r ra® Dicin' n Blad. rank CACAO. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 15 Maart 1906. i\o. 9977. Bultenlandscli Overzicht F if 17 f L LET ON. I t 1906. iS albur. Kleinhandel In sierken drank. Het Dagboek van den Inspecteur. 44ste Jaargang. van f Camlmen. stierf, trouwde dienaar H Weiliiudscb ÏMIIWI. TELLING. l I OM Koppen. ikroskopisch VAN LED- I iels booger e voordeelig- 1-ClCtO ero hoeveel- |>ere soorten. K. Teleto n No. Sï. De Uitgave met. uitzondering' 26,1 '06. :idt zich in (emekkeljke jne geur en t een eerste LSKBO8OH. K te letten Een hevige overstrooming teisterde gis teravond de stad Antwerpen. De Schelde liep buiten de oevers en bracht groote schade toe aan kaden, straten en huizen. De koop waren werden weggespoeld en de spoorweg op de kaden werd over een groote uitge- en. iff 8 uur, prijzen. het Rotter* ecteur P. D. d tegen 22 •orgegaan aal n april <i ze» Abonne- is. Te Algeciras is men weer op het doode punt. De Berljjnsche correspondent van de „Kölnische Ztg.” seint, dat Engeland en Frankrijk het niet heelemaal meer eens zjjn en dat Engeland geen lust meer heeft Frank rijk te stijven in zijn „eigenzinnige” houding. De correspondent legt er den nadrnk op, dat deze maal de vertraging niet van Dnitsch- land maar van Frankrijk kom<. Frankrijk eischt een overdreven groot aandeel in de Telefoon No. 69 A IJ VER TENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. staatsbank en het tracht de beteekenis der internationale commissarissen te vérzwakken. De correspondent vraagt, of de oorzaak van de vertraging soms ligt in de ministerieele crisis in Frankrijk. Ook de correspondent te Algeciras van de „Kölnische Ztg.” gewaagt van den invloed der ministerieele crisis en van de veranderde houding der Fransche afgezanten. Men vond te Algeciras bet plan, om de commissarissen te 1 iten benoemen door de regeeringen van Engeland, Duitschland, Spanje en Frankrijk uit de besturen der rijksbanken, over ’t al gemeen voortreffelijk. Maar nu wil Frankrijk weer, dat de 4 rijksbanken zelf de com missarissen zullen benoemen, en dat zij ge kozen zullen kunnen worden ook buiten de directie der banken. De waarborg die Duitsch land ziet in het oorspronkelijke voorstel, komt in dat nieuwe Fransche voorstel te vervallen. Duitschland kan op het punt van de com missarissen niet toegeven, seint de corres pondent uit Algeciras, want volgens het Fransche voorstel zou b.v. als commissaris voor Frankrijk gekozen kunnen worden een vertegenwoordiger van de Banque de Paris et des Pays-Bas. welke betrokken is bij de Marokkaansche leening van 1904. De /Temps” wijt alle moeilijkheden aan Duitschland, dat de politie over Casablanca aan een inspecteur-generaal van een onzijdige mogendheid wil toevertrouwen. Zoo begint het lieve leven van voren af aan. jrden afgele- akjes van vijf een Ned. one Nommer en nevenstaand Vet gedept ring van fa lende IL, Lt MTNmMI iiiMrat. Hier Ata i latte (oei •mkaSm» CAN A Z». De Keizer heeft Zondagavond de beeld houwers bü zich gehad, die ontwerpen heb ben gemaakt voor de beelden van prinsen uit het huis van Oranje, welke op het terras van zijn paleis komen te staan. Hij ging na, of de door hem gewenschte veranderingen aan de ontwerpen waren aangebraebt en gaf nog eenige kleine wenken aan de heeren. Hij beval hun met het werk voort te maken, zoodat hü kort na Paschen de modellen in gips in de beeldengalerij in oogenschouw kon nemen. Ten slotte verraste de Keizer zijn gehoor met een lezing van anderhalf uur, die tot onderwerp had het ontstaan, de ontwikke ling en het verval van de wapenrusting der ridders. Hij bleek voornamelijk geput te heb ben uil een boek dat daar onlangs over is verschenen. De monarch gaf een overzicht van de verschillende hoofdstukken en lichtte alles met de platen uit het boek toe. De Keizer stond lang stil bij den tijd der oude Oranjes en de wapenrustingen van hunne dagen. Hij zeide de zaak bestudeerd te heb ben, omdat hü wilde dat de beelden, histo risch, zoo juist mogelük zouden zün. Aan de kleederdracbt der oude Oranjes kan men het best zien, boe de oude wapenrusting plaats begon te maken vo?r de gewone kleeding. De beenen steken reeds in hooge laarzen en alleen het bovenlijf draagt nog een pantser. De Keizer vertelde nog dat bü zich een wapenrusting had laten aantrekken, om bü zichzelf waar te nemen, hoe de man nen zich daarin gevoeld en bewogen hebben. Hü had daarbü opgemerkt, dat het onjuist was om aan te nemen, dat de menschen vroeger dikker waren geweest. Het tegendeel was eer waar. Want voor armen, beenen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, i° der Drank wet ter openbare kennis: Dat bij hen is ingekomen ckOiavolgende aan vrage om vergunning voor d#»'verkoop van ster ken drank in het klein, van J. van den Heuvel, wed. A. Gielhuis, voor het benedenvoorvertrek van het perceel aan de Raam, wijk O No 52. Binnen 2 weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verkenen van de vergunning schrittelijke bezwaren inbrengen Gouda^ den 14 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 9) Haar dood was niet onverwacht geweest, maar hü wekte bü den graaf zulk een gevoel van verlatenheid, dat hü er zich zelf over verbaasde. Hü bad er geen besef van, hoe veel zü voor hem was geweest, en evenmin welk een ledig haar heengaan zou achter laten. Hü wandelde onrustig; verdrietig en troosteloos door zün groot huis. Zekeren nacht bad bü een levendigeu droom, dat bü Vera ontmoette en dat zü in gevaar ver keerde. Het was de eerste maal sedert haar vertrek, dat hü van baar droomde. Het maakte een ontzettenden indruk op hem. Na er gedurende eene week over gepeinsd te hebben, nam hü eensklaps een besluit. Hü zou zyne woonplaats verlaten en de wereld gaan doorreizen, en niet terugkeeren, vóór hü Vera gevonden had, of alle twyfel om trent haar lot was opgebeven. Dit nieuwe levensdoel werkte op zyne dommelende natuur als een toovermiddel. Hy werd levendig en bedrüvig. Hy riep züne opzieners en zaakgelastigden samen en dezer Courant geschiedt dagelijk van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. van de ramp. Hierby *a gebleken, naar ver luidt, dat de brand in schacht no. 3 reeds een maand geleden is uitgebroken. De in genieurs waren sedert eenige dagen erpstig ongerust voor ui tl reiding van het vuur en hadden verschillende schachten nauwkeurig onderzocht. Echter moeten zü niets buiten gewoons bemerkt hebben. Doch de münarbeiders stellen de directie toch verantwoordelyk en beschuldigen de ingenieurs van zorgeloosheid, daar volgens hen, nadat het vuur reeds de houten af scheidingen had aangegrepen, het afdalen had dienen verboden te worden. De opge wondenheid is zóó groot onder de arbeiders, dat gevreesd «ordt voor ongeregeldheden. De buitenlandsche bladen geven één lange, droeve lyst van water- en stormschade. Langs de gansche kust van Zuid België tot hoog aan de kust van Noorwegen is het zeewater opgestuwd door de felle stormen van de laatste dagen, booger gekomen dan bü raenschenheugenis was gebeurd. Te Ant werpen heerscht formeele watersnood. Óp sommige plaatsen in de Belgische lage landen zün düken doorgebroken, en op de kust zün heel wat scheepsrampen met noodlottigen afloop geconstateerd. Hetzelfde geldt voor de kusten van Dene marken en Noorwegen. Ook daar hebben water en storm weer vele slachtoffers ge maakt. Reuter seint uit Parüs dd 13 Maart: Het Kabinet is gereed'; de samenstelling is zooals zy reeds vroeger werd geseind, behalve dat Leygues is benoemd tot minister van Koloniën en Doumergue tot minister van Koophandel De beginselverklaring van het nieuwe Kabinet zal het bewys leveren, dat de re- geering in de binnenlandsche politiek de gedragslyn van bet afgetreden ministerie zal volgen. Het Fransch Russisch verbond wordt gehandhaafd, ook blyven de bestaande vriend.schappélüke betrekkingen met andere mogendheden, waarop Frankryk zooveel prüs stelt, behouden. Ter herdenking van den 18den Maart, den dag van de barrikaden-gevechten in het re volutiejaar 1848, zün in Berlyn en omstreken 450.000 sociaal democratische strooibiljetten verspreid. Er zullen Zondag 82 vergaderin gen zün over het eensluidende onderwerp De burgerlyke omwenteling van 1848 en 1849 en het Pruisische drieklassen kiesrecht. De politie neemt uitgebreide voorzorgs maatregelen, daar zü een grooten aandrang van menschen naar de graven van de slacht offers der Maartsche beweging in Friedichs- hain verwacht. Men zou zelfs van plan zün, het plantsoen geheel af te zetten. Het Eransche kabinet is feitelük tot stand gekomen. Clemenceau, die eerst geen deel van het ministerie zou uitmaken, krügt nu de portefeuille van binnenlandsche zaken Briand treedt als minister van eeredienst op. Deze beide benoemingen geven aan het kabinet het karakter van een sociaal-radicale combinatie, Clemenceau st« 1de beslist de voorwaarde, dat de scheidingswet krachtig zal worden uitgevoerd. Briand stelde eischen van sociaal- politieken aard, vooral de invoering van de ouderdomsverzekeringswet en de erkenning van de syndicaten der staatsambtenaren. De raad van bestuur der sociaal democra tische internationale organisatie nam gisteren bet besluit, elk lid onvoorwaardelük uit te sluiten, dat in een burgerlyk kabinet zal optreden. Dit besluit is klaarblükelük tegen Briand gericht. Hy houdt nu op lid der sociaal democratische party te zyn, krügt dus meer vryheid van beweging en stelt zijn meer gematigde ambtgenooten minder bloot. De Fransche reactionaire pers is zeer ver stoord over deze combinatie. „Éclair”, „Echo de Paria” en „Figaro” vallen Fallières aan, die Sarrien en Clemenceau in een kabinet benoemde. Doch ook de „Temps” en de „Débats” zyn ontstemd over dit radicale kabinet, gevormd om de verkiezingen te leiden, hoewel de radicalen noch in de kamer, noch in het land de meerderheid hebben. Zü zien een bewüa van den ommekeer in bet land, die by de aanstaande verkiezingen wel blüken zal, in de verkiezing voor den Senaat in het departement Basses-Pyrénées waar in plaats van den overleden radicale afgevaardigde een clericaal gekozen werd. Reuter seint uit Parüs, d.d. 13 Maart De directie der maatschappü tot exploitatie der münen van Courrières maakt officieel bekend, dat het aantal vermisten 1212 be draagt. Het parket heeft natuurlük onmiddellük een onderzoek ingesteld naar de oorzaken reis. Het was een Engelscbe bediende, een man, tien of twaalf jaar ouder dan hy zelf van beproefde trouw en dóórzicht. Deze snaak, Tom Bolan geaaamd, bezat verschil lende talenten. Hü was begonnen als matroos en was van alle markten thuis hy was timmerman, slotemaker, kleermaker, schilder en glazenmaker. Bovendien had hü op deze of gene manier de kennis van de Fransche en Italiaanscbe talen zich in zooverre weten eigen te maken, dat hü ze spreken kon, speelde voortreffelü'c op de viool, en kon uitstekend een horlepüp of een fandango dansen. Na tal van reizen gemaakt te heb ben, verzeilde hy eindelijk in New-York en ging di&r, by’wyze van afwisseling, in eene groote stalhouderü slenteren, waar hy zich zoo aangenaam maakte en zoo handig toond-*, dat hü oogenblikkelük als stalknecht werd gehuurd en gedurende de drie of vier jaren, welke hü zich daar van züne plichten kweet, verwierf hü zich eene grondige kennis van paarden en alles, wat daartoe behoort. In den stal stonden ook paarden van particu lieren, en één van deze heeren, voor wiens rüpaard Tom gezorgd had, kreeg zin in den handigen jongeling, en huurde hem als pal frenier en bediende. Met zfin nieuwen mees ter stak hü vervolgens over naar Europa en doorreisde dit werelddeelmaar, bü ge legenheid dat zü St. Petersburg bezochten, Iiül INIIE (IIIRAVL en borst had men pantsers, die een man van tegenwoordig erg krap moesten zitten en in züne bewegingen belemmeren. Voor de Keizer van züne beeldhouwers afscheid nam, deelde hü hun mede dat men in Neder land met spanning de voltooiing van hun werk tegemoet zag. Men heeft al herhaal- delük gevraagd, hoe het ermee stond en of het niet mogelük was, althans fotografieën te kry'geh mogelük voor geïllustreerde weekbladen. maakte schikkingen voor eene langdurige afwezigheid. Hü wist niet, en bekommerde er zich ook niet om, waarheen hü zou gaan, noch hoe langen tyd er zou verloopen, vóór hü terugkeerde. Zfin hoofd was vol vage plannen en voornemens. Hü was den gan- schen dag in de weer, at smakelük, en sliep ’s nachts gezond. Hy verbaasde er zich over, dat hü zich gelukkig en opgewekt gevoelde. De lang onderdrukte veerkracht züner natuur keerde snel terug, met al de impulsie van zoovele jaren zonder hartstocht. Hü bad een gevoel, alsof hü gedurende eene eeuw bad geslapen, en nu ontwaakt was met de kracht en vermogens van een reus. Ofschoon de gedachte aan Vera blükbaar de oorzaak van deze verandering in hem was, is het toch niet aan te nemen, dat zü de eenige of voornaamste was. De tyd was voor hem gekomen, waarop hü een nieuwen stap moest doen, en zyn droom, dat hy züne verlorene liefde wedervond, was slechts eene aanlei- ping, om dien te doen. En eenmaal in do wereld geworpen met zyn fortnin, zyne de- gelüke opvoeding en zyn warm, jeugdig bloed, was het niet waarscby'nlük, dat hü ooit weder betzy met Vera, of zonder Vera - in dien ouden noerslachtigen en dommelenden toestand, waaraan hy nu ont komen was, zou vervallen. Hü nam slechts één persoon met zich op ets., 75 ct n Drogisten ER! tterdam. Apotheker ithaven 189 kreeg zün meester eene longontsteking en stierf, en Tom stond weder alleen in de wereld met eenige honderden dollars in zün zak en eene ongewone dosis levenservaring. Met zulk een kapitaal behoefde hü niet ver legen te staan, wat aan te vangenen na enkele maanden als kellher in ééne der fatsoenlijke restauraties gediend te hebben, trok hü de genadige aandacht van geen geringer personage, dan van den ouden graaf Fedovsky zelven, en werd hü onmiddellük inwoner van het stedeljjk paleis van dien edelman. Hier trad bü in verschillende hoe danigheden op, voornamelyk als lakei en kamerdienaar, en voldeed in alle opzichten. Eenigen tijd na deze züne aanstelling bracht de oude graaf zün zoon naar de hoofdstad. Tom vatte terstond eene groote genegenheid voor den jeffigen man op, welke zoo merk baar toenam, dat de vader hem formeel aan Fedovsky Junior overdeed, en hü de ver trouwde dienaar en rechterhaurf van den laatste werd. Hü bleef gedurende al die één zame en sombere jaren bü hem, en terwül hy nooit züne opgeruimdheid verloor, deed hü het mogelüke om die van zün meester voor nog grootere verdooving te bewaren en toen de graaf zyne reis naar het onbekende aan vaarde, was het niet alleen natuurlük, maar ook noodzakelük, dat de trouwe Tom met hem ging. (Wordt vervolgd.)

GC | 1906 | | pagina 1