T 1 ITS. i Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 25 Januari 1906. No. 9935. 44ste Jaargang. ön Bulienlandscli Overzicht. 'j I MULLE TOK. I glijders Inkt antscli MiuiagazIJn, 30. ien, 7 ied schoenwerk 4 dubbele flesch ■ei {MAN A Z» rerkelflke hulp riefkaartworlt gezonden door rammel. neten werk. BESTE ADELIJK iND. Kleiwegsteeg. "he Serum. N, I0ENEN ENZ. Gill IIM HE COURANT tfto, Zaltbomme lerdam. Czn. Rotter 'am aan de eene /jjde er ran bevond zich een prachtig buffet. De receptie eindigde te 5 nnr. Nichol son, de Engelsche gezant, begaf zich aan boord in het vaartuig van den Franschen gezant Réveil. ER 8) Ik vergaf allee behalve het geluk u weer- te zien. Eerst twee uren geleden lieten wy de ankers vallen. Ik had eenigen tijd 'noodig om te onderzoeken waar gy waart en ’t kostte my ook eenigen tijd een toegangs kaart te bekomen, nadat ik vernomen had dat ge op 't bal waart. Wensch mij geluk,. Claraik ben bevorderd. Ik ben terugge komen om u mijne vrouw te doen worden.” Een plotselinge verandering was op {haar doodsbleek gelaat waartenemen. (Een lichte blos kwam op haar wangen, haar lippen bewogen zich. ZJj richtte schielijk een vraag tot hem. .Hebt gjj m{jn brief ontvangen Hij sidderde. .Een brief van u Neen ik ontving dien nooit.” De plotselinge gloed verdween weer van haar gelaat. Zij deinsde achteruit en [zonk in een stoel neder. Hij naderde haar, ver rast en ontzet. Zij kromp in den stoel ineen kromp ineen alsof zy bang voor hem was. v0lara t ge hebt my zelfs nog niet eens behaalde de conservatief in 1900 een meer derheid van 3062 st. (10,450—7388), nu werd de liberaal verkozen met 8855 st. meer (21,534—12,679). Men ziet welk groot dis trict dat isruim 34,000 kiezers hebben er gestemd. Toch zyn er heel wat thuis ge bleven, want er staan er 45,579 op de lyst. Het is bet grootste van alle districten. Welk een verschil met tal van andere, die niet veel meer dan twee- of drieduizend kiezers hebben 1 W. Randal Cremer, de vredesman en een der oudste werkmans-afgevaardigden in het Lagerhuis, heeft aan een verslaggever gezegd, dat bjj en zyn vrienden Burns, Bart, Abra ham, Maddison en een aantal meer de groep zal een twintig afgevaardigden tellen zich niet zouden aansluiten by Keir Har die, Ramsay Macdonald en de andere leden van de groep der Arbeidersvertegenwoor- diging. De Birmingham Daily Post wil de liberale winkeliers in het district Leamington, waar de oud-minister Lyttelton niet herkozen is, boycotten. Is het uit vrees voor dergelyke weerwraak, vraagt de Daily News, dat de kiezers in Birmingham de Chamberlainisten gekozen hebben? Peletoi n lïo. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Reuter seint uit Londen, dd. 23 Jan.Te drie •’uur waren gekozen 286 liberalen, 35 leden van de arbeiderspartij, 121 unionisten, 79 nationalisten. Austin Chamberlain is te East-Worces- tershire herkozen. jrtroften J welbekend BT-BLXX1B ■briekllnerk). radicale en van alle, zelf* ikige Mnuu>- ontstaan dooi ugdigt n leeftgd zwakte, Biet!: Hoofdpyn - M»»gpjjn n vermogen »nz. Uit- Reuter' seint uit Algeciras, dd. 23 Jan. De receptie, die hedenmiddag door graaf Almodovar aan boord van den kruiser Carlo Quinto werd aangeboden, was zeer schitte rend. Na drie uur kwam een aantal stoom- sloepen de gasten afhalen, onder wie zich bevonden vele Engelsche leger- en marine officieren uit Gibraltar, Fransche officieren van de schepen Gallilée en Lahnder, bene vens de civiele en militaire autoriteiten van Algeciras. Alle journalisten, die voor de con ferentie zyn overgekomen, woonden eveneens het feest by. Graaf Almodovar ontving de genoodig- den welwillend en hoffelijk aan de valreep, omringd van Spaansche diplomaten en officieren. Aan boord speelde de muziek het volkslied van elk land, wanneer het gezant schap van dat land aankwam. De Carlo Quinto was sierlijk opgetuigd. Een groote tent, gevormd door de vlaggen van alle natiön met de koninklyke kroon in het midden, beschutte het geheeie achterdek, .Waarom P” Zy zweeg. Zy was niet in staat een leugen te zeggen. Zy schaamde zich hem de waar heid medetedeelen. Hy boog zich over haar heen en vatte eensklaps haar hand. Haar hand vasthoudende boog hy zich nog een weinig dieper over haar heen om te trachten in haar gelaat het antwoord te lezen, dat zy niet geven kon. Zyn eigen gelaat betrok naarmate hy haar aanzag. Hy begon baar te verdenken en gaf dit in zyn volgende woorden te kennen. „Er is iets dat u ten mynen opzichte heeft veranderd, Clara. Iemand heeft n tegen my ingenomen. Is die iemand ge dwingt my die vraag te doen een ander man „Gy hebt het recht niet my dit te vragen.” Hy ging voort, zonder acht te slaan op hetgeen zy tot hem zeide. „Is die andere man tusschen u en my ge komen Ik spreek mynerzyds open en rond. Wees gy even openhartig.” „Ik heb gesproken. Ik heb niets meer te zeggen.” Wederom heerschte er een oogenblik stilte. Zy zag de waarschuwende lichtvonken, die het vuur verrieden dat in zyn binnenste woedde, al grooter en grooter worden. Zy voelde hoe hy haar hand al raster en vaster De hofmaarschalk maakt bekend dat er sedert Zondag geen verandering in den toe stand van den groothertog is gekomen. De Luxemb. Ztg. roert de vraag van een regentschap aan en komt daarbij tot deze slotsom Wy hebben reden om aan te nemen omklemde. H(j deed voor de laatste maal een beroep op haar. „Bedenk u,” zeide hy, „bedenk u voor het te laat is. Uw stilzwijgen helpt u niet. Indien gy blyft weigeren my te antwoorden, zal ik uw stilzwijgen als een bekentenis beschouwen. Verstaat gy my „Ik versta n,” „Clara Burnham Ik laat den spot niet met my dryven. Clara Burnham Ik ver lang de waarheid te weten. Hebt ge my be drogen Met de fijne gevoeligheid der vrouw kwetste haar het beleedigende dier vraag, waarin h{j haar in haar gezicht van ontrouw be schuldigde. „Mynheer Wardour! ge gaat te ver door op die wyze rekenschap van my te vragen. Ik heb u nimmer iets gezegd wat zweemt naar een belofte Hartstochtolyk viel hy haar in de rede voor zij iets meer kon zeggen. „Ge hebt u in myne afwezigheid verloofd. Uw woorden getuigen het; uw blik bewyst hetGe zyt verbonden met een ander man Al heb ik my verbonden, welk recht hebt gy, n daarover te beklagen P” antwoordde zü op vasten toon, „Welk recht hebt gij, myne daden nategaan—P” De volgende woorden bestierven haar op de lippen. (Wordt vervolgd.) De conferentie te Algeciras houdt nog aller aandacht bezig. De verschillende mee- ningen, berichten en mededeelingen erover loopen zoo uiteen, dat het moeilyk wordt een denkbeeld te krygen, van het vermoe- delyke resultaat. Ondanks de verzekering van de offleieuse Havas-bericbten, dat alle gedelegeerden bezield zyn met goeden wil om tot een resultaat te komen, komt nu en dan bet wantrouwen plotseling weer boven. Dat bleek by de discussie over de oprich ting van magazijnen voor wapenverkoop, een der artikelen van de voorgestelde rege ling tot tegengaan van den smokkelhandel. De Engelsche afgevaardigde, Sir Arthur Nicolson, stelde voor, dat de toestemming tot het houden van zulk een inagazyn alleen zou worden gegeven by Firman van den Sultan, na iogewonnen advies van het con solaire corps, dat eenparig zou moeten ge geven worden. Dit voorstel werd bestreden door den Duitschen vertegenwoordiger, graaf Tatten- bachhy motiveerde z|jn bestrijding met de opmerking, dat de oppositie van een enkele mogendheid dien maatregel zou kunnen doen mislukken. Het is niet te verwonderen, dat deze hou ding van graaf Tattenbach eenige beweging deed ontstaan onder de gedelegeerden, met het oog op de houding, door Duitscbland tot dusver in de Marokkaansche aangelegen heid aangenomen. Ook in de quaestie der bewaking van de Marokkaansche kust tegen den invoer van wapenen bestaat geen overeenstemming en waarschijnlijk is de behandeling van het grootste gedeelte der voorgestelde regeling tot Woensdag uitgesteld, om te trachten in den tusschentyd tot een overeenstemming te komen. De moeilijkheid zit in het verband dat onvermydelyk bestaan moet tusschen de kustbewaking en de politiequaestie, waarover nog evenmin eenstemmigheid scbynl te bestaan. Telefoon No. 89 ADV ER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. t Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. O ets., 74 ct s en Drogisten 'KBR! Rotterdam. R, Apotheker esthaven 198 taris van buitehlandsche zaken, is ook een tyd lang te Petersburg geweest, waar hy toegevoegd was aan prins Radolin, in dien tyd Duitsch gezant by het Russische hof. Men heeft hem daar leeren kennen als een schrander, maar ook als een meesterachlig en lichtgeraakt man. Een voorval, zonder ernstige beteekenis overigens, dat hem op een goeden dag met grootvorst Wladimir in botsing bracht, werd de oorzaak van zyne terugroeping en had ook de overplaatsing van zyn chef naar Parijs ten gevolge. Op een hofbal sprak de grootvorst een dame aan die Tschirschky aan zyn arm rond voerde. Wladimir zeide, al schertsende, tot haar„Verveelt n zich niet met dien me neer Ik voor my ken niets saaiers dan een diplomaat. Laat hem schieten en laten wy wat keuvelen.” Tschirschky voelde zich beleedigd en deed van het gebeurde verslag aan zyn chef. Op aandringen van den eerste, nam de gezant de zaak hoog op en eischte van Lamsdorf dat er verontschuldigingen zouden worden aangeboden. Dank zy de verzoenende hou ding van dien Russischen minister, die boven dien bij den grootvorst zelf tegemoetkoming vond, had het gebeurde geen verdere ge volgen, maar de positie van prins Radolin en zijn nurkschen attaché ondervond er den terugslag van en beiden moesten kort daarna uit Petersburg vertrekken. Tschirschky is ook de man geweest die den ouden president Kruger te Keulen kwam meededen dat de Keizer hem niet ontvangen kon. Een andere vertrouwelyke opdracht des Keizers voerde hy uit toen hg, op een van de kruistochten van de Hohenzollern in Noorsche wateren, Waldeck Rousseau aan boord van het keizerlijke jacht kwam noo- digen. De Bismarckianen verfoeien von Tscbirsch- ky. Maximilian Harden heeft hem eens in een boos oogenblik met zyn gewone onge- zoutenheid de „luis van de Duitsche diplo matie” genoemd, erby voegende dat geen van zyt collega’s hem mocht. Het is zeker dat von Tschirschky een zeer handig en plooibaar diplomaat is, van wien men ver wacht dat hy, anders dan Richthofen, tegen over den Keizer meer naast dan onder prins Bülow zal staan. Dank zy de blakende gunst die de Keizer hem betoont, is hy te be schouwen als een van de „komende mannen”. Dat het wantrouwen tusschen Duitsch- land en Frankryk nog bestaat, blijkt nu weer uit hetgeen gezegd en gedaan wordt, naar aanleiding der verwikkelingen tns- Von Tschirschky, de nieuwe staatssecre- schen Frankryk en Venezuela. - r- yan Franschezyde wordt gepoogd het voor te stellen, alsof de Duitsche regeering achter president Gastro staat, en hem tot verzet aandryft. Amerikaansche bladen sto ken dit vuurtje aan[de „Financial Chro nicle” deelt zelfs mede, dat Rechter Colboun aan de regeering te Washington gemeld heeftdat Duitschland de beste betrekkingen met Venezuela onderhoudt, en dat dit land steeds het eerst de betaling krjjgt van de overeengekomen gelden Het blad voegtjfdaaraan (toe de opmerking „Aan dien overwegenden invloed van Duitsch land is gedeeltelijk de prikkelbaarheid van Frankryk toe te schryven”. De „Temps" neemt dit via New-York ge ïmporteerde bericht op, en meldt erbij, dat de mededeelingen van een Duitsch blad de „BÖrsencourier” de waarheid ervan zouden bevestigen. De „Kölnische Zeitung” is gemachtigd mede te deelen, dat Duitschland er volstrekt niet aan denkt, om Gastro tegen Frankryk op te zetten „ToenDuitschland voor eenige jaren ge schillen had met Venezuela waren er wel andere landen, die voor ons optreden geen., sympathie toonden, en er een soort leedver maak in zouden gevonden hebben als wy daarby de vingers verbrand hadden. De herinnering daaraan kan voor ons echter geen reden [zyn, thans dezelfde politiek te volgen. En voornamelijk omdat Duitschland niet wil afgaan van de stellingzich niet te bemoeien? met de aangelegenheden van vreemde mogendheden. „De stryd tusschen Frankryk en Vene zuela raakt alleen die beide staten, en wy hebben niet den geringsten grond, een van beide aan te hitsen. Wie de Duitsche po litiek onpartijdig nagaat, moet overtuigd zyn, dat wy er niet aan denken ons te be moeien met de Fransch-Venezolaansche quaestie, waarvan wy de beslechting gerust kunnen overlaten aan de beide betrokken partyen”. De wijze waarop de „Köln. Ztg.” deze zaak bespreekt toont duidelijk, hoe zeer Duitschland gegriefd is, door deze nieuwe poging om tusschen het Duitsche ryk en Frankryk wantrouwen te zaaien De laatste opgaven van de verkiezingen wyzen weer groote meerderheden voor libe ralen of arbeiders aan. Wy noemen een geval. In het district Romford in Ea8ex een hand gegeven I Wat beteekent dat Hij zweeg, wachtte en zag haar aan. Zy antwoordde niet. Een vonk van drift flik kerde in zyn oogen Hy herhaalde zyn laatste woorden op luider en vaster toon „Wat beteekent dat?” Ditmaal antwoordde zy. Zijn toon had haar gekwetst zyn toon had haar den moed teruggegeven die haar dreigde te ont zinken. „Het beteekent, mynheer Wardour, dat ge u van het eerste oogenblik af aan ver gist heb.” „Waarin heb ik my vergist?” „Ge hebt een verkeerden indruk opgevat en hebt my de gelegenheid niet gegeven u uit den waan te brengen.” „Waarin bestond die waan „Ge zyt te haastig geweest en hebt te veel vertrouwd op u zelf en op m(j. Ge hebt my geheel en al misverstaan. Het smart my u verdriet te moeten aandoen, maar voor uw eigen bestwil moet ik openhartig spreken. Altyd zal ik u vriendschap toedragen, mynheer Wardour. Uw vrouw zyn, kan ik nooit. Werktuigelyk herhaalde hy de laatste woorden. Hy scheen er aan te twijfelen of hy wel goed verstaan had. Nooit kunt gy myn vrouw zijn?” .Nooit 1”

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1