HIJ HOW. 'NST. WEL. baar ENÖEGEN” Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, UREÏÏS, gig No. 9921. Dinsdag 9 Januari 1906. 44ste Jaargang. nuarl 1906, Buitenlandse!! Overzicht. Samos. JELLE IWATER ,er Lö wenbrau j vogclte. FEUILLETON. \chet en kerkbrand. BELONJE Jr., Verspreide Berichten. j ÏINKMAN <4 Z"- (Wordt vtroolgd) 10 en 15 ct. CELLING in ment, relke niet is door- d rjjven wang 8 uur. in en prjjzen. moeilyk te vallen. Mjjn hart bonst mij tegen de keelmjjn herinneringen worden weder verward ik kan niet meer schrijven. jgbaar by ETERS Jz. ELING, Poelier. FTEBDAM. 031. ANT, wien modellen te )ude Jenever htcap TOPPE. iden toepassingen liMerde Por- inert,. Zij geven akers niet kunnen ch, geen imitaties en. een aantal enge- atü op aanvraag. EHT8 Jb Co. G0I1IMIIE (MMM GOUDA. INT van onzo Feleto. n Me. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, iranco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C ENT E N. dagelijks versch bds, Soepkippen, ien, gemeste Eend- dvogels, Fazanten nders, Reevleesch, rk concurreerende □gemaakt franco Het volgende verbaal wordt uit New-York geseind over de verwoesting van het stadje Masaya in Nicaragua. Het blijkt dat de kwaadaardige vulkaan de Monotomba was, die sinds eenige weken werkte. Donderdag barstte hij met geweldige vlammen uit en deed het geheele land schudden. De gebeele stad van 22000 inwoners, een der gezondste van bet land en een lustplaats voor de wel gestelde burgers der Republiek werd door lava overstroomd en verdelgd. Men is zeer bezorgd voor de nog grooter stad Granada, die omstreeks 20 K.M. verder ligt. Masaya was geheel en al een moderne stad met electriscbe trams, hout*plaveisel en waterleiding. In vroeger tyd hadden de uitbarstingen plaats by geregelde tusschenpoozen. Juan Alvarez, van het domkapittel van Leon deed gangen graven in den berg om den bron van het vloeibare goud te vinden, dat volgens de overlevering uit de diepte opborrelde. 25 October. Gisteren had ik den gehee- len dag geen kracht genoeg om zeWs maar een enkelen regel aan dit dagbeek toe te voegen. De kracht om mijzelven te beheer- schen, schijnt mij verlaten te hebben. Het geringste toevallige gerucht in het huis ver oorzaakt bij my een aanval van beving, waartegen ik mjj niet kan verzetten. Het Is 23 October. Het verschrikkelijke too- neel, waarvan ik gisteren getuige geweest ben, behoudt nog denzelfden invloed op mjj. Ik heb tevergeefs pogen te denken, niet over Mannion’s dood, maar over het vrye uitzicht, dat die dood my gegeven heeft. Hetzy ik waak of slaap, is het my alsof hetzelfde noodlot al mjjn gedachten binnen de zwarte kanten van den afgrond gevangen houdt. Ik zag de loodkleurige, bloedige handen in den afgeloopen nacht in mjjn droom daar weder voorbijgaan. En nu, ter wijl de morgen helder en de wind frisch is, komt er geen rust, geen verandering in myn gedachten De heldere schoonheid van den onbewolkten dag schynt den gelukkigen in vloed, dien zy vroeger op my placht te hebben, verloren te hebben. llTERFLESCH; L VERMENGD )E,DIT EEN LEIDING- <T SOMS ZIEKTEN» Zooals reeds is medegedeeld hebben Bul garije en Servië voor eenigen tyd een ver drag '«gesloten, dat den grondslag vormen zal van een tolnnie tusschen die beide landen. De inhoud van dat verdrag wordt geheim gehouden maar in Weenen schynt men zich zeer ongerust daarover te maken, al is het niet duidelyk waarom. De Neue Freie Presse meldtdat Oosten rijk zich krachtig tegen zulk een tolunie zal verzetten, daar deze in stryd is met de be palingen der conventie van Berlyn. .Servië en Bulgarjje”, zegt het blad, „zouden iich door het sluiten van zulk een unie verwjj- deren van den grondslag van het verdrag van Berlyn, daar dit verdrag Bolgarye ver plicht, den handel met alle mogendheden te behandelen op den voet der meest volkomen gelykheid. Ook voor het crediet en den handel van Servië zou zulk een unie niet voordeelig zyn. De Frankf. Ztg. acht die houding van Oostenryk onjuist. „De beide Balkan-staten, zegt het blad, hebben toch het recht een economisch, en zelfs een politiek verbond aan te gaanen als dit Oostenryk niet be valt, dan moet het er maar maatregelen tegen nemen. Maar het is dwaas, de bepa lingen van de conventie van Berlyn aan te halen, als bedreiging tegen het sluiten van een tolunie. Servië is economisch geheel Behalve al hetgeen reeds als belangrijk uit het Vaticaansche Witboek over de schei ding van kerk en staat in Frankryk is aangehaald, hebben politieke en diplomatieke kringen te Rome er nog een bizonderheid afhankelijk van Oostenryk, en zal zich er wel voor wachten, een politiek te volgen, die vyandig gezind is tegen het groote na burige rjjk. Maar al zou op het Balkan- schiereiland een politiek verbond tusschen alle staten gesloten worden, dan nog zon Oostenryk geen reden hebben zich daarvoor ongerust te maken, tenzy bet veroverings plannen op het schiereiland heeft. Doch in werkelijkheid staan de Balkanstaten even ver van een politiek verbond als ooit te voren. In Macedonië stryden Bulgaren, Serviërs en Grieken tegen elkanderen de Roemeniërs staan er vijandig tegenover al deze volken. Een economisch verbond tusschen Servië en Bulgarye moge dan ook leiden tot een tol unie een politiek verbond is er niet van te wachten. Dat weet men in Weenen ook wel.” Van Oostenryksche zyde wordt nog ge meld dat de beide regeeringen zich ver bonden voor het einde van 1906 een bijzondere overeenkomst, te sluiten betreffende een spoorweg-verb^nd. De bepalingen, de tolunie betreffend, kunnen elk oogenblik veranderd worden met toestemming der beide regee ringen en in den geest van het verdrag. Het verdrag zal zich uitstrekken over alle’ gebieden, die tot een der staten behooren, of zullen behooren. onderneming. Het goud is byna geheel uit de circulatie onttrokken. De Staatsbank maakt, wat ook de officieels mededeelingen mogen zeggen, honderden bezwaren om bankbiljetten tegen goud in te wisselen. De spaarbanken worden belegerd en de ambte naren hebben in geen drie maanden trakte ment ontvangen. Men weet dan ook niet hoe de financiën des lands in evenwicht, te brengen. Het alcoholmonopolie, waarvan de baten ge- woonlyk een half milliard roebels opbrengen wjjst een deficit aan, de meeste staats winkels en distilleerderijen zyn gesloten of in brand gestoken en in vele districten heb ben de boeren zich verbonden, geen alcohol of tabak meer te gebruiken, om zoodoende de regeering van een deel barer inkomsten te berooven. De landelijke belastingen brengen om zoo te zeggen niets meer op hetzy door belastingweigering hetzy door den volkomen financieelen ondergang der belastingschuldigen. In de steden zyn deze inkomsten belangrijk gedaald. In Warschau byv. betaalden op 1 Januari 1905 4000 kooplieden hun patentbelastingdit jaar hebben tot nu toe slechts een twintigtal deze aangezuiverd. Doch vooral de ontzaggelijke daling van de indirecte inkomsten (alcohol, spoorwegen, post, telegraaf, douane) geven het meest recht een kracht der Russische financiën te voorspellen, daar zeven achtste van de uit gaven door indirecte belastingen worden gedekt. De fiscale machine werkt thans met verlies en het is dus niet het oogenblik voor buitenlandsche spaarders om op een Russische leening in te schryven. Het Duitsche Witboek over Marokko zal toch uitkomen. In het Franscbe Geelboek, zoo verklaart een officieus berichtgever, ko men onduidelijkheden en tegenstrijdigheden voor, welker opheldering „niet alleen in het Duitsche, maar ook in het algemeen belang is.” Maar voor de rest zal men van Duit- schen kant alles vermijden, wat een oprake- ling van het geschil ten gevolge zou kunnen hebben. Het zal dus maar een dun deeltje worden, zonder opzienbarende onthullingen. De Ulk stelt voor, nu ook uit alles wat in het Geel- en het Witboek is weggelaten, een Geel-Witboek samen te stellen. zeker, dat, indien de dood van eenig men- scheljjk wezen ooit verlichting en redding aan een ander aangebraebt heeft, de dood van Mannion, die aan mjj geschonken heeft en toch wordt de uitwerking, die het zien daarvan op mjj gehad heeft, nog niet ver minderd, zelfs niet door de bewustheid van al wat ik gewonnen heb, door bevrjjd te zyn van den doodelyken en meest beslisten vjjand, dien iemand ooit gehad heeft. Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. In een der laatste nummer» van de Narod- naja Swoboda heeft professor Miljoekof een uitgebreide critiek geschreven over de kies recht regeling voor de Russische Ryksdoema. Het eerste bezwaar, schryft professor Miljoekof, is dat de nieuwe wet de oude verdeeling van de kiezers in twee klassen en van afgevaardigden van curies handhaaft. De boeren stemmen afzonderlijkde stad bewoners en de werklieden eveneens, voor de beide eerste klassen. De verdeeling van het aantal zetels tusschen de curies is vol komen willekeurig. Maar behalve deze verdeeling is er nog een, het gevolg van de districtsindeeling. Niemand kan kiezen, maar evenmin gekozen worden, dan in het district waar men woont en in de curie waartoe men behoort. Om dus lid van de Doema te kunnen worden, moet men behooren tot degenen, die door de eerste klas- se-kiezers worden gekozen in detweede klasse. Dientengevolge kan de meest geschikte man buiten de Doema worden gehouden, omdat zyn meeningen niet die der kiezers zyn in wier district hy woont. Zulk een beperking van het passieve kiesrecht is zonder voor beeld in de annalen van het parlementaire leven in Europa. Er is nog een derde beperking, ten gevolge van den zeer korten tyd van inschrijving op de kiezerslijsten. Die inschrijving geschiedt op eigen aangifte, binnen drie weken na den dag der afkondiging van de wet. Maar deze termjjn wordt nog verkort, wjjl de licha men, by wie de aangifte moet geschieden, niet bestaan. Het hangt dus geheel en al af van de willekeur der regeering of haar ambte naren, om dien termijn te beperken tot een week of tot enkele dagen. Onder deze omstandigheden, zegt profes sor Miljoekof, is het niet te verwonderen, dat de kieswet voor de Doema weinig in stemming vindt. Want de geheele instelling is Russisch-willekeurig. Niemand is zeker, dat hy, hoewel volgens de bepalingen der wet kiesgerechtigd, op de kiezerslijsten ge plaatst wordtzyn die gesloten, dan is er geen hooger beroep, en daardoor kan elke ambtenaar beletten, dat personen, die hem onaangenaam zyn, invloed krjjgen op de verkiezingen voor de Doema. Het Petit Bleu” bevat een donker ge- kleurden particulieren brief uit Warschau, over den economischen toestand in Rusland: Elke dag brengt de instorting van de een of andere buitenlandsche industrieele van overwegend belang in ontdekt. Waar namelijk sprake is van Loubet’s bezoek aan het Italiaansche hof wordt Victor Immanuel III aangeduid als „koning van Italië”. Dit is de eerste maal sedert 1870, dat aan het hoofd van den Italiaanschen staat deze be naming wordt gegeven in een van het Va- ticaan afkomstig document. By gladde diplomaten als daar zetelen en in zulk een gewichtige kwestie valt aan een lapsus niet te denken. Aan de universiteit te Boekarest is een leerstoel voor de Duitsche taal en litteratuur opgericht. De te Hermanstadt (Hongarije) verschijnende Telegraphul Roman verklaart ervan„Deze nieuwe leerstoel is zeer ge wichtig hy zal door de weldadige inwerking der Duitsche beschaving een tegenwicht vor men tegen den Franschen invloed op het Roemeensche cultuurleven. Wat goed is in de Duitsche beschaving zal zich nu ook over de Roemeensche geestesontwikkeling uit gieten.” Zou het Marokkaansch conflict op geeste lijk gebied met een herhaling dreigen in Roemenië 26 October. Gezichten half wa kende, half droomende gedurende den geheeien nacht. Gezichten van myn laatsten eenzamen avond in het visschersgehucht dan weder van Mannion die loodkleurige handen, die in de duisternis boven myn hoofd heen en weer gezwaaid worden daarop gezichten van huis van Clara, my in myn studeerkamer voorlezende daarop een verandering in de kamer, waarin Marga- retha stierf - nogmaals het gezicht van haar, met haar lange, zwarte haren, over baar gelaat neerhangende daarop voor eenigen tyd vergetelheid daarop Mannion weder, voor myn bed heen en weder loo- pende zyn dood, als een droom schijnende zyn gadeslaan van mjj gedurende den nacht als een werkelijkheid, waartoe ik pas ontwaakt was Clara aan den anderen kant vlak tegenover hem wandelende Rusland. Men seint nit Boekarest, dat twee Russi sche Israëlieten, die de Roemeensche grens Rudolf tusschen ben in, naar my wyzende. 27 October. Ik vrees dat myn ver stand ernstig aangedaan is ik moet op een noodlottige wjjze verzwakt zyn, voordat ik de verschrikkelijke tooneelen tusschen de klippen van het voorgebergte bjjwoonde. Mijn zenuwen moeten in dien tyd veel meer gele den hebben, dan ik vermoedde, onder de bestendige onzekerheid, waarin ik verkeerd heb, sedert ik Londen verlaten heb, en onder de onophoudelijke inspanning en gemoeds beweging van al wat er met my gebeurd is. Zal ik een brief aan Rudolf zenden P Neen nog niet. Het zou den schyn kun nen hebben, alsof ik ongeduldig was, alsof ik niet in staat was om myn noodzakelyke afwezigheid even kalm en vastberaden te gedragen als my voegt. 28 October, Een slapelooze nacht gekweld door doodelyke vrees, dat de ge ruchten van my uit het visschersdorp naar deze plaats zullen overwaaien, dat er onder zoek naar Mannion zal gedaan worden, en dat ik als de oorzaak van zyn dood zal be schouwd worden. 152) Een vreemdsoortige onzekerheid, hoe my in de onbeduidenste gevallen te gedragen, maakte zich van my meester. Nu eens hield ik eensklaps stil, terwjjl ik myns ondanks by de minste hinderpalen op myn pad aar zelde. Dan weder werd ik zonder eenige reden verlegen over de richting, waarin ik voortliep, en verbeeldde ik my dat ik naar het visschersdorp terugging. Het schouwspel waarvan ik getuige geweest was, scheen myn lichaam nog veel meer dan myn geest aan te doen. Toen ik mjj zelven op den ver velenden weg langs de kust voortsleepte, was er altjjd dezelfde pynlyke leegte in myn gedachten: zy schenen de macht nog niet te hebben, om zich den verschrikkelyken flood van Mannion als werkelijk gebeurd ▼oor te stellen. Toen ik in dit dorp kwam, waren myn krachten zoo geheel uitgeput, dat de men- schen in de herberg verplicht waren om my Daar boven te dragen. Zelfs nu, nadat ik eenige rust genoten heb, begint het indoopen van mjjn pen in de inkt mjj reedt lastig en Het Neder- landsch Tooneel. s

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1