A ■Ig! 1 THEB. SUIZEN jAATSJE met e. touda. en Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreden ling, aterleiding en No. 9945. Dinsdag 6 Februari 1906. BulleiilaiHlsch Overzicht. FE VILLE TON. yan is ZONEN, 44ste Jaargang. j biljetten. :man a zx. n voor gelezen forten, r! ■n haar naak' eit' torgvol KK te letten m 19 MAART ■e aanvaarden MAART a.8. ntore van No- n den Kleiweg, lid IIISIIIE (O I m \l porden afgele- pakjea van vijf e«n Ned. ont a Nommer en nevenstaand Wet gedepo- ering van ge- elende JL, T Lz. Nu de groote kwestie, wie belast zal wor den met de politie in Marokko, door het stilzwijgen der Duitsche afgezanten te Alge ciras nog niets verder is gekomen, wordt men ten aanzien van dit allervoornaamste punt zoo ongeduldig, dat al het andere er door op den achtergrond geraakt. Toch is het nog wel de moeite waard op de werk zaamheden der conferentie van de laatste dagen te letten. Het is een gunstig ver- schijnsel, dat het geschil tusschen den ver tegenwoordiger van Spanje en dien van de Vereenigde staten zoo gemakkelyk is byge legd. Het betrof invordering der belasting van vreemdelingen in Marokko. Toen de vergadering het ontwerp op de belastingen had aangenomen, stelde de Amerikaan voor, J. ENDEN- Imaker, Veer- I. itorbootdienst den, Gouwe DIJN te Gouda NDAG 19 FE- uur, in „Het aldaar, pu- pen Langen Tien- O», 706 en 70e 70a beneden EN, SCHUUR AMER en ZOL- KEUKEN en KEL, 2 KA. tengevolge word Calhoun naar Venezuela gezonden om de zaak onpartijdig te onder zoeken, en een nieuw vertoog, voor een groot deel gegrond op Calhoun’s rapport, zal aan president Castro overhandigd worden. Te Moskou is nog weer een groote poli tieke liberale vereeniging gesticht, die bestaat uit leden van den adel, professoren, rechters en industrueelen. Haar program zegt, dat zy streeft naar constitutioneele monarchie, twee kamerstelsel en gelijkheid van alle burgers. De partygroepeering wordt er overigens in Rusland niet ingewikkelder op. In ’t alge meen zijn de uiterste elementen er buiten gelaten de vele partijen die sedert 30 Octobef^aren ontstaan, saamgesmolten tot twep hoofdgroepende constitutioneele monarchisten en de constitutioneele democra ten. Van den Bond van 30 October is niet veel meer over; een zijner afvalligen, Bobristsjef-Poechkin, beschuldigt hem in een open brief van reactionaire neigingen. De fondsen zijn bovendien geslonken tot 2000 roebel. Het overschot van dezen Bond zal zich vermoedelijk aansluiten by de constitu tioneele democraten. Dezen hebben te Peters burg den steun gekregen van de nieuwe constitutioneel-democratischeliga,die gesticht is door generaal Koesmin-Karavaöf en Arseniöf, redacteur van de bekende revue Westnik Europy. De meermalen genoemde party der wette- lyke orde is haar leiders kwijt. Een hunner, graaf Hesenhausen, verklaarde niet in een partij te kunnen blyven, die haar beginselen verloochent en na verklaard te hebben, dat allen voor de wet gelyk moeten zyn, aan de Joden dat recht weigert. De getrouwen dezer party sluiten zich aan by de rechtsche groep. De befaamde Bond der bonden, Sojoes Sojoesof, heeft de wyk genomen naar Finland hy zit aan de woest bruisende wateren van den Imatraval de mislnkkingdergewelddadige omwenteling te beweenen. Ik zette myn leven op ’t spel in de koorts poelen van Afrika, alleen om den rang te verkrijgen dien ik om harentwil verlangde en won dien. Ik kwam terug om haar alles te geven en niets terug te vragen dan de vergunning om my te mogen koesteren in den zonneschijn vsn haar lach. En haar eigen lippen de lippen die ik bij mijn vertrek gekust had zeiden my dat een ander man my haar ontroofd had. Ik sprak slechts weinige woorden toen ik die beken tenis vernam en verliet haar voor altijd. „De tyd zal wellicht komen”, zeide ik tot haar, „dat ik u vergeven zal. Maar wee den man die mij u ontstolen heefthy zal den dag betreuren waarop hy u het eerst ont moette. „Vraag my niet wie die roover wasIk moet hem nog altijd ofjsporen. Het verraad is hem een geheim geblevenniemand wist my te zeggen waar ik hem moest zoeken, niemand wist wie hy was. Maar wat nood Toen ik de eerste folterpyn doorstaan had, kon ik myzelf meester worden geduld oefenen en myn tyd afwachten.” „Uw tijd P Welken tyd „Pen tijd waarop dien man en ik elkander vlak in ’t aangezicht zullen zien. Ik gevoelde het toen ik voel het nog mijn hart zeide my toen en zegt ’t mij nog wy beiden zullen elkander ontmoeten en leeren kennen 1 17) Met ieder ander, die my op dat oogen- blik verrast had, zou ik in strijd geraakt zijn", zeide hy. „Maar er was zeker iets in uw stem, toen ge my vergeving vroegt dat ge my stoordet, wat myn hart trof. Ik zeide u toen dat ik eene teleurstelling bad onder vonden die myn hart had gebroken. Ik be hoefde er niets verder bytevoegen. De eenige hopelooze ellende in deze wereld toch is de ellende die vrouwen veroorzaken.” „En het eenige onvermengd geluk”, zei Crayford, „het geluk dat de vrouwen ons aanbrengen.” .Dat is wellicht uw ondervinding omtrent haar", antwoordde Wardour. „Myn onder vinding is een andere geweest. Al de toe wijding, lijdzaamheid, ootmoed en vereering, die een man toonen kan, legde ik voor de voeten neder van een vrouw Zy nam het offer aan, zooals vrouwen dit doen nam het gewillig, beleefd, en ongevoelig aan zy nam het aan alsof het zoo vanzelf sprak. Ik verliet Engeland om een hoogen rang te verwerven, voor ik ’t waagde haar te winnen. verhooging kan worden toegestaan in den vorm van opcenten, uitsluitend om uit de opbrengst de havenwerken te verbeteren. Aan de commissie van redactie werd tevens opgedragen de voorbereiding van een ontwerp tot? de vermindering van uitvoerrechten, het ontwerp op het tabaksmonopolie en op de uitbreiding van het recht van uitvoer van vee. De conferentie begon met de bespre king van de maatregelen tot verbetering Ijan don douane dienst. Het ontwerp zal binnenkort worden ingediend. De eerstvol gende zitting zal Woensdag plaats hebben. Naar aanleiding van de aanstaande zil veren bruiloft van het Duitsche keizerlijke paar, worden in ongeveer alle Duitsche ge meenten belangrijke sommen uitgetrokken, die ter eere van de hooge jubilarissen zul len worden besteed voor instellingen van algemeen nut. Iedere plaats heeft daarover natuurlyk bare eigen mceffiig en de meest uifeenloopende bestemmingen worden dan ook aan de uitgetrokken gelden gegeven. Zuip vinden we in het „Berl. Tagebl." vier berichten onder elkaar over door de betref fende gemeenten toegestano sommen. In Bamberg wordt een kapitaal van 20,000 Mk. op rente gezet, om daaruit burgerdoch ters die zich aan het onderwijs willen wy- den( te steunente Rakel in Posen brengt w geld bijeen vooi een gesticht voor arme kraamvrouwen en zuigelingen, te Grünberg in Silezië zal een Keizer Wilhelm-Augusta- inrichting in het leven worden geroepen, om de sterfelijkheid onder de zuigelingen te bestrijden en te Halle a/d Saaie zyn 100,000 Mk. uitgetrokken, die gekapitaliseerd zullen worden en waarvan de rente voor twee der den bestemd is ter ondersteuning van arme kunstenaars eu kunstenaressen en voor een derde aan stille armen en veteranen zal worden uitgekeerd. Feletoi n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. dat de Marokkaansche regeering gemachtigd zou worden, van den dag af dat hy feitelyk het gezag in zyn land in handen zon hebben, zelf zou kunnen overgaan tot de invordering van de belasting van de vreemdelingen zon der tusscbenkomst van de consuls. Spanje kwam daar vierkant tegenop. Voordat het in Marokko zoover kwam als de Amerikaan bedoelde, zou hot nog heel lang duren, en ook als het niet lang meer zou duren was het nutteloos, nu al een be slissing te nemen. Laat men liever wachten lot Marokko in staat is te vragen om af schatting van het stelsel der capitulatiën, dan volgt de directe invordering der belas tingen van vreemdelingen door de Marok kaansche overheid van zelf. De Spanjaard wees op het voorbeeld van Japan. Trou wens, zeide hy verder, de aangenomen rege ling voor de belastingen bevat een bepaling, die de motie, door den Amerikaanschon af gezant voorgesteld, overbodig maakt. Perez Caballero - die voerde namens Spanje het woord, met Almodovar doelde op de bepaling in het reglement, die zegt, dat als de omstandigheden het noodzakelyk maken, het reglement op de belastingen gewyzigd zal kunnen worden in onderling overleg door de Marokkaansche regeering en het corps diplomatique te Tandzjer. De conferentie heeft zich na een korte beraadslaging naar het inzicht van Perez Caballero gevoegd. White, do afgezant der Unie, trok zyn voorstel in. Do correspondent van de „Temps” seint, dat de conferentie de voorstellen der Ma rokkanen ten aanzien van dö invoerrechten vermoedelijk als onaannemelijk op zij zal leggen, met erkenning van de wenschelyk heid der verhooging van invoerrechten in beginsel onder waarborgen dat de hoogere opbrengst nuttig zal worden besteed. Wat men hoopt, gelooft men gaarne. Zoo acht de correspondent van de Temps het waarschijnlijk, dat de conferentie ten aanzien van do douanerechten zal meegaan met het voorstel van den Franschen afgezant, Révoil, die voorloopig opcenten op de bestaande in voerrechten wil laten heffen door Marokka. Reuter seint nit Algeciras, dd. 3 Februari: De conferentie behandelde heden het ont werp der Marokkaansche gedelegeerden be treffende de verhooging der douanerechten, op den invoer van koopwaren De mogendheden kunnen de voorgestelde verhooging niet aanvaarden. De conferentie belastte de commissie van redactie om te onderzoeken onder welke voorwaarden een Welken indruk de mogelijkheid van ver zoening in Weener diplomatieke kringen maakt kan blijken uit hetgeen een hoogge plaatst Oostenryksch staatsman zeide „Als de kroon vrede kan krijgen zou het misdaad zyn dien niet te sluiten want meer dan de vredesvoorwaarden thans bevatten zou ook na jarenlangen stryd niet verkregen kunnen worden. Maar het is nog de vraag of de vrede werkelyk thans te krijgen is Wat zou dan het resultaat zyn van dezen ontzettenden strijd, die het land vernietigd en geschokt heeft P „Wat de nationale eischen der coalitie betreft, waarvoor de stryd eigenlijk gevoerd is, niets het status quo zal behouden blij ven, maar de voornaamste eischen borden niet ingewilligd. „Wat hot bestuur betreft gaat Hongarije achteruit, daar het liberale bewind wellicht voor jaren van de regeering verwijderd wordt gehouden en een bondgenootschap van clericalen aan bet bewind komt. Dat dit het eenige doel was van enkele clericale magnaten, die achter de cou lissen den stryd aanwakkerden, is thans zeker. Maar het is nog lang niet zeker, dat de radicalen daarmede tevreden zullen zyn. Zy hebben het zwaarste werk gedaan, en voor hen heeft het land zich uitgesproken. Wel zyn de radicalen zeer volgzaam ge worden, sedert zy zich door graven het hof zagen maken, maar een paar dozijn wilden, die niet naar de pjjpen der clericalen willen dansen zyn er nog wel overgebleven. „Wat is dan bereikt met den jarenlangen stryd, met de onderhandelingen, met de overeenkomsten? Dat de obstructie weder haar intocht zal doen in Hongarije, een on overwinnelijke, taaie obstructie, die eiken arbeid zal belemmeren. Het standpunt waarop men twee jaren gek den ook stond. „En de nieuws regeering zal in veel moeilyker positie staan tegenover do obstruc tie, haar wapen, vleesch van haar vleesch hoe zal zy die bestrijden P De vrede zou daarna niet blijvend zyn, tenzy de kroon zich op genade of ongenade overlevert aan de coalitie. Dat doet zy niet. En daarom acht ik den vrede nog niet zoo heel zeker. „Maar kan de vrede tot stand komen, dan mag de kroon haar niet weigeren.” Uit deze Weener uitingen zou men byna kunnen opmaken, dat de kroon, nu de tegenspoeden overwonnen, die de gehardste mannen onder ons ternederwierpen. Waarom P Wat hab ik gedaan dat myn bloed even snel door mijn aderen stroomt nu op dit oogen- blik, op deze plek des doods, als in het ge zondste klimaat van Europa Waarom word ik kennelijk bewaard P Ik herhaal ’t nogmaals om één dag te zien aanbreken om één man te ontmoeten Wederom hield hij op. Thans nam Crayford het woord op. „Richard”, zeide hy, „sedert onze eerste ontmoeting heb ik aan uw betere natuur ge loof gehecht, trots allen nitwendigen schyn. Ik heb vast en oprecht op u vertrouwd als een broeder ’t doet. Gy stelt dat vertrouwen op een zware proef Als een uwer vijanden my gezegd zon hebben dat gij ooit gespro ken hadt als gy ’t nu gedaan hebt, dat gn ooit een gelaat vertoond hadt, als gy 't nu gedaan hebt, dat gy ooit een gelaat vertoond hadt, als gy ’t nu doet, zou ik hem den rug hebben toegekeerd en hem hebben nangezien voor een lagen lasteraar van een goed, braaf oprecht mensch. O I myn vriend, myn vriend’ ik bezweer ’t u, laat die gedachten geen wortel schieten in uw hart. Zie my weer aan met den vryen, reinen blik van een mensch die de bloedige zucht naar wraak onder zyn voeten heeft vertrapt en die niet meer kent. (Wordt vervolgd) Telefoon No. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad vertentiën tot 1 uur des midd. Het departement van buitenlandsche zaken heeft het noodig geacht, een ambtelyke ver klaring openbaar te maken betreffende Cal- houn’s rapport in zake Venezuela. Dat rapport, zoo heet ’t, is uitsluitend be stemd ter persoonlijke inlichting van den President d. w. z. dat het een vertrou welijk karakter draagt, en niet openbaar gemaakt za] worden. De Amerikaansche regeering had een ver toog tot Venezuela gericht, dat gegrond was op de klachten van de Bermudez Asfalt- maatschappy. Maar de regeering te Caracas verzekerde dat de klachten ongegrond, en de eischen daarom onbillijk waren. Dien- Sterk in die overtuiging, nam ik vrijwillig deel aan deze expeditie, evenals ik zou gedaan hebben aan elke onderneming die arbeid, tegenspoed en gevaar als een bolwerk tus schen my en myn ellende plaatste. Sterk in die overtuiging, zeg ik u ook nn nog, dat’t my onverschillig is of ik al hier bljjf by de zieken of wegga met de sterkeren. Ik zal blijven leven totdat ik dien man ontmoet heb! De dag zal komen dat wy met elkaar zullen afrekenen. Hier in de verstijvende koude/of ginds in de gloeiende zon op ’t slagveld of in de schipbreuk met den hongerdood voor oogen of de pest om ons heen; al vallen er honderden slachtoffers in 't rond, ik zal blyven leven ik zal leven om één dag te zien aanbreken, ik zal leven om één man te ontmoeten Hy hield op, naar lichaam en ziel bevende onder den indruk van zyn eigen vreeselyk voorgevoel. Crayford deinsde in stillen af schuw achteruit. Wardour merkte die bewe ging op. Ze trof hem en ter verde diging van die eene geliefkoosde gedachte deed hy een beroep op Crayford’s bekend heid met zyn persoon. „Zie my aan”, riep hy uit. „Zie boe zwaar en sterk ik ben geworden, al knaagd de kommer aan myn hart, al gierden de winden van het ijzige noorden om mijn hoofd Ik ben de sterkste onder u allen. Waarom? Ik heb

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1