'VINDING ©«wbbwil sextract Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 29 Januari 1906. No. 993S. 44ste Jaargang. NAAR LINKS y OON, eerste blad. lellichl ur. 1 KOUSJES, H>O >1 Biiltenlanilsch Overzicht. FEUILLETON. in „Richard Wahdour.” s )le gratis ge* '(handelaar De deerde te VI. 8< KMAN A Zi (Wordt vervolgd.) BUURT B 13. Dit IS o. bestaat uit Twee Bladen. einig gas is nu tost slechts ;st. lacht op de en duurzaam- RUIS” SARDEMANN WlllffllE UHJB1NT •nloon- i.ACK BKMite tart en te ,rnh— 3CHE-- IGE- Firma BNAL lis geknipte eurde plaat. TAKER )t patroon. V CHILD- oa». ZANDVOORT, VOORT, J. S, NG, A. DROST, IJFF. met uitzondering De prijs per drie post 1.70. Afzonderlijke Nummers V 1.1 F CENTEN. Bijvoegsel. voorkomende PATRONEN p. p. tegen l verkrijgbaar 1 Haag. Matrozen drongen op 22 Jan. het wapen magazijn te Wladiwostok binnen en maakten zich meester van geweren en munitie. Den volgenden dag hielden zy een vergadering, waarbij zij gewapend wnren. Na de verga dering wilde een afdeeling naar het huis van den commandant trekken om de vrijlating der gevangenen te eiscben, maar onderweg werden de betoogers door het vuur der maxims teruggedreven. Gisteren vernam de commandant generaal Solidanof dat de battery door met geweren bewapende artilleristen was vermeeslerd. Hy begaf zich naar de battery, sprak de mannen toe en slaagde er naar het scheen in de muiters te kalmeeren, maar toen hy de battery verliet, vuurden de muiters op hem en verwondden hem aan hals en borst. Zijn toestand is gevaarlijk. Zes sotnies ko zakken kregen last met maxims van Nicholsk naar Wladiwostok te gaan om deerde te herstellen. Tot commandant van Wladiwostok is de vleugel-adjudant generaal Mistjensko be noemd de vrtjzinni- voorkeur aan Wat zou toch wel de redacteur van „Het Volk" hebben gedacht die, schrij vende over de verkiezingen in Engeland, als merkwaardigheid der arbeiderspartij daar te lande aangeeft, dat haar afge vaardigden in het Parlement bijna alleen arbeiders zijn? Want wat lijkt natuurlijker, dan dat een „arbeiderspartij” zich door arbeiders laat vertegenwoordigen? Helaas, het is de oude strijd tusschen theorie en praktijk, die zich op dit punt bij de sociaal-democratie in alle landen H-steeds sterker heeft geopenbaard. theorie is, dat de arbeiders zelf het best hunne belangen kennen en dus ook het best kunnen behartigen, de praktijk, dat het veelal uit de bourgeoisie overgekomen „heeren” zijn, die de leiding hebben in de partij, in en buiten de vertegenwoor digende lichamen. Zoo vast is dit reeds tot gewoonte geworden dat, nu in het Britsche Lager huis een vrij krachtige arbeiderspartij deels naast, deels tegenover de liberalen zitting neemt, in het Nederlandsche sociaal-democratische hoofdorgaan de bo venvermelde „merkwaardigheid” wordt ge constateerd. En het gekste van de zaak is, dat deze Engelsche arbeiderspartij juist niet precies sociaal-democratisch kan worden genoemd. Het zou niet zoo heel belangrijk zijn hierbij stil te staan, wanneer niet in dat zelfde „Volk” naar aanleiding dier zelfde verkiezingen een ander, zeker even merk waardig en veel gewichtiger feit was vastgelegd, nl. de opleving van het libe ralisme in bijna alle landen. Met uitzon dering van Duitschland valt dat ver schijnsel overal te constateeren, het sterkst nu in Engeland. Ook bij ons is in de laatste jaren meer leven gekomen onder de vrijzinnigen, met het bekende resultaat bij de algemeene verkiezingen van het vorig jaar. Ook daarin hebt ge gel(jk. Maar een man dia waard is mee te gaan is ook waard om op te wachten. Aan alle klimaten en alle ver moeienissen gewend een sterke kerel, een scherpzinnige kerel kortom een uitmun tend officier. Ik ken hem door on door, anders zou ik hem niet aangenomen hebben. Het land heeft niet te klagen over de werk zaamheid van mjjn nieuwen vrijwilliger, Crayford. Gisteren eerst is hjj van een verre reis teruggekeerd. „Gisteren eerst van een verre reis terug gekeerd 1 En van ochtend meldt hij zich aan om aan de Noordpool-expeditie deel te nemen f U verbaast mij.” „Dat geloof ik gaarneGij kunt niet meer verrast zjjn dan ik was toen hjj zich bij mij in mjjn hotel aanmeldde en my zyn verlangen te kennen gaf. ,Maar beste vriend,” zei ik, .ge zjjt pas thuis gekomen. Hebt ge al ge noeg van uwe vrijheid, na een paar uur er van genoten te hebben F” Zyn antwoord deed my sidderen. Hy zeide: ,Ik ben myn leven moede, mijnheer. Ik ben thuis gekomen en releloi n ho. 82. De Uitgave rfezer Courant geschiedt dagelijk van Zon- en Feestdagen, jdaanden is 1.25, franco per werd verwelkomd op eene wyze die mij ’t hart heeft gebroken. Als ik geen redding vind in afwezigheid en mooitevollen arbeid, b<n ik een verloren man. Wilt gy my in mijne redding helpen „Ziedaar, Crayford woord voor woord wat hy tot my zeide.” „Hebt ge hem niet gevraagd verdere uit legging te geven „Wel neen Ik weet wat hij waard isen ik nam den armen kerel terstond aan, zonder hem met meer vragen lastig te vallen. Uit legging was waarlijk ook niet noodig. De feiten spreken voor zichzolven in dit geval ’t Is de oude geschiedenis, myn beste vriend I Natuurlijk is er een vrouw by ’t spel.” Mevrouw Crayford, die zoo geduldig als zij kon, de terugkomst van haar man stond aftewachten, schrikte toen zy eensklaps een hand op baar schouder voelde leggen. Zy keek om en zag Clara in het gelaat. Haar eerste gevoel van verwondering veranderde in ’t volgend oogenblik in ontsteltenis. Clara beefde van ’t hoofd tot de voeten. „Wat deert je P Waardoor zyt ge zoo ge- ichrikt, lieve P” „Lucy I Ik heb van hem hooren spreken I" „Alweer die Richard Wardour P” „Herinner je wat ik je zeide. Ik heb elk woord verstaan ’t gesprek tusschen kapitein Holding en je man. Heden ochtend kwam er iemand by den kapitein zich aanmelden als vrijwilliger dienst te nemen op de „Zwerver.” De kapitein heeft hem aangenomen. Die man is Richard Wardour „Dat kan niet zyn! Zyt ge er wel zeker van Hebt ge kapitein Helding zyn naam hooren noemen P „Neen.” „Hoe weet gy dan dat het Richard War* dour is P” „Vraag my niets! Ik ben er zoo zeker van als dat ik hier staZy gaan te zamen heen! zy zullen elkaar ontmoeten, de beide* mannen de een die my wil huwen en de ander wied ik 't hart gebroken heb 1” „Je voorgevoel heeft zich niet bewaarheid, Clara De beide mannen hebben elkaar hier niet ontmoet - en 't is niet denkbaar dat zy' elkander elders zullen ontmoeten. Zy xjjn op twee verschillende schepen. Frank behoort tot de „Zeemeeuw” en Wardour tot de „Zwerver.” Zie, kapitein Helding heeft uitge sproken. Myn man komt hierheen. Ik moet zekerheid hebben Ik zal ’t hem vragen.” Luitenant Crayford keerde naar zyn vrouw terug. Zy sprak hem terstond aan. „William! hebt gy een nieuwen vrijwilli ger die met de „Zwerver” meegaat P” „Wat! hebt gy myn gesprek met den kapi tein afgeluisterd P” „Ik wenichte zyn naam te weten." nu er neiging schijnt te bestaan bij de liberale middengroep om een weinig naar rechts om te buigen. Afgezien daarvan, dat zoodoende niet gegeven zou kunnen worden wat met recht op grond van wat bij de verkiezingen werd beloofd, kan worden verwacht, zou aldus koren worden gedragen op den molen der sociaal-de mocratie. Het vertrouwen, dat door de kiezers opnieuw aan de vrijzinnige par tijen werd geschonken, mag niet worden beschaamd. De gevolgen daarvan zouden zich nog langen tijd leelijk doen gevoe len. Integendeel is het noodig voort te gaan in de democratische lijn zoo krach tig als maar cenigszins mogelijk is. Als er opgeschoven moet worden, dan zij het besljst naar links. Gisteren is do eerste personentrein, be staande uit een locomotief en vier rytuigen, door de Simplontunnel gereden. De trein vertrok ’s morgens om 8 uur 46 min. tan Brieg en kwMn om 9 uur 33 min. te helle aan. De temperatuur in de tunnel was niet hinderlijk. Reizigers, die tyd bobben, zullen ook na do opening van de Simplonlyn over den Simplon kunnen blyven reizen. De postwagen- Vaarwcl Engeland Vaarwel bewoonde en beschaafde streken der aarde Twee jaar zyn voorbijgegaan, sinds de rei zigers de vaderlandsche haven uitzeilden. De onderneming is mislukt de Noordpool-ex peditie heeft schipbreuk geleden en is door het ys ingesleten in de Poolzee. De goede schepen „Zwerver” en Zeemeeuw” in ’tjjs beklemd, zullen nooit meer de bruisende golven doorklieven. wacht mag worden gen, en boven de Dat de sociaal-democraten dit niet gaarne zien is begrijpelijk. Het gaat ër mede als met de ten doode opgeschreven middenstand. De marxistische leer wil maar niet in vervulling gaan in dit als in menig ander opzicht. Vandaar een morrelen en wringen in den boezem der sociaal-democratie. Er is een gevoel van onmacht bij schijnbaar grooter invloed, vooral in Duitschland, waar ondanks de millioenen stemmen bij de verkiezingen, ondanks haar numerieke kracht in don Rijksdag, de invloed op regeering en wet geving en op de omvorming der maat schappelijke verhoudingen uiterst gering is. Zoo zien wij in de sociaal-democratie allengs drie stroomingen zich losmaken. Het opportunisme h la Jaurès is niet van één land en van één oogenblik. Als uiterste staat daartegenover een neiging bij velen om het revolutionairisme meer naar voren te .schuiven. Men voelt, dat de onmacht (Ier sociaal-democratie om inderdaad iets tot stand te brengen, te zeer in ’t oog gaat loopen en hinderlijk wordt bij de propaganda. Het werd dezer dagen in „Het Volk” erkend dat, zooals in Spanje, ook in ons land bij de laatste verkiezingen hier en daar het liberalisme socialistische stemmen heeft opgezogen. In tal van districten hield het sociaal democratisch stemmental zich op de oude hoogte, terwijl de liberale stemmentallen nergens achteruit gingen. Eene bekentenis die van waarde is, wanneer men zich herinner hoe fel de politiek van het blanco-artikel van socia listische zijde is besprongen, vooral waar het om vrijzinnig-democratische candida- turen ging. Er werd geschreeuwd van verraad aan het algemeen kiesrecht ge pleegd, en overal werd uitgebazuind, dat alleen de sociaal-democraten ware voor vechters van het algemeen kiesrecht wa ren. Het heeft niet mogen baten. Dat de kiezers zich door die luide kreten niet van hun stuk hebben laten brengen, is bekend. De winst bij de stembus was voor de partijen, die het blanco-artikel in hun program hadden geschreven. De sociaal- niet ziet De sociaal-democratie moge het bejam meren, inderdaad is de vrijzinnige idee nog levenskrachtig en kan zij schoone vruchten afwerpen. Maar dan dient ook gelat te worden op de voorwaarde, waar onder wij in alle landen het liberalisme in kracht zien toenemon. En die voor waarde is, dat zonder aarzelen en wel bewust wordt .voortgearbeid in democra- tischen zin. Geen aarzelend omzien naar het conservatisme, of het wel volgen wil, maar krachtig voorwaarts geschreden op den weg van ingrijpende hervormingen. Niet hulp gezocht bij de behoudzieke elementen, maar d® richting ingeslagen, die'reeds jaren geleden werd aangegeven door de radicalen en nog trouw wordt gevolgd door de vrijzinnigen. Er is het vorig jaar in ons land een krachtige herleving geweest van het libe ralisme, en ook bij ons ging dat gepaard het werd door mr. Drucker zeer juist in de Kamer geconstateerd met de op schuiving naar links. Of liever: de op schuiving naar links wekte het vertrou wen der kiezers, ook van velen, die vroeger hun stem hadden gegeven aan socialistische candidaten. Het is, dunkt ons, goed daar nog eens op te wijzen, 10 ets., ct "8 en Drogisten VKER! Rotterdam. IR, Apotheker Vesthaven 198 „Hoe is ’t mogelyk dat gy bebt kunuen hooren wat wy met elkander gesproken hebben „Zjjn naam P heeft de kapitein je zyn naam niet genoemd F” „Wind je toch niet zoo op, lieve. Zie eens aan, ge zyt ook al opgewonden, Misa Burn ham. De nieuwe VTywilliger is geheel en al een vreemdeling voor ons. Hier is zyn naam de laatste op de scheepsrol.” Mevrouw Crayford trok de rol uit de hand van haar echtgenoot en las den naam TWEEDE TAFREEL. DE HUT VAN „DE ZEEMEEUW”. Telefoon No. A D V E RTEN TI E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des middt democraten gingen in zetels achteruit. Wanneer nu „Het Volk” vraagt „wat •het liberalisme nu eigenlijk heeft gedaan om de arbeiders daar hun toevlucht te doen zoeken,” dan kan juist de uitslag bij de stembus in 1905 in*ons land een aanwijzing geven om het ^antwoord te vinden. Ook de arbeiders gaan inzien, dat het niet voldoende is om het parle ment vooral te gebruiken als hooge tri bune, vanwaar men kan spreken tot heel het volk. Ook de arbeiders leeren, dat alle hervormingen maar zeer geleidelijk kunnen tot stand komen. Het liberalisme heeft menige goede hervorming gegeven in lijn besten tijd; een groot deel der arbsders begrijpt, dat er nog veel ver- -2..1 van geeft er de blauwe idealen van het socia lisme, dat vaak door het b >sch de hoornen

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1