taf. Nd SN ;entie Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda èn Omstreken Komt allen op!!! SOimOI. Vrijdag 2 Februari 1906. 44ste Jaargang. No. 9942. da. KENNISGEVING Sn. irijs. ouda” ■rd). STORM, taerland, ion. ama). rsailles. B. leur FEUILLETON. NT. uur. van iari Zwier. VIII. io hofbe- vertoond indig icces). Kinderen De matroos die op wacht stond opende de buitendeur. Daar naderden, dwars over de EBRUARI aanbevolen, n Japan.- etsen, 169. jnd Ier. cbttableau gekleurd. letaaru. n Indië 1 uur ,25, f 0,15 fiOMSCHE COIRANT Telefoon No. A D V ER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. voor zfln.” „Een enkele reden is er voor,” hernam Crayford. „Niemand begrijpt Richard War- dour. Ik praat niet in het wilde. Ge weet dat ik met hem op „de Zwerver” uit Enge land uitzeilde, en dat ik eerst op „de Zee meeuw” werd overgeplaats lang nadat wy in het ys waren ingesloten. Maanden lang ben ik Richard Wardour’s kameraad op ’t schip geweest en daar heb ik geleerd hem recht te laten wedervaren. Geloof my als ik je zeg dat onder al zyn uiterlyke ge breken een moedig en grootmoedig hart klopt. Schors je oordeel op, myn jongen, totdat ge mijn vriend even goed kent als ik. En nu, genoeg over hem. Geef my den beker en do dobbelsteenen.” Frank opende zyn lade. Op ’t zelfde oogen- blik werd de stilte die daar buiten op de besneeuwde ledige vlakte heerschte, afge broken door* een verward gedruisch van stemmen, die op de hut afkwamen „Zee meeuw, bo!” Nauwelijks nog is het jaar 1905 voorbij, ’tjaar dat' zich heeft gekenmerkt door de vele verkiezingen en stemmingen, of opnieuw wordt althans een deel der Goud- sche stemgerechtigde burgerij opgeroepen ten strijde. Door hei overlijden van den heer Fortuijn Droogleever is een der negentien zetels in onzen Raad vacant en ten einde dien ledigen zetel weer te doen bezetten, zullen zich de stemgerech tigden in District I van hun kiezersplicht hebben te kwijten. De kiezers in I zijn voor deze gelegenheid weer, als zoovele malen te voren, verdeeld in twee par tijen. De vrijzinnigen staan hier weer tegen over het bondgenootschap van Anti-Revo- lutionnair en Katholiek, gezworen kame raden, door alle nederlagen heen trouw aan het machtwoord van een gewezen minister, die in de dagen, toen zijn haan victorie kraaide, sprak van den gemeen- schappelijken wortel des gelooft. Voor deze keer is de keus van het Bondge nootschap gevallen op een anti-revolution- nair, den heer Jongenburger. Nu, ’t is billijk, waar de anti-revolutionnairen, 't zwevend gedeelte daarvan eigenlijk, zoo trouw de katholieken hebben bijgestaan, ’t is billijk dat daar de katholieken we- derkeerig de hand bieden aan de anti- revolutionnairen. den hoer VAN DER TORREN te ver zinnen Kijk, dat is zoo kernaclitig ge zegd, vooral komt dat uit, wanneer we ons herinneren wat de N. C. zegt, alweer in verband met wat van liberale zijde gelasterd werd. Dit blad zegt n.l.IFy wenschen geen aanval te doen op <le persoon van den tegencandidaat. Deden we dat ooit?" Onze lezers zullen wel iets onthouden hebben van t geen door ons indertijd is aangemerkt op ‘t geen in de Nieuwe Courant voorkwam betreffende de toen reeds gekozen afgevaardigde ter Staten-Generaal voor Gouda. Wel was de heer van Doorn toon geen candidaat meer, maar des te minderjuist was 't voor de anti-revolutionnaire partij noodig den toen reed» gekozene te beti telen als gedaan werd. Wanneer dus zelfs de anti-revolutionnaire pers niet» weet te verzinnen” (voelt ge 't eigenaardige van dit woord, lezers?) dan zal er ook' werkelijk van den heer VAN DER TORREN niets kwaads te zeggen vallen. Wat goeds dat verwachten we van dien kant nimmer. De heer VAN DER TORREN, onze candidaat dan, is iemand van beslist libe rale beginselen, die jarenlang als lid van den raad der gemeente Zevenhuizen een uitstekend behartiger is geweest van de belangen aller inwoners. En nu woont de heer VAN DER TORREN sinds eenige jaren in Gouda. Als ontwikkeld man, in het bezit van een helder hoofd (helder is het praedjcaat dat de voorkeur geniet van sommige courautenschrijvers hier ter stede) en .een ruimen blik. Wij gelooven dat iemands geschiktheid voor een lid maatschap van den Raad niet 'direct mag worden afgemeten naar den kortoren of Idngeren tijd van inwoning in een ge meente. Uit den aard van zijn werkkring is de heer VAN DER TORREN minsten» even goed op de hoogte van de belan gen van allen, op welke sport van de maatschappelijke ladder zij staan, als de heer Jongenburger. Wij twijfelen er niet aan of de heer VAN DER TORREN, die dus ook reeds eenige jaren hier woon achtig is, heeft in die jaren wel zooveel felelw n ff«. 8* De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke N'ommers VIJF CENTEN. was Wardfiur’s antwoord. My bevalt ze.” „Bevalt ze u? Goede hemel! Waarom?” „Omdat er hier geen vrouwen zyn.” Frank wendde zich nu tot do andere offl eieren, zonder een verdere poging moer te doen Richard Wardour te naderen. De beer der expeditie was ongenaakbaarder dan ooit.” Intusschen had zich do hut gevuld met alle officieren en matrozen der beide schepen die niet ziek lagen. Kapitein Helding stond in hun midden met Crayford naast hem en deelde hun het voornemen mede om een ex peditie uittezenden. H(j begon in deze woorden „Kameraden, officieren en manschappen van „de Zwerver” en „de Zeemeeuw”, het is myn plicht u in ’t kort do redenen mede- tedoelen die kapitein Ebsworth en my hebben doen besluiten een gedeelte onzer mannen uittezenden om hulp te gaan zoeken. Ik behoef u niet de tegenspoeden in herinnering te brengen, die wy gedurende de twee laatste jaren hebben ondervonden het verlies eerst van het eene, toen van het andere schipden dood van eenige onzer beste en dapperste kameraden den vergeefschcn strjjd dien wy met het ys en de sneeuw ge roerd hebbende onverstoorbare eenzaam- De N. Ct. (van Gouda) een hu.isu aardig orgaan, vooral in verkiezingstijden, spreekt voor de zooveelste maal misschien, over de zwevende kiezers. (Wij veroorloofden ons bet over te nemen). Wat stelt men zich onder die zwevende kiezers voor? Meent het Bondgenootschap, dat dit men- schen zijn, die niet weten wien te moeten kiezen, of zijn dit naar anti-revolution naire en katholieke meeniug diegenen, die tegen verwachting den liberalen candi- daad. hebben gesteund Eilieve. er is een tijd geweest, (dat deze niet spoedig wc- derkeere) dat de anti-revolutiohnairen en katholieken samen de meerderheid hadden in den Raad. Die meerderheid hadden ze gekregen doordat t meerendeel der kie zers hun stem uitbracht op de candidate» van Anti-Rev. en Roomschen. Die tijd is er geweest. En nu is ’t precies andersom. Nu hebben de Bondgenooten een minder heid en volgens de klerikale Goudsche pers is dit te wijten /an de zwevende kiezers. Elke nederlaag wordt geschreven in ‘t zondenregister der „zwevende kie zers”. Maar hoe komen die menschen dan toch zbo zwevend Kan het ook zyn, omdat zij, ook zij, genoeg hebben van den overwegenden invloed van Anti-Rev. en Katholiek in onze Raadskamer Of vondt gij. clericalen, den invloed der liberalen zoo sterk, zoo overheerschend, zoo over redend, dat gij durft bekennen, dat al uw werk, al uw zwoegen in en buiten de Raadszaal, niet bij machte is, uw af valligen te vrijwaren, onaantastbaar te maken voor liberalen invloed? Zoo ja. durft gij dat, dan schat ge uw eigen waarde, uw eigen kracht, uw eigen voor treffelijkheid uiterst gering. Maar vóór een anti-revolutionnair* of een katholiek een aanmerking heeft, wenschen wij er zelf een te geven, die. ’t kan haast niet anders zouden we zeggen,- in de cleri cale kringen moet worden geuit. - De noodzakelijkheid van dat moeten komt onzes inziens voort uit wat de Nieuwe Courant (van Gouda) zegt. Maar nu de aanmerkingZekere partij, (dat is waarschijnlijk de partij die in den laat- sten tijd ’t meeste succes had, de liberale partij dus) heeft gebruik gemaakt van leugenachtige en lasterende praatjes, nog wel liefst in ’-t duister verteld. En dan nog die ongeteekende strooibiljetten Over de laatste zullen we hier niet spreken, maar de Nieuwe Courant spreekt mepr in bijzonder over een geval, nog niet zoo heel lang geleden, iets zéór lasterlijks was het. ’t Heeft den val van den heer Jongenburger voor een groot deel ver oorzaakt. Wat de oorzaak was van den val van zoovele andere Bondgenoot-can- didaten wordt niet vermeld. Dat waren misschien de zwevende kiezers, voor een keer eens op hun eigen houtje Aan die valgeschiedenis dan knoopt de Nieuwe Courant) een andere geschie denis vast, die brutaliteit aan ongepast heid paart en die zoowel van onbezon nen redeneeren als van oordeelen zonder voldoend onderzoek blijken geeft. We vermoeden, dat de schrijver de zaak in kwestie alleen van hooren zeggen heeft. Wij weten niet of het iemand is, die schrijft op eigen initiatief. Zoo jiv? dan is hyr verantwoordelijk voor een grove onjuistheidDan is het hier een kwestie van groote oppervlakkigheid. Maar de bedreigingen in de Nieuwe Courant geuit, kunnen niet zijn van den geachten schrij ver zelve, ’t Betreft hier een kwestie, die alleen den heer Jongenburger aangaat. Want die was immers de lijdende partij, die werd door die „praatjes” niet tot Raadslid gekozen. En dan zullen allen, die zoo dreigachtig zijn goed doen eens flink rond te zien en des noods zich eens goed in te spannen om de rechte toe dracht der zaak te weten te komen.» En wanneer ze die toedracht goed gesnapt hebben, zullen ze, als ze eerlijk zijn, moeten bekennen dut de uitdrukkingen van den schrijver in de Nieuwe Courant de strengste afkeuring verdienen. Dun zullen ze weten, tot welke partij de eigenlijke uitstrooien van die praatjes be hoort. Hensch niet tot de liberale partij, die het'zich niet tot een eer zou reke nen, zulke wenschen onder hare leden te tellen. De NieuWe Courant weet niets van groepen matrozen aan met de honden en sleden, wachtende op bet kommando dat ben zou gelasten den gevaarvollen en wellicht nutteloozen tocht te ondernemen. „Kapitein Helding van „de Zwerver’’ trad door zyn officieren vergezeld, de hut binnen, in vroolyke stemming, nu er vooruitzicht op verandering bestond. Achter hem stond afge zonderd een man met een donker, norsch uitzicht en gefronste wenkbrauwen, die lang zaam de hut was binnengetreden. Hy sprak geen woord en bood evenmin zyn hand aan iemand aan hy was de eenige onder al do aanwezigen die volmaakt onverschillig scheen te zyn omtrent het lot dat hem ten deel zou vallen. Dit w^s de man die van zyn mede officieren den bynaam had gekregen van de Beer der expeditie. Met andere woorden Richard Wardour. Crayford ging hen tegemoet om kapitein Helding welkom te heeten. Gedachtig aan de vri^ndelyke terechtwijzing die hy daar even ontvangen had, ging Frank de andere officieren van „de Zwerver” voorbjj en deed h|j blijkbaar zjjn best Crayford’s vriend be leefd te behandelen. ^Goeden morgen, mynheer Wardoar,” zei hy. „Wy mogen elkander wel gelukwenseben na wn de kans hebben deze afschawelijke 15) „Frank, Frank! ’t is een slechte gewoonte van je om je tong zoo den vrjjen teag’ l te laten. Noem hem toch niet by dien maller, bynaam als ge spreekt van myn goeden vriend Richard-Wardour.” „Uw goede vriend Ik begryp het niet, Crayford, hoe gg zooveel van dien man kunt honden.” Crayford legde minzaam zjjn band op Frank’s schonder. Van al de officieren van ,de Zeemeeuw” was Frank Crayford’s gunsteling. „Ia dat zoo verwonderlijk ?u vroeg hy. „Maar hoe kunt ge daarover oordeelen Gy en Wardour zyn nooit te zamen geweest op hetzelfde schip. Ik heb u beiden nooit vyf tomaten lang In elkanders gezelschap gezien. Hoe kunt gy dan een joint oordeel over zyn karakter vellen „Ik denk over hem zooals iedereen over hem denkt,” antwoordde Frank. „Hy heeft zim bun aam crokmernn ...Mr, INUCHTINGBN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan N. H. van Schelve n en zijne rechtverkrij gende, tot het uitbreiden van zijnen korenmolen door het plaatsen van een gasmotor van 28 P.K. in het perceel aan de Punt wijk B no, nó. kadastraal bekend sectie C no. 1660 GOUDA, den i Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS De Secretaris, BROUWER. R {Wordt vervolgd.) „de Zwerver” 4e hut. Daar kwamen ook, ziclr afteekenend tegen den donkeren hemel plek te verlaten. „Gjj moogt de plek atochuweljjk vinden,” het minst van allen gezien is. Niemand houdt van hem daar moet toch een reden

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1