OPGERUIMD. WIJNHANDEL. MANTELS, tt Firma C, LOTJRMS, fl BINNENLAND ADVERTENTIEN Verspreide Berichten. 8T AT EN-GENK li A AL. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Tweede opvoering: van de Opera „DE MASCOTTA." BEURS VAK ROTTERDAM Costumes en Blotisen a - fraud? BLam-eXPSUEl f Lange Tiendeweg, GOUDA. Bordeaux. -> Viu de §smos. overvloediger maken, het «on den keer» »an het zilvergeld drnkken en het gondagio ver- boogen. De vergadering te Kaapstad, waarop tegen den invoer van ('hineezen maar ook tegen het misbraik daarvan in den Engeltchen politieken stryd geprotesteerd ia, was, volgen* Reuter, bijeengeroepen door de Afrikaander party. Het zal wel de Zuid-Afrikaansche party geweewt zyn, want behalve Merriman spraken er ook afgevaardigden van vakver- eenigingen, en daarmede houdt d« Bond al* zoodanig zich niet bezig Ook «praken er Abraham Fischer uit Bloemfontein en Ed ward Rooth uit Pretoria, deze laatste voor het Volk. Naar bet besluit, dat de vergadering aan nam, te oordeelen, ging het protest voor namelijk tegen de bewering, in een invloed rijk Londemtch blad" geuit, dat „de Engel- ichen en de Boeren, z(j die tot nog toe loyaal zijn gebleven en de aanhoudend dis loyaien, zich r.u vereenigen znlien om zich van En geland los te scheuren en eendrachtig de Engelsche troepen en de Engelsche vlag Zuid-Afrika uit te zetten." Alleen door de liberalen bij de stembus te verslaan, heette bet verder, zou dat voorkomen worden. Bemerkende, dat men dat „in invloedrijke kringen" gelooft, zoo gaat het besluit verder, verklaart de vergadering dat er niets van waar is. Verder verzocht zy de Engelsche regeering ook by haar Chineezen-politiek om dergelijke beweringen niet te geven, aange zien de vergadering overtuigd is dat die politiek, gelyk zy reeds gebleken is, geen beweging tot afscheiding onder de bevolking van Zuid-Afrika zal veroorzaken. Hofmeyr zeide, dat de aangehaalde be wering een leugen was, en gaf do hoop te kennén, dat er een einde zou komen aan ade vervloekte leugens der Engelsche pers." RU8LAH1>. De Standard verneemt uit Kopenhagen, dat de bemanning van het te Elseneur in reparatie liggende transportschip der Russi sche marine „Qortsjakof" aan hut muiten is geslagen Een ander Engelsch blad weet te berich ten, dat er oorlogsschepen gezonden zyn naar Novorossisk in Kaukusië, welke stad in handen van de opstandelingen is, om de stad te bombardeeren. De Correspondence Rnsse zegt, dat het proces tegen de muitersluitenant Schmidt voor een militaire rechtbank dienen zal en b(j volgens het Btandrecht zal worden be recht, terwyl hem geweigerd is een burger- advocaat- 11U zal nu door een militairen advooaat worden ter zydu gestaan. Uit Parys wordt gemeld, dat een con sortium van bankinstellingen bereid is der Russische regeering een bedrag van 300 millioen francs te leeuen tegen 5 pCt. en 2 tot 21/, pCt. commissie Als zekerheid wor den de opbrengsten van een Russischen Bpoorweg aangeboden. Het geld zou een voorschot voor oen later onder gunstiger condities te Bluiten leening zyn. DU1T80HLAND. Voor Duitsch Zuidwest Afrika wordt we der een aanvullend crediet gevraagd van 30.G millioen. De boroemde natuurkundige Haeckel is vry ernstig ziek. Frankrijk. In een vergadering, waariu geprotesteerd werd tegen het in hechtenis nemen van eenige personon, werd voorgesteld eon anti militaristisch aanplakbiljet te onderteekenen. Doch do bekende socialist Jaurès weigerde, omdat by bel leger onmisbaar achtte om buitenlandsch geweld te keeren en de wei- nigo vrijheden te verdedigen. Op verzoek van Frankrijk zal de Aineri- kaanscho gezant te Caracas, de heer Hos sel, by de Venezuolaansche regeerlng ern stig protesteeren tegen het onbeleefd op treden van president Castro, die op de Nieuwjaarsreceptie den Frnnschen gezant schapssecretaris Targuy geheel en al igno reerde. Ofschoon dit protest nog niet ge- lyk staat met een ultimatum, biyft er toch geen twyfel bestaan aan de ernstige be doelingen van Frankiyk. De Fransche vloot wacht in West-lndië don uitslag af. ËMOKLAND. in April, zoo wordt gemold, gaat de ko ning over Parijs en Madrid naar Gibraltar om van daar uit een kruistocht te doen door de Middellandscho Zee. Bkloik. In het Journal worden do verschillende aanvallen besproken, die Duitschland ingeval van oorlog tegen Frankrijk zon kannen doen. Het blad zegt, dat Duitschland zeker niet ■chromen zou Belgisch grondgebied te lebenden, De Kamer heeft de beraadslagingen over het wetsontwerp op de werken van Antwer pen hervat. Italië. Het voorstel van het Vaticaan om geloofs vrijheid in Marokko te waarborgen, heet niet alleen den steun te hebben van Oostenryk, maar ook van Spanje, België en Portugal en wellicht ook van Italië. Sbbvik. In de Servische rykswapenfabriek te Kragoejewatz zyn groote diefstallen van ge weren ontdekt. De diefstallen hadden plaat* onder medeplichtigheid van den directeur de geweren werden tegen boogen pry* aan Albaniërs verkochtde "directeur en een der werklieden zitten nn gevangen. r, K H H T K H iMR II Vergadering van Donderdag 11 Januari des namiddags te 1.40 uur. Voorzitterde heer J. E. N. baron Schimmelpeuuinck van der Oye. Vestigingsverdrag met Duitschland. Aan de orde is bet ontwerp van wet tot goedkeuring van het op 17 December 1904 te 's-Gravenhagu met bet Duitscbe Kyk ge sloten vcstigingsverdrag. De heer Kist erkent, dat het verdrag, voor zoover het beantwoordt aan zyn naam van vestigingsvordrag, aan Nederland eenige voordeelen biedt. Toch zyn er ook bezwaren Wat de vestiging betreft, vreest spr., dat de toelichting dat slechts zoodanige hande lingen die blykbaar gepleegd zyn met het oogmerk om de openbare orde van het land to schenden, uitwijzing zullen ten gevolge hebben, aanleiding tot moeilijkheden zal kunnen geven wegens de vaagheid van het begrip .openbare orde". Ook de quaestie der legitimatie-papieren acht spr. nog niet in orde. Bemooiiyking by tydelyk verblijf is te vreczeu. Ëvenzoo keurt spr. bet af, dat in art. 3 geheol aan de appreciate' der administratie wordt overgelaten of de verandering van nationaliteit .te goeder trouw" is geschied. Ten aanzien van de uitzetting van onge- weusebte vreemdelingen acht spr. het ver drag vry bezwarend voor Nederland, niet alleen voor het platteland maar ook voor de groote steden. De heer Van Lamsweerde acht in do be palingen betreffende de vreemdelingen die tot een derde of tot geen nationaliteit be boeren een groot nadeel voor Nederland gelegen, dat niet met geld of ophelderingen en herstel a posteriori kan worden goed gemaakt. De heer Rahusen wil tegenover dezer, bo- zware een woord ten gunste spreken van het tractaat. 't Grootste voordeel is, dat nn een recht geworden is wat vroeger verzocht moest worden. De Minister var. Buitenlandsche Zaken, de lieer Van Tets van Goudriasn wyst er op, dat het voor Duitschland, waar de militaire dienst zooveel zwaarder drukt dan hier, van groot belang is nauw hierop toe te zien of een verlaten van het land geschiedde te goeder trouw of slechts om zich te onttrek ken aan de militaire verplichtingen. L)e Mini* ter gelooft niet, dat het begrip .openbare orde" wegens zijn vaagheid aanleiding zal geven tot moeilijkheden. Kleine overtredingen als waarop de heer Kist doelde, zullen zeker geen aanleiding geven tot uitzetting. Men mag in dezo vertrouwen hebben op een bona fide toepassing. Een bepaalde omschry- ving in het tractaat van de legitimatie-pa pieren die noodig zyn by tydelyk verblyf zon de Minister nadeeliger voor belanghebbenden achten dan do regeling van thans. Do grensambtennren kunnen nu, wanneer zy overtuigd zyn, dat de betrokken persoon zich voldoende gelegitimeerd heeft, tot toe lating besluiten. Wat de uitleiding betreft, is do regeling van nu een verbetering, omdat de vroegere, schoon in myn oog eenvoudiger, voortdurend aanleiding gaf tot moeilykheden. Aan den algemeenen aandrang om de be palingen strenger te maken ten opzichte van de behandeling van vreemdelingen, die tot geeu nationaliteit of tot een derde behooren, heeft ook Nederland moeten toegeven. Do zigeuners kannen echter, na goedkeuring van hot verdrag, door de marechaussees evengoed geweerd worden als thans. Alleen zullen de kosten du* wat hooger worden Ook aan de grensstations zal natnorlyk het toezicht ver scherpt moeten worden. Na repliek van den heer Kist en dupliek van den Minister wordt de beraadslaging gesloten en het wetsontwerp s. h. s. aange nomen. De vergadering wordt daarna verdaagd tot Maandag 29 Jan., 's avonds te halfnegen. Wll.l I< I» Met betrekking tot bet bericht dat de jnstitie by een al zeer gunstig bekend staande firma op de Keizersgracht te Amsterdam, in verband met de zaak der Holl. Hypotheek bank, huiszoeking gedaan had deelt het .N. v. d. D." mede, dat de waarheid is, dat twee vrouwelijke huisgenooten, een dienst maagd en de vrouw der huizes, dit optreden van de justitie hebben uitgelokt. De dienst maagd draaide voor bet gezicht van de heeren met een slentel de kantoordeur af en liep daarmede weg, terwyl mevrouw niet wilde toestaan, dat een tweede, tot het kantoor toegang gevende dear, in afwach ting van de komst van den chef bewaakt werd. Zy wilde do jaatitie niet in huis dulden. Dit alles wekte wantrouwen, en daar het bevel van de rechtbank alleen het kantoorlokaal betrof, schoot aan de justitie niets anders over dan een smid te doen balen en op die wyze toegang tot het lokaal te krygen. Te Haarlem wordt sedert Maandag een 10 jarig meisje vermist, genaamd Geertruida van Leeuwen, wonende in de Saenredarn- straat. Het .H. D." zegt dht het onderzoek by verschillende familieleden, buiten Haarlem woonachtig, ciets heeft opgeleverd. Te 4 uur in den namiddag van i.l. Maandag heeft zy de school aan do Witte Heerensteeg verlaten en is niet weder in de ouderlijke woning tetnggekeerd. De ouders zyn wan hopig. De politie is ijverig in de weer om haar op te sporen. Men weet niet of in deze moet gedacht worden aan een ongeluk door verdrinking of nan ontvoering. Haar signalement istenger, donkere oogen, kortgeknipt zwart haar, gekleed met donker blauwe cape, zwarte kousen, wit geschaarde klompen. Zy heeft een roode baret op. Zy is voor haar leeftijd flink by de band. Vrydag (zoo verhaalt de P. N. C.) ver voegde zich ter secretarie van Raamsdonk zekere G.den ambtenaar van den burg. stand de vraag stellende Is morgen het kantoor van den burg. stand geopend De ambt. Ja, zeker, op de gewone kantooruren kant u terecht. Wat was mor gen nw verlangen V G (vroolyk). Ik kom morgen een kleine aangeven. De amb. Zoo, wel had dan nw trouw boekje moegebraebt, dan zou ik u nu wel geholpen hebben. GJa, meneer, maar 't is er nog niet 1(Historisch) Te Keulen is veel valsch geld in omloop. Het zyn twee-mark-stukken met den beelde naar van Wilhelm II en verschillende jaar tallen. Bp eenige opmerkzaamheid zyn zy gemakkelijk te herkennen, vooral aan den rand. Verder loqpen er vele valsche stokken van een halve mark om, die onduidelijker geslagen zyn dan de twee mark stokken. Wy nemen deze waarschuwing uit de Duit- scho bladen over, omdat de valsche munt ook wel spoedig in Limbnrg en elders aan de Nederlandsche grens zal opduiken. De commissaris van politic in de 5e sectie, bureau Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, verzoekt uanhouding van J. 8., 31 jaren, gewezen marechunssee. Hy wordt verdacht van verduistering van een bedrag van p. m. f 2000 ten nadeelo van de vennootschap Koninkiyke Confederatie, bandeleude io boter enz., waarvoor by als filiaalhouder te Am sterdam werkzaam was. In een van die beruchte Amerikaansche hotels is weer een vreeselyke ramp gebeurd. Gisterenocbtend om zeven nor brak er brand uit iu een hotel te Minneapolis. Er lagen 172 gasten te bed. In weerwil van de po gingen tot redding werden er om elf uur nog dozijnen menschen vermist en 11 lykeu zyn gevonden- Een vrouw en twee mannen sprongen uit een raam van de zevende ver dieping, zy viel morsdood op straat. De spoorbrug by Zevenhuizen 1 De reizigers van trein no. 200, welke te 525 van Den Haag naar Utrecht vertrekt, zyn Maandag aan een groot gevaar ontsnapt. Even voorby het station Zevenhuizen Moerkapelle de spoorbrug passeerende, wer den de reizigers opgeschrikt door hevige schokken en schommelingen. De trein kwam echtor behouden over de brug. Het bleek, dat het middenstuk, waarop de brug rust, be langrijk gezakt was, zoo zelfs, dat zy een 8chnine ligging bekomen bad zy rnstte nog ongeveer 1 centimeter op het landhoofd. Het mag dos wel een wonder genoomd worden, dat de trein er behoeden is overgekomen. Dadelyk is men aan het werk getogen en de treinen kunnen, hoewel zeer langzaam, de brug pameren. Alle sneltreinen hebben hierdoor min of meer vertraging, vele moeten te Zoetermeer stoppen. Aan genoemde brng heeft men byna drie jaar gewerkt nn was ze byna gereed. Men denkt Zaterdag de brng weer geheel in orde te hebben. Ongeluk met de „Metropolitan." Weer een ernstig ongelnk met de onder- grondscbe spoor in Parys. Dinsdagmorgen om 6 aar vertrok er een trein, die nit twee wagens bestond, van het hooge station Roe do Belleville met bestemming naar de Place de la Répabliqne. Naawelyks was de trein in beweging of de kabel knapte en de twee wagens schoten naar beneden, in een minuut van de Rue de Belleville voorby de Place de 'a République tot aan de Rue Saint-Manr. Daar kwain de trein eindelyk tot staan. De passagiers beleefden eenige zeer angstige oogenblikken, maar de wagens bleven in het spoor en zy kwamen met den schrik vry. Zoodra de passagiers echter merkten, dat er iets niet in orde was, wilden sommigen het rytnig uit, en ondanks de waarschuwing van de meer beraden passagiers om stil te blijven zitten, sprongen er zoowat 20 raen- scben nit den trein. Die personen zyn alien min of meer gewond. Er zyn verscheiden vrouwen by. Levensgevaar bestaat er in drie gevallen, het zyn gevallen van schedelbreak. De gebenrteuis van gisteren verlevendigt de herinnering aan het groote ongeluk dat in 1903 tengevolge van kortsluiting plaats had met de ondergrondsche spoor. Deze maal is de oorzaak van het ongeluk gelegen in een gebrek aan den kabel, maar tevens schijnt de rem niet in orde te zyn geweest. De rem werkte wel, maar zy was org versleten en kon zonder kabel den trein niet vasthouden. Te Denekamp geraakte een oud mao, die zwak ter been was met zyr. zoon, onder den invloed van sterken drauk, in een sloot. De zoon, die bovon lag, krabbelde er uit, doch had zyn gedachten zoo slecht by elkaar, dat hy zyn vader iiet liggen. Toen oenigen tyd later hulp kwam opdagen, wan de oude man verdronken. Te Budel heeft de 34-jarige J Jansen zich by het doorhakken van een knuppel by ongeluk in den grooten teen verwond. Door bet daaruit outstaue hevig bloedver lies i3 hy een paar aren later bezweken. De ongelukkige was de eenigo zoon en de steun van zyn hoogbejaarden vader. Berucht Tilburg Door de marechaussees te Tilburg is ge arresteerd en gevankelijk naar Breda over gebracht zekere R., die zyn eigen vader lïud mishandeld, en, toen de 68 jarige M., wonende in dezelfde straat, hem dit wilde beletten, dezen aangreep, op den grond wierp en zoodanig op de borst trapte, dat de oude man levensgevaarlijk verwond werd. Een poging tot diamantdiefstal wordt door het Handelsblad van Antwerpen aldus ver haald In een hotel der 3e wyk, te Antwerpen, was over een paar dagen een Daitsch koppel afgestapt, waarvan de man zegde doctor in de philosophic to zyn Woensdagavond ging het koppel nit en bracht een bezoek aan den diamanthande laar Fisher, Quisten Massyslei, om diaman ten te koopen Zy vonden er geen naar hua keus en gingeu heen. Doch toen zy nauwe lijks verdwenen waren, bestatigde Fisher de verdwyning van een diamant van 600 fr. Hy zond oogenblikkelyk een zijner be dienden uit, op zoek naar bet koppel en deze bnd het gelnk, ze terug te vinden by achtervolgde ze en zag hun beiden in het hotel afstappen. De politie werd verwittigd en bracht hen beiden naar het politiebnreel, waar zy verklaarden, van den verdwenen diamant niets te woten en als horg gaven ze reeds twee diamanten oorstekers, waarna men naar het bareel ging van den diamant handelaar, op zoek naar den verdwenen di amant. lljj kaarslicht werden alle hoekjes en kant jes doorzocht en eensklaps had de vronw van den doctor den steen gevonden. De politie beeft dit nochtans zonderling gevonden en vroeg naar beider namen. Hjj, een Duitscher, gaf een anderen naam op als dien, welke hy in het hotel had opgege ven en verklaarde verder, dat de vrouw, die hem vergezelde, zyn echtgenoote was. De vronw van haar kant zeide echter, jongedochter te zjjn en het onderlijk huis te hebben ontvlocht. Gezien deze tegenstrijdige verklaringen, heeft men beiden ter beschik king van het gerecht, opgesloten. In hnn bezit vond men papieren op drie verschillende namen. Een rnmoerige vergadering werd gister iu bet Algemeene Verkooplokaal te Rotter dam gebondende jaarvergadering van den ,AIg. Rynschippersbond". Nadat was meegedeeld, dat de rekening sluit met een voordeelig saldo van i 076 en dat het ledental toenam met 151 en nn is 1724, hebbende een gezamenlijke tonnen- maat van 516,371, kwam de verkiezing van drie hoofdbestonrsleden aan de orde; aftre denden de heeren A. J. Hoorn, P. Smits Jr. en A. Vliegentbart. Tegen de herkiezing van de laatstgenoemden werd geen bezwaar gemaaktmaar anders was het gesteld met de verkiezing van een voorzitter; Candida- ten voor de vacature van voorzitter waren de heeren Hoorn, Joh. Volker, J. H. Ma ger en I. de Jonge. Op Hoorn werden uit gebracht 82, Volker 31, Mager 56 en de Jonge 16 stemmen, waarna bij herstemming Mager met 104 stemmen gekozen werd. De aftredende voorzitter verkreeg 94 stemmen. Deze twee stemmingen, die rnim twee aren vorderden, gingen vergezeld van zulk een geraas, dat de vergadering daardoor herhaaldelijk in de war werd gestnurd. Toen de nitslag meegedeeld werd, begon het la waai opnieuw en met verdobbelde kracht. Vac alle kanten kwamen protesten tegen deze verkiezinger was geknoeid, zoo werd zonder opbonden geschreeuwd er moesten er geweest zyn, die by de herstemming twee briefjes in de bus hadden gedaan. Men besloot eindelijk, de herstemming nog eens over te doeumaar dat was niet naar den zin van de voorstanders van Ma ger, en weer nam het geschreeuw een aan vang, werden hier en daar de vuisten ge bald, te midden waarvan de voorzitter mee deelde, dat de vergadering wegens verre gaande wanordelijkheden niet kon worden voortgezet en daarom verdaagd werd. Nu staken de vrienden van Hoorn weer het hoofd op eu eischten onder verschrikkelijk gebulder, dat in deze vergadering in elk ge val de verkiezing van een voorzitter moest plaats hebben. De voorzitter kon zulk een vervaarlijken tegenstand geen weerstand bieden; de vergadering werd weer geopend en er werd opnieuw gestemd, met den uit slag, dat na op Mager werden uitgebracht 97, en op Hoorn 79 stemmen, zoodat voor de tweede maal Mager gekozen werd ver klaard. Het salaris van den voorzitter werd vast gesteld op 25 galden per week, waarna de heer Mager verklaarde, het voorzitterschap aan te nemen.. Deze zeldzaam wanordelijke vergadering, tegen 3 nar uitgeschreven, te half 5 aange vangen eindigde rnim 10 uur. Het mishandelde meisje. Dinsdag kon het miesje, dat door raej Fennema op den huizo „Menop" onder Bath- men is opgesloten geweest, door den rechter commissaris te Zutphen worden gehoord, hetgeen geschiedde in tegenwoordigheid van de juffrouw, die zich nog steeds in preven tieve hechtenis bevindt. Het meisje zag er niet ongezond uit, al is haar gestalte niet geëvenredigd aan haar leeftyd. Dinsdagavond, toen minister Campbell- Bannerraan teLiverpiol een verkiezingsrede hield, werd hjj door zeven vrouwen op on hebbelijke wyze in de rede gevallen, die on middellijke invoering van vrouwenkiesrecht eischen. Toen de vrouwen uit de zaal waren verwij derd, ging de heer Bannerman kalm door en verklaarde zich ook voor vrouwenkies recht. De politie te Alkmaar heeft een zekeren H. opgespoord. Deze H. hield voor eenigen tijd verblyf te Arnhem onder den naam van Harksema, daarna te Leeuwarden, waar h|j zich Jaarsma noemde. In beide plaatsen hunrde hy verschillende kamers, waarvan hy de haar niet betaalde. Voorts maakte by zich in verschillende winkels schuldig aan oplichterij van jassen, hoeden enz. Vooral was dit het geval te Leeuwarden, waar b(j ook een parapluie stal. Door de politie in deze plaatsen was het signalement van dien persoon naar andere plaatsen geseind. De laatste dagen werden de samenkomsten van het Leger des Heils te Alkmaar door een persoon bezocht, die met bet signalement overeenkwam. Dit trok de aandacht van de politie, die den persoon aanhield, en by on dervraging bleek, dat men inderdaad op den gezoebten H. de hand had gelegd. H. heeft reeds bekend. (A. C.) Woensdagmorgen 7 nur brak brand uit in West Hotel te Mineapolis, terwijl de 172 logés nog te bed lagen. Het vuur greep met angstwekkende snelheid om zich heen en de brandweer werd bg haar werk zeer belem merd door de bewoners, onder wie een groote paniek heerschte. Om 11 nur had men reeds 11 lyken gevonden. Een man en twee vrouwen sprongen nit de zevende verdieping en vielen op de straat te plette- een. Bovendien werd een consul, kort ge leden nit Manschoerye teruggekeerd, zoo zwaar gewond, dat er geen hoop is op her stel. Het is nog niet met zekerhetó bekend, hoeveel menschen by deze ramp zyn omge komen. 6 GOUDA, 12 Jannari 1906. Aan de Raadsleden is het volgend inge komen stak toegezonden. Goada, 9 Januari 1906. Ouder mededeeling dat de tot de nalaten schap van wylen de dames van Iterson be- hoorende aandeelen in de Stearine Kaarsen fabriek Goada, nummers 26. 27, 30 en 76, ten name der gemeente Goada xyu over geschreven, hebben w|j de eer den Raad iu overweging te geven voor zooveel noodig te besluiten dat de rechten, die de gemeente al9 aandeelhoudster in gezegde naamlooze vennootschap kan doen gelden, op algemeene vergaderingen als anderszins zullen worden uitgeoefend door den Burgemeester. De heeren W. v. d. Hoeven, F. Miga en G. van der Hoeven, drie Hagenaars die te voet een reis om de wereld maken, in hun onderhoud voorziende door verkoop van prentbrietkaarten, voorzien van hnn portret, zyn gisteravond in deze gemeente aangekomen en begaven zich heden naar Utrecht, van daar gaan zy morgen naar Arnhem, en zoo vervolgens Duitschland in, om hun reis te vervolgen, die 40000 K.M. lang is. Zooals nit achtrestaande advertentie blijkt zal m(j. E. C. Esser van af 15 Januari de knipcursus van wylen mej. Wagenaar voort zetten. Naar wy vernemen is mej. Esser evenals wijlen raej. Wagenaar gediplomeerd volgens systeem mevr. Content-Duitz. Wy zyn overtuigd, dat dames, die een cursus voor het op maat knipper, van dames- en kinderco8tumcs wenschen te volgen, grondig onderricht zullen ontvangen, en kunnen hier aan nog toevoegen dat costumes ook door haar worden vervaardigd. Wy twijfelen niet of mej. Esser zai oven- veel succes hebben als haar voorgangster. Woerden, 11 Januari. Gisterenavond laat overleed hier, rnim 79 jaar oud, de heer A. J. T Hofman, die sinds jaren hier de betrekking van wethouder bekleedde. Gisteravond gaf de Dames zangvereeniging „Arnold Spoel" een tweede opvoering van de Ope'ra „do Mascotta". (de gelukaanbreng- ster). Het uitstekende slagen van do eorste opvoering, door de toeschouwers van Maan dagavond wyd en z|jd bekend gemankt als opwekking voor anderen, om óók eeps te gaan liooren en zien, de goede roep, die immer over de dames zangvereeniging Arnold Spoel met den Heer Spaanderman als direc teur is uitgegaan, de herinnering die vj&len nog hadden aan het nitmuntendo spel van sommigen der solisten, bij de opvoering van de Klokken van Corneville ziedaar redenen genoeg, die 't verklaarbaar maken dat ook gisteravond een stroom van kunstliefhebbers zich had begeven naar de zaal der Sociëteit „Ons Genoegen". Nagenoeg alle plaatsen waren weder bezetalleen hier en daar, waar men een zeer slecht gezicht op bet tooneel zon gehad hebben, was een ledige stoel te bespeuren Die flinke opkomst alleen is reeds een sncces voor de medewerkers, 't Een en ander betreffende de tweede op voering moge hier volgen, óók als opwek king voor hen, die om een of andere reden nog niet in de gelegenheid waren het scboone dat in „de Mascotta" geboden wordt te gaan genieten. 't Is eenigszins moeilijk voor een waar beidlievend verslaggever, om te beginnen, waar inderdaad zooveel en zoo velerlei te prijzen valt. Deze opera, die we meermalen in de gelegenheid waren te hooren, o. a. ook van «en Fransch Gezelschap, is hier in Gouda door dilettanten zóó goed uitgevoerd, dat wij met gerostheid durven bewtren", dat wanneer een tooneelspeler van beroep in de zaal gezeten bad, hy zou hebben moeten meedoen aan bet applandissement, dat telkens, meermalen midden in 6en bedrijf, door de zaal weerklonk. Ja, warm werd er geap plaudisseerd en geen wonder. Alle solisten waren hedenavond uitstekend. De heer N. ais Boer Rocco, de heer W. als Koning Laarent de Zeventiende, de heeren P. en v. D., de eerste als Prins Fritellini en de laatste als Pippo (herder van Rocco), allen waren goed „gesterad" en vermochten door hnn natuurlijke wyze van optreden, door hun volmaakt spel daverend applaus op te wek ken, dat zy als rechtmatige balde van het publiek mogen aanvaarden. En de dames solisten? Ja, 't „Honnenr aux dames" is in den haast van 't schrijven vergeten. Geen nood 1De dames msvrouw Clara Themans - Cats en Mejuffronw N. v. V., onze stadge- noote, hebben getoond geen behoefte aan ijdelen woordenpraal te hebben, Z(j hebb.c ons een Honneur aux dames afgedwongen, dat op iets anders berust dan op conven tioneel nietszegger|j, door hun uiterst nauw keurig, fijn spel. Hierdoor en door hnn lieflyk gezang (beider stemmen waren zai- J8™" meer helder dan Maandagavond) hebben zy zichzelf een eerzail opgericht en niemand, die hun spel mocht genieten zal aarzelen ora, zy het ook denkbeeldig, eenige lauweren om dien eerzuil te slingeren. We znlien hier niet trachten een uitvoerige be schrijving te geven van al wat ons in het optreden der solisten bijzonder is bevallen. De Opera de Mascotta is een zeer geestig stuk, dat zoer nauwkeurige vertolkers eischt. Zooals boven ge/egd is, de solisten waren zolks in hooge mate. Den Heer Spaanderman komt als Directeur van het „opera gezel schap" eveneens een woord van dankbare holde toe. 't Is onnoodig in Gonda nog den byzonderen ijver, de overgroote toewij ding en de onverflauwde volhardingen te vermelden, waarmede de heer Spaanderman de zaken krijgt zooals by ze hebben wil en zooals ze zyn moeten om goed te zij®- Zyn taak was heden een dubbele. Zoo wel 't koor en de solisten als de leden van het orchest waren onder zyn leiding. Wat 't orchest betreft, dit was Maandagavond zeer good, doch 't schijnt, alsof de dames en heeren van dat orchest door de herhaalde uitvoering nog juister thuis syn in hunne partyen. Vooral de muziek, die gehoord werd in het derde bedrijf (waar Pippo in tweestrijd is of hy Bettina, (de Mascotta) zal bnwen of niet) vooral die muziek was mooi De heer Spaanderman heeft ook met dit orkest veel succes. Door ijver, dauk zy de vaar digheid van de leden van het orkest is de heer Sp. er in geslaagd van de verschillende medewerkende dames en heeren een uitste ken 1 muzikaal geheel te vormen. Mejuffrouw M Spruyt, de pianiste, een zeer goede be kende in de Goudsche muziekwereld, heeft haren ouden roem gehandhaafd. Zooals de lezers misschien zullen weten was de heer H. uit Woerden verhinderd zyn rol van sergeant te vervullenaan den heer de K stadgenoot, werd verzocht de plaats van den afwezige te vervallen. Ondanks korten tyd van voorbereiding speelde de Heer de K zyn wel kleine, maar toch veel nauw keurigheid en vaardigheid vereischende rol zeer, zeer goed. Hy, die 't laatst als solist optrad was de heer v V. als Mattheo 't type van een ochten, wel een beetje mop- perigen herbergier. En nu zal een aandach tig toeschouwer misschien gevraagd hebben «Is de Mascotta een Hollandsche Opera Neen, dat is ze niet, maar door den beer H E. v. d. Rden tweedon regisseur is uit het Fransch een vertaling in het Neder- landsch gegeven, die gezien mag worden. Wie een beetje op de hoogte is van wat vertalen is en wie daarbij in het oog hoQ<it hoe moeilijk het is om Fransch dichtwerk om te zetten in Hollandsch, dat goed klinkt, die zul begrijpen dat de Heer R. goen gering aandeel heeft aan den dank van allen, die de Mascotta reeds hoorden De decoraties van den Heer van Staveren de bekende Goudsche decorateur, waren smaakvol zooals altyd. Een bijzonder woord van dank komt toe aan den Heer de Jong, Gouwe albior, die geheel belangeloos de bonoodigde, mooie druperieën in bruikleen afstond. De avond van gisteren was een echte bloemenavond. 't Hield letteriyk niet op met 't aanbieden van kransen en bloemstukken. Den Heer Spaanderman ais directeur, den beer N. als regisseur (de heer N. heeft n. 1. behalve zijn raoeilyko rol van Rocco de regie van het geheel op zich genomen en zich ook van de laatste uitstekend gekweten), en den Heer v. d. R. als vertaler werden lauwer kransen aangeboden. De dames Mevrouw Clara Themans—Cats, mejuffrouw N. v. V. on Mejnffrouw M. Spruit werd ieder een fraaie booquet vereerd, namens de dames leden der vereeniging en eindelyk mocht Mevrouw Themans nog eer. bouquet ont vangen van eenige kunstvrienden. Nu, 't een en ander was wel verdiend. Niet allen zyn in de gelegenheid kransen en bloemen aan te bieden, toch willen ook w|j niet nchterblyven met onze holde, zy bet dan ook dat wy die slechts brengen in woor den. Hulde dus en dank, aau do solisten, die toonden wat dilettanten door ijverige studie onder goede leiding van directeur en regiseur vermogen, Iftilde aan directeur en orkest en niet te vergeten ook aan het koor, dat zich kranig hield. In 't bijzonder nog een compliment aan den troep van Saltarello, die den Tarentella danste.) Gaarne ver melden we ook hoe mooi het Page-koor klonk en boe keurig hun optreden was. Zaterdag a. s. wordt, zooals de aanplak biljetten vermelden de laatste opvoering gegeven van de Mascotta Zeker zal nog- inaals een groot publiek de zaal vallen. Wjj kannen, mogen niet nalaten allen, die eenigft* zins in de gelegenheid zjjn, de Mascotta te gaan hooren, daartoe op te wekken. Wie genieten wil van echt tooneelspel, leuke grappen en aardige wijsjes, wie jolige too- neeltjes wil zien, die ga de opvoering van Zaterdag bywonen. Niemand zal zich zyn geld beklagen. Ieder zal voldaan huiswaarts gaan. VRIJDAG 29 DEC. L.K. H. K Staat* leetitn yen Portugal. Obllg. 3e Serie fr. 050 3 59»/ Oblig.3« Serie fr. 2500 3 59'/,. Rusland,twang Dombr. Obli gation ('l, 96' Auk. Japan Obligation 1899 4 74V, 74'/, Columbia. Geconsolideerde Bui tenlandsche Schuld. Rocepis. L. 100 li/, 24i/, HupoUieet-Banktn Pandb. idem idem 4 99 Pandb, Rotterd. Hypb. 4 101»/,, Pandb. Rotterd. llypb. 3'/, 97'/, Pandb. Standaard Hypb. 4'', 100' Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99'/. Pandb. Utrechtscho Hypb. 4 100 Pandb. Wostlandsche Hypb. 4 100'/, Pandb. Zoid-Holl. Hypb. 499' Pandb. Ie Algetn. Groninger Schecps-Hypb. 4»/, 100'/, Pandb. Nederl. Hyp. A Pand- briefbank 4 99'/, Pandb. Ned. Scbeeps-Hypb. 4% 101 Bewjjren Tan Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96'/, Pandb. Bataafeche Hypb, 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99' Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99'/, Pandb. Nationale Hypb 398'/, Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 Spoorwglteningtn. Italik. Oblig. Zuid-ltaliaanscbe Spw.-Mij. A. 367'/, - Premüleeningen. bauuK. Loten Stad Antwerpen 1887 2'/, 102V, - Scheepvaart- MaaUchappijfn. Aand. Holland-G«lf StT.-Mjj. 85 - Divereen Mjj. tot Eipl. Laan van Meerdervoort 1902 89'/i worden van ai heden tot veel VERMIN DERDE PRIJZEN Predikbeurt bij de Remonstrantsohe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 14 Januari 's morgens lO'/i nnr, Ds. H, VAN ASSENDELET. S fa»!; RHÏUMATItK i Verkrijgbaar in flesschen SO ct»., TS ct en f t.'i* bij H.H. Apothekers en Drogisten Let op het merk ANK Kit! F. AD. RICHTER A Co., Rotterdam. Te Gouda bjj C. LtJGKR, Apotheker Markt en bjj WOLFF Co. Westhaven 198 VRAAGT PRIJSCOURANT van onze

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2