rs. IIÈT ZOERLINGE HUWELIJK. THEE. No. 9922. VIA Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken Woensdag 10 Januari (006. 44ste Jaargang. L Bultenlandsch Overzicht. ONEN, itscn magazijn, 10. g met I u I» B Kleinhandel In sterken drank. VERKIEZING FEUILLETON. nde. 1 schoenwerk king het optreden der troepen goedkeurt. ENEN ENZ. van van plan zon zjjn 'ratis ge- ntlelaar dubbele flcsch zn. Rotter ’a» Beste Marlet MAN Zn Wordt rtnolgd.) ten werk. Zaltbomme rdain. Cleiwegsteeg. U, e Scrum. ma AL geknipte Ie plaat. CEU itroon. JH1LD- ing van ge- ende L«. IiOI liSIIIE COURANT 4 te letten 'E-- E - - - rden afgele- ikjes ran vijf en N«d. oiu Nommer en nevenstaand iTet gedepo- De dokter en een vreemd man hebben in mijn papieren gesnuffeld. Myn God moet ik sterven sterven joist op bet oogenblik, waarop er eenige kans op geluk voor mijn volgend leven is? Telefot n Ko. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C E N T E N. 153) 29 October.— De menschen uit de herberg hebben om geneeskundige hulp ge zonden. De dokter is er vandaag geweest. Hy was de vriendelijkheid zelf, doch ik kreeg een aanval van beving, op het oogen blik waarop bij de kamer binnen kwamik werd verward, toen ik een poging deed om hem te zeggen wat mij scheelde, en kon eindelijk geen woord verstaanbaar uitbrengen. Hij keek zeer ernstig toen hij mij onderzocht en de kasteleines ondervroeg. Ik meende dat ik hem iets hoorde zeggen, van bet zenden van een boodschap aan mijn vrienden, doch ik was daarvan niet zeker. Reuter seint uit Rostow a/d. Don, dd. 8 Jan. Tengevolge van het krachtig op treden der troepen zijn de opstandelingen gevlucht met achterlating van hunne wa penen. Het leven in de stad begint weder den gewonen gang te gaan. EERSTE BRIEF. van Willem Penhale, mijn "erker, te Bartal- lock in Cornwallis, aan zijn vrouw te Londen. i voegsel. rkomende TRONEN p. tegen krygbaar aag. rotten vel bekend r-UIXlB riekimerk). radicale eu n alle, zelfs ige zenuw* ntstaaa door digen leeftyd wakte, Bletlr loofdpyn Maagpijn ermogen b. - Uit- De BURGEMEESTER van GOUDA, Gezien de artt. 5 ëh 8 der Gemeentewet benevens art. 3 van het Koninklijk besluit van den 8en Mei 1897 (Staatsblad no 144), doet te weten dat op Dinsdag den 23sten Januari e.k. in het eerste kiesdistrict dezer gemeente eene verkiezing zalmplaats hebben van een lid van den Gemeenteraad in dat district, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den Heer G. C. Fortuijn Droogleever dat op dien dag, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, by hem kunnen worden ingeleverd de bij art. 51 der Kieswet bedoelde opgaven van Car.- didaten, waarvoor de voorgeschreven for mulieren van af heden ter Secretarie voor de kiezers verkrijgbaar zyn en dat voor deze verkiezing de stemming zoo die noodig mocht zijn, door Burge meester en Wethouders is bepaald op Vrijdag den 2en Februnri e.k. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag den 13n Februari d.a.v. GOUDA, den 8 Januari 1906. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. ia, iO der Drank wet ter openbare kennis dat bij Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is ingekomen de navolgende aanvrage om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in een logement aan logeergasten, van Th. J. van Vuuren voor de beneden•iocaliteit van het perceel aan de Korte Groenendaal, Wijk I no 8 Binnen a weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schriitelijke bezwaren inbrengen Gouda, den 9 Januari 1906, Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Claraver van haar niets dan het kleine leesteeken, dat zy voor my gemaakt heeft laat het om myn bals hangen, als ik Ik kan my niet bewegen, noch ademhalen, noch denken als ik slechts vervoerd kon worden als myn vader my kon zien, zooals ik nu ben! Weder nacht de droo- men, die altyd van huis zullen komen, zoo wel het onbekende huis in den hemel, als arme kind, om haar de reis alleen te laten doen, en, daar ik verplicht was om thuis en aan het werk te blyven om de andere kin deren den kost te kunnen geven en het geld, dat wy voor de reis geleend hebben, terug te winnen, waart gy natuurlijk na mij de geschikste persoon om mede te gaan mpt Suze, wier welzijn een kostelijker bezitting voor ons is dan geld. Bovendien heb ik u, toen ik met u trouwde en naar Cornwallis mede nam, altyd een reis naar Londen beloofd, om uw vrienden nog eens te zien en nu is die belofte ver vuld. Dus nog eens, bekommer u niet over het geld, dat gy uitgegeven hebtik zal het spoedig wel weder verdiend hebben. Ik heb een heel nieuwtje voor o, waarvan ge wel vreemd zult opkyken, Marie! Gy weet, hoe slecht het met het werk in den mijn ging, voordat gy vertrokt, zoo slecht, dat ik, toen gy weg waart, by my zelven dacht: „Deed ik niet beter om eens te zien, wat er te Treen met visschen te verdienen valt En ik ging er been, en heb er, Goddankgoed by gestaan. Ik heb van de meeste dingen nog al verstand, en de vischvangst is dit jaar zeer overvloedig geweest. Zoo ben ik aan het werk gebleven. En nu kom ik tot mijn nieuws. Ik heb uw brief gisteren ontvangen en was blyder dan ik u kan zeggen, toen ik vernam, dat onze dierbare dochter Suze zulk een goeden dienst te Londen gekregen heeft en zooveel van haar nieuwe mevrouw houdt. Doe mijn hartelijke groeten aan uw zuster en aan haar man, en zeg dat ik geen spijt heb van het geld, dat ik besteed heb om u met Suze mede te zenden, ten einde zorg voor haar te dragen. Zy was te jong, het het bekende huis op aarde Claraik zal buiten mijn zinnen sterven, zoo «niet Clara deel haar de tijding voor zichtig modo zy zou haar den dood kunnen doen Haar gelaat, zoo liefelyk en kalm haar waakzame, weenende oogen, my altyd aan starende, met een glans daarin, die steeds door de bevende tranen schittert. Zoolang het licht duurt, zal ik levenwanneer het begint uit te gaan BRIEVEN TEN BESLUITE. Hoe men in Riga tegen do revolutionairen optreedt, kan uit bet volgende blijken. Men zal zich herinneren dat een eskadron dra gonders daar ter stede by het optuigen der paarden door revolutionairen werd over vallen. Dit voorval heeft een naspel gehad in staat ben om op eenigerlei wyze de bezig heid voort te zetten, waaraan ik gedurende zooveel weken gewoon geworden ben, wat zal er dan van my worden Zal ik de eenige bescherming verloren hebben, die my by myn zinnen houdt P” ErgerergerIk heb vergeten, welke dag der maand het is, en kan dit geen oogen blik achtereen onthouden, als men het my zegt, kan my zelfs niet herinneren, hoe lang ik reeds te bed gelegen heb. Ik heb een gevoel alsof myn hart wegkwynt. Ach als ik Clara nog maar eens kon zien Reuter seint uit Konstantinopel, dd. 8 Jan.: Nazif-pasje, minister van financiën, is over leden by is opgevolgd door Zia-bey, die onlangs benoemd werd tot lid van de flnan- cieele commissie voor Macedonië. Als zoo danig werd Zia-bey vervangen door Djemal- bey, onder-minister van publieke werken. VAN EEN LID den Gemeenteraad. 31 October. Zwakker en zwakker. Ik poogde vandaag in myn wanhoop aan Rudolf te schrijven, doch wist niet hoe ik den brief zou inkleeden. De eenvoudigste uitdrukkingen raakten verward in myn hoofd. Ik was verplicht om de poging op te geven. Het is een verrassing voor my te bemerken, dat ik met myn potlood nog iets aan dit dag boek kan toevoegen! Als ik niet langer Tusschen doze Franscho verkiezingen staat de opening der Marokko-conferentie te Algeciras, die tegelykertyd zal plaats hebben met de presidentsverkiezing te Versailles. Het is natuurlijk nog niet te voorzien welke verloop die conferentie hebben zal de meeningen, zelfs onder de staatslieden, loopon daarover uiteen Terwijl sommigen zeer pessimistisch de toekomst tegemoet zien, meenen andoren, dat de geheele conferentie overbodig is, daar de voor naamste punten reeds tusschen Frankrijk en Duitschland geregeld zjjn. Ook hier zal do waarheid wel in 't midden liggen maar het zou toch verbazing wekken wan neer do verschillen van meening zoo scherp zouden zyn, dat er een vredebreuk uit zou voortspruiten. Het belangrijkste evenement is heden de verschijning van het Duitsche Witboek over de Marokkaansche quaestis. Wat dit boek bevatten zal is nog niet bekend maar aan Duitsche zyde worden wy er op voorbereid, dat 1 et heel wat minder onthullingen brengen zal dan het Franscho Geelboek. De Duit sche regeering zal alles vermijden, wat aan leiding zou kunnen geven om den strijd tusschen Frankrijk en Duitschland opnieuw te doen ontbranden. Dit is zeker»goed te keuren, zegt de Voss Ztg. „Maar toch mag men verlangen, dat het Witboek in zooverre volledig zal zyn, dat do Duitsche lezer een zuiver denkbeeld krijgt van de ontwikkeling der qnaestie, en dat hem de moeite wordt bespaard, zich over den samenbang der verschillende feiten, uit de mededeelingen van vreemde regee- ringen te moeten inlichten”. Vooral verwacht do „Voss. Ztg.” een opheldering over de verschillen, die bestaan tusschen de mede deelingen van prins Bülow en de Fransche documenten. Tel.-Ag. had eergisteren een onderhoud met Witte, in het verloop waarvan hy Witte vroeg, of deze voor verwikkelingen vreesde wegens de Marokkaansche-quaestie. Graaf Witte antwoordde, dat hy overtuigd was, dat alle beweringen, dat de Duitsche keizer van plan zon zijn om by gelegenheid van de Marokko-conferentie een aanvallende politiek te beginnen, ongegrond waren. Onder de in elk opzicht hoogst belangrijke regeering van keizer Wilhelm II volgde Duitschland uitsluitend een vredelievende politiek. Hy, Witte, was overtuigd, dat de Duitsche poli tiek steeds dezen weg zon blyven volgen en dat de Marokko-conferentie zonder eenig konflict inzonderheid tusschen Duitschland en Frankrijk, zou verloopen. Graaf Witte verklaarde verder, dat hij niet weet, wie er belang in kon hebben om dergelyke veront rustende geruchten te verspreiden, hy ge loofde echter, dat dit gebeurde in het belang van balssespeculaties, aan de beurs. Hy was echter verwonderd, dat de menschen en vooral de pers eraan geloof konden slaan. Een dergelyke speculatie werd ook bedreven tegenovdr Husland. Witte sprak over den opgewonden toe stand on zeide, dat, indien alles wat dage lijks in buitenlandsche bladen in de laatste jaren geschreven is over Russische aangele genheden, waar was, Rusland sedert lang zou hebben opgehouden te bestaan. Maar niettemin bestaat Rusland en zal ook verder blyven bestaan, want in weerwil van de ern stige crisis zal het daaruit als nieuw geboren te voorschijn komen. Door haar psychologischen toestand ver langde het grootste deel der Europeesche samenleving naar sensationeel nieuws. De correspondenten der buitenlandsche bladen zonden uit Rusland zulke opwindende be-' richten, zonder ze te onderzoeken, om maar te voldoen aan dezen modegril, Overigens, voegde Witte daaraan toe, ken nen de regeeringen der buitenlandsche mo gendheden volkomen den stand van zaken i« Rusland, vooral de regeering van het be vriende en verbonden Frankrijk. Hij voelde zich verplicht te verklaren, dat de Fransche regeering tegenover Rusland dezelfde gevoe lens van vriendschap en welwillendheid aan den dag legt als vroeger, en dat dit weder- keerig was. waarvan het verslag door de censuur werd geschrapt en nu langs anderen weg in het bezit kwam van den zeker niet radicalen Lokal-Anzeigor. De fabriek, waarin zich dit drama had afgespeeld, werd onmiddellyk om sing' ld door infanterie en artillerie en van de aanwezige vrouwen en werklieden geöischt, dat zy de daders zouden noemen. Toen dit niet geschiedde en de werklieden zeiden naar huis te willen gaan om te eten, gaf kolonel Meydel hun vyf minuten om do aanvallers te noemen. Toen dit niet geschiedde liet hy met een kanon op de met menschen gevulde fabrietózaal schieten waarby 100 werklieden het leien lieten. Een verschrikkelijke paniek brak iflt, de menschen trachten uit te breken doch werden met schoten teruggejaagd. Daarop werden drie moordenaars uitgele verd, (Nu liet Meydel op de vrouwen schie ten, nidat eerst was onderzocht of zy wa penen my zich droegen. De mannen leverden later nog veertig afgevaardigden uit, welke de belangen der arbeiders moesten waarnemen en werden daarna vrijgelaten. De gedelegeerden bleven in hefthtenis en moesten binnen 24 uur de moordenaars noemen en zonden anders wor den opgehangen. Do fabrieksarbeiders, voegt de correspon dent erbij, die de dragonders overvielen, waren daarbij op onmenscheljjke wijze te keer gegaan» Zy sneden de soldaten, die zy jn den slaap overvielen (en dus niet by het optuigen der paarden) heele stukken vleesch uit hot lichaam. Een vertegenwoordiger van het Rass. Het „Petersburgsche Telegraafagentschap” berichtTen einde de openbare meeting te verontrusten geven sontmigo links staande bladen berichten over .gevangenneming van een groot aantal revulutionnaircn en over wreede handelingenyfler troepen bij botsingen met opstandelingen/Wy kunnen verzekeren, dat de gedane arrestaties uitsluitend ten doel hadden aanslagen op de vreedzame bevol king, die de re/ohitionnairen van zins ware n te plegen, te yerhoeden. By die arrestaties zyn ontplofbare sloffen en wapenen in zoo groote hoeveelheid gevonden, dat ze vol doende zouden zyn geweest om duizenden personen te dooden en geheele steden te verwoesten. Wat de beweerde wreedheid der troepen betreft, moet er op worden gewezen, dat wegens het onmenschelyk optreden der revolutionnairen tegen de trouwe dienaren der monarchie strenge maatregelen moesten worden genomen. De regeering is overtuigd, dat de bovol. Telefoon No. 69 ADVEKTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1