I TEES. \iemrs~ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. JtsSêsSS)*1 Bulteulandscb Overzicht. No. 992N. Wotenylag 17 Januari 1906, 44ste Jaargang. FE L I L L E TO V. KENNISGEVING. I FYCTHS0 gratis ge- van andelaar I KMAN Zu zeer Wordt vervolgd.) 0 cts., 75 cf j en Drogisten* KER! (otterdam. R, Apotheker resthaven 198 perkt, oogenl EERSTE TAFEREEL. De Balzaal. I. dubbele fleecb <ta, Zaltbomrne ter dam. Je- Can. Rotter1 am It It te letten LM ZONEN, i) HE--j IE --1 irma NAL I geknipte rde plaat. T KER patroon. CHILD- j (iOlimiEtOIBlVT. 'ij voegsel. 'orkomende ATRONEN p. p. tegen erkrygbaar Haag. el Over de bedlegerigheid van keizer Wil helm in de laatste dagen hebben allerlei verontrustende geruchten geloopen. Officieus wordt daarom medegedeeld dat er niets on rustbarends in zijn toestand was. Gelijk altoos wanneer de Keizer kou heeft gevat (ditmaal was het maar een gewone verkoud heid in het hoofd), schrijven do dokters hem, op bijzonder verlangen van de Keizerin, voor dat hij het bed moet houden. De dokters alleen krijgen dat echter niet gedaan. De Keizerin en het bezorgde hof moeten er meestal eerst nog eens aan te pas komen, voor de Keizer onder de wol wil blijven. Tot nog toe werd het manifest van den Tsaar van 30 October door Rusland en door het buitenland beschouwd, zooal niet als een grondwet, dan toch als een belofte daarvan. Het wa$ derhalve van het hoogste belang eens te weten wat graaf Witte, die dan toch de vader van het manifest is, daarvan denkt. Tot nog toe zette hij zijn meeningen uiteen door bemiddeling van dr. Dillon, den corres- p indent van de Daily Telegraph maar sedert de toestand eenigszins gewijzigd is, schijnt hy de Nowoje Wremya als orgaan te gebruiken. In korten tijd bevatte dit blad nu een twee- tai’ artikelen, waarin de meeningen van graaf Witte worden weergegeven. Het tweede artikel is merkwaardig, wijl het duidelijk als graaf Witte’s meening uit spreekt, dat een constitueerende vergadering onnoodig is. omdat er in Rusland niets te constitueeren valt. In Rusland is niets ver anderd, alles is by het oude gebleven. De Tsaar beeft zyn manifest van 30 October vrijwillig gegeven, als een soort geschenk aan de natie, doch by heeft daardoor in geen enkel opzicht van zyn alleenheerschappij afstand gedaan zyn macht is door niets be perkt, en by is zelfs in staat, om ieder ''"“"□blik nieuwe oekases uit te vaardigen, waardoor de beloofde rechten worden ver minderd, gewijzigd of opgeheven. Deze uiting wekt en terecht - een ze kere verbazing, temeer daar graaf Witte ver klaart Iedere poging om in het manifest een soort constitutie te zien is volkomen overbodig. Zoo de Doema ook maar een vingerbreed van den tekst der oekase zou willen af wijken of op eenigerlei wyze zou willen tornen aan den grondslag van het Ryk, dan zou zy geen Doema meer zyn, doch een revolutionaire De plaats der handeling is een Engelsche zeehaven, ’t Is avond. Men vermaakt zich met dansen. Door het gemeentebestuur van de stad wordt een groot bal gegeven, ter gelegenheid dat uit deze haven een Noord- pool-expeditie zal vertrekken. Twee schepen zullen dien tocht ondernemen „De Zwerver” en „De Zeemeeuw”. Den volgenden dag met het ochtendgety zullen zy onder zeil gaan om de noordwestelijke doorvaart te zoeken. Het bal is schitterend. De uitgestrekte winter tuin waar de zaal op uitkomt is fraai ver licht en smaakvol versierd. Al de officieren van land- en zeemacht uit de omgeving der havenplaats zijn tegenwoordig, allen in groot tenue. En wat de dames betreft, hare toiletten (iets waarvan de mannen geen verstand hebben) zyn meer Man prachtig, doch baar schoonheid (iets waarvan de mannen wel rtreffen welbekend IT-1LIX1B ■briekimerk): radicale en ran alle, zelf* kige xenuw- ontstaan door igdigen leeftyd zwakte, Bied: Hoofdpgn - Maagpijn i vermogen mz. üit- Reuter seint uit Petersburg, dd. 15 Jan. Het Petersburgsche Telegraafagentschap meldtDe ministerraad heeft besloten, dat de hoogere onderwijsinrichtingen, waar thans geen onderwijs wordt gegeven, ook gedurende het tweede semester van den cur sus 1905/1906 gesloten zullen blijven. Voor het geval dat de daartoe in aanmerking ko mende leiders der hoogescholen zich moch ten uitspreken voor een hervatting van het onderwijs zal hieromtrent door den minis terraad een beslissing genomen worden. Reuter seint uit Petersburg, dd. 15 Jan. Verschillende bladen schrijven den pre sident van den ministerraad verklaringen toe, luidende dat het manifest van 30 Oc- tober geen beteekenende wijzigingen in den regeeringstoestand van Rusland brengt, dat de door het manifest aangekondigde vrijhe den en de aan de Doema gegeven rechten niet volledig kunnen worden doorgevoerd, en de autocratie evenals voor het manifest blyft bestaan en ook na het bijeenkomen van de Doema verder zal blijven bestaan. Dergelijke mededeelingen, zegt het Pet. Telegraafagentschap, zyn blijkbaar valscli. Het zou onnoodig zyn deze te weerleggen, indien zy niet zoo groote verbreiding had den gevonden. Graaf Witte kan ónmogelijk zulke verklaringen hebben afgelegd, immers indien hy zoo iets had verklaard, zou hy schijnen te twijfelen aan den onverzettelyken wil van den Tsaar. Zulk een twijfel, die by elk trouw onderdaan is buitengesloten, kan zeker niet gekoesterd worden door den president van den ministerraad. worden afgele- pakjes van vijf i een Ned. one m Nommer en i nevenstaand Wet gedepo- jering van ge- reiende IJL, IT Lz. Reuter seint uit Londen, dd. 15 Jan. Sir Henry Campbell-Bannerman werd zonder tegenstander gekozen verklaard voor Stirling. Londen, 15 Jan. (Reuters bijzondere dienst) 7 uur 55. De liberalen zyn buiten zichzelf van vreugde over de resu'taten van de ver Rïezingeii van Zaterdag, en verdubbelen hun pogingen om hun overwinuingscampagne voort te zetten. De uitslag van ongeveer zeventig verkie zingen, waarvan 22 in Londen, zal heden avond bekend worden. De Unionisten zien het ernstige van den toestand volkomen in. De Unionistische avondbladen doen heden een dringend be roep op alle Unionisten om zich aaneen te sluiten. Er bestaat eenige onzekerheid ten aan zien van het standpunt van de leden der zoogenaamde arbeiderspartij. In vele geval len hebben deze by hun candidatuur den vollen steun gehad van de liberalen, en zy zullen ongetwijfeld steeds de regeering steunen, maar in eenige gevallen staan er arbeiderscandidaten zoowel tegenover libe ralen als conservatieven en wanneer deze verkozen worden, dan zouden ze misschien de regeering niet ten volle steunen. De Unionistische bladen rangschikken echter alle arbeiderscandidaten onder de vrienden der regeering. De nationalistische leider Redmond ver klaarde heden op een rede te Waterford dat hy ervoor zou zorgen dat de sympathie van de regeering voor Ierland in daden Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS i Gouda, Gelet op de artt 6 en 7 der Hinderwet t Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie zijn gelegd verzoeken met bijlagen van 1. ,11. Bouwmans te Gouda om vergunning tot uitbreiding zijner stoombleekerij. door het, in de plaats van de stamperij, stellen eener waschma- chine benevens eene oentriiuge, in het perceel gelegen' aan den Kattensiogel, Wijk Q No. 64, Kadastraal bekend Sectie A No 3448 2. H A. Jaspers te Gouda om rergunning ie tot uitbreiding zijner stoomwaschinrichting, door bijbouw, en 2e tot het daarin, in plaats van de stamperij, stellen eener waschmachine, bene vens eene centrifuge, in het perceel gelegen aan de Karnetpelksloot, Wijk R No 5^*1 Kadastiaal bekend Sectie A No 3441. 3. L. van Zevenhoven te Gouda om vergun ning tot het uitbreiden zijner door gas gedreven wagenmakerij door het plaatsen van eene smidse, in het perceel gelegen aan den Kattensingel. Wijk Q No. 129, Kadastraal bekend Sectie A No. 3725. Dat op Dinsdag den 3 Januari 1906, des na middags ten i’/8 ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 16 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd R. L. MARTEN’S. De Secretaris, BROUWER. verstand hebben), overtreft nog, over het geheel genomen, de schitterende toiletten. Men is op het oogenblik juist bezig een quadrille te dansen. Twee der dames, die er aan meedoen, zyn het voorwerp der alge meene bewondering, de eene is een brunette in den bloei van haar vrouwelyke schoon heid de echtgenoote van den eersten luitenant op ,de Zwerver”, Crayford. De andere is een jong meisje, bleek en tenger van uitzicht, eenvoudig in ’t wit gekleed, zonder eenig ander hoofdsieraad dan haar eigen fraai bruin haar. Zy is Miss Clara Burnham - eene weeze. Als boezemvriendin van Mevrouw Crayford zal zy by deze in wonen, zoolang de tocht van den luitenant in de Noordpoolstreken zal duren. Zy heeft by dezen dans dien luitenant tot partner en mevrouw Crayford en kapitein Helding (kommandiptf van „de Zwerver)” tot Tis-i-vis, in goed lïollandsch tot overburen. Het gesprek van kapitein Helding met mevrouw Crayford loopt, terwijl zy wachten tot de beurt aan hen is om te dansen, over Miss Burnham. De belangstelling van den kapitein is opgewekt. Hij bewondert Clara’s schoonheidmaar hy vindt dat zy er voor een jong meisje buitengemeen ernstig en zwaarmoedig uitziet. Heeft zy een zwakke gezondheid P Mevrouw Crayford knikt met het hoofd, nen»te Tube zucht geheimzinnig en antwoord! „Een zeer zwakke gezondheid, kapitein Helding.” „Teringachtig „O neen, volstrekt BMh” „Dat verheugt my |Pi- Zy is een bemin nelijk wezen, mevrouw. Zy boezemt my onbe schrijfelijk veel belangstelling in, Als ik nog twintig jaar jonger waS maar daar dit niet ’t geval is, is ’t misschien maar beter dat ik den zin niet voleindig, Is ’t onbe scheiden, waarde mevrouw, als ik ’t waag u te vragen wat haar eigenlijk deert P” „Indien een vreemde die vraag deed, zou men ’t onbescheiden kunnen noemen,” ant woordde mevrouw Crayford. „Maar aan een oud vriend als u, is die vraag geoorloofd. Ik wenschte wel dat ik u zeggen kon wat Clara deert. De dokters zelf weten het niet. Naar myn bescheiden meening is de oorzaak van het kwaad wel eenigszins te wyten aan de wyze waarop zy is opgevoed.” „Ei, eil Zeker een slechte school P” „Zeer slecht, kapitein Helding. Maar ik bedoel niet de soort van school die u op dit oogenblik voor den geest slaat. Clara bracht hare jonge jaren door in een eenzaam oud huis in de Hooglanden van Schotland. Het domme volk in baar omgeving stichtte het kwaad, waarvan ik zooeven sprak. Men vulde haar geest op met bygeloovige zaken, l'cicfo* II A o. £2/ Do Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzónderlijke Nommers V IJ F CENT EN. .1 vergadering, die onmiddelljjk zou worden uiteengojaagd. Het is werkelyk te betreuren, dat de Russische regeering dit niet onmiddellyk na het uitvaardigen van "tiet manifest heeft medegedeelddan zou zy veel dwaze verwachtingen aan het volk hebben bespaard. Voorzichtigheidshalve heeft Witte mot de mededeeling van deze opvatting gewaoht totdat de opstand in Moskou onderdrukt was. Thans kan hy zeggen „Wat er gebeurd is en gebeurt, zyn tragische momenten in de geschiedenismaar daardoor wordt het feit niet ongedaan gemaakt, dat in Rusland de Tsaar en zyn ministers regeeren (by had er de bureaucratie nog by kunnen noemen) en dat de autocratie volkomen onaangetast is. Onder die omstandigheden is het besluit, om de byeenroeping van de Doema nog niet te doen plaats hebben, volstrekt niet ver wonderlijk. Maar toch mag de vraag gesteld worden, of een volk op die wyze met zich laat spelen P word omgezet. Anderzijds valt echter te constateeren dat de lerscbe nationalisten niet zeer zyn ingenomen met het vooruit zicht van een groote liberale overwinning, x die de regeering onafhankelijk zou makenJ van den steun der Ieren. De mededeoling van de reeks van liberal® overwinningen in de Nationaal Liberale Club op Zaterdagavond werd begroet met do opmerkingnu zyn do Ieren er uit. 10 uur. Gekozen zyn 54 liberalen (met inbegrip van tien leden der arbeiderspartij) 17 unionisten en 18 nationalisten. I)e libe ralen wonnen 25 zetels. 10 uur 30. Tot op dit oogenblik zyn ge kozen 64 liberalen, onder wie 11 arbeiders candidaten, en 4b unionisten. De ministe- rieelen wonnen 34 zetels. 11 uur. Tot dusver zyn gekozen 78 li beralen, onder wie 13 arbeiders-candidaten, on 24 unionisten. De ministerieelen wonnen 42 zetels. Sedert eenige Franschen te Metz begon nen waren, groote bedragen in geld naar Engeland te zenden, heerscht volgens de „Köln. Volksztg.” in het ryksland een paniek onder de geldbeleggers. De onzinnigste oorlogsgoruchten doen daar de ronde, men noemt Woensdag als een beslissende dag en de banken en spaarbanken worden bestormd. De Duitsche pers merkt by dit bericht koeltjes op dat er in den laatsten tyd niets is gebeurd, dat een redelyke aanleiding voor een paniek zou kunnen zyn. Woensdag zal te Algeciras alles eerder dan een beslissende dag zyn. Men zal goed doen met noch aan de oor- logsgeruchten noch aan de vredelievende betuigingen van verschillende diplomaten ovërdreven waarde te hechten en kalm den loop van zaken af te wachten, die op dit oogenblik nog in het geheel niet te voor spellen is. Alles hangt af van de voorstellen waaraan men in het ruwo noord in nog als daadzaken gelooft vooral met het bijge loof der Zienersgave.” „God beware ons!” riep de kapitein uit, „u wilt toch niet zeggen dat zy aan zulke soort van zaken gelooft P En dat in een tyd vah verlichting als waarin wy leven Mevrouw Crayford zag den spreker met eon spottend lachje aan. „In dezen tyd van verlichting; kapitein Helding, gelooft men alleen nog maar aan den tafeldans en aan tydingen, die men uit de andere wereld ontvangt, van geesten die zelfs niet eens kunnen spellenMet die by- geloovigheden vergeleken, zou ’t geloof aan de Zienersgave uit eep poëtisch oogpunt be schouwd, althans nog eenigszins meer aan- bevelenswaardig zyn, niet vyaar Maar, ver volgde zy ernstig, „ga nu eens zelf na welken invloed zulk eene omgeving als ik beschreef moet uitoefenen op een jong, teer, gevoelig schepseltje - een meisje met een van nature ryke verbeeldingskracht, dut een eenzaam verwaarloosd leven leidt. Is het dan zoo erg te verwonderen dat zy door dat bijgeloof Besmet werd en er iets van heeft behouden P En is het zoo onbegrijpelijk dat haar zenuw gestel er bijgevolg onder lijdt, op een hachelijk tijdstip van haar leven P” Telefoon No. A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. s

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1