INDING THEE. ,ar TS. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. nn )0N, Xo. 9930. Vrijdag 36 Januari 1906. 44ste Jaargang. Buitenlaiidsch Overzicht. i i FEUILLETON. Hitsen omagazljn, 30. en, he Serum. eiliebt r. KOUSJES, n duurzaam- ZONEN, ed schoenwerk gratis ge- andelaar LMAN Zx (Wordt wrvolgd.) i toepassingen ?rde Por» *t». Zö geven s niet kunnen geen imitaties aantal onge- op aanvraag. T8 Co. IT, i modellen te Kleiwegsteeg. JENEN ENZ. lig gas is nu it slechts ht op de irma NAL geknipte de plaat. KEU patroon. CHILD- GOIIISIIIE (III Rt\T eten werk. IK te letten HE- E -- JURT B 13. voeg nel. orkomende ATRONEN p. tegen ïrkrygbaar [laag. porden afgele- pakjes van vijf een Ned. on» a Nommer en nevenstaand Wet gedepo- Feleto. o No. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering- van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nonimers V IJ F CENTEN. vrouw Crayford, die zich naar den winter tuin wilde begeven, een der aanwezigen. De man bleef staan alsof hy haar iets te zeg gen had. „Wat is er van uw verlangen? vroeg zy. „Vergeving mevrouw. Hebt u wellicht ook een reukflesebje by u In den wintertuin is eene jonge dame flauw gevallen.” ering van ge- elende JL, T La. i V- „Neen 1 Hy is hierHy is in onze nabij heid 1 Den geheelen nacht beeft een voor- gevoel ’t my gezegd Frank en Richard Wardour zullen elkaar ontmoeten.” „Maar, beste meid I waar denk je aan Zy kennen elkaar in ’t geheel niet.” „Er zal iets gebeuren waardoor ze elkan der zullen leeren kennen. Ik gevoel hetIk weet hetZy zullen elkaar ontmoeten -- een doodelyke stryd zal tusschen hen ont staan en dat alles om myne laakbare handelwijze. O, Lucywaarom heb ik je raad niet opgevolgd? Hoe kon ik zoo dwaas zyn Frank te tooiien dat ik hem liefhad Gaat gij naar de landingsplaats Ik ben ge reed ik moet met je meegaan.” „Daar is geen denken aan, Clara- Aan de haven zal het vol en druk zijn. Gy zyt niet sterk genoeg om het te kunnen ver dragen. Ik zal niet lang wegblijven. Wacht 9) Hy liet plotseling" haar hand los. Een merkbare verandering was in de uitdrukking van zyne oogen zichtbaar - eene verande ring die haar de vreeselyke hartstochten deed aanschouwen die zy in hem had opge wekt. Zy las iets in zyn oogen, iets donkers dat haar deed sidderen niet voor haar zelf, maar voor Frank. Langzamerhand verdween de donkere kleur uit zyn gelaat. Zyn zware stem ging eens klaps tot een zachten, kalmen toon over toen hy de woorden tot afscheid sprak „Zeg niets meer, Miss Burnham ge hebt genoeg gezegd. Ik heb antwoord ontvangen, ik kan gaan.” Hy zweeg een oogenblik, en, haar naderende, legde by zyn band op haar arm. „De tijd kan wellicht komen,” zeide hy, dat ik u vergeven zal. Maar wee den man die my u ontstolen heefthy zal den dag betreuren, waarop hy u ’teerst ontmoette.” Hy wendde zich om en verliet haar. Een paar seconden later ontmoette me- De fabrieken en drukkerijen werkten. Een anarchist werd gevangen genomen. De gou verneur generaal had afgekondigd, dat bij de eerste wanordelijkheden door de troepen zonder voorafgaande waarschuwing zou wor den gevuurd. Gisteren had in de Belgische Kamer de tweede stemming plaats voor het wetsont werp op de werken van Antwerpen. De regeering heeft nog een amendement inge- dienï, waarbij de credieten worden toegestaan die door de verwerping van het amendement- Ruzette, aan de regeering waren geweigerd. De Journal de Bruxelles, het clericale regeeringsblad, spreekt nog een laatste hartig woordje tot de kamerleden der katholieke party, die gisteren moesten stemmen. Wy verheugen ons in de vredelievende neiging, die zich omtrent dit wetsontwerp begint te vertoonen na de hartstochtelyke twisten, schrijft bet blad. Aan de linkerzijde, waar de belangen des lands van den aanvang af hadden plaats gemaakt voor verkiezingsberekeningen en waar het eenige doel was, de katholieke regeering omver te werpen, aan de linkerzijde is op de drift van de laatste weken, ontmoe diging gevolgd. En ieder vraagt zich daar zeker met bezorgdheid af, hoe hy voor zyn kiezers de onvaderlandsche streek zal goed praten, die, nu zy mislukt is, nog moeilyker uit te leggen is. Rechts zyn de gemoederen herleefdde vyanden van het militaire deel van het ont werp hebben begrepen, hoe zwaar de ver antwoordelijkheid is van de regeering voor de veiligheid van het landzy weten, dat de regeering niet meer heeft kunnen toege ven, omdat dat in haar oogen onvereenigbaar Het congres van adelsmaarschalken te Moskau heeft met een groote meeiderheid besloten een deputatie naar den Tsaar te zenden om er op aan te dringen, dat de Ryks doema spoedig bijeenkomt en op de wensche- lykheid te wyzen, met het oog op den binnen landseben toestand, om den datum van byeen- roeping vast te stellen. Verder zullen de maar schalken er op aandringen, dat inzake het landbouwvraagstuk geen maatregelen worden genomen door de Ryksdoema. Ook verklaar den zy zich tegen het opdragen van zulke hervormingen aan plaatselyke comité’s uit vertegenwoordigers van den adel, de zemst- wo’s en de moejiks. De liberale overwinning in Engeland duurt onbelemmerd en ongehinderd voort. De jongste resultaten hebben het aantal minis- terieelen hieronder worden liberalen, arbeiders afgevaardigden en nationalisten samen genomen op 403 gebracht tegen 122 unionisten. De ministerieele party is dus nu reeds sterker dan de grootste meerderheid, waar over de unionisten in 1900 zoo hoog opgaven de verkiezing van 1900 bracht 402 unio nissen in het Huis tegen 268 liberalen. Reeds nu er moeten nog 145 verkiezingen plaats hebben is die grootste meerderheid over troffen. De kans, dat de liberalen, zonder de ar- beidersvertegenwoordigers en lersche natio nalisten, een meerderheid zullen krygen neemt ook toe Er ontbreken nog slechts 46 stemmen aan, om hun de absolute meerder heid in het Huis te geven. Stelt men de zaak zoo, dat Ieren en arbeidersvertegen- woordigers wat wy reeds vroeger vrywel onmogelyk noemden - - zich vereenigden met de unionisten by een stemming, dan zonden reeds nu de liberalen een meerderheid van 53 stemmen hebben, daar de combinatie in dat geval 236 stemmen zou uitbrengen tegen 289 liberale stemmen. De gebeele stemming is een ontkenning van de beweringen, die nu nog door Cham berlain worden geuitin Halesowen (Wor cester) zeide hy „Het protectionisme is het eenige middel tegen de gevaren, waardoor de Engelsche handel en de Engelsche arbeid bedreigd worden. Het volk heeft zich slechts tydelyk laten misleiden, maar het zal onvermydelyk omkeeren, en eerst dan zal de unionistische eindoverwinning komen”. Heb antwoord op die uiting zou niet ach terwege blyven. Sir Henry Campbell-Ban nerman gaf het te Larbert (Stirling), toen hy zeide „Als Chamberlain het mislukken van het liberale bewind profeteert, dan doet hy dat in de hoop, de werklieden tot het protectio nisme te kunnen overhalen. Maar ik vrees noch Chamberlain, noch de partygangers die hy in het Hoogerhuis heeft, en wys* beslist de beschuldiging terug, dat de geko zen arbeidersvertegenwoordigers vyanden van het bezit zyn”. zeide hy. „Ik moet gaan, lieveling. Wat ziet ge er bleek uit, ClaraZyt ge niet wel Zy antwoordde niet. Zij ondervroeg hem met gejaagde blikken en bevende lippen. „Is je iets overkomen, Frank iets onge woons Frank lachte om die vreemde vraag. „Iets ongewoons?" herhaalde hy. „Niets voor zoover ik weet behalve dat ik nu naar de IJszee onder zeil ga. Dit is iets ongewoons, zou ik zeggen vindt ge niet?” „Heeft iemand met je gesproken, sedert gisteren avond Heeft niet een vreemdeling je langs de straat gevolgd Frank keek, stóm van verbazing, me vrouw Crayford aan Wat ter wereld bedoelt ze toch P” Mevrouw Crayford was ylings met een antwoord by de hand, dat haar up ’t oogen blik inviel. Gelooft gy aan droomen, Frank Natuur- lyk nietClara heeft over n gedroomd en Clara is dwaas genoeg om aan droomen te gelooven. Dat is de geheele zaak - ’t is de moeite niet waard er over te spreken. Hoor! zy roepen u. Zeg haar vaarwel, anders komt gy te laat.” De 22ste Januari is in Rusland rustig voorbygegaan. Overal patrouilleerden troe- penafdeelingen door de straten- De werk lieden vroegen verlof aan den stadscomman dant van Petersburg om in de Kazan-kathe- draal een lykmis te mogen houden voor de slachtoffers, doch dit werd hun geweigerd. Ook de geestelyken van de meeste andere kerken weigerden het houden van zielemissen. De meeste fabrieken werkten, doch de zet ters staakten, zoodat behalve het „Nowoje Wremja” geen kranten verschijnen.^ Veel bewoners waren voor dien dag naar Finland vertrokken. In Odessa werden de fabriekskwartieren met artillerie bezet en de zich opeenhoopende menschen door kozakken uit elkander gejaagd. zou zyn geweest met de belangen der lands verdediging. Rechts heeft men in den laatsten tyd blyk gegeven van goeden wil en wy verwachten het beste van de vergadering van heden, die de beslissing brengen zal. Wy hopen, dat de zitting van heden het schouwspel levere van een vereende krachtige meerderheid, in staat om de grootheid des lande te verze keren tegenover de manoeuvres van een combistisch blok. Naar aanleiding van deze toespraak voor den slag zegt de Petit Bleu, dat de Journal de Bruxelles niet alleen graag de afgevaar digden van Mechelen en de groep Helleputte vóór het ontwerp zou zien stemmen, maar dat het zeker mede de bedoeling is, de li beralen van Ryswyck, Delvaux en Warocqué te verzoeken, tegen de regeering te stemmen. De inventarisatie der kerkelyke goederen in Frankryk is aangevangen. Deze forma liteit schynt by de pastoors en by de geloo- vigen uit streng katholieke streken heel weinig in den smaak te vallen, al weet men ook, dat de beambten, met de inventarisatie belast, de opdracht hebben ontvangen, by weigering niet aan te dringen op opensluiting van het sakramentskastje. Die tegenzin tegen de inventarisatie is in zooverre begrypelyk, dat het de eerste daad van uitvoering van de scheidingswet is. In het verzet tegen de inventarisatie zal men hebben te zien een protest tegen de scheiding van kerk en staat. Van eigenlyke onlusten gewagen de berichten niet, nauwelyks hier en daar wat herrie. Vooral in sommige plaatsen in het Noord westen van Frankryk, langs de zeekust, hebben de ambtenaren het niet gemakkelyk gehad. Te Chaume heeft het zeevolk den ontvanger der registratie den toegang tot de kerk versperd. Te Sables d’Olonne is de onder-inspecteur van de registratie door de woedende menigte op den grond gegooid, toen hy de kerk verliet. Er volgde een vechtpartij, waarby eenige menschen zyn gewond. Uitingen van verontwaardiging van het publiek, weigering van den geestelijke het kerkgebouw te openen of eenige inlichting te verstrekken, daar blyft het meestal by. Het standpunt dat de Sultan van Marokko tegenover de conferentie te Algeciras in neemt, is eenigszins duidelyk geworden uit eert Arabische redevoering van Mohammed el Mokri, die 21/, uur duurde. Die redevoering moest toen in het Frausch vertaald en aan de leden der conferentie uitgedeeld worden. Reuter seint uit Riga, dd. 24 Jan. Het Petersb. Telegr.-Agentsch. meldt, dat gister avond in bet centrum van de stad op een patrouille revolverschoten werden gelost. Twee soldaten werden gewond. In de Moskouer voorstad werd een afdee- ling politie, die een politiek gevangene ver voerde, aangevallen. De aanval werd afge slagen de aanvallers ontkwamen. Reuter seint uit Petersburg, dd. 24 Jan Het Petersb. Telegraafagentschap deelt mede, dat volgens berichten uit Lyfland een deel der bevolking onder den indruk van het krachtdadig optreden der troepen, de wapens heeft nedergelegd en de leiders der beweging heeft uitgeleverd. Deze laat sten zullen worden doodgeschoten. Een an der deel van de bevolking vlucht in de wou den. Op 22 Jan. zyn te Fellin 45 door den krijgsraad ter dood veroordeelde personen gefusilleerd. totdat ik terugkom.” Ik moet en wil met je meegaanHy zal onder de menigte zyn Druk in die drukte zal hy Frank weten optesporen Eisch niet van my dat ik wacht. Ik zou krankzinnig worden als ik wachten moest. Ik zal geen oogenblik rust hebben, voordat ik Frank met myn eigen oogen veilig in de boot heb zien stappen die hem naar zyn schip zal brengenGe hebt uw hoed reeds op; waar wachten wy dan op? Kom, ga medeof ik ga alleen. Zie maar eens op de pendule 1 Wy hebben geen oogenblik meer te verliezen.” Er viel niet met haar te redeneeren. Me vrouw Crayford gaf toe. De beide vrouwen verlieten te zamen het huis. Zooals mevrouw Craford voorspeld had, hadden zich op de landingsplaats een groote menigte toeschouwers verzameld. Niet alleen de vrienden en betrekkingen van de ver- trekkenden, maar ook vele anderen wilden getuigen zyn van het uitzeilen der schepen. Clara zag vreesachtig om zich heen naar de vreemde gezichten van de menigte; haar oogen zochten het eene gelaat, dat zy vreesde te zien, maar vond het niet. Zoo zwak waren haar zenuwen, dat zy een kreet van schrik slaakte toen zy plotseling de stem van Frank achter zich hoorde. „De booten van „de Zeemeeuw” wachten,” Telefoon No, 69 ADV ERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; .iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Dit is ook een der beweringen van de ver slagen conservatieven, die het vólk schrik meenen aan te jagen door de arbeidersver- tege.hwoordigers n.b. 35 op 670 parle mentsleden voor te stellen als communis ten, 1 die het privaat bezit willen afschaffen. Niet alleen de premier, maar ook de minis ter Asquith heeft te Dundee die opvatting kras tegengesproken. De Belgische Kamer nam gister in laatste lezing de wet op de werken te Antwerpen met 82 tegen 77 stemmen en drie onthou dingen aan. De katholieken stemden met uitzondering van dertien leden voor, de libe ralen, behalve de liberale Antwerpsche af gevaardigden, en de socialisten stemden te gen. De vier liberale Antwerpenaars hebben de wet dus feitelyk doen aannemen. De socialist Vandervelde verklaarde dat zyn party tegen alle militaire lasten was en protesteerde 4egen de inmenging van den Koning in de zaken van de Kamer. Het wetsontwerp is den Senaat toege zonden.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1