looms. H I 1 i Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 9951. nte Buitenlandse!) OverzlelU. Inzet. Qg enz. I Dinsdag 13 Februari 1906. aekenen isjes. so IJssel aldaar groot t in bod op TTZT ]HL1S t ERF 17'" i) Zoonhuis x FEUILLETON, 44ste Jaargang. KENNISGEVING. lag 15 April zal onderge- tar R. H. B 8. I DERDE TAP REEL. DE IJSBERG. 2 dagelyks en lagen vóór den 24 uur en op 341 uur. ntore van ge- LAL te Gouda. enomen tegen afslag hebben te elf uren Souda. ÏMAN. i, Haastrecht. ENDAAL te MAANDAG 26 liddags 11 uur an de Markt te ééue alttlng aanmelding JURTJES wyk le daarvoor, de Karnemelk- tie A nos. 3580 ren, 97 Oen- et verdere GE- JIN, aan den ek Jan Philips tie E nos. 1039 4 Aren, 26 j 7 14 CHUIS aan de 161 te Gjuda, deeg, kadaster ootte van 63 ikhuis eveneens «I* 8 f 2900.— 9 - 3200.— 10 - 2600— 11 - 350— 12 26C0— 13 - 4300— Alleen I Alleen te midden der ijsbergen De zon der Noordpoolstreken gaat donker op aan den somberen hemel 1 Het koude licht der maan, dat zich wonderlijk mengt met de schemering van den dageraad, bnlt de besneeuwde vlakken in een grjjs lood kleurig waas. Bjj dat spookachtige schijnsel ontwaart men een ijsschot aan den verren vatte Frank’s beide handen, en hield hem vast alsof hij hem nooit wilde laten gaan. ,God behoede je, Frank! Al wat ik in de wereld bezit, zou ik willen geven om bij je blijven. Vaarwel Vaarwel 1” Frank wuifde met zjjn hand wischte de tranen af die in zjjn oogen welden en liep naar buiten. Crayford riep hem do laatste, de eenige waarschuwing achterna, die bij geven kon .Bljjf, zoolang ge kunt, bjj den hoofdtroep Frank 1" Wardour, die tot het laatst gewacht bad Wardour, die Frank door den sneeuw storm govolgd was bleef staan, deed eenige stappen terug, en antwoordde Cray ford bjj de deur .Zoolang hjj kan, blijft hjj bjj mij.” Feletoi n So. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. URTJE, aan no. 114 te 2235, groot De houding van een der Russische afge zanten in de vergadering van Woensdag, horizont, die zich langzaam naar het zuiden voortbeweegt. Daarvoor is een open vak, waarin de donkere golven voorwaarts rollen en tegen de scherpe yskanten breken. Nog dichterbij verheft zich een ijsberg, die internationale politieregeling in Marokko in te voeren, moet verwerpen. Tal van andere bladen slaan denzelfden toon aan. Zelfs Clemenceau zegt in do „Aurore”: Het voor stel van De Lanessan, dat den Sultan in staat zou stellen Duitsche officieren by de Marokkaansche politie aan te stellen, is on- aannemelyk „Duitschland zou daardoor in staat zyn, tijdens een Europeeschen oorlog, een opstand in Algiers te doen ontstaan. Frankryk mag een post van groot strategisch belang niet uitleveren aan een land dat zelfs in een tyd toen er geen enkele reden voor een conflict was, Frankrijk bedreigde.” C-lemenceau kan slechts één oplossing goed keuren dat aan Frankryk en Spanje, onder controle van Europa, do regeling der politie wordt opgedragen. 23) Geen hoop geen zweem van hoop bleef hem meer over, dan atleen dat de expeditie uit een groot aantal personen bestond. Officieren en matrozen, allen hielden van Frank. Zoolang zjj handen en voeten konden bewegen, zonden zij hem voorthelpen zouden zjj zorgen dat hem geen leed ge schiedde. Het kommando werd gegevende deur werd opengeworpensnel verlieten allen de hut. De tochtgenoten begonnen zich in be weging te zetten over de eeuwige sneeuw vlakte, onder den zwarten hemel. De zieke en gebrekkige manschappen, wier laatste hoop was gevestigd op hunne vertrekkende makkers,deden een zwakken juichtoon hooren. Enkelen, wier dagen geteld waren, weenden en treurden als vrouwen. Frank’s stem ha perde toen bij aan de deur zich omkeerde om zijn afscheidswoord te zeggen tot den vriend die een vader hem geweest was. .God zegen u, Crayford 1” Crayford drong door de officieren heen die om hem heen stonden, sprong voorwaarts, GO IINHE fillIIIVI. De belastingcommissie uit den Duitschen Ryksdag bevindt zich, na op de bier- en tabaksbelasting zooveel beknibbeld te heb ben, in de onaangename noodzakelykheid, om te zorgen dat de ontbrekende 250 mfllioen mk. by elkaar komen. Uit den boe zem van de commissie zyn nu ettelyke initia- tfef-voorstellen voortgekomen. Een ervan heeft tot strekking om voorloopige bewyzen van aandeel, schuldbekentenissen enz. met 2 percent zegelrecht te belasten, terwyl totdusver alleen zegelrecht van de uitge geven aandeelen werd geheven. Verder wil men vrachtbrieven betreffende waggonladin- gen met 20—50 pf. zegelrecht belasten, dan is er een voorstel om 10 pet. te heffen van kwitanties over ontvangen winstaandeelen en een ander om prentbriefkaarten met 2 pf. zegelrecht te belasten. I Reuter seint uit Algeciras, d d. 10 Fwr. De conferentie stelde het onderzoek van het antwoord van den Maghzen over het smok- kelhandelontwerp uit, tot na de ontvangst van den Arabischen tekst. De Marokkaan sche gedelegeerden verklaarden, dat zy he den nog niet konden mededeelen, dat zij den stelregel van een eventueel monopolie op opium, kif en tabak konden aanvaarden. De conferentie begon daarna met de bespre king van de wyze van inrichting van een speciale kas voor de surtaxe op de rechten op den invoer. De conferentie is nitgegaan van den stel- De BURGEMEESTER van Gouda, brengt overeenkomstig art. 15 2e lid der Wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) ter alge- meene kennis, dat gedurende dertig dagen van den 12 dezer maand tot en met den 13 Maart a.s. ter Secretarie dezer Gemeente ter inzage van belanghebbenden is nederge- legd de STAAT aanwyzende de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde of ongebouwde eigendommen, welke vernieu wing, wyziging van grenzen of eenige andere verandering hebben ondergaan, alsmede de uitkomsten en uitspraken bedoeld in de artt. 23, 40, 41 en 43 der bovengenoemde Wet. Gouda, den 12 Februari 1900. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. en nu is het alsof op hel woord van Göthe bewaarheid Uit Algeciras niet veel nieuws. Wy hebben eenige vrye dagen, seint de correspondent van de Temps. Aller aandacht is gericht op Berlyn in afwachting, dat men daar spreken zal. Deze correspondent heeft het over de Marokkaansche afgezanten. Die hoeren heb ben over economische zaken begrippen die ver van de in Europa gangbare opvatting afwyken. Zoo b v. dat sterke verzet tegen de verlaging van het uitvoerrecht op land- bbnwproductefi. Het kost do afgezanten van de andere landen de grootste moeite, do Mooren aan hot verstand te brengen, dat de schatkist er by gebaat zou zyn, als hot uitvoerrecht op voortbrengselen van den t landbouw werd verlaagd. Gronden die nu ongebruikt moeten blyven, omdat de uit voerrechten zoo boog zyn, zouden ontgonnen worden en belastbaar worden. De toeneming van den uitvoer zou vergoeden, wat de fiscus moet missen door de verlaging van het uitvoerrecht. Van dergelyke redenee- ringen hebben de Marokkanen nooit gehoord. En gelukt bet nog, hen te overtuigen, dan is men vaak niet veel verder. De Marok kanen ter conferentie voelen zich niet on- afhankelyk Zy maken den indruk van be vreesd te zyn voor kuiperyen aan bet bof. Vandaar dat zy uiterst nauwgezet aan de gegeven orders vasthouden. Wy zyn geko men om te handelen over verhooging der belastingen, niet over verlaging, dus geen verlaging van het bestaande uitvoerrecht, al zou dat op den duur den fiscus ook voor- deelig zyn Tegen zulk een redeneering is geen ver toog opgewassen. Telefoon No. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote lett^jtf worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. was uitgezonden om hulp te zoeken, hun tocht zonder hen hebben voortgezet, ’t Is lange dagen reeds geleden dat zy beiden door hun afgematte en vermoeide gezellen als veroordeelde verloren zyn beschouwd. De man die zit te peinzen, is Richard War dour. Hy die slapende of dood ter neder ligt, is Frank Aldersley. Do ysberg dryft langzaam voort door de donkere golven, in ’t aschkieurig licht. Van oogenblik tot oogenblik wordt het weg stervende vuur kleiner en kleiner. Van oogeu- blik tot oogenblik sluipt de yskoude dood nader en nader tot do verloren mannen. Richard Wardour heft het hoofd van don slapende op en geeft het een rustpunt tegen den wand der spelonk. Hy gaat naar do boot en keert terug met eeo blok hout. Hy buigt zich voorover om bet hout in ’t vuur te werpen maar blyft eensklaps itokstyf staan. Frank droomt en mompelt iets in zyn droom. Een vrouwennaam glydt over zyn lippen. Frank waant weer in Engeland te zjjn op het bal en Clara zyn liefde- bekentenis Uetefluisteren. Een helsche gedachte werpt haar schaduw op het gelaat van Richard Wardour. Hy staat van het vuur ophy brengt het hout terug naar de boot. (Wordt vervolgd.) ten aanzien van het uitvoerrecht op graan, is uiet geschikt om een hoogen dunk te geven van de belangeloosheid der Russische regeering. Niet, dat andere regeeringen zoo belangeloos zyn, maar dit is toch wel wat platDe Russische afgezant kon als ver tegenwoordiger van een land dat op groote schaal graan uitvoert, geen goedkeuring hechten aan een plan om de uitvoerrechten op graan van Marokko te verlagen. Als de hervorming van Marokko slaagt, wordt het een mededinger op de wereld markt, dat is niet anders. Vreest men in Europa die mededinging, dan is het beter het land stil over te laten aan den Sultan on zyn oproerige onderdanen. Komt elke mogendheid, zooals Rusland nu, met zulke byzondere belangen aandragen, dan is het vooraf zeker, dat er nooit iets van de her vorming van Marokko terecht kan komen. De open brief van Chamberlain aan lord Ridley heeft in de Engelscbe pers heel wat beweging veroorzaakt. De „Daily News" vestigde er de aandacht op, dat in den brief een zinsnede voorkwam, waarin Chamberlain zeide dat, hoewel de protectionistische fractie onderdeel der unio nistische party blyven zou, zy toch een af- zonderlyko groep met eigen bestuur en eigen .whips” zou vormen- Die zinsnede was later in vele bladen, op verzoek van het nieuws agentschap dat de publicatie gevraagd had, uit den brief verwyderd. De „Daily News” zag in die zinsnede een oorlogsverklaring van Chamberlain aan Bal four en sprak zelfs van „war to the knife” Maar in de Tory-pers wordt de brief van Chamberlain veel gunstiger besproken. De rTimos” noemt den brief „welkom en juist van pas” de „Morning Post” is van mee- ning, dat Chamberlain den unionisten een definitief program voor reconstructie der party aanbiedtdo „Daily Telegraph” zegt, dat Chamberlain’s manifest de lucht zuivert; de „Standard” meent dat de vrees voor split sing in bet unionistisch kamp voorty is de „Pall Mall Gazette” gaat zelfs zoo ver van een „overeenstemming op de grondbe ginselen tusschen Balfour en Chamberlain” te spreken en do „Globe” gevoelt zich ver licht nu eindelijk aan de „politiek van werk loosheid en mystificatie” een einde komt. Ook in Tory kringen wordt de open brief van Chamberlain beschouwt, naar de „Daily News” meldt, als een „betooging die den toestand helderder en eenvoudig maakt”. Slechts Balfour zwygt. Wel verwacht de „Daily News” dat bij de voorwaarden, door Chamberlain gesteld, zal aannemen regel, dat de fondsen die# kas gestort kun nen worden by een op te richten staatsbank. Het corps diplomatique te Tanger zal, in overeenstemming met den Maghzen, een program opstellen voor de werken ter verbe tering van de havens, die aan de insebryvers gegund zullen worden zonder onderscheid van nationaliteit. Het ontwerp sal worden ingediend in de volgende byeenkomst, De conferentie maakte een aanvang met de bespreking van een avant-project op de reglementeering der tolrechten en het on derdrukken van den smokkelhandel. De conferentie is verdaagd tot Dinsdag 3 uur. Tot dusver ging het nog al te Algeciras, maar men vermeed dan ook zorgvuldig het belangrijkste en gevaarlykste punt aan te raken de politie-quaestie. Thans echter schynt er werkelyk een kink in den kabel te komen. Het artikel van den oud-minister De Lanessan in den „Siècle”, waarvan wy dezer dagen melding maakten beeft de booze geesten opgeroepen nieuw hoi woord wordt „Die ich rief, dje Geister, werd’ ich nicht mehr los”. Een Wolff-tclegram meldt Het artikel van De Lanessan, die zich kras tegen de toekenning van het aigemeeno mandaat voor de politie regeling aan Frankryk uitsprak, schynt voor de Fransche gedelegeerden de aanleiding te zyn geweest om hun taktiek tc veranderen. Zy stellen onverwacht den eisch, dat de politie-quaestie het eerst zou wqrden geregetd. Daarmede was het gevaarlijke punt aan- aeroerd, het punt, waarop ernstig verschil yvan meening bestaat tusschen Frankryk en Duitschland. Frankryk toch wenscht mot de geheele regeling der politie in Marokko belast te worden, ook buiten de Algerynsche grens districten. Duitschland staat op het stand punt dat het dit onmogelyk kan toestaan. Zooals Wolf fa officieuse mededeeling dat uitdrukt Duitschland kan geen voorstel goedkeuren, waarvan de Tuniseering van de geheele kust van Marokko het gevolg zou zyn, omdat daardoor de plannen van Frankryk tot in ly ving van Marokko zouden worden gediend en Duitschland juist tegen deze plannen heeft geprotesteerd. De Fransche pers heeft nu aanleiding ge vonden krachtiger dan ooit voor den Fran- schen eisch op te komen. De „Figaro” ver klaart dat Frankryk elk voorstel om een bet dryfys volgt, zyn puntige spitsen ten hemelhier schitterende in de stralen der maan, ginds als spookgestalten opdoemende in het aschgrauw schemerlicht. Wélk voorwerp is dat, dóAr, in ’t midden van die breede ijsvlakte op de onderste helling van den ijsberg, dat de akelige een tonigheid van ’t tooneel breekt Is ’t moge lyk dat in deze ontzagwekkende eenzaam heid nog teekenen wyzen op de aanwezig heid van menschen P JaDe donkere omtrek ken van een boot, die op den ysberg is vastgesjord, teekenen zich tegen den yswand af. In een ysspelonk achter de boot flikkert een roode gloed van een byna uitgedoofd vuur en werpt nu en dan zyn scbynsel over twee menschelyke gedaanten. De eene zit met zyn rug geleund tegen den zykant van ’t hol. De ander ligt neergestrekt met zyn hoofd op de knie van zyn metgezel. De eerst genoemde is wakker en in nadenken ver zonken. De ander ligt achterover met zyn bleek gelaat naar den hemel gewend, slhpende of dood, ’t Is reeds lange dagen ge leden dat zy beiden zyn achtergebleven en hunne tochtgenooten van de expeditie, die

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1