OPGERUIMD. MIS DEPOT TIN THEE. ZAL GOUDA HELPEN. BINNENLAND MANTELS, advi:ivti:ntii;in Klanken nit Schoonhoven. Stadsnieuws. Rechtzaken. BEURS VAN ROTTERDAM Costumes en Blousen JOHANNA KRUIJT, VI. IIAVENSWAAY ZONEN, Zenuw- en Maaglijders ISa.sid.gfe-'crer in een rede, dat de regeering van na al aan van alle zorgen met betrekking tot de ver dediging van de Marokknansch-Algergnecbe grene bevrijd ie. De vroegere minister van jnetitie Monie hield in de öironde een rede naar aanlei ding van zjjn verkiezing als senator, waar bij bij zeide, dat men allen doen zon om bet presidentschap der republiek niet in handen te laten vallen van een man, die zjjn ver kiezing te danken had aan de hulp van reactionairen en nationalisten en deze ver kiezing moest betalen met zjjn republikein- sche gezindheid en zjjn eer. De „Lebandy", bestuurbare luchtballon van de gebroeders Lebaudy, is aan het leger geschonken, tljj zal voortaan gewjjd zijn aan de verdediging der Oostgrens, 't is de eerste maal dat een bestuurbare ballon deel uitmaakt van het oorlogsmaterieol bij het Fransche leger. lliMR. De twee millioen liro, benoodigd voor den herbouw van den klokketoren van San Marco, to Venetië, zjjn nn bijeengebracht en welhaast zal nn met het werk een aanvang worden gemaakt. De nieuwe Campanile zal het volkomen evenbeeld rijn van den ouden toren. Tubkijb. Ahmed Pascha, die den opstand in Yemen moest onderdrukken, is verplicht geworden terug te trekken naar Omran, waar lijj op 8000 man versterking wacht om de opstan delingen aan te grjjpen. Deze openhartige verklaring, door een in woner van het nubüzijnde Vinkeveen gege ven, zal vele mannen en vrouwe.1 hulp en zegen verschatten. Zij is vol bemoediging en hoop. Mejuttrouw E. OUSSOREN, wonende Qroenlandsche Kade Gent. Vinkeveen, doelt ons mede Nu ik volkomen genezen ben van een verouderde niorziekto door het gebruik Uwer Foster's Rugpijn Nieren Pillen, kan ik niet nalaten U hiervan bericht te sturen met mjjn hartelijke dankbetuiging. Moer dan tien jaren ben ik het slachtoffer geweest van deze ziekte en onophoudelijk beklaagde ik mij over een moeilijke, pijnlijke water- loosing, de urine kwam steeds met een branderig gevoel, was steeds troebel en wan neer z(j eenigen tijd gestaan had, bevond zich daar veel bezinksel in. Voortdurend had ik last dat hot geheelo benedengedeelte van mjjn lichaam opzwol en ook m(jn handen en vingers waren dik opgezet, zoodat ik zelts geen vingerhoed aan mijn vinger koa doen. Alle behandelingen, dig ik hiervoor heb ondergaan, waren op niets uitgedraaid en gedurende den laatsten tijd was mijn ziekte erger geworden. De pijn in den rag was onuitstaanbaar, ik had veel last van duize lingen, gevoelde mjj steeds vermoeid, sliep zeer weinig en was totaal lusteloos. Al het goede wat van Foster's Rugpijn Nieren Pillen verteld werd, doed mij besluiten hiermede ean proef te nemen en na het geregeld ge bruik van twee doozen was mijn gestel on eindig veel beter en de pijn in mjjn rug en lendenen was totaal verdwenen. Het water kwam veel gemakkelijker en ik ge voelde mij ttiuker en opgeruimder in één woord ik ben oen geheel under mensch geworden, waar Ik kan zal ik de goede werking Uwer pillen bekend maken. Ik ondergoteokendo verklaar dat bet boven- staando waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Zwelling der enkels, der voeten en der boenen en blazen onder do oogen. (Water zucht). Deze gevaarlijke kwaal dient te worden toegeschreven aan het overvloedig water afkomstig nit bet bloed, dat doorge drongen is tot in het weefsel der huid en dat eigenlijk had moeten worden uitgedreven door de filtreering indien de nieren in goe den toestand geweest waren. Door een groot aantal dankbare menschon werd ons mede gedeeld dat dergelijke gevallen volkomen ge nezen werden door Foster's Rngpgn Nieren P"verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw OUSSOREN gehad heeft. Zg zün te Gondu verkrijgbaar bij de Hoeren WOLFF en Co., Westhavon 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwis sel 4 F 1.75 voor één - of F 10 - voor zes doozen. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de algemeene beschouwingen der eerste 5 hoofdstakken en financiën do heeren Yan Beyma, De Wille- bois Van Waterschoot van dof Gracht, Van Löben Seis, 't Hooftvoor de overige hoofd stakken de heeren Laan, Woltjer, Van Nlzrop, Vu Wauenaer, Von Fissnne. XXXI. Och ja, zoo kannen ze de begrooting wel sluitend maken, heb ik al gezegd, als ze het noodige subsidie aan een zoo nuttige instel ling als het Zwembad, onthouden. Als daar leden als Scbrender verklaren wel vóór stenn zyn, maar lettende op den gespannen toestand toch tegen stemmen, zie dat is een diep treurig verschijnsel. We weten allen, dat de vereeniging verleden jaar eerst eens moest toonen wat het particulier initiatief opbracht en toen is na heel wat over en weer praten eenigen steun gegeven, maar lang niet voldoende. Dat particulier initiatief schynt in de oogen van Greup nooit genoeg te doen. Toch bleef het vooruitzicht, dat het volgendo jaar weer eens zou overwogen worden. En met deze halve toeze'gging van meer steun, smijten ze nu heelemaal de glazen in. Enfin, het zwemmen zal zeker in 1906 weer slachtoffers moeten eischen. De verantwoording aan u, heerer. tegenstem mers. Als de begrooting maar sluit, al is het ten koste van menschenlevens, wat kan het u bommen, niet waar? Jan Valk had eigenlijk moeten voorstellen die inrichting tot de verboden vereenigingen te rekenen, omdat ze concurrentie doet aan den Water toren. Voelt ge het, mijnheer Kooiman, dat dank hier misplaatst was Ik had eerst eens op mijn vingers gefloten toen de col lega's dit voorstel afstemden. De toren van de Groote Kerk schijnen de raadsleden enkel van buiten te bekijken. Men hoort althans elk jaar niets anders dan aanmerkingen over zijn verveloos uiterlijk, de gevaarlijk»* steenen, die naar beneden dreigen te storten, balustrades, die geschil derd moeten worden en een wijzerplaat, die verguld dient te wezen. Waar echter geen der elf vroede vaderen aan schijnt te donken, daaraan heeft Jan Bazuin zich al bijna jaren doodgeörgerd en wel meer met mij. Wie zal het overbodige weelde noemen, als Jan eens een nieuw, een splinternieuw uurwerk aanvroeg? Want al worden de wijzerplaten nog zoo mooi verguld, als do wijzers zulke gekke kuren blijven uithalen, als stilstaan midden in den nacht, met horten en stooten vóór- en achteruit te vliegen, wat heb je daar dan aan Een nieuw uurwerk moot er komen. Wij, 8choonhovenaars, moeten met onzen tijd bijblijven. En daarvan moet de klok van de Groote Kerk in de eerste plaats het zinnebeeld zijn. Of vinden de heeren van het Stadhuis, dat de huidige klok meer in overeenstemming is met den toestand Men zou het zoo anders wel zeggen: Stil stand iu den scholenbouw, in de gasfabriek, in den tramaanleg, de telefoon, alles slaapt den winterslaap. Bij het Stadhuis idem, hetzelfde euvel. Den U«l is voor de pui blijven staan op den stemdag verleden jaar en heeft den gevel eens opgenomen, daarbij tot de ontdekking komende, dat de balustrade in desolaten toestand verkeert en ook vernieuwing vraagt Buitenop gekeken dus. Maar als Jan Bazuin eens een blik in het inwendige van de Stad huiskameren werpt, en hij monstert de le vende meubelstukken, dan stuit h\j allereerst op dat gekke getal ell en telt lijj er gauw den Voorzitter en den Secretaris bij, dan wordt het al niet beter, Want dan komt hy op het ongeluksgetal terecht. En in do tweede plaats komt hij tot de conclusie, dat aan dat elftal ook heel wat gerestaureerd en vernieuwd moet worden, niet van buiten, maar van binnenniet var. onder, maar in de bovenkamer. Liefst zou ik oen heel niouw stel willen aanschaffen. Maar dat kan de begrooting niet lijden, geloof ik. En daarom, op dien grond, om die reden, uit dat oog punt is Jantje Bazuin der teugen, voor dit jaar. Maar in 1907, dan zal het er spannen, hoor. Dan jaag ik er enkelen in de bloote billen de straat op- Wie dat zjjn, zeg ik nog niet. In verband met den schouw over de ga bouwen moet ik nog mijn bevreemding uit drukken over het feit, dat over de Volks huisvesting met geen enkel woord gerept is. Op 1 Aug. 1905 toch is de Verordening op de Volkshuisvestiging in werking getreden. Het bestuur der stad heeft een deskundige aangewezen om oen onderzoek in te stellen en daarover rapport uit te brengen. Is dat rapport nog niet gereed Heeft het nog niet tot oenig resaltaat geleid Of moeten de artikelen van hoofdstuk IV toteendoodo letter blijven? Kjjk, wanneer de raadsleden in die richting de voelhorens eens uitstrek ken, op zelfonderzoek uitgingen en tot meer spoed aanmaanden, dat was dunkt rnjj hooger noodig dan toren en balustrades 1 Over onderhoud van straten, pleinen heb ik ook nog het een en ander te zeggen. Ik sluit mjj in de eerste plaats aan by wat Kooiman zegt, dat n.l. het weggegooid geld is, dat opbreken en weer opnieuw neerleggen van die oude, onbeholpen straatmoppeu. Maar als Kooiman dan spreekt van verhooging van dien post dan wordt hem den mond gestopt door te vragen naar de middelen tot dekking. Een goqdkoope manier toch zoo'n gespannen begrooting en een volgzame meerderheid voor het Dageljjksch Beituur. Wgnt hoeveel malen is door Valk niet telkens en telkens weer over die Oranjestraat gezeurd en over spinnewebben aan de lantarens en losse i-teenen aan de kaaimuren. Nu schijnt alles couleur do rose. Wat onbenullig toch. Daar zitten de leden toch niet voor Jandorie Of zien ze dan nooit hoe treurig het Doe lenplein er by ligt, waar dageljjks de kin deren door den modder moeten baggeren En ga dan eens verder naar het Duivels eiland. Hoe schunnig ligt dat er bjj. Het is of er snotdorie geen grind meer te krjjgen is. En wandel eens naar buiten, mynheer Sonsbeek, naar v. d. Wolf, wat een nadeel ondervindt die man niet v.in den onbegaan- baren weg. Want wie daar niet door moet, maakt bjj het kerkje rechtsomkeert' Wie van Gouda onze stad nadert zal wel zeggen, dat de naam onzer stad een parodie is op de werkelijkheid, zoo verwaarloosd en onbe gaanbaar ziet de Opweg er uit. Betalen al die menschen hun belasting daarvoor? Sons- beek kan warempel zyn lofzang op onze prachtige wandelwegen wel voor zich hou den. Ik heb hem daar zelf meer dan eens by het kerkje zien terugkeeren van wegens de modderstraat. Werk al dien modder onder de grint, leg den weg rond en dan zal de weg wel goed worden. De Oude Singel, de Kat, het Veer, het is overal misère. Loop dan Langerak eens in, het is een lust, zooals de wegen er daar uit zien. Schoonhoven moest zich schamen, zoo treu rig straten, pleinen en wegen er by liggen. JAN BAZUIN. Gemengde Berichten. Een bekend straattype te Amsterdam, wonende in een gangetje in de Willemstraat, en met een poppenkastje langs de struten trekkende om de liefdadigheid op te wekken, is in het Binnengasthuis aldaar overleden. Naar algemeen beweerd wordt, moet „Pop penkastje" een vermogen van f 27,000 hebben nagelaten. (Tel.) Men schrijft aan de Standaard Verleden week vervoegde zich by den heer H. te Delft een scharenslijper om een half rood steenkolen- Als betaalmiddel bood lijj 5 bankbiljetten elk van f 100 aan, waarvoor hjj gaarne specie hal. In het laatst der week kwam het 16-jarig zoontje van ge noemden scharenslijper weer om een half mud steenkolen en bood toen 3 bankbiljetten van f25 aan. De heer H waarschuwde toen de politie, die het jonge mensch een scherp verhoor liet ondergaan en termen vond om den woonwagen, waarin deze familie verblijf hield, te doorzoeken. Het resultaat van deze huiszoeking is nog niet bekend. In aansluiting aan een vroeger bericht meldt men ons uit Den Bosch, dat de keur meester van het gemeentelijke slachthuis al daar, zekere A. Th. J. v. D onder ver denking ligt van verduistering, gepleegd ir dienstbetrekking, en valschheid in het bij houden van een register. Vermoed wordt dat de gelden, verschuldigd wegens keur- 'oon, die door hem behoorden te worden geïnd en geboekt, voor een deel in het geheel niet en voor een ander deel niet tot de volle bedragen in het daarvoor bestemde controle-register zyn ingeschreven. De rech ter-commissaris voor strafzaken bij de recht bank te 's Hertogenbosch heeft termen gevonden om een bevel tot zyne voorloopige aanhouding uit te vaardigen en hem in het huis van bewaring te doen opnemen. Niet vele jaren geleden heeft zich een voor ganger van den verdachte aan soortgelijke onregelmatigheid schuldig gemaakt. Naar wij vernemen, zal te Amsterdam een proef genomen worden mot verplaatsing van booraen, die reeds meerdere jaren oud zijn. Achter het Rijksmuseum in de Museumstraat staan thans vier rijen boomen, waarvan de twee middelste het vrije gezicht op het schoone bouwwerk van dr. Cuypers wegne men. Deze zullen over eenige maanden, in het meest gunstige jaargetijde, daar met groote voorzichtigheid worden ^rooid en vervolgens overgebracht naar de bocht van de Heerengracht, waar onlangs al de boomen wegens inwendige verrotting zjjn wegge nomen. Ook aan de Oude Boommarkt aldaar zal men beproeven reeds tamelijk ontwikkelde boomen van elders te plaatsen. (Tjjd Omtrent oneerlijkheden, ontdekt ten post kantore te Giessendam, meldt de „Dordr. Ct." het volgende Een paar weken geleden ontving de brie vengaarder Van 't(Hof te Giessendam eene postquityntie van f^fjO, ten einde die te in casseeren. Hy belastte daarmede den post bode P. H., die het bedrag van den betrok kene moet hebben ohtvangen maar waar schynlyk onder zich heeft gehouden. Een veertien daag later vroeg de brievengaarder hem hoe het met de quitantie stond, waarop de bode zich naar den betrokkene begaf en dezen namens den brievengaarder verzocht de quitantie eens terug te mogen hebben om het nummer na te zien, aangezien het borderel, waarop die vermeld stoud, was zoek geraakt. Aan dat verzoek werd vol daan, en H. gaf de quitantie toen als onbe taald aan zyn principaal terug, die haar als zoodanig terugzond. Natuurlijk liet de trek ker de zaak daar niet by rusten en schreef hy den betrokkene aan, met het gevolg dat het gepleegde bedrog aan het licht kwam. De zaak werd toen in handen der justitie gesteld, die den verdachte in arrest nam, j.l. Maandag gevankelijk naar Dordrecht overbracht, ten einde door den rechter van instructie te worden gehoord. Dat onder zoek is nog niet afgeloopen naar wjj ver nemen ontkent H. alle schuld en tracht-die op den brievengaarder te werpen, maar do feiten scbyneu zoodanig tegen hem te ge tuigen, dat hy voorloopig is aangehouden, in afwachting van de nadere beslissing der rechtbank. In den laten avond van Zondag werd de dochter van den kastelein B\ C., te Weert, door een revolverschot in het hoofd getrof fen, welk schot buiten gelost werd. De politie, hiervan in konnis gesteld, was on middellijk ter plaatse en stelde een onder zoek in. Nog denzelfden nacht werd een zekere H. aangehouden, die een zekeren S. do pleger van het feit aanwees, 's Mor gens was H. echter alles vergeten, maar word in voorloopigo bewaring gehouden. S. is voortvluchtig. (L. K.) Om hollende paarden te doen stilhouden. Een Fransch tijdschrift deelt mede dat, toen op zekeren dag te Montreuil een paard voor een licht wagentje pijlsnel voortvloog, zekere Leopold Horsin, op 50 meter van het dier verwijderd dat op hem aankwam, zyn blau wen kiel uitdeed, dezen in elkander draaide en zoo snel by kon er mede ging draaien in kringenhet paard steigerde, maar bleef p twee meters voor hem staan. Er kwam hulp opdagen, het paard werd gegrepen en Horsin wierp zyn kiel over den kop. Ik ben een boerenzoon, zeide Horsin, aan de over zyn meesterstuk verwonderde toe schouwers reeds meer dan 50 keeren heb ik van hetzelfde middel gebruik gemaakt en slaagde er altyd in. Men behoeft slechts een kiel, een voor schoot, een vlag, om het even van welke kleur, in kringen rond te draaien, om de paarden tot staan te brengen, waarbij zy zelfs niet op zy springen. Zij blyven bewe gingloos staan, omdat draaiende voorwerpen hun schrik aanbrengen en zy daardoor tot bezinning schijnen te komen. (H. v. Antw.) GOUDA, 10 Januari 1906. Aan de Raadsleden is het volgende inge komen stuk toegezonden De aanstaande iu voering der z.g. Kinder wetten gaf ons aauleidiug tot Regenten van het Vereenigd Wees- en Aelmoeseniershuis den in afschrift hierbjj gevoegden brief van 12 September 1905 No. 97 te richten. By schrijven van 7 November d.a.v. ontvingen wy daarop van Regenten een „Voorstel van wijzigingen" in de Verordening voor het Bestuur van liet Vereenigd Wees- en Ael moeseniershuis te Gouda aan te brengen. Naar deze bescheiden kortheidshalve ver wijzende deelen wy U mede dat wy ons met de voorstellen wel kuunen vereenigen. Zulks is evenwel niet het geval met in da toelichting voorkomende „Nadere beschou wingen" en het daarin vervatte verzoek tot wijziging der Verordening van 31 Augustus 1855, o. a. regelende de benoemingen der Regenten. Inwilliging van dit verzoek, be- oogende de benoeming te doen geschieden uit eeue voor den Raad bindend* voordracht van Regenten, zou, zooals door de Koningin in het bekende geschil iu beslist, zyn in strijd met de Wet. Wij hebben mitsdien de eer den Raad voor te stellen in de Verordening voor bet Bestuur van het Vereenigd Wees- en Aelmoeseniers huis de volgende wijzigingen aan te breDgeu lo. artikel 4 wordt gelezen als volgt „In het Wees- en Aelmoeseniershuis wor- „den, ter duurzame verzorging, opgenomen „onbemiddelde weezen en verlaten kinderen, „alsook, voor zoover met de goede orde en „de beschikbare ruimte in het gesticht is „overeen te brengen, kinderen wier ouders „of voogden zjjn ontzet of ontheven en kin- „deren die ter beschikking der Regeering „zyn gesteld, allen beneden den leeftijd van „vijftien jaren. „De kinderen worden opgevoed iu den „godsdienst, waartoe zy by het overlijden, „het verdwijnen, de ontzetting of de onthef- „fing der ouders of van den langstlevende „der ouders behoordenin geval van twijfel „beslissen Burgemeester en Wethouders. „Zy worden uit het gesticht ontslagen, „zoodra zy in han eigen onderhoud kannen „voorzien en mogen daarin niet langer wor* „den verpleegd dan tot hunne meerderjarig „wording, ten ware deze in den winter „mocht vallen, in welk geval Regenten be- „voegd zijn zoodanigen verpleegde nog ge- „durende ten hoogste zes maanden in het ^gesticht te doen verblijven 2o. tus8chen de artikelen 4 en 5 te voe gen een nieuw artikel 4a, luidende „Het College van Regenten zorgt dat zoo noodig de voogdy over de in het Wees- en ^Aelm )eseniershuis opgenomen minderjarigen „aan de instelling opgedragen en door baar „uitgeoefend wordt." Wy maken attent op achterstaande ad vertentie van de afd. Gouda 'der 8. D- A. P. waarby de 4e Cursusavond,door den heer van der Goes zal worden gehouden ditmaal niet op Donderdagavond, maar op Vrydag- avond 12 Jan. a.s. Behandeld zal worden De Revolutie van het Kapitalisme. Wy maken belanghebbenden attent op eenige bepalingen in de motor en rywielwet, welke 1 Januari in werking is getreden. Elk rywiel moet voorzien zyn van een bel, waarvan het geluid op een afstand van 50 M. duidelijk hoorbaar is (hoorn is ver boden). Hy die den leeftijd van 16 jaren nog niet heeft bereikt mag een motortweewieler niet beryden. Alle personen boven dien leeftijd (eige naars van motortweewielers) moeten eer. rybewys en nummer aanvragen hetwelk gra tis wordt verstrekt door den heer Commis saris der Koningin in de provincie, onder overlegging van een uittreksel uit 't ge boorteregister. Andere personen, boven de 16 jaar, geen eigenaar van een motorrijwiel zynde moeten voorzien zyn van een rybewys, aan te vra gen als voorzegd. Rijwielen en andere voertuigen (met uit zondering van kruiwagens, kinderwagens en daarmede gelijk te stellen ry of voertuigen) moeten, tus3chen een uur nè zonsondergang en een uur vóór zonsopgang voorzien zyn van minstens één lantaarn, die, naar voren, een helderwit licht uitstraalt. Handwagens vallen dus ook onder deze bepaling. De Staatsspoorwegraaatschappy heeft o.a. aanbesteed Bestek no. 1041. Het verbeteren der stand plaats voor rijtuigen op het station Den Haag. Begrooting f 3840. Ingekomen 20 biljetten. Minste inschrijver W. A. Verbrugge, te Gouda, voor f 3400. Het 5-jarig dochtertje van L. de Kooter te Zevenhuizen geraakte spelende te water. Het kind werd door den heer W. Haak, die het nasprong, gered. Lekkerkerk. Ingevolge het bepaalde by art. 50 der wet Tan 16 April '96 zyn voor deze gemeente aangewezen als deskundigen voor de opneming der waarde van het mo bilair, ten behoeve van de heffing der per- soneele belasting, dienstjaar 1906, de heeren J. J. Bonneur te Gouda en Slyk alhier. Reeuwijk. Op 31 Dec. 1904 bedroeg do bevolking dezer gemeente 1483 m. en 1401 vr., totaal 2884. In den loop vaji het jaar 1905 werden er geboren 48 m. en 37 vr., totaal 85, en zyn er ingekomen 103 m. en 106 vr., totaal '209. Als overleden werden aangegeven 23 m. en 19*vr., totaal 42, en zyn vertrokken 113 m en 117 vr., totaal 230, zoodat de bevolking vermeerderd is met 15 m. en 7 vr., totaal 22, en op 31 Dec. 1905 bestond uit: 1498 m. en 1408 vr, totaal 2906. Stolwijk, 9 Jan. In bet café van den heer P. Stoppelenburg alhier, werd Maandag avond door den heer H. N. Valckenier de Grceve, voorzitter der afdeeling „Gouda" van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, de aangekondigde lezing gehouden, met het onderwerpDe kaassoorten der we reld, hun oorsprong en verspreiding. Io eene zeer boeiende rede werd door den spreker breedvoerig aangetoond hoe in den loop der tijden, zelfs honderden jaren voor Christus, reeds de kaasbereiding werd uit geoefend en koe thans de tallooze kaassoor ten, met namen genoemd, zoowel in ons eigen land &(s over de geheele wereld worden ge maakt en overal hunne afnemers en ge bruikers vinden. Belangwekkend was het te vernemen hoe in] de onderscheiden landen verschillend: kaassoorten worden gemaakt naar den aard der landstreek en der bevolking. De geachte spreker constateerde ten slotte, dat wat be treft de Goudsche- en Edammer kaas deze steeds gezocht en beroemd is en een deboucbé heeft over bjjna de geheele wereld. Volgens sprekers vaste overtuiging zal de uitvoer en het gebruik van deze kaassoorten steeds grooter worden. Ten slotte wekte de spreker de aanwe zigen, byna alle landboowers, op om steeds al het mogelijke in 'twerk te stellen sich té beijveren op het maken van goede kaas, waardoor zy hun eigen belangen en onze nationale welvaart bevorderen. Door den heer N. Zyderlaan werd onder groote instemming der vergadering een woord van dank gebracht aan den heer Valckenier de Greeve ,voor zyne belanglooze en toch zoo belangwekkende rede, daarbij de overtuiging uitsprekende dat deze leerryke rede, bijzonder de kaasmakery betreffende, veel nut heeft gesticht en eene aanmoedi ging zal zijn om de kaasmakery zoo mogelijk steeds meer en meer te behartigen. Nadat de heer Valckenier de Greeve nog eeni-je woorden van dank had betuigd voor de belangstelling werd de vergadering ge sloten. Voor de Arrondissements-Rechtbauk te Rotterdam «erd gisteren o.a. behandeld: Niet aanwezig was F. K K., 35 jaar, sjouwer te Gouda. In het arrestantenlokaal opgesloten wegens openbare dronkenschap op den 9en November, was het niet naar beklaagde's zin dat hem naar"zjjn inzicht zoo lang zyne vrijheid werd onthouden,. Om aan zyne ontevredenheid daarover uiting te geven, had hy een glasruit stuk geslagen. Eisch 7 dagen gevangenisstraf. INGEBONDEN. 's Gravenhage, 8 Januari 1906. Ter herdenking van Rembrandts driehon derdjarigen geboortedag (15 Juli 1906) heeft zich te Amsterdam eene nationale commissie gevormd, welke door subcomités - waarvan ook één te 's Gravenhage is gevestigd wordt bijgestaan. Het streven dier Commissie is vooral, dat het werk en het leven van Rembrandt meer nog dan tot heden tot het Nederlandsche volk zullen spreken. Daarom is door haar onder meer krachtig bevorderd de uitgave van een Rembrandt bybel en een Rembrandtbiographie Iu den eersten zal zooveel mogelyk worden veree nigd al betgeen, waartoe door Rembrandt de tof aan de Bybelsche verhalen werd ont leend, en waardoor bet oneindig bezielende dier oude, gewijde verhalen te dieper zal worden gevoeld. De tweede, een geïllustreerde biographic van de hand van Jan Veth, wil bij het Nederlandsche volk de kennis van, en bijgevolg do belangstelling in bet werk van Rembrandt nog vermeerderen. De be doeling is. beide uitgaven op ruimen schaal te verspreiden, óók door ze voor bepaalde verzamelingen kosteloos beschikbaar te stellen. Echter moet hipr worden onderscheiden. Zal de Rembrandtbybel een kostbaar werk worden, uit zyn aard minder voor uitleening geschikt de levensbeschrijving, welker omvang en prys betrekkelijk bescheiden wor den gedacht, zal óók op haar plaats zyn iu verzamelingen, uitsluitend berekend op het uitleenen van boeken naar buiten. Het is daarom, dat de Commissie van oor deel is, dat voor de ontvangst van een exem plaar van den geïllustreerden Bybel alléén bibliotheken in aanmerking kannen komen, welke een leeszaal bezitten, terfryl deze voorwaarde ten opzichte van de biographie niet zal behoeven te worden gesteld. Ten einde op de hoogte te komen van den omvang, waarin de toezending wordt ge- wenscht waarna gezet zal worden over wogen, in hoeverre aan de geuite wen- scben kan worden voldaan zou de Commissie gaarne aan het onderstaande adres opgave verkrygen en teel liefvt vóór Dinsdag 23 Januari e.k van A, Openbare boekeryen en volksbibliothe ken in de provincie Ziid-Holland, die over een leeszaal kunnen beschikken en by gele genheid van de herdenking van Rembrandt's driehonderdjarigen geboortedag kosteloos een oxemplaar wenschen te ontvangen lo. van den Rembrandtbybel uit te geven onder leiding van Dr. C. Hofstede de Groot, met opgave tevens, of verlangd wordt de tekst volgens de Statenvertaling of wel die der Latyosche Vulgata;" 2o. van Rembrandt's biographie door Jan Vetb. B. Volksbibliotheken in de provincie Zuid- Holland, die geen eigen leeszaal hebben, en alleen voor een geschenk van laatstgemeld boekwerk in aanmerking wenschen te komen. Hierby wordt aangeteekend, dat omtrent de Volksbibliotheken der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen met het Hoofdbestuur in overleg is getreden, zoodat aanmelding dier instellingen niet noodig is Mr. A. L. 8CHOLTENS, 131 Regentesselaan, den Haag, 2de Secr. der Sub-commissie voornoemd. Andere bladen, in de provincie Zuid- Holland verschijnende, worden verzocht, het bovenstaande over te nemen. L. S. Het Bestuur van den Bond heeft het ge noegen hierby de leden in kennis te stellen met den inhoud van bet adres hetwelk aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden is geworden. Amsterdam, Dec. 1905. De ondergeteekenden Joh». Wierts van Coehoorn-Stout en Anna de Groot, resp. Presidente en Secretaresse van den Bond van Onderwijzeressen by het BVöbelonderwjjs, goedgekeurd by Kon. Besluit van 23 Januari 1905, Stbld. No. 13, hebben de eer zich namens dien Bond tot u te wenden met het^y verzoek van uw aandacht voor het volgende Daar de toestand van het Bewaarschool- Fröbel- of Voorbereidend Onderw^zonder eenige wettelijke regeling is, heeft ieaeïK*k.> vrijheid, zonder eenig bewys van bekwaam heid daarvoor te hebben afgolegd, aan een bovengenoemde inrichting werkzaam te zyn, zeer zeker tot ontzaglyk nadeel voor de jeugd van 3—6 jaar, die van zulke inrich tingen gebruik maakt en door onwetende ouders aan onbekwame krachten wordt toe vertrouwd. Voornoemde Bond verzoekt daarom een wettelijke regeling, bepalende dat ieder die aan een dergelijke inrichting wenscht werkzaam te zyn een diploma van bekwaamheid, verkregen aan een Kweek of Vormschool, moet kunnen vertoonen, alvorens tot een zoodanigen werkkring te worden toegelaten dat de opleiding ter verkrijging van het Diploma A (Hulponderwjjzeres) of Akte B (Hoofdonderwijzeres) aan een der Vorm- en Kweekscholen voor genoemd oncjerwys, vol gens een gelijkluidend Programma zal worden gegeven en dat, om dezen geheelen tak van onderwijs te verbetereu, een programma vereischt zal worden gelijkwaardig met dat, hetwelk aan een der best bekend staande opleidingsscholen wordt gevolgd en dat slechts dan een diploma als boven omschreven van kracht zal zyn wanneer het door een officieele commissie is afgegeven, 't welk doende enz., Namens den Bond voornoemd, Het Bestuur, Jou*. W iBR'rs v. Coehookn-Stout, Presidente. Anna de Groot, Secretaresse. Amsterdam, 9 Januari 1906. Volgens het Weekblad van de Cominissie- bank te Amsterdam, zyn in de week, geëin digd 9 Januari, door tusscheakoiust dier bank verhandeld de navolgende minder courante fondsen Aand. Commissiobank te Amster dam (10 pCt. gestort) 300 pCt. Geldersche Oredietvereen. 1741 Rente Cissa 295 Rotterd. Bank (half aand.) 150 Holland La Plata Hypb. 108 4 Hol!, Hypb. (20 pCt. gest,) met toebetaling per aandeel door de verkoopere van f 100 en f 200 Ned. Zuid Afr. Hypotheek- bank Serie A 180 Ned. Zuid Afr. Hypotheek bank Serie D (10 pCt. gest.) 125 Residentie Hypotheekb. v. Nederland (10 pCt. gestort) 106 Rotterd Hypotheekb. (10 pCt. gestort) 800 Zuid Holl. Hypb. Emissie 1905 (10 pCt. gestort) 185 BillitonMj, Eerste Rubriek F 3000,— Exploratie en Mijnbouw My, „Sumatra" Serie B Grint My. te Rotterdam My. tot expl. van de Brakke Grond Ned. Ir.dische Gas My. Zuid Hollandsche Beetwor- telsuikorfabriok Holl. Stoomboot My. Pref. aand. Stoomtramweg My. Oldampt—Pekela Aand. Bouwgrond My. Boschpolder 118 Assurantie My. tegen Brand schade en op het Leven „de Nederlanden" van 1845 B1 375. Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen 215 pCt. „Nederland" My. van Ver zekering op het Leven( 5 pCt. gestort Indnstrieelen My. Maasslnischo Waterl. My. 2 Gew. aand. Drentsche Kanaal My. Opr. aand. Holland La Plata Hypb. Hollandsche Hypb. F 15 B 25 Bew. van Deelger. Nederlandsch Indische Landb. My. 57.->r Claims v. Aand. Mjjnb. Mjj. Totok 2 0,25 Ongestempelde Geconfedereerden per 1000 17 175 66 198J 95 95 102 40 38 8 F 45.- 050 3 59®/,, -2 Oblig.3e Serie fr. 2500 3 59®/,, - Rusland.Iwang Dombr. Obli gation 47. 96' 4 Azie. Japan Obligation 1899 4 74®/^ 74T/§ Columbia. Geconsolideerde Bni- tenlandsche Schold. Recepis. L. 100 l1/, 24»/u Hypotheek- Banken Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101®/,, Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 977/« Pandb. Standaard Hypb. 411001/, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99s/* Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 lOOVi Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4997, Pandb. le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4l/i 1007. Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99®/, Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41', 101 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 967» Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotbeekbriefbank 4 99® 4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99®/, Pandb. Nationale Hypb. 37» 98®/, Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 Spoorweg leeningen Italië. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-Mjj. A. 3677» Premieleeninqen. bfeiLOiE. Loten Stad Antwerpen 1887 2'/. 1027. - Scheepvaart- M aatschappijen Aand. Holland-Golf Stv.-Mjj. 35 Diversen Mjj. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 891/, worden van af heden tot veel VERMIN DERDE PRIJZEN V Heden overleed, na een kort- stondigo ongesteldheid, in den ouderdom van rnim 75 jaren, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw Wed. van den Heer DIRK OUWENEEL. l. ouwb:neel. C. OUWENEEL-Douw. Wed. J. OUWENEEL- geb. De Bruin, en Kinderen. Gonda, 8 Januari 1906. VRIJDAG 29 DEC. Staatsleemnqen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. L.K. H. K (Hen wordt verzocht op 't NEUK te letten uit h*t Maovzijn van GORINCHEM Deze THEEEN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vijf ttoee en een half en een Ned. ons met vermelding van Nommer en 1 Pry*, voorzien ran uevenstaaiH'. Merk, volgens de Wet gedepo neerd. 1 Zich tot de uiKoéring ran ge rerde orders aanbevelende 4. C RIJL, roorbeen J. BRICEBAART Lz. wordt nit orertuiging, als een werkelijke hulp in den nood, het boek aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart wor It 4 dit boekje franco per post toegezonden door BLOKPOEL'S Uoekh. Zaltbommel.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2