CACAO. .ar ■T )rank strict ti Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrijdag 30 Maart 1900. No. 9990. |l m FEUILLETON. KO .1 44 ste Jaargang. Het Dagboek van den Inspecteur. KENNISGEVING Bultenlandsch Overzicht. 0 van tusschen Frankryk en Spanje <i Wordt vorvolgd.) JLSEBOSCH. iAS albier. D le CarailiuoncH. u, 25/1 ’06. »eidt zich in gemakkeljjke fijne geur en ot een eerste toepassingen ?rdt' Por» 'to. Zij geven s niet kunnen geen imitaties JIS'’ RDEMANN I 0.40 O Koppen. Wikroskopiscb n VAN LED- 'el iels booger de voordeelig- 'A-CACAO inere hoeveel- opore soorten.,- K. T, modellen te e»fl>ti»Jee 0.35 Meder- pfeookt row <1*- ftl. t«u to) Ale nil nn ibruiken. iH. n. Het bestuur van de sociaal-democratiscbe partg in het kanton Bern beeft voorgesteld, een eigen candidaat te stellen voor de kan tonnale regeering, die dit jaar voor het eerst door bet volk zal worden gekozen. Het wijkt met dit voorstel af van de houding der redactie van bet partij-orgaan, die nog zeer kort geleden de vertegenwoordiging der partij in de regeering ernstig bestreden heeft, om ruimte te bonden voor do tactiek en de agitatie van de partij om nich door hot meedoen aan de regeeringszaken niet eeni- germate aan banden te leggen, en om niet mede-verantwoordeljjk te zijn voor den gang van zaken. I.lll INIIF. COURANT aantal onge- )p aanvraag. I Co. NDVOORT, )RT, J. S. A. DROST, T. De Fransche Kamer is eindelijk gereed gekomen met de begrooting voor het loopende jaar, waarm^ zij zich sedert October bezig hield. Vier voorloopige twaalfden waren ditmaal weder noodig om de staatshuishouding aan den gang te houden en thans moet de Senaat in een veertien dagen de lieele begrooting beh indelen en goedkeuren. Wanueer de Kamer op 6 April moet uit ééngaan, voor de verkiezingscampagne, dan zal voor dien tjjd de Senaat de begrooting moeten aangenomen hebben. Voordat de Kamer tot de slotstemming overging, kreeg zij nog twee belangrijke redevoeringen te hooren over den finan- cieelen toestand. Jules Roche hield een pessi mistische redevoering, vol duistere profetiën en waarschuwingen. Hjj wees er op, dat de begrooting voor het jaar 1906 een totaal- uitgave vordert van 3713 millioen, waarvan slechts 69 millioen voor schulddelging wor den gebruiktde begrootingen der gemeenten en departementen maken nog een uitgave van 1228 millioen noodig, zoodat de Fran sche belastingbetalers, met de onvermijdelijke suppletoire begrootingen, ruim 5 milliard zuilen moeten opbrengen, het geheele bedrag van de Duitsche oorlogsvergoeding in 1870 Maar bij die 5 milliarden blijft het niet. Indien de wet op de ouderdomspensioenen wordt ingevoerd, zal deze het Ryk minstens nog 500 millioen per jaar kosten. Maar waar moet dan vandaan komen, nu reeds de be grooting een tekort van 103 millioen aanwijst, die door een vlottende schuld, de uitgifte van schatkistbiljetten met zes jarigen koers, zal worden gedekt. In 30 jaren zijn de uitgaven verdubbeld, de bevolking neemt slechts zeer langzaam toe, de staats- en gemeenteschol- den stijgen onophoudelijk, de handel daaren tegen slechts uiterst langzaam en bedraagt nog niet de helft van den Engelscben. Onder die omstandigheden zag de heer Jules Roche de toekomst zeer donker in. De minister Poincaré kon in die donkere beschouwingen niet deelen. Hij ziet den toestand veel helderder in. Wel bestaat een Er is sedert eenigen tjjd een verwoede strijd gaande tusschen maatschappijen, die Londen van electrische kracht willen voor zien, en den Londenschen graafschapsraad, die dat zelf wil doen, de strijd van particu liere onderneming tegen gemeentebedrijf. Bij het Lagerhuis zijn eenige wetsontwerpen ingediend, die het recht aan de maatschap pijen gunnen of aan don graafschapsraad. Maandag was het wetsontwerpvan den graafschapsraad aan de orde. Het werd in tweede lezing aangenomen, nadat de regee ring geze'd had, dat zij de gelegenheid zou geven voor de commissie, die het wetsont werp verder ging behandelen, de belangen van de maatschappijen te verdedigen. Met de zoo verkregen gegevens kon het Lagerhuis dan later een beslissing nemen. Echt- toMmun- i te Min dee TMïdigf rartodb»- 18UU- l eletoi n No, M2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENT E N. De overeenstemming te Algeciras schijnt verzekerd- Wat gisteren in de zitting der conferentie beslist werd, regelt de voor- naamste geschilpunten wat nog ter beslis sing overbljjft is van zoo geringe beteekenis dat daarover geen verschil van gevoelen kan bestaan. Slechts de verdeeling der havens tusscben Frankrijk en Spanje zou voor Duitschland aanleiding kunnen wezen, zich nog eens te doen gelden maar na alle con cessies die het deed zal het daarop de conferentie niet doen stranden. De Amerikaansche gedelegeerde, White, kon dan ook aan zijn regeering seinen, dat in de politie-quaestie tusschen de gedelegeer den overeenstemming bereikt was. Over de nationaliteit van den inspecteur zal nog een nadere beslissing moeten vallen. Do Nederlandscbe gedelegeerde kon gisteren zooals trouwens te verwachten was, verkla ren dat de Nederlandsche regeeiing er vol strekt niet op gesteld is, een barer officieren aangewezen te zien. Van Zwitsersche zydo is bekend, dat de Helvetische Republiek er evenzoo over denkt. De mogendheden zullen derhalve een neutralen staat moeten aanwy- zen, die er wel wat voot voelt. Het Amerikaansche voorstel, dat voldoende waarborgen opleverd voor het onpartijdige, het internationale karakter der politie, werd door de conferentie goedgekeurd, behoudens nadere machtiging van de regeeringen. Zoo is dan het zoozeer gevreesde struikel blok voor den arbeid der conferentie feiteljjk opgeruimd, zonder dat het prestige of de waardigheid van een der betrokken mogend heden geleden heeft; een (iergelyke oplos- 22) Het verheugde Fedovsky te ontdekken, ofschoon hij er zich nauwelijks over ver baasde, dat hunne onderlinge verhouding ongeveer dezelfde was gebleven. De jongen, die hij eins was, kon niet geweten hebben hoe hij de vrouw zou beminnen, die zij nu was maar die vrouw was bijzonder geëigend om te harmoniëeren met den volmaakten man naar de wereld, die hij geworden was. Wat deden de ondergeschikte bijzonderheden er t( e Zij waren langen tijd in de wateren der levenszee ondergedompeld geweest, en hadden nu elkander teruggevonden, op groo- ten afstand, ja, van hunne vroegere plaats, maar niet minder dan yroeger vereenigd in sympathie en gevoel. Uit de weinige opmerkingen, welke de prinses zich voor het oogenbHk omtrent haar zelve liet ontvallen, maakte Fedovsky op, dat zij omstreeks vijf jaren geleden met Prins Volgorouki was gehuwd. Indien dit het geval was, dan volgde daaruit, dat haar eerste echtgenoot, de schurkachtige opzichter, kort sing had dadelijk kinnen gevonden en voor gesteld worden, wanneer niet zoowel Duitsch land als Frankrijk naar de conferentie ge gaan waren met het vaste voornemen hun zin door te drijven. Zulke voornemens kunnen tcch niet worden uitgevoerd, zonder groote onaangenaamheden, en juist daarom moest een verstandig bemiddelingsvoorstel, zooals eerst door Oostenrijk en thans door de Ver- eenigde Staten werd ingediend, succes hebbel? Reuter seint uit Londen, dd. 28 Maart De heer John Lawson Walton heeft een wetsontwerp ingedieud op de indostrieele geschillen, dat wijziging brengt in de be staande wetgeving betreffende vakvereeni gingen en stakingen. Het ontwerp bepaalt, dat geen schade vergoeding voor onwettige daden gepleegd door leden van een vakvereeniging uit de kas van deze vereenigingen kan worden ge- eischt, tenzjj het uitvoerend comité van de vakvereeniging die daden beeft goedgekeurd. De heer Walton bestreed bet denkbeeld van de leden der arbeiderspartij, dat de kas van de vereenigingen in het geheel niet zou kunnen worden aangesproken wegens on wettige daden der leden, ook niet wanneer die door het uitvoerend comité waren goed gekeurd. Hij zeide laat ons geen geprivile gieerd proletariaat scheppen gaf echter te verstaan dat do regeering ten slotte de be slissing aan het Huis zou overlaten. De sprekers van de arbeiderspartij spra ken hun ontevredenheid uit over het regee- ringsvoorstcl, op grond dat dit niet ver ge noeg ging. Later telegram. In der. loop van de besprekingen betreffende de wet op de indastrieele geschillen, legden verschillende ministerieelen en leden der arbeiderspartij den nadruk op de noodzakelijkheid van een uitbreiding van de bepalingen der wet, ten einde de kassen der vakvereenigingen geheel te vrijwaren tegen aanspraken op vergoe ding van schaden die door stakingen ver oorzaakt waren. De wet werd in eerste lezing aangenomen. De Belgische regeering heeft gistermiddag in de Kamer een crediet van vijf millioen francs aangevraagd voor den aankoop van nieuwe snelvuurkanonnen, als eerste termijn van een crediet van omstreeks 25 millioen francs. De socialistische afgevaardigde Vander- velde zeide, dat zijn groep tegen zou stem men, als protest tegen de militaire uitga ven en tegen het thans geldende stelsel van na zijne verdwijning uit Rusland moest ge storven zijn. Welke voorvallen brachten dat tweede huwelijk tot stand P Fedovsky kon slechts gissen. Hij vermoedde, dat er eenige pijnlijke gebeurtenissen plaats gehad moesten hebben. Dan dit mocht wezen zooals het wilde, zij waren nu voorbij, en zij was weder vrij, vrij en rijk. Er zou gelegenheid te over bestaan om te bepalen, wat hy en zy voor elkander zouden zyn in de toekomst. Nadat zy op deze wijze omstreeks een uur samen geweest waren, vroeg Mr. Williams, of Signor en Madame Strogello dien avond verwacht werden. De priiises antwoordde, dat zy bun geen speciale uitnoodiging ge zonden had, maar merkte op, dat zy wellicht komen zouden, zoo het hun voorgesteld werd. De personen in quaestie waren de Italiaan- sche staatsman en zyne vrouw, over wie Williams vroeger met Fedovsky bad gespro ken. Williams bood nu aan, hen te gaan halen, waartegen Vera, na een blik op den graaf geworpen te hebben, geen bezwaar inbracht. In waarheid grepen zy beiden de gelegenheid tot een onderhoud onder vier oogen, welke de tydelyke afwezigheid van den Amerikaan bun zon schenken, gaarne aan. Williams nam zjjn hoed en ging heen, on der belofte spoedig terug te komen. Toen hjj vertrokken was, verliet Vera haar stoel Telefoon Mo. 99 A DVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. beweging maakte, ontdekte Fedovsky een zeldzamen ring aan baar vinger, een signet van antieke bewerking, in massief goud gezet. Het was dezelfde ring, welken hy haar gegeven bad by gelegenheid van hunne verloving, nu ruim zeven jaar geleden. Zy had dien sedert onder alle wisselingen gedragen Het wat eene kleinigheid mis schien, maar de indrnk, wdken zy op hem maakte, was diep Het gaf hem een gevoel, alsof hy, na alles en trots alles, de aanspraak op haar hart nooit geheel verloren bad. «Eene vrouw als ik kan weinig doen om haar eigen lot te regelen,” ging zy voort. «Je weet hoe ik tot dat eerste huwelyk gedwongen werd. Toch bqayiligde ik zelfs toen niet, vóór men my verzekerd had, dat je je ook hadt laten overreden, om je met een ander te verloven. Die gedachte maakte me onverschillig voor alles Ik hoopte te stervendoch de dood komt maar niet, om dat wy onszelven bereid achten het leven te verlaten. Die man deed me al dieper en dieper zinken. Toen z’n schelmerij aan het licht was gekomen, werd ik onverschillig ik hield op leed te gevoelen en te denken ik trachtte alleen te leven voor het oogenblik. In die dagen vergat ik - of verbeeldde ik me te vergeten dat ik je ooit gekend had.” INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA'. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan het Bestuur der Goudsche Coöperatieve broodbakkerij en Verbruiksverceniging »Ons Voordeel” en zijne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden der brood bakkerij, door vervanging van den gasmotor van 4 P K. door een van 11 PK., in het perceel aan de Raam, wijk O No. 4’7. kadastraal bekend sectie 1) No. 2315. GOUDA, den 29 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voprnoemd, R, L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. recruteering van het leger uitsluitend onder het proletariaat. De liberale afgevaardigde Janson zeide, dat de liberale party tegen de desorganisatie van het leger door de clericalen by de be handeling der Antwerpsche havenwerken heeft geprotesteerd. Daar echter de liberalen bet land niet onverdedigd willen laten zullen zy noodgedrongen het crediet toestaan. Daarna werd het voorstel aangenomen met 78 tegen 60 stemmen. tekorten hy betreurt dat de Kamer maar steeds nieuwe uitgaven voteert, zonder de middelen aan te wijzen om die te dekken, integendeel de staatsinkomsten nog vermin dert door besluiten als tot verlaging van het posttarief en van de rechten door de bouil- leurs de cru te betalen. Maar hy is er tevens van overtuigd, dat Frankrijk rjjk genoeg is, pour payer sa gloire, en dat de höoge uit gaven geen bezwaar zjjn, wanneer de lasten slechts beter verdeeld worden. Dit acht hy de taak voor de nieuwe kamer te komen tot een rechtvaardiger belasting stelsel, door het aannemen van de beroemde Ryksinkomstenbehsting, waarover de kamer nu al jaren lang praat, maar die zy niet durft onder de oogen te zien. En zoo moet dan de inkomstenbelasting dienen om do sombere voorspellingen van Jules Roche te bestrijden. Nous verrons I en zette zich naast Fedovsky op de sofa. Zy was merkbaar ontroerd, en keek hem en kele oogenblikken, zonder iets te zeggen, strak aan, terwyl haar boezem met ongere gelde beweging op en neer ging. «Ik dank je,” zeide zy eindelijk, «dat je Mr. Williams geene aanleiding gegeven hebt tol het vermoeden, dat we elkander vroeger gekend hebben. Laat het hem of iemand anders nimmer vermoeden. Je zult later de redenen weten.” Zy hield op, en vouwde bare banden zenuwachtig in den schoot. „O, ben je het werkelijk 1” riep zy, terwyl hare stem byna tot fluisteren overging. „En ben jij blyde, dat je me ziet P” vroeg de graaf. «Blyde Je weet niet half, boe bljj ik ben! En toch moest ik misschien niet blyde zyn. Er is zooveel gebeurd I Dat we elkander maar vroeger ontmoet hadden Het schjjnt nu zoo vreemd, - zoo Zy brak weder af en keek voor zich. «Vertel me eens, ben je getrouwd P” vroeg zy eensklaps, bare oogen op hem vestigende. Fedovsky schudde met het hoofd. «Ik heb maar ééne vrouw ontmoet, die ik zou hebben gewenscht te trouwen,” antwoordde hjj. «Ik ben geen grillig man.” «Ach, beschuldig me niet ik ben niet gelukkig geweestzeide zy met een smee- keud gebaar van bare hapd. Toen zij deze

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1