„Qordredtfr OPGERUIMD. MANTELS, Onnavolgbaar DE MASCOTTA. ADVERTKNTIKN WESSANEN 8u LAAN, Wormerveer, Zes maanden als landbouwer in Canada. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 380"te Staats-loterij BEURS VAK ROTTERDAM Costumes en Itlouson r. fioutfo Veemarkt te Rotterdam. C. G. SPIT-- Wild en Gevogelte. Firma A. QUANT, Zenuw- en Maaglijders Eaadg'ever WESSANEN LAAN, Wormerveer, KONINKLIJKE FABRIEKEN «pfiftaidMT .to nas Cevtnsverzekering-lllaatscbappij Wtnnaer bet vaderland moet verdedigd wor den, zullen wy, socialisten, de beste soldaten van het Doitscbe leger zyn. Op het slotterras wil de keizer door prof. Haverkamp een bronzen standbeeld laten zetten van onzen stadhouder Willem II. Waarom niet van Willem III? Dan was Doitscbland Nederland in de hulde van dien grooten staatsman voor! Ekoelasd. Reeds vier candidaten zyn wegens gebrek aan tegencandidaat verkozen verklaard 3 liberalen en één unionist. Ta Ipswich werd mede de liberaal gekozen. Van de Iersclie parlementsleden zullen misschien wel 70 zonder tegencandidaat verkozen worden ver klaard en in Engeland zelf komen er moge lijk 30 zonder verkiezingsstrijd door. 8pa»jk. Met groote praal is hot hnwelyk var. de infante met den prins van Beieren voltrok ken. Het heet, dat de koning zün aanstaande broid, prinses Ena van Battcnberg in bet begin van Februari aan kaap Martin op het landgoed van ex keizerin Eugenie ont moeten zul. Itame. De Daily Chronicle seint uit Rome, dat' er kans is, dat de paus op het tweede Htagsche vredescongres vertegenwoordigd zal zijn, nu Italië zyn verzot pry* gegeven en president Roosevelt zyn steun toegezegd heeft. De correspondent gelooft echter, dat Frankrijk en Duitse li land tegen het verzoek van den paus zyn. Turkije. In het Pera-paleis heeft do politie des nachts een Armeniër aangehouden, corres pondent van de Illustrated Loudon News, onder verdenking deelgenoot te zyn aan een complot togen den sultan De buitenlandsche legaties protesteereun tegen die aanhouding. De man is een Pers, door WILLIBRORD VERHOEVEN. I. In 't begin van het jaar 190ö las ik in verschillende brochures van dien aard zoo gunstige berichten omtrent de vooruitzichten voor den naar Canada verhaizenden land bouwer, dat ik maar weinig geloof daaraan kon hechten. Ik was grootgebracht op 'i? meer dan middelmatige boerderij in Holland en met onze inheemsche bedrijven geheel en al op de hoogte, maar had tevens gelegen heid gehad niet alleen in Duitschland, Bel gië en Frankrijk fn zulke, in tar ook in Transvaal en Rhodesia in ondernemingen met tropische cultures gedurondo 4 jaren werkzaam te zyn. De boerenoorlog en Engelscho gevangen schap hadden mij daar eene uitmuntende positie ontnomen en my naar Europa terug gebracht. Aangezien ik echter niot van plan was in Europa te blijven, besloot ik, aange moedigd door de bovenvermelde gunstige berichten over Canada in Mei jl. voor eigen rekening een reisje daarheen te ondernemen, teneinde m\j door oen persoonlyk onder/ook der landbouwtoestanden daar te lande zeker heid te verschaffen. In geenen deele heb ik dit wensch ik hier voorop to zeggen de vroeger gelezen berichten overdreven gevonden, zooals uit het navolgende zal blyken en ik ben dan ook vast besloten om, na eenigu familieaan gelegenheden, die mjjn tydelyke aanwezigheid ih Holland voreischen, te bobben geregeld, in Maart 1906 naar Canada terug te gaan, teneinde me daar voor goed als landbouwer te vestigen. Met het schrijven deze regelen beoog ik geenszins het behalen van eigen inaterieele voordeelen, aaftgezienMk noch voor do Cana- deescbe regeering, noch voor een kapitalis tische Maatschappij agent ben Als land bouwer heb ik hiermede geen ander doel dan mijn vakgenooten met de door mij in Canada opgedane ondervindingen bekend te maken en ook hun belangstelling op te wek ken voor dit land, hetwelk in zoo hooge mate do attentio waard is. Deze wensch alleen noopt ray door midde? van dit veel gelezen blad een woord in 't belang der waarheid on oener objectieve beoordeeling te sprekon, en ik besef dan ook geheel en ai de verantwoordelijkheid, indien ik ieder jongen o 1 ook gehuwden en met een groot gezin gezagenden landbouwer vooral, die. vrj) van alle minder prijzenswaardige harts- tochten, vlijtig en zuinig, hier 4» lande niet vooruitkomen kan, toeroep#ga naar Canada, daar zult gij wis en zeker met goeden wil en werkkraéht spoedig tot welvaart kunnen geraken 1" Nadat de Consul der Canadeesche regeering to Antwerpen mij porsoonljjk alle gewenschte inlichtingen had verstrekt, stak ik hier den 6 Juni 1906 aan boord van het stoomschip „Glooheater" met een doorgaand biljet Ue klas tot Montreal in Canada van wal. Terwjjl ik voor deze reis, die gemiddeld 12 dagen duurt, f 120 moest storten, kan men met de voor emigranten speciaal inge richte booten der Canada Pac. Railway veel goed kooper reizen Teneinde niet te lang bij een beschrijving der steden te blyven staan, wil ik hier maar in 't kort opmerken, dat Quebec, Montreal, Ottawa, Port-Arthur, Winnipeg enz. plaatsen zijn, die, grootsch van aanleg zooals de meeste Amerikaanscbe steden* door hun ver schillende publieke en private gebouwen, door hun handel en bedrijvigheid in de meestal rech.lynige breede en lange straten en door de electriscbe verlichting en dito tratns enz op den bezoeker den indruk van groote welvarendheid maken. Canada, een land grooter dan geheel Europa, is in het zuiden overwegend vlak en van oceaan tot oceaan door verschillende spoorlijnen doorkruist. Langs deze spoorbanen liggen thans nog millioenen hectaren zeer vruchtbare gronden, die op ontginning wach ten. De regeering heeft al deze gronden verdeeld in zoogenaamde .homesteads", die ieder, rechthoekig afgebakend, een opper vlakte beslaan van 64 hectaren en die door haar aan ieder liefhebber, die minstens 18 jaren oud, zich verbindt minstens 3 jaren achtereenvolgend 6 maanden per jaar erop werkzaam te willen zyn, kosteloos worden afgestaan. Vervalt hy deze verplichting dan is hy voor slechts fl 24 die voor b*-sckry- vingskosten moeten worden gestort, eigenaar van den grond. Men heeft zich echter niet zooals in ver schillende streken der Vereenigde Staten tevreden te snellen met die .homestead" die door de rogoering wordt aangewezen, maar men heeft do vrjje kenze onder duizenden. De grond, waarvan ik monsters heb mede gebracht on die ik niet bster kan vergelij ken dan met ver«che snuiftabak, is over 't algemeen uiterst gemakkelijk te bewerken, wordt zelden dieper dan 10 centimeters om geploegd en eischt nooit bemesting. Somtijds laat men hem wel aan .zomer- of wintervoor liggen"ik heb echter ook land gezien, waarvan men reeds in 't tiende jaar achter eenvolgens tarwe en haver had geoogst van een hoeveelheid en kwaliteit, zooals ik ze nooit ergens beter zng. In"den omtrek van Montreal en Winnipeg, waar ik eenige dagen heb vertoefd, zag ik verschillende .farms", zooals men de boer derijen in 't algemeen noemt, van reusach tige afmetingon, wier eigenaars voor 10—20 jaar veelal als arme kolonisten waren bin nengekomen. Het lag in rojjn bedoeling op verschillende farms zelf practisch werkzaam te zyn, en ik begaf me daarom in Winnipeg spoedig op het zoogenaamde .Immigratie-bureau". Dit is eeh regeeringsinstituut hetwelk zich uit sluitend ten doel stelt aan in landbouwbe drijven of aan de spoorlijnen betrekking zoe kenden posities of aan liefhebbers voor .homesteads" de noodlge hulp te verleenen. Ouder de verschillende aanbiedingen die ray hier werden gedaan, had ik dan ook spoedig een keuze gemaakt en spoorde met de ,C. P. R." (Canad. Pacif. Railway) een paar dagen later naar do 300 mijlen verder naar 't westen gelegen kolonie ,M. H." Genoemde spoorweg-maatschappij bezit eveneens dui zenden homesteads, die zy voor fl. 12 tot fl. 20 per hectare verkoopt. Wordt vsrvolpd.) I)e Limb. Koer. meldt omtrent de moord aanslag te Maastricht nog do volgende bij zonderheden De dader, A. Sogers, hoeft voor den fung. commissaris van politie, eene volledige be kentenis afgelegd van zyn beestachtige daad. Onmiddellijk na 't plegen^ van don moord aanslag heeft Sogers zonder Zich de moeite te geven 't mes uit 't lichaam van 't slacht offer te trekken, zich naar 't politiebureau begeven en zich daar als de dader aange meld met de woordenIk heb Bèrb (onder dezen naam is 't slachtoffer algemeen bekend) met een mes gestoken. In xjjne qualiteit van oud-nachtwaker uit stekend den weg op 't politiebureau kennend, keerde hjj zich in de richting van 't arrestan tenlokaal. Veel berouw scheen hjj, nadat by. daar opgesloten was. over zjjn wandaad niet te hebben, althans onmiddellijk hief hy een lustig gezang aan. En later verklaarde hy, zonder een zweem van bertmw over zjjne afgrijselijke daad, aan den hem ondervragenden commissaris, dat het hem ten zeerste zou spijten, wanneer Bèrb 't overleefde. Uit do verklaringen door Sogers afgelegd, sjj verder 't volgende medegedeeld Toen Scb., de vorige minnaar van Bèrb, nit do gevangenis ontslagen was, waarin by oenige jaren gezeten had wegens een revol veraanslag op diezelfde Bèrb, begaf hy zich onmiddellijk naar de woning van zyn voor malig slachtoffer in de Koe v lie zenstraat on word daar - alios sohooa vorgovsn on vergeten - door Bèrb weder opgenomen, hoewel Sogers van Scb'*. gevangenisschap gebruik bad gemaakt om by Bèrb te gaan inwonen. Van dien dag al trad tusscbT. Scli. en Hegern, welke laatste het veld niet had ver kiezen te ruimen, een zeer gespannen ver houding in, welke meermalen tot zeer heftige tuoneelen aanleiding gaf. By Segers had zich te» slotte een wilde haat vastgezet tegen Bèrb, die hjj sinds be sloot van 't leven te berooven. Hy stak dit plan geenszins onder stoelen en banken, en liep er zelfs zoo mee te koop, dat het der politie bekend was geworden, dat hy Bèrb de eerste keer, dat bij haar op de markt zag, zoo overhoop steken. Immers in Bèrb's huis durfdo^hy haar niet te lyf, daar Sch- daar als haar verdediger optrad. De politie inmiddels had Bèrb voor 't haar op do markt dreigend gevaar gewaarschuwd. Zooals bekend is, heeft de onverlaat op de Markt zyn heilloos plan verwezenlijkt. Reeds dagen te voren had hy te dien einde in een winkel in de Groote Staat een vijftien centimeter lang broodmes gekocht, 't geen een op 't geschreeuw van Bèrb toeloopenden politieagent 't slachtoffer uit 't lichaam trok en het, bebloed en wel en door den krachtigen stoot sterk gebogen, op 't politiebureau deponeerde. De getroffene, sooals bekend, naar 't politiebureau en van daar naar Calvariön- berg vervoerd, verkeerde gisterenavond nog in een levensgevaarlijken toestand, ze was nog niet tot bet bewastzyn wedergekeerd. 't Is das reeds de tweede keer, dat op Bèrb een moordaanslag werd gepleegd, nl. ongeveer 3 jaar geleden, toen Sch eenige revolverschoten op haar lostte, en door Negers welke haar een doodelyken steek met een mes toebracht. Droevige bijzonderheid mag wel genoemd worden het feit, dat Bèrb's echtgenoot, zekere Heygelo, sinds 12 jaren ongeveer in 't zelfde gesticht Calvariënberg als krankzinnige is opgenomen, waar zyn vrouw nu als slacht offer van eenen onmenschelyken moordaan slag ligt te zieltogen. Eindelijk vernemen we nog, dat by 't nog voortdurend onderzoek in dit drama reeds een 8-tal getuigen zyn gehoord. De toestand van Barbara D., hoewel niet buiten gevaar, moebt gisterenmiddag bevre digend genoemd worden. Vrijdagnacht is een werkman, stoker aan de eigen gasfabriek op het erf van de firma G. T. C'oers, houtzagerij aan don Ryn te Arnhem, door een hevige gasontploffing aan gelaat en handen verbrand. De man brak bovendien een arm. Er ontstond eert begin van brand, die evenwel spoedig werd gebluscht. De brand wonden van den man, diè naar het gemeen telijk ziekenhuis werd gebracht, zyn niet levensgevaarlijk De Deutsche YVcchenztg deel een een voudig middel mee, om den ouderdom van eieren te bepalen, berustende op bet feit dat by het ouder worden van eieren de lucht bel binnen den dop grooter wordt. Wanneer men nu zooveel zout in een bak met water doet als erin oplossen wil, krjjgt men een vloeistof waarin een kersversch ei zinkt en volgens zyn lengteas waterplas op den bodem komt te liggen. Bij een ei van 3 tot 5 dagen ziet men het stompe einde reeds wat rijzen, jtoodat de lengteas een hoek van 20 graden met den bodem vormt. B(j een ei van 8 dagen, vergroot de hoek zich tot 45 graden, by een ei van 14 dagen tot 60 en bij een ei van 3 weken tot on geveer 75 graden. Een ei van een maand oud drijft loodrecht op zyn spitse uiteinde. "GOUDA, 15 Januari 1906. In den nacht van Zaterdag op Zondag ten ongeveer kwart voor twee brak brand uit in het heerenhuis van deu heer Hoogendyk van Capelle aan de Westhaven De brand weer met een vijftal spuiten uitgerukt en later nog door oen spuit van de Stearine Kaarsenfabriek geassisteerd, kon niet ver- boeden, dat het huis tot op de eerste ver dieping geheel werd vernield. Zoover wy kunnen nagaan heeft de brand in het voorste gedeelte het hevigst gewoed, daar ook de voorkamer vernield is. De tuinkamer, de kenken en de kamer van den eigenaar zijn gespaard gebleven, daar die achter neven staande woningen zyn gebouwd. De bewo ners zijn ter nauwernood aan het gevaar outkomen en moesten alle kleersn achter laten. Eenige meubelen, silver en porcelein is nog gered geworden. De naastbij gelegen huizen hebben zeer veel schade gehad, van een deser Is door het invallen van een sehoorsteeo een groot gedeelte van het dak vernield. De waterschade ji enorm, de brandweer was tegen 5 uur den brand meester, even wel bleven twae spuiten nog noodig om van tjjd tot tjjd bet opflikkerende vaar te dooven, de laatste rukte eerst Zondagmiddag ia. Vele autoriteiten waren op de plaats des onheil* aanwezig. De oorzaak van den brand is onbekend, hy moet ontstaan zyn op een der slaapkamers van de kindereo. Het buis is geassareerd by de firma de Jong en Co., het meubilair by een andere verzekering-maatschappij. Persoonlijke on gelukken hebben gelukkig niet plaats gehad, De Vrijzinnige kiesvereeniging .Gouda" zal Vrijdag a.s. een vergadering houden tot het stelten van een candidaat voor lid van den gemeenteraad in district I. In deze vergadering zal tevens worden overgegaan tot het verkiezen vau een be stuurslid, daar de heer Mr. Schim van der Loeff af moet treden en niet herkiesbaar is. De R. K. Kiesvereeniging zal waarschijn lijk Zondag 21 Januari, 's namiddags te 6 uur, vergaderen ter behandeling der a.s. verkiezing vao een gemeenteraadslid. De Afdeeliog .Gouda en Omstreken" van den .Boud van Nederlaudsche Onderwijzers" belegde Zaterdagmiddag 13 Januari haar jaarvergadering, die, door het zeer slechte weer veel geringer bezocht was, dan de vorige huishoudelijke bijeenkomsten, en Wel door 15 leden en 2 gasten. Slechts één lid van buiten de stad bad de tocht darveu ondernemen. Na de voorlezing en onver anderlijke goedkeuring der notulen kon de voorzitter mededeelen, dat de Afdeeiing haar eerste voorstander gewonnen had, een hoofd der school ait den omtrek was als zoodanig toegetreden. Verder werden de leden in kennis gesteld met de verzonden circulaire voor het afdeelingsorgaan, met het antwoord van den Raad van Waddinxveen op bet afdeelingsadres in zake schooigeldhefflng. De geheele hierover in dien Raad gevoerde discussie werd uit het officieel verslag voor gelezen en wordt opgezonden ter plaatsing in ,De Bode". Dan vernamen de aanwezigen de officieuse redenen van de vertraging in de behandeling van het adres vau .Jeruël", hoorden, dat eenige kinderen van Stolwjj- kersluis door bemiddeling der Afdeeiing, die de bulp van .De Gemengde Commissie voor Onderwysbelangen" had ingeroepen, van de bjjzondere naar een openbare BChool waren overgegaannamen kennis van het voorstel aan den Raad van Moercapelle tot verhoo ging van het schoolgeld voor de Openbare School (de Raad is overwegend ar.ti ravo- lutionairj en van eenige minder belangrijke ingekomen stnkken. Hierna kreeg een der afgevaardigden ter AJgeiueene Vergadering het woord en bracht verslag uit over het verhandelde ter (niet- openbare) voorvergadering. Voor zjjn uitge breid en belangrijk overzicht oogstte by den dank der aanwezigen. De eerste secretaris bracht het jaarverslag uit, We doen daaruit enkele grepen Het ledental klom van 43 op 50 plas één voor stander. Een paar leden bedankten, eenige vertrokken en werden lid van andere bonds- afdeelingen. Toch traden 7 meer toe, dan er heengingen De acht huishoudelijke ver gaderingen werden gemiddeld door 19 per sonen bezocht. Het geringste bezoek was 13, het talrijkste 28 Dan belegde de Af deeiing een openbare feestvergadering en een feestelijke bijeenkomst, beide ter her denking van het 15jarig bestaan der afdee iing en een eerste openbare bijeenkomst van de Commissie voor Wetenschappelijke Voor drachten. Het Bestuur Btelde rapporten samen over de werking der Leerplichtwet en over de Verordeningen op de schoolgeldheffiug in stad en omgeving. Voor de propaganda zorgde ook nog het afdeelingsorgaan .De Openbare School", dat driemalen uitkwam en .De Boda", die eenige maien aan autoriteiten en met-aangesloten collega's werd toegezonden. Voor de vergrooting van het Herstellings oord werden ongeveer f 150.--gecollecteerd en 142 loten 50 cent verkocht en pry'zen ingezameld. Verder in de Afdeeiing de gewone jaar- lyksche bijdragen voor het Herstellingsoord en de Ondersteuningskas. De plaatselijke Commissies voor het H. O. en de O. K. kregen respectievelijk twee en drie geval len te behandelen. De werkloosen eener Amsterdamsche Suikerraffinaderij ontvingen f 2.50 uit de kas. De Afdeeiing was verte genwoordigd op het Onder wijscongres, de Haagsche Protestmeeting tegen de Onder- wysnovelle| en de Algemeene Bondsverga dering. De Afdeeiing zond twee adressen aan den Raad van Gouda, het eerste met vérzoek tot aanstelling van geneeskundig toezicht op de scholen, het tweede tot stenn van het adres van .Jernël", verzoekende subsidie tot het verstrekken van een ontbjjt aan be hoeftige schoolkinderen. Verder een adres aan den Raad van Waddinxveen in sake schoolgeldheffing en werd aan eenige leden raad gegeven b(j het eenden ran persoonlijke adressen. Het eerste adres had sncces; het tweede is nog niet behandeld, bet derde voor ken nisgeving aangenomen. Door tusschenkomst van de Afdeeiing kwamen tot stand het Rembrandt-Comité en een Leesclub Het jaarverslag roemt de of fervaardigheid der leden in geld en arbeid en somt eenige leemten in de organisatie op. De rekeuing en verantwoording van den penningmeester sloot met een voordeelig saldo van f 7.22 (Inkomsten f 197.02, uit gaven f 189 80). Daar er evenwel, ondanks herhaald verzoek, eenige vorderingen niet ingekomen waren, zal er wanrschynïyk een tekort wezen van eenige centen. Een Com missie bevond een en ander in orde De contributie blijft 7/,0 pCt. van bet vaste in komen. Opgemerkt dient, dat de inkomsten en uitgaven voor het herdenkingsfeest buiten bovenstaande bedragen zyn gehouden zoo ook de geldmiddelen voor bet orgaan .De Openbare School", die afzonderlijk werden beheerd. I)e bibliotheek-commissie rapporteerde, dat zy weinig te doen had gehad. De boek houding van het afdeelingsorgaan werd in orde bevonden. De tweede secretaris, de beer L. Verjaal, stelde zich niet opnieuw verkiesbaar. De Voorzitter dankte voor het vele werk in 't afgeloopen jaar door hem verricht. In 'I bestour koos de vergadering Ed. van Dantzig, P. de V03, C- de Nooyer, P. S Dauvillier en een lid, dat evenwel na de vergadering voor de eerst aangenomen fuuctie om drukke bezigheden bedankte. Een vacature blyft dus nog te vervallen. Ook de verschil lende commissies werden weder bezet. Het Bestuur kreeg de opdracht naar een ruimer en geschikter vergaderlokaal om te zien. Hierna werd deze byeenkomsi gesloten! Zaterdagavond werd voor een flink bezette zaal de derde opvoering gegeven van de Mascotta. Deze opvoering wa9 aangekondigd als de laatste. Nu, bet zou dan ook werkelijk wèl geweest zijn, indien 't de laatste geweest ware. De Mascotta is, zooals allen, die deze opera comique gehoord hebben, zullen toestemmen, zeer geestig en amusant, doch ook ze moet wel een weinig vermoeiend zyn, d. w z. voor de hoofdpersonen. Ons althans schijnt het toe, dat waar bijna allen, die een hoofdrol vervolden des daags ook hun verschillende bezigheden heb ben, met een derde opvoering (na de generale repetitie) genoeg van do krachten der dames en heerer. gevergd werd. Doch, om niet den dichter te spreken .Hier kon het panctum staan, Maar ginds verneem ik ooren, Die na het laatste woord Graag nog een laatster hooren. De opkomst van het publiek was Zater dag, niettegenstaande de zaal Maandag en Donderdag óók uitverkocht was, zóó groot en toen de couranten de opvoering van Zaterdag als de .laatste" aankondigden waren van verschillende kanten zooveel stemmen opgegaan, stemmeD, die behalve onze ooren, ook die van de leden van 't Bestuur van .Arnold Spoel" bereikten, dat deze laatsten besloten Zondagavond nog eenmaal .de Mascotta" te doen opvoeren. Dat het Bestnur goed deed gehoor te geven aan de door velen kenbaar gemaakte wensch, bewees de eivolle zaal van gisterenavond. En uit die eivolle zaal klonk den gekeelen avond, meer nog dan Zaterdag een applaus, dat het daverde. Alle solisten werden warm toegejuicht, en zoowel onder de voorlaatste als de laatste opvoering werd aan sommigen van hen een bloemenhulde gebracht. Terwijl den heer W., Zjjne Majesteit Laarent de XVII van Piombino (.de ongeluksvogel", volgens Rocco), den heer P., als Prins Fri- tellini, en den heer v. D. als Pippo de herder Zaterdagavond ieder een lauwerkrans werd vereerd, ontving mejuffrouw N. v. V. een mooien bloeienmand en mevrouw Clara Themans—Cats en Mevrouw W., werd een bouquet aangeboden. Aan Mevrouw W., die, terwj)l haar echtgenoot als Majesteit voor bet publiek optrad, als souffleuse hare medewerking verleende, komt nog een afzon derlijk woord van dank toe. Hoewel on zichtbaar voor het pobliek heeft zy door haar, naar ens door medewerkende leden werd meegedeeld, uitstekend sonffleeren (ook dit is een kunst) niet weinig bijgedragen tot het slagen der opvoeringen. Zondagavond werd den Heer Spaanderman, met een kleine toespraak van den beer S. O. een prachtige lauwerkrans aangeboden, door de medewer kende heeren invité'». Zeer zeker op juiste wjjze vertolkte de heer O. de gevoelen», welke de heeren invité's voor den heer Spaan derman als den tactvollen leider van het koor toedragen, terwijl hg ook namens de mede werkende heeren er op wees, hoe de aan gename omgang, die heerscht tusschen hen* en den Heer Spaanderman by het instndee- ren, dus op de repetities, door aljen op hoogen prjjs wordt gastod. Mevrouw The mans—Cats ontving nogmaals een mooie boaqqet en mejuffrouw N. v. V. een bloemen mand. De begeleiding van het orchest Het niets te wenschen over. De leden van het koor hebben rich de beide laatste avonden ook weer uitstekend gehouden, 't Wjjnkoor, .De wijnoogst is voorby gegaan", 't gezang, dat gehoord werd toen Laurent XVII met zyn jachtstoet de boerderij van Rocco naderde en 'tspldatenkoor in't wynhnis van Mattheo vooral werden zeer goed, opgewekt en vroo- lyk gezongen, 't Koor der pages viel even als alle avonden zeer in den smaak De costumes/ vau de firma Helmhout te Am sterdam waren netjes en smaakvol. Alles zag er levendig uit. Als poiffeur verleende de heer van Zotphen uitstekende diensten. De kapsels van dames en heeren solisten waren onverbeterlijk. Nogmaals onzen dank, zeker wel uit naam van,allen die de Mascotta hoorden, aan allen die/tot slagen der opvoering medewerkten. Rn zoo behooren de opvoeringen van de Mascotta weer tot het verleden. Doch even- zoojgoed als na nog, na jaren, do herinnering voortleeft bjj velen aan de .klokken van Cqirneville," even zoo goed zullen de genoeg lijke avonden, ons verschaft door de opvoe ringen van de opera de Mascotta ons nog lang, zeer lang in het geheugen blijven. Wanneer alle bloemen, die als dankbare hulde aan de solisten zyn uitgereikt reeds Zullen zjjn vergaan, wanneer de bladeren der lauwerkransen, aan de heeren solisten en den Heer Spaanderman vereerd, reeds lang verdroogd zullen zyn, dan nóg zal de herinnering aan de lieflijke muziek, van de parlando's, kortom aan alles wat de opvoe ring der Mascotta betreft, genoeglijke «ogen blikken bezorgen. Wat aan de Vereeniging .Arnold Spoel" in studie zal genomen worden, is nog onbe kend. 't Zal wel wat goeds zyn, onder ge woonte. We hopen zeker allen, dat de Heer Spaanderman met het Bestuur der Vereeni ging er toe moge besluitende tijdruimte, die was tusschen de opvoering van de Klokken van Coriieville en de Mascotta, wat te groot znllen viuden. Dat ons over niet al te langen tjjd weer een ander tooneelspel geboden zal worden is zeker wel de wensch van alle kunstlief hebbers te Gouda. En hiermede roepen wjj allen, die hielpon ons te doen genieten van zang en tooneelkunst een vaarwel toe, en zooals we boven zeiden, naar we hopen voor niet al te langen tjjd. 5e Klasse. Trekking van Maandag 13 Jan. No. 217 f 100.000. 17503 1 400. 13001 en 16880 ieder 1 200 959, 5807, 6827, 7355, 9271, 11397, 11808, 15678, 16421, 18400 en 19674 ieder f 100. Prjjzen van f 70. 2 3091 6644 9082 12075 15240 18104 130 3198 6765 9432 96 76 18254 330 3289 6946 82 12163 15326 18348 470 3323 7025 9612 77 15641 18405 636 3445 7140 80 12336 16119 18517 920 3566 84 9718 12403 85 19021 90 3774 7284 9835 21 16212 19106 1193 3893 94 9951 12520 16312 19270 1255 4066 7437 52 12605 56 19507 1452 4341 39 58 '12715 16522 91 85 4442 7539 10117 53 41 19604 93 4599 84 44 12842 16774 19847 1558 4758 7656 96 13005 16802 19932 1666 4838 7721 10418 13174 16960 30004 1723 4902 60 10501 13237 65 20198 26 5064 97 10695 13626 17077 20305 1874 5653 7823 10916 97 17*398 20426 2120 5718 8072 11020 13829 17442 20506 46 48 89 39 14051 17635 77 2258 5969 8307 11172 14309 17759 20778 2374 6280 8724 11203 10 86 79 2534 6370 8893 11487 17 17824 20838 2793 6445 9018 11685 14562 17943 20919 3015 6531 22 11735 14812 18082 62 62 76 6606 31 12038 14959 93 12984 VRIJDAG 29 DEC. L.K. H. K Staateleentngen. Portugal. Obiig. 3e Serie Ir. 050 3 59'/,. Oblig.Se Serie Ir. 2500 3 591/,, RusLAKD.Iwang Dombr. Obii-* gatien 4'/, 96' Azië. Japan Obligation 1899 4 74'/, 74'/. Coluvbia. Geconsolideerde Bui tenlandsche Schold. Recepis. L. 100 VI, 24i/„ Hypotheek- Banken- Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101'',, Pandb. Rotterd. Hypb. 3'/, 97'/, - Pandb. Standaard Hypb. 4V« 100'/, Jkd Pandb. Stedelgke Hypb. IWi, 99'/. Pandb, Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. ffestlandscbe Hypb. 4 100'/, Pandb. Zuld-Holl. Hypb. 499', Pandb. Ie Aigem. Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 100'/, Pandb. Nederi. Hyp. Pand- 1 brielbank 4 991/ Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'/, 101 Bewjjzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96'/, Pandb. Bataalsche Hypb. 4 100 Alg. Hypotbbr. Eerste Ned. Hypotheekbrielbank 4 99' Pandb. Hollandscbe Hypb. 4 99'/, Pandb. Nationale Hypb. 3'/, 98'/, Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 Spoorwegleeuingen Italu. Obiig. Znid-Italiaanso.be Spw.-Mjj. A. 367'/, Premieleeninqen. btsLGiz, Loten Stad Antwerpen 1687 2'/, 102'/, Scheepvaart-Maatechappijen. Aand. Holland-Golf Stv.-Mjj. 35 Diversen Mij. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 89«/i worden van al lieden tot veel VERMIN DERDE PRIJZEN VERSCHEIDENHEID. In een herbeig te Mühlheim aan de Roer hebben een paar gasten die ruzie met drie Polen kregen, twee van dezen met messen ove'rlioop gestoken. Do «lerde werd met bloedige wonden naar den stal gesleept, waar men liem kalm liet doodbloeden Pas den an deren dag waarschuwde men de politie, die daarop de moordenaars en den waard in hech tenis nam. De cursus der school voor Knnstnyver- beid, verbonden aan het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem, is dit jaar weder met een groot aantal leerlingen begonnen Ver schillende leerlingen hebben het Vorige jaar de School verlaten en zjjn thans in de prak tijk werkzaam. Dit jaar znllen weder eenige wyzigingon in hel programma var. onderwijs worden aan gebracht, teneinde zooveel mogelijk aan de praktische opleiding der leerlingen van den dagcarBQs tegemoet te komen. De lesson werden het vorige jaar gevolgd door 56 vrouwelijke en 115 mannelijke leer lingen. Maandag 15 Januari 1906. Vette ossen en koeien goede aanvoer, pry sen waren voor iste kwal. 36, ade kwal. tde kwal. 18 cents per half kilo. Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor '8t* kwal. 30 sde kw. *7, 3de kw *3 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, prijzen waren voor tste kwal. «7, ade kw. a6, 3de kw. a3 cents per half kilo. Schapen en lammeren goed aangevoerd. Handel in vet vee, vette kalveren atug, lager »n prijs. Varkens minder tot lagere prijzen, hchapen en Lammeren traag. V Heden overleed wcht en knlm, na een kortstondige ziekte onze geliefde Moeder en Bebuwdmoeder, Mevrouw do Wed. HüBRaBZROR!,, in den ouderdom van 63 jaar. C. G. SPIT. A. SPIT- Krniran. Gouda, 15 Januari 1906. $an af heden en verder dagelijks verich verkrijgbaar, Braadkuikens, Soepkippen, Duiven, Poularden, Kapoenen, gemeste Eend vogels, Talingen, wilde Eendvogels, Fazanten Patrijzen, Snippen, Korhoenders, Reevleesch, enz. enz., tegen de meest sterk concurreorende prijzen. Panklaar schoongemaakt franco door geheel Nederland. Aanbevelend, T.GUTTELINO, Poelier. Oosterskraat'18ROTTERDAM. Telephoon Interc- No- 2031. ziiu thans door niouw gevonden toepassingen onzo Ih •ttreerl getchlMerde Par. treilen relnlnre-HogaerU. Zjjgovon kracht en diepte, die namakers niet kunnen bereiken. Men overtnige zich, geen imitatiee voor do echte te ontvungon. Geïil. Prijscourant met een aantal oBge- vraagdo getuigschriften gratU op aanvraag. Boxtel. tl. HOQA.ERT8 Jt Ca. Agont voor GOUDA Kunsthandel, Kleiweg, bjj wien modellen te bezichtigen zjjn. wordt ait overtuiging, al» evn werkelijke hulp in den nood, het boek aanbevolen Na ontvaugnt ven ad re» per briefkaartor It lit boekje Iranco per post toegezonden door OLOKPOEL'ti Hoekh. Zaltbommol. OPGERICHT KOfllNUtLIJKK W IHIIIKIi K* Voedert uw Vee met do zuivere murwe merk 9Ster" en W V, uitmuntende door hoog eiwit en vetgehalte en grootste voedingswaarde. Eere-Diploma Par IJ» 1900 .Negen Gouden Medaille». Aangezien ons gebleken is, dat er in don laatsten tjjd misbruik wordt gemaakt van den goeden naam onzer LIJNKOEKEN doelen wjj bierdoor onzen geaebten afnemers mede, dat, ter voorkoming van misverstand, onze yjfo Lijnkoeken voortaan znllen worden gemerkt W W ESS AN BH A LAAN. 99 «cvtftifld t« Dordrecht. Opgericht In 1*73. masttehappelifK Kapitaal (ooiteckcnd) I 2,000,000. Ütrzckcrd Bedrag ruim »0 mltiloea. Reserve ruim U| milllaeu.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2