothuizen verwoont dat ook zoo wat. Aanhoudende zorg voor het onderwijs, meneeren. Het volgende punt gaat beter. Schoolgeldheffing 3e kwartaal f 209,56. Of dat gedeeltelijk moet komen van arme tob- bers, die het met stuivers en dubbeltjes bjj elkaar moeten scharrelen, daarnaar vragen wy niet, dat valt niet onder onze aanhou dende zorg voor het onderwijs. By den be grotingspost verlichting, verwarming en schoonhouden der schoollokalen kwam onze aanhoudende zorg, opnieuw tot zyn recht. Collega Alblas stelde voor in de schoollokalen stofwerende olie te gebruiken de leerlingen en de onderwijzers zouden van de stofplaag bevrijd zyn. Onze medicus wees echter eens op de kosten daarvan. Nu, die vallen niet mee hoor. In Bodegraven zyn de jaarlyksche kosten voor zes lokalen met een gymnas tieklokaal f 15. In onze gemeente zou hst dus voor de 9 lokalen der beide openbare scholen ongeveer f 20 per jaar beloopen. Nu, die uitgave is ook wel wat groot, waar het het welzijn van rnim 400 kinderen betreft. Dokter vond dweilen beter. Ja, dat is ook goed, vooral als het ééns per jaar gebeurt Of het die eene keer goed gebeurt weet ik niet, na de mededeeling van een der wethou ders, dat een hoofd eener school de deur van zyn lokaal maar gesloten houdt, daar zyn werkster nog al een zeer ruime opvat ting van haar taak heeft en by de minste opmerking maar vraagt of meneer zich ver beeldt beter te kunnen dweilen dan zy. Na nog wat discussies over het witwerk in de scholen werden we eindelijk voor deze zitting ontheven van onze aanhoudende zorg. Nu kunnen wy in de volgende zitting aan den gang over een adres van den bond van schoolmeesters over het schoolgeld, net alsof die er meer verstand van hebben dan wy en dan nog een adres van het genootschap van schoolmeesters, dat is weer wat anders, over de premie, die ze voor het weduwen- fonds zullen moeten storten. Die twee adres sen zullen wy maar voor kennisgeving aan nemen, want het loopt bij allebei op schfi voor de bears uit. Misschien spreken wy dan nog eens over kinderen, die met kwalen behept zyn, die voor andere leerlingen na- deelig kunnen worden; nu daar ben ik niet op tegen om het eens over te hebben, want dat zon al raar moeten loopen als ons dat geld kostte, want van een schoolarts is hier vooreerst nog geen sprake Voor afwisseling hadden wy nog een ver- gnnningskwestie. De wijnhandelaar Laurusse had van Gedeputeerde Staten eene bijzon dere vergunning gekregen en daarvoor ver gunningsrecht betaald. Later kreeg hy van B. en W. vergunning en weer moest hy dokken. Nu vroeg hij beleefd van dat eerst betaalde vergunningsrecht gedeeltelijke te ruggaaf, wat niet meer dan billijk was. Gelukkig ie er in de Wet (dat jaweeltje) Igeen artikeltje te vinden, dat ons permiteert hem zyn geld terng te geven en wy zyn dus genoodzaakt J'geweest den man te lenr te stellen en wy moeten het geld honden. Heusch dat speet ons toch zoo. Tot slot behandelden wy nog de inkomsten der gemeente voor het' jaar 1906 en merk waardigerwijze heeft niemand getracht daarop aanzienlijke beknibbelingen voor te stellen, ja wy hebben het zelfs zoover ge bracht, dat wy de raming onzer inkomsten nog met f, 212,50 konden verhoogen. JAN WE8VEEN. 8 Dec. 1905. INGEBONDEN. Mijnheer de Redacteur Mag ik U^beleefd verzoeken 't volgende in nw blad te willen opnemen, naar aan leiding van een ingezonden stuk in uw courant van Vrijdag jl. Hoewel ik het mensch- lievend streven van den heer J. van den Heuvel zeer apprecieer, gevoel ik mij toch verplicht te doen opmerken, dat de persoon in kwestie L. Verhoek op 65 jarige leeftijd als seinboiswachter eervol nit den dienst der Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is ontslagen, met een jaarlyksch pensioen van 294 galden d. i bijna zet gulden in de week. Ik geloof dat onder deze omstandigheden de mededeeling dat de man werd ontslagen met een zeer klein pensioen, waarvan hy ter nauwernood de bnishuur kan betalen, geheel misplaatst is. Waarom de man in nood verkeert, kan hier voorloopig onbesproken blijven. Dankend voor de vorleende plaatruimte, Hoogachtend, S. D. BOON. Aan de Vrienden van Armenzorg. Een oude bedelaar klopt weer by u aan. Hij heeft zich niet voor te stellengy kent hem nog wel van verleden jaar- 't Is „Armenzorg" die om soepkaarten komt. Gy hebt misschien niemand voor uw soeplyst Armenzorg heeft wel 20 ieinanden gij hebt misschien geen tyd de kaartjes geregeld te laten bezorgen, de bezoekende leden van „Armenzorg" doen niet liever dan dat. Gy weet misschien wel iemand voor van daag niet voor morgen en geeft uw kaartjes die aan de gaande en komenden man den bedelaar „Armenzorg" weet er regel matig weg mee. Komt staat nu Armenzorg eens toe al de moeite aan het wel besteden van een soeplyst verbonden over te nemen hy doet het met piezier. Een- paar ouden vrienden zonden hun soeplyst reeds Volg hun voorbeeld. Gy kunt zo kwijt aan het adres van de H.H. C. LUGER, Markt. A. WARTÉNA, FiuwoelenBingel. J. W. BERKELBACH v. d. SPRENKEL, Gouda 9 Dec. '05, Wachtelstraat. Gemengde Berichten Ruim 10,000 meter (bijna 2 uur gaans) van Zandvoort, richting Noordwjjk, zit een schip op bet strand. Donderdagmorgen om halftien zijn drie sleepbooten uit IJrauiden er heen|vertrokken, om het schip af te brengen. In Zandvoort kan men het schip nauwe lijks onderscheiden zoover is het daarvan verwijderd. Het gestrande schip is een stoomboot met twee masten, Woensdagnacht op het strand geloopen. De lading bestaat uit steenkolen. Om drie uur Donderdagmiddag was 't reeds een uur aan 't ebben en zat het schip nog steeds vast. Er kwjim toen een dikke mist opzetten, waardoor de boot van Zandvoort af onzichtbaar werd. Men voorspelde storm. Er blyft niets anders over, dan de lading te lossen, wil men de boot los krygen. Nader wordt gemeld Het schip heet „Wabona". Het is een Engelsch schip, met kolen geladen, afkom stig van Leeds en bestemd voor Rotterdam. De sleepbooten, die bezig zyn het schip af te brengen, heeten de „Titan", de „Cycloop", de „Simson" en de „Assistent". (O. H. Ct.) Uit het water aan den Trekvliet onder de gemeente Voorborg is gisteren opgehaald het lijk van een 19jarig dienstmeisje uit den Haag, dat sedert eeuigen tijd werd vermist. Aan het hulpkantoor der posteryen te Doornenburg (Gelderland) is dezer dagen een Nieuwjaarskaart aangekomen, die 18 jaar onderweg is geweest. De kaart was name lijk te Ravenstein afgestempeld 30 December 1887. De geadresseerde is echter reeds ruim 15 jaar overleden Naar aanleiding van het in verschillende dagbladen voorkomend bericht, over het onder den blooten hemel vertoeven van een arm gezin te Eist (Betuwe) wordt ons ter wille van de waarheid het volgende gemeld Het hier bedoelde gezin noest wegens wan betaling van huur nit zijn woning worden gezet en reeds maanden te voren was het hun bekend, dat zy die moesten verlaten. De man maakt misbruik van sterken drank, terwjjl de vrouw een onverschillig en ver regaand slordig wezen is. Er is een poging gedaan om de kinderen des nachts onder dak te brengen, welke poging echter geheel door den onwil der ooders is mislakt. (Tel.) Door het vertrek van prof. M. W. F. Treob, voorzitter der commissie die te Ara sterdam eene coöperatieve waschinrichting voor arbeidersgezinnen wilde oprichten, Ijjdt deze commissie een groot verlies. Men zal zicb berinneren, dat de heer Joh. Ingenohl een voorloopig plan van een dergelijke in richting had gemaakt, die f 75,000 zon kos ten en waarvoor veel sympathie bestond. Naar wy vernemen, zal de voorloopige commissie, die het plan zon uitvoeren, bin nenkort eene vergadering houden, ten einde te trachten in de vacature, ontstaan door prof. Treub's vertrek, te voorzion en tevens t« beraadslagen op welke wyze men meer financieelen steun zou kunnen krygen. Tot nog toe is slechts oen bedrag van f 20,000 voor het plan disponibel. (Hbl.) Men meldt uit Schiedam Hedennacht om half een brak er hier brand uit in de Chemische Fabriek, firma Ter Horst en van Hasselt. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat een gebouw, de eigenlijke fabriek, totaal uitgebrand is. Het bijgebouw dat mede in brand geraakte werd door de brandweer gedeeltelijk be houden. Het vuur, af en toe in allerlei kleuren hoog opvlam.nend als bjj een ontploffing, was men na een paar uren meester. Twee werklieden der fabriek liepen brand wonden op. Zy werden naar het ziekenhuis gebracht. Hun kwetsuren zyn niet van ge vaarlijken aard. De verzekering bedroeg f 107,000. Men meldt uit Amsterdam By een antiquair alhier is gisteren door de recherche een man aangebonden, die een schilderstukje) te koop aanbood, dat eenige dagen geleden uit het Ryksmaseum werd vermist. Het schilderijtje is een Italiaansch primi tief van een oubekenden meester uit bet begin der 15e eeuw, voorstellende een ma donna met het kind. In een keurig Ijjstje van 3d bjj 22 c.M., een inturressant schil derijtje van misschien een f 2000 waarde. Het behoorde tot de collectie van prof. Lantz, tjjdelyk in het mnseum tentoongostold in een klein vertrok naast de zaal van het Kon. Oudheidkundig Genootschap. Aanvang's nam. ten 1 uur en 's avonds ten 6'/jj uur, in do Sociëteit „ONS GENOEGEN" te GOUDA. can nienwe leerlingen in het gebouw der School aan de Westhaven alhier op namiddags van 3—ft uur, (over voorwaarden van toelating zie aan plakbiljetten). Ouders en voogden worden er op attent gemankt, dat het verzoek om tusschentydsche afschrijving van leerlingen, alléén geldig i-, wanneer het schriftelijk ingedaan bij den ondergeteekendeminêteut veertien dagen vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. Namens de Commissie van Toezicht op de Stad8-Muziekschool, J. J. A. MONTIJN, Secretaris. Lange Tiende weg-, GOUDA. VRAAGT PRIJSCOURANT van onze is onmisbaar voor schoolgaande kinderen, want ze doodt direct alle levend onrein, verwijdert roos en schilvers en bevordert de haargroei en daarom wordt ze door HH. Profesoren voor oud en jong bizonder aan bevolen. Verkrijgbaar in Flacons met gebruiks aanwijzing van 25-35-40-50 en 75 cent bij KLEIWEG No. 2, GOUDA. In het VERLICHTING-MAGAZIJN Dubbele Buurt B 13, TELEF. 117, zijn voorhanden de nieuwste modellen Gasgloeilirklliranders. Gas Klectra Branders. KRALEN en ZIJDEN Franje. Enorme kenze gifterlje geëmailleerde deugdzaam en zindelijk. KOOKAPPARATEN, Wandcoinforcn, Salon Gastafeltjes en verder alles wat tot het vak behoort. Aanbevelend, Aanlegger van Gas-, Water- en Spreekbuizen. Verkr(jgbaar in ffesschen SO ets., 7K ct en 1 1.2& bff H.H. Apothekers en Drogisten Let op het merk ANKEItl F. AD. RICHTER Co., Rotterdam. Te Gouda bij C. LUGER, Apotheker Markt en bij WOLFF Co. Westhaveu 198 KOST SLECHTS 15 CT.PER LlTERFLESCH, IS VERFRISSCHEND.TERWUL VERMENGD MET WIJN Of LIMONADE, OIT EEN FIJNE DRANK GEEFT»- LEIDING WATER VEROORZAAKT SOMS Verkrijgbaar by M. M. BELONJE Jr., Gouda. jnAollffiDQnffl ^Bekroond* Tantoon- ■ÉFVVflHÉjf «teUingSnhoonmakcry ■UaKuifaBi i'Hago, Aug. 1BÜC Wereldberoemde Schoen - Appre- I tuur, Liparin, Satin ec«. ayn de beate 1 middelen voor het Bonder moeite I keurig poets' ran alle at/art en I gekleurd schoenwerk. Verl.rygbuar 1 by wink el iorit in nchoenwerk GrIbu- I wien, Drogerymi en4. Men lette 1 goed op naam en Fflbriekamerk. I Gcn.-Agent: W Vardemann Arnhem. I ZJ NICHTCAP >(HIE0AM Echte Oude Jenever P. HOPPE. Verkrijgbaar bjj PEKTE lts Jz. Let op eachet e* hmrkbrand-

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 2