WIDBIMIWJL 145) TS. No. 9912. ixtract noegen”. BERICHT. Hieuwj aars-Avertentiön tegen den prijs van 25 cents, mits de vijf regels niet te boven gaande, voor eiken regel meer wordt vijf ets. berekend. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrijdag 29 December 1905. rei Inkt bestl’ ADELHK ND. ntsch imagazUn, 30. 19 - igliiders Buitenlandsch Overzlcln. FgVHÏBTOX. 44ste Jaargang. v JM*- I 1«S d schoen werk JENEN ENZ. [MAN A Z» (Wordl vervolgd) briefkaart wordt •egezonden door tbommel. eten werk. Kleiwegsteeg. le Scrum. UIS" ARDEMANN iteit „Oss Gi- van HH. Leden, Reglement, da1 e Abonnement- DERDAG den SOCIËTEIT «f tie vloten da Echte' H i, to—maa- jen to doc num des rervwdigt wwaidM* ft gekoekt k voor da- riflpeb wh late) Ah [ml na gabroikan. t Bestuur, JESBURGH, Secretaris. werkelyke hulp »N. ANDVOORT, I0RT, J. S. I, A. DROST, FF. Lloyd-George, de Engelsche minister van bandel, heeft aangekondigd, dat by een wets ontwerp zal indienen, waarbij dezelfde voor schriften betreffende overlading, die gelden voor Engelsche schepen, van kracht zullen wezen op vreemde schepen, die op Engeland varen. arbeiders, één, fabrieken boven de 1000 ar beiders, van elke 1000 één mandataris. De eigenlyke kiezers worden daar door de man datarissen gekozen. De eerste zitting van de Doema kan pas geopend worden, nadat de Senaat de lysten gepubliceerd heeft, welke ten minste do helft van het totaal aantal van de Doeina- leden bevatten. De Tsaar gaf last dat met de verkiezin gen haast gemaakt moest worden en dat de minister van binnenlandscho zaken maat regelen moest treffen, opdat de Doema zoo spoedig mogelyk bijeen zou kunnen komen en deze speciale bepalingen opstelle voor de aanvullingslijsten. In het Badensche huis schijnt sprake te zyn van een nieuwe regeling van de kwestie dor troonopvolging. De tegenwoordige erf- groothertog heeft geen kinderen Dan is er nog een broeder van den groothertog, prins Karei, in leven. Maar deze is met de lin kerhand getrouwd met Rosalie gravin van Rhena en kon daarom tot dusver, zoomin als zyn zoon graaf Rhena, aanspraken op de erfopvolging laten gelden. Het heet nu echter dat men van plan is dezen graaf Rhena in den prinsenstand te verheffen, ten einde hem ebenbttrtig te maken. Verder heeft men nog prins Max, den zoon van een over leden broer van den groothertoghij is ge trouwd met Maria Louisa van Engeland, maar is nog enkel een dochter ryk. Veel verschot aan mannelijke opvolgers is er dus niet en dat zal de reden zyn dat men den uit een morganatisch buwelyk gesproten graaf Rhena in het groothertogelyke huis wil opnemen. Prins Karei en graaf Rhena hebben verleden week aan het Badensche hof een bezoek gebracht. Graaf Rhena is 28 jaar oud en op dit oogenblik werkzaam aan het Duitsche gezantschap te Londen. Reuter seint uit Moskou, dd. 27 Dec. Het „Petersburgsche Telegraafagentschap” deelt medeDe stad is geheel als in den toestand van den staat van beleg; gister avond werden wandelaars door patrouilles onderzocht en wie zich verzette wérd dood geschoten. Na 9 uur ’s avonds was het donker in de huizen, het schieten hield zonder tusschen- poozen aan en duurde voort tot na midder nacht. Er worden steeds meer winkels ge plunderd, vooral heeft men bet gemunt op kleerenwinkels en melkinrichtingen. Heden begon het schieten weder in den vroegen ochtend in de richting van het Nikolai- station; drie afdeelingen gewapende opstan delingen stelden zich naar drie richtingen in beweging. Een met geweren gewapende af- deeling marcheerde langs den Kasanschen spoorweg, tusschen de stations Moskou en Perovo. De voorhoede dezer afdeeling trachtte zich meester te maken van het Nikolai-station. De verbinding tusschen Moskou en Perovo wordt gaande gehouden door expres-treinen. Een tweede afdeeling opstandelingen, die met revolvers gewapend waren, en uit mannen en vrouwen, tezamen ongeveer 1000 '^'Personen, bestond, maakte de Sadowaja- bru|rt met de omliggende boulevards en de Zegëpoort tot aan den Sucharef-toren onvei lig; overal in deze buurt zyn barricaden opgeworpen. De revolutionnairen treden op by kleine benden en vallen de troepen aan buitengewoon dapper, somtyds zeer wreed, treden de vrouwen op. In het nummer van de „GOUDSCHE COURANT” van 1 Januari 1906, wordt wederom de gelegenheid open gesteld tot het plaatsen van Ieder, die eene dergelijke Advertentie plaatst ontvangt een nummer der courant gratis. Advertentiën voor dit nummer worden uiterlijk ZATERDAG 30 DECEMBER, ’s middags 12 uur, ingewacht. gomeen hebben, dat zy gelooven aan de noodzakelijkheid en aan de uitwerking van constitulioneele hervormingendit is de zemstvo-partyl, waarop men had moeten rekenen toen zy meetelde, en wier steun men thans zoekt, nu zy niet meer in tel is. Verder de werklieden-party, in staat in ze kere mate politieke debatten te begrypen en er belang in te stellen, maar in de eerste plaats en naar de .Temps” meent te recht bezorgd om bun ellendig lot te verbe teren. En dan is er een reusachtige meerderheid, negentig tot honderd millioen tellend, van boeren, een compacte en toch onsamenhan gende, ongeorganiseerde massa moejiks, voor wie er slechts een levensvraag bestaat de agrarische quaestie, en wier eenige wijze van optreden den vorm van een „Jacquerie" zal aannemen. Wie kan nu, vraagt de „Temps,” onder die omstandigheden, waarin de voldoening aan de eene groep gegeven de andere onverschillig moet laten, een serie maatregelen bedenken, waardoor tevreden heid en rust zal wederkeeren F I.lllINIIE IIIHlvr. Teleto* n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. I zyn myn eenige buren. Doch ik gevoel noch het gemis van weelde, noch dat van gezel schap al wat ik verlangde, toen ik hier kwam, bezit ik de volkomenste af zondering Mijn komst bracht eerst zoowel verwon dering als argwaan teweeg. De visschers van Cornwallis bezitten nog byna ai die bygeloovigbeden, zelfs de grofste, die door hun nederige voorvaderen eeuwen gekoes terd werden. Myn eenvoudige buren konden niet begrypen, waarom ik niets had om my mede bezig te houden, en konden myn ver vallen, zwaarmoedig gelaat niet rymen met myn jeugdigen leeftijd. Zulk een eenzaam heid, als waarin ik leefde, kwam hun on- natuurlijk voor, inzonderheid aan de vrou wen. Zij trachtten my nieuwsgierig uit te hooren, en de eenvoudigheid van myn ant woord, dat ik slechts in Cornwallis gekomen was om rustig te leven en myn gezondheid te herkrijgen, deed hun verbazing slechts toenemen- Zy wachtten, pAdat ik my in het huisje gevestigd had, ji’ag aan dag, dat er brieven voor mij zoudén komen maar er kwamen geen brievendat vrienden my zouden komen bezoeken maar er kwAmen geen vrienden. Dit maakte het geheim in hun oogen nog onverklaarbaarder. Zy be gonnen zich oude Cornwalliache legenden te De „Temps” komt thans ook tot do con clusie „dat niets verwarder, duisterder, onverstaanbaarder en tevens ook onver standiger is, dan hetgeen thans in Rus land gebeurt. De houding der oppositie is evenmin to begrypen en ovenmin to recht vaardigen als die dor rogeoring. Het schjjnt dat aan beide zijden een paradoxaal spel is begonnen, waarbjj- de rust van Rusland de inzet is, en waarbjj elk der beide partyen „qui perd gagne” speelt. Het is een alge- mcene miskenning van de rede en van het gezond verstand.” De „Temps” zet den toestand aldus uiteen De liberale party verliest, met den dag meer de hiding van de beweging, aan welkor hoofd zy zich geplaatst had. Van het oogen blik, dat het Zemstvo-congres zich uitsprak voor het algemeen kiesrecht word het dui delijk, dat de Doema en de toekomst der hervormingen werd uitgeleverd aan de revo lutionaire socialisten. Deze hebben, sedert zes weken, bezit genomen van het politieke tooneel, en do] intellectueele genoodzaakt de rol van machtelooze toekijkers te spelen de algemeeno werkstaking en bommen zyn do werktuigen, waarmee zy bun overmacht toonen, En de denkbeelden der Dolgoroekis en Troubetzkois zyn in dubbelen zin gecom promitteerd door hen die zich tot stryders er voor opwierpen, zonder ze te kunnen of te willen begrypen, en door de reactionaire middelen van tegenweer, die ze deden ont staan Wat men nu „de Russische revolutie” zou kunnen noemen, schijnt, als men het wat meer van naby beschouwt, het samenstel van handelingen van verschillende elkaar tegensprekende elementen, zonder eenigen samenhang of verband met elkander. Er is een politiek clement, samengesteld uit verschillende, vaak vjjandig t?gen elkaar optredende groepen, maar die dezen trek half dozjjn visschers met hun huisgezinnen Er zal misschien veel in myn manier van schryven zyn, dat verandering vereischt doch ik heb den moed niet om tot myn taak terug te keeren, en myn werk na te zien en te verbeteren, zoo als noodig zou zyn, als ik voornemens was om dit werk nog by myn leven in het licht te geven Er zullen wel anderen gevonden worden, als ik er niet meer ben, om die ruwe bouwstoffen, die ik zal nalaten, en die allen op waar heid gegrond zyn, te fatsoeneeren, te be schaven en te polysten, overeenkomstig den dan heerscher.den volkssmaak. Doch kan ik nu, terwjjl ik deze bladen bijeenvoeg en ze verzegel om nimmer weer door myn handen geopend te worden, de overtuiging koesteren, dat ik alles vermeld heb, wat noodig is F NeenZoolang ik on kundig ben van. de veranderingen, die er nog kunnen plaats grjjpen in het buis waar uit Ik verbannen ben blyft er voor my een toekomst over, waarvan melding moet gemaakt worden, als van het noodzakelijke gevolg van het verledene. Wat er nog zal herinneren .van eenzame, geheimzinnige men- schen, die jaren en jaren geleden in zekere gedeelten var. die landstreek gewoond hadden die kwamen niemand wist van waardie leefden niemand wist waarvandie stierven en verdwenen - niemand wist wan neer. Zy waren half geneigd om my met die geheimzinnige bezoekers te vereenzelvi gen, om my te beschouwen als een wezen, dat aan de geheele menschelyke maatschappij vreemd was, en gekomen was om in hun midden onder een vloek weg le kwijnen en ellendig en verlaten te sterven Zelfs de man aan wien ik het eerst geld voor myn nood- zakeljjke behoeften betaalde, twijfelde voor een oogenblik aan de wettigheid en de veilig heid om het aan te nemen I Doch deze twijfelingen zyn by myn arme buren langzamerhand verdwenen deze by- geloovige nieuwsgierigheid is by hen van lieverlede uitgesleten. Zy zyn gewoon ge worden aan myn eenzame en voor hen on verklaarbare levenswijze. Een paar kleine diensten, die ik spoedig na myn komst aan hun kinderen bewezen heb, hebben wonderen te mffnen gunste verricht, en ik wordt nu eer beklaagd dan gewantrouwd. By keizerlijke voor d: gorieën gegeven: lo. de eigenaars van onroerende goede ren, die belastingplichtig zyn, met dien ver stande dat zy minstens één jaar het eigendom hebben2o- eigenaars van indus- trieele ondernemingen, die belastingplichtig zjjn uit dien hoofde3o. personen, die wo- ning-belasting betalen4o. personen, die bedrijfsbelasting betalen5o. personen, die een woning ten eigen name bezitten 6o. per sonen, die salaris genieten van den Staat, de Zemstvo’s, de gemeente autoriteiten of spoorwegen. Deze personen hebben ook het recht, deel te nemen aan de conferenties van de stedelyke kiezers- Arbeiders van fabrieken, waar totaal niet minder dan vyftig man werken, hebben het recht mandatarissen te zenden naar de kies- vergaderingen, fabrieken van 50 tot 1000 voorvallen, dat der vermelding waardig is, weet ik nietwelk lijden ik nog zal moeten verduren, dat my misschien ongeschikt zal maken om den arbeid, nu voor een tyd ge schorst, voorttezetten, kan ik niet vooruit zien. Ik heb geen vertrouwen genoeg op de toekomst of op mjjzelven, om te meenen, dat ik den tyd of de kracht zal hebben om hierachter mjjn herinneringen op te teekenen, zooals ik tot dusverre gedaan heb. Het is dus het bost, dat ik de gebeurtenissen, die zich voordoen, dagelijks opschrgf, en op die wjjze, voor zooverre my mogelyk is, den voortgang verzeker van myn verhaal, het eene brokstuk na het andere, tot aan het einde. Doch laat my hier eerst, als een geschikt begin van het dagdoek, dat ik my nu voor stel te houden, korteljjk het een en ander mededeelen omtrent het leven, dat ik nu leid, in myn afzondering op de kust van Cornwall». Het visscbersgehucht, waarin ik de voor afgaande bladzijden geschreven heb, ligt op de zuidelijke kust van Cornwallis, slechts eenige mjjlen van kaap Landsend verwijderd. Het huisje, waarin ik woon, is van ruw graniet opgetrokken en met een rieten dak bedekt, en heeft slechts twee vertrekken. Ik bezit geen ander huisraad dan myn bed mjjn tafel en myn stoel, isn omtrent een Telefoon No. 89 A DV-ËRTEN TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De derde en sterkste afdeeling heeft de buurt van het Brester station in Sadowaja tot aan de Presnia tot terrein van hare werkzaamheid gekozenhier werd meer ge vochten dan”elders. Een deel der revolution nairen verschanste zich in de Kommissarof- schoolhet gebouw werd met kanonnen be schoten en hevig beschadigd, ook werden andere gebouwen door kanonnen onder vuur genomen. Velen zyn gedood en gewond. Het Petersburgsche Telegraafagentschap bericht dd. 27 Dec.Heden zyn bier weer alle bladen nitgekomen. Het grootste ge»^ deelte der fabrieks arbeiders staakt nog. Het komt dikwijls voor, dat politie-beanybten in de arbeiderswijken vermoord worden. Ook heeft dikwijls een botsing plaats, op kleine schaal, tusschen arbeiders en koz.akken- Op sommige spoorlijnen b.v. de Oostzee-lyn is het bedrijf nog niet in zyn geheel hersteld. Op de Warschau lijn zouden aan de grens pogingen gedaan zyn om het ver keer te belemmeren in regeeringskringen is men van meening, naar de Slowo meedeelt, dat binnen twee of drie dagen in Moskou de rust hersteld zal zyn. Gisteren kwamen nieuwe art'illerie- troepen de stad binnen De schade door het geschut veroorzaakt is zeer groot. Gister avond is een aanvang gemaakt inet de be schieting ^van .de^^uitgebreide Uschnorof- drukkery, waarin revolutionairen, publicis ten en jandere^personen zich opgesloten heb ben. ’s Avonds te olf uur was het bombar- dementjnog in gang. Reuter seint uit Petersburg dd. 26 Dec. oekase wordt het kiesrecht do Ryksdoema aan de volgende cate-

Goudsche Courant | 1905 | | pagina 1