eux. UiT 1MLIIE HIMIJL MOPING 'INDING ITS. teten werk. leren, Zoon.l □ON, kSER 53 ïVtewtrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I Dinsdag 16 Januari 1906. No. 9927. 44ste Jaargang. «Sb Buitenlandse!! Uverzlcbl. mUILLUTOX. 1 a iter, lesch, liteit. 12*. i naaien 1 1906. eillchi ir. KOUSJES, intscli nmagazUn, 30. ite 'i n allen tyde maken voor een derden candicaat. .ekkerkerk liedt xonder beslaande uit 28 leden ran ;d schoenwerk De Verspreide Berichten. EINDE. hst,- JUÜRT B 13. o» unionist gekozen /sores, SUS in bet lN. zal honden .KUUB rich dagelijks ren, 232 aan de iverstaan van nig gas is nu >st slechts t. cht op de en duurzaam- >ren van 10— Kleiwegsteeg. en, he Scrum. I, OENEN ENZ. I 158) Van hen, die eens met hem verbonden waren, maar nu niet meer in leven zyn, be- hoef ik geen melding te maken en kan ik ook niot. Dat gedeelte van het treurige ver leden waarin zy voorkomen, is het gedeelte waaraan ik nog huiver om te denken. Er xyn twee namen, die in jaren niet over myn lippen zyn gekomen, die ik in dit leven nim mer weder zal uitspreken. De nacht des doods is om hen, die ze «ens droegen, ge daald, een nacht, waarvan ik myn oogen steeds zal afwenden. Steeds afwenden maar waarheen Naar de toekomst? Haar zie ik ook nu nog slechts schemerachtig. Het is tot het tegen woordige, dat myn gedachten zich bepalen, met de tevredenheid die naar geen verande ring haakt. Gedurende de laatste vyf maanden heb ik hier met Clara gewoond - hier op het kleine buitengoed, dat eens het eigendom van onze moeder was en hot hare is. Lang oor myn vaders dood spraken wy op de rroote buitenplaats dikwjjls over toekom* By de verkiezingen van Zaterdag te Lon den, van welke 18 uitslagen tot dusver be kend zyn, wonnen de liberalen 10 zetels. In het geheel wonnen zy tot dusver 11 zetols. Tweede telegramTe Manchester East werden gekozen de liberaal Horridge met 6403 stemmen tegen 4423 op Balfour. Derde telegramNog 6 liberalen werden gekozen en één unionistde liberalen won nen nog 3 zetels. Vierde telegramTot dusverre zijn 32 liberalen en 12 unionisten gekozen. De liberalen wonnen 16 zetels. Vyfde telegramGekozen 45 liberalen, waaronder 8 werklieden candidates 12 unio nisten, 1 unionist-vryhandelaar. De liberalen hebben 18 en de arbeiderspartij 4 plaatsen gewonnen. D< presidentsverkiezing in Frankrijk zal Woensdag a.s. plaats hebben. In een Vrijdag gehouden bijeenkomst van den ministerraad, onder voorzitterschap van Lonbet gehouden, werd het besluit hiertoe genomen en onderteekend. Deze datum is vastgesteld ingevolge artikel 8 van de Grondwet van 16 Juli 1875, waarin bepaald wordt, dat de Nationale Vergadering uitorlyk een maand voor het eindigen van het man daat van den president moet bijeenkomen. President Loubet werd 18 Februari 1899 gekozen. Hoe meer de dag der Presidentsverkiezing nadert, des te levendiger wordt de beweging onder de leden van den Senaat en van de Kamer, en in de pers. De republikeinsche leiders hebben besloten op den dag voor de verkiezing een algemeene vergadering der republikeinsche groepen te houden, ten einde te bepalen wie de candidaat der republikeinen wezen zal. Natuurlijk kwam dadelyk de vraag aan do orde, of de gematigden of progressisten aan die vergadering zul’en deelnemen, dat wil zeg gen of zy als republikeinen zullen wor den aangezien, nadat zy in de laatste jaren voortdurend tegen den republikeinschen linkervleugel hebben gewerkt en gestemd. De uiterste linkerzijde is dan ook zeer ge neigd hen uit te sluiten, doch de republi keinen van den Senaat en de democratische unie in de Kamer hebben reeds tot hunne toelating besloten. De republikeinsche unie heeft bovendien zelf reeds besloten aan de vergadering der republikeinsche groepen deel te nemen- Het doel der gematigden is de verkiezing van Fallières te beletten, omdat de verkiezing van den Sendatspresident als de overwinning der radicalen beschouwd kan worden. De gematigden zouden het liefst Doumer be noemd zien, maar wyl zy de kans hierop niet groot achten, zouden zy een derden can didaat aanwyzen, van wien zy aannemen, dat hy de meerderheid voor Fallières zou kunnen verzwakken, r.oodat dan zoowel Fallières als Doumer plaats zouden moeten Rusland. Te Irkoetsk in Siberië moet een heftige revolutionnaire beweging zyn uitgebroken. De ondjrgouverneur is verwond en de po litiechef is gedood. Dit jaar zal als gewoonlyk op Czarkoje Seio de nieuwjaarsreceptie worden gehouden en ook zal de zegening van de Newa op de gebruikelyke wyze geschieden. De Lokal Anz. meldt uit Kieff, dat door het bestuur der posterijen wordt bekend gemaakt, dat thans weer alle buitenlandsche bladen zonder censuur mogen verzonden worden. Alleen teekeningeu met den persoon des keizers worden in beslag genomen. Duitsohland. Na zyn zilveren bruiloft gaat de keizer kruisen in de Middellandsche zee. Toeval lig zal zich daar dan ook bevinden de ko* ning van Engeland. Men hoopt, dat beide souvereinen elkander dan de hand eens zul len» drukken. In de Beierscbe kaner zeide de socialist Vollmar de volgende merkwaardige woorden stige dagen, die wy te zamen op deze plaats zouden doorbrengen, zooals nu het geval is. Ofschoon wy het dikwijls voor een tyd ver laten, zullen wy Lanreath altyd als ons te huis beschouwen. De jaren van afzondering die ik na myn herstelling buiten heb door gebracht, hebben geen enkel verlangen by my opgewekt om in de bedrijvige wereld terugtekoeren Rudolf nu bet hoofd van onze familie, nu door zyn nieuwe plichten tot het besef van zyn nieuwen toestand ont waakt Rudolf, die reeds verscheidene van de gewoonten, welke hem eens aankleefden en vernederden, heeft laten varen, heeft my verscheidene brieven geschreven, waarin hy my dringend verzocht om de hulpmiddelen te gebruiken, die zijn positie hem vergunt my aantebieden, indien ik er toe besluit om weder in het openbare leven terugtekeeren. Doch ik heb daarop geen planik ben nog besloten om in vergetelheid, in afzondering, in vrede voort te leven. Ik heb te veel ge leden ik ben te hevig gewond om my onder de belden der eerzucht te scharen en my tot de hoogste rangen te verheffen. De roem en de luister, die ik eens bad wenseben te bezitten, zonden my nu verblinden, en ver nietigen. Zulke schokken, als ik doorgestaan heb, laten iets achter, dat verandering brengt in bet karakter en bet dctól van een leven. Het bergpad van bet handelen is niet langer een pad voor mymyn hoop voor de toe komst vertoeft met myn tegenwoordig geluk in bet schaduwdal der rust. Geen rust, die geen plicht erkent en tot niets dienstig isgeen rust, die de gedachte niet kan veredelen, en de liefde niet kan heiligen. De zaak van de armen en onwe tenden'in den kleinen kring, waarin ik my nu beweeg, te behartigenden weg tot vreugde en overvloed tè banen, waar smart en gebrek dien te langen tyd hobbelig ge maakt hebben my met iederen dag de zusterlijke liefde meer waardig te betoonen, dip, nooit moede, nooit veranderde, in deze laatste wijkplaats, dat dierbare thuis, over mij waaktdit zyn de bedoelingen, de eenig overgeblevene bedoelingen, die ik nog kan hebben. Laat my slechts leven om die te volbrengen, en het leven zal mij alles ge schonken hebben wat ik kan wenschen! Ik heb geëindigd. De kalme zomeravond is om mij gedaald, terwijl ik aan u zat te schryven on de stem van Clara de ge lukkigste stem uit bet verleden roept mij naar buitep, om de zon in zee te zien onder gaan. Nogmaals waarwel!” De Duitscho Ryksdag kwam Zaterdag gereed met de eerste lezing van hot ontwerp over de hervorming der rijksfinanciën en de belastingen en verwees het ontwerp naar oen commissie, den Ryksdag. In den loop der debatten betoogde de minister van financiën uitdrukkelijk dat het ontwerp op de tabaksbelasting in gene deele zal leiden tot een tabakempnopoli Local Government Board onbezoldigd was, zou de heer Burns dien dan toch niet aan genomen hebben (Toejuicbiogen). Battersea weet, dat hy ’t doen zou. Hy heeft zich nooit om bezoldiging ergens aan onttrokken, en de werklui staan dik bij hem in ’t kryt voor jaren onbetaalden arbeid. Bovendien is hy nooit een onderkruiper geweest. Hij is er de man niet naar om onder den loon- standaard te werken, en de standaard is in dit geval 2000 ’s jaars De politie te Konstantinopel heeft to Pera een Armeniër, Perzisch onderdaan met name Sbirazi. in hechtenis genomen. Hij is correspon dent van de III. London News. De directeur van het hotel, een Belg, trachtte zich'tegen de inhechtenisneming te verzetten doch do man werd met geweld weggevoerd onder voorgeven, dat bij als anarchist werd vervolgd in verband met den aanslag van 21 Juli. De Belgische legatie en de Perzische ambassade protosteeren tegen dit optreden der politie, die, zeggen zjj, do hulp der diplomatie had moeten inroepen. een liberaal en Lettende tydsche verkiezingen getoond beeft, was een andere uitslag dan die van gisteren nauwe lijks te verwachten. Toch zal die eerste overwinning aan de stembus de liberalen ais een gunstig teeken en een aanmoediging welkom wezen. Bernard Shaw, die socialist is, heeft te Battersea voor John Burns gesproken, en B. 8., zooals de Engelschen hem vertrou- welyk noemen, is als altyd vermakelyk ge weest. Om de grap van het begin van zyn toespraak te vatten, moet men zich herin neren, dat John Burns, ofschoon hy nu Right Honourable en lid van het Kabinet is, in zyn kort jasje blyft loopen hy is er zelfs mee by den koning in plechtig gehoor ge weest en zyn ronden dop niet voor een hoogen hoed wil verruilen. Onlangs bood men hem een hoogen zyden aan, maar hy wees dat aanbod af. „De liberale regeering”, zeide nu Shaw, „met den heer Burns als lid van het kabinet lykt een man, die oude versleten kleeren draagt, maar wien de menschen van Bat tersea een mooien nieuwen hoed hebben gegeven. Het is roerend te zien, boe trotsch de andere ministers op den nieuwen hoed zyn. Waar ze ook over praten, het draait toch hierop uit: „Heb je wel gelet op onzen nieuwen hoed, onzen vriend den Right Hon. John Burns?” enz. Dat is verstandig van hen, maar ze hebben nog andere kleding stukken van dat soort noodig Shaw keurde vervolgens af wat sodalis tische partygenooten van hem over Burns gezegd hebben. „De werklieden vinden het natuurlyk een groot schandaal, dat een van ben 2000 in het jaar krygt. Het eenige waaraan zy hangen, is hun armoe. Zy herinneren zich, dat de heer Burns eenigen tyd geleden gezegd heeft, dat 500 in ’t jaar voor iedereen genoeg is. Maar stel eens. dat de post van voorzitter van den Feteta n Mb. 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke N om uiers V IJ F CENTEN. Sedert October werd te Mnnchen-Glad- bacb de gepensioneerde overste Roos vermist. Men heeft thans zyn lyk begraven gevonden aan dun grooten weg naar Viersen. Het hoofd was van den romp gescheiden. De man is vermoord om zyn geld. Als daders zyn de, in hetzelfde huis als hy, wonende echtelieden Blömer en een broer van Blömer in hechtenis genomen. Zy hadden den overste in zyn eigen huis vermoord en het lyk daarna weggemoffeld. moord is uitgekomen toen Blömer dingen van waarde die aan den overste hadden toebeboord, van de hand trachtte te doen. GOIIISUIE COURANT De Marokko conferentie beslaat nog steeds een groote plaats in de besprekingen der wereldpers. De Berlyusche correspondent van de Newyork Herald bad een onderhoud met prins Bülow over den uitslag der con ferentie, waarin de Rykskanselier zeide „Noch de Keizer noch iemand anders in Duitschland wil op de vertegenwoordigers van Frankryk den minsten druk oefenen, die de nationale waardigheid van Frankryk zou kunnen kwetsen. Op de conferentie mogen geen overwinnaars of overwonnenen zyn. Duitschland eisebt voor alle mogendheden vryo mededinging in Marokko, de open deur voor alle natiën en wordt dit beginsel aan vaard, dan hoop ik dat de conferentie met succes zal bekroond worden. Duitschland zoekt geen voordeelen voor zich alleen, die niet elk ander ook ten deel zullen vallen. Ook de lialiaansche ond-minister Visconti- Venosta heeft zich over de quaestie uitge sproken. In een interview met den redacteur van de Echo de Paris zeide hy„De wenschen van geheel Italië vergezellen my naar Algeciras. Het land, de koning en de regeering hopen, dat de conferentie alle moeilijkheden zal effenen, de spanning zal doen eindigen en een voortdurenden vrede zal doen ontstaan. Ik ben overtuigd, dat dit doel zal bereikt worden. „Wat my betreft, ik zal trouw aan myn opdracht en als vriend van Frankryk en van den vrede, geen moeite sparen om mede te werken aan do verwezentlykiug van dit denkbeeld. Myn vaste hoop is, dat de beraadslagingen der conferentie aan de ver wachtingen van myn land zullen beantwoor den. Dat is myn oprechte wenscb, waarvan ik geheel doordrongen ben, en waardoor ik my steeds za] laten leiden." De Spaansche minister van buitenlandsche zaken eindelyk verklaarde: dat pessimistische opvattingen over de conferentie van Algeciras niet gerechtvaardigd zyn. Men hoopt tot eenstemmigheid te komen over de hoofdpun ten, en èlle mogendheden zyn met de beste bedoelingen daarvoor bezield. Zondagmiddag vertrokken de aanwezige gedelegeerden in een extra-trein van Madrid naar Algeciras. In de constitueerende verga dering zal de agenda worden vastgesteid en de president worden benoemd. Daarna zal onmiddéllyk tot de besprekingen worden overgegaan. De Spaansche regeering zal eiken dag aan de pers een mededeeling over het verhandelde doen toekomen. De verkiezing in Engeland heeft zich voor de liberalen goed ingezet. Drie hunner candidaten zyn zonder tegencandidaat ver kozen, o. a. Sir Cbr. Furness, de reeder en de vierde, die er zonder stryd kwam, is wel een unionist, maar tevens vryhandelaar, en daarom hebben de liberalen zyn verkie zing niet betwist. Dan is, gelyk men weet, de stemming te Ipswicb geëindigd met de verkiezing van beide liberale candidaten. In 1900 kregen de liberale candidaten 4557 en 4283 stemmen, en de conservatieve 4527 4207, zoodat er een liberaal en een was- Lettende op de strooming, zooals zy zich by de tusschen- Telefoon Nb. 99 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des mi|id.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1