UTviHDnra 4 J ïVtewws- en Advertentieblad boor Gouda en Omstreken. 18 Januari 1906. Bullvnlaiidsch Overzicht. I FE DILLETOX LOON, leliS’ - xcao 44ste Jaargang. Donderdag vloeilicht leur. Ll. KOÜSJ.S, No. 9939. I l >n. tINKMAN Zh LE BUURT B 13. de sterkte der 369 rechts. Reeds I, 81/,, dubbele flesch Vogte, Zaltbomme Rotterdam. .ihage. J. Czn. Rotter lam i. prcoflniqjes a 0.35 ront Neder- 1 «ril, de Echt» «ogen, teeamwn imingen ra dot lea naain dees is» vervaardig 1 het wereidbe- Gebiu Stoll- 1 Tentoon- oenmakery I g.l8M )eu-Appre I jrn de beste I der moeite I at/art en I «n - Men lette I imerlc. B Arnhem. 1LER TIER _o •EN W r i 50 ets., 75 ct kers en Drogisten ANKEU! Rotterdam. GER, Apotheker Westhaven 198 straat 103 (■(HIISIIIE fiOlBINTT I'eleloi ii No, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommers V IJ F C E N T E NV Naar aanleiding van de bijzondere tevre- denheidsbetniging, die in een afzonderlijk nummer van den Russischen Regeeringsbode aan minister Durnovo gebracht is, wordt uit Petersburg gemeld „De bevrediging, die in hof- en reactionaire kringen wordt gevoeld over het optreden van minister Durnovo, is licht te begrijpen. Durnovo toch* poseert als de groote man die de hydra der revolutie een kop heeft afgeslagen. Maar het tydstip waarop Dur novo wordt gehuldigd is zuo slecht mogelyk gekozen. Van de Russische regeering wordt nu iets anders verwacht dan een stap, die duidelijk de blyken geeft dal zy den weg verlaten wil, dien zy op 30 October 1905 insloeg. „Een groote en vooruitziende politiek zou thans onder alle omstandigheden zyn die van de kalmeering, door stipte vervulling van alle beloften, op 30 October en daarna gegeven. Alles wat slechts het denkbeeld kan doen ontstaan, dat de regeering, voldaan over de onderdrukking van Jen gewapenden opstand, naar den uitersten rechtervleugel zwenkt om steun te zoeken, moest in het belang van ryk en dynastie zorgvuldig wor den vermeden. Maar in Petersburg geeft men- zich geen rekenschap van den indruk, die door verschillende regeeringsdaden wordt gewekt. Wanneer op de hervormingsbalans der regeering slechts beloften, doch aan de reactionaire" zydtr positievë daden geboekt worden, kan iedereen zien, waarop de zaak moet uitdraaien. „Wel is waar heeft graaf Witte verklaard geen weg te kunnen inslaan, die tot ophef fing van de grondslagen van het manifest van 30 October zou leiden, maar graaf Witte verklaarde ook, in dat manifest geen belofte voor een grondwet te zien. „Nu begint Witte langzamerhand op den achtergrond te raken, en Durnovo treedt naar voren. Is graaf Witte nog de leidende staatsman Is hy nog steeds verantwoordelijk voor alles dat gebeurt „De hooge onderscheiding van Durnovo wordt door alle kringen der bevolking met bevreemding vernomen want algemeen ziet men er een uiting in van den veldwinnenden reactionairen geest, en dit wekt allerwege ontmoediging. De aanhangers van Witte zijn vooral teleurgesteldzy achten zich door den minister bedrogen, en verklaren nu openlijk, dat zyn geheele optreden slechts gediend heeft om bewust of onbewust de reactie te dienen. „Durnovo is energiek maar kan geen anderen weg bewandelen dan zyn vriend en leermeester Plehwe, Hy heeft eens gezegd, dat bij elkeen, die zich voor een constitutie „Myne zuster en ik beiden hebben haar, niet langer dan eene maand nog geleden, in zulk een staat gezien,” was het antwoord van mevrouw Crayford. „Den geheelen ochtend was zy zenuwachtig en prikkelbaar geweest, zoodat wy haar naar buiten in den tuin geleidden om haar de frissche lucht te laten inademen. Eensklap.*, zonder dat er een enkele reden voor bestond, werd zy zoo bleek als een doek. Zy stond tusschen ons beiden in, ongevoelig, zonder te merken dat wy haar aanraakten en tot haar spraken in den tyd van een oogenblik was zy zoo onbewegelijk als een steen en zoo koud als de dood geworden. Na verloop van een paar minuten merkten wy de eerste verandering op die er met haar plaats greep. Zy begon haar handen langzaam te bewegen, alsof zy in het donker rondtastte. Een voor een ont glipten er woorden aan haar lippen, zoo dof en toonloos alsof zy in haar slaap sprak. Of hetgeen zy sprak betrekking had op ’t ver leden of op de toekomst, kan ik u niet zeggen. Zy sprak over personen in een vreemd land, die myn zuster en my ten eenenmale onbekend waren. Na een korte poos zweeg zy plotseling stil. Er kwam even een blos op haar gelaat, maar om terstond weer te verdwijnen. Haar oegen sloten zich zy wankelde en zonk bewusteloos in onze armen.” IE li’ weinig nas is nu en kost slechts laatst. aandacht op de acht en duurzaam- Het gerucht, dat ook Geck, de sociaal democratische ondervoorzitter van den Land dag te Karlsruhe, ongesteld was geworden, is onjuist gebleken. By ontstentenis van de buitengewone uitkomsten oplevereu als u my beschreven hebt en daarmee houdt onze wetenschap op Myn kennis evenmin als die van ieder ander, is in staat het geheimzinnige van dit geval optehelderen. ’t Is een bijzonder moeielyk geval, waarmee we hier te doen hebben, daar Miss Burnham in haar jeugd mot menschen heeft verkeerd, die haar ge neigd hebben gemaakt een bijgeloovig ge wicht toetekennen aan de ziekte sommige dokters zouden het zenuwziekte noemen waaraan zy lijdt. Ik kan u voorschriften geven ter verbetering van haar algemeenen gezondheidstoestand en ik kan u aanbevelen te trachten ee./ige ve.andering in haar levens wijze te brengen mits ge vooraf haar gemoed kunt ontheffen vhn alle geheime zorgen die er mogelyk op drukken.” De kapitein glimlachte goedkeurend. De dokter had de verwachtingen, die hy van hem koesterde, gerechtvaardigd. De dokter had gezinspeeld op eene practischp oplossipg van de moAelykheid. „PreciesEindplyk hebben wy den spijker op zyn kop geslagen! Geheime zorgen. Ja! ja 1 Dat is nu duidelijk genoeg. Een teleur gestelde liefde Mevrou.v Crayford?” Wordt vervolgd.) Reuter seint uit Tiflis, 16 Jan.Armenische vrouwen uit Sjoessa hebben een telegrafisch verzoekschrift gezonden aan de echtgenoote van den stadhouder, waarin ze smeek en de Armeniërs te beschermen tegen de geweld dadigheid der Tataren en Koerden en haar te beschutten tegen honger en koude. Wegens de uitbreiding der revolutionaire bewegingüin de districten Gori en Doesjet in het gouvernement Tiflis is de staat van beleg afgekondigd, en zyn de spoorweg stations tot Gori door troepen bezet. Een afdeeling marcheerde door tot Michailowo en Borsjof. De bezetting van het laatst genoemde station is noodzakelyk, ten einde Tiflis van hout te kunnen voorzien. Eenige stations zyn door boeren vernield. De Toeramtunnel is door twee van beide zyden binnengelaten locomotieven zonder be diening onbruikbaar gemaakt. Van drie rich tingen rukken troepen op naar Koetais. Het Petersburgsche Telegraafagentschap meldtWy vernemen uit de meest invloed rijke bron, dat alle door vreemde correspon denten naar het buitenland gezonden be richten, die voor een deel aan Russische bladen zyn ontleend, als zou graaf Witte het plan hebben de verwezenlijking van het keizerlijk manifest van 30 October uit te stellen, en de beteekenis er van te verklei nen, volkomen onjuist zyn. Wy zijn gemachtigd deze verklaring met de meeste beslistheid uit te spreken en te vens er voor te waarschuwen geen geloof te schenken aan de volstrekt onjuiste be richten van dezen aard. Witte is uitsluitend werkzaam op den grondslag van het mani fest in zyn geheelen omvang, dat onbeperkt zal worden uitgevoerd, zooals binnenkort ieder zal zien. De door de regeering tegen de revolution- nairen genomen strenge maatregelen zyn juist te verklaren uit den wensch der regee ring, de in het manifest beloofde hervor mingen stipt door te voeren, terwijl de re- volutiohnairen daartegen zouden willen strijden. Zy willen geen Doema, zy willen de republiek, de anarchie. Daarom werden de onderdrukkingsmaatregelen noodgedwon gen uitgevoerd, om de in het manifest van 30 Oct. afgekondigde beginselen te verdedi gen, waarvan de uitvoering de onwankel bare wensch van den Tsaar en het naast- byliggende doel der regeering van den Tsaar vormt. lovertroften ibers welbekend AOBT-SLIXIB iet Fabrieksmerk). ade, radicale en ig van alle, zeil5’ Inekkige zenuw- ral ontstaan door j jeugdigen leeftijd ilke zwakte, Biet!: Hoofdpyn g - Maagpijn Onvermogen s enz. Uit-' t melk gekookt drank voor da- 1 theelepels van Ihooolate) Ah ijj geval ,an t te gebruiken, -aamate H. .1 Telefoon No. 8* ADV ER TEN TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere reg’el meer 10 Centen. Groote letters worden berekeijd naar plaatsruimte. Inzending van Advert.entiën tot 1 uur des midd. uur ’s avonds. Gekozen zyn 127 liberalen, onder wie 17 arbeiders-candidaten, 34 unio nisten en 39 nationalisten. De ministerieelen wonnen 65 zetels. 10 uur 30. Thans zyn gekozen 139 libe ralen, onder wie 21 arbeiders-candidaten, en 40 unionisten. De winst der ministerieelen klom tot 73 zetels. De uitslag van de verkiezing te Battersea was Burns (liberaal) 7387 stemmen, Benn (unionist) 5787- Te Warwich verkreeg de liberaal Berridge 3011 en de vroegere mi nister van koloniën Lyttelton 2802 stem men. 11 uur. Op het oogenblik zyn 146 libera len, met inbegrip van 21 arbeiders-candi daten, en 45 unionisten gekozen. Het aan tal gewonnen liberale zetels bedraagt 78. Het uitvoerend bestuur der Hongaarsche coalitie heeft een besluit genomen, dat sen satie maakt en gewichtige gevolgen kan hebben. Het verklaart, dat het Hongaarsche volk zich niet gebonden zal achten door het sluiten van handelsverdragen met het bui tenland door de regeering, zonder toestem ming van het parlement. Vreemd is, dat dit besluit zoo laat komt, want de plannen der regeering op dit punt waren al lang bekendzy zyn hier trou wens reeds besproken. Maar waarschijnlijk is het een antwoord op een ©enigszins drei gend gestelde boodschap van de Kroon, waarin deze als voorafgaande voorwaarde voor een vergelijk met de coalitie den vol komen terugkeer der orde in de comitaten stelt. Wy zeiden daareven, dat het besluit bo venbedoeld gewichtige gevolgen kan hebben. Men vatte dit zóó op, dat het besluit een nieuwe uitdaging aan de regeering en de Kroon is. Voorts, dat het de aanvaarding der regeering door de coalitie en derhalve Lukac’s pogingen om een compromis tot stand te brengen, nieuwe hinderpalen in den weg legt. Maar men hale er niet de gevolg trekking uit, dat het de totstandkoming der handelsverdragen zal tegenhouden of zelfs belemmeren. De Duitsche regeering had o.a. reeds kennis gegeven te Weeoen, dat zy volkomen genoegen nam met ratificatie der verdragen door den Keizer-koning alleen, zonder medewerking van het Hongaarsche parlement. verklaart, voor een landverrader houdt.” Wordt dus Witte door Durnovo over vleugeld, dan is dat het bewys dat Rusland een nieuwe aera Plehwe tegemoet gaat. De verkiezingen in Engeland blyken te zullen uitloopen, voor zoover men daarover na de eerste resultaten kan oordeelen, op eph reusacbtige nederlaag voor de unionis tische protectionisten, een schitterende over winning voor de liberale vryhandelaars. De resultaten, tot nog toe behaald, verbazen zelfs de meest optimistische verwachtingen. De stand was gisterenmorgengekozen waren 99 liberalen en 14 werklieden-candi- daten, tegen 29 ministerieelen de liberalen wónnen 50 zetels, de werklieden 11, die allen door de unionisten verloren werden. 'Hoezeer de stemming is omgeslagen in enkele districten, kan blyken uit de volgende cijfers In Manchester East werd Balfour, die in 1900 met een meerderheid van 24 3 stem men gekozen was, vervangen door een libe raal, met een meerderheid van 1980 stemmen. Geheel Manchester koos ditmaal liberaal de conservatieve meerderheden van 1471, 1272, 1619 en 706 stemmen veranderden in liberale meerderheden van 1241, 4232 en werkmans-meerderheden van 2432 en 1226 stemmen de geheele conservatieve meerder ‘b&d in de districten van Manchester, die in 1900 10757 stemmen bedroeg, veranderde in een liberale meerderheid van 17714 stem men. De minister Walter Hume Long, pre sident van don Local Government Board in het kabinet-Balfour, die in 1900 gekozen werd met een meerderheid van 611 stemmen, werd nu in Bristol vervangen door een liberaal, die een meerderheid van 2692 stem men verkreeg. Deze uitslag is de vernietiging van het conservatieve element, en daarmede legelyk van het imperialisme en van de protectie. Alle fabriekscentra betuigden hun onwan kelbaar geloof in de juistheid van het vry- handelsbeginsel, waaraan Engeland zulk een lange periode van bloei en voorspoed dankt. De geheele wereld moet zich daarover ver heugen. By de ontbinding was part yen 301 links, tegen nu is die meerderheid byna verdwenende conservatieven verloren van hun 68 stem men meerderheid er reeds 61. Nog eens zulk een dag en de meerderheid is den liberalen verzekerd. De verkiezingen in Engeland. 16 Jan., 10 „Zy zonk bewusteloos in uw armen,” her haalde de kapitein, peinzende over die nieuwe mededeeling. „Iets zeer buitengewoonsEn, terwyl zy aan die toevallen lydt, gaat zy toch naar partijen en bals. Dat is nog merk waardiger „Ge vergist u geheel en al,” hernam me vrouw Crayford. Zy is van avond hierheen gegaan, alleen om my genoegen te doen. En zy danst alleen ter wille van myn man. In den regel schuwt zy gezelschappen. De dokter beveelt haar afwisseling en uitspanning aan, maar zy wil niet naar hem luisteren- Eene zeldzame gelegenheid als deze uitgezonderd, volhardt zy er steeds in thuis te blijven.” Het gelaat van kapitein Helding klaarde op toen hy tan dón dokter hoorde spreken. Van des dokters tusschenkomst was een practisch gevolg te wachten. Een weten schappelijk man zou zeker die zeer duistere zaak wel weten op te helderen. „Wat denkt de dokter er wel van vroeg de kapitein. „Eenvoudig als ziektegeval be schouwd, hoe denkt hy er over?” Hy wil geen stellig oordeel uitsproken, antwoordde mevrouw Crayford. Hy gaf my te verstaan dat gevallen als die van Clara volstrekt geen onbekende zaken zyu in de geneeskundige praktijk. „Wy weten,” zeide hy, dat sommige verstoringen in den toestand der hersenen en van bet zenuwstelsel even 2) „Volstrekt niet, mevrouw, - volstrekt niet, zooals n het nu voorstelt. Maar voor een gewoon mensch als ik, is bet niettemin wel wat verrassend op een bal een jonge dame te leeren kennen, die aan de Zieners gave geloot hecht. Meent zg werkelijk in de toekomst te kunnen zien. Moet ik ’t zoo be grijpen dat zg wezenlijk in een staat van opgewondenheid geraakt en menschen ziet in ver verwijderde landen, en gebeurtenissen voorspelt die in de toekomst zullen plaats hebben f Dat is 't toch wat men onder Zienersgave verstaat! „Zeker, kapitein. En dat is 'kook wat zg in werkelijkheid doet.” „De jongedame die daarover ons danst P” De jongedame die daarover ons danst.” De kapitein zweeg een oogenblik en dacht even na over het verrassende nieuws, dat hjj vernomen bad. Hierop vervolgde de Noord- poolreiziger vastberaden zijn onderzoek. „Als ik vragen mag, mevrouw, hebt u haar ooit met eigen oogen in zulk een staat VU opgewondenheid gezien I” vroeg Li). 8

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1