ieux. I UIT ZONDERLINGE HUWELIJK. isjes MS, GOUDA. IEL. layer R&C’ ris Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 905. Dinsdag 19 December 1905. 44ste Jaargang. Zoon. Buitenlandse!) Overzicht. lamos. 9 ELLE 'ATER Löweabrau en 15 et. ASF0BNL1ZKN. 1TEN, 'IKELEN, vraagd .iter, lesch, iliteit. LOOIT. ÜEXMSGEllXG FEUJLLETOX. 1 besluiten ICMAN Zx ITERFLESCH; VERMENGD :,DIT EEN -EIDING- T SOMS IIEKTEN- s ÏELONJE Jr., toon voelt N, stiU'eltjes ak behoort. lodellen ■tra Branders I UZ. IN Franje, geëmailleerde )()6, een flink i minstens 6 jtter S aan ’t in i onder letter Spreekbuizen. AGAZIJN ster”, 1 13, van onzo blyven. „De vraag die zich met betrekking tot de conferentie vJ‘_i i:. mogendheid heeft in Marokl die niet worden betwist; id ander meubelstuk aanliep Vlug sloop er iets tusschen my en het bed weg, toen ik er by kwam. Ik meende een dear te hooren dicht gaan. Daarop was er een oogenblik stilte toen ik vervolgens myn handen uitstrekte, raakte ik met myn rechterhand het tafeltje aan, dat naast het bed van Margaretha ge plaatst was, en een oogenblik later voelde ik de lucifersdoos, dtö er op stond. Toen ik daarmede licht maakte, herhaalde zy dicht by mjjn oor „Zyn handen zijn op mijhij voelt op mijn gelaat, om te voelen of ik al dood ben I” De lucifer ontbrandde. Toen ik dien naar de kaars"bracht, keek, ik rond, en bemerkte voor het eerst dat er in den verst van my verwijderden hoek der kamer een tweede deur was, en wel een glazen deur, waardoor een binnenvertrek licht ontving. Toen ik aan deze deur voelde, bemerkte ik dat zij aan den anderen kant gesloten en de kamer donker was. Donker en stil. Doch was er niet iemand in die donkerheid en stilte verborgen Bestond er nu nog eenige twijfel, dat Mar garetha door iemand was genaderd, wiens banden haar aangeraakt hadden, terwijl het donker in de kamer was Twijfel Zy bestond omtrent dat het punt evenmin als omtrent eenig ander. Het vermoeden werd in een oogenblik tot zekerheid, een vereen- GOIINIIL CII(III\T Telefoon No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Dc BURGEMEESTER van Gouda brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz, te Rotterdam op den 15 December 1905 executoir zijn verklaard De kohieren no. 4 en 5 der belasting op be- drjjfs- en andere inkomsten, dienst 1905/6. Dat vöormeldp Kohieren ter invordering zijn ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat i*Jer, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. GOUDA, den 18 December 1905. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Do afgetreden minister van financiën, Austen Chamberlain, heeft in een dezer dagen gehouden publieke redevoering te Bradford, verklaard, dut het nieuwe Kabinet, met uit zondering van Sir Edward Grey en lord in de eerste plaats en vóór alles een HofcyRule-Kabinet is. AJten Chamberlain weet natuurlijk zeer IfjU/dat dit allerminst het geval is, en dat Öbt huidige Kabinet er niet aan denkt, de oplossing van het Home-Rule-vraagstuk op haar program te brengen. Maar Chamberlain Jr. treedt met zyn be wering volkomen in de lyn van Balfour er. Chamberlain Sr., die beiden ijverig han best doen, by de a.s. verkiezingen de Home-Rule- Quaestie op den voorgrond te schuiven. Ook de Engelsche pers wijdt breedvoerige besprekingen over het Geelboek. De „Times” zegt„De conferentie te Algeciras zal Duitsehland gelegenheid geven te toonen, dat het verkeerd begrepen wordt wy zullen ons verheugen met Duitsehland de boste botrekkingen te kunnen onderhou den, maar wy moeten Duitsehland, als alle mogendheden, niet naar woorden maar naar de daden beoordeelen, en zooals sir Ed- zelvigde den\reemdeling, die in de duister nis tusschen my en het bed was doorgegaan, met den man voor wiens tegenwoordigheid ik gevreesd had, als do tegenwoordigheid van een boozen geest in het sterfvertrek. Hy bevond zich heimelijk in het huis, om haar laatste oogenblik af te wachten, woorden af te luisteren, misschien een goede gelegen heid waar te nemen om de kamer andermaal binnen te treden en haar openlijk door zyn tegenwoordigheid te ontheiligen Ik plaatste my by de deur, vast besloten om hem, indien hy| naderbij kwam, in allen gevalle van hot bed terugteduwen. Hoelang ik in do duister nis van de binnenkamer bleef staren weet ik niet, doch er moet eenigen tijd verloopen zyn voordat do stilte, die er om my heerschte myn aandacht eensklaps tot zich trok. Ik wendde my naar Margaretha, en in een oogenblik waren alle vroegere gedachten uit myn hoofd verbannen door het schouwspel, dat zich nu aan my vertoonde. Er had een geheele verandering bij haar plaats gehad. Haar handen, die tot dusverre ^onophoudelijk in beweging geweest waren, /Jwgen stil op de dekens, haar lippen bewogen <ich niet, de geheele uitdrukking van haar gelaat was veranderd: de sporen van de koorts waren er nog zichtbaar op en toch was het koortsachtige uitzicht verdwenen. Wordt vervolgd. In den Duitschen Rijksdag heeft de radi cale afgevaardigde v. Gerlach met een enkel woord geklaagd over de uitzetting van den correspondent van het Handelsblad, Catz van Aalten en de arrestatie van Domela Nieuwen huis. Hy zeide dienaangaande: Wy hebben weinig vrienden in de wereld. Tot deze weinigen behoort Nederland. Vele Nederlanders wenschen in nauwere betrek kingen met ons te komen (P), byv. dooreen post-unie. Maar ook de Nederlanders stoot ifien af. Men had wel zuiver juridisch het ^7 recht, den gryzen Hollandschen socialist Domela Nieuvenhusz (sic) 18 dagen „einzus- pörron”. Maar is het dan altijd weder nood- zakelyk de Nederlanders aan de onaange naamste eigenschappen van Pruisen te her inneren P Ik herinner verder aan de uitwijzing van den Hollandschen journalist Catz van Aalten (sic) die'^lleen daarom moet zyn uitgewezen, omdat hy over de vleeschduurte had ge schreven en den heer v. Podbielski een grappenmaker had genoemd. De staatssecretaris graaf Posadowsky, die onmiddellyk na v. Gerlach sprak, roerde in zyn antwoord deze quaesties met geen enkel woord aan. al staan de regeeringsgebonwen in brand. Telegraaf- en spoorwegverbindingen zyn in handen der opstandelingen. Zulke berichten zyn wel geschikt om de ongerustheid over hetgeen in Rusland ge beurt, te vergrooten. V Na een uiteenzetting van de Marokkaan- sche quaestie, zeide minister Rouvier in de Fransche Kamer„Om te voldoen aan een verziek van den Maghzen is de aanvankelijk uitgestelde datum van 15 dezer niet gehand haafd. Ik meen te mogen verwachten dat de conferentie in de eerste dagen van Januari geopend zal worden. „Het Geelboek stelt ons in staat de poli tiek door Frankrijk in de Marokkaansche quaestie gevolgd in haar geheel voor te leg gen. Ieder onpartydig mensch zal daarin tevens een bewijs zien van de gematigdheid en de billijkheid van onze eischen. Frankrijk kan zich niet buiten de Marokkaansche poli tiek houdensedert de zestig jaren dat zy naburen zyn is Marokko voor Algerie steeds de voortdurende bron van troebelen en on rust geweest. Alles maakte het voor ons noodzakelyk te eischen dat dit aangrenzende land zyn verplichtingen jegens ons zou nako men. De Marokkaansche regeering toonde zich niet in staat haar eenvoudigste verplich tingen tegenover vreemden na te komen. De ongeregeldheden in het binnenland namen er steeds toe. Een belangrijk gedeelte van het Marokkaansche territoir was in opstand. De Maghzen was er daardoor zelfs reeds toe ge komen te verklaren dat hy de veiligheid van Europeanen niet kon waarborgen. „De rechtmatigheid onzer eischen is er kend door de mogendheden wier belangen in Marokko met de onze het gewichtigst zyn. Zy hebben erkend, dat de ernstige verant woordelijkheid van den Maghzen tegenover ons, gevoegd by onze bijzondere positie, ons het recht geven, in overleg met hen, niet slechts als pleiters maar ook als raadslieden by den Maghzen aan te komen. Zoo was de toestand toen Duitsehland tusschen beide kwam. „Er was geen reden meer voor misver stand over de werkelijke strekking van de voorstellen die onze gezant te Fez ter goed keuring aan den Sultan voorlegde, voor stellen die volstrekt niet de strekking had den in Marokko een stelsel in te voeren geïyk in Tunis. Nimmer hebben wy het by den Maghzen doen voorkomen alsof wy do mandatarissen van Europa waren. Saint René Taillandier heeft de hem toevertrouwde zending volkomen correct uitgevoerdwy hebben dus slechts ons zelven getrouw te De maatregelen die de Russische regee ring neemt om het verzet der revolutionaire partyen te breken, baten niet veel. De lei ders der Petersburgsche arbeidersvertegen- woordiging werden gevangen genomen, maar de arbeidersraad blyft bestaan, geeft bevelen, vaardigt circulaires en besluiten uit. De minister Durnovo bedreigt straffen tegen de stakende telegraafambtenaren, maar de staking duurt voort. De Bond der Bonden is ontbonden, maar het bestuur roept een nieuwe conferentie byeen to Mos kou. Erger is het, dat de regeering geen macht bezit om haar besluiten uit te voeren. Daarvan zyn de toestanden in Petersburg en Moskou het gevolg. Maar evenzeer die in de Oostzee-provincies. Het Keizerlijke besluit, waarbij een gou- verneur-generaal voor die provincies wordt benoemd, die met vertegenwoordigers der stenden en steden een bestuur moet vor men, is te laat gekomen. Het blyft een doo- de letter. De staat van beleg in.Lyfland afgekondigd kan, door gebrek aan troepen, niet effectief worden gemaakt. Een verzoek aan den gouverneur van Lijfland om oor logsschepen naar Riga te zenden, kon niet worden ingewilligd, omdat de marinetroe- pen niet vertrouwd werden. En zoo slaat dan in de Oostzee-provin- ciën, Lyfland, Koerland, Esthland de vlam overal uit. De berichten uit dat deel van het Ryk zyn zeer verontrustend. Riga is geheel van het overige deel des Rijks afge sneden. Alle fabrieken staan er stil. De ar beiders zyn gewapend en beletten de nade ring der stad. Op alle schepen is het werk gestaakteveneens op de spoorwegen. Over- voordoet is eenvoudigiedere 7----,haar rechten, iepere mogendheid kan er haar belangen doen gelden, die behoo ren te worden geëerbiedigd, maar wy moe ten de conferentie wyzen op don byzonderen aard van onze rechten en op het gewicht van onzo eigen belangen. Het gaat hier niet om een Marokkaanscn-Algiersche grensquaestie dit blyft uitsluitend tot het ressort yan Frankrijk en Marokko behooren. De eigen aardige positie die wy in Marokko innemon inliet alleen het gevolg van onze nabuur schap ons recht bestaat daarin dat Frank rijk in Noord-Afrika de Mohammodaanschp natie vertegenwoordigt, en dat wy daarom gerechtigd z(Jh een plaats te eischen te mid den van het Ryk van den Cherif met zyn op traditie berustende maóht, waaraan door allen gehoorzaamd wordt, en anderzijds ons er van te verzekeren dat deze regeering er nooit toe zal komen haar gezag te gebruiken om ons grondgebied te bedreigen en de rust in onze kolonie te verstoren. „Laat ons verder der conferentie overwe ging vragen van onze belangen, die onder de Europeesche een der voorname plaatsen in nemen. Op het gebied van economistische activiteit en van vrye concurrentie bewijzen onzo verdragen met Engeland en Spanje en onzo overeenkomsten met Duitsehland, dat wy oen liberaal stelsel wenschen, dat een vol komen waarborg geeft van gelyke behande ling van alle commercieele en industrieele ondernemingen. „By de onderhandelingen die tot een overeenstemming met Duitsehland hebben geleid zyn al onze rechten wel niet erkend, maar hebben we ons die toch voorbehouden. Die onderhandelingen mogen met moeie- lykheden zyn gepaard gegaan, toch wenscb ik acte te nemen van den uitslag ervan dat Duitsehland en Frankrijk er in geslaagd zyn de eerste stappen te doen tot regeling der moeilijkheden, die een oogenblik hunne be trekkingen minder goed schenen te zullen maken. „De buitenlandsche politiek van Frank rijk is gemakkelyk als volgt te omschrijven trouw aan de alliantie, die volkomen onge schonden is gebleven, en aan vriendschaps banden die het dierbaar zyn, denkt Frank rijk, vertrouwend op zichzelf en met de ken nis van den adel zyner geschiedenis en van zyn toekomst, er slechts aan zyn rechten en belangen te handhaven.” Met 501 tegen 51 stemmen werd besloten de beraadslagingen over dit onderwerp te sluiten. 138) Er was nog een van de af wezigen - - een tegen wiens komst het sterfbed moest gevrij waard worden een, wiens tegenwoordig heid als een pest en een geesel geducht werd. Mannion I waar was Mannion Ik zat aan het raam, vast besloten om in myn eenzaamheid het einde aftewachten, terwijl ik werktuiglijk myn aandacht vestigde op de oogen die my onophoudelijk aanstaarden toen het gelaat van Margaretha eensklaps v uit myn oog scheen te verdwijnen. Ik schrikte en keek op. De kaars die ik aan het andere einde der kamer geplaatst had, was zonder dat ik het gemerkt bad, in de pijp gebrand en op het punt van uittegaan. Ik snelde toe om de andere kaars, die er op tafel naast lag, aantesteken, doch kwam te laat. De pit flikkerde nog eens voor ’t laatst op en het werd donker in het vertrek. Toen ik onder de verschillende voorwerpen, die op de tafel stonden, naar een doos lucifers zocht, werd Margaretha’s stem weder krachtiger. .Onschuldig I onschuldig I” hoorde ik haar akelig in de duisternis roepen. „Ik wil zweren dat ik onschuldig ben, en vader zal het zeker ook wel willen doen. Onschuldige Margaretha 1 O, zoo onschuldig Zy herhaalde deze woorden telkens en telkens weder, totdat het hooren daarvan al myn zinnen in de war scheen te brengen. Ik wist haast niet wat ik aanraakte. Eens klaps hield ik van zelf met zoeken op, ik kon niet zeggen waarom. Had er in de kamer iets plaats gehad P i.Was er meer doorstrooming in gekomen, alsof er een deur open gedaan was Bewoog zich daar iets over den grond Had Margaretha haar bed verlaten Neen I de sombere stem deed zich nog onafgebroken hooren, en wel op denzelfden afstand van my. Ik begaf my naar een latafel, die dicht by het raam stond, om daarin naar lucifers te zoeken. Ofschoon de nacht op zijn donkerst was en het huis midden tunsphen twee gas- lantaars stond, was daar toch een schemering van licht te zien. Ik keek van bet raam de kamer in, en meende dat ik by he|f bed iets als een schaduw zag bewegen. „Breng hem wegl” hoorde ik Margaretha op gillenden uitroepen. Zyn handen zyn op myhy op myn gelaat, om te voelen of ik al dood ben 1” Ik liep naar haar toe, terwyl ik tenge volge van de duisternis tegen het een of Telefoon No. 89 ADV ERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur des midd. s

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1