tcap I F ÜII ZONDERLINGE IWJL I 'S. I i tana. No. 9011. Donderdag 28 December 1905. 44ste Jaargang ÏTIEN Uuitenlandsch Overzicht. FEV1 LLETOX. nen enz. ERS Jz. tscli lagazljn, I u. e Jenever machine, waardoor het aangrenzende Metro- e» hwkbraud. Telegraaf-agentuur ■i gratis ge- adelaar sedert dien tjjd schoen werk DA G B O E K. Scrum. Wordt vgroolffd.) n werk. PPE. ar bg 9 ets., 7/S ct en Drogisten KEK! otterdam. I, Apotheker ssthaven 198 siwegsteeg. rma 1AL geknipte le plaat. (EU atroon. JH1LD- IE-- E - - - i» ii' De Deutsche Tageszeitung meent reden te hebben te veronderstellen, dat de reeds zoo lang urgente quaestie der presentiegelden voor den Rijksdag, waarop ook by do jong ste debatten weder is aangedrongen, nu door de regeering wordt overwogen. Zelfs meent men dat een bezoek van het bekende Rijks- daglid Spahn, thans tot een hoogen rechter lijken post geroepen, aan v. Bülow daarmede verband houdt. Zooals men weet, belet art. 32 van Te Ryksgrondwet dat Rijksdagleden bezoldiging of schadeloosstelling genieten (feitelyk ook uit partijkassen) en de voorstellen tot ver andering van dit artikel zyn steeds door den Bondsraad verworpen, die in deze flnancieele positie der rijksdagleden een tegenwicht togen het algemeen kiesrecht meende te zien. Sedert 1884 hebben de leden gedurende de zitting van den Rjjksdag vry reizen tusschen Berlyn en hun woonplaats (vroeger door het geheele Telefoon N*. 8» A 1) V E R T E N T I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. X Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. i voegsel, rkomende TRONEN p. tegen krygbaar aag. pol-hötel in brand geraakte. De brand werd spoedig geblnscht. In het wapenmagazijn van Brabetz werd een poging tot plundering gedaan, doch zonder succes. Zondagmorgen werd het schieten gestaakt. Tot Zondagmorgen waren er ongeveer 200 man gewond het aantal dooden is nog niet bekend. De Petersburgsche meldt Sedert Zondagmorgen vuurt de artillerie op de barricades. De brandweer stak de barri cades in brand. De botsingen, die eerst op de Twerskaja, en daarna in andere straten plaats hadden, werden bijzonder heftig op den Twerskoi-boulevard en in de aangren zende straten. De opstandelingen wondden 20 gendarmes. Volgens de jongste opgaven werden Zaterdag 500 personen gewond, Zondag nog veel meer. Des avonds ontstonden ook in de voor steden botsingen. Op de Ivetenka werd een bom geslingerd. De stations zyn door troepen bezet. De Sojus Sojusef de Bond der Bon den besloot de algemeene staking te handhaven, maar aan den gewapenden op stand niet deel te nemen. 7an particuliere zyde wordt bericht dat de post- en telegraafambtenaren te Lodz het werk hervatten. Da stad is rustig. Van particuliere zyde uit Warschau Een Maandag gehouden vergadering van tele graafambtenaren besloot by meerderheid van stemmen de staking op te heffen. De dienst is hervat. Twee-maanden zijn er f verloopen, en ik weet nu niet meer van he’m dan ik toen van hem wist. geljjk aan dien, welken ik Mannion bad zien om hebben, toen hij by het graf van Margaretha naar my toetrad. Meer dan dat kon ik niet ontdekken, zonder de straat overtesteken. De voorbijkomende rijtuigen en voetgangers verhinderden my telkens om hem van de plaats, waar ik stond, te zien. Was de gestalte, welke op die wyze slechts nu en dan te zien was, de gestalte van Mannion en volgde hy werkelijk myn spoor? Toen het vermoeden, dat het zoo was, zich by my versterkte, kwam eens klaps de herinnering van de bedreiging op het kerkhof„Gjj moojjt u achter uw familie en vrienden verschuilen, ik zal u treffen door de dierbaarste en braafste van hen!” by my op en bracht een gedachte met zich mede, die my aanspoorde om onop houdelijk voort te gaan. Ik keek niet meer om, terwijl ik nu voortliep, want ik dacht „Als hy my achtervolgt, dan moet en wil ik hem niet ontwijken het zal het beste gevolg van myn vertrek zyn, dat ik dien noodlottigen man met my medevoer, en hem op die wyze ten minste ver van myn familie en van myn huis verwyderl” Zoo bleef ik steeds recht doorloopen, ver haastte ik myn schreden niet, en keek ik ook niet weder om. Op den tyd, dien ik be paald had, verliet ik Londen om naar Corn- iaantje, ouders J. Meyer. '»E. H.Ngpels. van der Poet rins Johannes, van Loon. rina, coders H. P. D. Boot Rijk). Volgons gomeld blad zou men nog aarze len of men reeds aan dezen Ryksdag of eerst aan den volgenden deze presentiegelden zou doen deelacbtig worden. Een ander blad vindt het kleingeestig om alleen presentiegelden te betalen en geen vaste bezoldiging. De leden van den Rijks dag, die herhaaldelyk onvoltallig is, hebben het daar anders wel uaar gemaakt. De redevoering van Sir Henry Campbell- Bannerman en vooral het gedeelte dat be trekking had ap de verhouding tot Duitsch land, heeft in het Duitsche Ryk een goeden indruk gemaakt. De Frankfurter Zeitung zegt daarvan „Dat is zeer te waardeuren, en by de in (Ingeland heerschende stemming een bewijs van moed, een toeken dat de nieuwe minister-president in tegenstelling met zyn voorganger een man is, die geen vrees kent. Men zal in Duitschland zyn woorden weten te schatten op de rechte waarde.” De Voss. Ztg. wijst er op, dat ook lord Lansdowne vriendschappelijke betrekkingen met Duitschland wenschte, maar dat hy overschreeuwd werd door Jozef Chamber- lain, wiens op vreemdelingenhaat en handels- nayver steunende protectionistische politiek de oorzaak van veel kwaad is geworden. Men beweert zelfs, volgéns de Voss. Ztg., dat Balfour juist thans is afgetreden, omdat hy niet aan het hoofd der regeering wil staan, wanneer de lastige Marokkaansche quaestie op de Europeesche conferentie ter sprake moet komen. Het blad vermoedt, dat de onderhandelingen een beter en gladder verloop zullen hebben, wanneer een liberaal ministerie te Londen aan ’t bewind is. Want Engeland moge als vriend van Frankrijk ter conferentie komen, het heeft nu getoond, ook een vriend van Duitschland te willen worden. Daarom zullen alle pogingen, oin de goede betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland te herstellen, in beide lan den met voldoening en vreugde worden ver nomen. Het blad verwacht bovendien van de nieuwe Engelsche regeering dat zy wel wat beters te doen zal hebben, dan oorloge- geschreeuw aan te heffen of le steunen. De financiën moeten geregeld wordende uitgaven, die in tien jaren tyds met 50 pCt. zyn vermeerderd, moeten worden bezuinigd de volksschool moet op eenen nieuwen grond slag worden gebracht, vry van confes- sioneelen invloed de drankwet moet worden gewyzigdvoor de arbeidsloozen moet wor den gezorgdwijziging van de wet op den wallis te gaan, zonder eenige poging aan te wenden om myn vertrek te verbergen. En ofschoon ik wist, dat hy my zonder eenigen twijfel zou volgen, toch zag ik hem niet weder, toch ontdekte ik geen enkele maal, hoe dicht of hoe ver hy achter my was. Op alle punten in Moskou waar Zaterdag de barricades door de troepen opgeruimd werden, richtten de opstandelingen nieuwe op. Bretskaja is tot aan het station vol met barricades. Op het Strastnoi-plein zyn opnieuw kanonnen opgesteld. Aan den karpervijver in de Bronnejastraat, by de Karesnygrjad van de Petrowski- en Twerskoi boulevards werden schoten gewis seld. tusschen de opstandelingen en de troepen. In het leeggeroofde wapenmagazijn van Thorbeck ontplofte ’s nachts een helsche De staking in Petersburg is zoo goed als ge ëindigd. Gister namiddag hebben alle zet ters den arbeid hervat. De treinen op de lyn naar Warschau vertrokken eergisteren zonder militaire bedekking. In de arbei- derswyken werd eerghter herhaaldelyk be proefd de orde te verstoren. Eenige tram lijnen zagen zich genoodzaakt den dienst te staken. Een samengeschoolde menigte werd met de blanke wapens uiteengedre\en. Te Wiborg moesten de Kozakken vuren om de door arbeiders tegengehouden tramwa gens te bevrijden. Over het algemeen is de stemming onder de stakers zeer gedrukt. Vijftienduizend arbeiders hebben het werk hervat. Er zyn nog 48.000 arbeiders in sta king. Op alle punten, waar in Moskou tegen de socialistische revolutionairen wei d gestreden, behaalden de troepen gemakkelyk de over winning. Het gevecht van Zaterdagnamid dag op de buiten-Twerskajo by het Brester station, Waarbij geschut en maxims werden gebruikt, duurde twee uur. Men zegt, dat de revolutionnairen zeer groote verliezen hebben geleden. De nacht van Zaterdag op Zondag ging kalm voorby Zondagvoormid dag werd aan het Brester station het ge schut weder in werking gesteld. In de bin nenstad heerscht volmaakte rust, Het flinke optreden der regeering maakt een diepen en by het meerendeel der bevolking gunstigen indruk. Het „Petersburgsche Telegraaf-agent schap" bericht dd. 25 Dec,'uit Moskou: Toen heden tegen 11 uur ’s voormiddags van het station Perowo van de Moskou- Kazanlyn 300 man van de revolutionnaire militie in een specialen trein aankwamen, verzamelden zich by de loeomotievenloods 2000 stakende arbeiders, onder welke een paar honderd man van de revolutionnaire militie. De menigte maakte zich meester van de winkels van levensmiddelen in de buurt en schoot op de by het station opge stelde troepen, die daarop een kanonvuur openden. Tegen 1 uur ’s namiddags brandde een gebouw af, waarin een winkel van levensmiddelen werd gehouden- Het in de buurt gelegen Nicolai-station werd intus- schen door revolutionnairen uit de werk plaatsen van de Jaroslow-lyn beschoten. Een afdeeling grensdienst beantwoordde dit van af het dak van het station. De stations Ljoeberzi en Perowo, waarboven roods vlag gen wapperen, zyn in handen der opstande lingen. 19 October. Myn terugblik is ten einde. Ik heb de geschiedenis van myn dwalingen en rampspoeden, van het verkeerde dat ik gedaan, en van de straf, die ik er voor ondergaan heb, tot op het tegenwoor dige oogenblik geschetst. De bladen van myn geschrift (veel tal- ryker dan ik eerst dacht te schrijven) liggen op elkander gestapeld op de tafel, waaraan ik gezeten ben. Ik durf er geen blik meer in te werpen ik durf de regels niet herlezen die ik met eigen hand geschreven heb ik den Square. Onder de gedachten, ie zich in myn hoofd verdrongen, terwyl k my al meer en meer uit de nabyheid van hetgeen eens myn tehuis was verwijderde, onder alle herinne ringen aan vervlogene gebeurtenissen van den eersten dag waarop ik Margaretha Sherwin ontmoette, tot aan dien waarop ik by baar graf stond die alleen door ’t verlaten van Londen in my oprezen, werd myn gemoed nu voor het eerst door een twijfeling bestormd, die my sedert dien dag nooit verlaten heeft, een twijfeling, of Mannion my by iederen stap dien ik ‘deed heimelijk achtervolgde. Ik bleef onwillekeurig staan en keek om. Verscheidene gestalten bewogen zich in de verte, doch de gestalte die ik op het kerk hof gezien had, vertoonde zich nergens. Een weinig verder gekomen, keek ik weder om, en nog met denzelfden uitslag. Daarop wachtte ik eenigszins langer, voordat ik stilstond, keerde my toen ten derden male om en sloeg het bedrijvige straattooneel achter my met gretige, wantrouwige blikken gade. Op eenigen afstand, aan den anderen kant van deJ straat, kreeg ik een man in 't oog, die stil stond (evenals ik) te midden van de menigte, die zich in verschillende richtingen voortspoedde. Zyn lengte was als van Mannion, en hy had een mantel om, 144) Een patryshondje, dat ik haar gegeven had, lag aan haar voeten te slapen zy scheen naar het diertje te kyken, voor zoo verre ik uit de houding van haar hoofd kon opmaken. Toen ik even op zyde ging om pogingen te doen ten einde baar gelaat te zien, werd zy door de boomen voor my verborgen. Ik was verplicht om my tevreden te stellen met het weinige, dat ik van haar kon onderscheiden, door die oene opening in de bladeren, welke my een duidelijk uit zicht gaf op de plaats waar zy zat. Haar toe te spreken, my te wagen aan het akelige tooneel om elkander vaarwel te zeggen, daartoe gevoelde ik my niet in staat. Ik kon baar slechts zwijgend gade slaan het kon wel eens voor het laatst zijntotdat de tranen in myn oogen kwamen, zoodat ik niets meer kon onder scheiden. Ik bood weerstand aan de ver zoeking om ze weg te vegen. Terwyl zy haar nog voor my verborgen, terwijl ik haar niet weder kon zien, ook al wilde ik wendde ik my van den tnin af en verliet De jongste berichten uit Rusland zyn niet zeer bemoedigend de Westm. Gazette meent „dat alle hoop op een regeling met gewone vreedzame middelen zoogoed als vervlogen is”. A-an de eene zyde de Tsaar, die weigert toestemming te verleenen tot het invoeren van algemeen kiesrecht, hoewel de meer derheid van zyn ministers zich voor die concessie hebben verklaardaan de andere de stakers, die revolutionaire manifesten verspreiden, waarin zy verklaren geen be loften meer te aanvaarden, maar het gezag willen overgodragen zien aan de voorloopige regeering. Indien dit niet wordt gedaan, zullen zy van de wapens gebruik maken. En tusschen deze beiden in staat de pas ge vormde „Al-Russische, constitutioneele vader- landsparty”, die de vereeniging van alle gematigde groepen bedoelt, om gezamenlijk de uiterste richtingen naar rechts en naar links, te bestrijden. Deze party heeft het volgende programma opgesteld Vereeniging en samenwerking van de Russische stambevolking met de andersden kenden Behoud der eenheid en ondeelbaarheid van Rusland Invoering van een constilutioneel-monar- chalen regeeringsvorm Wettelyke invoering van de rechten en vryheden, die in de oekase van 30 October zyn afgekondigd Onmiddellyke byeenroeping van de Ryks- doema Verzet tegen de byeenroeping eener con- stitueerende vergadering en tegen andere revolutionaire handelingen, waardoor de onlusten worden gesteund Wetgevende hervormingen Oplossing der agrarische quaestie Behartiging van de economische belangen der arbeiders-bevolking Volksonderwijs en volksverlichting Reorganisatie van leger en vloot Toekenning van dezelfde rechten aan du vrouwen als aan de mannen. GOUDSCHE COURANT yVteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Feleio. ii No, S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70.' Afzonderlijke Nommers V IJ F CENT E N.

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1