mH WW aar ITS. fro. 9952. extract BK /Vi’ewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 14 Februari 1906. 1 Bultenlandsch Overzicht I ff FEVILLETOX. -OON, Irantscli lenmagazljn, nen, ogelle. agelyks verseb i, Soepkippen, gemeste Eend- ogels, Fazanten ?rs, ReevleeSch, concurreerende smaakt franco ueiliclit ur. L KOUSJES, W oensdag 44ste Jaargang 4' )lied schoenwerk i Verspreide Berichten. XIII. (Wordt vervolgd) BUURT B 18. en toepassingen derde Por» erts. Zy geven ers niet kunnen geen imitaties WIS” SARDEMANN .ING, Poelier. EBDAM. do Er smeten werk. E 30. Ie Kleiwegsteeg The Serum. SN, HOENEN ENZ. .NT, en modellen te «ffewWe C»m<8c Itaneatk 1bb« Reuter seint uit Odessa, d.d. 12 Febr. Generaal Kaulbars heeft by dagorder bekend gemaakt, dat over ieder persoon, die een aan slag op overheidspersonen door middel van ontplofbare stoffen, bommefi, schietwapens of andere voorwerpen tracht te plegen of pleegt, en over personon, die tot een der- gelijk doel dienende voorwerpen bezitten, vervaardigen, bewaren of verkoopen, in bet vervolg langs administratieven weg zonder onderzoek of gerechtelijke behandeling de doodstraf zal worden uitgesproken. Dit be vel is van kracht voor de gouvernementen Chersor., Odessa daarbij inbegrepen, Bessa- rabiö, Jekaterinoslof en Taurië met inbegrip van Sebastopol. Baron Fejervary had een onderhoud van anderhalf uur met den koning; het resultaat daarvan was, dat de koning toestemming verleende tot de volgende voorstellenDe Rijksdag zal niet worden ontbonden of ver daagd, maar de zitting zal worden gesloten, en om het verschijnen der regeering in het Huis van Afgevaardigden te voorkomen, zal dit geschieden bij besluit, gepubliceerd in het Staatsblad. Daarna zullen vredesonder handelingen worden aangeknoopt met nieuwe mannen. Tusschcn al die onderhandelingen loopen intusschen de Hongaarsche zaken leelyk in de war. De „Zeit.” deelt nu mede, dat op her haald aandringen van den gemeenschappe- lyken minister van oorlog de regeeringen te Weencn en te Boedapest besloten hebben, uit de refundeerings-posten die waren bestemd voor het betalen der rente van de leening groot 400 millioen kronen, die door de dele gaties reeds was goedgekeurd, maar die door de parlementen der beide lauden nog niet was aangenemen, zoodat de leening nog niet kon worden geplaatst. Het Oostenryksche aandeel in dien post bedraagt op de begroo- ting van 1906 17.8 kronen. veinig gas is nu kost slechts tst. dacht op de t en duurzaam- do’s te werpenvolgens bet andere wel. Het zal bewapend worden met tien kanon nen van ongeveer 31 cM., paarsgewijs in torens opgesteld, die granaten schieten van 850 Eng. pondverder een groot aantal machinekanonnen om de aanvallen van tor- pedobooten af te slaan. Het geschut van tusschenkaliber is geheel afgeschaft. Het pantsergordel zal op de waterlijn ruim 30 c.M. dik zyn. De waterverplaatsing is 18,800 ton. Het is het grootste schip der Engelsche vloot, maar nog iets kleiner dan de nieuwste Japanscho. De bewapening en pantsering is zoo zwaar, dat, zegt men, de Dreadnought het opnemen kan tegen twee of drie van de nieuwste oorlogsschepen. Met goede trefkans kan het schip al op ruim 8 K.M. afstand het gevecht beginnen. In de Zwitserschq Grütl-vereeniging, die deel nitmaakt van de sociaal-democratische party in Zwitserland, is men zeer ontstemd over de tactiek op eigen houtje, die een deel van de party volgt. Naar haar mea ning zyn schadelijke uitwassen daarvan het unti-militarisme en de directe actie, die de party van het volk vervreemden. Zy wil, dat het uit zal zyn met het anarchisme on der een mantel van verdraagzaamheid, en dat de leiders weer optreden voor een na tionale sociaal democratische algemeene po litiek. Een van haar invloedrykste leden, de heer Heinrich Scherrer, heeft gezegd, dat er gevolgd dient te worden een ener gieke socialistische hervormingspolitiek, die rekening houdt met het Zwitsersche karak ter, het Zwitsersche temperament en democratische Zwitsersche instellingen, valt wat beters te doen, zegt hy, dan do Duitschers te copieeren er moet komen een socialistische party, die niet uitsluitend zweert by een Marxistische geloofsbelijdenis, die geen socialistische kerk kent, maar die haar socialistische opvatting doet steunen op de mode/ne wetenschap. Ta Olten, waar Zaterdag en Zondag een buitengewone söciaal-democratischo partydag gehouden word, hebben do Grütlianen eerst afzonderlijk vergaderd om hun houding te genover de uitersten in de party vast te stellen. m aantal onge- op aanvraag. HTS Co. Zaterdag wilden de sociaal-domocraten de regeering in den Duitschon Rijksdag in- torpelleeren over het ongeluk in de myn Borussia, waarby 39 mijnwerkers om het leven gekomen zyn (den lOen Juli). Graaf Posadowsky verklaarde echter de beant woording dor interpellatie to weigeren, aan gezien uit niets gebleken was dat ’s ryks voorschriften niet nageleefd waren. Singer verlangde niettemin beraadslaging, en de 50 stommen, daartoe noodig, waren met behulp, van eenige vrijzinnigen en centrumsteden te vinden. Toen de Rijksdag dus besloot dat de interpellatie toch zou plaats hebben, verliet de staatssecretaris de zaal. Bömelburg. betoogde in een langdurige rede, dat de mijn niet in een behoorlijken toestand verkeerde, en dat nog lang niet genoeg gedaan wordt ter beveiliging van den werkman. Voorts voorde o. a. de natio- naal-liberaal Beumer het woord, om tegen de opvatting der sociaal-democraten verzet aan te teekenen. De diamantwerkersstaking to Parijs. Een Part. tel. uit Parys, dd. 12 Febr. Ik bob vanmorgen nog eens van beide zyden inlichtingen ingewonnen. Men krygt den indruk, dat de staking nu zeer ernstig is. De patroonsvereeniging, die thans arbitrage vraagt, is begonnen met aan de enquête geen of nauwelijks deel te nemen- Van hun kant ontkent men niet de juistheid dor arbeidersenquête, maar beroept men zich op allerlei zaken, die niet in overweging komen. De arbeiders voeten zich sterk. Van beide zijden erkent men, dat de strijd op een verplaatsing van de ny verliefd zou kunnen neerkcmen. Het afbreken der onderhandelingen lus- schen de Hongaarsche coalitie en do kroon heeft in Hongaarsche kringen de vrees ge wekt, dat nu weldra de schijn van een grond wettig bestuur ook nog zal worden opga- heven, en dat een absoluut bewind zal wor den ingevoerd. Om dit te verhoeden, en om de aanstaande ontbinding van den Rijksdag te voorkomen heeft de coalitie een nieuwe boodschap op gesteld, die door Fejervary aan den. Keizer overhandigd werd. Die boodschap, afkom stig van Franz Kosuth en door tusscben- komst van den minister van financiën Ladis laus Lukacz aan baron Fejervary aange boden, bevat de mededeelingdat Andrassy de voorwaarden der coalitie niet goed heeft begrepen, en dat het afbreken der ondor- handelingen het gevolg van dit misverstand is geweest. De coalitie verzoekt derhalve het hervatten der onderhandelingen, om in elk geval de ontbinding van den Ryksdag te voorkomen. De lente is aangebroken. De frischo April- koelte doet knoppen en bladeren trillen. Fier staat de maan aan den onbewolkten en ge- stamden hemel. Alom, over ’tland en over de zee, heerscht de stilte van het midder- nachtelyk uur. In een villa aan de westkust van het eiland Wight, zyn de glazen deuren van de huiskamer, die op den tuin uitzien, nog open. De carcellamp brandt' op de tafel. Eene dame zit by de lamp te lezen, Van tyd tot tyd ky'kt zy in den tuin naar het witte kleed van een jong meisje, dat langzaam op en neer wandelt door de lanen, terwijl het maanlicht, zacht en liefelyk op ’t grasperk schijnt. Verdriet en onzekerheid hebben hun stem pel op haar gedrnkt. Niet alleen jjverzuchtl- gen maar zelfs haar vrienden, die haar vroeger bewonderden, zyn na eenstemmig on. ZAND VOORT, OORT, J- 8, G, A. DROST, JFF. vereenigbaar zyn Het meest sprekende voorbeeld daarvan is de politie-regeling, de steen des aanstoots. Met dat woord politie bedoelt men niet de agenten, die in de stad voor het onbelem merde verkeer zorgen het geldt hier, even als in Macedonië, een werkelijk leger, dat in staat is de ropverbenden die Marokko doorkruissen, te onderwerpen en in bedwang te. houden. De vraagwie de politie-rege ling zal invoeren, is dus meer bepaald de vraag: wie de baas zal zyn in Marokko. Maar wat blijft Van de soevereiniteit van den sultan dan nog over P Wie de politie onder zyn bestuur heeft, is de baas in Ma rokko, is er feitelyk souverein. En om die souvereiniteit stryden de mo gendheden, nadat zy de souvereine rechten van den sultan ejfistemmig hebben gepro clameerd. De belichten uit Algeciras worden onrust wekkend. Na de uiteenzetting van den toestand, Zaterdag door het officieuse Duitsche tele- graafagentschap van Wolff gegeven, komt nu de beschouwing van officieus-Fransche zyde, waarvoor Havas zorgde. K Beide beschouwingen doen zien, dat de politie regeling werkelijk de steen des aan stoots worden zal. Het begin was zoo mooi. De hertog van Almodovar hield een toe spraak, waarin hy het beginsel der confe rentie uiteenzetteHervormingen waren noodig om orde, vrede, welvaart in Marokko te doen ontstaandie hervormingen moeten echter berusten op de grondslagen souve reiniteit van den Sultan, integriteit van ?yn grondgebied en behoud van de open deur, dus handelsvrijheid voor alle mogendheden. Die beginselen werden aanvaard door Dnitschland en Frankrijk, zooals de gedele geerden die beide landen nog eens uitdruk kelijk uiteenzetten. Het was het program van keizer .-Wilhelm, dat door de geheele conferentiïjwerd aanvaard. Maar by den arbeid der conferentie bleef van dat program niet veel over. Wat be- teekent de souvereiniteit van den sultan, wanneer de conferentie allerlei bepalingen gaat maken, die met die souvereiniteit on- Het van stapel loopen van de Dreadnought Zaterdag te Portsmouth wordt in de En- gelscbe pers als een groote gebeurtenis be schreven. Qfschoon de admiraliteit, in af wijking van het gebruik, zorgvuldig de bouw en inrichting van het schip verborgen heeft gehouden, weten de bladen er allerlei van te vertellen. Het schip is tot nog toe buitenge woon snel gebouwd. Eerst 2 October 1.1. is de kiel gelegd. Over een jaar moet het geheel klaar zyn. Het zal dan ongeveer achttien millioen gulden gekost hebben. Het scbip heeft geen ram en volgens het eene verslag geen inrichting om torpe- van oordeel dat zy er vermagerd uitziet. Anderen daarentegen spreken met evenveel oprechtheid het genadiger oordeel uit, dat haar oogen, heur haar, haar natuurlijke be valligheid en fiere houding slechts weinig van bun vroegere bekoorlijkheid verloren hebben. De waarheid ligt, als gewoonlyk, in het midden. Trots zorg en verdriet, is mevrouw Crayford nog steeds de schoone mevrouw Crayford. De heerlyke stilte van het nachtelyk uur wordt afgebroken door de zachte stem van de jongedame in den tuin. „Lucy, ga eens aan de piano zitten. Het is een nacht om muziek te maken. Speel iets* wat in harmonie is met dezen nacht.” Mevronw Crayford ziet naar de pendule op den schoorsteenmantel. Beste Clara, het is al over twaalven! Denk er aan wat de flokter je gezegd heeft. Ge hadt al een unr geleden te bed moeten zyn.” „Een half uurt e, Lucy nog een klein half uurtje 1 Zie eens die maneschijn over de zqe. Wie kan in zulk een nacht aan slapen denken P Speel iets, Lucy iets verhevens en goddelijks Zoo smeckende naderde Clara baar vrien din aan de tuindeur. Ook zy had onder den verterenden invloed der onzekerheid geleden. Haar gelaat bad zijn jeugdige frischheid ver- Franirijk- Prinses Ena van Battenberg, de toekomstige koningin van Spanje, is de stad des lichts moeten ontloopen, omdat zy er geen rustig lorengeen teedere blos kleurde haar wan gen als zy sprak. De zachte gryze oogen die eens Franks hart betooverd hadden, zyn droevig veranderd. In rust zien ze er dof en vermoeid uit. Is Clara echter opgewekt, dan zijn ze woest en rusteloos, alsof zy plotse ling uit een verschrikkelyken droom is ont waakt. In haar wit kleedje, met het los hangende - zachte bruine haar over haar schouders, ziet het meisje er als een geest verschijning uit, terwijl zy daar naar het venster loopt in het volle licht der maan en smeekt om muziek, die in harmonie is met de geheimzinnigheid en schoonheid van den nacht. „Zult gy dan binnenkomen, als ik iets speel P” vraagt mevrouw Crayford. „Gij zult je ziek maken, lieve, door zoo lang in de nachtlucht te blyven.” „Neen I neenIk geniet er van. Speel terwijl ik in den tuin ben en naar zee staar. Dat geeft my kalmte en troostdat doet my Zy zweeft weer als een geestverschijning terug over het grasperk. Mevrouw Crayford staat op en legt het boek, dat zy bezig was te lezen, neder. Het is een reisbeschrijving van een tocht in de Ijszee. 24) Zjjn ijzeren kr'acht van weleer is wel is waar gebroken, maar nog niet verloren, Z(j drjjven al nader en nader naar de open zee toe. Hij kan de boot te water laten zonder hulpbjj kan het voedsel en het brandhout medenamen. De man die daar op den ijsberg slaapt, is de man die hem Clara ontroofd heelt die de hoop en het geluk van zijn leven voor altijd heelt verhietigd. Verlaat dien man, terwijl bij slaapt, en laat hem omkomen. bat fluistert do verzoeker, Richard War- dour beproeft zjjn krachten op de boot. Ze beweegt, hg kan haar hanteeren. Hg ataat stil en ziet om zich heen. Voor hem de open zee. Achter hem ligt de man die zgn geluk heeft verwoest. De schaduw der helsche ge dachte breidt zich al verder en verder, hoe langer boe donkerder over zjjn gelaat uit. Hjj legt zgn handen op de boot peinst en weifelt. Do ijsberg drijft langzaam voort door de donkere golven, in 't aschkleurig licht. Van «ogenblik tot oogenblik wordt het weg- GOIIDSCHE (I01BAWT feleio. n So. #-■ De Uitgave (lezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Telefoon No. 89 A DVE 11 TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote- letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. stervende vuur kleiner en kleiner. Van oogen blik tot oogenblik sluipt de ijskoude dood nader en nader tot den slapende. En nog altgd wacht Richard Wardour peinst en weifelt. VIERDE TAFREEL. BB TUIN.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1