nu. 7INIINQ IftilX. 1 ilKU Gouda en Omstreken. RENS, Aieiiws- en Advertentieblad voor 44ste Jaargang. No. 9963. Zoon. FEUILLETON. ELLE WATER ZEIST OON, .iter, lesch, iliteit leiiicht nr. KOUSJES, Samos. IER Bulteiilandsch «verzicht Dinsdag ^7 Februari 1906. - 1EL0NJE Jr. Verspreide Berichten. I 60. Wordt vervolgd.) IJKE drukkerij ran BUURT B 13. OVERNAME time 50 ets., 75 et ers en Drogisten XKER! Rotterdam. ER, Apotheker Westhaven 189 GOUDA. einig gas is nu cost slechts 8t. acht op de en duurzaam- T van onze n Brandstoffen n hetwelk een vernemingssom rlaerstraat 20, 'SSwL 35) Mevrouw Crayford wierp een verontwaar digen blik naar hen -- en sprak de nood- zakelyke leugen uit, zonder een oogenblik te aarzelen 1 „Ja!” zeide zy. „Wardour werd uit de hutten vermist.” Hoe snel zy ook gesproken had, kwam haar antwoord toch te laat. Clara had de korte aarzeling van de beide officieren op gemerkt. Zy keerde zich tot Stevaton. „Ik vertrouw op uw eer,” zeide zy kalm. „Heb ik gelyk of niet, als ik geloof dat me vrouw Crayford zich vergist?” Zy had zich tot den rechten man gewend. Steventon had zyn vrouw niet by zich die haar macht over hem kon doen gelden. Steventon, op zyn eerewoord gevraagd en zoo good als gedwongen een antwoord te geven bekende de waarheid. Wardour was medegegaan in plaats van een officier die door een toeval buiten staat was gesteld den troep te vergezellen en Wardour en Frank werden te zamen vermist. Clara sag mevrouw Crayford aan. Duitschland. De begrootingscommissie van den rijks dag stond maar 400.000 in plaats van 470.000 mark voor den bouw van den spoor weg van Swakopmund naar Windhoek toe. De feestelijkheden ter eere van keizer Wilhelm’s zilveren bruiloft zijn geopend met de inwijding eener „gedenkhal” in de Kaiser Wilhelm GedUchtniskirche. Reuter seint uit Stockholm, d.d. 24 Febr. De Regeering heeft by den Rijksdag een nieuw kieswet-ontwerp ingediend; dit be paalt, dat de Tweede Kamer zal bestaan uit 230 leden. Kiesgerechtigd zyn alle mannen na voleindiging van het 24e levensjaar. Verkiesbaar zyn allen, die in het district, waarvoor zy gekozen worden, kiesgerechtigd zijn. Voor de verkiezing is absolute meer derheid van stemmen noodig. Alle negen jaren zullen de kiesdistricten opnieuw wor den verdeeld. Frankrijk. Er zyn nu van de 69000 kerken in Frank rijk 15000 geïnventariseerd. De gisteren gehouden ministerraad besloot de boedelbe schrijving zoo spoedig mogelijk te doen afloopen. In dienselfde ministerraad deelde de mi nister van marine mede, dat hij goedkeuring vragen zal voor den bouw van drie nieuwe pantserschepen van 18000 ton. Nu weer is besloten Dénoulède candidaat te stellen in Parijs, in de plaats van den overleden heer Archdeacon. LITERFLESCH; VERMENGD E,DIT EEN Leiding- t SOMS ziekten- Engeland. Een voorstel van den conservatief For ster, om het adres van antwoord op de troon rede te wijzigen, op het punt van den Chi- neezen-arbeid in Zuid-Afrika, is, na een rede van Winston Churchill, verworpen met 416 tegen 91 stemmen. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat De Jongh gekozen is tot voorzitter van de Transvaalsche kamer voor de mijnen. Belgii De volgende week Donderdag komen de „Ge boort het?” zeide zy. „Gy vergist u, ik niet. „Wat gy „toeval” wat ik „noodlot” noem bracht Richard Wardour en Frank te zamen als deelgenooten aan denzelfden tocht. „Zonder een antwoord afte- wachten, keerde zy zich weder tot Steventon, en verraste dezen door het pijnlijk onder werp van ’t gesprek uit vrijen wil te Maten varen. „Zyt u wel eens in de Hooglanden van Schotland geweest?” vroeg zy. „Ik heb de Hooglanden nooit bezocht,” antwoordde de luitenant. „Hebt ge ooit in boeken over de Hoog landen gelezen van de Zienersgave of zoo iets dergelyks? „Ja.” „Gelooft gy aan het bestaan der Zieners gave Steventon gaf zeer beleefd een ontwijkend antwoord. „Ik weet niet wat ik zon hebben geloofd indien ik ooit in de Hooglanden geweest was,” zeide hy. „Maar nu heb ik geen ge legenheid gehad de zaak ernstig te onder zoeken.” „Geloof dan,” vervolgde Clara, „dat ik niet lang geleden in Engeland een vreemden droom heb gehad. In myn droom heb ik gezien wat gy zooeven bekendet en meer (jan dat. Hoe kwam het dat de beide ver een Slavischen staat zal maken, in plaats van een Duitschen. Meer nog dan tegen het kiesreglement zyn de Duitscbers tegen het golyktydig daar mede ingediende reglement van orde voor den nieuwen Rijksdag, dat bestemd is den president krasse wapens in handen te geven tegen rustverstoorders of obstructionisten. Zy willen niet medewerken om deze beide ontwerpen in te voeren, tenzy een nationa- liteiten-wet wordt ingevoerd, om hen te be schermen. Over het lot der kieswet is het moeilijk iets te voorspellen zoolang niet de partijen als zoodanig zich over de positie hebben uitgesproken, die zy ten opzichte der wet zullen aannemen. (.OIIISCIIE (DURANT Reuter seint uit Brussel,jd.d. 24 Febr.: Het gerucht wordt bevestigd dat Palmaceros, de secretaris van het Chileensche gezant schap, in een pension gedood is door den zoon van den consul generaal, den heer Waddington. Het slachtoffer, dat 25 jaar oud was, is gedood door vyf revolverschoten Palmaceros stond op het punt te trouwen-een mandaat, yle Zuidsla’ met tie dochter van den heer WaddingtonTI het "leDwe “uls v In de laatste dagen was er evenwel een zekere verkoeljng tusschen hem en zyn ver loofde ontstaan. Reuter seint uit Algeciras, d.d. 24 Febr. De conferentie, beden in geheime vergade ring vereenigd, beëindigde do lezing van de bank-ontwerpen, ingediend door Duitschland en Frankryk Beide landen handhaafden hun standpunt betreffende de bestreden punten. De toestand is nog dezelfde als by het eindigen der vorige zitting. De ontwerpen zyn teruggezonden aan de commissie van rapporteurs om ze opnieuw te bestudeeren. De Marokkaansche gedelegeerden bobben heden een ontwerp aangeboden dat punt voor punt de Spaansche vragenlijst beant woordt. Het stuk bevat 17 artikelen en heeft tot opschriftAntwoord van het gezantschap van Zyne Majesteit den Cherief op de Spaansche vragenlijst. Verder zegt het o.a.Er zal te Marokko een bank worden opgericht mot concessie van Z.M. den Cherief. Ze zal den naam dragen van Nationale Marokkaansche Bank, en alle operatiën verrichten die binnen den kring var. werkzaamheden van eene bank vallen. Ze zal recht hebben bankbiljetten uit te geven betaalbaar aan toonderde uitgifte daarvan zal beperkt worden tot het drievoudige van den voorraad in goud enz. De spoorwegmagnaten zoo seint de New-Yorksche correspondent van de Globe, hebben hun ontzaglijke staatkundige macht nog eens getoondhet belangrijkste punt waarover gestreden is ter zake van de vaststelling der spoorwegvrachten door de Inter-State Commission, hebben zy ge wonnen. De regeering had voorgesteld dat de maatschappijen geen recht van appèl zouden hebben op de beslissingen van de commissie, behalve in zuiver wettelyke kwes- tiën waarby de grondwet anders bepaalt. In de Senaats-commissie hebben de belang hebbenden zich met hand en tand daartegen verzet, en zy hebben het pleit nu zoo goed als gewonnen. Men moet erkennen dat zyin de handelswereld veel steun vonden, en zich op de Engelsche gebruiken en wetten dien aangaande konden beroepen. Waarschijnlijk zal de Senaat nu het wets ontwerp met zulke wijzigingen aannemen, dat het, om met den correspondent te spre ken „volgens eenige anti-trust fanatiekon beroofd wordt van zyn belangrijkste voor- deelen.” Men geeft ook te kennen dat er een soort van schikking getroffen zou zyn tusschen de spoorwegmaatschappijen en de regeering, van welke schikking men binnen kort de gevolgen zou bespeuren in spoedige afhandeling van de Panama-zaken. Maar voorshands schijnt dit vermoeden niet door de waarschijnlijkheid gesteund te worden, meent de correspondent. De Oostenryksche regeering heeft de nieuwe kieswet by den Ryksraad ingediend. Het ontwerp heeft groote ontstemming verwekt in Duitsche kringen. Want van de nieuwe mandaten, die de wet wil instellen, krijgen de Duitscbers er geen de Tsjechen daarentegen winnen $0 mandaten, daar zy de 19 zetels der conservatieve grootgrondbezitters in Boheme krygen qn bovendien elf nieuwe zetels. De Polen ktygen in Silezië 2 mandaten, .de Polen en' Ruthenen in Galicië 10 mandaten meer. De Italianen en Rumeniërs verliezen (ven winnen er 6. va.i Afgevaardigden zullen vermoedelyk de zetels onder de nationaliteiten aldus verdeeld zyn Duitschers 205, Tsjechen 99, Polen en Ruthenen 95, Italianen 17. Zuidslaven 36, Roemoniers 4 dus 205 Duitschers, 230 Slaven, 16 Italianen, 4 Roemeniers. Het actieve kiesrecht wordt toegekend aan elk Oostenrykscb staatsburger, die 24 jaar oud is en minstens een jaar het burger recht heefthet passieve aan elk burger, die 30 jaar oud is en drie jaren het burger recht heeft. De kiesgerechtigden in elk district vormen een kiescollege,dat één afgevaardigde benoemt; in enkele landelijke gedeelten van Galicië zullen dubbele districten worden gevormd maar ook daar zal ieder kiezer slechts één stem kunnen afgeven. Het plan bestaat om de kiesdistricten zoo in te deelen, dat zij natio nale eenheden vormen, De geheele regeling is zoo opgevat, dat er een soort proportioneele vertegenwoordi ging door ontstaat, die echter uitloopt op een bevoordeeling der Slaven, voornamelijk der Polen. En dat is de hoofdreden waarom de Duitsche partyen zoo tegen dit ontwerp zyn, dat naar hunne meening van Oostenrijk miste mannen van hunne gezellen gescheiden werden Raakten zy ze geheel toevallig kwijt of moest men er toe besluiten hen achter te laten Crayford deed een laatste poging om haar ondervragingen te stuiten op het punt waar op zij nu gekomen was. „Steventon noch ik namen deel aan dien tocht,” sprak hy. „Hoe kunnen wy u dus antwoorden „Uw medeofficieren die er wel deel aan namen moeten n gezegd hebben wat er is voorgevallen,” gaf Clara ten antwoord. „Ik verzoek u en mynheer Steventon alleen my overtebrengen wat zy u verhaald hebben.” Opnieuw kwam mevrouw Crayford tusschen- beiden ditmaal met een praktischen wenk. „Het ontbyt is nog niet uitgepakt,” zeide zy. „Kom, Clara! dat behoort tot ons werk, on het is meer dan tyd.” „Het ontbyt heeft nog wel een paar mi nuten langer den tijd,” antwoordde Clara. „Wees niet boos om myn stijfhoofdigheid,” vervolgde zy, haar hand liefkozend op Cray- ford’s schouder leggende. „Zeg my hoe het gebeurde dat die twee van de overigen werden gescheiden. Gy zyt steeds een beste vriend van my geweest wees nu niet wreed jegens my I Da toon waarop zij Crayford smeekte, moest een zeemanshart treffen. Hy gaf den hopeloozen stry'd op hy liet de waarheid doorschemeren. „Na den derden dag,” zeide hy, kon Frank niet verder. Zyne krachten begaven hem. Hy viel van vermoeienis neder.” „Toen wachtten de anderen zeker op hem „Het waro hoogst gevaarlijk geweest te blyven wachten, myn kind. Hun leven (en het leven van hunne makkers die in de hutten waren achtergelaten) hing, in dat ijskoude Noorden, af van hun voorwaarts trekken. Maar Frank was een gunsteling van allen. Zy wachtten een halven dag om Frank de gelegenheid te geven zyne krachten te herstellen.” Hier hield hy op. Thans werd het hem eensklaps duidelijk tot welko onvoorzichtig heid zijn genegenheid voor Clara hem verleid had en hy zweeg. Maar hy was te ver gegaan om thans in stilzwijgen een uitvlucht te zoeken. Clara was vastbesloten alles te vernemen. „Ging Frank weer verder mee, na die rust van een halven dag?” vroeg zy aan Steventon. „Hy trachtte verder te gaun „En kon niet .Ja.” Maximilian Harden beweert in zyn orgaan de Zukunft, dat de Duitsche Keizer don nieuwen minister van Buitenlandsche Zaken v. Tschirsky, die persoonlijk met hem be vriend is, zou hebben benoemd zonder den rykskanselier te raadplegen, waarop deze onmiddellyk zyn ontslag zou hebben gevraagd; de Keizer zou er echter in geslaagd zijn hem te overreden zyn gewichtig ambt te blyven bekleeden. De Rykskanselier zou bevreesd zijn, dat v. Tschirsky de zaak buiten hem om met den Keizer zou behandelen evenals v. Holstein, de kabinetschef van Buitenlandsche Zaken, dit af en toe doet. Wy laten dit verhaal voorloopig voor re kening van Harden. Men zal Zich herinneren, dat er geruchten in omloop zyn geweest, dat Lnccheni, de moordenaar van keizerin Elisabeth van Oos tenrijk, in de gevangenis te Genève op een verschrikkelijke wijze werd behandeld. De Ann ales politiques et littéraires maakten «zich tot tolk van deze geruchten en naar de Echo de Paris verneemt, is het exemplaar, waarin deze gruwelijke verhalen voorkwa men, in de gevangenis aan Luccheni ter hand gesteld. Deze wilde toen een brief aan de redactie schrijven om dit tegen te sproken, doch natuurlyk kon de directeur dit niet toestaan. Niettemin mocht Luccheni oen memorie opstellen, waarin hy verklaarde het zoo goed to hebben als nimmer te voren; goede voeding en kleeding waren zaken, die hy vroeger nimmer gekend had. Bovendien was er een kleine bibliotheek tot zyn be schikking, waarby o. a. een werk van Mon- tesqieu. FeletOi n lïo, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco pei post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Telefoon Mo. S> AD VER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1