ITS. Drank i CACAO. JViewwn- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrijdag 16 Maart 1906. 44ste Jaargang. No. 9978. BulteDlandscb Overzicht. FEIILLETO} BAS albitr. ste Cacaobusnen. tr - :ao lanlscu enmagazljn, J 30. Het Dagboek van den Inspecteur lied schoenwerk Verspreide Berichten. Mv- t ld} (Wordt vervolgd.) IULSEBOSCH. tD m, 25/1 '06. sheiit zich in n geaiakkolgke fijne geur en tot ten eerste 1 0*0 80 Koppen. Mikroskoptsch en VAN LED- o ct»., rs ct s en Drogisten KBR! Stotterdnn. R, Apotheker Meetbaren 189 defchtAj pn te don aaun de. rwnzrdigt weRtdb»- x* BtoU- rel iets booger 1 de roordeelig- VA-CACAO linere hoeveel- lopere soorten. K. Kleiwegsteeg ien, The Scrum. N, I0ENEN ENZ. neten werk. HOOFDSTUK III. Mr. Williams. Monaco of, om het juister uit te druk* ken, Monte Carlo is even schoon ais vermaard, en wanneer wy dit verklaren, geven wy het hoogen lof. Voordat dAAr het speelpaleis door den heer Blanc werd opge richt, werd de plaats weinig door touristen bezocht, omdat de Cornice Weg op zulk eene hoogte over de daarboven liggende rotsen liep, dat niemand, of hy moest met een val scherm gewapend zyn, er ooit aan dacht, er meer dan een vlnchtigen blik nit het raamt je van zyn rjjtnig op te werpen, daar het diep beneden hem als in de blauwe Mid- 10) Toen de beide makkers het middelpunt der Moskovitiscbe beschaving verlieten, richtten zy hun koers naar Londen, waarin iedere Rus meer of minder belangstelt. De graaf had uitstekende aanbevelingsbrieven zoowel als feitelyk onbeperkte credietbrieven, en gevolgelyk werd hy terstond in de eerste kringen ontvangen. Nadat hy een paar sea sons met het in oogenschouw nemen van het bezienswaardige, met ryden in Rotten Row, met dineeren met de aristocratie, met het aanhooren van de debatten in bet Parlement, met varen op den Theems, met het aangaan van weddingschappen by de wedrennen van Derby en Ascot, in de wereldstad had door gebracht, en dit alles was achtervolgd door een paar maanden jagen op de noordelyke meren, zeide Graaf Fedovsky zyne Engel- sche vrienden vaarwel en stak het kanaal over naar Parys, waar hy zich weldra aan genaam thuis gevoelde. Het leven op de boulevards, in de café’s en de theaters beviel hem; in de jonge lieden der Parflsche sa- lyken het kan ook den modus vivendi aan nemen dien de .Matin’’ aan de hand deed. Maar het vreest, dat het den toorn van een groot deel der pers en der openbare mee- ning op zyn hals zal halen, zoo het zjjn ambtsbezigheid begint met toe te geven aan den Duitschen eisch. Uit Algeciras wordt gemeld, dat naar men daar vreest, de verandering van ministerie in Frankrijk eer een nieuwe moeilijkheid dan een verbetering zal blykon te zijn want Bourgeois kan niet beginnen met toe te geven in een quaestie, waarin Rouvier tot nog toe een beslist afwijzend standpunt in nam, wil hij niet bet verwijt moeten hooren, alles bedorven te hebben, wat Rouvier had goed gemaakt. En toch zjjn alle gedelegeer den van meening, dat hel onverantwoorde lijk van Frankrijk zou wezen, de conferentie onder de bestaande omstandigheden te doen mislukken. Engeland. De Spaanscho koning zal vermoedelyk op 14 April een bezoek brengen aan Engeland, waar zijn bruid op het oogenblik vertoeft. dellandsche Zee lag. Later werd er langs de zeekust een spoorweg daarheen aange legd, en daarop maakte de heer Blanc, door er zjjne zaak te vestigen, het een van de hoofdkwartieren van het rjjke en beuzelend Europa, Men moge er tegen opkomen of niet, aar „spelen” is de gewone uitdrukking voor eene zekere neiging van de menschelyke natuur, precies zooals „het hof maken” en „vechten” dat zynen al de wetten, welke uit het be ginsel van zuivere zedelijkheid gemaakt wor den, moeten machteloos blyken om het te onderdrukken. Indien het spel uit de eene plaats verbannen wordt, zal het zich in eene andere vei toonen, en, zoo de geheels wereld er zich van onthield zou het toch zyn on- neembaren zetel hebben in de harten zyner aanbidders. Dientengevolge bloeit het, of schoon het te Baden-Baden niet langer wordt geduld, met grootere weelderigheid dan ooit te voren in het onbeduidende Italiaansche vorstendom en zoo de Vorst hel soms daar mocht verbieden, zou het nog uitgeoefend worden in het hart van Afrika of in de verwyderdste schuilhoeken van Chineesch Tartarye. Intusscben, Monte Carlo is er eene zeer bekoorlijke plaats voor. Ik gekookt k voor d*- etopeh van hte) Ah jtval «a gebruiken. *11 menleving vond hy verrukkelijke, makkers, en hy maakte voor het eerst kennis met eenige geheimen en excentriciteiten der vrou- welyke natuur. Maar hoezeer verschilden al de vrouwen, welke hy ontmoette, van Vera! En in welken hoek van het heelal bad hy zich verborgen? Van Parys reisde hy naar Dresden, Ber lijn en Weenen van dkir verder naar Rome, Florence, Napels en Venetiëhy maakte uitstapjes naar Zweden en Noorwegen, ja drong zelfs in Turkye, Rumenië en Palestina door. Juni van bet volgende jaar keerde hy weder naar Londen terug, en de beide volgende jaren werden min of meer op de zelfde wyze doorgebracht. Hy werd eene bekende figuur onder de welgestelde leeg- loopers van Europaen hy was nog zoo jong en schoon, dat bet eene oorzaak van gedurige verbazing was voor degenen, die wistén, dat hy noch huwde, noch een liaison aanging met de eene of andere van de vele vrouwen, op wie maar weinig pressie zou behoeven uitgeocfend te worden, om zich te verbinden met zulk een ryk en aantrekkelijk persoon. Fedovsky zou het misschien zelf moeieljjk gevonden hebben, van zyne onver schilligheid eene verklaring te geven. Het was geene vooraf beraamde of beredeneerde onverschilligheid. Dp gedachte, zyn hart te verharden tegen de behoorlijkheden van de De conferentie te Algeciras beeft de be handeling van de beide aanhangige onder werpen, de bankquaestie en de politieregoling voorloopig moeten staken. De Duitsehe ge delegeerde had weer eens geen instructies de Fransche gedelegeerden lijden onder den invloed van de wijziging in het Fransche mini^kr:^ En nu nog slechts een handbreede afstand de beide partijen scheidt, nu het verschil een zuivere vormquaestie geworden is, die met een kloeke beweging kan worden weg genomen, nu dreigt opnieuw het gevaar, dat de conferentie eindigen zal zonder resultaat, zonder dat men tot overeenstemming is ge komen. Duitschland toch meent, dat het in de laatste dagen zooveel heeft toegegeven dat thans de beurt weer eens aan Frankrijk is. De Duitsehe gedelegeerden lieten geen twij fel over aan hun voornemen, om ditmaal aan hun eisch vast te houden. Zy meenen dat, wil Frankrijk geen ernstigen twijfel doen ontstaan aan de loyauteit van zyn plannen, het de voorwaarden moet aanvaar den die Duitschland als waarborgen voor de goede uitvoering Her politie-regeliirg noo- dig acht. Maar de Fransche gedelegeerden staan voor de moeilijkheid, dat zy rekening moe ten houden met de optreding van een nieuw kabinet. Het ministerie-Sarrien staal werkelijk voor een lastige keuze. Het kan de conferentie niet laten mislukken, en zal by eenig na denken het Duitsehe standpunt moeten bil. andere kunne, was niet in hem opgekomen. En van den anderen kant kon evenmin ge zegd worden, dat het verlies van Vera hem nog in zulk eene mate aandeed, dat hy niet in staat zou zyn eene andere vrouw te waar- deeren. Er waren nu meer dan zeven jaren ver- loopen sedert Vera’s huwelijk, en Fedovsky was ten slotte evenals andere menschelyke wezens een indruk, hoe sterk ook, kon hem niet altijd byblyven. Hoe dit ook zy, om streeks den tyd dat hy op reis ging nrar Monaco, had hy nog geene vrouw ontmo^, die de plaats van Vera kon innemen. soudsche co miAvr Frankrijk. De Protestanten hebben te Parys zonder eenig verzet een vereeniging van den eere- dienst opgericht. Op bevel van den generaal van het 18e legercorps, is kapitein Couderc de Toulogue, die geweigerd heeft, zjjn mannen te bevelen, de kerkdeuren te Saint Plerre teforceeren, onder streng arrest gesteld. Het nationaal concilie van Fransche bis schoppen is tot na do verkiezingen uitgesteld. Duitschland. De begrooting kan door de praatzucht van den rijksdag niet voor 1 April gereed komen; daarom zul een noodwet ingediend moeten worden. De minister van spoorwegen Budde is vry ernstig ziek en ook de voorziter van het bureau van den rijksdag ligt te bed. De schulden van den onder curateele ge stelden hertog Paul Friedrich van Mecklen burg en zyne gemalin moeten 3 millioen bedragen. Te Karlsruhe is een geestelijke, die beklaagd was in de verkiezingsdagen een ander tot meineed te hebben aangezet, vrij gesproken. Een (Part Tel.) nit Parijs dd. 14 Maart meldt Het grootste deel der linkerzijde begroette de programverklaring van het ministerie Sarrien met gejuich. Fladin hield onmiddellyk daarna een in terpellatie over de algemeene politiek. De niewe ministers vereenigden zich gis- terenmoigen in het Elysée, onder leiding van den President der Republiek. De ministerieele verklaring werd eenstem mig goedgekeurd. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Bourgeois, bracht zyn ambtgenooten op de hoogte van den diplomatieken toestand, met betrekking tot de conferentie te Alge ciras. Vervolgens werden de maatregelen tot uit voering der scheidingswet en de mijnramp te Courrières besproken. I'eietoi n Ne. 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs pei drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nonimers VIJF CENTEN. „Een verschrikkelijke ramp, zonder weerga in de geschiedenis van de myn-industrie, toch zoo ryk aan menschelyke offers, heeft bet Pas de-Calais bekken in rouw gedom peld. De regeering der Republiek deelt in de nationale droefheid en betuigt do be volking van deze zwaarbeproefde streek haar sympathie. „Eenige dagen geleden nog zwoegde het leven te Courrières boven en onder den grond. Uit de diepe putten steeg het geluid op van werkers. Plotseling onder den invloed van vuur kraakt alles, stort alles in een. En byna allen, die er met hard werken hun brood verdienen, vinden er even plotseling den dood. „Thans brengen wy een deel van deze dappere lieden, gestorven op het veld van eer, naar hun laatste rustplaats. Onze harten breken by zooveel ellende, wy groeten dezen langen stoet van slachtoffers. „Mogen de bewyzen van deelneming een troost zyn voor de weduwen, ouders, broe ders, zusters, verloofden, de kleinen, die het verlies niet beseffen, voor allen die treuren. „De president dor republiek en de regee ring geven de verzekering dat zy alles zullen doen om leniging te brengen in den nood”. Na de redevoeringên zette de stoot zich in beweging. De vlaggen en banieren, met krip omfloersd, werden vooruitgedragen. Den heelen weg langs stonden twee ryen solda ten, die op militaire wyze eer bewezen. Op het kerkhof zelf werd door den heer Lamen- din nog een redevoering gehouden tegen de directie der mynen. Hy vroeg om een onder zoek naar de verantwoordelijken. Toen hy uitgesproken had, werd er geroepen „Weg met de kapitalisten, weg met de moorde naars.” Het ministerie van handel en nijverheid gaat weer zwanger van een nieuw spoor wegplan en wel het leggen van een lyn naar de persoonlijke eigendommen van den Tsaar in het Altai-gebergte, die onnoemelijke minerale schatten moeten bevatten. Gebrek aan spoorwegverbinding is oorzaak, dat de ontginning nu verlies oplevert. Over een lengte van ongeveer 300 K.M. zal er zuid waarts van een Siberischen spoorweg een lijn worden aangelegd, die o.a. genoemden spoorweg goedkoop van kolen zal voorzien. Maar het grootste belang, dat Rusland by deze lyn heeft, is dat het daardoor weer dichter by de (noordwestelijke) grens van Mongolië komt en thans van dezen kant druk op China kan oefenen, nu Port Arthur en de zeezijde in 't algemeen niet meer dienst kunnen doen voor dat doei. Eigenaardig is, dat het ministerie van handel en nijverheid en niet dat van ver keerswezen het plan heeft geopperd. Sinds een paar dagen vallen de sneeuw vlokken zonder ophouden op den zwarten bodem van Lens tot Ryssel. Dit witte kleed is reeds meer dan twintig centimeter dik. En diep daaronder wordt nog steeds gewerkt in een atmosfeer van lyken-lucht en ver stikkende gassen. Tydens de sneeuwjacht had gisteren de begrafenis plaats van.de negentig slacht offers, die boven gebracht waren. Te Sal- laumines, Fouguières, Noyelles, Mericourt- Corons, Mericourt-Vallege, Billy Montigny en hoe al die kleine nederzettingen van mijnwerkers daar mogen heeten. Er was geen plekje zonder rouw. Te Mericourt-Corons had de offlcieele plechtigheid plaats voor de niet herkende slachtoffers, geleid door den bisschop van Arras. Met een extra trein waren alle regeerings- ambtenaren aangekomen. Commandant Lar son, de vertegenwoordiger van president Fallières, de minister van binnenlandsche zaken Dubief, vertegenwoordigers van andere ministers, senatoren en afgevaardigden van het Pas-du-Calais. Voor den< lykstoet werd een prachtige krans gedragen met het opschrift: „Do re geering der republiek aan de slachtoffers van de ramp by Courrières”. Gesproken werd door den bisschop, door den afgevaardigde Roze, namens het parle ment, door een der myn-directeuren, door velen anderen meer. De minister van binnen landsche zaken zei Telefoon \o. «9 ADV ER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedére regel meer 1Ö Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. In het vliegende blaadje dat het sociaal democratische partijbestuur in 450.000 stuks te Berlyn beeft laten verspreiden, wordt o. m. algemeen, gelyk en geheim stemrecht in Pruisen en vryheid van vereeniging en vergadering verlangd. Tot de „arbeiders en de proletariërs” wordt deze opwekking gericht: „Aan u is het, ’t werk uwer voorvaderen te voltooien. Aan u is bet. aan het absolute regeerstelse! in Pruisen een einde te maken en ervoor te zorgen dat de wil des volks de hoogste wet wordt. De arbeidersklasse alleen is het, by welke nog het aandenken van de helden van 1848 voortleeft, de arbeidersklasse alleen is het welke die moedige mannen eert, niet met fraaie zinswendingen, maar met den vastberaden wil, om hunne oogmerken na te streven en hun werk te voltooien.” s

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1