HET ZOWmiNGE ITS. tr - Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ixtract Woensdag 20 December 1905. 44ste Jaargang m Buitenlandse!) Overzicht. 1 antsch nmagazljn, 30. en, FE U ILLETO V REVMSGEVTNG. Xo. 9906. I like «oep. omplete soep ied schoenwerk s J’ dubbele flesch i hn. Rotter ’am MAN Zn yropfbi a a; r IMer- te, Zaltbomme ardain. Kleiwegsteeg. 'he Scrum. OENEN ENZ. I.IK IMIli: COURANT ieten werk. UIS” ARDEMANN de Echt» iMUnwr I pn ia don I naam dn I «vaardigt I woreldbe-1 >r* StoU-1 feletoon Sio. S2. De Uitgave dezer Courant geschiedt, dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Telefoon No. S2 ADVER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 139) Haar oogen waren bijna gesloten, haar snelle ademhaling was rustig en langzaam. Wat had deze in het oog loopênde verande ring te beteekenen F Herstel? Was het mogeljjk Toen de geachte daaraan zich van mj meester maakte, begon ik mjj uitsluitend bezig te houden met gadeslaan van haar gelaatik zou voor geen geld van de wereld het bed voor een oogenblik hebben willen verlaten. De eerste schemering, die het aanbreken van den dag verkondigde, viel flauw door het raam, voordat zich weder een verande ring voordeed, voordat zy lang en zwaar adem haalde en haar oogen langzaam open deed en op mjj vestigde. Die blik was zeer zonderling en verschrikkelijk om te aan schouwen, want het was de blik, die haar van nature eigen was, de kalme blik van zelfbewustheidzooals die in vroegeren tijd altjjd geweest was. Dit duurde slechts een enkel oogenblik. Zij herkende mij, en dadelijk vertoonde zich een uitdrukking van •letoltering en schaamte op haar gelaat. m. ANDV00RT, >0RT, J. S. 1, A. DROST, FF. Ik gekookt t voor da- ilepels van late) Al» «val van jobruiken. *B.T Reuter seint uit RomeIn de Kamer deelde Fortis mede, dat het ministerie ontslag heeft gevraagd de zitting der Kamer werd verdaagd. De koning ontving heden de presidenten van den Senaat en van de Kamer. Een part- tel. uit Hamburg meldtDe berichten uit de Oostzee-provincifin luiden boe langer hoe ernstiger. Overal heerscht op roer en anarchie. Uit Petersburg wordt be richt, dat de ministeries van binnenlandscbe zaken en van oorlog gisteren twee koeriers met depeches hebben afgezonden naar den gouverneur van Reval met verzoek de depe ches naar Riga door te zenden. Alle schepen echter weigerden de koeriers op te nemen, daar de revolutionairen dreigden elk schip, dat zich in dienst der regeering stelde, in den grond te boren. Ten slotte werden de depeches door twee bewapende regeerings- stoombooten, naar Riga gebracht. ’treffen welbekend IT-ELIXEH brieksmerk). radicale en an alle, zelfs «ge zenuw- ontstaan door gdigen leeftgd swakte, Bleek Hoofdpjjn Mangpjjn vermogen iz. - Uifr- Volgens een bericht uit Riga aan de Hamb. Corr. beeft een conducteur van den Petersburgsche sneltrein meegedeeld, dat de militairen tot de revolutionairen zijn over- geloopen, dat de stad werd beschoten en op verschillende plaatsen in brand stond. De Duitschers hebben een burgerwacht gevormd. Enkele winkels, die zelf een bewakingscorps in dienst hadden genomen, waren geopend. Belastingen worden nergens betaald. Te Mitau zouden bij straatgevechten driehonderd inwoners gedood zyn. In Warschau zou de bevolking weer in opstand zyn gekomen. Uit Hamburg en Bremen gaan stoomboo- ten naar Riga om de in gevaar verkeerende Duitschers af te halen. De Duitsche regeering sehynt voornemens ter bescherming der Duitschers oorlogssche pen naar de Russische Oostzeeliavens te zen den. De mededeelingen van graaf Witte aan den correspondent van de „Daily Telegraph” hebben het „Berliner Tageblatt” aanleiding gegeven tot een bespreking, waarin het blad zegt: Witte heeft gesprokenvoor de eerste maal sedert hy als minister-president is op getreden. Hy heeft zelfs openhartig gespro ken, en en de wereld niet alleen zyn voor nemens en plannen, maar ook z\Jn meening over de dreigende gevaren medegedeeld. Hij beeft niets verzwegen, en hy erkende vooral dat hij zich bedrogen had in zyn verwach tingen op den steun der Russische maat schappij en vooral van het liberale gedeelte. Nog meerhij heeft niet verzwegen, dat hij zonder dien steun niet in staat zal zyn de moeielykheden baas te worden, zoodat hem niets zal overblyven dan heen te gaan, als de Russische intellectueele maatschappij niet van houding veranderten dat zou onge twijfeld de instelling van een reactionairen redacteur ten gevolge hebben. „Dit is een beroep op de openbare mee ning. „‘Witte treedt op als aanklager dier krin gen in de Russische maatschappij, wier mede werking hy meende te kunnen verwachten, van de liberale, niet van de revolutionaire groepen. „Maar de vraag is als Witte thans er kent dat hy zonder den steun en de mede werking van de liberale groepen der maat schappij niets kan tot stand brengen, wat heeft hy dan gedaan om die symphathie, die is „niets”. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie zijn gelegd verzoeken met bijlagen van 1. P. van der Pol firma Daalmans en Co., te Gouda om vergunning ie. tot uitbreiding der Koninklijke Stoomwasscherij >De Rijzende Zon’’ door bijhouw en 2e tot oprichting eener Chemi sche Wasscherij gedreven door eene stoommachine van 15 P.K. op de perceelen gelegen te Gouda aan den Fluweelen Singel, Kadastraal bekend Sectie A Nos. 3400 en 1667. 2 W Bokhoven te Gouda om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor van 13 P K voor de in baweging brenging van werktuigen ten be hoeve van zijn bedrijf in de timmermanswerk plaats op het perceel gelegen aan het Jaagpad achter de perceelen Wijk Q Nos. 29 en 30, Ka dastraal bekend Sectie A No. 3570. Dat op Dinsdag den 2 Januari 1906, des na middags ten 1 Va llre °P het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 19 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd. R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Zy deed vergeefsche pogingen om haar handen op te lichten, welke den geheelen nacht zoo in de weer geweest waren en nu zoo werkeloos nederlagen Een flauwe wee klacht kwam over haar lippen, en zy keerde het hoofd langzaam op het kussen om, als om haar gelaat voor my te verbergen. „O, myn God 1 myn God I” prevelde zy op zachten, klagenden toon. „Ik heb zyn hart gebroken, en hij komt nog hier om my goed te doenDit is erger dan de doodIk ben te slecht om vergiffenis te ontvangen verlaat myverlaat myO, Basilius verlaat my, opdat ik kan sterven 1” Ik sprak tegen haar, doch hield er byna dadelyk mede op en onthield my zelfs van het’ uitspreken van haar naam. Alleen door het geluid myner stem klom haar lyden in hevigheid. De wanhoop der ziel, hevig wor stelende met de toenemende zwakte des lichaams, uitte zich in woorden en uitroepen, die boven alle beschrijving vreeselyk waren om te hooren. Ik zonk naast baar bed op myn knieën nederde kracht, die my uren lang geschraagd bad, begaf my in een oogen blik, en ik barstte in een vloed van tranen uit, toen ik myn lippen bewoog om myn smeekgebeden voor haar op te zenden. Het waren tranen, die my niet tot schande strek ten, want ik wist, terwijl ik ze stortte, dat ik haar vergiffenis geschonken had I schappij niets kan tot stand brengen, UM AS- hulp te verdienen En het antwoord hierop „niets”. iuieouuicii uuk is iwi vcruiyi 111 imim iieiu „Wel is waar heeft Witte getracht eenige dierbaar geworden, nu zyn dochter er met De schemering begon in helderheid toe te nemen. Gelyk het vriendelyke licht van den nieuwen dag zich liefelyk over haar bed verspreidde gelyk de frissche morgenkoelte met haar verwarde haarlokken, die over het kussen uitgespreid lagen, speelde, zoo begon haar stem langzamerhand meer kalmte te verkrijgen en haar lichaam meer en meer tot rust te komen. Doch zy wendde haar gelaat niet wed*r naar my toe, niet, toen de razende woorden van wanhoop minder en zachter werden niet, toen de laatste flauwe smeekbede tot my om haar te ver laten ten einde eenzaam te sterven, zooals zy verdiende, in een langdurig snakken naar adem eindigde. Ik wachtte daarna, wachtte een geruimen tyd, sprak daarop zachtjes tot haar, wachtte toen andermaal, terwyl ik haar nog hoorde ademhalen, doch met ieder oogenblik langzamer, en sprak daarop ten tweeden male tot haar, luider dan vroe ger. Zy antwoordde niet en bewoog zich niet. Sliep zy misschien Ik kon het niet zeggen. Iets scheen my terug te houden om naar den anderen kant van het bed te gaan om haar gelaat aan te staren, zooals het van my aflag, bijna geheel in het kussen verborgen. „De zon begon meer en meer te rijzen en verspreidde een liefelQken glans in het ver trek. Ik hoorde het geluid van haastige e*n Italiaan getrouwd is. Heeft op zyn afscheid van het Parlementaire leven ook spijt invloed gehad, omdat hy niet in het nieuwe ministerie is opgenomen Het kan zyn, maar er is den laatsten tyd nauwelijks eenige sprake van geweest, dat hy in aan merking kwam. Misschien zyn ’t zyn on vermoeide en vinnige aanvallen op Enge- lands imperialistische buitenlandsche politiek geweest, Welke hem voor aan regeeringspost onaannemelijk maakten, vooral sedert onder den invloed van Rosebery, iemand op wien Labouchere het weinig begrepen had, het imperialisme ook onder de liberalen zoo sterk vertegenwoordigd is. Hoe dit zy, terwyl er by de vorming van het vorige liberale mi nisterie nog aan hem gedacht is, nu werd er van hem niet gerept. Maar in en vooral buiten het Parlement, onder de lezers van de Truth, heeft zyn groote verdienste voor de openbare zaak, zyn onverschrokken aan val op al wat hy aan onrecht zag, toch groote waardeering gevonden. Te Kristiania heeft men zich bet lot der werkeloozen aanstonds aangetrokken. Don derdag stond het Storting 60,000 kr. toe, om een begin te maken met de voorbereidselen voor een verbindingsbaan tusschen het oos- telyke en westelijke spoorwegstation. En dienzelfden dag bewilligde de gemeenteraad 28,000 voor werkverschaffing. Tevens be sloot hy aan te dringen op spoedige indie ning van een voorstel om een nieuw water reservoir aan te leggen, waarvoor 280,000 kr. is uitgetrokken. Voorts zal er spoedig begonnen worden met bet grondwerk voor een nieuwe school pin in Noorwegen stelt men er een eer in van de scholen flinke gebouwen te maken. V Rouvier heeft Zaterdag een groot succes behaald in de Fransche Kamer met zyn mededeelingen over de Marokkaansche quaes- tie. Na de verschijning van het Geelboek, waarin de offlcieele stukken door Frankrijk gewisseld, met groote zorgvuldigheid byeen waren gebracht, kon de redevoering van Rouvier uitklinken in een groote patriot tische betooging. Rouvier wees er op, dat het Geelboek in staat stelt de rechtmatig heid der Fransche eischen en de gematigd heid van zyn optreden te beoordeelen. Maar het Geelboek toont tevens, met hoeveel moeilijkheden en bezwaren hierbij rekening moest worden gehouden. De rechtmatigheid der Fransche klachten werd door de mogendheden erkend, zy zagen in dat Frankryk recht had in Marokko optetreden, niet als gevolmachtigde, maar voetstappen, die zich langs de straat bewo" genzy hielden onder het raam op, en een stem, die ik herkende, riep my bij myn naam. Ik keek het raam uitmynheer Bernhard was eindelijk teruggekomen. „Ik kon niet eer terugkomen,” zeide hy „het geval was hopeloos en ik durfde er niet van daan gaan. Gy zult een sleutel op den schoorsteenmantel vinden liggen gooi rtiy dien toe en ik kan er zelf inkomen. Ik heb hun, voordat ik weg ging, gezegd, dat zy den grendel niet op de deui* moesten doen Ik voldeed aan zyn verzoek. Toen hij de kamer binnenkwam, dacht ik dat Margaretha zich eenigszins bewoog, en ik gaf hem een teeken om geen leven te maken. Hy keek naar het bed, zonder eenig blijk van verwon dering, en vroeg my fluisterend, wanneer en hoe de verandering bij haar plaats gegrepen had. Ik zeide Jiet hem met een paar woor den, en vroeg, of hy zulke veranderingen als by haar in andere gevallen wel eens meer waargenomen had. „Vele", antwoordde hy, „vele veranderin gen, die even zonderling waren en de hoop deden herleven, die ik echter nooit heb ver wezenlijkt gezien, Verwacht het ergste van de verandering, waarvan gy getuige geweest zyt; het is een ongunstig teeken.” {Wordt vervolgd. liberalen te bewegen in zyn kabinet te tre den maar hy wilde zich niet aansluiten by hun program. En zyn regeering toonde niet den minsten tact, d^ eene fout volgde op de andere, voortdurend kwamen reactionaire gevoelens en denkbeelden voor den dag, en daardoor joeg de regeering de liberale groe pen der maatschappij tegen zich in het har nas. Daarom wilden en konden de gema tigde groepen den minister Witte en zyn kabinet niet steunen, omdat zy zich van zyn optreden, in zulk een bewogen tyd als Rus land thans doorleeft, geen resultaat voor stelden. Zoo is de zaak feitelyk en niet zooals Witte het wil doen voorkomen. Hy heeft de samenwerking met de maatschappij ge weigerd. Zyn onjuiste meening was, dat de Russische maatschappij, op het zien van de revolutionaire neigingen van het proleta riaat door zulk een schrik zou worden be vangen, dat zy dringend verlangen zou naar reactie. „Dat is niet gebeurd. „En ook de beschuldiging, dat de burger lijke partijen niet wisten wat zy wilden, was ongerechtvaardigd. Integendeel, zy hebben een duidelijk programma ontwikkeld en haar leidersStruve, Hessen, Eugen Troebetzkoi, hebben herhaaldelyk gewezen op het gevaar van den koers, dien de revolutionnairen inaloegen. De regeering heeft echter de ver standige woorden van die mannen in den wind geslagen zy stond eerst vrijheden toe, to-en de groote staking haar daartoe dwong, en deed dat op een wyze, die deed vreezen dat zy die concessies wel spoedig zou terug nemen. Nog steeds heeft zy haar vroegere, dubbelzinnige, onoprechte staatkunde niet opgegeven. Thans moet zy zelf de gevolgen daarvan ondervinden en zy beeft niet het recht de liberalen, die aan dezen toestand geen schuld hebben, verwijten te doen.” Klaarblijkelijk is dit opstel afkomstig uit de zoogenaamde Russische Zemstvo-kringen. En. daar het een antwoord op Witte’s be schuldiging is, meenden wy ook dit weder woord te moeten medeelen. Met Henry Labouchere zal het volgende Engelsche Parlement een zijner bekendste figuren en een van zyn geestigste sprekers missen. Hy is sedert 1880 afgevaardigde van Northampton geweest, maar al vroeger, vóór 1870, heeft hy korten tyd in het Par lement gezeten. Nu is hy 74 jaar, zoo schryfi hy uit Florence aan zyn kiezers, en vindt dat het district jonger krachten noodig heeft. Misschien ook is het verblijf in Italië hem

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1