Iffl ZONDERLINGE laar Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, iVo. 9020. Maandag 8 Januari 1906. ■i Bulleiilamlsch Overzicht. ■ver J Ouderdoms- en Invalidi teitsverzekering. N I» K il laglijders 44ste Jaargang FEUILLETOX, If - i gratis ge- lan delaar 4 «i iaa a 0.34 xa JMar- I i! INT, den modellen te ’„Echte ia doe MUI ÓM onaardig 1 wttaidbó- «•StoO- 'irtna ML geknipte rde plaat. ker patroon. CHILD- IER en toepassingen Iderde Por- terts. Zy geven cers niet kunnen h, geen imitaties n. en aantal onge lig op aanvraag. ÏRT8 Co, II ir briefkaart wordt toegezonden door iltbommel- HE-- - IE -- reletoi n No. SI. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, tranco per post 1.70. Afzonderlijke Nominees V IJ F CENTEN. q werkelijke hulp 3iJ voeg vel. oorkomende 'ATRONEN p. p. tegen rerkrygbaar Haag. ÜOWHE101 111 VI. Het „Petersburgsche Telograafagentschap” verneemt van bevoegde zyde, dat gebleken is, dat de comité’s namens welke de arbei ders en beambten van verschillende onder nemingen het bevel tot staking ontvingen, in het geheel niet bestaan deze stakings- bevelen zouden uitgegaan zijn van enkele revolutionnairen, die een schrikbewind over de-Arbeiders wenschteu uit te oefenen. Reuter seint uit Moskou, dd. 5 Jan. In de fabrieken en werkplaatsen van het industrieele gedeelte der stad wordt gewerkt. Met het oog op de groote armoede, waartoe de arbeiders door de stakingen zyn ver vallen, krygen zy voorschotten. De ver liezen, veroorzaakt door de stakingen wor den op 2 millioen roebel geschat. De arbeiders zyn van meening, dat een staking niet spoedig weer te verwachten is. Het verkeer van goederentreinen in het district Moskou is hersteld. waren. Op hetzelfde oogenblik kreeg ik de ge stalte van Mannion onduidelijk in het gezicht die zich als een schim nu eens beneden, dan weder boven mij vertoonde, en die langs de kanten van de glibberige granietvlakte liep, die naar den gapenden mond van het hol afhelde. De opklarende lucht toonde hem, dat hy zich door den mist te dicht by een gevaarlijke plaats gewaagd had. Hy bleef staan, keek op, zag, dat ik hem gade sloeg, hief zyn hand op en zwaaide haar dreigend in de lucht. Het maken van dat dreigende gebaar deed hem zyn evenwicht verliezen, hij wankelde, trachtte zich op de been te houden, draaide half in de rondte, en viel toen zwaar achterover, vlak op de steile af hellende klip. Het vochtige zeegras glipte door zijn vingers, terwyl zy als krankzinnig daarnaar grepen. Hy worstelde als een razende om zich naar den kant der helling te wenden, terwijl hy bij iedere poging al verder en verder naar beneden gleed. Dicht by den mond van den afgrond sprong hy op, als had hy een schot gekregen. Een ontzettende straal van schuim kwam er op hetzelfde oogenblik uit. Ik hoorde een schreeuw, zoo schril, zoo ge heel anders dan eenig menschelyk geluid, dat h|j zelfs het donderen van het water scheen te verdooven. Het schuim viel neder. Voor dk gekookt k voor dt- olepela van Ah geval van gebruiken. 151) De verschrikkelijke vreugde om u door de wereld te jagen, doet myn bloed sneller vloeien Zie, zie naar die schuimende golven Er is geen rust voor haar, er zal ook geen rust voor u zyn 1” Het gezicht van hem, zooals hy daar in die woeste eenzaamheid dicht by my stond de schorre klank zyner stem, toen hij haar in zyn triomf over myn hulpeloosheid meer en meer verhiefbet onophoudelijke bruisen van de zee op de buitenste klippenhet brullen van de wateren, in de diepten van den afgrond achter ons opgeslotende duis ternis van den mist, en de vreemde, woeste vormen, die hy begon aan te nemen, terwyl hy nu byna vlak boven onze hoofden voort gestuwd werd al wat ik zag, al wat ik hoorde, scheen my eensklaps waanzinnig te maken, toen Mannion zyn laatste woorden uitsprak. Myn hoofd w^s in vuur, myn hart in ys veranderd. Een èchrikkelyke verzoe king om my voor immer van dien ellendeling die daar voor mij stond, te ontdoen, door hem in den afgrond, die beneden oni gaapte, Bij de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting onlangs in de Tweede Kamer gehouden zeide Minister Veegens in de vergadering van 8 Dec. over bo venstaand onderwerp o. a. het volgende „Over den inhoud dezer regeling ware een debat thans zeker voorbarig. Ik hoop daarbij mijn eigen weg te gaan, den weg, die mij ook bij nadere studie de juiste voorkomt, in de hoop, dat de Kamer mij daarop zal kunnen volgen. Het geldt hier toch, evenals bij andere onderwerpen, die aan de zorg van mijn Departement zijn toevertrouwd allerminst eene partijzaak, maar een groot algemeen volksbelang. Slechts zou ik, naar aanleiding van deze zaak aan den geachten afgevaardigde uit Amsterdam III nog wel wenschen te vra gen, hoe hij er aan komt, dat volgens mededeeling der Regeering het pensioen van de arbeiders g rootendeels door de arbeiders zelf zal moeten wor den betaald. De Regeering heeft alleen verklaard, dat, naar hare meening, eene invaliditeits- en ouderdomsverzekering zon der bijdragen van de arbeiders zelf voor verwezenlijking niet vatbaar ware. Het woord grootendeels is hier door den geachten afgevaardigde zelf zeer ten onrechte tusschen gevoegd.” Omtrent een belangrijk hoofdbeginsel, dat in de van dezen Minister te ver wachten regeling der ouderdoms- en in validiteitsverzekering toepassing zal vin den, bevatten boven aangehaalde woor den eene zoo duidelijk mogelijke verklaring ook de verzekerden zelve zullen voor het hun toe te kennen ouderdoms- of invali diteitspensioen, moeten bijdragen. Dat ook van Staat en werkgevers daarvoor bijdragen zullen worden gevorderd, spreekt zoo van zelf, dat het ook zonder uit drukkelijke verklaring zijnerzijds als in de bedoeling des Ministers liggende mag worden aangenomen. En tegenover de oud-liberalen, èn te genover de sociaal-democraten wordt aldus ring te dragen, wat wel opmerkelijk, naar onlangs de bladen berichtten, ook de Fransche socialistenleider Jaurès heeft betoogd. Niet alleen de onuitvoerbaarheid, blijkens boven aangehaalde uitlating des Ministers, van eene verzekering zonder bijdragen der arbeiders, stelt aan hen den eisch zich daarvoor een persoonlijk offer te getroosten, ook hun gevoel van eigen waarde en zelfstandigheid moet hen daar toe bereid doen zijn. Hopen wij, dat de wensch door den Minister geuit, dat de Kamer hem zal willen volgen op den weg, dien hij ter behartiging van dit gewichtig volksbelang, zal kiezen, in vervulling moge gaan. Een van de belangwekkendste verkiezingen een oogenblik zag ik twee loodkleurige en bebloede handen tegen de zwarte kanten van het hol opkomen, terwyl hy daarin viel. Daarop bruisten de golven weder hevig in haar verborgene dieptenhet schuim vloog er andermaal uit, en toen het wegdreef, was er niets aan den gapende mond van den af grond te zien. Niets bewoog zich over het afhellende graniet, dan eenige losgerekto gedeelten van zeegras, die langzaam naar beneden gleden. De schok van dat gezicht moet in my het vermogen om my het volgende te herinneren verlamd hebben; want ik kan my niets te binnen brengen, nadat ik naar de klip bene den gekeken had, behalve dat ik op den rand nedorhurkte, om my te vrywaron van daaraf te vallen, dat er een oogenblik van bewus teloosheid was, en dat ik weder scheen te ontwaken door het donderende geluid van het water in den afgrond. Toen ik opstond en rondom my keek, was de lucht in zee geheel opgehelderdhet schuim van do kokende golven schitterde prachtig in het zonlicht en al wat er van den mist over bleef, was een groote wolk, die zich in de verte over het geheele land uitstrekte. Zwak en langzaam ging ik langs het voorgeberte terug. Myn zwakte was zoo groot, dat ik over al myn leden beefde. Wordt vrrvolgd.) het standpunt gehandhaafd, dat van de drie belanghebbenden bij het tot stand komen der ouderdoms- en invaliditeits verzekering n.l. de gemeenschap, door den staat vertegenwoordigd, de werkge vers en de arbeiders de kosten dier ver zekering moeten gevorderd worden. De billijkheid van dat standpunt springt in het oog, wanneer men het belang van elk der drie genoemde belanghebbenden nader beschouwt. Voor de gemeenschap is een tevreden, voor de toekomst verzekerde, aan hare instellingen verknochte, door den band van rechten en verplichtingen aan haar gehechte arbeider een levensvoorwaarde. Veel van l|em verlangend, moet zij hem ook veel geven en wel niet enkel de bescherming des rechts .en persoonlijke vrijheid, maar ook steun ter verkrijging van de levensvoorwaarden, zonder welke van hem geen tevredenheid met zijn lot te verwachten is. Dat die steun niet en kel bestaan kan in het van staatswege openen der gelegenheid tot het door eigen middelen verkrijgen van eene ver zekerde toekomst, heeft de ervaring vol doende geleerd. Niet minder groot is het belang der werkgevers bij het tot stand komen van dezen socialen maatregel, maai' op hen rust ten deze een even groote verplicht ting. Onhoudbaar is d^ toestand dat de oud'' geworden of vroeg versleten arbeider, wiens werkkracht geen loon meer waard is, alleen van de liefdadigheid of het plichtsgevoel der zijnen hulp kan ver wachten. Het bedrijf, waaraan hij zijne beste jaren heeft gegeven, tot welks bloei zijne krachten zijn gebruikt, behoort niet on verschillig te blijven voor zijn lot na het einde der jaren van arbeid. En deze verplichting door vele ondernemers ge voeld, door sommigen daadwerkelijk ver vuld, kan toch eerst, door den wetgever opgelegd en geregeld, tot volledige hand having geraken. Eindelijk de arbeidersklasseniet grootendeels maar zeker mede be hoort zij de kosten barer toekomstverzeke- te storten, maakte zich van my meester. Ik voelde dat myn handen zich naar hem uit strekten, zonder dat ik het zelf wilde. Als ik nog een oogenblik gewacht bad, zou ik hem of my zelven in de diepte gestort heb ben. Doch ik keerde bytyds terug, en vlood, onbekommerd voor alle gevaar, uit zyn nabij heid, over de hobbelige en gevaarlyke opper vlakte der klip. Ik was nog slechts eenige ellen voortge gaan, toen het vallen van iets tusschen de klippen my gedeeltelijk weder tot bezinning bracht. Noch durfde ik niet omkyken, om te zien of Mannion my volgde, zoolang als de afgrond achter hem in het gezicht was. Ik begon naar de hoogere ry van klippen op te klimmen, byna op dezelfde plaats waar ik er afgeklommen was, te oordeelen naar de nabyheid van het donderend geluid van het water in den afgrond. Halverwege bleef ik op een uitgestrekte vlakte staan rusten, en merkte dat ik een weinig in een horizon tale richting moest voortgaan, hetzy ter rechter- hetzy ter linkerzijde, voordat ik met gemak hooger kon komen Op dat oogenblik begon de mist langzamerhand weder op te trekken. Ik keek eerst naar den linkerkant, om te zien waar ik een geschikte plaats om op te stappen kon vinden, en daarop naar den rechterkant, naar de uiterste kanten van de gespletene klippen, die dichtbij Indien de Petersburger correspondent van den „Matin” de zaak goed inziet - en ver schillende berichten uit Rusland schijnen zyn meening te bevestigen zal de Regee- Reuter seint uit Slatoust, dd. 5 Jan.: In stryd met de mededeelingen van ver schillende bladen over opstanden en het instellen van een revolutionnaire regeering wordt geconstateerd, dat hier volkomen rust heerscht en dat ook in de fabrieken wordt gewerkt. ring van de overwinning, die zy op de revolutionairen in Moskou behaald heeft, gebruik maken om een tijdperk van krasse teactie in te leiden. De nieuwe regeeringsmaatregelon hebben slechts een doelhet herstel van den politie staat. Witte die poogde van Rusland een rechtsstaat te maken, is van zyn invloed beroofdde reactionaire Durvono, de man van het geweld en van de bureaucratie, is voor het oogenblik de heerscher in Rusland. In overeenstemming met de reactionaire groepen in de omgeving van den Tsaar, poogt Durnovo maatregelen te nemen, om de beloofde hervormingen voorloopig uit te stellen, wetend dat uitstel vaak on in Rusland geregeld tot afstel leidt. Hoe kras Durnovo optreedt blykt uit hot bericht, dat de „Narodnaja Swoboda” het blad van professor Miljoekof en Jessen, het orgaan van de consiitutioneel-democratische party, op last der regeering niet meer mag verschynen. Dit besluit wordt gegrond op een artikel van Peter Struve, in dat blad verschenen Struve trad in den laatsten tyd zeer scherp op tegen de revolutionaire par tyen en had in bedoeld artikel op krasse wyze het optreden der revolutionairen in Moskou afgekeurd. Maar te gelyk had hy critiek geoefend op de handelingen van de regeering, en op de bevelen van den mili tairen commandant van Moskou, die met ar tillerie uitrukto tegen een handvol opstan delingen, en de hoofdstad behandelde als ware zy een belegerde vesting. Deze, in zeer gematigden toon geschreven critiek wordt thans beschouwd als een politieke misdaad, waarvoor Struve zal moeten terecht staan, en waarvoor het blad „Narodnaja Swoboda” niet meer mag verschynen. „De ware oorzaak van dit optreden der regeering”, seint de correspondent der „Voss. Ztg.”, „is, dat dit blad het orgaan van de uitnomendste vertegenwoordigers van het intellect is, die tegen de revolutionaire par tyen optredend, do organisatie van oen krachtige vrijzinnige party en de agitatie voor do Doema-verkiezingen in hun vaandel schreven. De wensch, dat, zoo er een ver tegenwoordiging komt, dit een serviele ver tegenwoordiging zal zyn, is by den minister Durnovo zoo sterk, dat hy vastbesloten is elke loyale kiesrecht-agitatie te beletten. Naar gemeld wordt, zal de regeering slechts do reactionaire groepen in do gelegenheid stellen kiesvergaderingen te honden, terwyl de constitutioneels partyen geen vergade ringen zullen mogen houden.” Telrfoon Ne. 8* ADV ERTENT1EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen.; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 50 ets., 75 ct irs en Drogisten 5'KEU! Rotterdam. ER, Apotheker Westhaven 198 S

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1