OPGERUIMD. SMSBEüïïïii MANTELS, ai>yeiui;ntii:n Onnavolgbaar Socisteit „Ons Genoegen". Rechtzaken. Posterijen en Telegraphle Stadsnieuws. DE MASCOTTA. Veemarkt te Rotterdam. BEURS VAU ROTTERDAM Costumes en lllousen JOHANNA KROIJT, Patciil Ciasgloclllchl Regulateur. PRIMA SELTEN EN \j_ KOUSJES, M. M. v. LOOlN, Zenuw- en Maaglijders Ka,ad.gr©Tr©x De Engelsche regeering heeft, zooals te verwachten was, het voornemen uitgespro ken, om de politiek van Lord Lansdowne voort te zetten en de Fransche eischen te ondersteunen. Dit bednidt geer.zins, dat En geland moeilijkheden aan de oplossing in den weg zal leggen, fn elk geval is bet, na de verklaringen van de leden der nieuwe Engelscbe regeering daideljjk, dat Engeland niet voornemens is voor de Marokkaanscbe aangelegenheden de wapenen op te vatten. Lord Boberts heeft bovendien verklaard, dat het Engelscbe leger niet voor den oorlog gereed is, en belangryke credieten aange vraagd voor de verbetering van den leger toestand De Duitsche bladen wijzen er op, dat Duitschland bezield is met den wensch alle denkbare tegemoetkoming te toonen; wanneer Frankrijk hetzelfde wenscht, dan is een overeenstemming mogelijk en waarschijnlijk. Dan zal de conferentie tot een resultaat leiden, dat nuttig zijn zal voor de toekomst van Marokko, en dat Europa den vrede zal verzekeren. De logenstraffing van de officieuze Nord- deutsche aangaande do aan keizer Wilhelm tegenover Moltke toegeschreven woorden („In den oorlog ben ik myr. eigen chef var. den gencralen staf, en dat beetje werk in vredostijd moot u wol onder de knie kunnen krijgen") heeft de Duitsche pers nog niet geheel geruft gesteld. Zoo teekent de conservatieve Beichsbote by de tegenspraak aan „Het it) to hopen dat dit gewenschte démenti werkelijk mot de feiten in overeen stemming is, want het ambt van chef van den genoralen staf is zoo gewichtig dat het in de hand van don bekwaamste n officier thuishoort." In de door ons onderstreepte woorden schuilt eer. erge stou tigheid aan het adres van den Keizer. Het is overigens kenschetsend dat men nog steeds lofliederen kan lezen op de) militaire bekwaamheid van den afgetreden chef, graaf Schlieffen, maar nog niemand is op gekomen tegen do opvatting dat de jonge Moltke niet do rechte man op do rechte plaats is. Men gaat zelfs zoover dot men aanmerking maakt op zjjr. uiterlijk. Zoo zogt een der bladen „Hy heeft niets van wat men onder eon Generalstftbler verstaat. Groot, breedgeschouderd en een beef je gezet, met eon rond blozend gezicht waaraan een paar lichtblauwe heldere oogon oen joviale uitdrukking geven, en een klein roodblond snorretje, ziet hy er eerder uit als oen Mecklenburgsch of Pomraersch landheer die met succes op de hoonderjacht is geweest.' In Frankrijk zjjn eergistcr de verkiezingen, waaraan dit jaar rjjk zal zyn, begon ,en. Een derde van do loden van den Senaat treedt af, en meet zich aanj,herkiezing onderwerpen. Op 16 Januari volgt de ver kiezing van een prosident der repnbliek, door het Congres to Versailles. En dan volgen de algomeono verkiezingen voor de Kamer, dio het parlementaire jaar afsluiten. I)e senaatsverkiezingen zyn de meest knlmc, ook door do wyze van verkiezing. Want de Henaaf wordt niet gekozen door het algemeen stemrecht, maar door afgevaardigden van de generale- en districtsraden en dor gemeente raden. De voorbereiding voor de Senaatsverkie zingen is even kalm geweest als do verkie zing zelf. Zelfs de brandende quaestie, do scheiding van Kerk en Staat, werd slechts oppervlakkig aangeroerd in do verkiezings- rodevoeringen. Do clcricale candidaten pro testeerden, maar op kalme wjjze de republi- keinsehe verdedigden even kalm do wet, die naar hunne inzichten in overeenstemming is mot de beginselen van recht en billijkheid. Het was duideiyk, dat deze quaestie het volk niet het minste belang inboezemt, dat zy slechts een stokpaardje is voor parlementaire debatten. Meer beweging maakte de anti-militaris tische quaestie, die overal met grooten af keer werd besproken. Bijna alle candidaten hadden in hun redevoeringen een afkeurend oordeel over het optreden van Hervé en zyn medestanders ingevlochten. De uitslag der verkiezingen is nog niet geheel bekend. Honderd senatoren moesten aftreden, en drie arnvullingsverkiezingen moesten gehouden worden. Zeven en negentig uitslagen konden, na de tweede stemming worden vastgesteld in vyf districten moet herstemming plaats bobben, do uitslag van de verkiezing op Martinique is nog niet bekend. Van do 97 gekozen senatoren behooren 67 tot do linkerzijde, 21 tot de rechter zijde en 9 tot het centrum. De republikein- sche meerderheid is dus in den Senaat weer versterkt. Verspreide Berichten. Rusland. Het diplomatieke geschil m>t Engeland over de uitlatingen van admiraal Rodzjeit- vensky, heet thans uit de wereld geruimd. Alleen verbaast het na nog, dat de man ge- handhaaft blyft op zfjn pont als adjudant- generaal van den ezaar. De „Molva" bevat een artikel over de mogelijkheid van een Engelsch-Russisch vriendschapsverdrag. Voor Engeland, zoo besluit het artikel, is de natuurlijke poli tiek niet vijandschap tot Rusland maar vriendschap en toenadering en b principe is een verbond niet alleen wenscheljjk, maar ook mogelijk. Duitsohland. Een vrouwenvereeniging heeft te Ham burg zooveel geld bijeengebracht, dat der natie een complete kruiser kan worden aangeboden. Volgens mededeeling van het statistisch bureau te Bremen hebben in het jaar 1905 186 866 landverhuizers hun weg over die stad genomen! tegen 138.681 in het vorige jaar. Frankrijk. De „Gaulois" meldt, dat tengevolge van do scheidiugswet niet minder dan 6000 vroegere kloosterzusters, die broodeloos ge worden zyn, zich bjj bemiddelingsbureau* hebben laten inschrijven om een betrekking als huishoudster, dienstbode enz. Brisson wordt genoemd als de man, die Doomer den voorzittersstoel in de Kamer betwisten zal. Op aanklacht van den gouverneur-ge neraal van Belfort heeft het parket een instructie geopend tegen boekhandelaars aldaar, die kaarten verkochten met kijkjes op de vestingwerken. Engeland. Volgens de „Daily Mail" zullen de ver kiezingen beginnen op 13 Januari. Portsmouth krijgt, zoo is het plan, voor 12 millioen gulden een haven, speciaal voor onderzeesche oorlogsschepen. De „Batavier" van Rotterdam moest na geneeskundig onderzoek een landverhuizer mede terugnemen, wien de landing in En geland verhinderd werd op grond van de nieuwo wet op de ongewenschto vreemde lingen. Amerika. Uit Buenos-Ayres wordt bericht, dat generaal Sarmiento en alle officieren van het garnizoen van do provinciale hoofdstad 8an Juan op bevel van den president der Argpntynselie republiek gevangen werden genomen Do regeering te Washington heeft be richt ontvangen uit San Domingo, dat de opstand onderdrukt is. Morales is tor ver antwoording geroepen en de wettigheid van de regeering van Caceres is buiten twyfel gesteld. Gemengde Berichten. Naar wy met groot leedwezen vernemen is gistermiddag om 12 uur, na langdurige ziekte, de bekende Delftsche fabrikant J. C. Van Marken overleden. Een merkwaardig man is met hem heen gegaan. Hy was de stichter van de „Gist- en Spi ritusfabriek te Delft, die, naar Van Mar ken'» ideaal, niet het type heeft van de traditioneele fabriek, maar die, langzaam opgegroeid, het geheele leven van Van Marken mee. na velo twjjfelingen en over peinzingen, gewurden is een complex van, voor dezen tjjd zoo zuiver sociaal-mogelijk ingerichte industrieën, gebaseerd op het gemeenschapsgevoel. Hy was de eerste industrieel in ons land, die zyn personeel meezeggenschap gaf in de inrichting van het bedryf, deze leer voor opgesteld „als wy de menschen behande len, alsof zy waren, gelyk' zy behoorden te wezen, dan brengen wy hen daarheen, waar zy to brengen zyn". En met deze leer heeft hy zyn werklieden gegeven, wat hun by mogelijkheid te geven was. Hy gaf hun ge legenheid tot het nemen van kleine aandoe- len in het bedrijf, het hen meodeelen in de winsten, bouwde hun woningen in een fraai park ('t Agnetapark), gaf hun gelegenheid tot uitspanning op velerlei gebied en verze kerde zooveel mogelijk hun toekomst. Een idealist, misschien, maar één van de meest sympathieke soort, een hoogstaand tnensch, een nobel industrieel, een talent vol organisator, een weldoener in de maat schappij. Op 30 Juli 1845 werd Van Marken te Dor drecht geboren. In 1857 werd by' op 'tAm- sterdamsch Gymmasium geplaatst en in 1862 deed hy examen voor de Polytechnische School te Delft. Hij was een voortreffelijk student, die in 1867 allergelukkigst eind examen deed. Spoedig na zyn promotie kreeg bjj een plaats als ingenieur aan de Photogenische Gasfabriek, doch daar bleef bjj maar een jaar om, na een studiereis in Oostenrijk, in het laatst van 1868 naar Ne derland terug te keeren, ten einde zich daar aan bet hoofd te steil n van de Nederland- sche Gist- en Spiritusfabriek. De 23-jarige directeur moest, in het nieuw procédé, zelf zijn arbeiders opleiden, de inrichting orgaoiseeren van den grond op. En dit is hem z6ó wel gelakt, dat thans de Delftsche fabrieken de grootste in den lande zyn en een wereldreputatie hebben. Wij kannen hier niet elk detail van het merkwaardig leven van Van Marken's in- daatrieën aanwijzen. Releveeren wy de in stelling in 1882 van het Agnetapark, waar by hy zyn eigen buis liet bouwen met zyn de vies „Rust roest" in den geviel, en waarin in 1892 het gemeen8chapgebou\v werd gezet. In 1885 nam hy de Nederlandsche olie- fabriek (in 1883 gesticht) onder zyn directie, in 1885 de Lym- en Gelatinefabriek. Het gezamenlijk personeel telt thans ruim 1300 man, en meer dan 6 millioen kapitaal ligt in de onderneming vast. Na een leven van arbeid en nobel frisch sociaal streven, welks resultaten een glorie zjjn voor de Nederlandsche industrie, beeft Van Marken het hoofd neergelegd. Hq zul niet vergeten worden, want hooger dan één heeft deze een levenstaak gekozen en die ook volbracht. Van alle tot heden ontvangen kalenders spant die van de firma Joh. Enschedé Zonen to Haarlem de kroon. De technische uitvoering is zooals altijd eenig. Do tinten der ondergrondplaten, het uiterst zuiver register der verschillende kleurenvormen, de bijzondere hulpmiddelen wat het zet materiaal betreft, welk materiaal dikwyls alleen op de zetterij van de firma Enschedé te vinden zal zyn. Alles te zamen genomen geeft het werk een eigenaardig, Hollandse!»* degelijk cachet. Een plaatje in zincografie geeft een kijkje in de drukkerij 250 jaar geleden, waar de oude oprichte Haarlomsche Courant, die juist heden haar 25Ü-jarig bestaan viert, het eerst gedrukt werd. Inbraak. - By den heer A. Bouwman, Israëlietisch onderwijzer, wonende op den Springweg no- 186, te Utrecht, is Zondag avond op een zeer geheimzinnige wijze in gebroken. Het dienstmeisje, dat de hoofdrol in de geheele geschiedenis gespeeld heeft, geeft een zeer sensatiewekkend relaas van het gebeurde. Het meisje was met het jongste kind alleen thuis én ging zich omstreeks tien uur over tuigen of dit wel rustig sliep. Toen z|j in het benedenvertrek terugkeerde, bevond zy zich plotseling van aangezicht tot aangezicht tot twee woest uitziende kerels, die lange valsche baarden droegen en maskers voor het gezicht hadden. Voordat zy zich nog goed en wel van den schrik had kunnen herstellen, had het tweetal haar reeds aan gegrepen, gekneveld en geblinddoekt en op die wyze volkomen machteloos gemaakt. Bovendien worden haar de kleeren gedeel telijk van het lyf gescheurd en geraakte zy onder de ruwe behandeling van de beide bandieten bewusteloos. Van hetgeen er ver der gebeurde, kan zy niets mededeelen. De koster der Israëlietische kerk, de heer S., wonende aan de overzijde, moet echter on raad gemerkt hebben. Het breken van een ruit trok zyn aandacht. Hij ging vervolgens op zyn beurt de woning binnen en joeg daarmede onmiddellijk de ongure bezoekers op de vlucht. Waarschijnlijk is door den tuin een goed heenkomen gezocht. Het dienstmeisje lag languit en gedeeltelijk ont kleed in nog altijd bewusteloozen toestand op den grond. Zoo spoedig mogelijk werd geneeskundige hulp gehaa'd en na twee aar kwam het weder eenigszins op verhaal. Na onderzoek bleek, dat de inbrekers geen ge legenheid gehad hebben om een goeden slag te slaan. Slechts wordt een spaarbankboekje vermist en een heel gering bedrag aan klein geld, dat aan het overvallen meisje toebe hoorde. De politie is zonder dralen van het ge beurde op de hoogte gebracht en stelt een ijverig onderzoek in. Van de daders is tot nu toe echter niet het minste spoor ontdekt Een kleine aanwijzing is misschien, dat op oen avond van de vorige week plotseling met veel geweld aan de bel getrokken werd en een stem naar binnen riep: „Doe maar open, want ik weet, dat er niemand thuis is." Of een en ander echter direct met elkaar in verband staat, zal afgewacht moe ten worden. Duistere punten zjjn verder, hoe de daders zjjn binnengekomen en later weer vertrokken zyn, zonder een enkel veertje achter te laton. (Utr. Übl.) Koning Alphousus van Spanje ia een ware geluksvogel. Pas was hy voor een paar dagen met zyn paard gevallen zondereenig letsel, en nu heeft hy Donderdag een onge luk gehad met zyn automobiel, die zwaar beschadigd werd, maar waarbij hy, evenals de hem vergezellende Prins Karei geheel ongedeerd bleef. Men schrijft aan de N. C. Aan het hulpkantoor der posteryen te Giessendam schijnen de zaken niet in orde. Naar wy vernemen, moet meer gedacht wor den aan onvoldoende bekendheid met admi nistratie of slordigheid dan aan fraude. De brievengaarder en de bode H. zyn, nadat een voorloopig onderzoek is ingesteld, door den officier van justitie te Dordrecht in verboor genomen- Een gebrekkige Fransche pater was Dins dag te Aarscbot (België) over straat gegaan. Eensklaps sprong een man op hem toe.en gaf hem een vuistslag in het aangezicht, zoodat hij nederviel- Toegesnelde personen hebben den aanrander zjjne verdiende .straf gegeven, alvorens hem in de handen der politie over te leveren. De aanrander verklaarde dat vyf personen hem elk 25 centimes hadden gegeven, om eenen priester te slaan. De vijf helden zyn bekend. In de gisterenavond gehouden vergadering van de Eerste Kamer is de nieuwbenoemde commies-griffier «jbr. mr. Wittert vau Hoog land beëedigd en heeft lijj zyn taak aanvaar d Onder de ingekomen stukkeu behoorde eeu schrijven van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, meldende dat H. M. de Koningin hem met ingang van 1 Maart aanst. een buitenlandsch verlof heeft verleend van ten hoogste 5 maanden, ter uitvoering van een opdracht van de Chileenscha regeering ten behoeve van de haven van Valparaiso. De Eerste Kamer zal Donderdagmiddag aanst. het vestigingsverdrag met Daitschland in openbare behandeling nemen. Op de Bloemgracht te Amsterdam, tus- schen de huizen 32 34, is een, door een hek afgesloten, nauwe gang, welke toegang geeft tot eenige tusschen de Bloemgracht en de Nieuwe Leliestraat, ingebouwde perceelen. Vroeger schijnen deze huizen bewoond te zyu geweest, thans doen zij dienst als berg plaatsen. Eén ervan was verhaard aan de Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente, die het perceel bezigde als turfpakhuis. Het was over alle drie de verdieping n tot aan den nok van het dak opgevuld met turven en deze Jast schijnt voor de oude| muren te zwaar te zyn geweest. Door den enormen druk is Zaterdagavond de geheele zijmuur aan den kant van de Bloemgracht ingestort, een gedeelte vau een der achtergevels me desleepend. De zijmuur aan den kant van de Leliestraat, welke gedeeltelijk tegen de huizen van die straat is aangebouwd, bleef staan, hoewel ook deze muur geweldig scheurde. De bezweken muur is volkomen wegge drukt, op zulk een wyze, wat de balken, welke.de verschillende verdiepingen droegen, in de turfmassa, jwelkej intact bleef, zyn blüven rusten. Het ongeval is zonder persoonlijke onge lukken afgeloopen, wat zeer opmerkelijk is daar op verschillende van de rondom het perceel gelegen binnenplaatsen menschen, aanwezig waren, toen de steenmassa met donderend geraas naar omlaag en gedeelte lijk op die binnenplaatsen terecht|jkwam. De bouwpolitie heeft dadelijk en ook Zon dag maatregelen genomen om de gevaarlijk ste uitstekende gedeelten van het door de instorting verwrongen dak te verwijderen. Eindelijk is de koninklijke goedkeuring ingekomen op de Paaschtentoonstelling-lotery te Schagen. Men vreesde voor eenigen tyd met groote vreeze, dat ook op Jandbouw- lotorgen een of ander artikel der Loterywet een belemmerenden invloed zou uitoefenen en die bemoeilijken of onmogelijk maken kon. Gelakkig is die vrees jjdei gebleken. (Alkm. Ct.) Otnploffing. Bjj het afbreken van eer. huis te Stockholm werden springpatronen gebruikt waarvan er een ontijdig ontplofte, met het gevolg dat twee arbeiders gedood en zes gewond werden. Zeldzaam huwelijk. Dinsdag trouwen te Parjjs de gebroeders Chanteau, tweelingen, omtrent 30 jaar oad, met de gezasters Re- naald, insgelijks tweelingen. 20 jaar oud. Drie Hagenaars gaan te voet een reis om de wereld maken, in hun onderhoud voor ziende op de gewone wyze der „wereld- wandelaars", n.l. door verkoop van prent briefkaarten, voorzien van hun portret. Van den Haag uit gaan zjj naar Duitsch land, Oostenrijk, Servië, Turkije, Perzië, Engelschlndië, Ned.-lodië, China, Japan, Vereenigde Staten van N.-Amerika en keeren van New York per bootgelegenheid terug naar Holland. Twee hunner hebben reeds vroeger 7000 kilometer te voet afgelegd. Uit Nijmegen meldt men: Eergisteren en gisteravond werd gehouden I de door do plaatselijke tooneel- en reciteer» vereeniging Vondel nitgeschreven nationale wedstrijd in tooneelspel. De uitslag was Eerste afdeeKng (dramatische en tooneel- spelen le pr. Union, Rotterdam, 327 pun ten 2de pr. Kunst na den Arbeid, Rotter dam, 270 ponten. De beste speler de heer Ph. Bosman, Rotterdam (Kaast na den Arbeid); de beste speelster: mevrouw Van Tiel, Rotterdam (Union). Tweede afdeeling (blijspel en kluchten) le pr. Kunst na Arbeid, Zutphen, 278 p. 2e pr- Voorqit, Nijmegen, 273 p. De beste speler: de hqer W. H.'Honteman, Nijmegen (Voornit)de beste speelstermevrouw La Rivière, Zutphen (Kunst na Arbied). Extra prijzen werden toegekend voor regie aan den heer Janssen, Rotterdam (Union)) voor de beste zeggenswyze en uitspraak aan den heer J. Smient, Gouda (Nat en Genoe gen) voor het beste samenspel aan Kunst na Arbeid, Zutphen voor de beste opvatting van bet opgevoerdeaan Union, Rotterdam. De directie der Stoomvaartmaatschappij „Nederland" heeft aan haar contract- eu losse boot- [en loodswerkers te Amsterdam bericht, dat haar verhouding tot de „Ver- eeciging van Werkgevers op Scheepvaart gebied" gewijzigd is. De aard der werkzaamheden en werktoe- standen bij de maatschappij verschilt toch zeer veel met dien bij het meerendeel der leden van die vereeniging, en de directie acht het daarom zoowel voor de belangen harer werkgevers als in het belang eener goede uitvoering van de werkzaamheden gewensebt, dat voortaan de zaken rechtstreeks tnsscben haar en baar werklieden worden afgedaan. Ter bevordering van dit doel zal de directie op gezette tijden een samenkomst houden met drie door de coutractwerklieden en drie door de losse werklieden te kiezen vertegen woordigers, waarin zoowel zaken betreffende den arbeid als de belangen der werklieden zullen worden behartigd. De vertegenwoordigers kunnen zich ook buiten die samenkomsten mondeling of schrif telijk tot de directie wenden, indien de zaak naar hun oordeel niet kan uitgesteld worden. De directie handhaaft de bestaande loonen en werkregeling en zal daarin geen veran dering brengen dan in overleg met de ver tegenwoordigers. Men schryft uit Vorden aan de „Lochem- sche Courant": „Wy leven vry, wij leven bly op Neêrlands dierb'ren grond Het volgende diene tot be wijs, dat deze zoo vaak gezongen woorden niet in alle opzichten waar zyn. In den na middag van den 30sten Dec. jl. vervoegden zich by het hoofd der school te Linde 3 menschen uit den Wildenborgh, vaders van bjj hem ter school gaande leerlingen. Ze kwamen met het verzoek de vaccine-bewijzen hunner kinderen te mogen hebben, daar deze by het begin van 1906 het onderwijs zouden volgen aan de byz. school te Vorden. Ook had één van hen nog een briefje meegebracht van een buurman, die hoogstwaarschijnlijk er tegen op zag, persoonlijk den meester om het pokkenbriefje van zyn zoon te vra gen. Alle 3 ouders verzekerden, dat ze vol strekt geene redenen hadden hunne kinderen van school te nemen, maar daartoe werden genoodzaakt. Ze gevoelen zich in meerdere of mindere mate afhankelijk van hen, die wel zoo goed wilden zyn hun „raad" te geven en vreezende de gevolgen van eene weige ring, moesten ze overgaan tot iets, waar toe ze uit zich zeiven nooit zouden gekomen zyn. Het hoofd der school gaf de vacc. bew. af; twee meisjes, die mede gekomen waren om den meester te bedanken, kregen van hem den raad op de andere school al tijd trouw haar best te doen en terwyl hy het gezelschap nitliet, schoten hem te binnen de volgende woorden „Hier duldt de grond geen dwing'landy, waar vrijheid eeuwen 'stond". Ingestort. Te Keulen storte een tot aan de derde verdieping voltooid in aanbouw zijnd pand in. Twee metselaars zyn zwaar gewond. Zij waren de eenigen die in het pand nog aanwezig waren, want hun kame raden waren juist naar de loods gegaan om te schaften en de timmerlieden waren kort te voren naar een ander karwei vertrokken. De Hooge Raad verwierp gisteren het cassatieberoep van een melkverkooper te Leiden, tot geldboete veroordeeld wegens bet in voorraad hebben van melk, ondeugdelijk van samenstelling. De requiraut had zich er op beroepen dat in het afschrift der dagvaarding dat hem beteekend was, stond, dat hy in voorraad had gehad melk van deugdelijk van samenstelling. Mitsdien zoo meende de requirant had hij moeten zyn ontslagen van rechtsver volging. De Hoogt Raad overwoog dat feitelijk was beslist dat de woorden: van deugdelijk van samenstelling een schrijffout al waren zjj minder duidelijk, voldoende dui delijk deden uitkomen wat hier ten laste was gelegd. Op die'feiteljjke beslissing kon niet worden teruggekomen. De hooge Raad deed gisteren uitspraak in de van H. van der Kaay, koopman te Bussum, door het hof te Amsterdam veroor deeld tut 8 jaren gevangenisstraf wegens poging tot moord (vergiftiging van Hoekstra). Als eerste cassatiemiddel was aangevoerd dat het bewijs van de aan den requirant ten laste gelegde feiten mede geput was uit aan wijzingen, welke zelf weder door oudere aanwijzingen zijn bewezen. Zoo was bet rpzet om te dooden afgeleid uit het feit dat de requirant drie gram ar senig«iuur heeft gestort in de potjes, staande aan den kant van waaruit Hoekstra gewoon lijk begon te proeven. De Hooge Raad overwoog hieromtrent dat inderdaad door het bof het opzet om te dooden mede is aangenomen op grond van de bedoelde omstandigheid (das op grond van een aanwijzing) en dat, vermits die om standigheid zelf bewezen is verklaard niet op grond van rechtstreeksch bewys, maar op grond van aanwijzingen, het middel was gegrond. Mitsdien werd het arrest vernietigd en de zaak naar het hof te Arnhem verwezen. Benoemdt Febr., tot directeur van hot telegraafkantoor te Breda, de hoofdcommies der telegrafie L. de Veer te Rotterdam. Verplaatst: 1 Jan., de commies der tele grafie 2e klasse J. Goossen Cz., van het hoofdtelegraafkantoor naar het bypost- en telegraafkantoor „Linnaeusstraat" te Am sterdam de klerken der posteryen en tele grafie 2e klasse Kerst do Jong, naar het bypost- en telegraafkantoor „Hobbemastraat" en J. B. W. van der Eist, naar het bypost- en telegraafkantoor „Linnaensstraat", beiden van het hoofdtelegraafkantoor te Amsterdam. GOUDA, 9 Januari 1906. Gisteren gebeurde er h(j de tol tusschen Reeuwyk en Gouda een ongeluk, dat zeer ernstig had kunnen zijn. D paardentram kwam van Reenwyk en reed recht op het tolhek aan, dat gesloten was. Het paard kwam te vallen onder de tram, die toen derailleerde, 't Paard is niet gewond en geen persoonlijke ongelukken kwamen voor. Na eenigen tyd kon de tram zyn weg ver volgen. le Uitvoering* van Na al 't geen we reeds vernomen hadden van do voorbereiding van deze Opera-comique was de verwachting gespannen. Gerust kunnen we beginnen met al dadelijk te ge tuigen, dat die bij velen zoo wel als by ons is overtroffenDe geheele opvoering ging als van een leien dakje. Er is blykbaar zoo goed gestudeerd, dat men het van dilettan ten niet beter verwachten mag. Gaarne brengen we hulde aan den Directeur, den Heer J. H. B. Spaanderman, die zyne groote moeite en inspanning beloond zag! Immers er haperde niets aan. Koor, Solisten en Orchest waren in één woord uitstekend en het luid applaus, soms bij open doek, door de talrijke aanwezigen was een duidelijk bewijs, dat men zich kostelijk amuseerde. We hoorden dan ook al van sommigen, dat ze 't werk gaarne voor den tweeden keer zouden bijwonen. Er was ook op eens zoo veel te genieten. Het oog werd gestreeld door de keurige décors van den heer van Staveren, die eene afzonderlijke vermelding ruim verdienen. Heel goed is 't merkbaar, dat den heer van Staveren decoratie-werk bjj uitstek is toevertrouwd. Over de keurige costumes was maar één roep. Alles was frisch en met groote zorg gekozen. Maar stellig zou alles niet zoo glad van stapel goloopen zyn zonder de regie van den heer N. Er was hier beel wat te doen. Bij deze Opera toch is 't koor dikwijls in actie en' dat heeft hij er met 't beste resultaat ingebracht. Alles ging per fect, dank zy zyne voorbeeldelooze toewijding. Mevroaw ThemansCats was weer echt in haar rol. Alles gaat haar zoo natuurlijk af, dat zij ieder voor zich inneemt. In Solo zang of Daetten is zy altoos nauwkeurig en ze geeft zich zoo geheel, dat het publiek haar steeds vol attentie volgt. Een bewijs van erkentelijkheid voor hare belangelooze medewerking werd haar door de Presidente, met een hartelijk woord, in den vorm van een prachtige corbeille de fleurs geschonken Luide toejuichingen van 't auditorium toonde, hoe zeer haar tegenwoordigheid op prys gesteld werdEen groot aandeel heeft Mevrouw Th. io 't zoo goed slagen van deze Opera. Niet minder lof brengen we aan Mej. v. V. voor haar fijnen zang en haar goed ge voeld spel, al was haar taak niet zoo zwaar als die van Mevr. Th. Algemeen was men ook vol sympathie voor 't uitbeelden van de rol van Laurent XVII. Den heer H- W. brengen we onze bijzondere erkentelijkheid voor de uitmun tende opvatting van zjjne taak. Met den heer N., van wien we weten hoe goed en vry bjj zich op hst tooneel beweegt, heeft hy meermaleu de zaal doen daveren van een onbedaarlijk lachen! Trouwens de solisten mogen er zyn in deze Opera. De heer van D. als Pippo speelde vlug en gemakkelijk, hjj had een lastige rol en bjj heeft het er flink afgebracht! In zjjn zang moet hjj wat minder vibreeren, dan is alles ook by hem correct. De rol vau Prins F. was al mee in goede handende heer P. was in zang en spel zeer goed. Van 't koor kunpen we niets dan veel goeds zeggen, trouwens daar heeft de leider wel voor gezorgd. Het orchest, waarby Mej. Sprayt de piano- party zoo accuraat vervulde, was bijzonder goed. Alleen bjj 't kwartet in de laatste acte moet bet nog ietwat zachter accom- pagneeren. Dat de zaal geheel bezet was, kon men vooruit wol berekenen. Donderdag a.s. gaat do 2e opvoering, waarvoor nog kaarten te verkrijgen zjjn bjj den heer J. de Ven op de Markt. Wie niet teleurgesteld wil wordon, moet zich spoedig een entree verschaffen, hy z&\ zich ongetwijfeld buitengewoon amusoeren j Dinsdag 9 januari iqo6. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 36, 2de kwal. 32, 3de kwal 27 cents per half kilo. Magere Os-jen, Melkvee en Vaarkoeien goed aangevoerd. Vette kalveren red aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 29 ade kw. 26, 3de kw 23 cent per half kilo. Stieren goed?#aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 30, 2de kwal 27, 3de kwal. 22 cent per half kilo Handel voor alles stug tot iets lagere prijzen VRIJDAG 29 DEC. L.K, H. K Staateleemngen Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 69%, Oblig.3e Serie fr. 2500 3 69%, Rusland.1 vang Dombr. Obli gation 4'/, 96' i Azib. Japan Obligation 1899 4 74% 74% Columbia. Geconsolideerde Bui- teulandsche Schuld. Rocepis. L. 100 IV, 24Vu - Hypotheek-Banken Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101%, Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 97% Pandb. Standaard Hypb. 411001 Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99'/, Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandscho Hypb. 4 1001/ Pandb. Zuid-Holi. Hypb. 409% Pandb. le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4% 1001/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99% Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4% 101 Bewjjzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96'/, Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 - Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99% Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99% Pandb. Nationale Hypb. 3% 98 Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 Spoorweg leeningen Italië. Oblig. Zaid-Italiaansche Spw.-Mjj. A. 367% Premieleen ingen Biülgib, Loten Stad Antwerpen 1887 2'/, 102'/. Scheepvaart- M aatschappijen. Aand. Holland-Gull Stv.-My. 35 - Divenen Mg. tot Expi. Daan van Meerdervoort 1902 89'/. Burgert I] ka Stand. GEBOREN6 Jan. Gerard, ouders J. Anders en A. G. Berends. Aaltje, oaders C. Jongenee! en H Westbroek. Bernardas Christiaan, oaders H. J. Bijster en J. van den Heuvel. 7. Petronella Maria, onders A. J. H van Den8sen en C. van de Par. Willem, oaders A. de Grail en C, Nienw- veld. Hendrlka Johanna, onders G. J. de Koogel en J. G. van Vliet. OVERLEDEN: 6 Jan- H. Gibbon, 67j. A. P. de Jong, 81 j. 8 J. Krnjjt, wed. D. Onweneel, 75 j. worden van af heden tot veel VERMIN DERDE PRIJZEN V Heden overleed, na een kort stondige ongesteldheid, it» den ouderdom van ruim 75 jaren, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw Wed. van den Heer DIRK OUWENEEL. L. OUWENEEL. C. OUWENEEL—Douw. Wed. J. OUWENEEL- geb. Dn Brui», en Kinderen. Gonda, 8 Januari 190(1. Commissarissen dor Societoit „Uns Ge noegen" brengen tor kennisse van HH. Leden, ingovolge Art. 30 van het Reglement, dat bjj gelegenheid van do Extra Tooneel- voorstelling op WOENSDAG den 10 JANUARI 1906, de SOCIËTEIT van dett avonde ZES UH af geëloten *al xijn. Gouda, 9 Januari 1906. Namens het Bestuur, PRINS VAN DOESBURGH, Secretaris. yn thans door nieuw gevonden toepassingen onze in olieverf geêchilderde i*or- trellen Peiuture-Hognertê. Zjj geven kracht en diepte, die namakers niet kunnen boreiken. Men overtuige zich, geen imitaties voor de echte te ontvangen. Geïll. Prijscourant met een aantal onge vraagde getuigschriften gratie op aanvraag. Boxtel. II. HOOAERT8 Co. Agont voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bjj wien modellen ta besiebtigen zjjn. VAN DE Slecht licht, te veel of te weinig gas is nu geheel van de baan en kost slechts f 0-65 geplaatst. Tovens vestig ik Uw aandacht op de onovertrolbaar in Hchtkracbt en duurzaam heid. Aanbevelend, DUBBELE BUURT B 13. Telfa. 117. wordt nit overtuiging, als een werkelijke hulp in den nood, het boek aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart wor It dit boekje franco per post toegezonden door BLOKPOEL'S Bookh. Zaltbommal.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2