I ÏTHEE. d Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 9961. Buitenlandse!) Overzicht. lELILLETUS. ex f’ - :ao 'lijders geile. ZONEN, Zaterdag 24 Februari 1996. 44ste Jaargang EXT KENNISGEVING f 60. ii»a het Spanje. I., XVII. MAN A Zx Wordt vervolgd.) a 0.36 f Bod*. afkaart w or Jt jzonden door irkeljjke hulp ets., 75 et en Drogisten OBR/ otterdam. Apotheker jsthaven 189 ’dat raar- 'tsten elgks verseb Soepkippen, smeste Eend- >ls, Fazanten Reevleesch, (icurreerende takt franco VG, Poelier IDAM. UK te letten LH te Echt» tesanMm- en to don naain des ervaardigl i wereidte i* SUU- van Connaught, nit naam van koning Eduard, den Mikado in de orde van den Konseband opgenomen. De plechtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van alle mannelijke leden van het keizerlijke huis, de hoogste waar digheidsbekleders des rijks, en het Britsche gezantschap. Na afloop bracht de Keizer den prins een bezoek, om te bedanken voor het bewijs van vriendschap, hem door koning Eduard ge schonken, en ’s avonds was er groot feest maal ten hove. Natuurlijk werden prins Arthur en de andere leden van het buiten gewone gezantschap ook met ordeteekena bedacht. Vertrouwen in de nieuwe Engelsche re- geering toonen ook de Afrikaanders. Op een bijeenkomst te Heilbron deelde generaal Hertzog mede, dat het congres in April te Bloemfontein te houden, het werk van het congres te Brandfort zal voortzetten, en aandringen op een verantwoordelijke regee- ring in Transvaal. De Boeren, zeide hij, zijn onderdrukt sedert het sluiten van den vrede, maar thans staan wij aan den vooravond van een nieuw tijdperk. Wat men van dit nieuwe tijdperk ver wacht in Zuid-Afrika zette generaal De Wet daarna uiteen. Hy zeide: „Ik heb tot nog toe gezwegen, wegens de onverdrageljjke vernedering, dat wjj de knie moesten bui gen voor Balfour en Chamberlain. Ik hoop dat God Engeland vergiffenis zal schenken voor de onrechtmatigheden, die Balfour en Chamberlain het genoopt en gedreven had den te begaan. „Thans heeft Engeland een regeering waaraan de voornaamste leden steeds edel moedig, eerlijk en zelfs vriendschappelijk zyn geweest voor de Boeren. „En daarom hoop ik, dat de Boeren, uit een beginsel van eergevoel, alle agitatie voor een verantwoordelijke regeering zullen sta ken, of tenminste voor den tijd van zes weken zullen schorsen, om de liberale meerderheid in Engeland een kans te geven, rechtvaar digheid te betrachten tegenover de Boeren, zonder gedwongen te zyn dat te doen.” De troonrede, en vooral het daarop ge volgde debat in het Lagerhuis zullen den Boerenleiders de overtuiging geschonken hebben, dat het nieuwe Engelsche kabinet de verwachte staatkundige hervormingen in Transvaal uit eigen beweging op het program voor deze zitting heeft geplaatst. Woensdag werd gemeld, dat er onder de Engelsche ministers verschillen van meening waren over de Chineesche koelies in Zuid- Afrika. tiet blijkt na, dat enkele der meest k gekookt voor da- iepeli van eraf rebruiken. De „Rustkoje Sossudarestwo”, het orgaan van minister Witte, eer. algemeenc verbete ring van den financieelen toestand in Rns- land constateerende, deelt mede dat men, om de buitengewone uitgaven op het bud get te dekken, door kredietoperaties onge veer 600 700 millioen roebels in goud zon moeten bijeenbrengen. Daar het nu tegen woordig onmogelyk zou zyn dit onder de gewone kredietvoorwaarden gedaan te kry- geh zou men zyn toevlucht moeten nemen tot min of meer buitengewone middelen, waartoe echter ook andere Staten dikwijls kwamen wanneer zy zich in dergeljjke moei lijke omstandigheden bevonden. Het officieel communiqué* van de gisteren te Algeciras gehouden niet-openbare zitting van de conferentie luidt als volgt Behandeld werd het vraagstuk van de grondslagen waarop de Marokkaansche bank gevestigd zou moeten worden. De vragen lijst, opgesteld door den president, en be vattende de oplossing by elk punt zooals die wordt voorgesteld door het Duitsche en door het Fransche gezantschap, gaf aanleiding tot gedachtenwisseling over de tien eerste punten. Deze punten handelen over de alge- meene bevoegdheden van de bank, over de uitgifte van bankbiljetten, over haar taak als financieel agent van de regeering en over haar kassierswerkzaamheid in verband met de instelling en het onderhoud van de po litie. Ook beraadslaagde de conferentie over werkzaamheden der bank ten aanzien van het muntwezen, over de voorwaarden waar onder ze voor rekening van den Maghzen reletoi n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70, Afzonderlijke Nominees V IJ F CENTEN. IdlIlNllE (IIIRIXT. bijgeloof, dat zy met zich omdraagt. Zoolang gy niet met zekerheid weet dat Frank dood is en dat by omkwam door Wardour's hand, loochen zoolang alles wat zy zegt mis leid haar voor haar eigen bestwil betwist al haar gevolgtrekkingen evenals ik het doe. Help my om by haar het beter, het verhe ven geloof aan God’s genade op te wekken Zij zweeg eensklaps stil en zag zenuwaclitig naar de deur. „Chatfluisterde zy. „Doe zooals ik je gezegd heb. Daar is zy. Clara bleef aan de deur staan en zag nu eens Crayford, dan weder diens echtgenoot mistrouwig aan. Daarop de hut binnentre dende en Crayford naderende, nam zij zyn arm en trok hem eenige schreden ter zyde van de plaats waar mevrouw Crayford stond. „Thans waait er geen storm en hebt ge geen plichten aan boord van ’t schip te ver richten," zeide zy met een flauw droevig glimlachje dat Crayford door het hart sneed. „Gij zyt Lucy’s echtgenoot en ge stelt belang in my om harentwil. Deins daarom er niet voor terug mij smart aan te doen ik kan smart dragen. worden afgele- pakjes van vijf i een Ned. one n Nommer en i nevenstaand Wet gedepo- >ering van ge- êlende IJL, ,T Lz. 33) Reeds toen waren de voorteekenen van den storm, die kort daarop was losgebroken, aan zee en hemel zichtbaar. Crayford had zich toen daarmede verontschuldigd, dat hy daardoor plotseling de kajuit moest verlaten, waarin het gesprek had plaats gevonden. Zyne medeofficieren hadden |zyn voorbeeld gevolgd en op hun plicht gewezen die ben op dek riep. Den volgenden dag en den derden dag woedde de storm nog steeds en konden de passagiers hunne hutten niet verlaten. Maar, thans, nu het weder was opgeklaard en het schip het anker had laten, vallen thans, nu officieren en passagiers, allen te zamen aan wal waren en den tijd ter hunner beschikking hadden nu had Clara de gelegenheid op het onderwerp der verloren mannen terug te komen en omtrent ben vragen te doen, waarop Crayford onmogelijk haar het antwoord kon schuldig blyven. Wat moest hy aanvangen? Hoe kon by haar nog langer onkundig laten van de waarheid Ziedaar de overpeinzingen, die Crayford Ten paleize te Tokio beeft prins Arthnr Al wat zy by mogelijkheid kon te weten komen, toen wy Engeland verlieten, was dat de beide mannen ieder op een ander schip waren geplaatst. Waardoor is zy tot het vermoeden kunnen geraken dat zy elkander hebben gevonden „Zy was er rast van overtuigd, William, dat dit moest geschieden, toen de expeditie Engeland verliet En zy heeft in boeken over Noordpoolreizen gelezen van mannen die door hunne kameraden op den marsch moes ten worden achtergelaten, en van mannen die op ijsbergen op goed geluk zyn voortge dreven. Met haar geest vol van die beelden en voorgevoelens, zag zy of droomde zy dat zy Frank en Wardour zag in een barer zenuwaanvallen. Ik stond naast haar ik hoorde wat zy toen sprak. Zy waarschuwde Frank dat Wardour de waarheid ontdekt had. Zy riep hem toe „Blijf by den hoofd troep, Frank, zoolang gy kunt 1 „Groots Godriep Crayford uit JMy was, bijna iu dezelfde woorden, d« wai schuwing die ik hem toeriep, den laatst keer dat ik hem zag I” „Vertel haar dat |niet, WilliamHoud haar onkundig van hetgeen gij my daar zegt. Zy zou het niet aanzien voor hetgeen het is niets dan een treffende toevalligheid. Zy zou het beschouwen als een bepaalde be vestiging van het geloof, dat ongelukkige N. zijne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden zijner huidenzouterij en V’ huiden en vellen achter het perceel JKE drukkerij van Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan Mogendorff en z” J—- - :J-bergplaats van l aan de Kar- nemeiksloot, wijk R No. 362, kadastraal bekend sectie A No. 3583. GOUDA, den 230 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. „Frankryk heeft zich onderworpen aan de uitspraak van een Europeesch hofdit kan toestaan of weigeren, Frankryk het man daat .e geven, dat het vraagt. Zoo het dit toestaat is Frankrijk ongetwijfeld aan Euro pa verantwoording schuldig voor de wijze waarop het zyn taak volbrengt. Maar Frank ryk kan niet, zonder aan zyn eigen waar digheid te kort te doen, tot het Europeesche hof zeggen„Wys nu nog een politie-ftgent aan, om toe te zien op myn handelingen als gÜ zyt vertrokken En toch is Frankryk zoo ver gegaan. En daarom acht de Matin het gelukkig, dat Duitschland dit Fransche voorstel niet heeft aangenomen. Het blad hoopt nu, dat Frankryk een beetje .hooger en flinker toon zal aanslaan of dat het zwijgen zal. Maar zich ver nederen tot de hoogte van Servië of Monte negro mag het niet Telefoon No. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. Een deputatie, vertegenwoordigende alle mijnstreken van Engeland en Schotland, is gisteren by Asquith, den minister van finan ciën, geweest om by hem op intrekking van het uitvoerrecht op steenkool aan te dringen In bijna alle streken, zeide het parlements lid Bart, de voornaamste woordvoerder, heeft dat uitvoerrecht ten gevolge gehad, dat de loonea verlaagd zyn. De minister antwoordde, dat hy van den beginne af een tegqpstander van dat uitvoerrecht is geweesthy acht bet slecht in beginsel er. schadelijk in de gevolgen. Of het uitvoerrecht nu opgeheven zou worden mocht hy, voor de indiening van de begrooting, niet zeggen, maar men kou wel begrijpen, dat het opgeheven zou worden zoodra het kon. In gelijken geest sprak de minister tot een deputatie van kolenmyneigenaars, die later kwam. De Bulgaren van Stroemitza, wilajet Sa- loniki, hebben zich onlangs beklaagd by den inspecteur-generaal over de aanvallende houding der Grieken en de onverschilligheid, waarmee do plaatselyke overheid dat aan ziet. Hilmi-pasja zond daarop kapitein Ismail Hakki, een zijner adjudanten, op on derzoek uit. Volgens het verslag van dezen officier zyn de klachten der Bulgaren slechts een gevolg van het feit, dat zy hier in den nationalen stryd met de Grieken zichtbaar aan terrein vierliezen. By de laatste volks telling waren er tegenover 3260 patriar- chisten nog maar 1583 exarchisten. geldelyke operaties uit zou voeren, en over de wijze van samenstelling van het kapitaal der bank. Ten slotte besprak de conferentie nog de inrichting van den consulairen dienst, De volgende zitting zal aanstaanden Zaterdag worden gehouden. De ongerustheid neemt toe in Algeciras en in Europa. De houding van Duitsch- iand, dat stellig weigert, na de te Parys gevoerde onderUxndelingenr^e beslissing over te laten aan de conferentie maar blijft voortgaan eischen te stellen aan Frankrijk, maakt in dit land een zeer onaangenamen indruk. De Matin zet den toestand aldus uiteen „Het is hoogst betreurenswaardig, dat Ré- voil en Radowitz gemeend, hebben, parlicu liere onderbandelingen te moeten beginnen terwyl de conferentie bijeen is, en het is feitelyk gelukkig, dat die onderhandelingen mièlakt zyn. „Indien de verschillen tusschen Frankryk en Duitschland door particuliere onderhan delingen opgelost hadden kunnen worden was het niet noodig geweest heel naar Andaluzië te gaan, na met trompetgeschal de vertegenwoordigers van geheel Europa en Amerika daarheen te hebben orttbodeu „Maar juist omdat DuiUchland niet wil de doen wat Engeland, Spanje en Italië deden, en zich rechtstreeks met ons ver staan, moeten de diplomaten der beide, we relden voor drie maanden worden opgeslo ten in een verloren hoekje van Spanje. En nu die diplomaten daar byeen zyn en hunne beraadslagingen begonnen hebben, nu wil Duitschland alleen het woord hebben. Nu Frankryk er in toegestemd heeft de quaestie te onderwerpen aan de uitspraak van Euro pa en Amerika, heeft Frankryk slechts ver klaringen te geven, voorstellen te doen, en concessies aan te bieden aan de vertegen woordigers van Europa en Amerika”.... De Matin zet dan uiteen, hoeveel Frank rijk reeds heeft toegegeven het kwam te Algeciras met den eisch om een generaal- mandaat, het stelt zich nu tevreden met een bemiddelingsvoorstel, waarbij aan Frankryk en Spanje, onder het opperbe stuur van den Sultan en het toezicht van een derde mogendheid, de organisatie der politie in een aantal havenplaatsen zal wor den opgedragen, wat feitelyk vernederend is. „Frankryk kan een mandaat aanvaarden; het kan geen toezicht aanvaarden. Een groote mogendheid als Frankryk kan niet, zonder zichzelf te vernederen, een voortdurende contróie op zyn daden toestaan. pijnigden en die hem na zyn redding, in den wonderlijken en eigenaardigen toestand brachten van een bezorgd en terneergedrukt mensch. Zyn medeofficieren oordeelden, gelyk hy wel wist, dat hy de grootste verantwoor delijkheid er van op zich moest nemen. Deed hy dit niet, dan zoo hy al aanstonds het vreeseljjk vermoeden van Clara bevestigen. Hy moest zich door de moeielykheid heen slaan maar hoe tegelyk zonder zyn eigen eer te bevlekken en zonder haar te diep te treffen dat was meer dan Cray ford kon zeggen. Hy stond nog in zyn som ber gepeins verzonken, toen zyn vrouw de hut binnentrad. Toen hy zich tot baar om- keerde, zag hy zy 1 eigen ongerustheid en zorg geheel weerkaatst op mevrouw Cray- ford’s gelaat. „Hebt gy Clara ook gezien P” vroeg hjj. „Is zy nog aan ’t strand P” „Zij volgt my hierheen,” antwoordde me vrouw Crayford. „Ik heb vanochtend met haar gesproken. Zy staat er nog even stok stijf op dat gy haar de omstandigheden zult mededeelen waaronder Frank is verloren geraakt. Zooals de zaken staan, blijft je geen anderen uitweg over dan haar te ant woorden.” „Help my dan daarin, Lucy. Zeg my, voor zy komt, op welke wijze dat vreeseljjk ver moeden het eerst zichvan haarmeester maakte. s

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1