IT7IHDING a Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Donderdag 8 Maart 1906. No. 9971. llulteülaadsek Overzicht I FEUILLETON. ver LOON, ?nr CAO taglijders 44ste Jaargang. loellicht eur. Ll kousjes, cht en dinnum- Het Dagboek van den Inspecteur an. bet eene been orer bet «Mr Mr 1, INKMAN A Zi. >r briefkaartworJt toegezonden door iltbomrnal- de tot S'/p dubbele Heseb Vegte, Zaltbomme Rotterdam. nil age. j J. Oen. Rotterdam ,E BUURT B IJ. rut 1U n werkelijke hulp i,oi iniii: to hu m io ver treffen jbers welbekend iCHT-lLIXlB iet Fabriekmerk). nde, radicale en ig van alle, zelf' Inekkige xenutv- ral ontstaan dooi jeugdigen leeftyd ilke zwakte, öletl: Hoofd pijn g - Maagpyn Onvermogen s enz. üit- Faletoi n N*. 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco pei post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. zich heelt en het zal die krenking niet ge- moedelijk kunnen opnemen. Verloopt de conferentie zonder resultaat, dan zal Fran krijk eveneens teleurgesteld zijn, door de nederlaag van zjjn politiek. Onder die om standigheden ziet het blad de naaste toekomst met groote bezorgheid te gemoet. J, d.ldki» |en, Uumu- iagm te aun du nmaidlit wt wmidte- HER TIEK m. )EM U/ F n 30 ets., 75 ct kers en Drogisten ASKER! Rotterdam. OER, Apotheker o. Westhaven 189 Op tragische wijze is de carnavalspret de vorige week verstoord te Soltomarina by Chioggia. Er wan daar onlangs' een doufinier uit Zuid-Italië aangekomen, uit Calabrië, een zekere Pirottina, die dolgraag mee wou doen aan de feestvreugde. Maar de noord- schen moesten niets van den Calabrees heb* ben de meisjes wilden niet met hem dansen en de jongens plaagden hem. Eindelijk raakte Pirottina zoo verwoed, dat h(j zijn mes trok en daarmee respect poogde in te boezemen. Nu was het evenwel heelemaal mis; bot verbolgen publiek wilde hem te lyf en Pirottina moest de vlucht nemen naar de kazerne der douaniers, het volk achter hem aan. melk pkoekt ank voor du» tobplawa Ah «wal m te pbraikML De Duitsche begrotingscommissie beeft gisteren over Puttkamer en Kameroen ge praat. Verschillende sprekers legden er nadruk op dat zy den levenswandel van den gou verneur buiten beschouwing lieten, maar do verdiensten die hy eerst voor Togo en daarna voor Kameroen had gehad, niet verzwygen wilden. Erzbergen lichtte namens bet centrum een ■voorstel toe om de rechtswaarborgen voor de zwarten in gemengde zaken (van blanken en zwarten) te vermeerderen, lijfstraffen in de voorioopige hechtenis af te schaffen enz. Hy vroeg, boe bet aat met den valschen pas dien Puttkamer ten name van eene zich noemende baronesse v. Eckardstein had op gesteld. Hohenlobe, directeur van de koloniale af- deeling, antwoordde dat die dame onder dien naam aan Puttkamer was voorgesteld en deze laatste den pas te goeder trouw had opgemaakt. Waarom een ondergeschikt ambtenaar den pas niet had willen opstegen en waarom het baronesje later voor een .nichtje” van Puttkamer doorging, werd niet opgebelderd. Een ander lid vroeg met be langstelling naar de secretaresse van den gouverneur die bet nichtje was opgevolgd. De meerderheid vond het echter bedenkelyk, om Puttkamer niet naar de kolonie terug te zenden. Dat zou de zwarten erg overmoedig maken. Hohenlohe antwoordde dat de regeering van plan was, de zaak grondig U onder zoeken, om een juist oordeel over personen en toestanden te kunnen vellen. Tot zoo lang moest men geduld hebben. Een foorstel van Bebel, om de nog ge vangen hoofden dadeiyk in vrijheid te stellen, vond alleen steun bij do uiterste linkerzijde, het bovenvermelde voorstel van het centrum werd daarentegen aangenomen. De Duitsche pers is zeer kalm, en wacht voor het oogenblik de gevolgen van het besluit der conferentie af. Het voorbeeld geeft de officieuse „Nord- deutsche Allgemeine Zeitung”, die na een uiteenzetting van het behandelde in de zit- tiftg van Zaterdag zegt .De stemming liep dus over een quaestie van regeling der werkzaamheden. Wordt door de behandeling der beide hoofdzaken, op de w|jze zooals de conferentie dit wenscht, de overeenstemming gemakkelyker verkre gen, dan komt dit optreden volkomen over een met de bedoeling der Duitsche politiek”. De „Kölnische Ztg.” die ook uit Berlyn vaak inlichtingen met officieuse tint ont vangt, gaat op dit punt voort: „Het was een regeling der werkzaamheden in grooten styl. „Vertraging der beraadslagingen is even min in Duitschlands belang als in dat der geheele wereld. Wanneer de .Agence Havas”, met een duidelyke bedoeling tegen Duitsch- land, van militaire maatregelen spreekt, zal zy in Frankrjjk zeker slechts enkelen vin den, om zulk een aanval te verdedigen, wyl die duor Duitschlands houding niet gerecht vaardigd wordt. „Duitscbiand kan slechts wenschen, dat het besluit der conferentie voeren zal tot een snel bevredigend verloop der onderhan- delingen, ook al was het van meaning, dat dit bevorderd zou geworden zyn door een afzonderlijke behandeling der bank- en der politie quaestie. Blykt uit de gevolgen de juistheid der beslissing van de conferentie, dan zal dit door Duitscbiand met vreugde worden begroet. Want hoe eer de spanning, die de conferentie doet ontstaan, geweken is, des te beter. Eigenzinnigheid kan niemand ons verwijten. Wy wenschen slechts verzoe ning en tegemoetkoming, waardoor een snel en bevredigend verloop der conferentie ver kregen kan worden.” De „Vois. Ztg.” is ontstemd over de hou ding van Italië, dat getoond heeft, door tegen Duitschland te stemmen, dat het als bond genoot niet meer te vertrouwen is. Het blad acht bet verder onnoodig zich over de be slissing der conferentie uit te laten. De ge volgen zullen zich weldra toonen. Maar de onbevangen toeschouwer zal moeten toegeven, of meer in verlegenheid, den inspecteur aan zijne overpeinzingen overlatende. „Hoe kunnen de menseben verwachten, dat wy ben beschermen zullen,” zeide de laatste in zicbzelven, „zoo zy willen voort gaan met te pas en te onpas als een troep schoolmeisjes te babbelen 1 Indien wy met de dieven alleen te doen hadden, zou dat vry wat aangenamer voor ons zyn maar wanneer zy, op wien de dieven bet gemunt hebben, de eersten zyn, die bet alarmsein geven, welke kans blyft er dan voor ons over? Ik wensebte wel, dat ik dat jonge mensch een paar maanden onder myne lei ding bad. Ik wil wedden, dat by zou leoren minder te spreken en meer te denken. Hy heeft het een en ander van die vervalschings geschiedenis geboord, maar ie plaats van het nu als een gevaarlijk geheim te bewaren, en zóó te maken, dat de schurken veronder stellen, dat men geen argwaan tegen ben koestert, en zonder bet te vermoeden in de val loopen, gaat hy met open mond kake lende rond, en het is zyne schuld niet, zoo onze vrienden, de falsarissen, ons niet ont snappen. Desniettemin,” besloot de inspec teur, eene sigaar uit zyn zak nemende en die, met de onderworpen zocht Tan een wijs geer, aanstekende, .pruttelen helpt niet, 't Is altyd zóó geweest en ’tzal wel immer zóó biyven, en wy hebben al den blaam op weinig gas ia nu 't> kost slecht» latst. indaebt op de Re. Het Het gebeurde van Zaterdag in de confe rentie te Algeciras,» zoo verrassend geweest, dat niemand zich eigenlyk juist kan voor stellen, wat de gevolgen ervan zullen zyn. Vandaar dan ook, dat de meest uiteenloopen- de meeningen erover worden verkondigd. De „Times" meent dat de onderhandelin- gen nu weldra zullen worden afgebroken, wy) alle gedelegeerden de hoop op een over eenstemming hebben opgegeven. De „Daily Express” daarentegen verzekert op den meest beslisten toon, dat er alle grond bestaat voor de verwachting, dat nu de conferentie weldra tot eenstemmigheid zal komen over de geschilpunten. Hetzelfde vermeldt de „Daily News”„De overeenstemming is dichter by dan ooit.” De .Tribune” beschouwt het als een font van Duitschland, dat het zich verzette tegen de voorstellen van Sir Arthur Nicolson, wyl daardoor natuurlijk de argwaan wordt ge sterkt, dat Duitschland het welslagen der conferentie niet ernstig wil. Het blad wyst op het feit, dat de chau vinistische elementen in Duitschland weder van troepen en geschut spreken, en op het zonderlinge artikel van professor Delbruck in de .Preussische Jahrbücher” die over een beslissing door de whpens spreekt „Als Duitschland werkelijk denkt aan de mogelykheid dat uit den tegonwoordigen toestand een oorlog kan ontstaan, dan mogen wy veronderstellen, dat het alles doen zou wat het kon, om de wereld te bewyzen dat het recht aan zyn zyde is. „Dan zou het zorgen den schijn te ver- myden, dat het handelde in het gevoel van zyn sterke positie, en dat het gebruik wil maken van de tijdelyke onmacht van Rusland. Dan zou het zorgen, dat de critici geen reden hadden voor de meening, dat Duitschland de rustverstoorder en de vijand van Europa is. Dan zou het beter den scbyn bewaren dan het tot dusver deed. „Geen mogendheid heeft in den laatsten tyd aanspraken gemaakt op het beheerschen der Europeesche zaken, of zy heeft ten slotte geheel Europa tegen zich vereenigd. En reeds door in de openbare meening de vrees voor zulke eerzuchtige plannen te doen ont staan, heeft Duitschland de in menigen kring bestaande sterke vriendschap voor Frankryk weten om te zetten in het besluit, dit land onder alle omstandigheden bij te staan”. De „Daily Graphic” is vast overtuigd, dat nu de conferentie weldra fiasco zal maken Duitschland moet onder den indruk komen dat het de meerderheid der conferentie tegen agenten, „verzocht ons dezen gevangene te arresteeren wegens straatroovery. Wy heb ben bet geval niet gezien, en weten er niets van behalve door hem. Hy is bode by eene bank en kwam door de Naussau Street, toen er iemand tegen hem aanliep; het volgende oogenblik werd zyne doos laat zyne doos zien, Jack.” De andere agent bracht van onder zyn mantel eene blikken doos te voorschijn, zoo als die door de bankiers gebruikt worden om effecten van bet eene punt der stad naar het andere over te brengen. „Het volgende oogenblik voelde by, dat iemand zyne doos greep,” vervolgde de «pre ker, „en toen hy zich omkeerde zag hy dezen man op den grond liggen, met de doos onder zich. Hy maakte zich van bem meester en riep de politie, en ik hoorde hem en nam den gevangene in bewaring. Dit is alles wat ik er van weet, inspecteur.” De inspecteur wendde zich nu tot den aan klager. „Hoe heet je?” vroeg hy. „Philip Jackson, sir.” „Wat is je beroep P” „Geëmployeerde by Vandcrblick’s bank, sir, bode.” Op dit antwoord kreeg de gevangene eene lichte rilling, welke de inspecteur opmerkte, zonder dit te laten blyken. Wordt vervolgd.) ons te nemen, en er ons zoo goed mogelyk uit te redden.” Op dit oogenblik werd er hard op de deur geklopt. .Binnen riep de inspecteur, eene wolk rook uitblazende en bet eene been over bet andere slaande. De deur werd geopend en twee politie agenten traden binnen, die een lang jong- mensch tusschen zich in hadden, gestoken in een stel naar de mode gemaakte, maar voor het jaargetyde tamelyk lichte kleederen. Hy was doodsbleek, en scheen onder den invloed van eene niet te onderdrukken zenuwachtige ontroering te verkeeren. Desniettegenstaande had hy zulk een mannelyk en op< n gelaat en had zyn voorkomen, ofschoon kennelijk physiek zwak, zoo weinig van de kruipende houding van den vreesachtigen misdadiger, of van het snoevende van een onbeschaam- den deugniet, dat de inspecteur er onmiddellyk door getroffen werd en by zichzelven zeide, dat dit geen gewoon geval kon zyn Dit troepje werd gevolgd door een vier den persoon, die geene in het oogvallende kenteekenen had en klaarblykelgk de aan klager was. De inspecteur nam het onver schillige air van een man van routine aan, en vroeg, zich in zyn stoel oprichtende, aan de agenten, wat zy te rapporteeren hadden. „Deze man bier,” hernam een van de 3) - „De zaak is op zichzelve niet van zooveel gewicht,” antwoordde de ander, opstaande en zyn hoed grypende, «doch uit een ander oogpunt bekeken, misschien wel. Ik heb hooren beweren, dat er een groot plan op touw is, om nnmelyk eene party nagemaakt papier van aanzienlyk bedrag in omloop te brengen.” „Hebt gy dat gehoord P” vroeg de inspec teur, met een spotachtigen glimlach opziende. »Zyt gy gewoon alles te gelooven wat gij hoort, Mr. Vanderblick P” „O, ik deel het slechts mede als een ge wooV haMtte de ion&* mtD te ant' „Een gerucht van dien aard kan meer kwaad, dan goed doen,” zeide de detective op ernstigen toon. „Tk ben overtuigd, dat gy uw eigen belang, zoowel als dat van anderen, zoudt bevorderen, zoo gy het niet steundet door het verder te vertellen.” Mr. Vanderbiick mompelde eenige onver- taan ba re woerden en vertrok, biykbaar min Telcfooa Ne. 69 ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote lettere worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. d»t 0 splitsing in een meerderheid en een minderheid niet als een verbetering van den toestand kan worden beschouwd.” Al is echter eenstemmigheid nog evenmin bereikt als voor veertien dagen, daarom geeft het blad de hoop nog niet op, dat de conwnlie haar doel zal bereiken. sr seint uit Petersburg, d.d, 6 Maart Petersburgsche Telegraafagentschap deelt mede Volgens een heden afgekon- digd keizerlpk manifest worden de Doema en de Ryksraad, die in het vervolg voor een oven groot gedeelte uit door den Keizer benoemde en gekozen leden zal bestaan, elk jaar by keizerlyke oekase voor de zittingen bijeengeroepen en op dezellde wyzo ver daagd. De Doema en de Ryksraad hebben het recht van initiatief, bet recht tot het geven van raad en bet stollen van vragen aan de ministersieder wetsontwerp moet, alvorens het den Tsaar ter goedkeuring wordt voorgelegd, door Doema en Ryksraad aangenomen zyn; de Doema en de Ryksraad kunnen de verkiezing hunner leden voor ongeldig verklareneen bevel tot samen stelling van een wet, te gelyker tyd van be lang voor Finland en Rusland, zal by afzon derlijks oekase worden gegeven. De Keizer uit ten slotte de hoop, dat de deelneming der afgevaardigden van het volk aan de wet geving moge strekken tot bevordering van economische welvaart van het Ryk en tievóstlging van de eenheid van Rus land. Te gelyk met dit manifest zyn de wet ten over bet vormen van do Doema en den Ryksraad afgekondigd. De gekozen leden van den Ryksraad worden voor 9 jaar be noemd, om de drie jaron vinden aanvul- lingsverkiezingen plaats voor een derde der leden. De leden van den Ryksraad worden gekozen door de Zemstwo’s, do Synoden der orthodoxen, de vertegenwoordigers der akademie van wetenschappen en der univer- siteiten, van den handel, de nijverheid, de grondeigenaars in Polen en andere provin cies van Europeesch Rusland, waar geen Zemstwo’s bestaan. De leden van den Ryks raad moeten 40 jaar oud zyn en bet diploma van met gunstig gevolg afgelegd gymnasiaal eindexamen bezitten. De zittingen van den Ryksraad en de Doema worden in het open baar gebondennoch de Ryksraad noch de Doema mogen deputaties of verzoekschrif ten ontvangen. Ministers kunnen leden van de Doema zyn de leden van beide corpo raties genieten tydens de zitting persoonlijke onschendbaarheid.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1