>rin Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 30 Januari 1906. No. 9939. Bullenlandsch Overzicht. I [>■*111 1 ZOON. igelte. I l> E Haag. 44ste Jaargang. FEUILLETON. t) jratis ge* •ndelaar ■acMett. oeistoffen VIL gelijks versch Soepkippen, emeste Eend- els, Faxanten Reevleescb, ncurreerende aakt franco meest. en. ■ma 'AL geknipte Ie plaat. ÏEH atroon. JHILD- 50.— IE-- g -- van H. VAN IR, Haa»- d STAR, i GROOT, 'enwAop. Bancta filHJDSCHE (»l RA \T. De redevoering van prins Bülow in het Pruisische Heerenhuis geeft de Duitsche pers aanleiding tot velerlei opmerkingen. Vooral over zyn beroep op de burgerlijke partyen om zich aaneen te sluiten en onder linge twisten te vermijden, en misstanden weg te nemen. Het Berliner Tageblatt juicht dit denk beeld toe, en zegt: Wanneer dé regeering relelot n No. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering vaji Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. De .Temps” toont zich in zyn hoofdartikel van Zaterdagavond verstoord over den on- voorzichtigen toon dien de officieuse pers in Duitschland in de laatste dagen weer aan slaat, door woorden te gebruiken als „het zwaard van het keizerrijk” én dergelijke. Het blad is er meer verontwaardigd over dan onrustig. Het wyt den telkens weerkeen n den opgeschroefden toon aan den te grooten invloed van zekere referendarissen aan het departement van buitenlandsche zaken (met name aan Von Holstein) wier ijver het mis plaatst noemt Het stelt vertrouwen in de vredelievendheid van den Keizer en in de wederopleving, die het constateert, van een kYachtig Frankrijk. De toon van het artikel is hoogst vrede lievend, maar wrevelig. t men een stamper en vijzel, en een pan gevuld met kale dierlijke beenderen, met andere woorden het middag maal voor dien dag. Als eene soort van versiering der donkerbruine muren ziet men ijskegels door de spleten van het dak hangen die by tusschenpoozen door den rooden gloed van ’t vuur verlicht worden. Geen windvlaag giert buiten de eenzame woning geen geluid van dier of vogel is verneembaar. Binnen en buiten de hut heerscht op dit oogenblik de /reeselijke, onverstoorbare stilte der Poolwoestenjjen. Telefooij\v A 1) V ER TENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur des midd. De nieuwe schildwacht hief zich op van een hoop oude zeilen achter in de hut. Bateson liep, geeuwende, naar zyn bod. Lui tenant Crayford liep met groote stappen beer, en weer door de hut, om te trachten op die wijze zich warm te loopen. De stamper en vijzel op de ton trokken zyn aandacht. Hy bleef staan en zag op naar den man in de hangmat. „Ik zal den kok wakker maken,” zei hy glimlachend bij zichzclven. „Die kerel weet weinig hoeveel dienst hy mij doet met my optebeuren. De ergste knorrepot en brombeer die men zich denken kan en toch, zooals hy zelf zegt, de «enige vrooljjke ziel onder de geheele equipage. John WantJohn Want Sta eens opI” Een hoofd, prijkende met een roode slaap muts, kwam langzaam van onder de dekens te voorschijn Droefgeestig kwam een neus buiten den rand van den hangmat kijken en een stem, volkomen in harmonie met (fen neus, gaf haar (ordeel over bet poolklimaat in deze woorden lucht „Hemelsche goedheid! al mijn adem is op mijn deken bevroren. Niets dan ijskegels, mynheer, om myn mond en over myn deken. Eiken keer dat ik snurkte, heb ik iets laten bevriezen. Als ’t zoover met den mensch ge komen is dat de koude in zyn binnenste het bed, waar by op ligt, doet bevriezen, dan kan De Zwitsersche bladen hebben een blijk baar officieus bericht over de quaestie van den spoorweg Frasne-Vallorbe. Den 12den dezer, aldus luidt het, heeft de Fransche gezant in Bern den Bondspre sident mondeling te kennen gegeven, dat de Fransche minister van openbare werken wenscht, dat de Zwitsersche regeering, nadat sedert de overeenkomst der beide spoorweg maatschappijen Jura -Simplonlyn en Parijs Lyon—Middellandscbe Zee betreffende een lyn van Frasne naar Vallorbe de omstandig heden in meer dan één opzicht zyn veran derd, zich met hem zal verstaan omtrent 12) Na van masten en hout ontdaan te zijn, heeft men de beide schepen gebruikt om er hutten van te bouwen, die op ’t meest nabij gelegen land zyn opgericht. Het grootste dier beide gebouwen, welke nu de schipbreukelingen tot schuilplaats dienen, is in gebruik genomen door de over gebleven officieren en het scheepsvolk van de „Zeemeeuw”. Aan den eenen kant van het voornaamste vertrek zijn de slaapplaat sen en de vuurhaard. Aan de andere zyde bevindt zich een ruime doorloop "(die door eeu. scherm van zeildoek is afgesloten) welke leidt naar een binnenvertrek dat voor de hoofdoffleieren is bestemd. Een hangmat is aan de ruwe balken van de zoldering in het groote vertrek bevestigd als buitengewone rustplaats. Geheel en al in de dekens ver borgen, ligt een man in de hangmat te sla pen. By den haard zit een tweede man die vermoedelijk de wacht heeft op dit oogenblik in een vasten slaap verzonken, de arme kerel! Achter dezen staat een onde ton, die ali tafel dienst doet. Op die geïm- voeg nel. rkomende TRONEN p. tegen rkrygbaar aag. N&, Poelier. 3DAM. Naar aanleiding van den verjaardag van den Duitschvn Keizer hield in d» n Rijksdag Zaterdag graaf Balles!rem een feestrede waarin hy er op wees, dal de Keizer sedert zyn troonsbestijging geen andere eerzucht had gekend dan de handhaving van den vrede tot welzijn van het Duilsclie volk* maar ook van do andere natiën Spr herin nerde dat de Keizer persoonlijk er toe hat) bygedrngen dat liet misverstand in zake Marokko, dat zoo licht een ongunstigen keer had kunnen nemen, is opgehelderd en bijgelegd. Door de beroemde landing te Tanger had de Keizer machtig er toe bij gedragen dat de Marokkaansche quaestie in een voor ons gunstig stadium kwam. Om echter den vrede te handhaven moest men zoo zyn toegerust, dat men ieder die den vrede lichtzinnig wil verstoren kan weerstaan en hem kan dwingen den vrede te bewaren. Dat zullen de andere mogend heden dan ook wel doen, zonder dat men haar direct behoeft te kastijden, indien zy slechts weten, dat zy, indien noodig, gesla gen zullen worden door het eerste leger der wereld en een in bloeiende ontwikkeling zich bevindende vloot. telkens gesproken hebben van een wensch der Fransche regeering, terwyl uit de boven staande modedeeling zou blyken, dat de zaak alleen uitgaat van minister Gauthier. Het Züricher blad acht het zeer waarschijnlijk, dat het Fransche ministerie als zoodanig van de geheele’ zaak nog niemendal afweet. Het eerste geluid dat de stilte verbreekt kwam van bet binnenvertrek. Een officier lichtte het zeildoek in de hut van „de Zee meeuw” op en trad het groote vertrek binnen. Koude en ontbering hadden op droevige wyte de ryen gedund. De kommandant van het schip kapitein Ebsworth was gevaar lijk ziek. De eerste luitenant was dood. Een officier van „de Zwerver” nam, met verlof van kapitein Helding, tydelyk hunne plaats in. De officier was luitenant Crayford. Hy naderde den man by den baard en maakte hem wakker. „Sta op Bateion 1 ’t Is je tijd om te worden afgeloit.” een nieuw onderzoek vaii het geheele vraag stuk der spoorlijnen naar den Simplon. De Bondspresident heeft hierop, den 25sten dezer, den Franschen gezant namens de Bondsregeering mondeling geantwoord, dat de Zwitsersche regeering blyft by den inhoud van hrtar beide missives, het vorige jaar tot de Fransche regeering gericht, blijkens welke Zwitserland hoegenaamd geen onderbande-* lingen wenscht te beginnen over andere spoorlijnen naar den Simplon, zoolang niet de totstandkoming van de l\jn Frasne- Vallorbe definitief is'verzekerd. Do bonds regeering kan derhalve tot haar spyt aan den wensch van <len Franschen minister van openbare werken geen gevolg geven. De „Neue Zürch. Ztg.” voegt aan dit bericht de opmerking toe, dat de Fransche bladen en ook de officieuse „Agenco Havas" de twisten, die tusschen haar en de liberale partij heerschen, wil beëindigen en de mis standen wil wegnemen, dan zal het van li berale zyde niet ontbreken aan tegemoetko ming. Maar voorloopig gelooft het blad niet erg aan den goeden wil van Bülow „De regeering in een land als Pruisen is feitelyk reactionair. Dat zal de kanselier en minister president in Pruisen niet wil len dhtkennen- Wy willen nu niet spreken van het toltarief dat geheel naar de behoef ten van het grootgrondbezit is ingericht, en welks noodlottige werking voor handel en industrie door de handelstractaten niet wordt weggenomen de nieuwe belastingen toonen, dat van rechtvaardigheid by de ver meerdering der ryksihkomsten geen sprake is, want die belastingen treffen voorname lijk de breede massa des volks, handel en nijverheid, terwyl de landbouw vry uitgaat. Dat is manr óen voorbeeld". Het blad wyst op de schoolwet, en andere wetten, en zegt dan: Mynheer.de Rqkskan- selier, neem eerst die misstanden weg tus schen regeering en burgerlijke partijen; ver ander eerst het onzinnige Pruisische klassen kiesrecht, maak de quaestie der daggelden voor de Ryksdagleden in orde; toon aan de liberale partyen, dat er niet zal geregeerd worden in voortdurende tegenstelling met hare begrippen, zooals tot nog toe.toon dat hel ernst is met den wensch tot verzoi - ning tusschen Regeering en burgerij, dan kan het liberalisme er aan denken, de toe gestoken band aan te nemen. Maar de liberale burgery wil geen woorden doch daden De Köln. Ztg verneemt, dat naar in re- geeringskringen ernstig wordt geloofd, de quaestie der daggelden voor de Ryksdagle den binnen korten tyd een belangrijken stap vooruit zal gaan, en dat daarover reeds on- derhandelingen worden gevoerd. Het Berl. Tageblatt acht dit ten minste iets maar zegt, dat voor een verzoening tusschen regeering en liberalisme „het lin zengerecht van de daggelden zonder belang, is, zoo er niet 'andere en belangryker con cessies worden gedaan, op wetgevend gebied en in bet bestuur". De conferentie te Algeciras is er dan ein delijk in geslaagd een ontwerp op te stellen tot bestrijding van den sluikhandel in wa pens, dat de instemming van alle mogend heden verwerven kon. En nu doet zich het bezwaar voor, dat de Sultan van Marokko het daarmede heelemaal niet eens is. De Marokkaansche gedelegeerden hebben Een commissie, beslaande uit geestelijken, geleerden en ambtenaren is in Hongarije benoemd om amblelyk vast te stellen of er in onze dagen nog hemelsche wonderen ge beuren. Het onderzoek geldt oen portret van Maria op het altaar te Maria-Pocs, voorstellende Maria met het kind Jezus op den arm. Volgens boëedigde verklaring van den dorpsgeestelijke en 145 inwoners hooft het portret verleden jaar van 3 lot 9 De cember geschreid. De tranen werden met een zijden doek afgeveogd en deze den bis schep toegezonden. Het is niet de eerste keer, dat het portret schreit. Do beeltenis werd in het begin dor 17o eeuw op kosten der gemeente Maria- Poes geschilderdin hot iaar 1696 begon bet voor het eerst tranen te storten on wel van 14 November tot 8 December. Ook toen werdon de tranen afgewischt en de doek van destijds wordt nog zorgvuldig bewaard. Groot opzien verwekte het wonder en zoo r hoorde ook keizerin Eleonora, de gemalin van Leopold I, er van. Zy gelastte de won derdoende beeltenis naar de Stefaanskerk te brengen on Maria Poes kreeg een, niet-fraaie, copie. Maar nu geschiedde het merkwaardige, dat het portret te Weenen sedert nooit meer heeft geweend, maar de copie schreide op 1, 2 en 5 Augustus 1715. Dit moet histo risch vast staan. Sedert is het niet meer gebeurd voor December van verleden jaar. Hongarye is aan de maagd Maria gowyd; 't niet lang meer duren. Maar ’t doet er niet toeIk pruttel niet." Crayford trommelde ongeduldig met zyn vingers tegen de pan met beenderen. John Want klom steeds pruttelende naar beneden, langs een ladder die aan een balk aan 't hoofdeinde van zyn bed, bevestigd was. In plaats van naar zyn officier en zyn pan te loopen, strompelde hy, rillende, naar den vuurhaard en hield hy zjjn kin zoo dicht mogelyk boven het vuur. Crayford begon zjjn geduld te verliezen „Wat doe je nu weer, alle duivels?” „Myn horloge ontdooien, mynheer. Den ganschen nacht heb ik ’t onder myn kussen bewaard en toch beeft do kou het doen stil staan. Een pleizierig, gezond, versterkend soort van klimaat bier om in te leven, vindt u niet, mynheer? Maar dat doet er niet toe Ik pruttel niet.” „Nu ja, daar weten we alles van. Kom nu maar hier! Zjjn die beenderen klein ge noeg gestampt John Want naderde plotseling den luite nant en zag bem met een blik van de grootste belangstelling aan. „Neem me niet kwalyk, mynheer," zei hy „maar wat klinkt uw stem hol vanochtend (Wordt vervolgd.) van den Sultan bericht ontvangen, dat de besluiten der conferentie hem niet als het goede middel voorkomen, om den sluikhan del tegen te gaan. Zyn bezwaren zyn kort saamgevat deze De regeling van den verkoop van wapens aan particulieren eischt bijzondere maat regelen. Het gaat niet aan, dat in beslag genomen schepen naar 'een verdragshaven worden gebracht en daar door den betrok ken consul zullen worden .onderzocht. Een schip kan licht een verkeerde nationaliteit aangeven bij het overbrengen naar een verdragshaven zouden onderweg de Marok kaansche douane-ambtonaren kunnen ver moord worden en het schip met de wapen- lading kannen ontvluchten. De Siftan eischt derhalve onmiddellyke inbeslagneming door do douane-beambten, zonder eenige bemoeiing van den betrokken consul. Huiszoekingen in Marokko, naar het be zit van wapenen, acht de Sultan onmogelyk bet eenige middel is, den invoer van wapenen te voorkomen. Het maken van onderscheid tusschen jichlgeweren en oorlogswapens is n'b’t gerechtvaardigd Met een jachtgeweer kan men evengoed iemand doodschieten, als met een ander wapen. Het in beslag nemen van wapenen acht de Sultan in stryd met zyn souvereiib) rechten- Ook de vernieling van in beslag genomen wapens is naar de Snltan^weent, met die rechten in stryd. Deze bezwaren vernietigen bet geheele werk der conferentie op dit punt. Zonder toestemming van den Sultan kan hot regie ment niet worden ingevoerd. Wat er nu gebeuren zal, is onbekend. Het is best mogelyk, dat de Sultan op elk voor stel der conferentie zulke bezwaren maakt, al zyn do voorstellen der conferentie reeds een groote verbetering, vergeleken met de bestaande toestanden. Het is toch te dwaas een conferentie byeen te roepen, en op die wyze te handelen met “het resultaat van haar werk.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1