OPGERUIMD. MANTELS, BINNENLAND. Stadsnieuws. 3808t0 Staats-loterij Costumes en llloiisen ADV CKTI^NTICIN Zenuw- en Maaglijders ISa,a,d.gr©T7-ex Marokko in te richten, met dien verstande, dat Spanje politiemacht zon nitoelenen in de baart van zjjn eigen bezittingen. Verspreide Berichten. FlUMBUK. De minister van oorlog heeft een tweeden bestanrbaren luchtballon, systeem Lebaudy, besteld. Uit Toolon wordt gemeld, dat een ondep- zeescbe boot onder water tegen de kiel van een pantserschip is aangebotst, waardoor haar voorsteven werd vernield. Zjj kon echter, dank zjj baar waterdichten schotten, weder aan de oppervlakte komen. De Parjjsche gemeenteraad gaf ter eere van de vertegenwoordigers van den Londen- schen graafschapsraad een banket, waarbij speechen afgestoken werden op de goede verstandhouding van Engeland en Frankrijk en op 't bewaren van den vrede. Dmtsohllkd. De koning van Spanje heeft den infant Don Carlos naar MUnchen gezonden om den prins-regent van Beieren een eeresabel te overhandigen. De infant is aangekomen en met vele eerbewijzen ontvangen. Ekoïlind. Het stoffelijk overschot van lady Grey, de echtgenoote van den minister van baitenland- sche zaken, voor wiens particuliere secretaris zjj gold, zal te Darlington worden verbrand. De prins en prinses van Wales hebben te Bangalore in Britsch-Indie een gedenkteeken aan de nagedachtenis van koningin Victoria onthuld. Bbloie. Een Belgisch syndicaat beeft in Canada 100,000 acres land gekocht voor kolonisten. Italië. Het nieuwe ministerie is als volgt samen gesteld voorzitter van den ministerraad en binnenlandsche zaken Sonnino, buitenlandsche zaken Guicciardini, financiën Luzzatti, oorlog generaal Baldiserra, marine admiraal Morin, openbare werken Carmino, landbouw Zaccbi. Huslaud. Het Pantserschip ,Tri Swiatitelia" en twee kruisers-zijn naar Anapa in den Kaukasus vertrokken, omdat die stad in banden der oproerlingen is. In Bakoe gaat geen dag voorbj] zender eenige aanslagen. STATEN-G EN E li AAL. EERSTE HAMEII. Zitting van Woensdag 7 Februari. Financiën. De heer van Zinnicq Bergmaan wjjst op de onzekerheid, of de nieawe Brusselsche loten onder de Loterywet van 1905 vallen. Spr. beveelt aan een wetswijziging om aan die onzekerheid een einde te maken, in dien zin dat premieleeningen, uitgegeven vóór het inwerking treden van de Loterywet, en die na de invoering der wet zyn geconver teerd, buiten de bepalingen van de Loterywet vallen. De heer van Waterschoot v. d. Gracht bepleit herziening van de wetgeving op het gebied van het kadaster en de registratie, in dien zin dat de registratie als belasting vervalt, en eenvoudig ale formaliteit blyft voortbestaan. Verder overwege men de kwostie om aan het kadaster bewijskracht toe te kennen. Bü dit betoog sluit de heer van den Bie- aen zich aan, meenende echter dat het on mogelijk zou zyu aan het kadaster bewijs kracht te geven- Voorts wenscht spr. een surtaxe op de suiker. De minister van Justitie acht zich niet geroepen aan particulieren rechtsknndige adviezen te geven. Dit ten aanzien van de loten-Brns8el. 's Minister's private raeening is dat de loten wèl onder de strafbepalingen vallen. De minister zal een wetswijziging overwegen. De minister van Financiën betoogt dat hij het zegelen van de nieuwe Brnsselsche loten toestaande, zich geheel geplaatst heeft op een onpartijdig standpunt. Do registratie wetgeving dit erkent spr. moet ge wijzigd worden. De hoilzame contróle moet echter blijven behouden. Het toekennen van bewijskracht aan het kadaster acht spr. niet dringend geboden. De minister blyft belastingversterking noodzakelijk achten, waarbij, helaas, van de gan8che natie meerdere offers zullen ge vraagd worden. Maar van protectie is de minister afkeerig. Een surtaxe op de suikor is van den minister op dit oogenbiik niet te verwachten. Zjj zou den consumptieprijs verhoogen Veel liever zou de minister ac cijnsverlaging voorstellen, waardoor een nut tig volksvoedsel meer onder het bereik van de ecouomiioh-zwakken zou komen. De begrooting voor Financiën werd aan genomen, evenals hoofdstuk XII (onvoor ziene aitgaven). By de behandeling van de O o r 1 o g 8- en Vestingbegrootingen, drong de beer Bultman aan op afwerking van de stelling van Amsterdam in den kortst mogelyken tyd. De heer van Löben Seis, eenige inlich tingen vragende over de geschotbewapeoing van Amsterdam, is bereid den minister te steunen, wanneer zyn daden in overeenstem ming zyn met zijn woorden. De beer Hovy kwam op voor de belan gen van de werklieden aan de militaire inrichtingen aan de Hembrug. De heer Reekers verklaarde, van het instellen van een algemeene Staatscommis sie weinig voor bezuiniging te verwachten, en er op lettende van wie aandrang tot het instellen van een dergelijke commissie nitgaat, kon spr. zich ook niet voorstellen dat deze commissi 3 ook maar eenigermate tot geruststelling en tot het wegnemen van wantrouwen kan leiden. De minister van Oorlog antwoordde aan den heer Bultman, dat bet niet in de be doeling ligt in de stelling van Amsterdam zwaar geschat op te stellen. Ten slotte verklaarde de minister dat, indien eventueel een algemeene bezuinigings-commissie noo- dig mocht blyken, deze nooit zou mogen raken aan de grondslagen van onze leger- urganisatie en defensie. Morgen 11 nnr eindstemming. GOUDA, 8 Februari 1906. Door de Rechtbank te Rotterdam is giste ren het Faillissement uitgesproken van Jo hannes van Oye, koopman, Kleiweg 2 alhier, cur. mr. F. H. Kranenburg, adv. en proc. De officier van justitie by de arrondisse- ments-rechtbank te Rotterdam, zich niet kun nende vereenigen met het vonnis dier recht bank waarby L. O. C. W. B. koopman alhier, beklaagd van het als bestunrder van een motorfiets, door schuld veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel aan Mej. M. R A. C. 8. geb. de G. mede alhier, werd vryge sproken, heeft tegen dit vonnis appèl aan- geteekend. Aan de raadsleden zyn de volgende inge komen stnkken toegezonden Gouda, 6 Februari 1906. Zooals door onzen Voorzitter in Uwe ver gadering van 26 Jannari jl. is medegedeeld, beeft de ernstige brand in den nacht van 13 op 14 Januari, voor zoover dat nog noodjg was, ons College overtuigd dat eene alge- heele reorganisatie van het brandweerwezen in deze gemeente, waarby dan zoowel wat bet materieel als wat het personeel betreft met de tegenwoordige inrichting der brand weer diende te worden gebroken, noodzake lijk is en onverwijld behoorde te worden ter band genomen In onze vergadering van den 16en dier maand droegen wy daarom den üpperbrandmeester op om in overleg met onzen Voorzitter met bekwamen spoed de noodige voorstellen te ontwerpen. Daaraan is door hem voldaan, zoodat wyr zyne voor stellen tot de onze makende, U, ook ter voldoening aan de by uw besluit van 26 Januari j.l. tot ons gerichte uitnoodiging, reeds thans het volgende kannen berichten en in overweging geven. By de ontworpen reorganisatie is uitge gaan van een viertal beginselen, namelyk lo. by de blussching van brand moet voor een goed deel worden gesteund op de waterleiding en 2o. voorts worden gebrnik gemaakt van aan de eischen des tjjds beantwoordende mechanisch gedreven brandspuiten 3o. het personeel dient zoo klein en zou stabiel mogelijk te zyn en behoorlijk be loond te worden, zoodat op eene trouwe opkomst, flinke krachtsinspanning en plichts vervulling en voldoende geoefendheid mag worden gerekend 4o. roet het blnsschingswerk moet zoo spoedig mogelyk na het signaleeren van een brand kunnen worden aangevangen. Wy vertrouwen dat een en ander zou worden bereikt, op de volgende wijze, die de flnanciëele krachten der gemeente niet te boven gaat. MATERIEEL. De ondervinding heeft ook hier ter stede geleerd, welk een machtig hulpmiddel by het blus8chen van brand eene hoogdrukwa- terleiding kan zyn, vooral wanneer het vuur nog niet te veel uitbreiding heeft erlangd. In de allereerste plaats wordt daarom noodig geacht de plaatsing van brandkranen op het buizennet der waterleiding, op on- derlingen afstand van ongeveer 100 Meter over de geheele aaneengesloten bebouwde kom verdeeld, en geschikt zoowel om daar op een enkele slang te doen aansluiten als om het blaschwater aan een brandspuit te leveren. De wenscbelykheid van eene var- meerdering van het aantal brandkranen «tond voor ons college reeds lang vast, maar we gens de hooge kosten van aanschaffing werden tot nog toe jaarlijks slechts enkele bijgeplaatst. By eene organisatie van het brandweer wezen, als thans in overweging wordt ge geven, behoort echter deze plaatsing in eens te worden doorgevoerdde kosten vfcn aanschaffing blyken troawens, volgens van uitnemend deskundige zyde uiterst welwil lend verstrekte inlichtingen en na bespre kingen met den heer Directeur der Gondsche Waterleiding Maatschappij, voor zeer aan zienlijke vermindering vatbaar te zyn. Samenhangende met het stellen van brandkranen en de daardoor ontstane moge lijkheid van aanslniting aan de waterleiding op alle ponten der stad wordt beoogd bet aanschaffen en op verschillende plaatsen stationneeren van nog vier slangenwngens, makende met de twee, welke de gemeente reeds bezit, een totaal van zes slangenwa- geos By bet ontstaan of ontdekken van brand zou dan onmiddelyk met den naast- byzynden slangenwagen worden uitgerukt en het blnsschingswerk door middel van een slang op de waterleiding worden aan gevangen, in minder ernstige gevallen zelfs geheel worden verricht. Voor eene meer krachtige bestrijding van branden achten wymet denopperbrandmeester bet beschikbaar zyn, en dus de aanschaffing, van twee kleine stoorabrandspuiten voor handtrekkracht, ieder met eene capaciteit van ten minste 500 liter in de minnut, noodig en voldoende. Wy leggen er den nadruk op dat aan met stoom gedreven brandspuiten, en wel met gewonen vuurhaard, door ons de voorkeur wordt gegevenwy onderschrijven toch geheel de meening van eene door onzen voorzitter en den opperbrand- meester geraadpleegde autoriteit op het ge bied van het brandweerwezen, dat de tyd nog niet rijp is voor de toepassing van de zoo uiterst gevoelige benzine motoren bjj brand spuiten, op welker ongestoorde werking en voortdurende betrouwbaarheid volstrekt moot kunnen worden gerekend terwijl tegen het aanwenden van vloeibare brandstof (petro leum) overwegend bezwaar bestaat voor brandspuiten, welke niet steeds onder stoom worden gehouden, hetgeen vooronzegemeente even overbodig mag worden geoordeeld als het bezigen van paarden als trekkracht. De door ons genoemde (miuimum-)capaciteit van 500 liter in de minnut voor elke atoombrand spuit staat wy brengen dit ten allen overvloede in herinnering gelijk met het totale waterverplaatsende vermogen van (ten minste) vyf der thans in gebruik zynde bandspuiten der gemeentede aanschaffing van twee stoombrandspniten is dus voorge schreven, doch tevens voldoende te achten. Ten aanzien van het materieel zy ten slotte medegedeeld dat ook vormeerdering en meer verspreide berging van brandladders vereischt wordt. Wat de stationneering der brandbluacb- middelen aangaat, zoo stellen wy ons voor dat een der twee reeds bestaande slangen- wagens geplaatst kan blijven in het politie- wachthuis aan de Prins Hendrikstraat, en dat de vijf overige slangenwagens tegen ver goeding (ook voor andere nader te ver melden diensten) in bewaring moeten worden gegeven aan particulieren, werkbazen met eigen werkplaats en door hun beroep steeds of ten minste bjjna altijd daarin aanwezig. De beide stoorabrandspuiten dienen bewaard te worden op bet stadserf onder het recht- streeksche toezicht en de voortdurende zorg van den nader te noemen machinist-montenr, voor wien op het terrein van het Stadserf eene woning, tevens werkplaats en spuiten- bergplaats, zou zijn te bouwen. Voor een spoedig en krachtig optreden van de brandweer is het eindelijk noodzake lijk dat da bewaarplaatsen der slangenwagens met het Stadserf (waarop twee centraalbu- reaux zijn in te richten) en het Stadserf met het politiebureau en met de woningen van bijvoorbeeld vier manschappen der stoom spuiten door electrische geleidingen worden verbonden en deze localiteiten worden voor zien deels van eene eenvoudige sein- of alarmeerinrichting, deels van telefonen met alarmtoestel. PERSONEEL. Het personeel der brandweer zou, onder den Opper-brandmeester en zyu twee Ad- jancten, bestaan nit lo. een machinist monteur, die belast zou zijn met bet onderhoud, bet klaarhouden, het geregeld beproeven en het bij brand dry ven der stoombrandspniten, met het nazien en verzorgen der brandkranen, en mot het ver richten, zoo noodig van kleine herstellingen aan spuiten, brandkranen en verder blusch- materieelen tevens verplicht zou zyn op het Stadserf ten behoeve van de gemeente die diensten te bewijzen of die werkzaam- beden te verrichten, welke van hem in ver band met beschikbaren tyd en bekwaamheid mocbterr worden gevorderd 2o. ten hoogste tien man bij iedere spuit, namelyk 1 stoker, 4 pjjpleiders (twee bij iedere slang), 2 slangenverzorgers, 1 ver zorger van de voedingslang, 1 toortsdrager en 1 bulpraachinist. 3o. vier man voor iederen slangenwagen, van wie een den titel van chef van den slangenwagen draagt en belast is met de {*®wa,rï,nR en k0' fc'aar bonden daarvan, met het by brand alarmeereu van den opper- brandmeester, den machinist-monteur en de politie en zoo noodig behulpzaam is bü het roepen of wekken van de overige drie man. 4o. eene ladderbrigade van zes man. Ofschoon zulks na het bovenstaande waar schijnlijk reeds duidelijk zal zyn, moge hier thans volgen het schema der, nader in veror deningen en instructiën vast te leggen, rege ling van de brandblnssching volgens de ontworpen organisatie. By het uitbreken of ontdekken van brand zal de politie of de belanghebbende zich hebben te vervoegen aan de, door mime pabliciteit bekende eq van een dnidelyk kenmerk voorziene, meestv nabyzynde bewaarplaats van een slangen- wagen de bewaarder of chef van den slan genwagen doet de overige drie, in de buurt wonende manschappen roepen, alarmeert de beide centraalbureaox op het stadserf, n.l. by den opperbrandmeester en by den machi nist-monteur en begeeft zich, zoodra een tweede bedienaar gekomen is, naar de plaats van den brand, alwaar onmiddelyk met het blnsschingswerk kan worden aangevangen ook al zyn van de vier man er eerst twee' aanwezig. Blijkt het aanstonds of later dat de stoombrandspnit moet uitrukken, dan wordt een tweede sein gegeten naar bet stadserf na ontvangst van welk bericht de machinist monteur onverwyld het vuur ont steekt en de in de bnurt van het stadserf wonende, bemanning der eerste stoombrand spnit, deels opschelt en deels door een der opgeschelden doet roepen. Zoodra met den machinist drie man aanwezig zyn wordt de spuit, die in tien minuten na het ontsteken water kan geven, naar het terrein van den brand getrokkm en onmiddelyk in orde gemaakt, zoodat in zeer korten tyd met een straal (zoo noodig met twee stralen) eene groote hoeveelheid water door de stoom brandspnit in het vuur kan worden geworpen. By goede regeling mag worden aangenomen dat het geheele personeel van den slangen wagen en de spuit spoedig present zal zyn; zoodat het, wanneer het noodzakelijk blykt brandladders of de tweede stoombrandspuit te gebruiken gemakkelijk valt de met de bediening daarvan belaste manschappen van uit de plaats van den brand te doen waar schuwen. Wyl voor het alarmeefen van de brandweer geen gebruik meer zou worden gemaakt van bet luiden der brandklok is alle overbodig publiek en drukte uitgesloten en een waarborg voor een geregelden gang van zaken gewonnen. Behalve by brand ligt het in de bedoeling het geheele personeel zes malen 's jaars ter oefening, ook onvejrwacht, te doen opkomen, terwijl natuurlijk Te stoomspuiten veelvuldig worden beproefd. By behoorlijke belooning mag derhalve worden gerekeud op een goed geoefend personeel, dat met het te bedienen materieel werkelijk vertrouwd is. KOSTEN. De uitgaven »n eens voor het op boven omschreven wijze in te richten brandweer wezen bedragen in totaal f 22500.— en zyn te bestrijden door geldleening. Benoodigd is voor het aanschaffen en door de Gondsche Waterleiding Maatschappij do0n stellen van ongeveer 175 brandkranen f 8000.— voor bet aanschaffen van 4 slangen wagens 1000.— voor aankoop van brandlad ders w 500.— voor aankoop van twee stoom brandspniten met toebehooren 8000.— voor den bonw op het Stadserf van eene woning voor den machi nist der stoombrandspuiten, tevens spuitenbergplaats en werkplaats 3500.- voor de electrische alarmeer inrichting tusschen de bewaar plaatsen der slangenwagens, het Stadserf en het* politieburean 1500.— Totaal f 22500.— De jaarlijkeche nitgaven der eenmaal gereor ganiseerde brandweer behoeven niet of niet veel hooger te zyn dan bet bedrag dat thans wordt besteed, en bestaan natunrljjk in hoofdzaak uit de bezoldiging van den machinist-monteur, wien naar onze raeening boven vrye woning een weekloon van f 15.— zou toekomen, eu uit de belooning van het verdere brandweerpersoneel, namelyk de 50 manschappen van de slangenwagens, de twee stoombrandspniten en de ladderbrigade. Hun zouden wy willen toekennen f 1.voor iederen keer, dat zjj gewekt of opgeroepen worden om dienst te doen (ook by oefe ningen) en bovendien f 0-25 voor ieder nur dienstbehalve deze ook voor hem geldende belooning zonden wy voorts aan ieder der 5 bewaarders van een slangenwagen, voor dat bewaren en voor bet eventueel roepen of wekken van de medebedienaren van zyn wagen, eene vergoedig van f 25per jaar willen verleenenwy vleien ons dat tegen deze belooningen geschikte personen, kleine werkbazen en flinke ambachtslieden, in vol doend aantal zullen worden gevonden. Het gemiddeld aantal branden is te stellen op S per j&*r, de daar van iederen brand op i uur, en de duur van elk der 6 oefeningen op 2 'nnr by iederen brand zal waarschynlyk jlechts één slangenwagen behoeven nit te rukken daarentegen behoort te worden aan genomen dat vyfraaal per jaar een slangen wagen voor een onbednidend brandje (dat de komst der stoomspuit niet vordert) wordt uitgehaald; gerekend kan das worden dat het personeel van alle zes slangenwagens bjj eiken brand de volle belooning ontvangt. Voor belooning van bet brandweerper soneel zou dan jaariyks moeten worden ge bet loon van den machinist-monteur f 780. de belooning van het overige per- soueel (50 X X f— 50 X 24 X t 0.25). 750- de vergoeding aan 5 bewaarders van slangenwagens - lZö.— en voorts voor brandstollen voor de stoom- 45.- 250- voor"onderhoud van de brandbluscb- middelen en voor onderhoud van de brand weertelefoon 50.-— Totaal per jaar f 2000. Wy brengen in berinnering dat op de gemeente begrooting voor het loopende jaar is uitgetrokken Ouder volgnummer 107 voor be looning en prepiiën aan de brand- spuitlieden eu de brand en onder- brandmeesters eene som van f 1350. en ouder Volgnummer 108 onder meer voor onderhoud van brand spuiten en verdere brandblnsmid- delen, van lantaarns enz. f 550 Totaal f 1900.- Zoodat de nieuwe regaling aan vaste jaarlijksche uitgaven meer zuu k03ten f 100.— welk nadeelig verschil echter ruimschoots zou worden tenii t gedaan door de besparing op de vernieuwing van brandslangen. Een enkel woord nog over de bestaande brandweerinrichting. Deze zouden wjj in ieder geval willen behouden en wel in alle opzichten* ongewijzigd tot het einde van het loopende jaar. Met de aanschaffing van de beide stoombrandspniten en van de slangen wagens gaan slechts een paar maanden ge moeid, met de plaatsing van het benoodigde groote aantal brandkranen evenwel langeren tyd. Ook om gelegenheid te geven tot vol doende oefening met het nieawe materieel zal dus bestendiging tot het jaar 1907 van den tegenwoordigen toestand geraden etjn, al wordt ook met de invoering van de nieuwe organisatie voortgang gemaakt. Na aankomst en gereed ryn van de nieawe brandbluschmiddelen zal van deze by eventu- eelen brand niettemin gebruik worden ge maakt, en naar gelang van de omstandig heden bet alarmeeren en opkomen van het oude personeel met de handspniten misschien achterwege kunnen blyven. De thans in gebruik zijnde bandbrandspuiten moeten o. i. ook na afloop van dit jaar voorloopig behouden en in de brandspuit- hnisjes bewaard blyven om in onverhoopte buitengewone gevallen desnoods in dienst te worden genomen in dergelijke gevallen zal het, naar wy vertronwen, wel niet aan vrij willigers voor de bediening ontbreken. Reiumeerende hebben wy de eer den Raad voor te stellen I. Ons College te machtigen tot de aanschaffing van twee stoombrandspniten voor bandtrekkracht, met eene capaciteit van ten minste 500 L. in de minuut, van nog vier slangenwagens en van de noodige brandladders, en tot het aanschaffen en doen stellen van ongeveer 175 brandkranen op het buizennet van de Gondsche Waterleiding- Maatschappij. II. Ons College te machtigen tot de aau- stelling, zoodra mogelyk en noodig, van een machinist-monteur der stoombrandspuiten, op een bezoldiging van f 15,— 's weeks boven en behalve vrije woning, en voorts van ten hoogste tien manschappen by iedere stoom brandspnit, van ten hoogste vier manschap pen voor iedèr der 6 slangenwagons en van ten hoogste zes manschappen voor de bediening van brandladders, allen tegen eene belooning van f 1.— per dienstverrichting en bovendien van f 0.25 per oor dienst. III. Te bepalen dat een slangenwagen blijft gestationneerd in bet politiewachthnis aan de Prins Hendrikstraat en dat de overige vyf zullen kworden bewaard ten huize van een der daarby aan te stellen manschappen, aan te wyzen door Burge meester en Wethouders, en zulks tegen eene vergoeding van f 25.— per jaar. IV. Te besluiten tot den bouw, op het Stadserf, van eene woning van den machinist- monteur der brandweer, tevens werkplaats voor dezen beambte en bergplaats voor de stoombrandspuiten. V. Te besluiten tot het doen aanleggen van uitsluitend ten dienste van de brandweer in te richten telefonische geleidingen tusschen de woning van den opperbrandmeester en de woning van den machinist-monteur eenerzyds en het politiebarean en de bewaarplaatsen der slangenwagens anderzijds, en van elec trische schelinrichtingen tusschen de berg plaats der stoombrandspuiten en vier wonin gen van daarby aan te stellen manschappen; roet opdracht aa.i ons College de daartoe noodige machtiging van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan te vragen. VI. Ons College nit te noodigen tot het ontwerpen en indienen van verordeningen ter nadere uitwerking van de reorganisatie der brandweer op bovenomschreven voet. VII. De gemeente-begrooting voor bet loopende di< nstjaar te wijzigen als volgt aan artikel 3 van Hoofdstuk VII der Ont vangsten (Volguumraer 56) wordt toegevoegd een onderdeel e .Geldleening ter voorziening in de kosten van de reorganisatie der brand weer", uit te trekken voor. f 22500.- artikel 1 van Afdeeling II van Hoofd stuk III der Uitgaven, .Belooning en pre;, miën aan de brandspuitlieden" (Volgnnmnrtir 107) wordt verhoogd met f 650.— van Volgnummer 206 .Onvoorziene Uitga ven" wordt afgeschreven een bedrag van f 650.- onder artikel 8 van Hoofdstuk XV der Uitgaven .Kosten van andere buitengewone werken, die uit buitengewone ontvangsten bestreden mogen worden" (Volgnummer 214) wordt geraamd voor: a. Aanschaffing van twee stoombrand spuiten, van slangenwagens, brandkranen enz. f 17500.- b. Bonw eener woning voor den machinist der stoombrandspuiten, tevens bergplaats dier spuiten, en aanleg van een brandweer telefoon- 1 5000. Gouda, 6 Februari 1906. Na overleg inet den heer Schoolopziener in het district Gouda, wiens schrijven van 6 dezer No. 95 wy hierbij overleggen, bobben wy de eer den Raad in overweging te geven in de vacature, ontstaan door het aan den beer H. J. W. Huber verleeude eervol ont slag, te voorzien door den heer J. SLOP Hoofd der School voor gewoon lager onder wijs No. 3, over te plaatsen aan het hoofd der Eerste Burgerschool voor jongens. Gouda, den 6 Februari 1906. De kosten van het druk- cn bindwerk ten behoeve der Secretarie beloopen over het laatste kwartaal van 1905 meer dan het ge middelde per kwartaal waarop onlangs door ons werd gerekend, als eèn gevolg van de ver nieuwing van registers, drukken van ver schillende staten enz De betrekkelijke begrootingspost, voorkomende onder Hoofd stuk I, Afdeeling I, Artikel 9, (Volgnummer 74) behoeft daardoor verhooging met f 145 De post .Teruggave \an belasting", uitgetrokken onder Hoofdstuk II, Art. 2, (Volgnummer 96) welke eerst nu met juistheid nader kan worden geraamd, blykt f 135.— te laag te zijn. Verder is wegens klc ling en uitrusting der pohtio-dienaars, ve antwoord wordende onder Hoofdstuk 111, Aid. 1, Art. 3 (Volgnr. 102) ongeveer f 105.— boven de raming verschuldigd, welke meerdere kosten ver oorzaakt zyn door de uitbreiding van het politie-personeel. Ten slotte bleek ons, dat behalve de bovengenoemde posten, nog een zestal eenige verhooging vereischt, namelyk Hoofdstuk VII, Afd. II, Art. ld .Onder hond der .gebouwen, menbelen enz. der middelbare scholen" (Volgnr. 156) met f 10.— Hoofdstak VIII, Art. 4 .Kosten van overbrenging, .plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen" (Volgnr. 172) met f 5.— Hoofdstak VIII, Art 5, „Aandeel van het „Ryk en de Provincie in de bijdragen van .particulieren in de verplegingskosten van arme krankzinnigen" (Volgnr. 173) met flO.— .Hoofdstuk X, Art. 3 „Erfpachten, grond renten enz." (Volgnr. 183) met f 1. Hoofdstuk XI, Art. 5 „Kosten ter zake „van de betaalbaarstelling by kassiers van „renten en uitgelote obligatiën (Volgnr. 195) met f 25 Hoofdstuk XV, Art. 3 „Kosten van bet sluiten van geldleeningen" (Volgnr. 208) met f 15. Wegens de geringheid der laatstbedoelde verhoogingen, raag, naar wy meenen, hier de gebruikelijke toelichting achterwege blyven. Naar aanleiding van het voorgaande, heb ben wy de eer U in overweging te geven de door ons aangeduide begrootingsposten nader te ramen op de voorgestelde verhoogde bedragen en de daarvoor vereischte som in totaal f 451.—, tot dekking der meerdere uitgaven, afteschryven lo. Van den post: „Jaarwedden „van het „personeel ten dienste „van het beheer der openbare „werken, voor zoover niet „onder de volgende artikelen „begrepen, en van de bouw- politie" Hoofdstuk V, Art. 1 (Volgnr. 121,) waarop een overschot verkregen is f 436.— 2o. Van den post: Kosten van stichting van schoollokalen en onderwyzerswoningen" Hoofd stuk XV, Art. 7 (Volgnr. 212), ter voorziening in de meerdere kosten van het sluiten van geldleeningen, als behoo- rende tot de „buitengewone uit- gaven" 15.— Totaal f 451.— Gisterenochtend brandde te Zevenhuizen het huis van de weduwe Kammeraad, be staande uit winkelhuis en timmermanswerk plaats, tot den grond af. De belendende ge bouwen bleven met groote moeite gespaard. Schoonhoveü. Dinsdag werd de openbare school le soort bezocht door den Inspecteur van het Lager Onderwjjs, den heer Fabius, vergezeld van den Districts-schoolopziener, den heer D. Boswyk. Des Woensdags werd het examen der Ryks- Normaallessen bygewoond door de heeren Districts- en Arrondissements-schoolopziener. 6e Klasse, Trekking van Donderdag 8 Febr No. 7086 f 15.000. 1893, 3089, 7839, 10729, 18569 en 20115 ieder I 1000. 298, 1892, 5087, 7645, 9076, 9529, 13529, 13637, 14032 en 15320 ieder 1400 649, 3972, 15417 en 15745 ieder 1200. 2344, 4083, 6422. 7338, 8009, 9539, 9589, 14320, 19887, 19966 en 20611 ieder I 100. Prijzen van I 70. 4 2683 6431 8548 12417 14989 18462 146 2801 84 8645 53 15028 18649 83 66 5502 8716 71 95 50 246 79 23 38 84 15166 97 73 2971 79 9020 87 15565 18712 388 3018 5692 9123 12514 1566 1 85 467 22 5754 9217 12602 15710 18859 504 34 116 9329 26 96 18948 65 98 6026 73 12809 15855 19052 651 3165 6118 9445 85 15962 68 711 3201 6252 90 12911 16001 93 36 74 6365 9609 66 33 19101 80 3400 6443 45 73 70 56 888 3557 6785 9974 13010 16431 19334 1000 3612 6830 10139 11 68 78 54 28 42 10318 95 16515 19445 1134 30 48 92 13107 23 58 1251 3741 60 10516 67 34 19518 1303 57 6905 10919 18460 16666 73 45 4145 25 11169 13679 17016 19631 1447 70 7130 11376 13718 66 95 1597 4206 62 83 13875 69 19738 1673 44 83 11511 14060 17368 19818 1782 50 7301 11620 14144 17417 81 1866 4439 8 72 14261 70 19944 82 85 24 94 95 17643 20012 1912 4537 7471 11727 14461 72 20163 25 4923 7559 11900 14501 17845 20249 2007 83 7604 23 18 91 20412 94 5002 16 78 64 17903 15 2261 7 7757 12083 14656 18020 33 2328 70 7997 12234 86 18115 20666 84 5158 8056 70 14824 18263 20848 2430 5360 8137 12323 41 18347 20985 90 87 83 93 14966 18415 7383 2675 94 8283 M A_R K T B_EB I C H T E N. Gouda, 8 Februari 1906. GRANEN. Daar rerkoopers niet genegen waren lager at te gereu, ging de verkoop zeer langzaam. Tarwe: Zeeuwsche 7.50 k 7.80 Mindere dito 7.10 k 7.40. Afwijkende 6.25 i 6.75. Polder J 640 k 7,—. Rogge: Zeeuwsche 6.— k f 6 25 Polder 5.60 a «,80. Buitenlandsche per 70 kilo 5 70 k f 6.—. Gerst: Winter -•k f Zomer -.k f Chevalier 6.25 k 6.75. Buitenl. voergerst per 65 kilo f 4,50 k f 4.75, Haver per hectoliter 3.90 k 425 Per 100 kilo 8.75 k f 930 Hennepzaad: Buitenlandsche per 50 Kilo 7.50 4/875 Kanariezaad: 11.50 k 14.Erwten Kookerwten 9 50 k f 10 25. Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 6.60 k f 6 90. Boonen bruine Boonen 10,k f 11 25. Witte boonen 14.k f 15 Paarden boonen 7 50 a 7.60, Duiven boonen 8.50 k f 8 75. Mais per 100 Kilo: Bonte Amerikaansche 6.10 k f 625. Kleine ronde 7 50 k f 7.75. Vbemarkt Melkvee, red. aanvoer, handel en prijzen zeer goed. Vette varkens, goede aanvoer handel vlug 26 k 28 ct. per hall K G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer handel vrijwel 22 k 24 ct. per half K. G. Magere Biggen goede aanvoer handel vlug f 1.20 k 175 per week Vette Schapen, red. aanvhandel vrijwel 18.— k f 22.—. Lammerenaanvoer handelk f Nuchtere Kal veren goede aanvoer handel vlug 8 a 12Graskalveren geen aanvoer, handel geen a .- Fokkalveren 10k f 18 Kaas aangevoerd 17 partijen handel vlug. ie kwal. 37.a 28 50 2de kwal. 24 k 26.—. Zwaardere - Noordhollansche Boter, weinig aanvoer, handel vlug. Goeboter 1.50 k f 1 60. Weiboter k 1.35 a 1.45. wordei. van al heden tot veel VERMIN DERDE PRIJZEN Geineng-de Berichten. De politie te Rotterdam alarmeerde gis teravond ongeveer 7 uur voor een uitslaanden brand in de boeden- en pettenfabriek van den heer S. van Daalen, aan den Prove nierssingel 40 en 42 en Molenwatorweg 2, 4 en 6. HeF^bouw, dat twee verdiepingen hoog was en eerst 6 jaar geleden nienw werd opgetrokken, stond spoedig na het alarm in lichtelaaie. Uit allo 40 ramen sloegen de vlammen, die kennelijk op de eerste verdieping waren ontstaan, zonder dat daar voor een oorzaak was op te geven, want het personeel was om zes uur heengegaan. De brandweer tastte het vuur aan met 8 hand- en 8 stoomspuiten, waaronder de auto mobiel die voor het eerst in het vour kwam en zeer goed voldeed. Hoewel al die spuiten ;uet dubbele stralen van de straat en door de aangrenzende perceelen, die ontruimd moesten worden, baar water wierpen, kon den zy toch niet voorkomen dat de gansche fabriek uitbrandde en de groote hoeveelheden opgeslagen petten en stroohoeden, voor het komende seizoen in voorraad, een prooi der vlammen werden. Dit deel alléén van den inventaris vertegenwoordigde een waarde van f 80.000. De fabriek was met den inven taris op Beurspolis verzekerd voor respect, f 24 000 en f 52,000. In de fabriek werkten 40 Men meldt uit Utrecht aan de N. R. C. De Vereeniging van schrijvers bjj Neder- landscho spoorwegen heeft zich, evenals de Bond van klerken en klerken-telegrafisten S.S. dit reeds vroeger gedaan heeft, afge scheiden van de actie, op tduw gezet door de Nederl. Vereeniging van spoor- en tram wegpersoneel, om ic vereeniging met haar, ten behoeve van de a.s. bespreking van de belangen van het spoorwegpersoneel in de Tweede Kamer, de wenschen en grieven van het spoorwegpersoneel vast te stellen. Voor zoover bekend, is van de door de NederI. Vereeniging gevormde combinatie van vier vereenigingen van spoorwegperso neel em gezamenlyk voor vorengenoemd doel actie te voeren, alleen nog de Bond van Friesch trampersoneel en de Nederl. Vereeniging overgebleven. Men meldt uit Haarlem aan de N. R. C. Naar wy vernemen is een onderzoek in gesteld naar de levonswyze hier ter stede van mejuffrouw 8., thans te Arnhem gedeti neerd als beschuldigd haar man te hebben willen vergiftigen. Zy is van hier afkomstig en was hier gohuwd met een ambtenaar ter secretarie, die in het gasthuis overleed. Destyds was zjj zeer aan den drank versluafd. Burgerlijke Stand. GEBOREN 6 Febr. Wilhelmus Johannes Hubertu8, onders C. Balvert en A. M. Overes. Jacob Johan, ouders G. G. Bik en J. Lenstra. OVERLEDEN 6 Febr. N. van den Berg, 64 j. - G. van der Vliet, 4 m. 7, A. M. Rust, 1 m. GEHUWD: 7 Febr. J Vonk en M. Hoo- gendoorn. K. G. Boeren en L. Boot. C. A. Palsgrnaf en H. Bos. J. van den Heuvel en N'. de Jong. Heeuwijk. GEBOREN: Maria Hendrina, onders C. van Eyk en M. Vermeulen. - Cornelia Hendrik, ouders J. D. Bos en H. den Toom. Catbarlna Cornelia Maria, ouders B. Kraan en J. Verklejj OVERLEDEN K. Verwaal, 58 j. wordt nit overtuiging, als een werkelyke hulp in den nood, het boek aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart wor It uit boekje franco per post toegezonden door BLOKPOEL'S Boekh. Zaltbommel.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2