OPGERUIMD. MANTELS, Onnavolgbaar gayaif ij V j:i\ en Metaalpoetsextract Zes maanden als landbouwer in Canada. Stadsnieuws. 380 Staats-loterij BEURS VAN ROTTERDAM" Veemarkt te Rotterdam. Costumes en Blousen Frederik Coruelis Roest van Limburg, die de heeren in hun mappen hebben en van de wyze waarop die door de andere belang hebbenden ontvangen zullen worden. Kolonel de }a Brousse de Veyrazet heeft twee weken arrest gekregen als straf voor de ongepaste toespraak, die hy inet de nieuw jaarsreceptie tot de officieren van z\jn regi ment heeft gehouden. Kolonel de la Brousse had op 1 Januari gezegd, dat hy uit het leger ging om de aanbrenging. Aanbrenging in de lafste laagheid die er is, zei hy. En hy deelde mede, hoe hem beloofd was, dat hy generual zou worden, maar dan moest hy verandering van garnizoen aanvragen. Maar de la Brousse wilde zyn regiment niet verlaten, en hy nam zyn ontslag. De oude stryd tusschen Frankryk en Venezuela is opnieuw uitgebroken, zonder eigenlgk ooit beslecht te zün. Een tele gram uit Caracas, via Port of Spain ontvangen, meldt dat de regeering van Venezuela biyft weigeren de betrekkingen met Frankryk te hervatten, hoewel die officieel waren hersteld. Of dat per- soonlyk is tegen den Franschen zaak gelastigde Taigny, of tegen Frankryk, is uit de berichten niet heel duidelyk. Welblykter uit, dat de Amerikaansche gezant, de heer W. W. Hussel, Donderdag aan de regeering van president Castro eon nota heeft overhandigd, namens de regeering van Frankryk, waarin deze mededeelt, alle officieele betrekkingen met Venezuela te verbreken, den zaakge lastigde Taigny terug te roepen en de archieven der Fransche ambassade, benevens de zorg voor de Fransche belangen in Venezuela, op te dragen aan den Ameri- kaauschen gezant. Te New-York weet men reeds te vertellen, dat tegen het einde der week een Fransch eikader de blokkade van enkele Venezolaan- sche havens zal ondernemen. Het eskader dat met die taak belast zal worden, zou het es kader zyn dat zich sedert eenigen tyd ta Martinique bevindt, en daar oefeningen hield in combinatie met de troepen van Fort-de- France De telegrafische gemeenschap met Caracas over den Franschen kabel is volkomen ver broken. De telegrammen van uit Europa verzonden gaan niet verder dan Curasao, waar de ambtenaren der Fransche lyn ver plicht zyo, ze verder per post naar hun be stemming te zonden. Uit Venezuela ver trekken telegrammen via Trinidad. Vrijdagochtend is den minister van bui- tenlandsche zaken een nota ter hand gesteld door den Oostenryksch-Hongaarschen gezant in verband met het Bulgaarsch-Servische tolverbond en het handelsverdrag met Bul garije. Het in krachtige bewoordingen gestelde document stelt reehtuit als voor waarde voor de voortzetting der onderhan delingen over een handelsverdrag het prys- geven door Servië van de Bulgaarsch- Servische tolunie. Den eigen middag vergaderde de minister raad om over de m ta te beraadslagen. De uitslag daarvan is nog niet bekend, maar men verwachtte, dat de Servische regeering een ontwijkend antwoord zou geven door zich bereid te verklaren het tolverbond zoo te wyzigen, dat het er uitziet als een een voudig handelsverdrag. Vermoedelijk zal de Donaumonarchie daar wel op ingaan, hoewel er toch eenige tyd zal moeten ver- loopen, opdat de tegenwoordige verhouding wat is vergeten voor de onderhandelingen .over het handelsverdrag tusschen Servië en de Donaumonarchie kunnen worden hervat. Verspreide Berichten. Rusland. By Twer hebben 130 arbeiders getracht een trein te doen stilstaan op een spoor brug, maar de soldaten, die den trein be geleidden, joegen hen op de vlucht. Toch wisten zy zich in een nabijgelegen station meester te maken van de kas. Men seint uit Moskou, dat duizenden sol daten, die uit Mantsjoerye terugkomen, zich by de opstandelingen aansluiten. Inkoetsk is nog altijd in de macht der revolutionnairen zy drongen de woning van den goeverneur binnen en noodzaakten hem de sleutels en de zegels over te geven. De troepen hebben zich by de opstandelingen, welke, zooals wy gemeld hebben, den ondergouverneur en den politiechef hebben vermoord, aangesloten. De commissie voor de hervorming van de Finsche volksvertegenwoordiging, besloot met 95 togen 5 stemmen voor te stellen, het kiesrecht toe te staan aan alle mannen en vrouwen boven 21 jaa Duitsohland. Gisteren heeft de groote vergadering van kooplieden en industrieelen uit het Rijnland te Keulen plaats gehad ten gunste van een toenadering tot Engeland. De Rijksdag heeft het ontwerp over de hervorming van de rijksfinanciën na eerste lezing verzonden naar een commissie van 28 leden. Do minister van financiëu zeide, dat de voorgestelde tabaksbelasting in geenen deele leiden zal tot een tabaksmonopolie. Wegens het ophitsen tot klassenhaat zyn te Görlitz 25000 en te Elberfeld 138500 strooibiljetten tegen het drieklassig kies recht in beslag genomon. Onmiddellijk na de Marokko conferentie moet de keizer voornemens zyn een bezoek te brengen aan den koning van IÉplië en den paus. Frankrijk. Te Niort is tot senator gekozen de radi caal Gouarant, alweer een stem meer voor Fallières Deroulède denkt zich candidaat te laten stellen voor de Kamer. Gisteren heeft de jaarlyksche haldiging van Gambetta plaats gehad. Tegelijk is in het Nouveau Thé&tre Zola's „J'Accuse" her dacht. Vóór 20 Januari moeten twee pantser schepen van het noordereskader en een kruiser bemanning en bewapening compleet hebben en onder stoom liggen. Waar moet dat heen Boven de forten ^an Toul is een bestuur bare ballon gezien, naar men meent van het Duit8che leger. Eeq/bnderzoek is ingesteld. België. De regeering heeft een nieuwe nota ge zonden aan de Porte met verzoek Joris vry te laten. Italië. Alle senatoren, afgevaardigden en oud afgevaardigden, die onder Garribaldi heb ben gestreden, hebben gisteren een natio naal comité opgericht om op 7 Juli 1907 den honderdsten geboortedag van den nati- onalen held te vieren. door WILLIBRORD VERHOEVEN. XI. Als bewys, hoe de gronden van jaar tot jaar aan waarde stijgen, moge dienen, dat deze gronden voor slechts 2 tot 3 jaren nog voor fl. 7 k 9 te koop waren. Ik had ver nomen, dat de colonie „M. H." voor ca. 6 jaren was opgericht door doodarme Oosten- ryksche landverhuizers en juist daarom wilde ik hier gaarne eens de hedendaagsche toe standen van naby leeren kennen. De heer Sell., by wien ik voor den duur van 1 maand de betrekking van assistent had aangenomen, ontving my met de meeste hartelijkheid en ik vernam van hem dat hy voor 6 jaren hier zoo arm was aangekomen, dat hy zyn eerste behuizing had moeten bouwen door een kuil in den grond te graven en deze met een primitief dak van graszoden te be dekken. Ik had gelegenheid hier en by verschil lende andere ingezetenen der colonie deze onderaardsche hutten nog aanwezig te vin den. Heden telt de colopie „M. H." ca. 1200 inwoners over 300 farms verdeeld. Zy allen hebben thans flinke uit steenen ge bouwde woonhuizen, stallingen enz. De farm bv. van den heer Sch., waarvan hy ca. 40 hectaren voor graanbouw en 't overige voor weiland gebruikt, heeft een waarde van fl. 12000. Sch. vertelde my, dat hy 't vroeger in Oostenrijk met de grootste zuinigheid in 10 jaren tyds tot fl. 150 spaarduiten had kannen brengen, en dat hy het reisgeld naar Canada had moeten leenen. Wat hy thans had be reikt, had hy gedurende de 6 jaren geheel alleen tot stand gebracht en ik was zyn eerste assistent. Hetzelfde is van toepassing op het grootste gedeelte zijner mede-inge zetenen. Ik heb in deze colonie, die onder de moei lijkste omstandigheden werd opgericht, niet anders dan welstand en vroolyke zorgelooze raenschen gevonden, die zich het leven ver aangenamen door onderling visites te maken en te brengen, waarby de door hun gewaar deerde danspret nooit ontbreekt. Tijdens mjjn verblijf verzamelde een gees telijke collectant gelden, voor 2 nieuwe ker ken in „M. H." en zooals deze my persoonlijk verklaarde gaf geen van deze vroeger zoo arme menschen minder dan f 120 voor dit doel. Na verloop van een maand nam ik afscheid van deze colonie en aanvaardde een betrek king op een farm van Mr. S., een Engelsch- man, die voor ca. 10 jaren met een kapitaal tje van f 2400 naar Canada was gekomen, en wiens farm thans een oppervlakte beslaat van 512 hectaren. Hy bezit ca. 100 paarden, 110 stuks hoornvee, benevens eene kudde uit Engeland ingevoerde rasvarkens. Tam worths genaamd, die een gemiddeld gewicht verkrijgen van 700 pond. Al het vee blijft, zooals meestal in Canada, ook gedurende den winter, dag en nacht buiten. De Engilscho farmer kenmerkt zich over 't algemeen, zoover ik gelegenheid had zulks te kunnen opmerken, als -heereboer". Hy houdt van een comfortabel huis, met dining en smokingroom, drijft veelsoortige sporten is niet karig als het er op aankomt eecs een pleizierigen dag te maken. Niet zelden gaat do geheele familie, uitgerust met tenten enz. gedurende den zomer eenige weken aan de boschryke oevers van de rivieren in 't vrjje kampeeren, teneinde te jagen en te visschen, waarby ook de dames flink meedoen. Na by Mr. S. 1 maand te hebben gewerkt nam ik ook van deze familie, waar ik veel interessants had gezien en een uiterst prettige conversatie had gevonden, hartelijk afscheid en aanvaardde opnieuw een betrekking by Mr. M. C., een Schotlander die my om mijn assistentie persoonlijk kwam verzoeken. Reeds sedert 28 jaren was M. C. in Canada en ook hy wees mij de nog heden in eere gehouden hut, in welke hy, als doodarme landverhuizer aankomende, genoodzaakt was onderdak te zoeken. Thans noeult hy 704 hectaren beste gron den zyn eigendom en men schat algemeen zyn in die jaren uitsluitend door landbouw bedrijf verworven vermogen op pl.m. f300,000. Na ook hier slechts 1 maand te hebben ge werkt ben ik nog op verschillende farms in Midden-Canada geweest, waar ik meestal werkte aan de stoonnjorschraachine. Alle farmers, met wie ik gedurende mijn verblijf ben samengekomen, hebben zonder uitzonde ring do gunstigste beoordeeling uitgesproken over hun bedryven in 't bijzonder en over de landbouvrtoe8tanden in 't algemeen en de onophoudelijke voorzorg door de regeering voor den bloei van den landbouw genomen. Noch by den kleinen, noch by den grooten farmer vindt men dat zwoegen en zich-plagen onzer iuheemsche boeren die, onder den drukkenden last van hypotheken of hooge pachten, by al dat, niet zelden maar een kwijnend bestaan hebben. Men heeft in Canada farmers, die uitslui tend graan (tarwe, haver, spelt, gerst enz bouwen en de diverse monsters, die ik heb medegebracht, zullen ieder deskuddige moeten overtuigen, dat de kwaliteit prima is. Ove rigens groeit er ook hop, vlas, kool, tabak, mais, erwten, boonen, aardappelen enz. in groote hoeveelheid en beste kwaliteit. De tarwe is en blyft echter voor de meeste farmers de hoofdzaak. Men zaait het graan, ook de tarwe, over 't algemeen in de lente, waarmede voor pl.m. 3 maand het grootste werk afgedaan is. liet vee eischt, doordat het steeds buiten is, weinig oppassing, temeer ook omdat men zich over 't algemeen weinig op de bereiding van zuivelproducten toelegt. In den herfst komt dan de oogst met den dorschtgd 'en is dan de opbrengst goed en wel verzilverd, wat in 't geheel geen moeilijk- heden oplevert, dan komt de winter met zyn pl. m. 4 maanden durende vacantia voor den farmer. In November valt gewoonlijk de eerste, maar tevens ook de laatste sneeuw, aange zien deze by aanhoudend vriesweer in het grootste gedeelte van Canada tot medio of einde Maart blyft liggen en aanleiding is voor allerlei soort sport. Regen of dooi weer is gedurende den winter in Midden- Canada onbekend en zoodoende vervangt de slede den wagenschaatsen en sneeuw- schoenen worden dagelijks gebruikt. In de westelijkste deelen van Canada, waar men de zoogenaamde Rancho's vindt met kudden van duizenden stuks vee, paarden en schapen, is het klimaat warmer. In ieder geval is Canada een uiterst gezond land en ik leerde 2 dokters kennen, die hun practjjk er aan hadden gegeven en spoedig farmer waren geworden, omdat er te weinig zieken wareu zy hebben nooit spijt er van gehad 1 Menigeen zal vragen hoe het mogelijk is, dat een man alleen en zonder hulp in 6 jaren een farm van 64 hectaren geheel kan ex- ploiteeren en ik moet daarop antwoorden, dat zulks door de uiterst practisch geconstrueerde Amerikaansche machines mogelijk is. De armste, een homestead aanvaardende man, heeft overal zooveel crediet dat hy deze en de noodige paarden met tuigen kan koopen. Een ploeg is van dien aard, dat hy ook zonder hem vast te houden in den grond blijft- Men loopt dan ook niet achter den ploeg, maar zit er gemoedelijk bovenop. Over een egge behoef ik wei niets te zeggen. De zaaimachine zaait niet alleen, maar effent tegelijkertijd het land weer. De graan- maaimachine maait niet alleen, maar bindt tevens de garven tot stevige bossen en draagt deze te hoop. Het hooi, aan hoop of opper staaude, wordt door een soort elevator op den wagen ge bracht. De dorschmachine, uitsluitend door 'n locomobile gedreven, dorscht niet alleen, maar brengt tevens het schoongemaakte koren tot in de graanschuur of op den graan zolder en het stroo automatisch aan mijlen. De locomobile wordt met stroo gestookt aungezien het stroo voor den farmer geen waarde heeft. In 't algemeen oogst iffen gemiddeld per hectare 55—70 bushels tarwe k 60 pond en 75—100 bushels haver i 30 poud enz. De prys van een bushel tarwe varieert tusschen f 1,40 k f 2,60. Ik heb weliswaar ook vernomen, dat men voor immigratie naar Canada heeft gewaar schuwd myn persoonlijk opgedane onder vindingen doen me vergeefs naar ook maar één reden daarvoor zoeken. Op het immi gratiebureau in Winnipeg waar ik meuschen van alle mogelijke nationaliteiten zag, van wie er meer dan één „een groot vraagteeken op zijn voorhoofd vertoonde," was ik echter ook oorgetuige ervan, wat sommigen in Canada komen zoeken en denken te vinden, 2 Hollanders waarom 't nu juist Hollan ders moesten zyn, weet ik niet kwamen van Nijmegen en vroegen om een positie. Of zy op 'n farm wilden werken met een loon.van f 60—f 70 per maand en vrije kost en woning P Och neen daar zit je by die boeren op zoo'n negerij. Of ze dan aan de spoorlijn wilden werken met f 3,60—f 4,25 per dag P Och neen, daar ben je ook zoo ver van alle pret verstoken eri je kunt er nog niet eens een borrel krijgen Wat zy dan wenschten P Nou, een positie hier in de stad Daaraan kon hun dit insti tuut echter niet helpen, en - zy dropen af. Zulke voorbeelden zyn er legio in Winnipeg wemelt het van „baarbroeders". In een hotel te Winnepeg vernam ik dat daar een jonge man van 18 jaren, die gedurende 7 maanden als bereden veeherder f 840 had verdiend, in één avond f 480 verbraste ook zulke voorbeelden zyn er genoeg. De loonstan- daard is er verbazend hoog, veel geld wordt er betrekkelijk gemakkelijk in alle standen verdiend, maar het ontglipt nog gemakke lijker aan diegenen die de weelde niet kan nen verdragen en voor de verleidingen vat baar zyn. Ook vrouwen of meisjes verdienen er veel geld en men betaalt op de farms zulke die flink in de huishouding zyn met f 30- f 85 per maand, plus kost en inwoning, terwijl aan flinke verkoopsters in de winkels veelal een salaris van f 48—f 55 wordt gegeven, eveneens met inbegrip van kost en inwoning. Deze laatsten moeten echter met de Engel- 8che taal op de hoogte zyn, wat van den farmer niet wordt vereischt. De kost op de farms is uitstekend ossen schapen-, varkens- vleesch en wild wordt er in overvloed ge geten. De jacht is overal ryk aan alle soorten van wild. Ik resumeer met te zeggen, dat iedere soliede man die, vooral vrij van sterken drank is, werklust en werkvermogen bezit en in staat is de reiskosten ten bedrage van pl. m. f 100 tot f 120 te betalen, in Canada aankomende in ieder geval verze kerd kan zyn daar steeds veel geld te kun nen verdienen en in staat te zyn, een home stead opnemende, spoedig tot welvaart te zullen geraken. Ik ben gaarne bereid zoo lang myn tijdelijk verblijf hier in Holland my zulks nog veroorlooft, aan ieder, die nadere bijzonderheden omtrent het boven staande door mij wenscht te vernemen, des- verkiezende persoonlijk met raad te dienen. Myn adres is W. Verhoeven p. a. den heer E. Verhoeven, M. A. de Ruyterstraat 9bis, Utrecht. Gemengde Berichten. Uit Amsterdam meldt men Voor den aanvang van de matinée in het Concertgebouw alhier, werd Zondagmiddag een dame uit Loche.n, tydelyk hier ter stede vertoevend, ongesteld. Zy werd onmiddellijk buiten de zaal gedragen, en onder behande ling van twee in de zaal aanwezige doctoren gesteld. Het bleek echter, dat medische hulp niet meer baten kon, tijdens de overbrenging was de dame reeds overleden. Het stoffelijk overschot werd per brancard naar het logies vervoerd. Alles was zoo snel in zyn werk gegaan, dat alleen het omzittende publiek iets van het ongeval gemerkt had. De proefneming met de inschuifbare en ohzinkbare reddingboot zal te Scheveningen plaats hebben op Vrijdag a.s., des voormid dags 11 uur, in de Visschershaven- Zy zal geleid worden door den uitvinder, kapitein Engelhardt, van Kopenhagen. Uit Tiel wordt gemeld Op de sigarenfabriek der firma A. M. Hirsch Co. is een loongeschil uitgebroken, waarvan het gevolg is. dat heden de firma hare fabriek sloot en hare 11 werklieden thans zonder werk zijn. Het verschil liep over het verhoogen van zeker soort van werk van f 3.50 op f 4 per 1000 sigaren. Hierbij waren drie personen betrokken. De werklieden zyn voor het grootste deel reeds langen tijd (8 tot 23 jaar) in dienst der firma. De werklieden riepen de hulp in van het bestuur van den Tabaks- en sigarenbewer- kersbond, wiens voorzitter gisteravond een onderhoud met de firma had. Men meldt uit Tiel De vorige week overleed alhier in de volksbuurt het Bleekveld een man, wiens lyk in de eenige bedstede der woning bleef liggen. Toen de kinderen voor de begrafe nis hun vader nog eens wilden zien, bleek het, dat de ratten een groot deel van aan gezicht en hals hadden weggeknaugd. Uit Arnhem meldt men Mej. P., geboren SJ, onlangs in hechtenis genomen verdacht \fan poging tot vergifti ging van haar echtgénooflf' bevindt zioh nog steeds in voorarrest. Haar echtgenoot tracht haar echter het loven in de gevangenis zoo aangenaam mogelijk te maken. Op zyn kosten wordt haar byv. extra-voedsel ver schaft, terwyl hy ook een aparte cel voor haar heeft bekostigd. Omtrent dezo '/aak, die zéér veel opzien verbekt, vernemen wy nog het volgende i Dé heer D., die ingenieur is, is van goedé familie. Hy is sedert j iren ziekelijk, lijdende aan rheuinatiek, waarby in den laatsten tyd bijna volslagen blindhcffó is gekomen. Do verdachte is indertijd flls huishoudster by hem in dienst gekomen, doch spoedig is hy met haar getrouwd. II het begin was de verhouding goéd, doch in dejaatste jaren liet zy zijn verpleging dagenctóg geheel aan de dienstbode: èver. v 1| IjT De verdaeptë blyft nog stoms ontkennen het opzet gtjbadte hebbeq Spaar man te dooden. 4 m Het deskuijdig onderzoek iaf nog yniet ge-, ëindiga. I JJ ?/(Tel.) jj Men meldt Jiit Antwerpen '1 De lichter poytinet, van Rotterdam, ivat eergisteren komen aanleggen ain Marguerie dok. Ohverwachts kwamen bootjesljeder aanzetten ent sneden de lijnen floor, zbodat de Hojlander ging dry ven. G^ter morgen werd del Continet vastte meerok aa Bonapartjs-dok, i T Deze^fynsnyding keefjt, naar men zegt, verband'imet de'schippöpskwestie. De schip pers balden nochtans Verzekerd dat hun verzet ow te bevrachten zonder eenig ge weldig middel gespaard zou gaan. Ik meen te mogen zeggen dat zy dan ook geheel buiten het gebeurde te laten zjfn. Het „Handelsblad" bepleit, in een hoofd artikel, de goede verstandhouding tusschen de beide betrokken partijen. Er is van wege den heer van de Velde, voorzitter der afdeeling binnenvaart, een schrijven gestuurd aan de klagende schip pers, welke dezen laatsten terecht veront rust. De belofte toe te geven aan de rechtmatige eischen, zou men nu weder intrekken. De schippers, vergaderd in het lokaal Baro, hebben besloten voorlopig te volhar den in hun weigering door bevrachtingen te aanvaarden, zoolang de zaak niet ge regeld i». Japansche kunst. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. C.: Wist men het niet, dan zou een expositie van Japansche kunst u zeggen, dat dèt in het Land van de Zon moet zyn voortgebracht. Want de zonneschijn is 't die uit zooveel spreektuit de kleur van de zyden, uit de lachende meisjes die den fotograaf tot mo del van zyn prachtigo kleurenfotografie dien den, uit de landschappen en tooneeltjes die in aquarel gebracht zyn of ter illustratie dienden van wandschermen, kussens enz. 't Optimisme van een land, de vooruitgang van zijn volk en zyn sociaal-economische omstandigheden, dat alles uit zich onmis kenbaar in de voortbrengselen zyner kunst. De tentoonstelling van Japansche kunst voorwerpen hier in De Brakke Grond gehouden, levert hiervoor wel het bewys. Deze goederen vormden de Japansche in zending op de Luiksche tentoonstelling en komen nu hier, onder directie van de firma R. W. P. de Vries, Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. onder den hamer. Veel mooi porselein is er, waarby veel Makudzu-por- selein (het werk van den artist Miyagawa Kozan), dat terecht zyn wereldvermaardheid verdient. In verschillende kleuren, in weel derige lynen opgebouwd, is het decor byna steeds aan bloemen ontleend. Van het „Peach Blow, waarvan het procédé verloren ging, zyn hier volgens den catalogus de eenig koopbare drie vaasjes. Het vierde werd te St. Louis verkocht, en het vijfde bestaande is in het bezit van Z. M. den Keizer van Japan. De rose tint van den perzik komt met de zachte kleur het beste overeen. Aan den hals loopt het in fijn grys uit, in welke kleur ook een draak door den grondtoon u heengemengd. Ook in zilver is er ver dienstelijk werk. Voorts zyn er meubels, zyden en broderies (afgepast geborduurde blouses, die dames misschien mooi zullen vinden), aquarellen, foto's, lak-, ivoor-, emaille- bronswerken, postzegels enz. enz. Er waren veel belang stellenden, die ook btf een zestal Japansche heeren in het Engelsch of Fransch de noodige voorlichting konden vindeji. By de décors-verandering na het eerste bedrijf der voorstelling van het Haarlemsch rooneel in de „Witte" te Medan, hebben by do opvoering van „Buttinger en Zoon" volgens de „Sum. Post" een paar ongeluk ken plaats gehad, die ernstig hadden kunnen afloopen. De heer Dullé, regisseur, kreeg een tiang op het hoofd, dat door slordige bevestiging was losgeraakt, \X getroffene was byna bewusteloos door deOslwuren slag. Gelukkig had slechts de vlakkw|bn niet de scherpe kant van den tiang hem geraakt toch was ds slag zoo hevig geweest, dat hy, op advies van dr. Kuepen, dMjuist in de zaal aanwezig Was, onmiddolmk naar zyn kamer moest worden gebracWW Nog nau welijks waren de artisten vajljden schrik bekomen, of opnieuw klonk hnw|j|eroep. De heer. Lefèbre, die in verband mnlde requisie ten, op het tooneel bezig was,/1®öd door het losraken van een verkeerd ton wij lil uit latten en kain bestaande plafond pp|BBb hoofd ge, kregen. Door den slag zwikte hmchterover en bezeerde daardoor bovéndi«flf|zyn rugge graat. Ook deze moest huiswaarts koeron- met een paar leelyke builen OjJijschrammen op 't hoofd. Faillissijiient dor „Noord- M Zutfl-Hol- lartdsche. Bank" te Haarlem f Curatoren hebben heden huiAlJrde tiitdoe ling8lyst M dit faillissement rajCgrif|ie der rechtbank gedopoueferd, waajR pOïj. voor jdo krediteuron is uih Jmloopt in het1 gti overzet! tegen ddzL t$|wflarschyijijk iéc »0 schuldJscheril h$ Ingen op 2(9, 30 en f uari.. uit.de e O i hebben. (eli»g'Jzull| nth vorqeiiingem'i plaats, innen bi toe- Jiuaari, sjcfiers Sntv^ngen De dekkini Jler werkyarahö(|eU'ifaaii|den Gajoe weg 'onder sergeaht'EriifgaSrd i^erd op 17 December naby Aloee(-Goeloo door een ongeveer 100 man sterke bende over vallen. Gesneuveld genoemde sergeant efe 9 inlandsche fuseliers; zwaar gewond 4 in- landscbq fuseliérs. Verloren gingen 15 ge weren. De vijand liet 6 dooden liggen. Marechausseepatrouille onder luitenant Winter legde in Tjot-Kumoedié (Peusangan) van een 20 man sterke bende 17 neer. Door dezelfde patrouille werden van 14 tot 18 December iu Peusangan nog 4 kwaadwilligen neergelegd. Licht gewond een Amboineesch marechaussee. Patrouille luitenant Prins legde in Aron (Pedië) een klein bendehoofd met volgelingen neer. GOUDA, 16 Januari 1906. De heer J. C. van Vliet heeft aan het personeel der Stearine Kaarsenfabriek dat by den brand zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt, een flinke belooning geschonken. Voor de 4e Abonnements Voorstelling door de Kon. Vereen- Het Nederl. Tooneel op Woensdag 24 Januari 1906 zal worden opge voerd „De Roode Toga" tooneelspel in 4 bedrijven, bekroond 'door de Académie Frangaise, van Eugène Briëux vertaald d^or Jan C. de Vos. In dit stuk worden de hoofdrollen vervuld door de dames Manno-Boawmeester, Chr. Poolman enz en de heeren Jan C. de Vos, Hubert La Roche, Chrispyn enz. Van dit stuk worden zeer vleiende recen- siën gegeven door Nieuws v. d. Dag, Han delsblad en Telegraaf. Heden nacht heeft men te Reeuwyk inge broken by C- Plomp, een paneel uit de deur is ingetrapt, en ontvreemd is een bedrag van f 12 en goud en zilverook te Bodegraven heeft men ingebroken en by H. Jene ont vreemd een bedrag van f 400.— aan geld en 2 gouden horloges en verder by C. de Ruiter en H. Helsloot zyn kleinigheden buit gemaakt. HMde! in melkvee duur. Veltc koeien iets LTL' P' s; ,Vette. kalv"e" prijshoudend, btieren stug, iets lager in prijs. .ate 447. 58 90 569 «86 99 741 2609 58 69 80 88 2772 98 5e Klasse. Trekking van Dinsdag 16 Jan. No. 17751 f 1000. 3602 en 4418 ieder 1 400 25 i 200. „„i» 5623, 16232, 16791, 17486 18924 20070 en 20891 ieder f 100. Prjjzen van .f70. 297 2496 5730 8990 ll|ö9 14538 17604 6256 9101 11622 14706 33 6326 21 f69 16 92 6428 9240 61 15006 17827 56 47 11738 73 17930 659o 9379 66 15114 71 7005 98 12119 15 96 91 9512 122631 87 18002 Ï125 93 64 15259 77 7339 9689 12614 75 18253 7449 9704 68 15318 95 67 9 98 15496 18316 7o22 54 12806 15627 18442 P 15713 18617 ÏKÏ- 16052 '37 13 1Ó2J3 12922 16301 18725 7825 1Ö530 13087 69 18966 61 47 13128 16449 19160 7990 10688 1 73 16613 19414 «113 10717 97 37 19619 a 86 10,844 13648 16920 19855 §19 10997 13721 24 19906 ff34 11133 38 17198 20225 i46 ,44 13880 17230 99 I 67 $|96 13950 36f20516 B324' 11372 14050 17475.;20673 189', 99 14228 89 20938 $58 |1433 14408 J idit kantoor en de daar- iitilpkanfcoren ter post jn brielkpartén, Wtlke Mlft der riaand Januari (bekendjijiud van de gea- 75; 2842 863 67 903 3092 13 3391 1377 3427 1506 3609 7661 9846 54 49 7702 10104 1700 4058 1124 66 85 4416 4671 2224 4749 fi7 5051 89 5112 2359 *.,5281 S2 #>42; 24|5 II hr nehaorn bezorgde (pVev gedurenjle 'id 1906 Jeg, dresseerdetjijttief^iin knStfjjit worden iiit- irfirflilft. 1 1 Plaatsen v bestemminj van gereikt, i Namen der geadresseorden. BRIEVEN Boer, A Dutilh, F. Overkamp, W. Verlaan, M. Boer, J. Klinkhamer, BRIEFKAARTEN Job. Smit, R'dam. C. Garsten. Westerblokker. Brieven uit het buitenland J. Laarman, Brussel. Gouda 15 Januari 1906. De Directeur, M. C. HENNEQÜIN. Boskoop. Groningen. '8 Hage. Langeraar. Reeuwyk. Gouda. VRIJDAG 29 DEC L.K. H. K Dinsdag 16 Januari igoö. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 36, ade kwal. 32, 3de kwal. *8 cents per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaarkoeien goed aangevoerd. Vette kalveren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 30 2de kw. 27, 3de kw. 23 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 30, 2de kwal. 27, 3de kwal. 24 cent per half kilo. Staat8leeninqen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 59»/i4 Oblig.3e Serie fr. 2500 3 598/18 Rusland.Iwang Dombr. Obli gation 4'/, 96' 4 Azib. Japan Obligation 1899 4 74% 74% Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Recepis. L. 100 li/, 24%. - Hypotheek-Banken- Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. Pandb. Rotterd. Hypb. 31/. Pandb. Standaard Hypb. 41 Pandb. Stedelijke Hypb. 2 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4997 Pandb. Ie Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 41/, 1001/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 Pandb Ned. Scheeps-Hypb. 4% Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank 101%, 97% 100% 99% 100 100'/, 99»; 4 101 Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holiand-Gulf Stv.-My. 35 Diversen My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 89% worden van al heden tot veel VERMIN DERDE PRIJZEN f 961/, 100 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 Alg. Hypothbr. Eerste Ned Hypotheekbriefbank 4 Pandb. Hollaridsche Hypb. 4 Pandb. Nationale Hypb. 37, Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 Spoorwegleeningen Italië. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-My. A. Premieleeninqen. Belgie. Loten Stad Antwerpen 1887 27. 1027, 99% 998/4 100 3671/. - B u r g 0 r 1 ij k e Stand." GEBOREN 11 Jan. Johanna Petronella, ouders A. Boef en P. Sluis. - 13. Arie, ouders G L. Hammer en L. C.;G. Spee. 14. Arie Leendert, ouders B. van den Berg en M. Oskamp. Hendrikus Cornelis Jo hannes, „ouders A. A. van den Heuvel en G. M. A. van der Kind. Gerritjo, ouders 8. lak en G. Mes. 16. Hubert, ouders 1. A. Palm. en G. van dér Laan. Gys- bert Johannw, onders G. H. Hordijk en E. Boelhouwer. <A 1 OVERDEDEN12 Jan. 0. M. Wieser, 2 H.. gnal, 19 m, 15. G. S. Does burg, Wed. D. Doornik,87 j. J. Heems- bBrgeb\ w<W. C. G Spit, 63 j. J. Kou- wenboven, Whd. J. Zentner, 65 j, Uit Indië ontvingen wy het treurige bericht, dat onze geliefde Broeder en Behuwtfbroeder J6 December j.l. te Sahtioa in den ouderdom van 50 jaar is overleden. Gouda, S. C. ROEST VAN LIMBURG. J. A. F. NOOTHOVEN VAN GOOR -Roest van Limburg. J. M. NOOTHOVEN VAN GOOR, Eenige en algemeens kennisgeving. Bezoeken kunnen niet afgewacht worden. zijn thans door nieuw gevonden toepassingen onze In olieverf getckllderdffor' treilen t'etnture- Hognerlt. Zjj geven kracht en diepte, die namakers niet kannen bereiken. Men overtoige zich, geen imitaties voor de echte te ontvangen. Geil!. Prijscourant met een aantal onge vraagde getuigschriften gratia op aanvraag lïoxtel. 11. HOG A EHT8 Jb Co. Agont voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bp wien modellen te bezichtigen zyn. merk „BOOD KRUIS" nit de labriek van Firma H. SARDEMANN te Zevenaar en Emmerik Mpanneit ite kroon. Verkrijgbaar to Gouda bp R. ZANDVOORT H' ZANDVOORT, J. s! MOSSEL, Firma D. DE JONG, A. DROST te Woerden bij N. DE KRUIJFF. I i VAN DLOMMESTtlN'S INKT is proefondervindelijk de BESTC en volkomen ONS C HADE LIJK I APELDOORN-HOLLAND.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2