i thee. I 1 Aiewtrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 9937. Bultenlaodscli Overzicht. FEUILLETON. S’ - :ao N ZOMEN, Zaterdag 27 Januari 1906. 44ste Jaargang i gratis ge- inndelaar JMAN A Zx (Wbrdl tnxeolfd.) firma ‘.UAL geknipte it de plaat. {keu patroon. CHILD- Ucö’> LOfcUBp n en óa d l Drain J JB errrardig 1 wereidbe- r«. Stoll- ffcpfbusjee 0 0.35 1 Nader- Ilk te letten IHE- - .E - - fiOÜDSCHE MANT. lij voegsel. jorkomende ATRONEN P p. tegen erkrygbaar Haag. Reuter seint nit Petersburg, dd 25 Jan. In een telegram van generaal Woronzof Dasjkof aan den Tsaar wordt uit Tiflis van gisteren gemeldDe opperbevelhebber in het district Soekkoem bericht, dat bij hot begin van de staking der post- en tele* graafbeambten de opstandelingen de over heid te Soekkoem afzetten en van de staats kas bezit wiMgn nemen, wat hun echter niet gelukte. Een deel van de leiders der opstandelingen is gearresteerd. Sedert 4 Januari neemt het openbare leven weer zyn normalen gang. De benden zyn verstrooid. De gouverneur van Noworossisk meldt dat te Toeapsoe de orde is hersteld, ook te Sorsji hebben de troepen de orde hersteld. Door my afgezonden troepen bezetten Koc- lais. worden afgele- pakjes vau vijf een Ned. one n Nommer en i nevenstaand Wet gedepo* makkelijk zal zyn te betuigen, en hy vraagt; of Oostenrijk wel reden heeft om zoo ver heugd te zijn op de vooruitzichten der over winning. Want het is de vraagwie van de twee het meeste lijden zal Servië kan wel licht een ander uitvoer-kanaal vinden maar de monarcie kan in de groote behoefte die zjj aan Servische varkens heeft, moeilijk van elders voorzien. De conferentie te Algeciras heeft het ont werp op den sluikhandel in wapenen in Marokko met algemeene stemmen aangeno men, na enkele kleine wijzigingen in het voorstel der commissie te hebban gemaakt. Ingevolge de mededeeling van El Mokri, dat de Sultan van Marokko voornemens is de voorgestelde hervormingen, zoo die met algemeene stemmen worden goedgekeurd, in zyn ryk in te voeren, verzocht de voor zitter, de hertog van Almodovar, den Ma- rokkaanschen gedelegeerden den Sultan van dit besluit kennis te geven. De gedele geerden hadden slechts bezwaar tegen de bepalingen over het vernietigen van luxe- en jachtwapens, waarvoor zij eerst de mee- ning van de Makhzen moeten vragen. Heden vergadert de commissie voor het k gekookt tvoor da tepel» van ate) Ala eval an rebruiken. te H. 1. tering van ge- reiende IJL, :t Lz. plaats aan den havenkant in, zooeven door de booten van „de Zeemeeuw” verjaten. Een vroolyk gejuich, dat uit de buitenste rjjen der omstanders oprees, kondigde de aankomst van den kommandant der expeditie aan. Kapitein Helding verscheen, en keek rechts en links naar zyn eersten luitenant uit. Toen hy Crayford by diens vrouw zag staan, maakte de kapitein met de meeste beleefdheid zijne verontschuldiging dat hij hen stoorde. „Een minuut moet hf aan zijne plichten wijden, mevrouw Crayford, en dan moogt ge hem nog een half uurtje by u bonden. Niet de kapitein, mijne lieve mevrouw maar de Noordpool expeditie is de schuld dat man en vrouw gescheiden worden. Ware ik in de plaats van Crayford, dan had ik ’t aan de vrjjgezels overgelaten de Noordwestelijke Doorvaart te gaan opsporen en zon ik zelf by u thuis gebleven zyn 1” Na deze ruw beleefde verontschuldiging gemaakt te hebben, trok kapitein Helding zijn luitenant een paar stappen ter zyde, en wel toevallig in eene richting waardoor de beide officieren dicht de plaats naderden waar Clara stond. Zoowel de kapitein als de luitenant waren te verdiept in de bespreking van ambtszaken dan dat zy haar opmerkten. Noch de een noch de ander had bet flauwste vermoeden dat zij elk woord van hun ge sprek hoorde of kon booren. reletot n lïo. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. V De Kamer heeft gisteren bet derde artikel aangenomen van het wetsontwerp op de ar- beiderspensioenen. Het stelsel van het ont werp is, dat het pensioenfonds zal worden gevoed met een bydrage van den staat en met verplichte bijdragen van de patroons en de arbeiders. Tegen de bydrage van de arbeiders, oorspronkelijk voorgesteld op 2 pct. van het loon, was van verschillende zyden bezwaar gemaakt. De arbeiders zullen het onmogelyk geregeld kunnen opbrengeu, en het helpt niet of men in de wet zet, dat zy 2 pct. van hun loon moeten opbrengen. Om aan de bezwaren tegemoet te komen is het wetsontwerp eerst in zooverre gewij zigd, dat voor sommige groepen van arbei ders de verplichte bydrage zou kunnen worden gesteld in plaats van op 2 pet., op 1‘of 1 pct. van het loon. Een algemeene maatregel van bestuur zou dat nader uit werken. Hiermede was men echter niet tevreden. Er is een wijziging voorgesteld, strekkende om alle arbeiders, die per dag minder dan anderhalve frank verdienen, van de verplichting om voor hun pensioen byte dragen, te ontheffen. De Kamercommissie heeft ^ich met di| amendement vereenigd, en gisteren beeft do Kamer artikel 3 aan genomen, zooals bet ten slotte luidde, met de v/ystolling der dagloonen van mindor dan fr./,50. /De Temps betoogt, dat met deze wpziging bjöt stelsel van het oorspronkelijk ontwerp is losgelaten. Zeer verontwaardigd is het blad 'over de uitlating van Jaurès, dat deze be paling omtrent de lage loonen geen veran dering meebracht. „De bydrage van den staat wordt dan wat grooter, dat i8 alles." Deze woorden van Jaurès zyn waarlyk de moeite waard te onthouden, vindt de Temps. Er blykt uit, hoeveel men van zekere z(jde om de begrooting, om de beurzen van de belastingbetalers geeft. De beele wet noemt het blad een spreng in ’t duister, het ont werp verandert telkens van vorm, als een soort van Proteus. Niets is grondig bestu deerd, De verkiezingen naderen, de com missie heeft haast. De Kamer neemt maar aan, zonder zich er ook maar in de verte door een ten anker liggend schip aan ’t oog onttrokken. Zy hadden hem voor ’t laatst gezien op zyn tocht naar de ijsvelden „Geen Richand Wardour in de boot,” sprak Mevrouw Crayford, „Geen Richard Wardour aan wal. Laat u dit tot les zyn, lieve. Wees nu nooit meer zoo dwaas om aan voorge voelens te gelooven." Clara bleef nog met achterdochtige blikken om zich been zien. „Zyt ge nog ,niet tevreden vroeg me vrouw Crayford. „Neen,” antwoordde Clara. „Ik ben nog niet gerust." „Hoezie je nog naar hem uit Dit is waaflyk al te zot. Daar komt myn man aan. Ik zal hem verzoeken een vigelante te nemen om je naar huis te brengen.” Clara ging een paar stappen achteruit. „Ik wil niet in den weg staan, Lucy, ter wijl gy van uw goeden man afscheid neemt,” zeide zy. „Ik zal hier blijven wachten.” „Hier wachten 1 En waarop F” „Op iets dat ik misschien nog zien zal. Of op iets dat ik wellicht nog zal hooren. „Richard Wardour P” „Richard Wardour.” Mevrouw Crayford keerde zich, zonder te spreken, tot haar man- Er viel niets te doen aan de inbeelding van Clara. De booten van „de Zwerver” namen de 10) Frank vatte Clara’s band. Langen tyd daarna in de donkere dagen en’sombere nachten in de poolstreken, herinnerde hy zich hoe koud en ongevoelig haar hand in de zyne had gelegen. „Moed gevat, Clara! zeide hy opgeruimd, „een zeemansvrouw moet aan ’t afscheid ge wennen. De tyd zal snel voorbijvliegen. Vaarwel, myn lievelingvaarwel mijne vrouw 1" Hy kusto de koude bandvoor ’t laatst wie weet voor hoelang! staarde hy in haar bleek en schoon gelaat. „Hoezeer bemint ze my1” dacht hy„Wat doet haar t schreiden wee 1” Nog hield hy haar hand vast - hy zou nog langer hebben blijven toeven indien mevrouw Crayford niet wyse- lyk alle plichtplegingen had laten varen en hem had weggetrokken. De beide dames volgden hem op een af stand door de menigte heen en zagen hem in de boot stappen. De riemen streken over t water, Frank wuifde met zyn pet Clara toe, Nog oen oogenblik on de boot werd Krachtig treedt de Oostenryksch-Hon- gaarsche monarchie op tegen Servië, wegens het sluiten van bet Servisch-Bulgaarsche handelstractaat.—Hongarye heeft reeds de grenzen gesloten voor den veeinvoer uit Servië, en de Servische onderhandelaars over bet handelstractaat met Oostenryk zyn uit Weenen teruggeroepen. De Times correspondent te Weenen meldt, dat 'Oostenrijk voor het einde van Februari geen verdere maatregelen tegen Servië kan nemen maar de spoorweg maatschappijen besloten geen Servische goederen te vervoe ren, noch in transito-verkeer, noch met bestemming voor de monarchie. Op 1 Maart zal het Oostenryksch-Hongaarsche douane tarief aan de Servische grens worden toe gepast, waardoor de voornaamste markt voor den Servischen uitvoer .gesloten wordt. De economische verliezen vóór Servië wor den door de Oostenrykscbe pers zeer hoog geraamd ongeveer 90 pCt. van den geheelen uitvoerhandel van Servië gaat naar Oosten rijk de uitvoeren van de monarcie naar Servië daarentegen bedragen slechts 2 pCt. van den geheelen Oostenrykschen handel. In cijfers uitgedruktOostenryk voert naar Servië uit voor 1,500,000 pond sterling, Servië naar Oostenrijk voor 2,500,000 pond sterling.’ In Oostenryk rekent men er dun ook op, dat de positie van Servië spoedig onhoudbaar zal worden, en dat Servië den eenigen weg zal opgaan om uit de moeilijk heid te gerakenhet kabinet-Stojanowitsj ontslaan en vrede zoeken met de monarchie. De Times correspondent is er nog niet zoo heel zeker van dat bet zoo gaan zal by meent dat Servië nog niet zoo beel ge- bciasting-ontwerp, dat morgen in de confe rence zal worden behandeld. Het belastingplan bevat de volgende pun ten Instelling van een Marokkaansche staatsbank, met nitgebreiden werkkring en filialen in de voornaamste plaatsen; het doel van de bank moet zyn de directie der financiën in Marokko te helpen bij de regu- leering van den mnntstandaard. Zy zal voor den Makhzen een loopende rekening openen tegen een geriug commissieloon, en een crediet van 12 tot 20 mlllioen, gewaar borgd door de douane-inkomsten. De bank zal de bevoegdheid ontvangen banknoten uit te geven tot het dubbele bedrag van de metaalresorve. Marokkaanse!» zilvergeld mag niet meer worden aangemunt naar de willekeur van den Makhzen, maar do aanmunting zal door een financieel technische commissie worden geregeld. „Hebt gy mtfn briefje van ochtend ont vangen P” begon de kapitein. „Zeker, kapitein Helding anders zou ik nu reeds lang aan boord zyn geweest." „Ik zal zelf dadelijk naar boord gaan," vervolgde de kapitein. „Maar u moet ik ver zoeken nog een half uur uw boot te laten wachten, Ge zult dan nog een poos langer bij uw vrouw z|jn. Daar dacht ik ook al aan, Crayford." Ik ben u zeer verplicht, kapitein. Maar er zal zeker wel een andere reden zijn die u noopt den gewonen loop van zaken te ver anderen en den luitenant aan wal te laten nadat de kapitein reeds aan boord is F” „Goed begrepen! er is ook een andere reden. Ik wensch dat ge wachten zult op een vrijwilliger die zich daareven by ons heeft gevoegd.” „Een vrijwilliger „Ja bij moest in allerijl nog voor zyne uit rusting zorgen en zal dus waarschijnlijk een half uur later komen.” „Die aanmonstering is zeker plotseling ge schied, niet waar „Zeker, zeer plotseling." „En neem my niet kwalijk —’t is wel wat vreemd (op ’t punt van vertrekken) de schepen te laten wachten op één man P” Telefoon No. ADV ER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Reuter seint uit Londen, dd. 25 Jan.: De stand der partyen is thansunionisten 139, liberalen 341, werkmans-party 41, nationa listen 81. als bet slagen woond. Er bijgeloof is, Er is een maar Reuter seint uit Berlyn, dd. 25 Jan.In antwoord op de interpellatie in het Heeren- huis of het der regeering mogelyk lykt met de bestaande wetteljjke middelen het tegen het vaderland gerichte streven der sociaal- democratie met goed gevolg te bestrijden, verklaarde de rijkskanselier Von Bülow, dat het onbetwistbaar de plicht van elke regeering is, de gevaren die het vaderland van de zyde der sociaal democratie bedrei* gen krachtig te bestrijden. De regeering laat zich door betoogingen en bedreigingen niets afdwingen. Tot dusver acht de regee ring de uitbreiding barer bevoegdheden niet noodigvan haar wettelyke bevoegd heden echter zal zy vastbesloten gebruik maken De aaneensluiting van alle burger lijke elementen was in deze ernstige tyden dringend noodzakelyk. Het parool van de regeering en de burgerlijke partijen moest luidenTegen de revolutionaire sociaal- democratie. De overmoed van de sociaal- democratie zou niet zoo hoog zyn gestegen, indien niet van burgerlijke zyde het drei gend gevaar was onderschat en de noodige voorzichtigheid daardoor voortdurend had ontbroken. Prins Von Bülow eindigde met een op wekking tot de burgerlijke partyen om eensgezind te zyn tegenover den gemeen- schappelyken vjjand. (Luide bravo’s). De begrootingscommissie uit den Ryksdag heeft de voornaamste bepaling van het wets ontwerp op de bierbelasting met algemeene stemmen verworpen, zoodat dit deel van baron Stengel’s flnanancieel ontwerp niet de geringste kans heeft om wet te worden. Daarentegen werd met 15 tegen 12 stem men een amendement van het centrum aan genomen, bepalende dat by den invoer van bier uit andere Duitsche bondsstaten volgens nader door den Bondsraad te maken bepa lingen aan de grens van iederen bondsstaat een accyns wordt geheven die het bedrag van 2 mk per H.L. niet mag overschrijden. Er is in de Duitsche pers tegenwoordig dikwijls sprake van de tooverroede die in de hand van sommige personen in do aarde verborgen water en good zou aanwyzen. Zelfs wetenschappelijke mannen hebben zich met een onderzoek van de zaak bezig ge houden, maar even dikwijls do mislukking van de proefneming byge- party die vry van alle het mogelyk acht' dat enkele zenuwachtige menschen een eiectri- schen stroom of zoo iets zouden kunnen waarnemen, zoodra zy met de roede boven een plaats waar water of goud verborgen is, komen. De landraad v- Uslar te Apenrade heeft in elk geval, terecht of ten onrechte, met de tooverroede een grooten naam als bronont- dekker verworven. Het Berl. Tageblatt meldt nu dat hy van de Duitsche regeering opdracht heeft ge kregen, zich naar de kolonie Zuidwest- Afrika te begeven, om naar water te zoeken. Men mag benieuwd zyn naar de uitkomst van deze zending.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1