ITS. ilg! /an is Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda, en Omstreken. SWSKBBMTfi® KIESWET. FEUILLETON. ■er I 'lijders antsclt inniagazljn. ien, No. 9943. Zaterdag 3 Februari 1906. 44ste Jaargang. A3 IH T f ied schoenwerk 13 der 'I gratis ge- andelaar LMAN Zn. i voor gelezen- ■iefkaariworJt jezonden door rommel. neten werk. Irma UAL geknipte de plaat. KEU patroon. CHILD ■erkelyke hulp ioorten. r' n haar raak' eit zorgvol 30. Kleiwegsteeg "he Scrum. DENEN ENZ. ‘/s CtS. •c i.oiin:iieIüiiu\t. ij voegsel. orkomende LTRONEN p. tegen irkrygbaar daag. ARTIKEL 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zy over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde vóór of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een galden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedryfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de De BURGEMEESTER der Gemeente Gouda, j Gelet op de Artikelen 11, 12 en Kieswet Noodigt de mannelykd inwoners dezer Gemeente uit, om zoo zij1 in eene andere Ge meente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zyn aange slagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer Gemeenten te za- men, tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging der, overeenkom stig het bepaalde bjj artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóél den löden Februari a.s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der Kiezerslijsten aan belanghebbenden terugge geven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te wor den op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den löden Februari a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren bet aanslagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vast stelling der Kiezerslijsten aan belanghebben den teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gemeente, die krachtens artikel 1b derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de Kie zerslijst, uitgenoodigd vóór den löden Fe bruari a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn blijkt uit do artikelen 1 en 2 der Kieswet, lui dende Telde» n No. 82. i De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. personeele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1896 (Staatsblad No. 72) b. indien zij niet overeenkomstig het be paalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zy als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31ston Januari sedert deh lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder by- behoorenden Of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeen te, waar het huis gelegen is, vermeld in de by deze wet gevoegde tabel of wel achtereenvol gens in dezelfde gemeente twee zoodanige huisjes of gedeelten van huizen of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laad vermogen 2o. dat zij op den Sisten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens by niet meer dan twee per sonen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwo nende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zy wonen, is vermeld in de by deze wet gevoegde tabel of dat zy op den lsten Februari in het genot zyn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelyk bedrag met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter be reiking van het vereischte bedrag, het inko men, het pensioen en de Ijjfrente worden sa mengesteld 3o- dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrye be schikking hebben van ten minste f 100.— (no minaal.) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rykspostspaarbank, in eene ge meentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtsper soonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöpera tieve vereeniging of van eene stichting Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel, zyn de ban ken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zy blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar treft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedry'f medebrengt, dat zy in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitge oefend, wordt ter berekening van den tyd, gedurende welken iemand volgens bet vorig artikel in dienst betrekking is geweest, de tyd medegeteld, gedurende welken de werk zaamheden, waarvoor hy in dienst is, hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tyd de dienstbetrekking tydelyk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. 1b, 2o. als vast week-, veertiendaagse)], maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot bet normale bedrag te zyn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, be doeld. in art. lb, 2o., eene tjjdeljjke ongevallen rente wordt genoten, wordt deze, zoolang zy wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag, gelyk aan het pormale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. lb, 2o., der vrouw geldt voor haren man dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener Gemeente in de by deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, her nieuwde aangifte noodig, indien de plaatsing op die lyst berust op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig-, mits zij op 31 Januri alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde buis of hetzelfde vaartuig bewonen 2o. genot van pensioen 3o. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rykspostspaarbank, in eene gepieentelyke spaarbank of in eenige andere iif'art. 1, 3o genoemde instelling. 4o. aflegging van eeu examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wél noodig voor hen, wier plaatsing op de lyst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij Ieder die onder de zes gooit, bljjftieder die boven de zes gooit, gaat. Officieren van „de Zwerver” en „de Zeemeeuw,” vindt gy het goed dat wij op die wyze de moeielyk- heid ontgaan Al de officieren gaven een teeken van goedkeuring - behalve Wardour, die nog 't stilzwygen bleef bewaren. „Matrozen van „de Zwerver” en „de Zee meeuw,” uwe officieren vinden 't goed het lot te laten beslissen Stemt gy daar ook in toe?” De matrozen keurden ’t eenstemmig goed. Crayford reikte het bord en de dobbelsteenen aan kapitein Helding over „U werpt ’t eerst, mynheer. Onder de zes beteekent blijvenboven de zes gaan.” Kapitein Helding wierp met de dobbelstee nen de oppervlakte der ton deed als tafel dienst. Hij wierp zeven. „Gaan,” zeide Crayford. „Ik wensch u ge luk, mynheer. Nu is de beurt aan my.” Hy schudde de steenen in zyn beker. Drie Blyven! Ook goed! als ik myn plicht kan doen en anderen hulp kan bieden, doet het er weinig toe of ik ga of blijf. Wardour ’t is uwe beurt, by afwezigheid van uw eers ten luitenant.” (Wordt vervolgd) moeten voor ons eigen leven zorgen en voor het leven van hen die van ons afhangen en wy hebben geen tyd te verliezen.” De officieren stemden van harte met die woorden in. „Zoo is ’t 1 Zoo is ’tWy hebben geen tyd te verliezen.” Kapitein Helding kwam tot het einde van zyn aanspraak. „Het plan dat wy voorstellen is, dat een ge deelte van onze gezonde officieren en man schappen nog heden vertrekken, en nogmaals eene poging doen om de bewoonde plaatsen te bereiken die ’t dichtst by ons zyn gelegen en vanwaar hulp en levensmiddelen aan de achterblyvenden kunnen worden gezonden, De nieuwe richting die men moet inslaan en de voorzorgsmaatregelen die men moet inacht nemen, zyn reeds vastgesteld. De eenige vraag die nog beantwoord moet worden is deze: wie zal hier blyven en wie zal den tocht medemakén Uit een mond klonk het antwoord der officieren „ja, ja, vrijwilligers Wardour bleef zyn somber stilzwijgen be waren, Crayford merkte op dat hy zeer af gezonderd van de overigen stond en vroeg hem daarom wat hjj er over dacht. „Hebt gy niets te zeggen vroeg hy. „Niets,” antwoordde Wardour. „Of ik ga of bljjf, ’t is mjj volkomen onverschillig.” 15) Ik zal daarbjj dan ook niet stilstaan, maar het is myn plicht u er op te wjjzen dat deze plek, waar wy een toevluchtsoord ge zocht hebben, ver buiten den weg ligt door vroegere expedities betreden, en dat derhalve de kans dat onze verblijfplaats ontdekt zal worden door hulptroepen die wellicht zyn uitgezonden om ons op te sporen, op zyn minst genomen, een zeer onzekere is- Zjjt gij het zoo ver met my eens, myneheeren De officieren (met uitzondering van War dour, die in sombere stilzwijgendheid alleen stond) stemden allen het gesprokene toe.” De kapitein ging daarop voort :t „Daarom is het dringend noodzakelyk dat wy nogmaals en waarschynlyk een laatste poging doen ter onze bevryding. De winter is niet ver verwijderd, ’t wild wordt hoe langer hoe schaarscher, onze voorraad levens middelen begint te verminderen en het getal zieken en het doet mjj leed het te moeten ▼erklaren, vooral van die in de hut van „de Zwerver” neemt dag aan dag toe. Wy 9 zy gevestigd zyn, een waarborgfonds van f 25000.— by de Nederlandsche Bank heb ben gedeponeerd 4o. dat zy met goed gevolg hebben afgolegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bjj algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervul ling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrjjf of beroep. ARTIKEL 2. Opder hen, die den leeftijd van vyf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet herf, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den löden Mei. De aanslag der vrouw in de Ryks directe belastingen geldt voor haren man die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Ryks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslag-biljet is uit gereikt, blyven voor de toepassing van het bepaalde bjj art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde na- latenschap gelden ook voor den mede-eige- naar, wiens naara niet by den aanslag in het kohier is vermeld, mits zyn aandeel in dien aarislag ten minste éen gulden bedraagt. BWr den aanslag in de grondbeUating, in art, 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijksopcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrjjfs- of per soneele belasting heeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hjj het gevolg is van eene met de waarheid strjjdige aangifte. Bjj de berekening van den werkelyken huurprjjs die ook verschuldigd kan zjjn in den vorm van contributie aan eene coöpe ratieve bouwvereeniging, wordt maanuhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som verschuldigd voor gas- of waterleiding, in geval deze in den huurprjjs is begrepen. By de berekening van het inkomen, be doeld in art. lb. 2o., eerste lid, worden vrjje woning of inwoning en vrjje kost en inwo ning gerekend op het bedrag, voor de ge meente of het gedeelte der gemeente, waar zjj genoten worden, vermeld in de bjj deze wet gevoegde tabelenkel vrjje kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, ver minderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom die** tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrjjen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke Feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten be. „Dat kunt ge toch niet meenen zei Crayford. „Het ia de waarheid.” „Dan spjjt het mjj dit te hooren, War dour.” Kapitein Helding beantwoordde dien alge meenen roep om vrijwilligers aantenemen met eene vraag, die onmiddelljjk de geest drift van de aanwezigen bekoelde. „Zoo,” zeide hjj. „Gesteld eens dat wy dat middel te baat nemen. Wie verlangt dan uit vrjjen wil hier te bljjven Een doodeljjke stilte heerschte nu eens klaps. De officieren en manschappen zagen elkander verlegen aan. De kapitein ging voort. „Gy ziet dus dat wjj met vrijwilligers niet veel verder komen. Allen wilt gij gaan. Ieder onzer, die zyn beenen tot zyn dienst heeft, wenscht te gaan. Maar wat moet er dan van hen worden die hun beenen niet tot hun dienst hebben P Eenige onzer moeten hier blyven en de zieken verzorgen.” Allen erkenden dat dit moest geschieden. „Wij komen dus weer terug op de oude vraag,” vervolgde de kapitein „Wie van de gezonden moeten gaan wie moeten blyven kapitein Ebsworth en ik zeggen laat het lot beslissen. Hier zyn dobbelsteenen. Twaalf is het hoogst de twee zessen. Telefoon No. 82 ADVEtt TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere reg-el meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 3E --i

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1